I' Wat nu met de lonen? KERK en SCHOOL Petitie van 30.000 Japanners tegen gebruik van atoombom Nieuwe beveiliging tegen het ijsberggevaar Friendship van Fokker krijgt twee straalmotoren oor hom geen bazuinen j IPuzzleJ 2 DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 T\E PUBLICATIES, die tot dusver gedaan zijn over het rapport, dat -L' Vrijdag in de S.E.R. aan de orde komt, bewijzen wel, dat de loonbe- sprekingen op het ogenblik zeer gecompliceerd zijn. Allereerst zyn er al tenminste drie instanties by betrokken: de re gering (die het laatste woord heeft), de S.E.R. (die naar verwacht wordt, morgen het rapport van een subcommissie uit haar commissie voor lonen en pryzen zal aanvaarden en als een ongevraagd advies aan de regering zal doorzenden) en de Stichting van de Arbeid (waarin de vertegenwoor digers van werkgevers en arbeiders tot overeenstemming moeten zien te komen, om dan hun wensen aan de regering voor te leggen). Maar voorts lykt het er op, of men alle problemen, die met de lonen verhand houden, thans etaleert, om althans een aantal er van tot op lossing te brengen, terwyl de andere voor afwikkeling in komende tijden worden gereedgelegd. FR ZIJN MOMENTEEL in de positie der gezinnen enkele onnatuurlijke factoren. Feitelijk ontvangt het merendeel der gezinnen een weke lijkse toeslag van f 7.doordat de huren der vooroorlogse huizen bene den het huidig huurpeil liggen (dat geldt dus niet voor die gezinnen, welke in na-oorlogse huizen wonen en er in dat opzicht nadelig aan toe zijn) en voorts doordat de regering nog altyd subsidies geeft, om daardoor de prijzen van kolen en melk niet nog meer te doen stijgen. Een ander ding is, dat de belastingen te hoog zyn. We kunnen dat nu heel vrijmoedig zeggen, omdat het een algemeen bekend feit is, dat de opbrengst der belastingen de ramingen zo ver overtreft, dat "het begro tingstekort, dat vorig jaar geraamd werd, opgevangen wordt en dat er dan nog geld overblyft. TOEGRIJPEN WIJ HET WEL, dan worden al deze problemen op het -L* ogenblik tegelijkertijd genoemd en zijn er sterke stromingen, o*" "~*r alle een oplossing te gaan zoeken. We hebben dan naast elkaar staan: a. de noodzaak tot loonsverhoging nu; b. de mogelijkheid om die te geven, gezien de economische positie van ons land en van ons bedrijfsleven; c. de noodzaak van een huurverhoging van de oude woningen uit het oogpunt van rechtvaardigheid tegenover degenen, die eer hogere huur in nieuwe woningen betalen en tegenover de huis eigenaren; d. de noodzaak tot afschaffing van de subsidies op bepaalde artikelen, e. de mogelijkheid van belastingverlaging. DIT IS EEN heel complex en de vraag zal zyn, of men dit alles tegelijker tijd zal kunnen overspannen. Het S.E.R.-rapport is een advies aan de regering: er is ruimte voor loonsverhoging. In de Stichting van de Arbeid zullen werkgevers en werknemers ni moeten zien, hoe ver ze elkaar kunnen benaderen. Hierbij spelen ook weer een aantal punten een rol. Allereerst de grote vraag: moet er een algemene en verplichte loon- ronde komen, dan wel moet aan het bedryftaksgewys overleg vryheid worden gegeven, tot hogere lonen te komen. Tegen beide zyn bezwaren aan te voeren. Een algemene loonronde werkt mechanisch, maar heeft voor, dat alle loontrekkenden er van profiteren. Bedryftaksgewijs overleg heeft voor, dat beter gerekend kan wor den met de positie van elke bedrijfstak, maar tegen, dat er dan bedrijfs takken buiten vallen. TTIERBIJ KOMT als bijzonder probleem voor deze tijd, dat de weers- omstandigheden van dit jaar in de landbouw haast catastrophaal ge werkt hebben, zodat het landbouwbedrijf wellicht grote moeite zal hebben „by" te blijven. Aan de andere zijde, dringt deze zelfde omstandigheid de richting van een algemene loonsverhoging, omdat deze landbouwcata- strophe hoge prijzen tengevolge zal hebben. Een andere vraag is: als er loonsverhoging komt, in hoever zal die invloed hebben op de pryzen. De deskundigen zijn op dit punt optimistisch Zij beredeneren, dat de 5 pet loonsverhoging van Januari op de prijzen practisch geen invloed heeft gehad. De verhoging van het prijsindexcijfer voor het gezinsverbruik is een gevolg van de prijsstijging in de voedings sector, die werd veroorzaakt, enerzijds door het ongunstige klimaat, ander zijds door de internationale marktpositie. Wat dit laatste betreft, is er reed» enige kentering ten goede. Toch moet ook hierop gelet worden. DE REGERING, die tenslotte te beslissen zal hebben, staat dan ook voor een zeer moeilijk probleem. Zij zal op grond van het advies van de S.E.R. en de wensen van de Stichting van de Arbeid het laatste woord moeten spreken: een verplichte loonsverhoging of een voorschrift aan de rijksbemiddelaars, dat zy hun richtlijnen voor de loonregelingen hoger kan stellen. Daarnaast zal zij een verlaging kunnen voorstellen, zowel van de directe als van de directe belastingen. Wij moeten de ontwikkeling met belangstelling afwachten. Eind volgende week, als de Stichting van de Arbeid vergadert, komt er misschien enige tekening. Maar dan zal de regering haar tijd nodig hebben, om alle gegevens te bestuderen. Zy zal daarbij ongetwijfeld het oog houden op de derde Dinsdag September, als zij met haar troonrede en millioenennota voor de volks vertegenwoordiging moet komen. Het zou ong niet verwonderen, als eerst op die datum ietg definitiefs bekend wordt. Kolonel W. Kloppenburg gouverneur K. M. A. Opvolger van brigade generaal Pufiius De gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, brigade generaal K. F. Puffius, is met ingang van 6 October as. van zijn functie ont heven. ALs zijn opvolger is benoemd luitenant-kolonel W. Kloppenburg van de generale staf. De aftredende gouverneur blijft, voor de Ujd dat hy de functie van plaatsver vangend commandant der 3e divisie ver vult. gehandhaafd in zijn rang van bri gade-generaal. waarin hij tijdelijk was benoemd. nieuwe gouverneur, luitenant-kolo nel W. Kloppenburg, is voor de tijd dat hij zijn functie bij de K.M A, zal vervul len tijdelijk benoemd en aangesteld tot kolonel bij het wapen der cavalerie, bij het regiment Huzaren van Boreel. Kolonel Kloppenburg is op 26 Novem ber 1908 te Burum in de Friese gemeente Kollumerland geboren. In 1933 werd hij benoemd tot 2e luitenant der huzaren bij het 3e regiment huzaren ir. Den Haag. Na verschillende cursussen te heb ben gevolgd, o.a. aan het Defensie Studie Centrum, werd hij in 1853 ais hoofd van ■ctie personeel te werk gesteld bij de Ned. territoriale bevelhebber in Den Haag. Deze functie bekleedt kol. Klop penburg nog steeds. De nieuwe gouverneur van de K.M.A. beeft in de jaren 1933 tot 1940 deelge- »n aan tal van ruiterwedstryden. zowel in Nederland als daarbuiten. WAAR DE 'JSBERGEN GEBOREN VK5R0EN Advert entte). Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPQ Vacantiespreiding op scholen mislukt In een schrijven aan de ministerraad heeft het centraal werkcomité Vacantie gewezen op de belemmering die de va cantiespreiding in ons dichtbevolkte land ondervindt door de bestaand* onderwijs- regelingen. Het comité herinnert aan zijn adres, dat in het najaar van 1952 aan de mi nisterraad werd gezonden en waarin de aandacht werd gevestigd op de impasse, in de actie om ie geraken tot een redelijke spreiding der zomervacanties. was komen te verkeren. Doordat de la gere scholen, ondanks onze jarenlange, inspannende activiteit een activiteit, ondersteund door tal van vooraanstaande figuren uit de onderwijswereld advies tot een zeer Beperkte spreiding binnen het kader der topweken. steeds minder opvolgden, was het uitzicht de toepassing ener noodzakelijke ver vroeging der aanvangsdata volkomen Il lusoir geworden. Het staat volgens het comité echter vast. dat slechts deze ver vroeging gezien kon en kan worden al.* de voorwaarde tot een redelijke sprei ding van de vacaivtie der volwassen be volking. Nieuws uit Evanston Bewogen discussies over rassenverhoudingen, in Zuid-Afrika en Amerika DE verkiezing van zes presidenten van de Wereldraad van Kerken is 24 uur uitgesteld, nadat dr Martin Niemöller had voorgesteld, ook een „leek" te benoe- Dr Rajah B. Manikam uit Pakistan heeft op het congres gezegd dat voor vele christenen in Azië het communisme grote aantrekkingskracht bezit, omdat het naar hun mening eveneens strijdt voor sociale en economische rechtvaar- Dr Gustav Heinemann, burgemeester van Essen (Did) zei dat het aantal actieve Indachtig ramp met Titanic Van Groenland drijven jaarlijks 400 ijskolossen naar het zuiden T^EN IMMER DREIGEND gevaar voor de scheepvaart zijn de ijsbergen. Reeds talrijke schepen hebben de ontmoeting met een ijsberg met de ondergang moeten bekopen. Het is beslist geen overdrijving als wij zeg gen, dat de ijsbergen reeds aan vele duizenden mensen het leven hebben gekost. De ondergang van de Titanic is wel een van de verschrikkelijkste voorbeelden geweest van de macht van de witte dood, die vooral bij mist een groot gevaar is. Het aantal ijsbergen dat ieder jaar weer wordt „ge boren" omvat een jaarlijks totaal van ca 8000—9000 stuks voor het Noor delijk gedeelte van de Atlantische Oceaan. Ijsbergen komen voort uit de pool- De Internationale IJsbergpatrouille J~ 1 dan ook dag en nacht op haar post met het observeren en het zoeken streken Groenland spant de kroon. De gletsjers van dit eiland leveren het grootste dee! van de ijsbergen en vooral de westkust is hierbij van belang. Ge middeld drijven er niet minder dan 400 ijsbergen per jaar Cs zomers) in de vaar routes van de scheepvaart over de Atlan tische Oceaan. Dit is dus een gevaarlijk groot aantal en dan hebben wij nog het geluk dat ongeveer 2300 ijsbergen niet buiten het gebied van Groenland komen. Deze 400 ijsbergen kunnen echter het wereldscheepvaartverkeer in groot ge vaar brengen. Temeer als wij bedenken dat het grootste deel van een ijsberg onderwater steekt. Er zijn wel ijsbergen waargenomen die een omvang van dui zenden meters hadden. Dat men tegen een dergelijk groot ge vaar bescherming zoekt, is wel duidelijk. Ned.-Amerikaanse productie De F-27 Friendship, het nieuwe ver keersvliegtuig van Fokker voor korte luchtlijnen, zal in gezamenlijke produc tie van Fokker en de Amerikaanse Falr- chtldfabrleken uitgerust worden met twee straalmotoren die propellers aandrijven (zgn. turbo-propmotoren). Het aanvanke lijke plan om de F-27 te voorzien van zui germotoren ts opgegeven. De motoren zullen van Britse makelij zijn, namelijk van het type Rolls-Royce Dart. Ook de viermotorige Britse Viscount li met dit type motoren uitgerust. Krachtens de overeenkomst tussen Fair- child en Fokker krijgt Fairchild het recht de F-27 te bouwen en op het westelijk halfrond met uitzondering van Brazilië te verkopen. Er zijn onderhandelingen gaande over aanmaak in licentie van onderdelen der motoren in de Verenigde Staten. Een en ander is bekend gemaakt op een noenmaal, dat te Washington is aangebo den aan twee functionarissen van de Fok kerfabriek. de heren F. D. L. Diepen en J. Gerritsen. De twee Nederlanders waren vorige week paar Amerika gegaan om het accoord te bespreken. De heer Diepen zei, dat de Fokker fabriek bezig is de eerste twee proto- Tien jaar Benelux Herdenkingen in Den Haag en Brussel Met een academisch* zitting in de Haagse Ridderzaal zal Vrijdagmiddag 17 September, vermoedelijk om half drie, het 10-jarig bestaan van de Benelux worden herdacht. Na een inleiding door de mi nister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zullen de ministers van economi sche zaken der drie landen het woord voeren. De organisatie van de bijeen komst berust bij het ministerie van bui tenlandse zaken. Avonds om 8 uur recipieert het Comité Benelux in de Ridderzaal. De Belgen herdenken het tienjarig bestaan reeds op 7 September met een academi sche zitting, georganiseerd door 't Comité Benelux, waarschijnlijk in het Palais des Academies. Mr dr E. J. E. M. Jaspsr. se cretaris-generaal van de douane-unie. houdt daarna om 6 uur een ontvangst. „De Vrije Richting" Het comité voor actie tegen de vesti gingswet-kleinbedrijf zal worden opge nomen en voortgezet In „De Vrije Rich ting". een nieuwe onafhankelijke stich ting. die zich richt tegen onrecht K-- knotting van vrijheid en onder m- actie voert tegen de hoge vrijgezellen belasting. Het ligt in de bedoeling, delijks een tijdschrift uit te geven Kaderconierentie van de Chr. Middenslandsbond De Chr. Middenstandsbond zal 27 en 38 September op Woudaehoten te Zeist een kaderconferentl* houden over hel theme persoon lijk* verantwoordelijk heid" AU referenten zullen optreden d* beren H. de Mooi} te Rtjnsburg. voorzit ter ven d* bond ven Chr. slagerspetroons. met het onderwerp ..Ondernemer en or ganisatie'; prof mr P. Borst, hoogleraar aan de Vrtje Universiteit, met het onder werp „Ondernemer en concurrentie" en M Ruppert. voorzitter ven het Chr. Nat Vakverbond te Utrecht met het onder werp ..Ondernemer en de sociale vraag stukken". Grootste zeesleepboot van A'dam te water Op de werf van de Arnhemse Stoom- ieeptoeiling Mij N.V. te Arnhem, n gistermiddag te water gelaten de zee sleepboot Johanna C. Goedkoop, ge naamd naar de familie Goedkoop te Amsterdam. voor wier rekening het schip is gebouwd Het schip, dat be- jtemd is voor de route IJmuidenAm sterdam. wordt met een lengte van 28 meter de grootste zeesleepboot van de Amsterdamse haven en kan, voortge stuwd door 2 dieselmotoren die samen 900 p k, ontwikkelen, een snelheid halen van 20 km (11 knopen) per uur. Leopoldskerk contra Dominator Aanvaring bij Vlissingen 2 schepen beschadigd Op de rede van Vlissingen is gister avond om ongeveer kwart voor elf bij helder weer het Nederlandse s.s. Leo- poldkerk (7257 brt.) op weg naar Ant werpen in aanvaring gekomen met het Panamese s.s. Domlnstor, dat van Ant werpen kwam. Hierbij liep de Leopolds kerk op 1\J tot 3 meter boven de water lijn aan de achterzijde ven bakboord eer scheur op. De Dominator kreeg aan stuur boord boven het anker een gat. Beide schepen zijn voor anker gegaan. De sleepboot Adriën Letzer en het ber- gingsveartulg Zeeleeuw zijn van Vlissin gen voor eventuele aselstentle uitgevaren. Ledental van Kamer voor de Binr.onvieserij Minister Mansholt kan op het ogenblik nog niet uitmaken of de Kamer voor de Binnenvisserij uit negen of twsalf leden zal bestaan Deze kwestie wordt beellrt na ontvangst van de reacties der orga nisaties die ln aanmerking komen voor het lidmaatschap Een waarborg voor hef beoordelen van de situatie ter plaatse ti volgens de minister het Instituut van d« plaatsvervangende leden. Dit heeft mi nuter Mansholt geantwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste-Kamerlld Hoogland (socj. (Advertentie). LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke acheermeaiea. Een nteuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pt)n weg In 00 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en aL Bevat gezui verd# wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t 1.81 bespaart U veel ellende. typen van de F-27 te bouwen. De eerste vluchten zullen in het voorjaar van het volgend Jaar worden gemaakt. Met de levering van toestellen van dit type in de Verenigde Staten zou, naar men verwacht te. in 1956 een begin kunnen worden ge- Bloembollcn. zaadte^It o.d. Landbouwschap stelde afdelingen in Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vijfde vergadering de hoofd afdelingen sociale zaken en siergewassen, en afdelingen bloembollenteelt, bloemis terij, boomkwekerij en zaadteelt inge steld. Een amendement van de heer Mertens om de rooms-katholieke vereniging in de reeks representatieve organisaties voor de afdeling bloembollenteelt te zien op genomen, werd verworpen met 15 tegen 6 stemmen. Bij de instelling van de afdeling zaad teelt werd 'n protest van de Vereniging voor de Teelt van en de Handel in Tuin en Bloemzaden tegen het instellen var deze afdeling terzijde gelegd. De vergadering stelde tenslotte eer réeks verordeningen ten behoeve van ver. goedingen aan bestuursleden en commis sieleden van het Landbouwschap V8st Tevens werd als een der landelijke vaste commissies een commissie grondgebruik ingesteld, evenals een commissie kleine boerenvraagstukken. christenen in Rusland in de millioenen loopt, ondanks de antigodsdienstige acti- van de communistische leiders. Hij heeft kort geleden Moskou bezocht als ast van de patriarch. Bij de afdeling voor international! en is een petitie van meer dan 30000 Japanse jongeren aangeboden, waarin ge protesteerd wordt tegen het gebruik van atoomwapens. .De christelijke jeugd in heel de we reld voelt zich met de jonge Kerk in Oost-Duitsland ten nauwste verbonden", rd op de plenaire zitting verklaard. Een spreker van de jeugdafdelin Wereldraad legde er de nadruk op, dat de Oost-Duitse jonge Kerk zich bij haar strijd om geloofsvrijheid één heeft ge voeld met de oecumenische beweging. Zij staat thans in het eerste front van d< geestelijke strijd metvreemde ideolo gieën en verdient de steun van de overige christelijke wereld. n zwarte spreker noemde de rassen scheiding het „grote schandaal" van de christenheld en hu dacht daarbij voor namelijk aan Zuid-Afrika en Amerika De Assemblée kan er volgens hem niet onderuit de onrechtvaardigheid van deze achterstelling te laken. Deze principiële opvatting werd ge steund door een spreker van de Her vormde kerken in Zuid-Afrika. In tegen stelling tot de politiek van Malan klaarde hij dat die Kerk de ideale waarin niet ras, kleur of nationaliteit, doch alleen het geloof in Jezus Christu* doorslaggevend is. „Echter het zou eer grote chaos worden als men een derge lijke eenheid ging forceren. Aparte ker ken voor verschillende rassen- en talen groepen, zijn zeker niet ideaal, maar bepaalde situaties kan het de wijste doelmatigste manier zijn Zeer grote belangstelling was er op de conferentie voor de woorden Zuid-Afrikaanse auteur Alan Paton, schrijver van het bekende boek Ti over Johannesburg, die zich in de dis cussie over het rassenvraagstuk tegen de apartheidspolitiek van de regering Ma lan keerde. Hij noemde de rassentegen stellingen in Zuid-Afrika tragisch uitdrukking aan zijn bezorgdheid, dat de spanningen tot een revolutie zouden kun nen leiden. Toch moet men het ideaal van een op gelijk-recht-voor-allen berus tende maatschappelijke orde verdi streven. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk r o e p e n te Winkel J. W. Mazurel, cand. te Haarlem, te Eemnes-Buiten M. Bergsma, cand. te Putten, te Bierum W. n der Staat, vicaris te Noordwijker- hout, te Meteren-Est B. J. Zaal te Wijn gaarden, te Brammen J. W. van Petegem te Zaandam, te Kamerik P. J. F. Lamens Elspeet. Vangenomen: naar Onstwedde H. van Slooten te Wierden. Geref. Kerken ïeroepen: te Rutten (N.O.P.) W. Blanken, cand. te Zwolle. School op wielen rijdt kermissen al ang zullen zijn. Onder de vloer van de woning bevindt zich op het chassis motor, die over enkele maanden de school van de ene plaats naar de andere zal trekken, om speciaal kinderen kermisexploitanten in staat te stellen, onderwijs te volgen. bergen. Met hun schepen signaleren volgen zij de ijsbergen, die gevaarlijk kunnen worden. De te vervachten r tie ijskolos wordt doorgegeven alle schepen en waarschuwingen worden per radio i'itgezonden. heeft nu echter andere wegen in geslagen jn de strijd tegen de vijand de scheepvaart. Men maakt een balans hoeveelheid ijsbergen die achten. Voor iedere „geboorte plaats" van ijsbergen maakt mer 'erwachting van het aantal. Het opmer kelijke is hierbij dat men deze verwach- jaar vooruit maakt Reeds nu De onderibouw voor de eerste rijdende weet men dus een schatting van school in Europa kwam dezer dagen te het aantal ijsbergen dat volgend jaar zal Appingedam gereed. Op dit mobiele fun- ontstaan De bijzonder gevaarlijke plaat- I dament worden school en onderwijzers- sen kan men dus onder speciale observa- „^ning opgetrokken, die tie gaan stellen. Men behoeft de ijsbergen dus niet meer te gaar. zoeken, maar weet vrij nauwkeurig waar men ze vinden i en in weike aantallen. Dit is natuur- een belangrijke stap in de strijd om de veiligheid van het wereldscheepvaart verkeer. Men heeft voor deze nieuwe methode de hulp gekregen van het vliegtuig. Met vliegtuigen worden de moeders van de ijsbergen, de gletsjers, gefotografeerd. De gletsjer beweegt zich langzaam naar zee de foto's verkrijgt men nu een beeld van wat er te verwachten is. Dat enorm werk is blijkt duidelijk uit het feit dat het te fotograferen gebied vele malen groter is dan ons land. Voor dit werk heeft men dan ook de beschik king over verschillende bases. De vlieg tuigen staan voortdurend met deze basee verbinding. De gevaarlijke gebieden worden nu regelmatig door schepen en vliegtuigen gecontroleerd. Zes P.v.d.A.-Kamerleden naar Zuidslavië Op uitnodiging van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Zuidslavische parlement zullen zes Ka merleden van de Party van de Arbeid, die persoonlijke belangstelling hebben voor de toestand in Zuidslavië, een be zoek aan het land van Tito brengen. Het zijn de heren mr J. A. W. Burger uit Wassenaar, drs G. M. Nederhorst uit Gouda. F. J. Goedhart uit Amsterdam. J. Blom uit Den Haag en C. Egas uit Heiloo. leden van de Tweede Kamer, alsmede de heer P. J. Kapteyn uit Aer- denhout, lid van de Eerste Kamer. Het bezoek, dat ten doel heeft indruk ken over de situatie in Zuidslavië op te doen, zal tien dagen duren en op 5 Sep tember beginnen. Een commissie zal voorstellen doen voor de regeling van een staatsexamen voor het lerarendiploma stenografie. Voor jonge werkende meisjes gedeeltelijke leerplicht De subcommissie voor het partieel on derwijs bestemd voor werkende meisjes, de commisie ter bestudering van goe de onderwijsmethoden voor het algemeen vormend nijverheidsonderwijs, is ln een rapport van mening, dat ln afwachting an een totale leerplichtverlenging, par- ële leerplicht voor het 14- tot 17-jarige teisje een voorlopige oplossing is, waar bij echter de uitdrukkelijke wens blijft: a. olledig onderwijs tot 16 jaar, b. partieel onderwijs tot 18 jaar. Voor het door de commissie bedoelde partiële onderwijs komen in aanmerking de meisjes die na het beëindigen van de leerplicht, zoals deze momenteel is. geen onderwijs meer krijgen. Dit betreft: 14- Jarigen 20.000 meisjes, 15-jarigen 50.000 meisjes, 16-jarigen 78.000 meisjes. Bulten beschouwing vallen die meisjes, die of de Ulo-scholen, scholen voor VHMO e.d. bezoeken, of scholen waarop zij een verdere vakopleiding kunnen vol gen, zoals NO-scholen. Amerikaanse commissie wil Hongaarse bisschop horen Bisschop Albert Bereczky, leider van de Hongaarse delegatie naar het congres van de Wereldraad van Kerken te Evanston, is door een subcommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden uitge nodigd onder ede te getuigen over de godsdienstvrijheid in Hongarije. De sub commissie stelt een onderzoek in naar communistische agressie. In de uitnodiging wordt gezegd dat de verklaringen van leden van de Hongaars* delegatie te Evanston, dat volledige gods dienstvrijheid in Hongarije zou bestaan, in tegenspraak zijn met voor de subcom missie afgelegde getuigenissen. De erepromotie van Dirk Coster De erepromotie van de letterkundige Dirk Coster tge Delft aan de Gemeente- Universiteit van Amsterdam zal geschie den op Maandag 8 November a s. Als promotor treedt op prof. dr N. A. Don kersloot Pater A. Bergé, vroeger leraar aan het Jezuïetencollege in Den Haag. wm* morgen op Mariëndaal bij Grave zijn gouden priesterfeest. De Groningse pater dr J. Witte S.J- is benoemd tot hoogleraar aan de grego riaanse universiteit te Rome, waar hij onderricht zal geven ln de protestantse theologie. 9.10 Gram. 9.40 Voor de kleuters VPRO: 10.00 „Thuis", causerie 10.05 Morgen wijding VARA: 10.20 Gram. 10.50 Feuilleton 11.10 Pianorecital 11.30 Orgelspel AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.30 Land- en tuinbouwmede- 12 33 Sport 12 48 Gram. 1.00 N!« 1.15 Mededelingen ïziek 2.00 2.20 Gram. 2.50 Voor dracht 3.10 Vrouwenkoor 3.30 Gram. VARA: 4.00 Gram. 4.30 Voor de Jeugd 5.00 Gitaar- ensemble 5.15 Gram. 6.00 Nieuws 6.15 Gram. 7.00 „Schakels tussen heden en verleden", causerie 7.15 Gram. VPRO: 7.30 „Op bezoek bij anderen". 11.00 Nieu\ de Wereldraad van Kerken te Evanston 11 Orgelspel 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. gengebed 8.00 Nieuws I de hulsvrouw 10. Gram 11.00 Voor de zieken 11.40 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Amusementsmuziek 12.30 Land en tulnbouwmededelingen 12.33 Gram. 12.55 Wereldkampioenschappen wielrennen te Turijn 1.00 Nieuws 1 20 Salonorkest en solist 1.45 Voor de vrouw 2 00 Gram 3 30 Orgel concert 4.00 Voor de zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Voor de Jeugd 5.15 Amusementsmuziek 5.40 Wereldkampioenschappen wielrennen te 17. ..Dan hangt het dus af van de plaats waar u heen zult gaan." Phillips gaf geen antwoord. De bisschop begon nieuwsgierig te worden naar Phillips' vrouw. ..Eens kijken geen jongensclub geen pad vinders..." zei de bisschop weer. „Maar ik krijg toch de indruk dat u van kinderen houdt. Zelf hebt u geen kinderen, nietwaar?" ..Neen. Maar ik houd van kinderen teveel om hen te bedriegen. Ik ga hen geen knopen le ren leggen, om hen een lepelvol godsdienst in te gieten als zij er niet op verdacht zijn." ,,Met andere woorden: U wilt geen compromis sluiten." ..Soms niet Gewoonlijk ben ik wel voor rede vatbaar Maar ik kan mij mijn eigen school tijd nog herinneren Op onze dorpsschool hadden wij een tiran van een onderwijzeres. Zij pro beerde nooit om de leerstof ook maar een beetje aantrekkelijk te maken, maar toch heb ik lezen, rekenen en jaartallen geleerd. Nu schijnt de theorie te zijn, dat ontwikkeling in de eerste plaats plezierig moet zijn. Ik heb artikelen ge lezen over het dalen van het peil, over syste men van waardering waarbij een zeker percen tage zakt en over systemen waarbij niemand zakt Ik geloof niet dat men de menselijke geest op deze manier kan standaardiseren... Even min geloof ik dat de waarheid altyd gemakke lijk of aantrekkelijk is. Dikwijls is het moeilijk de waarheid te vinden, evenals het moeilijk is de tafels van vermenigvuldiging onder de knie te krijgen. Maar als je het hebt, dan heb je het. Natuurlijk probeerden we juffrouw Stone dwars te zitten, maar we hadden respect voor haar omdat we voelden dat zij ons hielp in onze groei.. Ik probeer u te vertellen dat ik het ge voel heb de godsdienst te beledigen als ik het te gemakkelijk maak." „Ja, dat begrijp ik," antwoordde de bisschop. „Blijft u bij ons eten. Phillips? Ik meen dat er een trein gaat om ongeveer half negen, zodat u niet te laat thuis komt." ..Dank u. Ik blijf graag." zei Phillips. De bisschop waardeerde dat. Geen gezeur en geen plichtplegingen over de last die het zou veroorzaken, noch voorgewende nederigheid te genover een bisschop. „Een ogenblik dan... Ik zal een bord voor u laten bijzetten." Weer leunde Phillips terug in zijn stoel. In de tuin kon hij de kleuren van Maisie Fellowes' bloemenpracht zien. De schemering begon te vallen en binnen een paar minuten zou er alleen nog maar deze kamer zijn met het vuur en de boeken. Hij dacht aan de liefde die de bisschop voor dit vertrek koesterde. Het was een goede kamer. Maar elke kamer die de bisschop zou betrekken zou waarschijnlijk een goede kamer zijn, omdat hij een goed man was... Hij keek naar de portretten die tussen de boekenplanken hingen. Wat een mooi gelaat, dacht hij, toen zijn blik op de veertienjarige Jeanie viel, een zuiver gelaat. Hij voelde zich vermoeid en on gewoon dankbaar dat hij hier even kon rusten, weg van Aporia, weg van Caroline, weg van alle verwarring. Hij dacht dat hij teveel ge praat had, maar de bisschop maakte het iemand gemakkelijk om te praten. Hij had niet meer aan zijn oude pak gedacht, doch nu keek hij naar de versleten maar keurig omzoomde mou wen. die toch een armoedige indruk gaven. Toch scheen het nu onbelangrijk. Iemand kwam de kamer binnen. Phillips be woog alleen even zijn hoofd. „Hallo," zei een hoge en nogal geaffecteerde stem. „Hallo," antwoordde hij. Jeanie liep hem voorbij, ging op het kussen zitten, haalde het pakje eigaretten te voorschijn cn hield het Phillips voor. „Dank U, liever niet", zei Phillips. „Ik ben Jeanie Vane," zei zij. „Ik vermoed dat u de mislukkeling bent, waarvoor mijn va der een plaats probeert te vinden?" „Is het zo erg?" vroeg hij kalm. „O, maakt u niet bezorgd. Als hij u te eten vraagt, vind hij wel iets en hij is juist gaan kijken of er genoeg is. Maar dat is in orde. We eten vleeskliekpastei, maar moeder maakt het uitstekend klaar." Hij hield niet van haar stem. Zij zag er jong uit, maar toch alsof ze veel had meegemaakt en hij vond het moeilijk aan te nemen dat zij de dochter van de bisschop was. Opnieuw keek hij naar de portretten aan de muur en ontdekte verbaasd dat dit het kind met het zuivere ge laat was. ,,U bent nogal veranderd," zei hij. Het was haar beurt om verbaasd te kijken. De uitdrukking van verrassing verzachtte de zonder linge nietszeggende trek op haar gezicht. Zij volgde zijn blik en liet toen een gemaakt lachje horen. „Dat hoop ik. Dat is al zo lang geleden," zei zij. „Ik zou het niet graag anders willen." Het lag op zijn tong te zeggen „Maar niet in uw voordeel." doch hij bedwong zich. Zwijgend bleef hij zitten, hoewel hij niet meer zo ontspan nen was als voor zij binnen kwam. Zij zweeg eveneens en rookte haar sigaret, bevallig doch gespannen. „Men wordt eenmaal volwassen," zei zij ten slotte. De schemering viel nu snel in en verduisterde de tuin en de kamer. De schemering was vrien delijk voor de kamer, die in het licht van het vuur begon te glanzen Zij was ook vriendelijk voor Jeanie Vane en verzachtte haar gelaats trekken, terwijl haar rusteloze blik een uitdruk king van gretigheid en verlangen kreeg. „Volwassen worden is moeilyk," zei Phillips. ,,U spreekt daar een waar woord," zei Jeanie losjes. Europese athletiekkar 3ern 6 00 Actualiteltei ■am. 6.38 Koorzang 6.50 Europese kkampioenschappen te Bern 7.00 10.00 Actualiteiten 10 10 Gram. 10.45 .Kerk en mens", causerie 11.00 Nieuws 11.15 Wereld kampioenschappen wielrennen te Keulen 11.25—12.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.25 Gev. muziek 1.00 Nieuws 1.10 Hoorspel 1 40 Pianospel 155 Sport 2,00 Orkest, concert 3.00 Dansorkest 3.30 Hoorspel 4.00 Operamuziek 4.45 Causerie 5.00 Voor de kin deren 6.00 Nieuws 6.13 Sport 6.30 Gram. 7.00 Quiz 7.30 Symphonie-concert 9.00 Nieuws 0.15 Causerie 9.45 Gev. muziek 10.15 Recital 10.45 Voosdracht 11.00—11.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 cn 247 m. 12.00 Militair orkest 12.45 Orkestconcert 1.45 Voor de kinderen 2.00 Gram. 2.30 Voordracht 3.00 Lichte muziek 3.45 Gev. muziek 4.15 Mrs Dale's dagboc .30 Ort sk 5.45 Gram. 6 00 G. Hoorspel 7.00 Nieuw •lspel Liet i 6 45 7.24 Spor zoekprogramma 8.00 Klankbeeld 8.30 Gev. programma 9.00 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Sport 10.25 Gev. muziek 11.05 Voordracht 11 20 Dansmuziek 11.50—12.00 Nieuws. N'WDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 1 00 Nieuws 1 10 Omroeporkest koor en sol. 2.15 Omroeporkest en sol. 4.00 Oude muziek 5 00 Nieuws 5.35 Amusementsmuziek 7.00 Nlei 10 20 Hoorspel r Lichte muziek 1.1 Frankryk. Nat. s 1.20 Hoorspel 1.50 Nieu 1.55 Israëlische uitzending 6.30 Amerikaar uitzending 7,10 Gram. 8.02 Orkestconcert 8 Hoorspel 855 Solistenconcert 11.45—12 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieu 1.15 Gram. 2.00 Orkestconcert 2.30 Gram. 3 „Lohengrinopera 4.15 Orkestconcert 5 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Planoreci 6,15 Causerie 6.30 Voor de soldaten 7 Nieuws 7.40 ..Lohengrin" (vervolg) 9 Gram. 9.12 Causerie 9.15 ..Lohengrin", (vi volg) 10.30 Gram. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieu 1.20 Gram. 2.00 Omroeporkest 3 00 Grs 4.05 Lichte 7.30 Nieuwi Nieuws 10.15 Lichte r Engeland. BBC Eui ding 8.33 „In Dokkui Actualiteiten; 9.05—955 Int bank"; 8.55 Schijnalgebra (A—B—C) (D—E—F) (G—H—I - X Wat stelt X voor, indien is gegeven; A Speciebriefje, B lidwoord, C opstootje D strijkstok, E veerkracht. F stofmaat, G deel van de arm, H stremstel voor kaasproductie, I gezichtsorgaan. Oplossing vorige puszle HORIZONTAAL: 1 Luguber. 8 Karaa 10 O.T., 13 ana, 13 le. 14 roef. 16 spil. 19 hol, 19 Ate, 20 orka 22 blei. 23 en, 24 Dee, 26 R.D 27 palet. 39 dominee VERTICAAL: 2 Uk. 3 gaaf. 4 urn. 5 baas. 6 es, 7 korhoen, 9 geleide, 11 toorn, 13 liter. 15 elk. 17 pal. 21 Adam. 22 been, 25 Eli. 27 Po. 28 te Donderdag 26 Aug:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2