Jlieuwe isrijc Gtimnmt Onlusten uitgebroken na de dood van Vargas De president in zijn testament roof rogels eisten mijn bloed Lonen en huurprijs omhoog belastingen omlaag 1 1 i Plaats van vliegtuigwrak thans vastgesteld Prins Bemhard „gecamoufleerd' als beroepsfotograaf Wist U Premier Mendès-France stelt „vertrouwenskwestie" niet 1! WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand: 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangryke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK DE DRAMATISCHE CRISIS IN BRAZILIË DR GETULIO VARGAS, de 71 jaar oude president van Brazilië, heeft zich op dramatische wijze met een revolver van het leven beroofd. In een deel onzer edities hadden wij dit reeds gemeld. De president had nog onlangs verklaard: „Slechts de dood kan mij van het presidentschap scheiden". In de loop van de dag hadden zich in de hoofdstad van Bra zilië, Rio de Janeiro, en ook elders in het land, ernstige onlusten voor gedaan. Groepen arbeiders trokken door de straten, terwijl zij het volks lied zongen. Demonstranten vieien kiosken en de bureaux van het oppositieblad Tribuna da Imprensa aan. In Porto Alegre werden de ge bouwen van twee bladen in brand gestoken. Volgens Ass. Press werd in de bureaux van het Amerikaanse consulaat te Rio de Janeiro de boel aan stukken geslagen. Het gebouw van de ambassade is nu onder bewaking van 200 soldaten geplaatst, gewapend met machinegeweren. Het heengaan van de president heeft alom in den lande en daar buiten grote ontroering gewekt. Generaal Caiado de Castro, chef van het militaire huis van de president, is bij het vernemen van de dood van president Vargas aan een hart—nval bezweken. Het zitting hebbende kabinet heeft bij de waarnemende president zijn ontslag ingediend. Na een onderhoud met zijn generaals, had Vargas gisterochtend nog een bespreking met zijn naaste vèr- wanten, die op het tijdstip van de zelf moord in het presidentiële paleis aanwezig waren. Na met de leden van zijn gezin gesproken te hebben, trok Vargas zich in zijn kamer terug en sloot de deur. Kort daarop hoorde men een schot, waarop zoon Lutero naar het vertrek van vader snelde en er helaas het ontzielde lichaam vond. De president had zich recht door het hart geschoten. Nog geen minuten later arriveerden generaal De Castro en de minister van financiën, Os- waldo Aranha, die weende, toen hij het ontzielde lichaam van zijn oude vriend zag. In een hartroerende brief, die als zijn politiek testament wordt beschouwd heeft dr Vargas de redenen voor zijn wanhoops daad uiteengezet. Hierin staat met nadruk, dat zekere buiten- en binnenlandse groe pen het land wilden beroven. Deze groe pen hadden zich bovendien gekeerd tegen verhoging van de minimum lonen. In de afscheidsbrief staat voorts: „Ik kan niet anders geven dan mijn bloed. Indii roofvogels iemands bloed verlangen, dan bied ik mijn leven als offer aan. Ik heb gevochten tegen de exploitatie van het volk, tegen de exploitatie van Brazilië. Zonder smet zet ik de eerste stap op de weg naar de eeuwigheid, om het leven te verlaten en de historie binnen te gaan" Aldus het testament van Vargas. Reeds weken achtereen werd melding gemaakt van de toenemende spanning ii Brazilië. Het leger en de werkgevers, dii zich fel tegen Vargas' loonsverhogingen verzetten, vonden deze maand nieuwe stof voor het vuur van hun haat. Er werd aanslag gepleegd op een journalist va: oppositie en bij de aanslag werd =»en ma joor van de luchtmacht gedood. Een storm van protest stak op, deze aanslag eiste wraak. De schuld werd geschoven (terecht De Sowjetspion Rastworol Protestnota gericht tot Amerika De Sowjetunie heeft in een nota ge protesteerd tegen het aandeel, dat Ame rika heeft gehad in het „overlopen", op 24 Januari te Tokio, van de Russische spion in het Verre Oosten, Rastworof. Het belangrijkste punt van de Rus sische nota is, dat Amerikaanse agenten, door Rastworof over te halen afvallig te worden, erkende, normen van internatio naal recht geschonden te hebben. Veertien dagen geleden werd bekend gemaakt, dat Rastworof zich in Ameri kaanse handen bevond. Hij zei op een persconferentie, dat hij was „overgelo pen", omdat hij „als een fatsoenlijk men selijk wezen wilde leven". Limburger viel uit boom en overleed De 42-jarige Vonken uit Kelmond- Beek is tijdens het fruitplukken uit een boom gevallen en in het ziekenhuis over laden. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. of niet terecht, dat is niet zeker) op de paleiswacht van dr Vargas pn het is maar kleine stap van de wacht naar president. Het aftreden van Vargas werd geëist. Zoals gemeld is, moest de presi dent instemmen met een gedwongen va- e van negentig dagen, die feitelijk ge lijk stond met aftreden. Maar met deze zelfmoord zijn de span ningen in Brazilië niet opgeheven, in tegendeel. Vargas h?d vele aanhangers en uit het gewone volk. die hefn wel haast aanbaden. Het leger bezette onmiddellijk belang rijke punten in en rond Rio de Janeiro, terwijl woedende menigten in verschillen de steden in opstand kwamen. In geheel Brazilië en ook in het bevriende Argen tinië heerst rouw. Het stoffelijk overschot van dr Vargas staat opgebaard in het présidentspaleis. Vice-president Cafe Filho nam het presidentschap op zich en verklaarde ir. een radiotoespraak, dat hij de politiek van dr Vargas (De arbeiders staan op het eerste plan!) zal voortzetten. Volgens een offciële bekendmaking zal het lichaam van wijlen president Vargas gebalsemd worde,n. waarna het overge. bracht zal worden naar Sao Borja, zijr geboortestad iri de staat Rio Grgnde do Sul. Van deze staat uit, begon Vargas in 1930 zijn befaamde mars naar Rio de Janeiro, waardoor hij aan de macht kwam. Nadat het oude kabinet na de dood van dr Vargas was afgetreden vormt de nieu we president Cafe Filho een nieuw kabi net op brede basis, waarvan reéds enige ministers zijn benoemd. Het leger hpeft steeds sterk aangedrortgen op zulk een kabinet. Darcy Vargas, een schoonzuster van de overleden president, is van schrik gestor ven. toen zij het bericht over de zelf moord van haar zwager vernam. CHRISTELIJK-NATlOlfAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken flardappels „op de bon" in Engeland Alom moeilijkheden met de oogst door vele regens Sommige groentenwinkels in Engeland z\jn vrijwillig overgegaan tot rantsoene ring van aardappels. De klanten konder. niet meer krijgen dan drie-en-een-halve kilo per keer. Het koude weer en de regen hebben in Engeland grote schade aangericht aan de aardappeloogst. De bijen verhongeren door een tekort aan zonneschijn en bloemen. Ik heb 150 000 bijen, die dit jaar niet alleen geen j honing leveren, maar zelfs tot nu toe moeten worden bijgevoed met 60 pond j 6uiker, aldus de voorzitter van de bijen- houdersclub te Windermere (Engeland). In de Noordduitse kuststreek dreigen ernstige overstromingen. Het spoorver keer tussen Hamburg—Westerland en Kiel—Lübeck is verbroken. In Kiel lopen kelders en tuinhuizen onder water. Uit de districten Husum en Rendsburg wordt /eneens gevaarlijk hoog water gemeld. Tengevolge van de regens is een groot deel van de Westdultse graanoogst niet volwaardig en het broodgraan heeft aanr zienlijke schade geleden. De rogge is vaak in zeer vochtige toestand binnenge haald. Tarwe, zomergerst en haver staan nog steeds vobr het grootste deel op het veld Aan de kust moet men rekenen op zware verliezen met de rogge- Alleen de wintergfrst is wellicht nog enigszins gun stig geoogst. De toestand in ons land is al evenmin gunstig. Onze correspondent te Zoeter- meldde hedenmorgen: •en de omstandigheden met be trekking tot de oogst voor de landbou wers in Zoeitermeer aanvankelijk roos kleuriger dan in andere delen van het land. door de aanhoudende regenval wordt ook hier de toestand bedenkelijk Bij de meestf landbouwers .Stantoattic* t« gMltira i hert In 'cqfienspoer Vijf en dertigste jaargang No 10125 Geen zeemanschap aan boord zie pag. 4 Advies vqn commissie aan S.E.R.: Bijzondere aandacht voor weduwen en gepensionneerden TN REGERINGSKRINGEN bestaat nogal enige ontstemming in verband -* met de voortijdige publicaties van enkele bladen over de loonactie. Een van de gevolgen hiervan is, dat de Stichting van de Arbeid besloten heeft haar vergadering, die morgen zou worden gehouden,uit te stellen tot Donderdag 2 September. De vergadering van de Sociaal-economische raad, die Vrijdag a.s. plaats zal hébben, wordt niét van schokkende beteke nis geacht, omdat daarin naar verwacht wórdt, het rapport van de com missie voor lonen en prijzen zonder veel discussie zal worden aanvaard. De vergadering van de Stichting van de Arbeid volgende week zou echter moeten uitmaken in hoeverre eenstemmigheid bestaat tussen werkgevers- en werknemersorganisaties over de loonontwikkeling. De voornaamste slotsommen waartoe welke veranderingen er optreden in de kosten van levensonderhoud door de wijzigingen in de subsidié-politiek. Der gelijke tijdelijke maatregelen, zoudén vol gens de commissie te grote onzekerheden ormen voor het bedrijfsleven. Onder de zogenaamde „vergeten groe- en", waardoor speciale aandacht wordt gevraagd, verstaat de commissie de weduwen, de gepensionneerden zowel oud-ambtenaren als oud-particuliere werknemers en de kleine renteniers. Hun werkelijke Inkomen mag niet dalen. Daarom zullen er verbeteringen gebracht moeten worden in de wettelijke voorzie ningen, die voor hen gelden. De positie van deze „vergeten groepen" zou volgens de commissie overigens ook pleiten voor een tegemoetkoming in de huurverhoging door middel van belastingverlaging. Juli de witte oogst geheel gedorst. Nu moet men nog met het maaien een begin maken. Als de weersomstandighe den het toelaten, zullen de maai-dors- machines continu moeten lopen en draaien om met het werk klaar te komen. Groene uniformen voor het Amerik. leger een subcommissie var lonen en prijzen van de S.E.R. is geko men. zijn volgens de Volkskrant: Op korte termijn zal er een nieuwe loonsverhoging moeten komen. Ditmaal met name niet slechts op grond van gro tere levensduurte, maar omdat- het rede lijk is de arbeiders te doen delen in de stijging van het nationale Inkomen. Tege- •net deze loonsverhoging, althans zo spoedig mogelijk, zal het huurpeil omhoog gebracht moeten worden. De gevolgen de huurverhoging zullen moeten wor den opgevangen door verlaging van in directe en zo nodig ook directe belastin gen. Speciale aandacht zal besteed moe ten worden aan de zogenaamde „vergeten groepen" De commissie, die onder leiding van prof. Tinbergen aan haar ontwerp-advies heeft gewerkt, is van oordeel dat de hui dige economische toestand \oor de rege ring geen aanleiding heeft te zijn om zich ;rzetten tegen een loonsverhoging, ïeer het bedrijfsleven die zou wen- De commissie doet nog geen defini- uitspraak over de vraag, of de loonsverhoging verplicht zal moeten wor- voorgeschreven, of dat zij door mld- 'an een vergunning zal moeten wor den gegeven. Ook over de omvang van De te passen loonsverhoging wordt uitspraak gedaan. De grootte van de loonsverhoging zal afhankelijk zijn van :e kiezen steléel (verplichting of ver gunning). Van de nieuwe loonsverhoging worden ?en ongunstige gevolgen verwacht voor 5 werkgelegenheid en de betalings- belans. Wanneer er geen loonsverhoging komt zou het wèl moeilijker zijn de ar beidsvrede te handhaven. Een afwente ling van de loonsverhoging op de prijzen wordt wanneer aan bepaalde waarden is voldaan niet waarschijnlijk w y y Huur omhoog De commissie zou verder van oordeel zijn, dat het gewenst ls om met de tuele loonsverhoging tegelijk onder het oog te zien. of er geen veranderingen kunnen worden aangebracht in de nier. waarop in Nederland d? inkomens gevormd worden. Dit geldt op de e plaats ten aanzien van het huurpeil. Men schijnt van oordeel te zijn, dat de nieuwè huurverhoging zo groot moet zijn. dat belangrijke stap wordt gezet op de een economisch verantwoord huur peil. Verder zou bekeken moeten worden, Het ejject op Door auto in het water ge slingerd en gedood De 24-jarige werkman C. Kuys uit Terheide (N.-Br.), die onderweg naar zijn werk te Breda, is gisteren öp de noodbrug over het Wilhelminakanaal in de gemeente Terheide in botsihg ge komen met een vrachtauto. De mar werd over de brugleuning heen in het water geslingerd. Toen men hem uit het water haalde, was hij reeds bewusteloos Hij bleek bovendien ernstig aan hoofd gewond te zijn. Korte tijd later overleed hij De man was gehuwd had een kind. Nieuw-Guinea in de Ver. Naties Proefballonnetjd doorgeprikt Het Indonesische proefballonnetje, waarbij dit land Amerika steun zou toe zeggen bij het verdedigingsverdrag voor Zuidoost-Azië in ruil voor Amerikaanse hulp ten opzichte van Nieuw-Guinea. is doorgeprikt door de Indonesische ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Soedjarwo Tjondonegoro, aldus meldt de New Yorkse correspondent van De Tel. Soedjarwo sprak alle plannen op dit pi -.t tegen. Voorts meldt de correspondent, dat de resolutie inzake Nieuw-Guinea. welke aan de Algemene Vergadering var V.N. zal worden voorgelegd, een betrek kelijk mild karakter zal dragen--Zij zal neerkomen op eert verzoek van dé Ver gadering aan Nederland en Indonesië orr de onderhandelingen over Nieuw-Guinea te hervatten. Onderzoek verdwijning Schmidt-Wittmack De Westduitse procureur-generaa' heeft een onderzoek gelast naar de ve;- dwijning van het parlementslid Schmidt- Wittmack naar Oost-Duitsland. Het onderzoek wordt voorlopig nog ge hinderd door de parlementaire onschend baarheid van Schmidt-Wittmack, maar de fractie van de christen-democratische party heeft reeds een motie opgesteld, strekkende tot het opheffen van deze on schendbaarheid, NOOIT GEVOETBALD De Engelsman Dennis Massey, die nooit gevoetbald heeft, heeft met een in zet van 1.25 in een voetbalpool ƒ750.000 gulden gewonnen. Eer, (verzicht van de duizendkop pige menigte, die deter dagen het grote stadion van Chicago vulde, om getuige te zijn van- Festival van het Geloof, dat daar ter gelegenheid van de tweede assemblee van de Wereldraad van Kerken te Evanston werd uitge roerd. Naar schafting u>aren meer dan 125.000 personen aanwezig. McCarthy op 't matje Eisenhower tekent anti- communistenwet President Eisenhower heeft de wet. waarbij de communistische partij in de Ver. Staten wordt verbóden, ondertekend. De president deed dit in zijn vacantie- verblijf te Denver. In de loop van de komende weken zal Eisenhower nog drie, tegen het communisme gerichte wetten bekrachtigen. Die wetten zijn: 1. Eén. waarbij propagering van het idee ener geweldadlge omverwerping van de rege ring ernstig kan worden gestraft; 2. Eén die voorziet in de doodstraf op spionnage in vredestijd en 3. Eén die het onmogelijk maakt, staatspensioen uil te kéren personen, die in overheidsdienst bepaalde misdaden hebbèn gepleegd. Intussen heeft de senaatscommissie die moet beslissen of de communistenjager McCarthy, al dan niet schuldig is, vijf hoofdbeschuldigingen tegen dé senator in gebracht, die slechts de voornaamste zijn van de 46 ingebrachte aanklachten. McCarthy is verzocht, Maandag a.s. voor de commissie te verschijnen om vragen te beantwoorden. Oud-piloot Sillevis Stoffelijke overschotten van inzittenden en delen van toestel geborgen MET STOFFELIJKE RESTEN van inzittenden der verongelukte K.L.M.- machine Willem Bontekoe aan boord, is de sleepboot Noord-Holland gisteravond om kwart voor elf de haven van IJmuiden binnengelopen. Op de sleepboot bevond zich ook de vroegere K.L.M.-vlieger L. Sillevis, die van mening was, dat hy met vrij grote nauwkeurigheid heeft kunnen vaststellen waar de Willem Bontekoe op de zeebodem ligt. Zeer grote hoe veelheden stukken van de inrichting 6n van de kajuit zijn over een opper vlakte van bijna een vierkante kilometer aangetroffen en opgevist. De heer Sillevis, die thans hoofd „general operations" der K.L.M. is en de zee langs de Nederlandse kust op zijn duimpje kent, heeft, zoals we reeds meld den, gisteren per Dakota een vlucht over het kustgebied in de omgeving van Ber gen aan 4éè gemaakt. Het resultaat van aeze vliegtocht was waarschijnlijk voor de heer Sillevis aanleiding het zeeopper vlak op de vermoedlijke plaats van de ramp van nabij te inspecteren. Hij begaf zich althans aan boord van de sleepboot Noord-Hojland, die reeds vroeg in de middag vertrok en pas laat in de avond terugkeerde. De boot had bij aankomst in IJmuiden behalve vele stukken van de cabine-uitrusting, papieren en andere goederen ook stoffelijke resten aan boord. In het ziekenhuis te Umulden zouden I Na het zo tragische verscheiden van president Vargas van Brazilië, hielden demonstranten danig huis in de bureaux van een oppositieblad, terwijl ook vóór het Amerikaanse consulaat betogingen plaats hadden. Hier op de foto ziet men omvergeworpen, brandende trucks, (eigen dom van het oppositieblad O. Globo), waar omheen zich demonstran ten verzameld hebben. Inzet: de opvolger van Vargas, namelijk de nieuwe president Cafe Filho. Onze koningin Heerlijke tocht Picnic bij de ruïnes van Olympia; zwemmen en vissen Agamemnon, hebben gisteren gepicnict bij de ruïnes van Olympia, waar ruim vijfhonderd jaar vóór onze jaartelling de Olympische spelen in een stadion met 40.000 toeschouwers werden gehouden. Alle hoge gasten van het Griekse koningspaar waren nabij Katakolon, op de Peloponesus, aan land gegaan. Vandaar reden zy in bussen naar Olympia. Na de picnic gingen de vrolijk geklede gasten terug naar Katakolon om daar in het blauwe water te zwemmen en te koning Paul en Koningin Frederika hebben een oplossing gevonden vóór het probleem van de tafelschikking aan het noenmaal en het diner, aldus Reuter. De vrouwelijke leden van het gezelschap trekken lootjes voor hun plaats öan de lunch, de mannen voor bun plaats aan het diner. De volgende aanlegplaats van de Aga memnon zal Krèta rijft. Volgens de laatste telegrammen van Reuter is de Agamemnon van Katakolon in de richting van Kreta vertrokken. Prins Bernhard. die een grote filmcame ra bij zich heeft en daarmee lustig op namen maakt, veroorzaakte gisteren al leen al door zijn verschijning grote taila- Amerikaanse industrie klaar voor oorlog Het hoofd van de Amerikaanse dienst oor de mobilisatie van de verdediging. Arthur Flemming. heeft de uitvoering ge- van een plan om de industrie voort durend gereed te houden voor een snelle ergang op een totale oorlogsproductie. DAT de tentoonstelling Miniatuur Walcheren te Middelburg in de 8 weken na de opening réeds 150.000 bezoekers heeft genoteerd en er plannen bestaan de maquette ook In komende jarèn in stand te houden. DAT op 11 Sept. de verkeersbrug over het Kanaal door Walcheren en het slui- zencomplex. waardoor dit kanaal wordt verbonden met de Westerschelde. weer In gebruik worden gesteld: DAT ln Harllngen tijdens de lichtweek een nieuwe jachthaven met kafnpferter- rein is geopend. DAT B. en W. van Leeuwarden met raadsleden en hoofden van dienst een oriënteringsbezoek aan Enschede heb ben gebracht, ter bestudering van aard gas- en rioolzuiveringsproblemen. DAT het Tweede-Kamerlid Haken (comm.) èchrlftelHk aan minister Mans- holt heeft verzocht om schadevergoeding voor de landbouwers die zijn getroffen door het jongste noodweer in Twenthe en de Achterhoek. Dat de afdeling Dokkum der Ned. Ver. tot Afschaffing van alcoholhoudende Dranken t.g.v. het 12e eeuwfeest van Dokkum een „blauwe taveerne" voor al coholvrije dranken zal inrichten eert leegstaand café. DAT de Flakkeese Gemeenschap plan nen heeft voor de inrichting van een re creatiecentrum in Goedereede of Oud- DAT de Groningers J. H. B. en J. v. d. H., die gesnapt werden toen zij in een hotel verbleven 'onder te betalen, naar het kolenhok van eèn naburig hui» vlucht ten en daar zijn gearresteerd. DAT de Rotterdamse kustvaarder Blue Boy een vissersboot, die motorstoring had, naar de Engelse haven Boston heeft gesleept. DAT minister Zijlstra een nieuwe re geling heeft goedgekeurd om financiële hulp te verlenen a^n personeelsleden van de Staatsmijnen die een eigen huis willen bouwen. riteit. toen één der hoge gasten opmerkte dat hij er als een beroepsfotograaf uit zag. Men kent de flair, waarmee ae Prins zijn liefhebberijen bedrijft. Koningin Juliana zelde, dat zij vprrukt was de heerlijke tocht. twee K.L.M.-artsen en dr J. Zeldenrust, verbonden aan het gerechtelijk labora torium van de afdeling politie van het ministerie van justitie, trachten deza stoffelijke overschotten te identificeren. Duikers Enkele schépen voeren vanmorgen weer aar de plaats die de heer Sillevis heeft aangegeven. Ook de mijnenvegers Volke en Hollandsch Diep zouden naar de plaats van de ramp koers zetten. De zee is hier ongeveer twintig meter diep. Met behulp van echolood wilde men trachten de plaats van het wrak nog nauwkeu riger te bepalen. Daarna zou men pro beren zoveel mogelijk wrakstukken bo ven water te brengen. Tot dat doel zouden duikers van de Koninklijke Marine naar de zeebodem af dalen. Deze duikers zijn tot 1 September met verlof en hoewel men reeds overwo gen had hen terug te roepen, is men hier toe nog niet overgegaan. Zolang de plaats van de machine nog niet was vastgesteld, kon door hen niets worden uitgericht. Het Groningse kustvaartuig Medusa van de rederij Kunst en Pekelder heeft gis termiddag ter hoogte van Kamperduin een twee meter lang stuk aluminium in zee aangetroffen dat waarschijnlijk van de Willem Bontekoe afkomstig ls. Het stuk metaal had een doorsnee van 35 cm. De binnenzijde was geel geschilderd. De Medusa is op weg naar Helsinki. Schepen van de Koninklijke Marine hadden tot gisteravond zes uur geen spoor van het wrak gevonden. Zij zochten on geveer twaalf kilometer dwars van Ber gen. Deze plaats ligt vijf kilometer ten Oosten van het punt waar de Willem Bontekoe zich moet hebben bevonden toen men voor het laatst contact had met het vliegtuig. Naar Reuter uit Londen meldt, ls de Britse verzekeringsmarkt voor een be drag van zeshonderdduizend dollar be trekken bij het verongelukken van de Willem Bontckoe, aldus blijkt u}t een mededeling van de British Insurance Association. E.D.G.-verdrag in nationale vergadering Via de radio heeft Mendès-France klaard, dat hij de Nationale Vergadering openhartig zal inlichten over een lastig probleem dat het politieke leven al ja ren verlamd heeft. Het parlement kan daarna zijn souverein besluit nemen. De premier heeft gezegd, dat hy het leven van zyn kabinet op 28 Augustus niet op het spel zal zetten. Dat wil zeg gen dat hij niet de vertrouwenskwestie aan de. al dan niet goedkeuring van het E DG-verdrag zal verbinden. Mendès- Frsnce beloofde geen enkele druk ten gunste of ten nadele van de E.D.G op de Nat Vergadering uit te oefenen Verder uitstel van een beslissing acht te Mendès-France slechts nadelig voor Frankrijk. Washington hoopt nog steeds, dat de Nationale Vergadering het E.D.G verdrag zal aanvaarden. Mendès-Ftartce persoonlijk zou voor stander zijn van een grote militaire alli- VAN KLEFFENS BLIJFT CANDIDAAT Namens de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties is gisteren medegedeeld, dat mr Van Kleffens definitief gehand haafd zal worden als candidèat voor het voorzitterschap van de negende Alge mene Vergadering van de VN. Van 1—5 September wordt in Hil versum eèn Internationale conferentie van Vrija Evangelische gemeenten ge houden..^ antie. van nationale legers, waarin En geland en Frankrijk de kern zouden vor men en-ook Duitse deelname gewaar borgd wordt. Verder zou hij tenminste nog een poging willen doen. om met Rusland tot een verdrag over Duitsland en misschien zelfs over de „Europese veiligheid" te komen. Eenzelfde standpunt werd gisteren ge huldigd door de leider van de Westduit se socialisten, Ollenauer. Deze wees er met nadruk op. dat Adenauer de conse quenties van zijn „Europa-politiek" moet aanvaarden, indien de Franse Nat. Ver gadering het E.D.G.-verdrag verwerpt. WEERBERICHT Zonnige perioden Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en Oost. Vannacht iets kouder, morgen overdag dezelfde of iets hogere tem peraturen. (Opgemaakt van morgen 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag zon van 5.4019.42. Maan 'd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1