L, Puzzle _J Nieuw-Guinea en de assemblee KERK en'SCHOOL Bisschop Dibelius pleit voor hulp aan Oostduitse Kerken oor hem geen bazuinen j 2 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1951 TNDONESIË is thans bezig de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering der Ver. Naties te krygen. Het is zeer wel mogelijk, dat dit zal gelukken en op zich zelf is daar ook niet zoveel be zwaar tegen. Van belang is met name de houding, die de Ver. Staten in dezen zal aannemen. De Amerikaanse buitenlandse politiek vertoont, met name ten op zichte van Azië. vrijwel nimmer een vaste lyn. Wy hebben al verschillende, nogal spectaculaire veranderingen meegemaakt. Na de oorlog vierde het anti-koloniaüsme vrywel onbeperkt hoogty. De gevolgen daarvan zyn in het Azië van nu zeer duidelijk te zien. Daarop volgde een periode waarin het State Department begon te begrijpen, dat de zaken misliepen in Azië. en men besloot steun te verlenen aan Frankryk in Indo-China. Een steun die grotendeels te laat kwam en die in een te beperkte mate werd ver leend. Nu Indo-China toch verloren is gegaan, gaat er een nieuwe golf van anti-kolonialisme over de Ver .Staten. Men wil nu komen tot een anti communistisch pact, waarin de niet-communistische Aziatische landen zouden moeten worden verenigd. En Washington is ongetwijfeld bereid voor het bereiken van dit doel concessies te doen. F)AT IS HET PUNT waar Nieuw-Guinea in het geding komt. Wy kun nen op de V.S. niet rekenen. Het zou Washington veel waard zijn om Indonesië in een anti-communistisch pact te krygen en het zou zeker be reid zijn daarvoor pressie uit te oefenen op Nederland, indien de afstand van Nieuw-Guinea het beoogde doel zou bevorderen. Het is trouwens altyd gemakkelijk om riemen te snijden van andermans leer. Wij geloven niettemin dat er geen bijzondere reden is om ons terzake ongerust te maken. Engeland en Australië zullen in dit geval niet aan de zijde van de V.S. staan. Australië zal zich zelfs fel daar tegen keren en Amerika kan de steun van Australië in zijn buitenlandse Aziatische poli tiek zeker niet missen. "DOVENDIEN zal de Ver. Staten wel spoedig tot de ontdekking komen. dat de gedachtengang, zoals die wellicht leeft in Washington, nier opgaat. Indonesië zal nl. niet toetreden tot een anti-communistisch pact. ook niet als daardoor de kansen op het verkrijgen van Nieuw-Guinea zou den worden vergroot. De huidige Indonesische regering kan zich dat een voudig niet permitteren. De tendenz in Djakarta is heel anders. In hotel Des Indes wemelt het van de Russen en nog meer van de Chinezen. De ruim twee millioen Chinezen in Indonesië vormen een enor me macht en met name de jongeren sturen aan op hechtere banden met Peking. Deze gedachte leeft ook onder verschillende Indonesische politieke partijen. Men wenst niet onder invloed te staan van Washington en eigen lijk evenmin onder invloed van Moskou. Men ziet een Azië me: China en India als leidende mogendheden, met zo min mogelyk Westerse invloed en een Aziatische constellatie, waarin weliswaar Indonesië niet de leiding heeft, maar waarin het toch een belangrijke rol zou kunnen spelen. Derhalve is de tendenz: het nauwere aanhalen van de banden met India, maar ook met China. En als de huidige Indonesische regering bereid zou zyn toe te treden tot enig pact, dan zal dat niet zijn een anti-commu nistisch pact onder oppertoezicht van de U.S.A., maar een non-aggressie- pact met Peking en eventueel met andere Aziatische landen. Zodra Washington deze tendenz ontdekt het is op zichzelf een be- ti eurenswaardige tendenz zal men op het State Department weer gaan inzien dat de situatie in Azië alleen maar zal verslechteren, indien men de betrouwbare bondgenoot, die Nederland is, van zich zou vervreemden om er een zeer dubieuze bondgenoot voor in de plaats te krijgen, die ten slotte helemaal geen bondgenoot zou blyken te zijn. "GLOHK" rsD SNIPPERS Even afrekenen. De Amerikaanse re- ïring heeft van Tsjechoslowakije 271.334 dollar schadevergoeding geëist de vernietiging van twee Ameri kaanse straaljagers boven Tsjechisch gebied op 10 Maart van het vorig jaar Internationaal congres over aardrijkskunde Mej. dr A. de Waal sprak de openingsrede uit De staatssecretaris van O.. K. en W.. mej dr. A. de Waal, heert vanochtend te Utrecht het tweede internationale congres van leraren in de aardrijkskun de geopend Zi,\ noemde de wetenschap der geografie in onze eeuw wel van bijzondere betekenis, omdat zij een be langrijk onderdeel vormt van de weten schap van de mens. De dynamische structuur van onze huidige maatschap pij veroorzaakt enerzijds een grotere, anderzijds een kleiner wordende we reld. De contacten zijn toegenomen, maar tevens de afstanden verkleind, en de regionale verscheidenheid krijgt hierdoor een steeds diepere betekenis Werkelijke wereldgemeenschap kan slechts worden gebaseerd op een bewus te groei van en onderlinge eerbied voor de persoonlijkheid der volkeren De so ciale geografie zal hiertoe een bijzonder belangrijke bijdrage kunnen leveren aldus spr. De betekenis van deze conferentie is naar de mening van de staatssecretaris dan ook gelegen in het onderling tact der leraren uit zoveel verschillen de landen, waardoor het onderling be grip op ongedwongen wijze kan wor den vergroot, en de nog maar al te vaak voorkomende grove fouten in het geo> grafisch onderricht over andere landen en volken kunnen worden verminderd Voorts moet bovenal door onderlinge uitwisseling van gedachten en ernstige studie de weg worden gevonden op eer voor kinderen en jor.ge menser. bevat telijke wijze hen. vooral ook via de geografie, de wereld waarin wij leven en waarin de jeugd straks zsl moeten werken en leiding geven, beter te doen verstaan. Vierde overspanning in nieuwe Moerdijkbrug Het treinverkeer op de Hjn Dordrecht -Lage Zwaluwe is gisteren van 6 uui voormiddag tot 4 uur namiddag weei gestremd geweest, omdat de vierde over spanning van de nieuwe spoorbrug ovei Hollandsch-Dlep geplaatst moest wor den. Deze overspanning Is gebouwd door de koninklijke firma Penn en Bauduln en werd Zaterdag van Dordrecht naar de vluchthaven van Werkendam gevoerd Gisterochtend vroeg werd het stalen ge vaarte van Werkendam naar de plaats van bestemming gevaren. De plaatsing had een goed verloop. De vijfde over spanning zal pas begin November wor den geplaatst. „Maximum-kaart" KLM na 7 September Het is, zoals we reeds meldden, de be doeling de zgn „maximum-kaart" van de KLM via de postzegelhandelarer, voor verzamelaars beschikbaar te stel len Naar wij thans vernemen, zal dit na 7 September as gebeuren. Op 7 Septem- berber. de geboortedatum van wijlen d: A. Plesmar. zullen ..maximumkaarten' van de K LM die deze maatschappij voordien aan relaties, voornamelijk ir het buitenland toezendt, in het postkan toor Wittebrug In Den Haag worden voorzien van een stempel van dit kan toor. Het postkantoor Wittebrug ligt het dichtst bij het woonhuis van de familie Plesman en bU het hoofdkantoor KLM. De .maximumkaarten" die de KLM aan relaties zal zenden, zullen het stem pel van 23 Augustus dragen. Nationale Mariahulde te Den Bosch In het stadion De Vliert te 's-Herto- genbosch heeft gisteren rooms-katho- liek Nederland onder leiding van bisschoppen in een massale manifestatie hulde gebracht aan Maria ter gelegen heid van het door de paus ingestelde Mariajaar 1954. De nationale Mariahul de domineerde in een pontificale avond mis, die opgedragen werd door de aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J Alfrlnk De plechtigheden werden bijgewoond door elf bisschoppen en door een groot aantal burgerlijke autoritei ten. onder wie minister prof. dr L. J. M. Beel, de ambassadeur van Spanje en de gezanten van Portugal en Columbia, Geheim Kamerheer van de Paus Paus Pius XII heeft rector A. van Teeffelen van het r.k. gasthuis te Oister- wijk. wegens zijn vele verdiensten op kerkelijk-sociaal terrein benoemd tot geheim kamerheer. De bisschop van Hertogenbosch. mgr. W. Mutsaerts. stelde Zaterdagmiddag de nieuw noemde persoonlijk van deze onder scheiding in kennis. Majoor-vlieger Ewerth Hailing van de Zweedse luchtmacht vuurde tijdens een oefenvlucht een salvo mitrailleurkogels op een rotsachtie eiland af. Eén kogel ketste terug en trof zijn toestel, een Vampire-straaljager De jager stortte neer: Hailing was on- gedeerd- Oudste Bobby-in. De eerste vrouwe lijke politie-agent. Kate Cooks, is op 79-jarige leeftijd te Adelaide (Austra lië) overleden- Zij werd In 1915 tot po- litie-agente benoemd en was gedurende 20 jaar hoofd van de vrouwelijke politie ar. Zuitfr-Australië Meccano-A-fabrlek Het Amerikaanse leger heeft opdracht gegeven voor de bouw van een atoomfabriek. die uit el kaar genomen, naar verafgelegen bases vervoerd en weer in elkaar gezet kan vorden. De fabriek zal zowel warmte als electriciteit kunnen leveren. Degeneratie. De 16-jarige Bruno Beyersdorf, die twee jaar geleden bonds kanselier Adenauer het leven redde door een bom voor de zekerheid naar het politie-bureau te brengen in plaats haar naar de kanselier, is gearres teerd wegens diefstal en landloperij Het gouden horloge dat Adenauer hem schonk, had hij beleend Ze zUn er nog. Birma heeft opnieuw verzocht, de kwestie van de nationalisten het land op de agenda van de Ver Naties te plaatsen. Volgens de Birmese regering heeft de speciale V.N-commis- onwaarheid gesproken, toen zij ver klaarde. dat alle nationalisten Birma hadden verlaten The proper „Ine" Een Amerikaans geleerde van Zuidafrikaanse afkomst, dr Louis Pillemer. heeft een stof ont dekt properdine die wellicht als beschermir.g tegen atoomstraling kan worden gebruikt. De stof zou in het menselijk lichaam aanwezig zijn, maar zodra zij is opgebruikt, sterft het slacht offer van een atoomaanval. Natste zomer. In vijftig jaar heeft het in Engeland niet zoveel geregend als deze zomer. Op verschillende plaatsen branden de boeren het hooiland plat,[^B tenminste de tweede oogst te kunnen redden. Talrijke wegen staan onder water. Hoog bezoek voor de Simon van der Stel De Commodore van de Zuidafrikaan se marine, de heer Bierman, en de offi cieren van de Zuidafrikaanse torpedo- bootjager Simon van der Stel hebben Zaterdagmiddag aan verscheidene Ne derlandse autoriteiten een ontvangst be reid aan boord van hun welverzorgde oorlogsbodems, liggende aan de Park haven te Rotterdam. Tot de vele gasten behoorden de Zuid afrikaanse minister van verdediging de heer Erasmus en de Zuidafrikaanse am bassadeur kol. P. J. Hoogenhout met hun echtgenoten, benevens vice-admiraal Rost van Tonningen, chef van het mili taire huis van H.M. de Koningin en de staatssecretaris van Marine vice-admi- raal Moorman. Mr F. Hollander verlaat rechterlijke macht Mr F. Hollander, officier van justitie te Amsterdam, heeft de staande magis tratuur verlaten. Dit vloeit voort uit het feit dat aan mr Hollander op zijn ver zoek met ingang van heden eervol ont slag is verleend uit zijn ambt van offi cier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank. Zoals men weet, werd de heer Hollander by Kon. besluit van 11 Mei overgeplaatsi naar Alkmaar. Deze overplaatsing heeft hij, naar thans blijkt, niet aanvaard. Minister Donker had tot de overplaat sing besloten na moeilijkheden die zich hadden voorgedaan tussen de officier een Amsterdams journalist Opsporing is verzocht van de geeste lijk gestoorde 68-jarige Antonie Groene- woud, wonend aan de Wilhelminaweg 4 Langbroek (U.) die sinds gisteren wordt vermist Avontuur in de lucht Ex-piloot vloog even de oceaan over.... Thomas Danaher. een 30-jarige Ameri kaanse straaljagerpiloot, is in zijn een- motorig vliegtuigje even de Oceaan overgestoken om r.aar Parijs te gaar.. Hij was daar no? nooit geweest. „Het was de droom van zyn leven eens een non- stopvlucht naar de Lichtstad te maken", vertelde hij later inShannon (Ier land). Want tiet avontuur verliep niet zo glad. als hij wel had gedacht. Hij was in New Foundland opgestegen, om naar hij de vliegveldautoriteiten meedeelde „even een uurtje boven Canada te gaan vlie- Hij wist wel, dat het niet toegestaan is, in eenmotorlge vliegtuigen de Oceaan over te steken, maar Danaher. een ge routineerde Korea-vlieger. zag daar geen been in. Met een smoesje kwam hij ge kleed in een leren pak met een enorme cowboyhoed op, de lucht in en toen vloog hij kalm door. Dicht bij Parijs werd het hem wat benauwd door het zeer ongunstige weer, maar hij kwam boven het vliegveld en kreeg daar geen permissie om te landen Dus vloog hij door naar Shannon, par keerde daar zijn toestel na 13^ uur vlie gen en ging per auto naar Cork, de ge boorteplaats van zijn vader, die 50 jaar geleden naar Amerika emigreerde. Het was zijn bedoeling van Ierland toch naar Parys te vliegen en dan via IJsland terug te keren naar Amerika. Danaher woont in Texas en vliegt re gelmatig in zijn machine naar Moab. waar hij nu in een uraniummijn werkt. In kleine etappes was hij naar New Foundland gevlogen, waar hij benzine laadde voor 22 uur vliegen. Labour zal „zelfbestuur" blijven bevorderen Het bestuur der Engelse Labourparty heeft een beleidsverklaring betreffende koloniale zaken bekend gemaakt. Hierin wordt verklaard, dat de Labourpolitiek gericht is op een Gemenebest van veel :n. waarin Engeland en de vroeger Engeland afhankelijke gebieden als „gelijkgerechtigde partners deelnemen n bate van het welzijn van allen". Deze verklaring werd uitgegeven voor de jaarlijkse conferentie van afgevaar digden. die te Scarborough in Noord- oost-Engeland op 27 September zal be- De partij huldigt nog steeds het beleid an de Labourregering, die in de perio de 1945-51 aan het bewind was. om zelf bestuur meer en meer te bevorderen. Te Musselkanaal is op 65-jarige leef- jd overleden G. Smit, die de grondslag heeft gelegd voor de verbouw van de sui kerbieten in de veenkoloniën van Gronin- :n en Drente. Rel om boottochtje in Amsterdam Menigte wilde kantoor van rederij bestormen Ruim 1100 Amsterdammers, onder wie ongeveer 350 bejaarden, dreigden gister ochtend op de De Ruyterkade het wal kantoor van *en Amsterdamse rederij te bestormen, toen bleek dat een dagtocht met een der salonboten van deze rederij niet zou doorgaan. De politie wist de menigte met moeite te bewegen, welddaden af te zien. De organisatoren van de mislukte boottocht willen de rede rij in rechten aanspreken, aldus De Tel. Het bestuur van de vereniging The Happy Sunshines, waarin een vereniging van bejaarden is opgenomen, had de bootreis op touw gezet. De baten bestemd voor het St Nicolaasfeest, dat men op 19 December 2000 Amsterdamse oudjes wilde aanbieden. Afgaande op een reclame-folder Rederij Zwaag, die aankondigde, e< lonboot met een capaciteit van ea personen plus 1000 rijwielen beschikbaar te hebben, bestelde men het m.s. Am sterdam. Toen er 1000 man aan boord waren was het schip echter al zo vol. dat de ka pitein weigerde te varen. Een tweede boot werd geweigerd en uit protest is tenslotte iedereen van boord gegaan. Aan wal vielen een paar klappen ruit van het kantoor sneuvelde. Nieuws uil Evanston Zaterdag kwam het moeilijke vraagstuk der rassenverhoudingen ter sprake Bisschop Otto Dibelius van Berlijn heeft op de assemblée van de Wereldraad van Kerken in Evanston verklaard dat het geloof niet aohteruit gaat in Oost- Duitsland. Integendeel, men staat daar vaster in het geloof dan in het westen. Hij pleitte voor voortzetting van de oecu menische hulp aan Oost-Duitsland, waai 15 millioen protestanten leven. Als het kerkelijk leven voor deze mensen teloor gaat, aldus de bisschop, komt het gehele protestantisme in Europa in gevaar. De commissie voor interkerkelijke hulp i hulp aan vluchtelingen van de We reldraad had er Zondagavond de voor keur aan gegeven, haar rapport uit te beelden, inplaats van statistieken te geven, en ruim vijftig personen deden aan die voorstelling mee. De Koreaanse ds Sjin Hong Mjoeng zei dat Korea niet zonder hoop is. De chris telijke Kerken groeien enorm en in om standigheden die normaliter wanhoop zouden wekken, zegeviert de christelijke hoop. In Evanston is voorts het moeilijke raagstuk van de verhoudingen der ras sen aan de orde gekomen. Een Ameri kaanse neger, dr Benjamin Mays, zeide Zaterdag, dat hü de rassenscheiding in de Kerk, „in het bijzonder in de V.S. en Zuid-Afrika" betreurde. „Zelfs indien wy geen aanspraak maakten op geloof in democratie, indien er in de gehele we reld vrede tussen de volkeren heerste, indien het atheïstische communisme nooit tot ontwikkeling was gekomen, indien het facisme nooit geboren was en het nationaal-socialisme geheel onbekend was, is een Kerk zonder rassenscheiding en sociale en economische rechtvaardig heid voor alle mensen noodzakelijk." De vertegenwoordiger van de Ned. Herv. Kerk in Zuid-Afrika, dr Ben Ma rais. zeide dat men voor het feit staat dat na de grote overwinningen van de Islam na de zevende eeuw de christelijke Kerk min of meer „een blanke Kerk" is met betrekkelijk kleine groepen niet-blanken Na de ontdekking van Amerika en dt De beste bedden ooit gemaakt! Ifointwill K Z ET BEOOEN. Et Schoot Rus op iets ancfers Ned. kapitein ontkent beschieting Kapitein P. Peik van het Nederland se kustvaartuig Dora, dat volgens dere berichten in de Finsche Golf door de Russische kruiser „ïwan" beschoten is, heeft Zaterdagochtend te Burghead in Schotland ontkend, dat de Russische kruiser zijn schip heeft beschoten. De Dora was Zaterdagochtend de haven van Burghead binnengelopen met lading hout uit Lovisa in Finland. Op de vraag van verslaggevers 'of de Iwan de Dora beschoten heeft, ant woordde de heer Peik: „Hij vuurde wel, maar was het op ons gericht?" Ook ont kende hy, dat de Dora vqor anker wai gegaan, omdat hij, de kapitein, dacht, dat de Russen dit verlangden. De heer Peik voegde er aan toe. dat het in het belang van de bemanning en hemzelf was verder niets meer te zeggen. Kapitein Peik heeft de Nederlandse consul te Burghead doen weten, dat er één schot is gelost, aldus deelde een Nederlandse ambtenaar mee. De kapi tein had vermoed, dat hy te dicht onder de Russische kust was gekomen en wij zigde daarom zijn koers. Er was toen niet meer geschoten. De heer Peik zou verder verslag uit brengen bij de Nederlandse consul-ge neraal te Edinburgh. Het schip zou over drie dagen naar Denemarken vertrek ken. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Londen heeft Zaterdag ver klaard. dat de geschiedenis met de Dora niets sensationeels heeft. De Dora moest eenvoudig een beetje te dicht onder de Russische kust varen. KORT EN KLEIN Zowel over de Oostdam als dè West- dam van de Zandkreek op Noord-Beve land wil men goede verbindingswegen aanleggen, zodat de behoefte aan een brug bij Kortgene niet meer wordt ge voeld. -tr Twee landgoederen zullen voor het publiek worden opengesteld: een ge deelte van Bornia te Driebergen, en een gedeelte van Herinckhave te Tubbergen. handelswegen naar Indië en het Oosten werd de christelijke Kerk nog eens tegenover grote groepen niet-blan ken geplaatst. Madeleine Barot (Frankrijk) drong aan op de volledige gelijkschake ling van mannen en vrouwen in het ker kelijk leven. De tijd van het aggressieve feminisme is voorbij, zo meende mej. Barot. Thans sen de vrouwen niet meer aai" nen gelijk te zijn, doch zij zijn er zich bewust, dat zij als vrouwen op haar wijze volledig haar bijdrage kunnen leve- Zilveren jubileum Mej. Buré 25 jaar Geref. predikants-assistente Dit najaar hoopt mej. F. M Buré te Amsterdam het zilveren jubileum ais Geref. predikantsassistente in de hoofd stad te vieren. Zij is de eerste predi kantsassistente. die de Geref. Kerken ir Nederland kennen. Na een opleiding aar de CICSA te Amsterdam, waar ds Buskes haar aandacht had gevestigd op de nood zakelijkheid van vrouwelijke arbeid in het pastoraat, begon zij vijfentwintig jaar geleden haar werk bij ds T. Fer- werda te Amsterdam. In 1942 echter kreeg zij eerst haar definitieve aanstel ling als predikants-assistente. In al deze jaren heeft mej. Buré bewezen van veel waarde de vrouw Kan zijn in herderlijk werk, met name bij net kenbezoek. Tegenwoordig is mej Bure werkzaam als assistente van ds Jac. Geuzebroek. Geret. predikant voor het ziekenhuiswerk in Amsterdam Amerik. studenten gaan in ons land studeren Met de Rijndam zijn Zaterdag 31 Ame rikaanse studenten naar Nederland ver trokken. waar zij een jaar zullen stude ren, in het kader van het U.S. education al exchange program. De groep is een onderdeel van een groep van 500 stu denten, die dit jaar in het buitenland zullen studeren De fondsen vooi pragramma stammen uit de opbrengst van oud oorlogsmaterleel van Amerika in het buitenland. De landen, waar Amerikaanse stu denten een studiejaar zullen doorbren gen zijn: Australië, Oostenrijk, Enge land, België, Luxemburg, Birma. Cey lon, Denemarken, Egypte, Finland, Frankryk, Duitsland, Griekenland-, In dia. Irak, Italië Japan, Nieuw Zeeland, Noorwegen. Philippijnen. Zweden, Thai land. Zuid-Afrika en Nederland. Beioepiagswetk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk ...nfenoraen naar Babyloniën- broek J. J. de Heer te Ridderkerk-Bol nes; naar Ellewoutsdyk (toez.) L. W. Blok. cand. te Rotterdam; naar Kamper veen G. Biesbroek. cand. te Slikkerveer, die bedankte voor Eemnes-Buiten en Molenaarsgraaf Geref. Kerken roepen te Paramaribo J. Dijk te Raamsdonk c.a. ngenomen naar Gasselternij- R. de Vries te Ak-krum en Olde- boorn. Benoemingen Benoemd tot hulppred. te Waardhuizen W. v. d. Kerk, pred. en hulppred. te Nieuwerkerk IJssel. die deze benoeming ook Chr. Geref. Kerken weetal te Zeist G. Bilkes te Mus- in G. de Vries te Steenwijk. eroepen te Rijnsburg G. de Vries te Steenwijik. Geref. gemeenten jroepen te Sardis (Canada) en Wageningen (2e maal) W. Hage te Aglst- Brakel. 14. Maar hij stónd al in de deur. Terwijl hij om keek, glimlachte hij tegen haar op een veront schuldigende. berouwvolle wijze. Zij maakte een protesterend gebaar en haar gezicht kreeg een uitdrukking alsof zij dacht, dat hij zich opzette lijk ging vertonen als een man voor wie Soda Center juist geschikt zou zijn. Hij was er zeker van, dat zij dit dacht en zijn uiterlijk boezemde hem nog wel zoveel belang in, dat hij het zelf vervelend vond. Maar hij wilde zijn afspraak nakomen. Even dacht hij erover om met de auto naar de stad te rijden. Doch de auto was niet betrouwbaar genoeg voor een dergelijke gro te tocht. Hij slaagde erin de trein te halen en terwijl hij op de groezelige groene kussens ging zitten bekeek hij zijn oude costuum. Het was schoon, maar het zag eruit alsof het veel gedragen was. .Probeert u mij mijn vader te verkopen?" Ik kan hem niet kwalijk nemen, dat hij mij op mijn nummer heeft gezet... Als Caroline niet naar Soda Center wil, omdat de W.C. buitens huis is. waarom zou ik dan van een ander meis je verwachten, dat zij genoegen neemt met het huis van Jones? Wat ben ik een dwaas geweest, dacht hij. Hij keek door het raampje naar bui ten en inplaats van de herfstkleuren over de velden zag hij het ontstelde gelaat van Caroline. Nu heb ik alles voor ons bedorven, dacht hij spijtig. HOOFDSTUK IIL ,,Ze ziet er hard uit", zei de bisschop bars. „Dat is waarschijnlijk alleen de buitenkant." „Ik weet het niet. Het lijkt alsof ze bitter ge worden is." Maisie zweeg. De fijne lijntjes, die bij haar ogen ontsprongen schenen nu een gevolg van leeftijd en zorg te zijn. „Ja dat is waar", gaf zij toe. „Maar ik kan mij niet voorstellen, dat zij in een jaar veran derd zou zijn. Werkelijk veranderd, bedoel ik. Ze heeft niet veel bagage meegenomen. Mis schien is ze niet van plan te blijven." „Of ze heeft heel erg plotseling een bésluit genomen." Het sprak zeer zeker in het voordeel van de vrouw van de bisschop, dat zij de naam Maisie al haar levensdagen had gedragen, zonder iets van haar ingeboren waardigheid te verliezen. ..Maisie", riep de bisschop vanuit zijn werk kamer Zij kwam binnen en sloot de deur Hij zat achter zijn bureau en deed niets, hoewel hij een stapel brieven en een lijst met voorlopige benoemingen in verband met de komende Syno de voor zich had liggen. ..Waar is ze nu?" vroeg hij. „Boven in haar kamer." Dat hij zich diep geschokt voelde, behoefde hij niet te zeggen. ..Heeft ze tegen je gesprokén?" ..Neen, John. Bijna niet." ,,Ze anders nooit zo zwijgzaam geweest." ..Dat weet ik We moeten haar tijd geven. Ze sche faculteit van de universiteit aldaar, ziet er erg vermoeid uit." ingericht, zoals er ook reeds een In Haar lem bestaat en in Groningen, waar dere opleiding samenwerkt met de economi- „Ik probeer mij mijn eigen gevoelens jegens mijn ouders te herinneren", antwoordde zij langzaam. „Zou ik mijn vader en moeder in ver trouwen hebben genomen? Waarschijnlijk niet. Kinderen kunnen zich niet voorstellen dat zij de gevoelens van man en vrouw hebben, doch kun nen hen alleen als ouders zien. Och, ik weet niet wat ik zeg!... Alleen geloof ik niet, dat ik mijn ouders alle bijzonderheden van moeilijkhe den verteld zou hebben... Dat is de manier waarop je zelfstandig wordt en zelfstandig móet je worden. Misschien is het beter meer vol wassen dat ze er niet over praat." „Het spijt me dat ik Phillips heb gevraagd vandaag te komen. Ik heb niet veel zin om met hem te praten." „Wees vriendelijk tegen hem, John. Hij heeft waarschijnlijk genoeg van Harden gehad." „Ik weet eigenlijk niet waarom ik hem heb laten komen. Ik geloof niet dat ik iets voor hem kan doen." Het geluid van iemand die de trap af loopt, drong in het vertrek door. Snel opende Maisie Fellowes de deur, doch zei mets. Bijna tegelij kertijd kwam Jeanie binnen. Zij had het tweed mantelpakje dat zij droeg toen zij arriveerde verwisseld voor een grijze lange broek en een grijze trui, waarvan zij de mouwen achteloos tot boven de elleboog had opgeschoven. De bis schop wierp een blik op de tekening aan de muur: Jeanie toen zij veertien was. Blond en jong, onschuldig en vrolijk. Hij onderdrukte een zucht. De Jeanie van nu zag er noch onschul dig noch vrolijk uit. Uit haar zak haalde zij een pakje cigaretten te voorschijn. „Roken nog steeds taooe hier?" vroeg zij. Zonder het antwoord af te wachten, stak ze een cigaret op en ging zitten op een kussen bij de haard. „Waar gaat de pariaver over", vroeg ze. Zelfs haar stem scheen veranderd. Vroeger had zij een gretige, diepe stem, jong en vol verwach ting. Nu klonk haar stem schril en ietwat ver achtend. „De Synode staat voor de deur", antwoordde haar vader. „Ik ben bezig de lijst eens door te kijken." „Aha, de grote machtige potentaat die zijn onderdanen stuurt waar het hem schikt." „Stel je niet aan. Jeanie", zei haar moeder zachtaardig. „Heb jé ooit meegemaakt, dat je vader zich de airs van een groot potentaat gaf?... Wat wil je eten vanavond? Vleespastei of zalm?" „Het zal wel vleespastei moeten zijn, niet? Als er nog wat vlees overgebleven is." Zij slaagde erin een glimlachje te voorschijn te toveren. „Het is in elk geval het gemakkelijkst. Maar we zouden het ook kunnen laten staan tot mor gen. Wil je me helpen met het afhalen van de bonen Je vader verwacht een bezoeker." Jeanie stond op en volgde haar moeder. „Wat krast er eigenlijk over je zenuwen?" vroeg Maisie Fellowes aan Jeanie, toen zij naar de deur liepen. „Dingen die me dwars zitten", zei Jeanie. „Waarom vraagt u dat?" „Ik ben met een artikel bezig dat ik „Krijt op het schoolbord" noem", antwoordde haar moeder. Zij wendde zich tot haar man en zei: „Laat me even weten of Je hem vraagt te blij ven eten. John. Ik hoef alleen maar een paar aardappelen extra te bakken „Wat vragen?" informeerde Jeanie zonder veel belangstelling. In Arnhem komt Academie voor voortgezet economisch onderwijs In de loop van deze maand zal de stichtingsacte worden verleden van de Academie voor voortgezet economisch onderwijs te Arnhem, Zy is vooral be doeld voor hen, die mettertijd ln het be- drtffs- of economisch leven een leidende functie gaan bekleden, waarvoor een middelbare opleiding alleen niet meer voldóende is. Als minimum leeftijd voor toelating wordt gesteld 25 jaar, een maximum leeftijd is er niet. Een middelbare op leiding wordt wel gewenst geacht, doch is geen criterium. De leergang duurt 3 jaar Er worden zes lessen per week in de avonduren gegeven, en dan is er nog een uur voor onderlinge discussies en voor bespreking van actuele of speciale onderwerpen. Ds J. C. Hooijkaas, Ned. Herv. pre dikant, verhuist per 1 Sept van Was senaar naar Den Haag. Zijn adres wordt dan: De Perponcher6traat 102. Sensationele wedren met de dood Duits© baby vloog naar Boston Vandaag start een Amerikaans ver keersvliegtuig voor een wedren met de dood. Aan boord zal zich een meisje be vinden van drie maanden, dat lijdt aan een zeer zelden voorkomende ziekte in de hersenen, waaraan men in Duitsland nleta kan doen. Christine Dorothea Tügel, dochter van •en employé van de Beierse radio, zal laar de Verenigde Staten worden gevlo- jen waar zij in Boston zal worden geope reerd door dr Donald Matson. geneesheer directeur van het kinderziekenhuis, die een nieuwe methode voor hersenoperaties in dergelijke gevallen heeft ontwikkeld. Hij is de enige dokter in de wereld die Christine kan redden, heeft dr Lutz, de huisarts van de familie Tügel, gezegd. Door bemiddeling van het Amerikaanse consulaat in München en van een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij is nu het gezln-Tügel in staat gesteld om gezamen lijk de reis naar Boston te maken. Morgen komt het vliegtuig in New. York aan, waar een ander vliegtuig gereed zal staan om de Tügels naar Boston te brengen. Ned. militairen kwamen in Hongkong aan Het 26ste aanvullingsdetachement van het Ned. detachement Ver. Naties is van daag op weg naar Korea te Hongkong aangekomen. De reis werd van Marseille uit gemaakt met het nieuwe Franse pas sagiersschip Laos (15.240 ton). Het aanvullingsdetachement, dat onder leiding staat van kapitein H. Voorthuizen uit Soestdyk, omvat 9 officieren, 17 on derofficieren en 118 korporaals én man schappen- Drie Nederlanders kregen Peruaanse onderscheiding Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling De schatten van Peru. in Utrecht, is tot commandeur in de orde van verdienste van Peru benoemd prof. dr C. F. A. van Dam. directeur van het Spaans instituut van de rijks-univer siteit te Utrecht, en tot officier in de zelfde orde mevrouw G. E. G. van Gif fen—Duyvis. archeologe te Groningen en mej. dr M. Elisabeth Houtzager, di rectrice van het Centraal Museum te Utrecht. Academische examens DELFT, 21 Aug. Geslaagd voor cand. werktuigkundig Ingenieur; D. C. Venemans. A'dam; Ingenieursexamen vliegtuigbouw kundig ingenieur; J. G. Melchior. Kolhorn (N.-H.)W. Schalken. Den Haag. Notarieel examen DINSDAG 24 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO; 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 Voor r' Waterstanden 9.40 Gram 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tutm bouwmcdedelingen 12.33 Voor het platte land 12.40 Pianoduo 1.00 Nieuws 1.15 Mede delingen of gram. 1.20 Promenade-orkest 2.01 „Wij ontdekken Amerika" 2.30 Wereld muziekconcours te Kerkrade 3.00 Radii Philh. Orkest en sol. 3.45 Gram. 4.30 Voo: de Jeugd 5.00 Gram. 5.45 Reportage e 7.05 Militair orkest 8.00 Nieuws 8.05 Gc nissen in Canada", kwartet 9.25 Cabare Wereldkampioenschi muziek 8.50 „Beleve- 3 us. 0.00 Instrumentaal ,0.05 Strijkorkest 10.35 pper wielre 11.00 Nieuws 11.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston 11.25 Reportage 11.35—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymni ----- Morgengebed 8,00 Nleu« Voor de hi Voor de kleuters vrouw 11.30 Grar tert 12.00 Angelus Gram. 7.45 8.15 Gram. 9.00 .40 Lichtbaken 10.00 1.15 Gram. 11.00 Voor de 11.50 Als de ziele luls- !.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen 12.33 Gram. 12.55 Zonnewllzer 1.00 Nieuws 1.20 Amusements muziek 2.00 Gram. 2.30 Metropole-orkcst 3.00 Gram. 3.30 Ben Je zestig? 4.00 Voor de zie ken 4.30 Zickenlof 5.00 Voor de Jeugd 5.15 Felicitaties 5.45 Regcrlngsultzendlng 6.00 Lichte muziek 6.20 Wereldkampioenschappen wielrennen 6.30 ..Dit ls leven", caus. 6.45 Gram. 6.52 Actualiteiten 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Uit het Boek der boeken 7.30 Oram. 8.25 De gewone man 8.30 Omroep orkest en sol. 9.30 Gram. 9.50 ..Folklore ln de Kempen", caus. 10.05 Gram. 10.45 Avond gebed 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12 25 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Twintig vragen 1.40 Orgelspel 1.55 Sport 2.00 Gram. 3.00 Sport 3.45 Critlekcn 4.30 Dis cussie 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuw» 6.20 Planoduo 6.45 Gev. program- rogramma 7.15 Klankbeeld 8.15 Gev. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Orkestconcert 1.30 Lichte muziek 1.45 Voor de kinderen 2.00 Gram. 2.30 Voordracht 3.00 Zigeunerorkest 3.45 Militair orkest 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5 00 Gev. muziek 5 45 Gram. 6.00 Dansmuziek 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7 2-=, Spnri 7.30 Quiz 8.00 C 8.30 Lichte muziek 9 30 Hoorspel Nieuws 10.15 Dansmuziek 11.05 Vooi 11.20 Dansmuziek 11 50—12.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amuse: 1.00 Nieuws 1.10 Omroeporkest en sol. 2.00 ick 11.00 Gram. 12.00 Nieuws Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Orkest- concert 1.00 Nieuws 1.55 Gram. 2.00 Nieuwe 2.05 Gram. 6.30 Amerikaanse uitzending 7.58 Gram. 8.02 Orkestconcert 11.20 Gram. 11.45 —12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nleuwa 1.15 Gram. 2.30 Orkestconcert 3.15 Saxo foonkwartet 3.30 Orgelspel 4.00 Gram. 4.18 Orgelspel 4.45 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.50 Boekbespreking 6.00 Gram. 8.30 Voor da soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 6.00 „Don Giovanni", opera 11.45 Sluiting. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nleuwa .00 Omroeporkest 3.45 Gram. 4.05 en 10.55 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uitzen ding voor Nederland: 11.00—11.30 Nieuws; Vraaggesprek met onze luisteraars; Boeken Hexagoon Rechtsom draaiende woorden van elk 6 letters invullen. Een beginpunt moet worden gezocht. 1. Vliegenier, 2. je reinste waanzin, 3. humeurig, 4. klaaglied, 5. klaar. 6. hlnde- Oplosslng vorige passie. Horisontaal; 1 Berd. 5 bolk, 9 egaal, 11 pul. 12 ra. 13 lus. 14 na. 16 Eem, 17 con tent, 18 den, 20 Ir 21 lof, 23 de, 24 vet, 26 fusie. 28 asem, 29 tier. Verticaal: 1 Berk. 2 aga, 3 Ra, 4 dal 6 op, 7 lunet, 8 klam. 10 lusthof, 15 zon, 16 eng. 17 Ceres, 18 diva, 19 peer, 22 fut, 23 die, 25 te, 27 si.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2