Eisenhower roept op tot massaal Evanston gebed In 't hoge Noorden (Slot) Stockholm, fascinerende stad, die aan een zeemeermin doet denken In Skansen herleeft Zweedse stads- en plattelandscultuur Vrede niet door bommen en kanonnen, maar door vertrouwen en geloof De goodwill-reis der Labourlieden NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 daarom in de officiële kronieken niet ont moeten kan. De terugreis naar het vaderland bracht (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM is een fascinerende stad. Zij doet denken aan een zee meermin, zojuist half opgerezen uit de blauwe wateren van de Oostzee en zich nu koesterend in de zon met het wier nog in de haren. Vele rotsachtige eilandjes, onderling door bruggen verbonden, dragen de oude regeringsgebouwen in het centrum, de vele parken, de hyper moderne flats en de ruime buitenwijken van deze stad, die al haar schoonheden verdubbelt door ze te weerspiegelen in de vele grote en kleine waterwegen. Een stad van moderne zakelijkheid en van oude tradities. Van tegenstellingen dus, maar tegenstellingen die op harmo nieuze wijze tot een eenheid verbonden zijn op een wijze, waarvan de Zweed het geheim schijnt te bezitten want hij past dit proces op veler lei terrein met veel succes toe. De stad spreidt zich als een waaier uit rond de drie centrale eilandjes, waarop het koninklijk slot, het Rijksdaggebouw en de Riddarholmskerk staan. Zij oefent blijkbaar grote aantrekkingskracht uit, want een zevende deel van de gehele be volking van dit uitgestrekte land heeft zich in deze metropool verzameld. Maar dat deze Zweden hier opeen gepakt wonen kan beslist niet gezegd worden. Zij hebben naar Stockholm iets meegebracht van de ruimte, de zon en het groen zonder welke schone zaken een Zweed niet kan leven. De liefde tot de natuur en het buiten leven is elke Zweed eigen. Het is niet toevallig, dat het feest, waarmee de oude vikingen op 30 April de terugkeer der zon vierden, door het Christendom niet kon worden uitgeroeid. Evenmin is 't vreemd, dat het grootste nationale feest wordt ge vierd op de 21e Juni als de zon boven de Noorderkeerkring staat en de langste der lichte nachten van het Noorden is aange broken. In figuurlijke zin zijn de Zweden zon- aanbidders gebleven. In de vacantietijd trekken zij er op uit met een tent en overal langs de wegen zijn vrije kampeer plaatsen en zitjes voor een pic-nic te vin den. Tijdens de middagpauze op mooie zomerdagen ligt zowat heel werkend Stockholm met een minimum aan textiel bedekt heerlijk te zonnen in de talloze grote en kleinere parken. De grote, moderne flats zijn.hoog op de rotsen gebouwd, zodat licht en lucht alle kanten kunnen binnendringen. Hier woont de helft van de stadsbewoners, maar dé andere helft trekt met de onder grondse, de bus of de auto naar de ruime voorsteden, waar duizenden vrolijk uit ziende landhuisjes staan, elk op zijn eigen lapje grond tussen de dennebomen. Welvaart voor ieder Achterbuurten en krotwoningen zijn In Stockholm onbekend. De oude binnenstad is veranderd In een zakencentrum er exploitanten van restaurants vechten elke romantische oude kelder, die vroeger tot woning heeft gediend. Zweden is een uiterst welvarend land en de welvaart ls zeer gelijkmatig verdeeld. Ieder, die werken wil, deelt daarin, ook de arbeidendp klasse De uitgebreide sc ciale wetgeving zorgt er voor, dat ee eigen huisje in het bos voor vrijwel ieder een bereikbaar is. Stel dat Frederic Bondesson, nu 30 jaar geworden, de tyd gekomen acht om in het huwelijk te treden en dat hü daarom een eigen home wil bou wen. Hy behoeft dan slechts 10 pet van de bouwkosten op de bank te heb ben, want de overige 90 pet kan hy voor de tyd van 30 jaar lenen van de staat tegen een rente van 5 pet. Wil hij zelf z'n huis houwen, dan kan hy een „prefab" met handleiding krygen tegen dezelfde voorwaarden. Maar dan wordt 10 pet van de kosten met een afgeschreven, omdat hy die met zUn eigen werk en dat van buren en vrienden heeft verdiend. Heeft de bouw van het nestje bijna alle spaarcentjes gekost, zodat e inrichting niet genoeg meer over is, dan kan voor dit doel nog een lening van on geveer f 15000 tegen lage rente worden verstrekt, in 7 jaar af te lossen. Wilt u nog een paar voorbeelden van in onze ogen wat overdreven cadeautjes, die de Zweed se regering haar burgers geeft? Alle kin deren tot 15 jaar ontvangen gratis onder- wys, gratis boeken en tussen de middag een gratis lunch. Voor kinderen t.e.m. 10 jaar kan een bijdrage in de vacantie- kosten worden verstrekt. Ook iedere huis vrouw met ten minste twee kinderen on der de 14 jaar en met een echtgenoot die minder dan 2500 Kronen verdient heeft recht op een bydrage voor een privé- vacantie. Zy moet dan echter ten minste 10 dagen wegblijven en haar kinderen thuis laten, want anders wordt het doel gemist. Natuurlijk hebben we de nodige critiek op derg. vergaande overheidsvoorzie ningen ten bate van het gezin. Toch moe ten we hierbij op twee dingen letten. In de eerste plaats wordt steeds een ruime plaats ingeruimd voor de eigen woordelijkheid. De vacantiebijdragen gel den alleen voor gezinnen met minimale inkomens en verder worden geen giften, maar leningen verstrekt onder voldoende waarborg. En in de twëlde plaats is de Zweedse overheid wel gedwongen actieve gezinspolitiek te voeren, omdat de bevolking met uitsterving wordt bedreigd. Zweedse jongelui trouwen laat (man gemld. 30 jr, vrouw 28 jr) mede om dat de omgang tussen de beide sexen zo vry is dat by Jongeren voor het hu- weiyk slechts geringe animo bestaat. De geboortebeperking viert bovendien hoogty in dit land. Het is enkele tien tallen jaren geleden zelfs zo geweest, dat men op straat min of meer mee- warrig keek naar iedere man, die ach ter een kinderwagen liep. En dat niet, omdat de man de wagen duwde want dat is algemeen gebruik in Zweden, maar omdat het krygen van kinderen een echtpaar een brevet van achter- lykheid en domheid verleende. Dank zy de zeer intensieve propaganda, is deze ellendige situatie wel wat ver beterd. Hierby richtte men zich echter alleen tot het verstand en niet tot het ge weten van de natie. Platen van drie jonge mensen, die samen vyf oude lieden op hun schouders torsten speelden daarbij een grote rol. Maar nog steeds geeft het lage geboortecyfer reden tot grote zorg en een flinke kinderaftrek, kindejbyslag en de genoemde maatregelen ter stimulering van de gezlnnsvorming zyn dus een gebieden de eis. Maar laten we deze zwarte blad- >nze beschryving van Zweden en terugkeren tot de vrolyke i parken van Stockholm. Skansen Een bezoek aan deze stad is altyd onvol ledig zonder een bezoek aan Skansen. Stockholm geeft een beeld van het mo derne Zweden. By Slussen rijdt men het centrum binnen over het modernste ver keersknooppunt ter wereld Een ingeni- stelsel van omhoogcirkelende tun- en een voetgangerslift in een open schacht van 50 m. hoogte maken daar een verkeer op drie niveau's mogelijk. Er zyn machtige bruggen en men wijst er u het modernste ziekenhuis ter wereld, waar- zelfs Amerikaanse medici nieuws gierig komen kijken Kortom. Stockholm een stad van Amerikaanse allure. Maar Skansen herinnert er aan, dat deze stad al eeuwen bestond, voor de eerste Hollanders gronden aan de mond Hudson ruilden met de Indianen voor wei nig geld en veel vuurwater. Wat is Skan- Men noemt het de dierentuin, maai de hokken met de vertegenwoordigers var Zwedens fauna spelen in 't geheel slechts een ondergeschikte rol. Het is de buiten afdeling van het Nordiska Museum, wie hier oude perkamenten en harnassen verwacht komt bedrogen uit. Skansen is een openluchtmuseum, waar 't Zweedse stads- en plattelandsleven van eeuwen her tot nieuw leven is gewekt. Deze tuin hoog op de rots. vanwaar men heel Stockholm overziet, bevat bijv. een oude stadswyk. Elk huis is steen voor afgebroken en hier weer opge bouwd. Men vindt er tal van compleet in gerichte boerderijen uit alle delen Zweden, een Finse nederzetting en Lappenkamp met primitieve hutten ïn rendierstal. Een openluchtmuseum, dat in zo\ ,eer aan zyn doel beantwoordt dan het ïze in Arnhem, dat ook de oude stadscul tuur er een plaats heeft en dat niet de ge bouwen als museumstukken zyn neerge- doch dat gehele gemeenschappen zyn overgebracht. In de oude stadswyk waant men ziel werkelyk verplaatst ln het verleden. Je loopt over de hobbelige keien var ;n oud straatje en je gaat een potten bakkerij in. Daarbinnen draait de schijf de vlugge vingers van een pottenbak ker in de kledy van twee eeuwen geleden de klei naar oud model. Even ver der kraken de gebinten van de oude druk- kery onder het geweld van de zwart handpers, waarop een oude gravure wordt gedrukt. Glasblazers en een zilversmid zijn ingespannen bezig achter de glas-in- lood ruitjes van hun huizen. ^Te loopt eer smal poortje in en belandt op een drome rige binnenplaats. Een oude ton hangt scheef onder een regenpyp, half onder een afdak staat een slede met een paar tonnen er op. Niets veroorzaakt hier een dissonant, alle anachronismen zijn zorgvuldig vi meden. Niet alleen de gebouwen en voi werpen zijn hier overgeplaatst, maar rr is er in geslaagd ook de sfeer, de geur het gehele dagelijkse leven van vroeger iee over te planten. In de prachtige oude boerderijen lopen rouwtjes in de klederdracht van de tyd n de streek, waaruit de hoeve stamt, be- dryvlg rond. Ieder gebruiksvoorwerp staat n eigen plaats en de wonderlijke, korte bedden zyn opgemaakt, of de boer z'n gezin er binnen enkele uren zullen stappen. De offerbus hangt gereed in de poort van de mooie, houten dorps kerk uit Seglora met haar beschilderde zoldering, waarop alle engeltjes een bordje .heilig" in de hand houden, alsof de schilder bang was dat men ze anders voor elgedane boerenbabies zou verslijten. Rook kringelt omhoog door het gat in het van de Lappenhut. Binnen rookt de rustig zyn pijp, terwyl de vrouw haar vlechtwerk bezig houdt en dikke, kleine Lappenjongen takjes op het open vuur gooit. Uit de linnenkasten in het grote landhuis stygt de geur lavendel op en de grote poederdoos 18de eeuws Paryse zaak staat naast het minime waskommetje te wachten, tol de freule voor de spiegel zal plaats ne- om haar toilet te maken, onder al het wapengekletter rustig voort- het verleden levend en werkelyk te bew»- zonder het te omgeven met kamfer- en en de muffe sfeer van een ouder museum. Skansen is een openbaring hem, die de historie mint, daarin vooral zoekt naar het leven v< gewone man en vrouw in stad en land, die ander al het wapengekletter rustig v gingen met het bebouwen van hun akker of het bakken van hun brood en die einig nieuws v jonge agrariërs. Weer ging het door het golvende land Sane en over de Sont naar Hamlet's Kronborg. Weer regende het in Denemar- werd men gastvry ontvangen in Sleeswijk Holstein. Slechts zy. die in bel land van de eeuwig zingende bossen de weg tot elkander gevonden hadden het zagen dit alles in nieuw en rozig licht. In Gruo's veste was de groep voor laatst bijeen, natuurlyk in de Lutkenieuw- straat. Daar en in de bus werden harte- lyke en dankbare woorden gesproken tol de reisleider, de heer J. Meyer uit Smilde goede stemming en een goed verloop van de reis zorgde, ook als alles spaak dreigde te lopen omdat de Zweden wel uitmunten in hartelykheid gastvryheid, maar niet in organlsati< talent. Ook de secretaris van de C.J.l de heer R. Bos, die het organiseren in tweede natuur is geworden en bovendien uitmuntte als expllcatór en bankier in vier munteenheden kreeg welverdiende hulde evenals Witteholt-Heidanus, presidente C.B.P.B. en de vraagbaak voor iedereen mej. Aat Moleman die vooral het op- Ten van de stemming by tydelijke de pressies voor haar rekening nam. Mede dank zy dit team werd het doel van deze reis ruimschoots be reikt. Jonge Nederlandse agrariër* verruimden hun blik, zagen bcdryven en methoden in andere landen, ver sterkten de onderlinge band en knoop ten vriendschapsbanden aan met agra rische jongeren in het buitenland. Nu is deze lang verbelde reis voor hen nog slechts een mooie herinnering. Maar mooie herinneringen zyn veel waard in een mensenleven, ook al kan die waarde dan niet in procenten botervet, schepels tarwe of klinkende munt worden uitgedrukt. AMERIKA EN DE WERELDRAAD moeten zich in gebed verenigen in een campagne zonder eind voor dr- vrede. De zaak des vredes heeft God nodig en ik geloof dat u, geestelijke leiders van een grote wereldorganisatie, tezamen met uw broeders van andere godsdienstige richtingen, de weg kunt wijzen", aldus verklaarde president Eisenhower gisteren in een toespraak op de conferentie van de Wereldraad van kerken te Evanston. ,Het doel zou niets minder zyn dan, l elk individueel persoon in elk land wereld, die gelooft in de macht van het gebed, zich aansluit by een machtige, gelyktydige, intense geloofsdaad." aldus de president. „Deze geloofsdaad kan de vorm aannemen van een persoonlyk ge bed door honderden en honderden mil- lioenen, tegelykertyd uitgesproken en vu rig van toewyding, wysheid en uithou dingsvermogen. om zonder ophouden te werken voor een rechtvaardige en blU- vende vrede. Indien deze massale toe wyding voor een eindeloze vredescam pagne gesteund wordt door het gebed, ben ik er zeker van, dat wonderiyke resul taten bereikt zullen worden." Sport en Wedstrijden Bondsbestuur K-N.V.B. sprak met V.E.K. Betaling per 1 September staat vast Woensdagavond is te Utrecht een bespre king gehouden tussen het bestuur van de K.N.V.B. en een delegatie van de ver eniging van eersteklassers, zulks in het kader van de pogingen om de verschil lende belangengroepen nader tot elkaar te brengen wat betreft de bestuursvoor stellen, welke in de bondsvergadering van 3 Augustus a.s. ter tafel zullen komen. Naar wij vernemen, heeft de delegatie van de V.E.K. nogmaals uitdrukkelyk te kennen gegeven, dat met ingang van 1 September a.s. tot betaling van spelers van de eerste elftallen moet kunnen wor den overgegaan, een standpunt, Toch is het zo LOON VOOR EEN ZETFOUT (127) ln de beginperiode van de boekdrukkunst werden boeken vaak ontsierd door een overstelpend aantal drukfouten, die aanvankelijk wel met pen en inkt verbeterd werden, maar tenslotte heeft men dal systeem toch moeten laten varen omdat het te tijd rovend werd en te kostbaar was. Zo kwam men op het denkbeeld aan de boeken een rubriek Errata toe te voe gen, maar de zaak uerd daardoor vaak ichtelijkt vinden, sou een prijs van 30.000 dollar ontvangen. Dit idee sloeg geweldig in, want ieder had er wel enkele dollars voor over om in deze wedstrijd mee te dingen. Nauwelijks was het boek ver schenen, ol het gehele land werd aan gegrepen door een ware drukfouten- koorts. Tallozen zochten naar de be- witste fout en ieder sprak over druk- Zo verscheen 1572 een geschrift ter bestrijding van het pauselijk gezag, maar van de 172 bladzijden tekst waren niet minder dan 15 aan Errata gewijd. Dat was een beetje veel van het goede en de schrij ver verontschuldigde zich dan ook door te veronderstellen gelijk dat deze duivel, die in het ge weer werd geroepen om het onmatig grote aantal zetfouten te dekken, te peet heeft gestaan bij de term drul foutenduiveltjeEr zijn hier luttele dagen tjjds de hele oplaag t an meer dan 15.000 triomfantelijk de ge niaal verborgen fout op de laatste blad zijde van het boek hij de eerlijk ver diende dollars kon Verder zouden De i vilde uitgert utge op de markt bi een geweldige reclame-campagne liet vooral gaan. Om zeker te zijn van een grote afzet liet hij daarin bekend maken dal in het boek een storende drukfout uas geslopen, welke fout echter moeilijk te ontdekken viel om dat de lezer van het begin tot het einde in adembeklemmende spanning werd gehouden omtrent de afloop van de geschiedenis. I Tie er desondanks in zou slagen de zetfout het eerst te mheder. 1811 Rusland Napoleon zijn ontstaan als gevolg van een druklont in een recep tenboek in eert der Franse bladen, over de ontzettende gevolgen die voort- i loeiden uit een drukfout in een receptenboek voor apothekers, of over de kapitalen die zijn verdiend aan boeken uelke wegens druklonten ver nietigd hadden moeten worden, doch werden achtergehouden. ■.ullei echter ergaai hebt kennis gemaakt met ■koopmethoden van een litgever, dient u toch p welk een vreemdsoor- rdt bepaald welk boek de. bes teller het bondsbestuur zich volkomen zou kun- en verenigen. Voorts heeft de delegatie van de V.E.K. conform het in haar vergadering van 1' Augustus j.l. aangenomen voorstel, di wenselijkheid betoogd van een eerste klas-indeling van drie afdelingen vai resp. 17, 17 en 18 elftallen in het aan staand seizoen. Naar verluidt acht het bondsbestuur een dergelyke indeling op korte termyn onuitvoerbaar, en zoi een beroep op de V.E.K. hebben ge daan om accoord te gaan met de indeling eerste klassen van elk dertieh clubs voor het seizoen 1954-'55, zoals reeds gepubliceerd, met promotie best geplaatste clubs naar een hoofd klasse, die voor het seizoen 1955-'56 uit :estien verenigingen zou bestaan, met daarnaast drie eerste klassen van elk 16 clubs. De V.E.K. zou zich hierover nader be- •aden ln een byeenkomst waarin tevens de in eigen kring geopperde mogelykheid het instellen van een bekercompetitie ln het aanstaand seizoen onder het oog zal worden gezien, dit omdat by deling van 4 maal 13 de financiële lasten te groot zouden worden wegens de be taling van de spelers. Een bekercompe- hiervoor een noodzakeiyke com pensatie kunnen vormen. Van K.N.V.B.-zyde wenste men op eer a ander geen commentaar te verstrek ken. Accoord met gewijzigd voorstel Lager voeïbal achter het Bondsbestuur Te Utrecht heeft Donderdagavond eei. gedachtenwisseling plaats gehad tussen het bondsbestuur van de KNVB belangryke groep vertegenwoordigers de tweede, derde en vierde klassers. Het onderwerp van bespreking gewyzigde bestuursvoorstel, dat in de bondsvergadering van 28 Augustus zal worden behandeld. Het resultaat de gedachtenwisseling was. dat de tegenwoordigers van het lager voetbal zich vrywel unaniem achter het voorstel hebben «geschaard. Men van overtuigd, dat 't nieuwe voorstel de enige basis is, waarop men tot elkaar kan komen. Het ging vrywel allen aan het hart. het amateurisme te moeten loslaten, maai voor de eenheid in de bond en in het be lang van de 350.000 jongelieden, die het voetbalspel in de KNVB beoefenen, meende men deze concessie te moeten doen. Enige öoncrete toezegging gaande het volgend seizoen kor bondsbestuur niet doen. aangezien alles afhankelyk is van de wijze, waarop de toestand zich zal ontwikkelen. De reglementen betreffende het semi beroepsvoetbal zullen dan ook pas het volgend jaar tegemoet kunnen worden gezien. Aangedrongen werd op bescher ming van het lagere voetbal, terwyl men in elk geval ook zo spoedig mogelyk wenste te komen tot de vorming van een eerste klasse, als topklasse voor het ama teurvoetbal. Van de zyde van het bonds bestuur werd tenslotte medegedeeld, dat de eerste klassers, waarmee men Woens dagavond een bespreking had gehad, zich eveneens achter het gewijzigde voorstel hadden geplaatst en dat een indeling van de eerste klasse in drie afdelingen van resp. 17, 17 en 18 clubs was afgewezen. De dorpen in de omgeving van Leiden geveh de vreemdeling menigmaal de schoonheid van een schilderachtig plekje te ge nieten. Op deze foto een stukje schoon van Ter Aar. Men riet nog de Hervormde kerk. Eur. zwemkampioen- schappen zeer in trek Vóór de Europese kampioenschappen wemmen, waterpolo en schoonspringen, welke van 31 Augustus t/m 15 September te Turyn worden gehouden, hebben niet minder dan 24 landen ingeschreven. Het West-Duitsland, Oost-Duitsland. Oostenrijk, België. Denemarken, Spanje, Finland. Frankrijk, Groot-Brittannië, Griekenland, Nederland, Hongarije, Italië. Luxemburg, Noorwegen, Polen, Portugal, Zweden, Zwitserland, Tsjecho- slowakye, Rusland, Zuid-Slavië, Roe menië cn Saarland. Van de by de Europese zwemliga (LEN) iangesloten landen zullen alleen Albanië. Bulgarije, Ierland en IJsland niet verte genwoordigd zyn. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de kam pioenschappen dat een Russische ploeg de party zal zyn. Minister Cals opent het F.I.D.E.-landentournooi De minister van Onderwys, Kunsten in Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals zal op 4 September om 3 uur in de Apollohal te Amsterdam voor deelne- genodigden het 11e FIDE-lan- dentournooi officieel openen. Aan dit tournooi. dat tot 28 September duurt •van alle wedstrijden in de Apollohal worden gehouden, nemen in totaal 27 ploegen deel. Oorspronfceiyk de Effectenbeurs gekozen, doch in de Apollohal kunnen de wedstryden reeds om 5 uur, in plaats van 6 uur aan vangen, en ze zyn dan om 10 uur be ëindigd. Bovendien kan eventueel ook des morgens vanaf 10 uur gespeeld wor den. K an aalzwemmerij Prestatie Turk Murat is nu erkend De door de Turk Murat Guler inge diende aanvraag om erkenning van zyn zwemtocht over het 'Kanaal is door de internationale federatie van langeafstand- zwemmers toegewezen. Guler had Maandag j.L in de vroege morgen in St Margarets Bay voet aan land gezet, komende van Kaap Gris Nez. Er was niemand aanwezig by zyn aan komst. en nadat hy volgens zyn verkla ringen een kwartier lang vergeefs lak- kelsignalen had gegeven was hij per boot teruggekeerd naar Frankrijk. Omdat ge tuigen van zyn aankomst ontbraken wer den zjjn verklaringen niet algemeen ge loofd. De vice-president van de inter nationale federatie van langeafstand zwemmers heeft echter te kennen gege ven. dat er niet de minste reden bestaat tot twyfel of Gul >r de overtocht wer kelijk volbracht heeft, en dat de fede ratie de eerlykheid van de personen in de Franse vissersboot, die Guler heeft begeleid zonder meer aanvaardt. Nadat Eisenhower gezegd had, dat ka- onnen en bommen geen werkelyk en blyvend geneesmiddel voor de vrede in de wereld zyn, verklaarde hy: „Wij we- dat slechts de geestesgesteldheid van sen, die de rechtvaardigheid en het recht zijn toegedaan, op lange termyn ons staat kan stellen, te leven in de rust, welke het erfdeel van een ieder behoort te zyn." De president zeide. dat Amerika als volk zyn idealen heeft vastgelegd: hebben onze keus gedaan om deze idealen leggen, zodat de gehele wereld kan lezen. Sinds het begin van Amerika als natie hebben wy bekendgemaakt, wa1 plan zyn van dit land te maken We hebben toen de grondbeginselen ge proclameerd, waarop de staat gegrondvest i waarnaar wy blyven strevi kort geschoten, ja, maar de idealen altyd als een uitdaging adres. Daarom zullen wy met de grootst mogeiyke sympathie uw krachtsinspan ningen hier gadeslaan om steeds een ho ger ideaal te stellen, waarnaar de mens heid in haar groei steed6 moet reiken.' Gelooi „De volken der wereld," aldus Eisen hower, „moeten vooral geloof hebben, omdat dit ln deze tyden bergen verzet heeft. Onze tijd is er een, waarin opnieuw* met geloof grote dingen durven aanpakken. In de gehele w zoeken mannen en vrouwen naarstig de toekomst af naar het aanbreken van rechtvaardige en blyvende vrede. De overing daarvan kan niet overgelaten irden aan de diplomaten en de soldaat: de geschiedenis is vol van verhalen over de mislukkingen, hoe bekwaam en toege- wijd hun krachtinspanningen ook geweest mogen zyn „Wy hebben een wereld gewild, waarin wy in vrede en vertrouwen zouden kun- leven en by het streven naar doel hebben wy ingezien, dat hulp anderen dikwyis de beste manier vooruitgang is. Maar aan al deze prac- tische beschouwingen ligt het geloof in de waardigheid van de mens en het hem door zyn Schepper gegeven recht grondslag." Deze rede werd door president Eisen hower uitgesproken in het gebouw van de Northwestern University te Evanston, door welke universiteit de president was uitgenodigd om het ere-doctoraat in de rechten ln ontvangst te nemen. Eisenhower werd verwelkomd door de aartsbisschop van Canterbury, dr Geoff rey Fisher, een der presidenten Wereldraad van Kerken, die aanvankelyk door ziekte verhinderd was de assemblee by te wonen, doch gisteren voor het eerst aanwezig kon ?yn. Ook werd het woord gevoerd door de superintendent-generaal van de Deutsche Evangelische Kirche, dr H. G. L. Jacob. Deze verklaarde, dat naar schatting ter minste 80 procent van de Oostduitse be volking organisatorisch nog tot het chris- telyke geloof behoort. „De aanhangers van het communisme zien zelf de onverenigbaarheid van hel christeiyke en het communistische dog ma," aldus dr Jacob. „Als christenen kun- nen tve slechts dankbaar zyn, dat ook de communisten zich hiervan bewust zyn. De kloof kan niet overbrugd worden, er kan geen synthese zyn tussen de commu nistische ideologie, die zich tot een fana tiek geloof ontwikkelde en ons christeiyk geloof." Toen prof. dr Joseph Hromadka, deken an de theologische faculteit te Praag by de vergaderzaal aankwam, liepen daar manifestanten heen en weer met borden, waarop stond: „Tweeduizend priesters in de gevangenis. Waarom ls Hromadka hier?" De manifestanten waren leden van het Verbond van Tsjechoslowaken In Balling- De vermaarde Japanse Protestantenlel- der Tojohiko Kagawa heeft in een by eenkomst van waarnemers gezegd, dat de Verenigde Staten de proeven met water stofbommen maar moeten nemen In Alas ka, by de Noordpool of ergens anders, maar niet in de Stille Zuidzee, omdat men ln Japan algemeen vrees koestert voor overdryvende radio-actieve deeltjes, die ziekten zouden kunnen veroorzaken. 't Verklaarde uitzicht Vannacht gezamenlijk over het Kanaal Als de weersomstandigheden het ge dogen zullen ln de nacht van Vrijdag op Zaterdag, kort na twaalven, zeventien van de bekendste langeafstand zwemmer!, en -zwemsters zich b(j Kaap Gris Nez te water begeven voor een Internationale wedstrijd over het Kanaal naar Engeland. Het zijn dertien heren en vier damej. afkomstig uit twaalf landen: Argentinië, Gr. Brittannlë, Denemarken, Egypte. Griekenland, Italië, de Libanon, Malta, Mexico, Portugal, Syrië en de Ver. Sta ten. Zy allen hebben hun sporen verdiend in tal van wedstrijden over grote al- standen, en velen hunner hebben een of meer geslaagde kanaalovertochten o? hun actief. Als favoriet geldt de 37-jarlfei Egyptenaar Marleh Hassen Hammad ui Cairo, die het Kanaal drie maal zwem mend ls overgestoken, steeds van Frank- ryk naar Engeland. ZUn beste tijd de afstand van ongeveer 33 kilometer was 12 uur 12 minuten, en daarmee won hy de Kanaalrace ln Augustus 1951 toen niet minder dan 18 zwemmers de over tocht volbrachten. De oudste deelnemer zal ditmaal de 58-jarige Schotse veteraan Ned Barnle zUn die 'op drie geslaagde overtochten kan bogen (tweemaal van FrankrUk naar Engeland en een In te genovergestelde richting, grootvader Is en bU de training een flinke slok whisky niet versmaadt. Waterpolo L.Z.C. zette promotiestrijd met overwinning in Een goed begin ls het halve werk. L.Z.C. startte in de promotiestrijd tegen R.P.C met een 3—1 overwinning. Aan vankelijk zag het daar nie>t naar uit, want R.P.C. was sterker Van doelpun ten maiken hadden de gasten echter geen kaas gegeten en zo kon het gebeuren, dat de rust met een Leidse voorsprong inging Brak was de maker van de goal. Ook in de tweede helft was R.PC. in de meerderheid en het tegerspunt, dat gemaakt werd. was dan ook ruim ver diend. Toen Brak te zwaar werd gehin derd, kreeg L.Z.C. een strafworp toege wezen: 21. Fel werd verder gespeeld en nadat Zitman onverwacht de roos had getroffen (3-D. was de stryd beslecht. De Stichting Amivedi te Den Haag. vooral bekend door haar hulpdienst voor verloren en gevonden dieren, gaat bin nenkort een krachtige propaganda-actie voeren voor een nationaal park voor noodlUdende dieren op het terrein De Hazenberg te Amerongen. Dit terrein is ter beschikking gesteld door mevrouw E. von Ilseman-gravin Bentinck. ATTLEE is de leider der oppositie in het Engelse Lagerhuis. Als bekleder van een dergelyke belangrijke functie is zUn reis naar Moskou en Peking, waarbU hij door meerdere Labourleden vergezeld wordt, van politieke betekenis. Het was Churchill, de huidige Britse premier, die er steeds op aangedrongen heeft, een con ferentie der Grote Vier te houden, ja zelfs was hy bereid persoonlyk Malenkof in zyn „hol" te Moskou te gaan opzoeken. Vooral de Amerikanen, de Fransen niet, hebben tegen dit initiatief van Churchill bezwaren gehad. Er ls nooit iets van gekomen. Het is daarom merkwaardig, dat het juist de rivalen van Churchill zyn, namelyk de Labourleden uit het par lement. onder wie Attlee en de „rebel" Bevan, die het eerste persooniyke contact leggen, te Moskou met Malenkof, en te Peking met Tsjoe En-lal. Deze bezoeken bij de communisten zyn zo in de smaak gevallen, dat nog zeven parlementsleden, behorende tot de Labourparty, op uit nodiging van Peking, een maand naar China gaan. Via Praag en Moskou zal de reis plaats hebben. Natuurlyk hebben wy hier in de eerste plaats te maken met oriëntering, het ult- - steken van voelho rens, of tussen het Westen en het Oos ten een betere ver standhouding moge- ïyk is. wy denken >y aan uitbreiding der handelsbetrek- sn, maar er zit ook een politieke kant want het gevaar van een geleideiyke rode ineenvloeiing Is lang niet denk beeldig. Het is nu eenmaal zo, dat macht magnetische aantrekkingskracht uit oefent en na de conferentie van Genève is stellig het aanzien van Moskou en Peking gestegen. De grandioze fecstmaal- tyden, waarby de Britse Labourdelegatie te Moskou en Peking aanzat met de com munistische gastheren, kunnen de aggres- sieve bedoelingen van de firma Malen kofTsjoe En-lal niet verbloemen. Dit nu is juist het gevaar, dat men al de afge stoken lyriek au serleux zou gaan De Chinese vice-premler poogde Attlee onder de suggestie te brengen „dat geen. barrières tussen Oost en West be hoeven te bestaan." Attlee beantwoordde zulks met een dooddoener, zeggende, dat men dient uit te zien naar hetgeen Enge land en communistisch China verbindt en niet naar hetgeen deze landen scheidt. Maar Bevan, de Labourrebel, zei ln een toespraak, dat de aanwezigheid van de Labourgroep te Peking voldoende aan toonde, dat zy de Chinese revolutie steunt. Deze laatste ontboezeming ls toch wel zeer bedenkelijk, als men nagaat, dat Tsjoe En-lai nog kort geleden verklaard heeft, dat Formosa „bevryd" moet wor den. Gesteld, dat een afbakening der machtzones van Oost en West mogelyk zou zyn, een Ideologische overbrugging blijft absoluut onmogeiyk. Als Attlee en de zynen als „bereisde Roeit" die op hun tocht wonderveel gezien en niet ge zien hebben, te Londen zyn teruggekeerd, kunnen de „goodwill-verhalen" de pu blieke opinie beïnvloeden. Nog altyd zyn er velen In de Westeiyke landen, die menen, dat Ruisen en Chine zen, politiek beschouwd, nog so kwaad niet zyn, dat er dus met hen te „praten" valt, een accoord bewerkstelligd kan wor den en de angst voor de atoombom werkt een onverantwoordeiyk optimisme ln de hand. Zeker, praten met de communisten kan ien altyd, maar tot nu toe heeft de diplomatie van Moskou en Peking de suc cessen geboekt. By grote conferenties als die te Wash ington, worden via officiële communiqué'! de tegenstellingen tussen de Amerikaanse en de Britse politiek verdoezeld. Dat ls voor het forum der wereld verstandiger! Die tegenstellingen echter zyn er abso luut. Washington is een feller tegenstan der van Moskou en Peking dan Londen. De huidige Franse premier Mendès- France, Parijs vertegenwoordigende, wil de kloof met Moskou zeker niet groter maken. Vandaar, dat de Amerikaanse critiek op het „succesvolle bezoek" der Britse Labourlieden aan China begrype- ïyk is. Volgens Reuter heeft het Ameri kaanse Congres dit bezoek gekwalificeerd als steun aan het communisme. De Ame rikanen beschouwen deze Engelse „neu- Orientlerung" als versterking der com munistische wereldpropaganda, waarby het veel moeiiyker wordt weerstand te bieden tegen de communistische aggres- sie ln Azië en in Europa. Terwyl het gezelschap Attlee deze „goodwill-reis" ondernam, schermde Tsjoe En-lai met de „bevryding" van Formosa. Washington heeft nu verklaard, dat de communisten dan eerst maar moeten proberen de Amerikaanse zevende vloot „overhoop" te varen. Ook is het communistisch China, dat Amerikaanse gevangenen vasthoudt. Het kan een voordeel zijn al* Engeland hun handelsbetrekkingen China gaan uitbreiden, maar een veel ernstiger nadeel zou zyn, als ten aanzien der po- litiek-aggressieve doelstellingen van Mos- Peklng, een struisvogelpolitiek ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5