li Gaat de artillerie verdwijnen Eerste scha(a)p is over de dam voor de middenstand KERK en SCHOOL oor hom oren bazuinenI IPuzzleI 2 DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1) (Van onze militaire medewerker) TVE GESCHIEDENIS leert, dat nieuwe uitvindingen op het gebied van wapentechniek vrijwel steeds een uitbreiding van de krijgsuitrustin- gen tengevolge hebben en slechts zelden leiden tot een verminderin daarvan. De eigenschappen van de nieuwe wapens blijken in de regel zodanig te zijn, dat zij de werking van de oudere wapens wel kunnen aanvullen, maar niet vervangen. Door de vooruitgang op het gebied van de techniek neemt de wapenrusting van de diverse delen der krijgsmacht dan ook steeds toe. De samenstelling van het militaire apparaat wordt daardoor steeds ingewikkelder. De uitbreiding van het complex van oorlogsmid delen maakt de oorlogvoering niet eenvoudiger, maar steeds moeilijker. Ondanks deze niet te miskennen feiten ontstaat zoals de ervaring leert telkens weer opnieuw de gedachte, dat thans in bovengenoemde ontwikkelingsgang een keerpunt is bereikt: dat de allernieuwste mid delen en methoden van oorlogvoering een omwenteling zullen veroorzaken, waardoor het oude zal worden weggespoeld en totaal nieuwe vormen zullen ontstaan, welke een geheel nieuw tijdperk inluiden. Niet zelden worden dergelijke theorieën door bepaalde landen op zettelijk gelanceerd met zeer bijzondere oogmerken. Meestal is het doel hierbij: de eigen militaire kracht groter te doen schijnen dan zij werkelijk is en het zelfvertrouwen bij de tegenstanders te ondermijnen. De geschie denis kent hiervan talloze voorbeelden. Wij zullen ons hier echter beper ken tot slechts enkele gevallen uit een nog zeer recent verleden. 1V"A 1918 mochten de Duitsers volgens het Verdrag van Versailles slechts een leger hebben van niet meer dan 100.000 man. Van de nood een deugd makende, vormden zij een klein, maar enorm goed geoefend be roepsleger van louter keurtroepen: de zg. „Reichswehr". Daarna lan ceerden zij de theorie, dat de tijd van de massa-legers van dienstplichti gen voorbij was en dat in een toekomstige oorlog met zijn gebruik van motorvoertuigen niet meer de getalsterkte van de legers een doorslag gevende factor zou zijn, maar de qualiteit. De grote, logge militaire legers zouden gemakkelijk kunnen worden verslagen door kleine, snelle, zeer goed geooefende beroepslegers, welke geheel waren gemotoriseerd. Deze theorie gesteund door de vele militaire publicisten maakte aanzienlijke opgang, niet het minst in Frankrijk, en ondergroef daar het vertrouwen in eigen kunnen. Om zich te beschermen tegen snelle, onver - wadhte aanvallen, bouwde men er zelfs ten koste van vele milliarden langs de gehele Oostgrens de zg. Maginot-linie. Toen Hitier aan de macht was gekomen, profiteerde hij nog jaren lang van de angst, welke de geallieerden koesterden voor het stootleger van de Reichswehr. Intussen nam hij echter alle maatregelen om Duitsland weer zo snel mogelijk een massaleger van dienstplichtigen te geven. Daarna verdween de theorie van de kleine gemotoriseerde beroepslegers geruisloos van het wereldtoneel. T^EN ANDER VOORBEELD van een theorie welke werd verspreid om verwarring te scheppen, betrof die van de vliegende artillerie. In het begin van de tweede wereldoorlog beschikten de Nazi's over een groot aantal duikbommenwerpers, speciaal gebouwd voor het bestoken van grondtroepen (zg. Stuka's). Volgens de nieuwe theorie konden deze vliegtuigen snel de zwaarste projectielen op welke plaats men maar wilde, vlak vóór de eigen troepen op de vijand doen neerkomen. De uitwerking 2ou daarbij veel groter zijn dan ooit met het geschut viel te verkrijgen. De artillerie was dus thans verouderd. Haar taak zou voortaan worden overgenomen door het vliegtuig. De geallieerde divisies, die nog met grote hoeveelheden ouderwetse artillerie waren uitgerust en niet werden gesteund door duikbommenwerpers, waren verre in het nadeel tegenover de Duitse troepen, die steeds konden rekenen op hun Stuka's, hun vliegen de artillerie. Ook deze theorie vond veel aanhang, doch slechts voor korte tijd. De geallieerden zorgden er nl. voor, hun jachteskaders zo shel mogelijk uit te breiden. Doordat de vliegende artillerie van de Duitsers te log was om luchtgevechten te kunnen voeren, schoten de geallieerde jagers weldra elke Duitse duikbommenwerper naar beneden, die zich nog in de lucht durfde wagen. De theorie van de vliegende artillerie vond dan ook spoe dig een roemloos einde. "TVE LAATSTE TIJD hoort men thans echter opnieuw een theorie ver- -L' kondigen, die het einde van de artillerie voorspelt. De ouderwetse artillerie zou in haar gemoderniseerde vorm teveel munitie vereisen. In de tegenwoordige oorlog zou het vooral door het luchtgevaar niet meer mogelijk zijn deze munitie in voldoende hoeveelheden aan te voeren naar het front Daarom zou de artillerie in de toekomst moeten worden vervangen door een geheel nieuw wapen, nl. het heden ten dage als alvermogend beschouwd „geleide projectiel" (in dit geval een „geleid projectiel voor korte afstanden"). Wij weten niet met welke bedoelingen wordt getracht om deze nieuwe theorie ingang te doen vinden. Misschien betreft het hier een Amerikaanse manoeuvre om de Russen te doen geloven, dat hun artillerie voortaan onbruikbaar zal zijn. Zoals men weet, is het Russische leger al tijd uitgerust geweest met grote hoeveelheden artillerie. Men kent in Rusland zelfs hele artillerie-divisies. DAT HET geleide projectiel de tegenwoordige artillerie in de toekomst zou kunnen vervangen, is intussen naar onze mening weinig waarschijnlijk te achten. Volgens de nieuwe theorie zou de omvangrijke munitieaanvoer naar het front bij het verdwijnen van de artillerie geheel komen te vervallen. De aanvoer van geleide projectielen in de plaats daarvan beschouwt men als een te verwaarlozen factor. Hieruit volgt, dat men het aantal der benodigde geleide projectielen gering acht. Dit kan ook wel moeilijk anders. Het betreft hier immers nieuwe wapens van een zeer ingewikkelde constructie en grote kostbaarheid. De productie er van is moeilijk. Hierdoor zullen de verbruiksgetallen van de geleide projectie len gering blijven, vergeleken met de astronomische hoeveelheden gra naten, welke de artillerie tegenwoordig verschiet. Het grote voordeel van het gebruik van geleide projectielen zal waar schijnlijk voortspruiten uit de grotere trefkans welke men er mede denkt te bereiken, in het bijzonder tegen snel bewegende doelen zoals vliegtuigen, tanks enz. Het qualiteitswapen van de geleide projectielen zal slechts ren dement kunnen afwerpen, wanneer het wordt ingezet tegen hoogwaardig® doelen, welke moeilijk met de gewone artillerie buiten gevecht kunnen worden gesteld. Het nieuwe wapen zal dus in de eerste plaats een belang rijke rol kunnen gaan spelen bij de luchtverdediging, bij de verdediging tegen pantseraanvallen en bij gevechten op zee. MAAR ZAL DIT ook het geval zijn op de gebieden waar de hoofdtaak ligt van de artillerie, nl. bij de bestrijding van vijandelijke infanterie en artillerie, het beschieten van permanente en veldversterkingen, het leg gen van afsluitingsvuren, enz. Hoe wil men de massa's van de vijand be strijden, als daarvoor slechts geringe hoeveelheden geleide projectielen ter beschikking staan De uitwerking van de springstof in deze wapens zal dezelfde zijn als van die in de artilleriemunitie. Op het uitsluitend gebruik van atoomspringstof kan men zich niet baseren. Deze leent zich trouwens even goed om er artillerie, dan wel geleide projectielen mee te vullen. Naar het zich laat aanzien, zullen de grondtroepen in de toekomst even zeer behoefte hebben aan artilleriesteun als in alle voorgaande oorlogen. Het massavuur van de artillerist zal de infanterist op het gevechtsveld als steun bij zowel de aanval als de verdediging niet wensen en ook niet kun nen missen, zulks ondanks de theorieën van nieuwlichters, die het tegen deel menen te kunnen beweren. De nieuwe theorie omtrent het verdwijnen der artillerie zal dan ook wel dezelfde weg gaan als haar diverse voorgangsters. De artillerie ver nieuwt zich steeds en blijft zich aanpassen aan de moderne tijd, juist als óók de infanterie. Zij blijft de draagster van een groot gedeelte der ge vechtskracht van de legers, nu en in de toekomst. Advertentie). Slagers als voortrekkers Minister De Bruijn toont vertrouwen in de ontwikkeling (Van onze sociale redacteur) HET SLAGERSBEDRIJF is nooit teruggedeinsd voor nieuwe denkbeel den: het waren de slagers, die het eerste vestigingsbesluit kregen onder werking van de vestigingswet kleinbedrijf, het waren ook de slagers, die als eersten de concurrentiestrijd trachtten te ordenen met behulp van een zgn. open calculatie-schema en zij zijn er trots op, thans als eersten in de middenstand een bedrijfschap te hebben gekregen. Dit zei de heer C. Bur ger uit Amsterdam gisteren in de grote vergaderzaal van de Sociaal-econo mische Raad in Den Haag, waar de eerste openbare bestuursvergadering van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf, het slagerschap, werd ge houden. Vlak daarvoor was de bewilliging der egering in zijn benoeming tot voorzit ter voorgelezen door de secretaris, dr E. J. Tobi uit Den Haag. Achter de be stuurstafel zaten de plaatsvervangendr werkgever-voorzitter, de heer B. v. d Eijk uit Dordrecht, en de pl. werknemer voorzitter, de heer J. B. Dinkia uit Haar lem. Ook waren er de andere leden van het dagelijks bestuur, de heren G. C Scholtes (Leidschenöair.) en H. de Mooy (Rijnsburg) voor de werkgevers en J L. Dingjan (Den Haag) en T Eising (Rotterdam) voor de werknemers. De heer Burger kon er op wijzen, dat de verhoudingen in het slagersbedrijf zo zijn, dat, hoewel de personeelsbezetting dit niet dringend eist, toch tot pariteit (gelijke vertegenwoordiging) in het be stuur besloten is. zowel voor sociale als oor economische aangelegenheden. Dienende taak Het slagerebedrijf is steeds, ook in dp middeleeuwse gilden, goed georganiseerd geweest. De heer Burger gaf echter de vereekering. dat het bedrijfschap zal zorgen, niet In de fouten der gilden t® vervallen. De slagers beseffen, dat zij allereerst tegenover het publiek een die nende taak hebben, zoals trouwens de gehele middenstand. Eer. van de grote voordelen van het bedrijfschap ziet spr daarin. dat de zaken nu niet meer in de privaatrechtelijke sfeer van de orga nisaties behandeld worden, maar in de veel meer publieke sfeer van de P.B.O De hoofdtaak van het bedrijfschap ziet spr. niet in het maken van verorde ningen, hoe belankrijk da/t ook is, maar in het opvoedende werk, in het in het leven roepen van Instellingen als het boekhoudkundig en bedrijfseconomisch bureau, het proefstation voor de sla gerij, de slagersvakschool e.d. Op dit laatste en ook op het avondvakonderwijs- legde spr. de nadruk. Want al zijn de ar beidsvoorwaarden behoorlijk en met i de lonen, toch heeft het slagers bedrijf. evenals vele andere midden- standdbedrU-ven te kampen met een ge brek aan vakbekwame arbeidskrachten Eind 1D51 waren er in het bedrijf werk- 28.600 personen, van wie 10.200 pa troons. 9400 eigen krachten (familiele den) en 9000 gezellen. Vergeleken met Engeland, Frankrijk, België (45 kg), Denemarken (50 kg), en de Ver Staten (60 65 kg) staat Neder land met een vleesverbruik van 35 kg per jaar per hoofd achteraan. Spr. pleitte voor een bevordering van een hoger ver bruik. waartoe het scheppen van een prijspeil, dat het vléés binnen het bereik van de huishoudportemonnaie brengt, noodzakelijk ^is. Dit verdient ten volle de steun der overheid. De minister voor de P.B.O., de heer A. C. de Bruijn, zei dat de slagers zich voortlekkers hebben getoond. De rege ring kan daarom vertrouwen op het kunnen en willen der bedrijfsgenoten. In sommige kringen is er teleurstel ling over de trage ontwikkeling der be drijfsorganisatie. Die opvatting is niet geheel gemotiveerd. Het gaat om een maatschappij-hervorming en dat is een zaak, die tijd vraagt. Er is alom een be vredigende activiteit. De huidige economische situatie is gunstig, want een goede conjunctuur is het beste klimaat voor het groeiproces der bedrijfsorganisatie. Nadrukkelijk wees spr. er op. dat de totstandkoming van een bedrijfschap niet een eindpunt is. maar een begin. Ta] vraagstukken vragen een oplossing. Spr. noemde daarbij vooral de verhou ding tot de vrije organisaties. Het be drijfschap is niet een soort federatie daarvan, doch heeft een eigen plaats. Het gaait om meer dan groepsbelangen! Van harte wenste spr. het bestuur Gods rijk ste zegen. De staatssecretaris voor economische zaken, dr G. M. J. Veldkamp, de voor zatter van de S.E.R. prof. mr F. de Vries, en de werknemer-ondervoorzitter, J. B Dinikla, spraken eveneens hun beste wensen uit. Boete was niet betaald Delfts meisje van bed gelicht om 3 De 23-jarige De'ftse tandarts-assistente mej. G. van K. werd dezer dagen op een vacantie-adres te Maastricht om kwart, over zes 's ochtends door de politie uit haar bed gehaald om der wille van een ruim twee jaar oude, onbetaalde bekeu ring ten bedrage van ƒ3. Toen zij weigerde op dit uur en op dit adres de rekening met Vrouwe Jus- titia te vereffenen, gelastte de geünifor meerde agent mej. Van K„ die slechts een regenjas over haar pyjama droeg, onmiddellijk met hem mee naar het bu reau te gaan. Meer dan twee jaar geleden had de tandarts-assistente in Delft op de fiets over het trottoir gereden en (volkomen terecht) prompt een bekeuring gekregen Bij die gelegenheid gaf het meisje de politie haar adres in België, waar zy tijdelijk werkzaam was, op. De tandarts-assistente vergat de be keuring even vlot als zij haar gekregen had en ze hoorde er niets meer van. noch in België noch in Delft, waar ge durende de tijd dat zij in België ver bleef, haar ouders bleven wonen, aldus De Tel. Toen zij dezer dagen met vacantie in Maastricht logeerde en 's avonds haar naam op een gastenformulier had gezet, kreeg zij 's morgens vroeg de Maas trichtse politie op bezoek. Mej Van K. vertelde later dat de bri gadier van de nachtdienst haar vermoe delijk zo' vroeg had laten manen, omdat zijn dienst even later afliep. Oostkerk overgedragen aan de V.N.S. Met de gebruikelijke vlagverwisseling heeft de directie van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij (V.N.S.) gister middag aan boord te kennen gegeven, dat zij het motorvrachtsdhip Oostkerk de machinefabriek en scheepswerf »o.» P. Smit Jr N.V. te Rotterdam over ig ertrOUWen j nam. De Oostkerk is ingericht als open shelterdeksahip, maar is zo gebouwd, dat zy na sluiting van het shelter-dek als voldèksahip met grotere diepgang kan varen. Het draagvermogen als open sel- terdekschip is circa 10 400 ton. De acht dieptanks zijn bestemd voor het vervoer van eetbare olie, terwijl zij tevens kun nen worden gebruikt voor het vervoer van stukgoed. Er is accommodatie voor 12 passagiers. Mr Korte nhorst over de kankerbestrijding Op de avond van 31 Augustus a.s. zal in het nationaal programma over de zen ders Hilversum I en Hilversum II de voorzitter van de Tweede Kamer mr L. G. Kortenhorst tot de luisteraars spreken over de taak van het Koningin Wilhei- minafonds voor de kankerbestrijding. Ds M. A. G. Vorstman (Deventer) 50 jaar predikant Ds M. A. G. Vorstman, Herv. emeritus predikant te Deventer, hoopt op 28 Aug. ziin gouden ambtsjubileum te vieren. Ds. Vorstman, die in 1878 geboren is. aan aardde in 1904 te Sübecarspel het pre dikambt. Achtereenvolgens stond hij te Driehuizen (1911), Watergang <1913» St. Jacobi-Parochie (1918), Beets en Oudendijk (1923), Anna-Paulowna (1928) en Anna-Paulowna en Wieringerwaard (1940), waar hij in 1944 met emeritaat ging, om zich metterwoon in Deventer te vestigen. Prof. E. Huizinga (Groningen) officier Kroonorde De bekende Groningse hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde, prof. dr E. Huizinga, is door koning Boudewijn benoemd tot officier in de Belgische Kroonorde. De Belgische consul te Gro ningen, dr. J. Rozendaal, heeft gisteren de versierselen van de orde aan de hoog leraar uitgereikt. De rector-magnificus van de rijksuniversiteit aldaar, prof. jhr. dr. P. J. van Winter en de voorzitter van de medische faculteit, prof. dr. L. D Eerland, waren bij deze uitreiking aan wezig. Vele Belgische studenten bekwamen zich bij prof. Huizinga te Groningen in de keel-, neus- en oorheelkunde. Zendingsarbeiders met de Sibajak terug Met de Sibajak zijn vanmorgen in Rot terdam de zendingsarbeiders ds. F. N. M. Abkoude. ds. H. Windig en de heer W. Dukker in ons land teruggekeerd. Allen hebben op het zendingsterrein op Soem- ba gewerkt: de eerste twee als missior.- naire predikanten en de laatste bij het christelijk onderwijs. Onderwijsbenoemingen Grundieh.ncr (Engels). J W H van Deemter (Duits). J J Weeda (Tek), drs Bijl en ds J M Vlaming (Godsd. ond.), mej lr J C W Dijkers (Pl en Dierk). G Vos (Staatsinr). A Koster (Handelsw) en drs 1' Klaversma (Gesch): tot hoofd van de CHr Nat school te Hohverd. G Bergsma te Balk. Benoemd tot hoofd van de C. V. O.- school te Serooskerke (WW. Engberts te Vriezenveen tot onderwijzer aan de Dr Kuyperschool (Ulo.) te Rotterdam J. K. Koekkoek te Rotterdam Z., tot onderwij zeres aan de Chr. Nat. school te Kraling- scheveer mej. P. Monster té IJsselmonde; tot leerkracht D. V. O. aan de Chr. land- bouwhuishoudschool te Zevenbergen G. Mohr te Heerlerheide. Uit Amsterdam vertrokken Engels toeristenschip met 2000 passagiers Uit de Amsterdamse haven is gisteren het Engelse toeristenschip Arcadia ver trokken met 2000 passagiers aan boord. Het schip behoort toe aan de Peninsu lar Sc Oriental Steam Navigation Com pany. Van dit schip, dat bijna 30.000 ton meet, denkt men volgende maand een zusterschip Heria in de vaart te bren gen. De Arcadia heeft een reis door de Scandinavische wateren gemaakt. Het naaste doel is een tocht naar de Middel landse Zee en de Canarische eilanden, De bestemming van het sdhip Is om dienst te doen op Australië. Benoemingen bij luchtmacht Bij Kon. Besluit zijn benoemd en aan gesteld tot kolonel-vlieger-waarnemer voor de tijd dat zij een functie bekleden waaraan deze rang is of kan worden verbonden, de luitenant-kolonel vlieger waarnemers H. A. Maurenbrecher en A L. Cox, zulks met ingang van 15 Augus tus 1954. Voorts is benoemd en aange steld tot luitenant-kolonel-vlieger voor de tijd dat hij de functie bekleedt waar aan deze rang is of kan worden verbon den. de majoor-vlieger F. L. M. Focquin de Grave, met ingang van 28 Juli 1954. Edam wordt wellicht Edam-Volendam Op 31 Augustus komt in de gemeente raad van Edam een voorstel aan de orde om de naam van deze gemeente te ver anderen in Edam-Volendam. Op het ogenblik behoort Volendam reeds tot de gemeente Edam, maar dit konrt nbg niet in de naam van de ge meente tot uitdrukking. Van Volendam- mer zijde neemt men hier met langer genoegen mee, daar de kom Volendam de laatste jaren aanmerkelijk is gegroeid Volendam heeft op het ogenblik zelfs 8000 inwoners en de kom Edam slechts 4000. Dr S. L. Schouten (Utrecht) Zaterdag 80 jaar Dr S. L. Schouten, oud-directeur van de Chr. H.B.S. te Utrecht en oud-lector aan de rijksuniversiteit aldaar, hoopt Zaterdag 80 jaar te worden. Dr Schou ten. die onder de christelijke natuur onderzoekers in ons land een vooraan staande plaats inneemt, verricht on danks zijn hoge leeftijd nog dagelijks wetenschappelijk werk op het Hygië nisch Laboratorium te Utrecht. Het vorig jaar heeft hij nog demonstraties gegeven op een congres van bacteriolo gen te Rome. Oud-leerlingen zullen hem Vrijdag avond in het gebouw der Chr. H.B.S. te Utrecht huldigen. Volgend jaar geopend Vrijgemaakte Ned. school in Vancouver, Canada In Vancouver, Canada, wordt volgend jaar een school geopend voor kinderen van Nederlandse immigranten. De school gaat uit van de Geref. Kerk (onderhou dende artikel 31 k.o.) te Vancouver. Voor zover bekend, is het de eerste school voor Nederlandse kinderen in Canada. Tot hoofd van de school is benoemd de heer W. van der Kamp, op het ogenblik ambtenaar van het rijksarbeidsbureau te Kampen. De heer Van der Kamp, die lid is van de gemeenteraad van Kampen voor het Geref. Politiek Verbond, is van origine onderwijzer. Hij is o.m. technisch redacteur van de Bijbelse Concordantie op de Nieuwe Vertaling en heeft enkele proeven van een nieuwe psalmberijming gepubliceerd. Hij is voornemens, volgend jaar met zijn uit tien personen bestaande gezin naar Canada te emigreren. Op 18 Sept. in Den Haag Conferentie Chr. lagere technische school Uitgaande van het Chr. Paedagogisch Studiecentrum zijn twee regionale con ferenties belegd voor directeuren en leraren van Chr. lagere technische scho len. Op 18 September wordt in de Chr. huishoudschool te 's-Gravenhage (De Ruyterstraat 36) een dergelijke conferen tie gehouden voor de provincies Noord holland, Zuidholland en Zeeland. Op 2 October in het vacantieoord van het C.N.V. te Putten (Gld.) voor de Noorde lijke en Oostelijke provincies. Op deze conferenties zal het onderwerp: De ver nieuwing van de Christelijke Lagere Technische School, worden besproken. De heren J. Ligteringen uit Katwijk aan Zee en G. Esmeijer uit Rotterdam zullen het onderwerp inleiden. Russische filosofen naar congres in Zurich Op het de volgende week in Zürióh te houden congres van de int. unie voor wijsbegeerte en wetenschap zal ook een Russische delegatie van 12 man o.l.v. de president van de Russische Academie Wetenschappen, P. N. Feddessejew, aanwezig zijn. Prof. dr F. Gonseth, hoog leraar in de wijsbegeerte aan de tech nische hogeschool te Zürlch en voorzit- 'an het organisatiecomité heeft me degedeeld, dat een 500 geleerden uit 30 landen het congres zullen bijwonen. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Brandwijk. Bruchi Kerkwijk. Langerak. Lexmond. St. Mi tensdijk, en Veen (N.B.) P. de Jong, er te Zwijndrecht. Keref. Kerken Beroepen: te Oudehorne (Fr.) Ferwerda. cand. te Groningen: lee G. W. H. Peddemors cand. te Lemele-Lemelerveld W. Blanken te Zwolle. Geref. Gemeenten Beroepen: te Zeist W. C. Lamaln Grand Rapids (V.S.). rne (Fr.) 1 n: te West, i. te Kamp» Slanken ca Omgekomen gezin in Venlo begraven Onder zeer grote belangstelling zj gisteren in Venlo de stoffelijke resu ter aarde besteld van het gezin Paddë burg, dat Zaterdagavond op de rijksvn VenloNijmegen onder de gemeen Bergen om het leven is gekomen. In buurt van het ziekenhuis, waarin twee eikenhouten kisten van het ech paar en de drie witte kistjes van 1 kinderen Henny, Yvonne en Rudy ona een schat van bloemen in de rouwkaiw waren geplaatst, stonden drommen w langstellenden. De kisten werden gevolgd door hj echtpaar Jansen uit Apeldoorn, dat H hetzelfde ongeluk twee kinderen vé loor, en door de groentehandelaar I Stam. tegen wiens vrachtwagen de ad van het gezin Paddenburg was opgevn gen. Het gezicht van de heer Stam z| nog in het verband. Ir J. B. Nieman directeur van Ned. Soda-industrie Ir J. B. Nieman, technisch directeur, mede-eigenaar van de Argentijnse pora lein-industrie „Ansco" te San Isidra benoemd tot fabrieksdirecteur van de j oprichting zijnde Nederlandse Soda-1» dustrie te Delfzijl. Ir Nieman zal beg) 1955 zijn functie aanvaarden De algemene directie van de Kon. Ne, Zout-industrie zal als zodanig de dlrecti van de Soda-industrie vormen, waari( ir. Nieman met de dagelijkse leiding a worden belast. In 1935 is ir. Nieman door de B.P.i naar Zuid-Amerika uitgezonden. In 191 aanvaardde hij in Argentinië de funct* waarvan h'(j thans afscheid neemt. D niemve functionaris zal de bouw de soda-fabrieken, waarmee begin 1955 be gonnen wordt, mee kunnen maken. Een ander huis voor de Raedeckers De beeldhouwer John Raedecke- e zijn echtgenote, die naar wij gisiere meldden, hun zeventiende-eeuwse huisj op de Groenburgwal te Amsterdam wi gens sloping zouden moeten ontruime: Is nu een andere woning toegezegd. I> wethouder voor volkshuisvesting, A. 1 't Veld, Is met de huiseigenaar en aar. nemer overeengekomen, dat de restai- ratiewerkzaamheden de woonruimte va' het gezin Raedecker niet mogen aantas .ten. Men kwam voorts overeen, dat zeer bouwvallige voorgevel van jiet pan: zó zal worden bevestigd, dat deze gee: gevaar meer kan opleveren voor voor bijgangers. De bovenvertrekken moge. wel worden geschoord, maar slopen werkzaamheden zullen achterwege dit nen te blijven, totdat de familie zal zij: verhuisd. VRIJDAG 20 AUGUSTUS VARA; 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.45 Voor de hulsvrouw 9.00 Gymnastiek 9.1Ó Gram. 9.40 Voor de kleuters VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding VARA; 10 20 Gram. 10.50 Voordracht 10.10 Pianorecital 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Amu- nentsmuziek 12.30 Land- en tirimbouwmede- ilingen 12.33 Sport en prognose 12.48 Gram. .00 Nieuws IC.15 Mededelingen en gram. .30 Lichte muziek 14.00 Kookpraatje 14 20 Blaaskwintet 14.50 Voordracht met muziek 15.10 Bariton en plano 15.30 Amusements orkest VARA: 16.00 Orgel en zang 16.30 Voor de kinderen 17 00 Gram. 18.00 Nieuws 18.15 Lichte muziek 16.40 Meisjeskoor 19.00 Boek bespreking 19.16 Muzikale causerie VPRO: 19.30 Op bezoek bij anderen 19.45 Berichten 20.00 Nieuws 20.06 Boekbespreking 20 10 Ba riton en piano 20.30 ..Benelux", caus. 20.40 „Internationale aspecten van het leven in Frankrijk", caus. VARA: 21 00 Voor de jeugd 21 -»C T I-U4- 22 45 A\*ondwijding VARA; 2 '*—34.00 Gramofoonmuziek n. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram 7 33 Voor de jeugd 7.45 Een woord voor dé dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 „Tot uw dienst" 8.35 Gram, 9.00 Voor de zieken 9 30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10 30 Morgendienst 11.00 Gram. 12.00 Zang en piano 12.30 Land en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram. 13.00 N-.euws 13.15 Promenade-orkest 14.00 Gram. .30 Kamerorkest en soliste 15.16 Voordracht Tuinbouwpraajte clavecimbel 18.00 11. Maar u kunt haar niet veranderen. Zij zal het leven van dat meisje vergallen tot ze onder de groene zoden ligt en misschien daarna ook nog. Ma-ar pas op voor haar, dominee. Nu heeft zij haar klauwen in u." Nee, hij had haar niet kunnen veranderen. Het was wel mogelijk dat mevrouw Brush de reden van zijn vertrek uit Aporia was. En toch had het voorval niet vermeden kunnen worden. Lange tijd had hij toegekeken, wat er met Mildred Brush, haar degelijke echtgenoot en haar kinde: ren gebeurde, voor hij besloot in te grijpen. Eri toen hij ingreep, had hij dat openhartig en krach tig gedaan. Misschien te krachtig, gaf hij nu spijtig toe. Op Maandagmorgen zei Caroline: „Ik zal je pak maar eens gaan oppersen als je vandaag naar de stad gaat." Hij glimlachte veelbetekenend tegen haar, het geen uitdrukte dat hij gewoonlijk zijn pakken zelf opperste en dat hij begreep dat zij nu weer probeerde hem zover te krijgen. „Wil je dat doen?" vroeg hij onverwacht. „Ik moet nog op bezoek en ik ben bang dat ik zelf geen tijd heb." „Op bezoek? Op Maandagmorgen?" „Ja. Bij Jones." „Waarom juist nu? Het is wasdag daar. Zij kunnen je vanmorgen zeker niet hebben „Jones heeft me gevraagd te komen." „Gevraagd? Waarom? Je hebt er nog geen woord over gesproken." Hoewel zij zelf heel veel gedachten niet uit sprak kon rij niet verdragen dat hij hetzelfde zou doen. Maar hij gaf geen antwoord op haar vraag. In plaats daarvan zei hij dat hij beter direct kon gaan omdat hij niet veel tijd meer had. Zonder verdere discussies stapte hij in zijn auto en reed het dorp uit Hij zag even erg tegen dit bezoek op als tegen het onderhoud met de bisschop Maar hij was flink genoeg en dacht er niet aan niet te gaan Mevrouw Jones stond te wassen zoals Caroline had voorspeld Phillips vond haar bij de achterdeur over de tobbe ge- bogeo- „Kijk daar heb je dominee Phillips," zei zij verbaasd. ,,U overvalt me een beetje." „Hindert niet. Ik kan toch niet lang blijven. Gaat u maar door. Ik moest in de buurt zijn en dacht: ik loop even binnen. Ik heb nog geen woord met uw zoon gesproken sinds hij terug is en gisteren kon ik hem alleen maar even de hand drukken." „Ik geloof dat hij juist naar de boomgaard ge gaan is De mannen, zijn vandaag aan het pluk ken." „Dan ga ik wel even kijken", zei Phillips. „Jones is net naar de schuur gegaan om de ladder te halen", antwoordde zij. Jones kwam de zak van zijn broek e uit de schuur toen Phillips voorbij ging. Phillips knikte en Jones zette de ladder neer en ging de schuur weer binnen. Langzaam liep Phillips over het pad naar de boomgaard. Hij wist niet wat hij moest zeggen of hoe hij beginnen moest. Bob Jones was in middels in de boomgaard aangekomen en stond daai met zijn handen in de zakken, zijn schou ders iets minder achteruit dan toen hij militair was. „Alleen de hemel weet wat de jongen ge zien. gedaan en gevoeld heeft, sinds hij wegge gaan is", dacht Phillips. Het leek een aanmati ging met hem te gaan praten Bob keerde zich om toen hij Phillips hoorde naderen Phillips glimlachte tegen hem, stak hem zijn hand toe en zei: „Ik kreeg gisteren geen kans om je te verwelkomen. Ik ben blij dat je weer veilig thuis bent." Bob drukte de hem toegestoken hand en liet de zijne toen weer verdwijnen. „Dank u", zei hij kortaf. Zijn ogen waren heel erg blauw, bijna violet, maar zij hadden een harde, onvriendelijke, bijna onverschillige uit drukking. „Niet kwaad, jullie boerderij', zei Phillips, „en hij wordt uitstekend gedreven ook. Dat heeft wat moeite gekost in de oorlog. Geen hulp, de-last met de distributie, bijna geen veevoer en alles wat er mee samen hangt. Ik bewonder je vader voor wat hij tot stand heeft gebrachtDe ap pels staan er goed voor." „Ja, dat wordt een goede oogst." „Je vader heeft de aanwijzingen van de Land bouwschool goed bestudeerd. Daarom mag ik hem graag. Hij is niet eigenwijs waar het de wetenschap betreft. Hij denkt niet dat de oude manier de beste is." „Probeert u mij mijn vader te verkopen?" vroeg Bob ietwat onbeleefd. Paul Phillips barstte plotseling in een luid ge lach uit, hetgeen Bob van zijn stuk bracht en deed blozen. „Ik weet het niet. Misschien wel", bekende Phillips, „ik trad op met wat de man die bo ven mij is geplaatst „takt" noemt... Ik ben eigen lijk alleen maar wat nieuwsgierig. Ik zag je gis teren tussen je vader en je moeder zitten en je zag er helemaal niet uit als iemand die blij is weer thuis te zijn. Ik preekte alleen voor jou en geen woord van wat ik zei drong tot je door. Dat verbaasdp me en daarom kom ik nu pro beren achter de reden te komen." „Wanneer de Trooster komt", zei de jongen een beetje smalend. „Ik heb u wel verstaan, do minee. Bij u is de waarheid heel erg eenvou dig. Maar in werkelijkheid is het zo eenvoudig niet." „Ik wil het niet eenvoudig maken. En ik weet ook wel, dat alles ingewikkeld genoeg is. Laten we even gaan zitten en het uitpraten... als ik je tenminste niet van je werk houd.' „Ik wacht tot vader met de ladders komt", zei Bob. maar wandelde met hem mee. Op een stapel hout in een hoek van de boomgaard gin gen ze zitten. Jones was in aantocht, maar hij naastte zich niet. 16.20 Voordracl iWHSVKantwooMVPHpBHHMHIHI Regeringsuitzending; Verklaring en toelich-, •ing 10.30 Gram. 20.00 Radiokrant 2020 Vo- :aal trio, gamba, riolen en orgel 20 45 GramJ i Kerken te Evanston 23.26—24.00 Gra Ingeland. BBC Home Service. 330 m. 1 "2.25 Gev. muziek 13.00 Nieuws 1 22^30 Gram. 22.45 Voor dracht 23.0023 08 Nieuws. ind. BBC Light Progr. 1500 e koor en sol. 22.00 Nieuws 22.15 Dansmuj 23.05 Voordracht 23.20 Dansmuziek 23.50—i 24.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek! 13.00 Nieuws 13.10 Balletmuziek 14.15 Ope- Walküre" (3e acte) 24.0 en Amusementsmuziek 1.16 Gev. muziek. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Sym- phonie-concert 13.00 Niéuws 13.20 Hoorspel 16.30 Amerikaanse uitzending 19.10 Gram. 20 02 „Penelope", opera 23.30 Gram. 23.45— 24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. (12.50 Koersen) 13.00 Nieuws 13.16 Gram. 14.00 Orkestconcert 1-7 00 Nieuws 17.10 Lichte muziek 18.00 Koor- zang 18.10 Voordracht 18.20 Koorzang 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 10.40 Causerie 19.45 „TannhSuser", opera 20 56 Causerie 21 00 „Tannhauser" (vervolg) 22.15 Causerie 22.30 23.35 „TannhSuser" (vervolg). Brussel 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws I 13.20 Gram. 14.00 rkestconcert 15.00 Gram,1 16 06 Lichte muziek 17.00 Nieuws 1(7 15 Gram 17.30 Pianorecital 18 30 Gram 19 30 Nieuws 20.00 Hoorspel 22.00 Nieuws 22.16 Lichte mu ziek 22,55 Nieuws. BBC. European Service. Uitzending voor j Nederland; 22.00—22.30 Nieuws; Hoe de week bladen het zien; Engelse films (op 224 76 r* 1 Teli I-). >visieprogramma. NCRV; 20.15 Journaal I ierberldvt; 20.30 Documentair program- vcT de vTuchtbaarmaklng van de Sa- 21.00 Glassplinters; 21.35—21.45 Dag- Woordverandering Op de streepjes steeds een JURK andere letter plaatsen, zodat steeds goed Ned. woorden ontstaan. De letters op de puntjes blijven dezelfde. De eerste verwisseling wordt: KURK. waaruit dus blijkt, PAST dat de letter J vervangen is door de letter K. Bij de vol- gende verwisseling wordt dus alleen de letter U vervangen door een andere. Bij de 6e verwisseling past de jurk. zoals U ziet. OPLOSSING VORIGE PUZZLE HORIZONTAAL- 1 Knop. 4 Pook. 7 Nopen, 9 Uit, 10 Tal. 11 Witkiel. 14 Aan, 15 Tol, 16 Etage, 19 Gene, 20 Enig. VERTICAAL: 1 Kruk, 2 Ontginnen, 3 1 Po. 4 p.e., 5 Ontzetten, 6 Kalf, 8 Perkara, 12 Haag, 13 Plag, 17 Te, 18 Ge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2