ïlicuu'f gt IJtsrJjc (ütwranl .Mendes wierp knuppel in het politieke hoenderhok Wist U Toestel werkte wel degelijk Den Haag acht nieuwe ratificatie eventueel noodzakelijk Djakarta maakt N.-Guinea aanhangig bij de U.N.O DINSDAG 17 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstra ait 37. Directie, Redactie. Abonnement en- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTLÊN: f 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10118 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5 UnleoiUch I» «Mleattj mgn fieri la fegïjcnspoct" Zie pag. 3 HET E.D.G.-VERDRAG IN DE STORM Windhoos trok over het Sneekermeer Slingerbeek trad buiten haar oevers Een sterke windhoos trok gistermorgen over het Sneekermeer en bracht ernstige schade toe aan een aantal aan de Sneek week deelnemende zeilboten. Enige inzit tenden geraakten te water, doch konden door te hulp schietende motorboten coalitie-geno- De gewijzigde vooretellen van Men-1 tie met zijn adviseure dès-France brengen de diplomatie weer ten. in volle actie. Zo heeft Engeland gister- Het merkwaardige feit doet zich voor, avond zijn amlbassadeur te Parijs, Sir dat officieel de Franse wijzigingen nog Gladiwyn Jebb, dringend naar Londen I steeds niet gepubliceerd zijn, ontboden voor overleg. (Jebb brengt zijn vacantie in Oostenrijk door). De N e- derlandse regering is zeer teleurge steld. aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Deze voorstellen beogen een uitholling van de supra-nationale ele menten van het verdrag en tasten het karakter van het verdrag aan. Naar het Nederlandse oordeel zal het niet moge lijk zijn, de voorgestelde veranderingen ean te brengen, zonder een hernieuwde ratificatie-procedure. De vraag - word't gesteld, hoe men op deze basis op de conferentie te Brussel overeenstemming kan bereiken. Wij herinneren er nog aan, dat op 19 Augustus de ministers van buitenlandse zaken der zes deelnemende landen bij een zouden komen, om de stand van za ken te bespreken. Een woordvoerder van het State Department heeft ten stellig ste ontkend, dat de Ver. Staten uitein delijk aan de voorstellen der Franse regering tegemoet zullen komen. Ame rika wil geen maatregel ondersteunen, neerkomende op een verzwakking van het supra-na/tdonale karakter van het E.D.G.-verdrag. Morgen wordt een bijzondere verga dering van het Belgische kabinet gehou den om de gerezen moeilijkheden onder de loupe te nemen. Ook diplomatieke kringen te Brussel zijn ten zeerste ge schokt. De houding van de Duitse bondskanselier Adenauer ten opzichte van de Franse wijzigingen wordt ge kwalificeerd als koel, zo al niet vij; dig. Adenauer heeft ook zijn vacar afgebroken en bestudeert thans de situa- ONTKOMT niet aan de indruk, dat de kwestie van de Europese Defensiegemeenschap door de gewijzigde voorstellen van Mendès- France tot haar crisis gebracht is. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, wijzen wij er op, dat scherpe reacties gevolgd zijn uit de betrokken landen. Volgens Reuter zal de Franse nationale vergadering op 2 September stemmen over de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. Mendès-France zal aan het einde van het debat de kwestie van vertrou-. ic 11Uïp oemetenae lllUiUluulcll „U1. wen stellen. Op 2 September zal de nationale vergadering op reces gaan. den gered. De bui veroorzaakte boven De stemming in de Franse senaat kan derhalve slechts geschieden, nadat |Sneek; zware regens, het parlement in November weer bijeen gekomen is. Eerst dan volgt de.«Ttsta h^^.Troomgrtfrd v.n'd.'sKn" tweede lezing in de nationale vergadering, die de behandeling van het|geroeek, in de omgeving var E.D.G.-verarag afsluit. verscheidene plaatsen wei- i ondergelopen. In allerijl dene boeren met lieslaarzen water waden, om hun koeie daar tot aan de buik in het v er uit te halen. Aanslag op Koningin Elizabeth verijdeld? Het Britse politie-apparaat werkt op volle toeren om Koningin Elizabeth te beschermen. De Koningin brengt vandaag namelijk een bezoek aan Noord-Ierland (Belfast) waar zij een schip te wate: laten, doch waar ook een aanslag fanatieke Ierse nationalisten werd ge vreesd Britse recherchers arresteerden vanochtend enkele republikeinen, die zwaar gewapend in een auto onderweg waren naar Belfast. Springstoffen, slag pijpjes, pistolen en de wagen werden in beslag genomen. Wiley naar Europa Wiley zal op verzoek van minister Dulles, te Parijs en Londen besprekin de vooruitzichten op bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag ui Frankrijk en Italië. Senator Wiley, die heden zou vertrekken, begeeft zich eerst naar Parijs voor besprekingen met pre- Mendès-France. Hü zal geen be zoek aan Italië brengen. ator stelt zich voor Neder land te bezoeken, voordat hij naar Wenen gaat voor deelneming aan de ■ergaderingen van de interparlemen taire bond, die van 27 Augustus tot 2 September in de Oostenrijkse hoofdstad gehouden zullen worden. Borculo, op i bouwland verschei- an door het die hier ter stonden. Te zenuwachtig om vader te worden Een onbekend gebleven reiziger heeft door een ruk aan de nood rem het leven gered van een aan staande vader, die uit nervositeit bij De Klomp uit een stilstaande trein sprong om sneller in Arn hem te zijn, waar zijn vrouw een baby verwachtte. Plotseling begon de trein weer te rijden; de aan staande vader bedacht zich, wilde weer instappen, maar sprong mis. Toen bracht de noodrem redding. Op deze foto ziet men wat er overbleef van het Viking-vliegtuig dat Zondag met 32 passagiers en een bemanning van vijf koppen op het vliegveld Blackbushe in Engeland neerstortte en in brand vloog. Dank zij de koelbloedigheid van de stewardess, Beryl Rothwell, konden alle passagiers het vliegtuig zonder letsel verlaten. Soekarno nog lang niet tevreden NEDERLAND ZOU R.T.C.-O VER EENKOMSTEN HEBBEN GESCHONDEN President Soekarno van Indonesië heeft medegedeeld, dat zijn land de kwestle- Nieuw-Guinea heeft voorgelegd aan de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties. Hij deelde dit mede in een grote rede die hij hedenmorgen hield op het bordes van zijn paleis te Djakarta ter gelegen heid van de Indonesische onafhankelijk heidsdag, en zeide dat Nederland weigert de politieke status van Nieuw-Guinea langs de weg van besprekingen te rege len. Hiermede zou Nederland zich een zijdig onttrokken hebben aan de overeen komsten van de Ronde Tafel Conferentie, die het zelf heeft getekend. Hij voegde er nog aan toe. dat de koloniale over heersing van de aardbodem moet worden weggeveegd en verlangde zelfbeschikking voor Nieuw-Guinea. Vrede en koloniale overheersing zijn onverenigbaar, zeide hij. Wie vrede met koloniale overheersing wil Lady Baden Powellechtgenote van de stichter van de wereldpadvin derijis gisteren op Schiphol aangekomen. Ze werd hartelijk begroet door Nederlandse padvinders en padvindsters en sprak ook met konin gin Juliana, die juist op Schiphol was. Lady Baden Powell zal deelne~ men aan de wereldconferentie van gidsen en padvindsters in Zeist. De enclaves in India Portugal „herovert" fort van Tiracol Al Is dan de „bevrijdingsmars" naar oa en Damao mislukt, de moeilijkheden tussen India en Portugal om de enclaves duren voort. Uiteraard krijgen beide par tijen steun van verschillende kanten. In Bombay heeft het vakverbond van haven arbeiders verklaard, dat schepen met la dingen voor de Portugese of Franse ne derzettingen in India geboycot zullen worden, zolang deze landen India niet verlaten hebben. West-Duitsland en Cuba zullen de Por tugese voorstellen vpor een oplossing van het geschil met India steunen. Evenals Engeland geeft Italië bezorgdheid te ken- aver de herhaalde schending van Portugees grondgebied en het scheppen an een nieuwe haard van onrust in Azië. Inmiddels verklaart Portugal, dat de Portugese politie het fort van Tiracol, een •nclave bij Goa ..heroverd" heeft op een groep demonstranten uit India. Dit fort had overigens slechts een „garnizoen" enige douanebeambten. Vijftien demon stranten werden gearresteerd. Kruiser schoot met scherp Over de „herovering" van het fort Tira col geven bladen uit India de volgende lezing, die wel heel sterk afwijkt van het Portugese bericht: Een Portugese kruiser had het vuur geopend en troepen onder dekking van mltrailleurvuur ontscheept, om het fort te overmeesteren. Het fort was Zondag door nationalisten bezet. Ter tempering van de draagwijdte van dit be richt, wordt er aan toegevoegd, dat de kruiservermoedelijk niet met scherp schoot 1" De rampen in China en Vóór-Indië Duizenden mensen omgekomen Maak de V.S. sterk, zegt senator Wiley Tsjoe tot Attlee: Chinezen en Britten zijn vrienden! Naar aanleiding van het bezoek van de leiders der Britse Labourpartij aan Moskou en Peking, heeft senator Wiley, voorzitter van de „Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen" verklaard, dat er enige rechtvaar diging bestaat voor het feit, dat (demo cratische) Europese staten dc mogelijk heid onderzoeken van een vreedzaam sa menleven met communistische landen. ..Al deze landen liggen zeer dicht bij Rusland. Zij weten, dat Rusland de atoom- en waterstofbom bezit en zij zijn bevreesd voor hetgeen er bij een nieuwe slachting zal gebeuren," aldus Wiley. Hij is van oordeel, dat het enige antwoord van Amerika hierop moet zijn: militair sterk te zijn en zo sterk op alle gebie den. dat het kan doordringen tot de massa van 180 miliioen Russen, die ove rigens „uitstekende mensen zijn, even als de Amerikanen". Ook gisteren hebben Attlee en de zij nen met de Chinese communistische leiders geconfereerd. Tijdens een diner, waarbij ook veie leden van het corps diplomatique aanzaten, braoht premier Staatssecretaris Geen inzage van examenwerk Aan de vader van een candidaat die in 1953 voor het eindexamen aan de HBS in Den Bosch werd afgewezen, is terecht inzage van het schriftelijk werk dei overige candidaten geweigerd, zo heeft staatssecretaris mej dr De Waal aan de Eerste Kamer meegedeeld. Het eindexamenwerk wordt gedurende zes maanden door de directeur van de school bewaard, ter inzage voor belang hebbenden. Het desbetreffende artikel in het reglement voor de eindexamens der H.BS.-A wordt steeds zo uitgelegd, dat men slechts belanghebbende kan zijn bij het eigen werk of bij het werk van hen over wie men het gezag uitoefent. Het werk van anderen kan men dus niet De betrokken candidaat, een zoon van de heer N. J. Kalberg te Vught, was na het examen in het bezit gekomen van een cijferlijstje, waarop het abusievelijk daarop vermelde woord „geslaagd" met rood potlood was doorgehaald. Daaraan kunnen echter volgens de staatssecretaris geen gevolgen worden ontleend. Het af wijzende oordeel van de examencommis sie is beslissend, aldus de staatssecretaris. Het K.L.M.-toestel Vincent van Gogh uit Londen werd gisteravond op Schiphol opgewacht door vijftig kabouters, welpen, padvinders en verkenners, in leeftijd variërend tussen acht en zeventien jaar. Een gejuich ging uit deze jeugdige ere haag op, toen Lady Olave Baden Powell, de leidster van alle padvindsters ter wereld, vergezeld van haar dochter-secre- »e. mevrouw B. Clay, uit het vlieg tuig stapte- Een verrassing was voor Lady Baden Powell behalve deze begroeting ook de aanwezigheid van koningin Juliana, die weliswaar was gekomen om haar schoon zuster (de echtgenote van prins Aschwin) uitgeleide te doen op haar reis naar Bang- maar toch bereid bleek te zijn de padvindster ter wereld in de koninklijke wachtkamer te ontmoeten. es Margriet was ook onder degenen, die zich met haar moeder op Schiphol be vonden. Verrassing voor eerste padvindster Koningin Juliana verwelkomde Lady Baden Powell De overstn China zijn va duizenden me mingén in communistisch i ontstellende aard. Er zijn isen om het leven gekomen schade aan de rijst-oogst een korte levendige conversatie keerde Lady Baden Powell terug naar de plek van aankomst om de kinderen toe te spreken en haar vreugde te betuigen om de gezonde lach op haar gezichten. Lady Baden Powell is naar ons land ge komen om de vijftiende tweejaarlijkse wereldconferentie van gidsen en padvind sters bij te wonen, die van 21 tot 30 Aug. presidium van mevrouw Sybille Bruun uit Denemarken zal worden ge houden op Woudschoten te Zeist. Zij heeft land al meermalen bezocht, o.a. tijdens de jamboree in 1937. 19 Augustus zal Lady Baden Powell, tezamen met een aantal andere afgevaar digden, op Soestdijk door de Koningin worden ontvangen. angericht. Men vreest, dat dit in China dat toen reeds met voedseltekorten te kampen had. tot hongersnood zal leiden. Bovendien kan het communistische vijf jarenplan in China door de watersnood ernstig in gevaar worden gebracht. Dit plan tot industrialisatie, is immers ge baseerd op de uitvoer van landbouw producten. m ruil voor industriële goe deren- De voornaamste landen waarmee China deze ruilhandel drijft zijn Rus land en Ceylon. In Westerse kringen vraagt men zich nu af. of China het vijfjarenplan voorlopig zal opschorten of dat men dit. ten koste van een grote hongersnood en het verlies van duizen den mensenlevens, door zal zetten. Vol gens radio-Peking stond de Jangste giste ren 30 meter boven haar normale peil. Zoals gisteren reeds vermeld, hebben in Nepal ongeveer duizend mensen het leven verloren door overstromingen en aardverschuivingen- De Liga van Rode Kruisverenigingen heeft een internatio nale oproep gedaan, om zo snel mogelijk •oedsel en geneesmidelen naar de over- I voedsel en geneesmidelen naar de over- Verkoop van volle melk stromingsgebieden in Voor-Indië te wordt overwogen Ze vertrouwen Boer Hendrikse contra mevr. Boesman (Van onze correspondent) De „vertoornde boer van Ter Aar" neeft ook zijn mening over de ballon- Kwestie van Zaterdag gegeven. Billijk- neidshalve laten we die hier volgen. De heer Hendrikse maakte een op merking over het landen tussen de koeien, waarop mevrouw Boesman antwoordde, dat er geen koeien liepen en zij mochten landen, waar zij wilden. Het bezwaar van de heer H. was vooral gericht tegen het landen tussen drachtige koeien, doch dit was mevrouw B. niet duidelijk te maken. De heer H- zei hierop, dat zij geen verstand had van koeien, waarop mevr- B- antwoordde, dat H. geen ver stand had van ballonnen. Tijdens dit gesprek zag H. een wacht meester van de rijkspolitie aankomen. Hij verzocht mevrouw B. met de ballon niet op te stijgen voordat die aanwezig was- Zij wenste niet te wachten en zou het luchtruim kiezen, waarop de heer H. zich voor een bewijs van de landing meester wilde maken van de naamplaat van de ballon. Tijdens de schermutseling, die hieruit volgde, arriveerde de politie. I die tactisch de gemoederen wist te kal- Aldus de lezing van de heer Hendrikse. Tot grote ontstemming in brede kringen in het georganiseerde zuivelleven heeft minister Mansholt een verzoek om het standaardiseringspercentage vet ln con- sumptiemelk van 2.5 op 3 te brengen, van de hand gewezen. Op 't ogenblik wordt in overheidskring overwogen, de mogelijkheid open te stel len volle melk naast gestandaardiseerde melk in de handel te doen brengen. De boeren zouden dan rechtstreeks aan con sumenten kunnen leveren. (Dit mag thans alleen in Zeeland). Over dit voornemen maakt een groot deel van de georganiseerde zuivelwereld zich ernstig ongerust, omdat dan, naar veler mening, een ware chaos zou ont staan, ook met het oog op het zuivelfonds, een compensatiefonds, dat dan niet meer te hanteren zou zijn. In Perzië heeft het gebied ten Noorden van Teheran opnieuw van een over stroming te lijden gehad. Hierbij zijn tot nu toe 25 mensen om het leven ge- „SPEELT U OOK HET AVE MARIA r Een blinde accordeonist was op de Steenweg in Roermond bezig met het ver tolken van bekende melodieën. Een voor bijganger vroeg kwasl-ernstig „Speelt U ook het Ave Maria?" Gaarne voldeed de ilkant aan dit verzoek, maar toen hij uitgespeeld, kwam hij tot de minder prettige ontdekking, dat de luisteraar er vandoor was gegaan met medeneming van zijn accordeonkoffer. De politie is ni bezig te trachten die laffe daad te achter- Dode en zwaargewonde bij boising le Assen Op de Hoofdvaartweg te Assen is gis-! termiddag een personenauto die slipte, tegen een juist passerende vrachtauto, zowel als tegen een achterop komende luxe auto gebotst. De beide Inzittenden, de 65-jarige R. Sikkema en zijn 23-jarige dochter Alina uit Lettelbert (gem. De Leek) werden zwaar gewond. De heer Sikkema is in de loop van de avond over leden. 't Buitenland koopt uranium 235 in Amsterdam Tsjoe En-lai een toast uit op de Chi nees-Britse vriendschap. Hij sprak van een recente verbetering tussen de Brits- Chinese betrekkingen en zei, dat het Chinese wik de banden wenste te ver stevigen. Hij zei verder van mening te zijn, dat vijf beginselen: wederzijdse achting voor de territoriale integriteit en souvereiniteit, non-aggrereie, non-inter ventie in binnenlandse aangelegenhe den, gelijkheid en wederzijds voordeel, en een vreedzaam naast elkaar voortbe staan, van toepassing dienden te zijn bij de betrekkingen tussen alle landen. Zijn toespraak werd in het Engels en het Russisch vertaald. Attlee zei in zijn antwoord: „Wij ge loven on vrijheid en democratie en in de ontwikkeling van nationale stelsels door ieder land zonder inmenging van buiten af." Thans was cr volgens Attlee een grote behoefte aan samenwerking en wederzijds begrip bij alle volken. De Labour-regering edkende indertijd de Chinese volksregering als feitelijke re gering van China. Hij zei van harte te hopen, dat het Chinese volk na de lange periode van beproevingen en zorgen vrede zou krijgen en de gelegenheid de levensstandaard van de massa verhogen. erenigen, handelt in strijd met de na tuurwet. Indonesië heeft de Algemene Vergadering verzocht de kwestie te be handelen opdat zij getuige kan zijn van het feit. dat Nederland de eerder gesloten overeenkomst heeft geschonden. Het beroep op de V.N. was belangrijk, doch de loop van de natuurwet Is nog belangrijker, aldus de president. De Ne derlanders zouden het door allerlei inter pretaties zo kunnen draaien, dat de we en de Verenigde Naties wellicht ge loven zouden, dat de koloniale overheer sing van Nieuw-Guinea geen koloniale erheersing is. De dag zou echter zeker komen, dat Nieuw-Guinea naar Indonesië ..terugkeert". Hoe ook de V.N. zouden be slissen. Indonesië zou zich altijd houden aan het beginsel van overleg, zeide hij. Voorts kondigde hij aan. dat er nog veel zaken zlin met Nederland, die Djakarta wil wijzigen, vooral op financieel en economisch gebied. Skelet opgegraven. Misdrijf te Achterveld Bij het egaliseren van een terrein in Achterveld (Gld.) stuitten arbeider» van de D.U.W. onlangs op een manne lijk skelet, dat ondiep begraven lag. Of schoon bij nader onderzoek niet kwam vast te staan, dat er sprake is van mis drijf. wordt hiermee toch ernstig reke ning gehouden. Maar ook is het niet on mogelijk. dat de man tijdens de bezet ting werd vermoord, omdat het lijk naar schatting tien jaar geleden werd begraven. Het slachtoffer moet 1.70 m lang zijn geweest, was vrij tenger ge bouwd en had vermoedelijk rood haar. De kleren zijn vergaan. Aanbidder was bijna doodgebloed De 24-jarige Hil/versumimer K. S. die Zaterdagavond, na het consumeren van een flinke hoeveelheid drank, zijn meis je nog even wilde zien, zag geen andere mogelijkheid zich toegang tot haar ouderlijk huis te verschaffen dan door met de vuist een ruit in te slaan. Toen men, hevig geschrokken van het lawaad, kwam kijken, trof men hem met een slagaderlijke bloeding aan de pols be wusteloos aan. Gelukkig slaagde men er m, de wond af te binden, en de vreemde aanbidder kwam in het Majella-zieken- huis terecht. Behalve in Engeland en de VS. is het uranium-235 (een van de uranium-isoto- pen en tevens de voornaamste brandstof waaruit de uranium-reactoren hun ener gie ontwikkelen) slechts te krijgen in het laboratorium voor massascheiding en massa-analyse te Amsterdam. Daar ko men regelmatig belangrijke orders uit binnen- en buitenland binnen, en in felle is er al een productieprogramma voor ruim twee jaar, dat zowel stabiele als radio-actieve isotopen omvat. Een groep Spaanse en Franse grotonderzoekers heeft geduren de het weekeinde het stoffelijk overschot van speleoloog Marcel Loubens naar boven gehaald. Loubens viel twee jaar geleden in de grot Pierre St Martin van grote hoogte naar beneden en overleed in de diepte. Zijn lijk werd later door kameraden, die in de grot afdaalden, in een alu minium kist gelegd. DAT de Apeldoornse politie zes Apel- doornse jongens van 17 tot 25 jaar heeft gearresteerd, die na een feestje om drie uur 's nachts een kiosk hadden geplun derd. DAT op de volkshogeschool Overcinge te Havelte (Dr.) van 13 tot 25 Sept. een cursus wordt gehouden over aanpassing DAT de 52-j. uitgeweken Pool B. uit Londen, ex-dompteur bij circus Mullens, die als ongewenste vreemdeling werd ge zocht, door de A'damse politie werd aan- "ehouden en op transport naar R'dam isjf 665.000 heeft gevoteerd voor 7 i gesteld l trolleybussen. DAT de ANWB in de omgeving van DAT de stichting Nederlandse Textiel- Velp een ongeveer 15 km lange heide-[jaarbeurs met een vergrote en modern wandeling organiseert, welke naar ver- uitgevoerde export-stand aan de Voor- kiezing op 21 of 22 Aug. kan worden ge- jaarsbeurs 1955 zal deelnemen ""dat conform de ei, de Amsterdam J DAT mel'" ult politierechter bij ventte» de 24-J. metroos ""™^""nd,7r^^.d[ï.?fr M W ter H uit Best (N.B.) veroordeelde *erd terecht Is, wint 4J tot 2 mnd. wegen, dreiging met doodsleg. I h»" «"«tHlder. te logeren, dronkenschap en vervet tegen de politie DAT de ot(|clgle ontvang* op het Dok- DAT de Deense Ingertoft, die gister- kumer raadhuis van hen die de naam morgen in de Scheldemondlng aan de Dokkum 0f Van Dokkum dragen op 31 grond liep, 's middags op eigen kracht is'Aug. om 2 uur wordt gehouden, vlotgekomen en de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. DAT het hotel Groot Berg en Dal b'C DAT de Arnhemse geniecntcraaJ Nijmegen in andere handen zal overgaan, I teerd. op dezelfde voet bljjft geëxploi- Communistische partij in Ver. Staten onwettig Doch Amerikanen, die communist zijn, niet strafbaar Amerikanen zijn niet strafbaar, als zij communist zijn. President Eisenhower heeft gisteravond het desbetreffende wets ontwerp van de Senaat (dat met algemene stemmen was aangenomen) verworpen en tezamen met zijn adviseurs een gewijzigde wet opgesteld, die Inmiddels door het Hui» ls aanvaard. De nieuwe wet bepaalt, dat de com munistische partij onwettig is, maar dat de leden van de partij niet strafbaar zijn. Ook is volgens de wet elke door com munisten geleide vakbond onwettig. De president en verscheidene zijner ad viseurs waren van mening, dat het straf baar stellen van communisten een averechtse uitwerking zou hebben, n.l. het ondergronds worden van de partij. Eveneens gisteren zette Eisenhower zijn handtekening onder het grootste ontwerp, voor belastinghervorming in de Ameri kaanse geschiedenis. „Iedere Amerikaan zal van deze hervorming profiteren," al-i dus de president. Door de nieuwe wet Defecte gasslangen Drie mensen in brand door gas-explosie Door een gasontploffing zijn gisteren te Varsseveld (Gld.) drie personen ernstig gewond geraakt, terwijl ln Apeldoorn een dame nog juist van de dood door gas- verstikking kon worden gered. Een de fecte gasslang was in beide gevallen da oorzaak. Bij het ongeluk ln Varsseveld ontplofte een hoeveelheid gas, die door een scheur J in de gasslang ln de keuken was opge- HET WEER IN EUROPA krijgt de staat het eerste jaar 1,3 milliard dollar minder dan vroeger. En de komen de Jaren wordt dit bedrag nog groter. De Senaat aanvaardde ook het wets voorstel, dat op splonnage in vredestijd de doodstraf stelt. Het voorstel moet nog worden goedgekeurd door het Huls. 't Weer wordt wat beter (Van onze weerkundige medewerker) T\AT DE BUIEN zeer plaatselijk kunnen zijn, hebben wij gis teren weer gemerkt. Op tal van plaat- ■Isen is geen druppel regen gevallen, terwijl op korte afstand buien passeer den met grote hoeveelheden neerslag vergezeld van onweer. Zo kreeg het vliegveld Ypenburg gistermiddag in anderhalf uur een bui met 53 mm regen en dat is geen klein beetje. Hierdoor is er op Ypenburg in de Augustusmaand al meer dan 140 mm water gevallen tegen normaal in Augustus 75 mm. De zon deed vanmorgen al weer haar best en ruimde de hier en daar aan wezige mistbanken op. Hoge zomerse temperaturen kunnen wij nog niet ver wachten, maar overigens menen wij een optimistisch geluid te mogen laten horen. De regenkansen zijn kleiner ge worden en ook blijft het weer rustig, doordat de Oceaandepressies ons en kele dagen met rust zullen laten. Hoe lang hun vacantie duurt, was vanmor gen nog niet te zeggen. Njjenhuis, hoopt. De 79-jarige i 37-Jarige schoondochter Jarige zoontje van deze laatste geraakten ln brand. De muur tussen de keuken het achterhuis werd geheel vernield. De keuken brandde geheel uit en de winter voorraad hooi in het achterhuis ging eveneens ln vlemmen op. Voor de ou.de dame en het kind bestaat levensgevaar. In Apeldoorn vond de door buren ge- waarschuwde politie mevr. G. Y. bewus teloos op bed. Het bleek dat de slang van het gaseomfoor in de keuken had losgelaten en het gas. doordat de gas kraan defect was, vrü kon ontsnappen. Mevr. Y. kon tot bewustzijn worden ge bracht. Communisten sturen pakketten Beierse metaalbewerkers staken door De metaalarbeiders in Beieren blij ven staken. Een compromisvoorstel van het ministerie (6 Pfennig in plaats var de verlangde 12) word verworpen. Arbeiders van een fabriek in MUnchen ontvinger volgens Reuter van functiona- der communistische partij voed selpakketten. die spek. macaroni en levensmiddelen in blik bevatten. Electronlsche ober. Een handige inwo ner van de plaats Birdham in Sussex «En geland) heeft een ..electronlsche ober" ge stuurd biervat met een inhoud van onge veer 250 liter. hl li 11 i!f 1 1 f 'AV~ 3 «9 rw bew lichtbew. ZZW 1 windstil 21 0 W 2 windstil windstil 18 0 18 4 20 0 rw. bew geli. bew. O 1 zo a 17 0 30 0 lichtbew. windstil 30 1 nevel ZZO 3 18 04 on bew. nevel windstil va-I ndsUt windstil Z 1 35 0 14 3 W 1 18 3 mist WNW 6 windstil NO 2 ONO 3 20 0 1« 0.4 28 0 23 0 Innsbruck Rome Ajeccio /•te warmer Het K-N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Koude nacht met op enkel* plaatsen mist. Morgen over dag droog en vr{j zonnig weer, maar later van het Westen uit toenemende be wolking Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere mid dagtemperaturen. (Opge maakt vanmorgen om IC uur). ZON EN MAAN Woensdag zon van 5-27 tot 20.00 uur. Maan van 21.01 tot 10-54 u. Op 21 Aug LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1