Tocht langs de monumenten van Zwedens historie SCHEPEN^ Eén dokter voor een kwart millioen mensen In 't hoge Noorden (V) Vikingen, strijders voor protestantisme, vechtjassen en koningen des vredes NXUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 (Van onze speciale verslaggever) VADSTENA, Juli. "T\OOR EEN SMALLE RAAMSPLEET in een meterdikke muur valt wat -L' gedempt licht in de kleine zijkapel van de kerk van Vreta Kloster. Licht, dat door de glas-in-lood ruitjes wordt gekleurd en mysterieuze schaduwen tekent op het zware, romaanse kruisgewelf. Door een laag poortje konden we alleen in gebogen houding dit vertrek betreden, dat in het centrum slechts één stenen graftombe bevat met inscripties in moeilijk ontcijferbaar, gotisch schrift. Hier rust Ragvald Knaphövde nu al geduren de negen eeuwen. Weinigen kennen zijn naam, maar boven zijn grafmonu ment hangt aan een ijzeren stang een zware, vergulde koningskroon. Hij die hier ligt regeerde eens als vorst in één der vele staatjes, die Zweden in de middeleeuwen telde. Veelzeggend is het, dat deze koning hier wilde rusten, onder de bescherming van deze gewelven, die door monniken „tot meerdere ere Gods" werden opge trokken. Hier, waar in zijn tijd dagelijks uit het koor de eentonige zang der kloos terlingen opklonk, terwijl in het midden schip de boeren uit de omtrek nog wat onwennig de dienst aan 't altaar volgden. De voorvaderen van koning Ragvald rusten ergens in een grafheuvel onder de blote hemel. Als zij na een leven van dap pere strijd als kampvechters van Odin de laatste adem uitbliezen werden ze met plechtig ceremonieel bijgezet in hun vi kingschip met de drakenkop en overdekt met de aarde van het land. waarover zij regeerden. Want het waren niet alleen de Denen en Noormannen, die in de jaren tussen 800 en 1000 het ruime sop kozen in hun ranke roeischepen. Die tochten maakten naar Groenland en tot op het vasteland van Noord-Amerika en die schrik en ontsteltenis verspreidden in Britannië en ln onze lage landen. Ook in het huidige Zweden was er groot gebrek aan landbouwgrond en ook daar schreef het oude recht voor, dat alleen de oudste zoon de erfgenaam van de vaderlijke hoeve was. Zo trokken in dit gebied eveneens de jongere zone op avontuur en bult uit in hun scheepji met het gestreepte zeil, de roeier-s veilig zittend achter hun ronde schilden. Maa; zij richtten de steven vooral naar de Oost zeekusten. Daar hielden zij hun roof tochten, maar daar stichtten zij ook hun kolonies. De viking Rurik stichtte in de 9e eeuw te Novgorod de eerste staat nu Rusland is. Zij trokken naar het Zui den, naar Griekenland waar ze in Piraeus een handelsstation oprichtten en i Afrika. Zweden vormden de lijfwacht de Oostromeinse keizers. Maar ook naar het hoge Noorden richt ten zich de voetstappen van de boodschap des vredes verkondigden. Ansgarius, de „apostel van het Noorden' kreeg de naam, maar zijn naamloze volge lingen deden 't pionierswerk bij de kerste ning van de krijgshaftige vikingen. Odin's vaan werd neergehaald en de kruisvlag werd geplant. Als overal werden ook hiei de kloosters centra van een nieuwe cul tuur. De landbouw werd aanzienlijk ver beterd, het recht herzien en de plunder tochten hielden op. Zo is dit graf van koning Ragvald in de kerk van Vreta Kloster een symbool de overwinning van het Christendom, dat van Sigtuna uit bij Uppsala de opmars be gon en hier één van zijn oudste bolwerken had. Het prachtige, romaanse kerkje is vol herinneringen aan deze tijd. Primitieve houten beelden worden hier bewaard en oude gebruiksvoorwerpen, opgegraven ln de ruïnes van het klooster. Pannen en pot ten en beslag van oude boekbanden, ket tingen uit de librije en de uiterst primi tieve kralen der eerste rozenkransen. Hier begon een nieuwe periode in de Zweedse geschiedenis. Vadstena Witte boten met toeristen varen het blauwe water van het Vattermeer. Zij leggen aan langs de steigers van Vadstena, waar de zware muren van een machtig slot zich weerspiegelen in brede grachten Bij drommen gaan op elke mooie vacantie- dag de bezoekers over de stenen brug er door de monumentale poort het slot bin nen, dat het symbool is van Zwedens on afhankelijkheid. Het slot werd in 1545 gebouwd door Gustaaf Vasa, de eerste vorst over een vrij en verenigd Zweden. Zijn naam heeft voor de Zweed dezelfde klank als die van Willem de Zwijger In 1397 verenigden Noorwegen, Zweden en Denemarken zich bij de Unie van Kal- mar tot één staat onder Deense leiding. Maar op den duur beschouwden de Deense vorsten Zweden niet meer als gelijkwaar dige partner van Denemarken, doch slechts als een soort wingewest. Hun be lastinggaarders mergelden de Zweedse boeren uit, tot het oude vikingbloed de dwingelandij moe was en in opstand kwam onder Engelbrekt, die in 1435 het eerste parlement op het Europese vaste land bijeen riep. Maar de vrijheid was niet duurzaam, want nadat Zweden zich uit de Unie had teruggetrokken, werd het in 1520 door de Deense koning Christiaan heroverd. Het einde van de opstand was het bloedbad van Stockholm, waar 72 aan zienlijke Zweden op één dag werden te rechtgesteld. Maar Gustaaf Eriksson, een Jong Zweeds edelman, wist uit Deense gevangenschap te ontvluchten en hij trok door Dalekarnië om de boeren op te roepen tot nieuwe strijd. De Denen zochten hem en hij moest zich schuilhouden ln hooimijten, zich ver mommen als boerenknecht en list tegen over list plaatsen om hen uit handen te blijven. Het bloedbad had echter zijn uit werking niet gemist en de boeren voelden niets voor een nieuwe opstand. Teleurge steld en ontmoedigd wilde de jonge Gustaaf vluchten over de Noorse grens, maa het laatste ogenblik werd hij achterhaald door de twee beste skilopers van plaatsje Mora, waar hij voor het laatst een beroep op de boeren had gedaan. Men had besloten tot de strijd en Gustaaf moest de leiding nemen. Hij deed dit met liefde en bevocht in korte tijd de zelfstan digheid van het land. waarover hij in 1523 tot koning werd gekozen. De stichter dit slot werd ook de grondlegger van nieuw Zweden. Hij was het ook, die de hervorming krachtig bevorderde en die de Lutherse kerk tot staatskerk maakte, wat ze tot de huidige dag gebleven is. Heel wat toeristen, die het slot van Vadstena bezoeken, overnachten in de jeugdherberg. Ook wij overnachtten in een zaal van dit complex van gewelfde gangen en trappen, dat een restant is van het klooster, door de heilige Brigitta in de 14e eeuw gesticht. En 's Zondags woonden we de Lutherse dienst bij in de kloosterkerk, op haar aanwijzingen om streeks 1380 „nederig en sterk" gebouwd. In een reliekschrijn in het koor worden de stoffelijke resten van Brigitta be waard en onder een machtig monument bij het voorportaal ligt hertog Magnus begraven, de krankzinnige jongste zoon van Gustaaf Vasa. die eens op het Vadstena-slot bij een zelfmoordpoging uit het raam sprong, maar ongedeerd uit de slotgracht tevoorschijn kroop. De oude kerk en het machtige slot liggen vlak' bij elkaar in Vadstena en zo zijn ook in de volgende periode van de Zweedse historie geloof en strijd op leven en dood nauw verweven. Zweden werd de bakermat van een zeer militant protestantisme. Dit is vooral belichaamd in de grootste der Zweedse vorsten, xn Gustaaf II Adolf, die door tijdgenoten „de heer der koningen en de koning der heren" 'werd genoemd. Stockholm bracht zijn legers tot in de steppen in het Zuiden van het Czarenrijk. daarbij dezelfde fout makend als Napoleon een eeuvr later. Bij Pultawa werd hij daar in 1709 beslissend verslagen door Cizaar Peter de Grote. Negen jaar later sneuvel de ook deze veldheer-koning in de strijd. Tijdens zijn leven stond Zweden op het toppunt van zijn macht, maar na zijn dood moest het alle veroverde gebieden prijsgeven tot Finland toe, dat al sedert de 11de eeuw Zweeds gebied was ge- Vredelievend Een derde kapel bevat de grafmonu menten der Bernadottes over welk vor stenhuis wij reeds schreven. Hier zien we de tombes van de maarschalk van Napoléon, die als Karei XIV Johan van Zweden regeerde, van zijn vrouw Des:- rée en van zijn zoon Oscar I. Onder het bewind der Bornadottes werd Zweden tot het vredelievende volk. dat het nu ls. Ln 1814 voerde Zweden voor het laatst oorlog om het bezit van Noorwegen, doch de Zweeds-Noorse Unie werd ln 1905 vreedzaam ontbonden. De grieven tegen do erfvijand van alle tijden, Denemarken, zijn geheel verdwenen en Zweden en "Denen kunnen het nu best met elkaar vi..den. Zweden heeft geen aspiraties meer om andere landen te veroveren, maar de oude vrijheidszin is nog spring levend. Het laat ieder zijn vrijheid, maar het wil die vrijheid zelf ook ongestoord genieten. Daarom hebben de 7 milloen Zweden samen een sterk leger en een goede vloot opgebouwd en daarom ls de Zweedse luchtmacht thans iets, waarmee zowel het Westen als het Oosten terdege rekening moeten houden. Zij volgt in belangrijkheid onmiddellijk op die van Rusland, Amerika en Engeland en zij is opgebouwd zonder Amerikaanse hulp, samengesteld uit hypermoderne straal jagers van Zweeds fabrikaat, die tot de beste ter wereld worden gerekend. Maar als de Zweden geen oorlog wordt opgedrongen, wijden zij zich het liefst aart de werken des vredes; hun even tueel nog resterende aggressieve In stincten leven ze uit in de sport en het koningshuis gaat daarbij voorop. Tal loze Zweedse koningstelgen uit vroeger tijd lieten het leven op het slagveld. Het enige lid van het Zweedse koningshuis, dat in onze dagen een gewelddadige dood stierf, was graaf Folke Bernadotte. En het is typerend, dat deze juist het leven liet bij zijn pogen om in Palestina de vrede te herstellen. „Secretaresse" van Roem opgelicht Een uit Indonesië afkomstige coupeuse, de 38-jarige weduwe V. van der Post Leendertz, is er in de periode van 195( tot 1953 in geslaagd een Amsterdams echt paar ƒ30.000 te ontfutselen onder he voorwendsel, dat de vrouw secretaresst zou worden van Mohammed Roem. die bezig zou zijn met de vestiging van eer kolonie in Brazilië. Ter voorbereiding van de emigratie van het echtpaar Brazilië had de weduwe veel geld nodig en hei slachtoffer gaf regelmatig grote geldbedragen af. Het rapport van een zenuwarts luidde, dat verdachte licht verminderd toereke ningsvatbaar is. De officier bij de Am sterdamse rechtbank, waarvoor deze zaak dezer dagen diende, eiste 1 jaar gevange nisstraf. Daar de verdachte reeds drie maanden in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht, stemde de rechtbank toe in /erzoek van de raadsvrouwe tot in vrijheidstelling. „Zo leeft u gelukkig en zonder zorgen" Dit was de titel van een boek, dat de 25-jarige magazijnbediende J. A. van H. uit Arnhem bij zich had, toen hij dezer dagen door de recherche te Rotterdam ■erd aangehouden en opgesloten. De laat- :e zes weken heeft hij een winkelbedrijf opgelicht voor naar hij zegt f 850,—. Hij wisselde cassabons ln, waarop hij geld terugkreeg. Dinsdag had hij in Rotterdam „gewerkt" en dat had hem honderd gul den opgeleverd. Ook ln andere plaatsen in het land heeft hij zijn slag kunnen slaan, zoals in Amsterdam. Enschede en Nij megen. Het was zijn bedoeling er mee door te gaan tot hij f 1500,— bij elkaar had. Dan zou hij als toerist naar Australië vertrokken zijn en getracht hebben er achter te blijven. Vacantieganger overvallen om geld te roven Tijdens een fietstocht door het kroon domein van Het Loo is vorige week de 35-jarige P. H. uit Schiedam door een weilrijder overvallen. Hij kreeg een klap een hamer op zijn hoofd. Hij ging echte miet door de knieën. De aanvaller sloeg na zijn daad op de vlucht, doch het slachtoffer zette met twee Juist pas serende motorrijders de achtervolging in en met succes. De aanvaller werd over meesterd en overgegeven aan de polltic Uit het onderzoek bleek dat hl) de 24-jarige Apeldoorner E. M. wielrijder had overvallen o zijn geld te beroven. De bollenhandel vorige week Exporteurs gaven prijzen, die er zijn mogen De afgelopen week is het met de bollenprijzen allemaal precies volgens de plannen van de kwekers verlopen. De meeste soorten tulpen, hyacinten en ook vele soorten narcissen gingen vlot weg. En de exporteurs gaven zij het soms met een zuurzoet lachje! prijzen, waarvoor men stellig wel bollen kan telen! rara, Miss Ellen Wilmott, Albino en Motherday van ƒ6 tot /6.S0 deden. De Mendeltulp White Sail, die vorig jaar zelden boven de minimumprijs kwam, noteerde nu van ƒ6.80 tot ƒ7.50 Wat dacht men in de hyaclntensector jv. van 59 per 100 voor beste negen tienen van Pink Pearl en ruim 50 voor achttienen? En ƒ53 voor dikke Marconi's kan men ook geen beetje noemen. Trou wens: men kan er van overtuigd zijn, dat men ook nog wel Edelweisz op de markt kan brengen voor 40.90 en 35. resp. voor negentienen en 1S-19, zoals deze week het geval was. Negentienen Gertrude gingen van de hand voor 32 of daaromtrent, van City of Haar lem voor 29.70, van Bismarck voor 21. Queen of the Pinks voor ƒ31.60, van Jan Bos voor 36 en van Grand Maltre voor 17. Star per 100, wat beduidend boven de m.p. ls, en gevraagde vroege broelsoorten als Krelages Triumph, Hildegarda en Pi- quante gingen weg tegen beste prijzen. Eerstgenoemde voor ƒ6.70, Hildegarda voor ƒ8 of daaromtrent, terwijl voor de laatste nog wel 12 en meer werd ge geven. Van de triumphtulpen lag Win- tergold met ƒ1120 voor twaalven en ƒ7.20 voor elven hoog in de markt, even als twaalven van Crater (ƒ8.15), Roland hoge ogen. Extra beste tw haalden nog tegen 15 per 100, prijs die ook Couleur Cardinal deed. Sun burst draaide voor ƒ940. Rijzende Zon 0.40, Prins van Oostenrijk ƒ6.50. Pink Beauty voor 9 en Keizers kroon voor ƒ10 en ƒ11 per 100. Voor Madame Lefeber werd 11.80 be steed (elven gingen weg voor ƒ11,40) hoe men aan Fusilier nog wat kan verdienen, ls een raadsel. Men betaalde voor de twaalven namelijk ƒ44 per 100. Dubbele vroege tulpen zoals Electra. Oranje Nassau, Murillo, Marechal Nlel d. Hoeff gingen graag weg tegen prjjzen, die heel wat hoger lagen dan vorig jaar om deze tijd: deze soorten •arieerden van 7.40 tot 10.40 voor zift twaalf Van de darwlnnen was Wm Copland het goedkoopst. Men kon mooie partijen kopen voor een prikje. Best twaalven gin. gen in andere handen over voor ƒ4.80 voor elven werd niet meer besteed dan 4.50. Met Rose Copland niets beter. Dan kon men beter een mooie partij Cordell Huil aan te bieden hebben. Twaalven van deze Bartigon- sport gingen weg voor 9 tot ƒ11 elven draaiden voor ƒ5.50 tot ƒ6.50 per 100, Voor twaalven van All Bright van ƒ9 tot ƒ10 besteed, voor Campfire tot 9.40, voor Bartigon 7.20. voor Princes Elizabeth 5.80 tot 7, voor xuj uc Queen of night van 5 tot 6.20 is, die de Sunkist 7 60. Ook de elven van deze fcem van j soorten brachten zeer bevredigende prU- izen op. William Pitt verkreeg van 5 30 j tot S.20. Parkiettulpen bleven duur: Men gaat in verscheidene over-1 Red Champion van ƒ15 tot ƒ17 per 100. iese landen steeds meer toe over, hel^Gadelan ƒ15, Violet Queen ƒ13.50, Thé- g. wascycloon, een tijdens de oorlog rèse 12.60, Sunjfliine ƒ15 tot ƒ17 door de Staatsmijnen ontworpen appa-Discovery ƒ16 per 100. Late tulpen voor het scheiden van kolen en ste-1 Advance, Golden Measure en Kleuren- ook te gebruiken voor het schelden pracht draaiden rond ƒ7. Mrs Moon Jiep palmvruchtschalen en pitten. de vroege tulpen gooide Brillant 10.60), Paris (ƒ10.20) en Aviateur (ƒ7.15). Bü de narcissen Waren vooral trom petten goed gevraagd. „Enen" van Vijfjarig jongetje verdronken in Rotterdam Donderdag is de 5-jarige Marinus van T. uit Rotterdam, in de voormalige tocht sloot van Terbregge verdronken. Het kind werd uit het water gehaald door een timmerman, die daar een volkstulntjs heeft en die op het hulpgeroep van een broertje van het drenkelingetje was af gekomen. Haagse dame in Apeldoorn na aanrijding overleden In het Julianazlekenhuis te Apeldoorn is gisteren overleden de 5l-Jarige mevr. F. v. d K. Zij zat op de duo bij de Haagse motorrijder P. van D. Deze moest plotseling remmen voor een auto en slipte hierbij Mevrouw v. d. K. werd daarbij ernstig gewond. De bestuurder van de auto. de Gouwenaar J. K.. die was doorgereden, is ln Zwolle aangehouden. Beersheba gingen bUv. weg voor 23 per 100, van Golden Horvast voor 16 tot ƒ18, van King Alfred voor ƒ12.50 (extra béste nog voor ƒ14.50), Magnificence voor 12.80 en Unsurpassable voor 21.80 per 100. Queen of the bicolors vond grif kopers voor ƒ16, Fortune veranderde van eigenaar voor 7.70 tot ƒ1 voor 6.50 tot 8 per 100. i Helios REILEN EN ZEILEN idaar bovenuit: tot ƒ10.30, terwijl Car- Nederlandse arts aan Goudkust Boven de koningsgraven in de Riddar- holmskerk te. Stockholm hangen geen kronen. Maar bóven de Noordoostelijke kapel prijkt één grote gouden kroon, want alle vorsten van Gustaaf Adolf af liggen hier begraven Evenals Zweedse historie neemt koning Gustaaf Adolf ook in deze kerk een afzonderlijks plaats in. Eenzaam staat zyn geweldige marmeren graftombe in het door een hek j3 afgesloten Zuidelijk dwarsschip. ,.Gusta- vus Adolphus Magcas". zo luidt Langs de wart den van de kapel hangen de vlaggen, die deze vorst veroverde in de periode van de Dertigjarige die het Zweedse tijdperk wordt genoemd. De Deriode. waarin Gustaaf A-dolf het waard opnam ter verdediging van het protestantisme. Daar hangen de vaan dels, die hij veroverde bij Breitenfeld, waar Tilly's leger het onderspit dolf en daar de tropheeën uit- de slag bij Lützen, aar Wallensteln overwonnen werd. Maar in die laatste slag was het ook. dat de Zweedse soldaten het paard van hun koning plotseling zonder ruiter langs de gelederen zagen draven. De vórst, die zelf steeds in de voorste gelederen streed, gevallen en in hem verloren de Zweden niet alleen een uitstekend veld heer. maar ook een oprecht Christen en warmvoelend mens. In het Nordiska- eum wordt menig bezoeker ontroerd bij het zien van een gescheurde geel- leren jas en een hemd vol bloedvlekken Het zijn de kledingstukken die Gustaaf Adolf droeg tijdens zijn laatste strijd en dat is het bloed, dat hij stortte „pro reli- 'one et libertate". Tegenover de grafkapel van deze vorst ligt de kapel der Karolijnen, waarin het monument van Karei XII een centrale plaats inneemt. Een wonderlijke figuur, deze vorst. Een vechtjas zonder weerga, die de Zweedse vlag overwinnend door Europa voerde in zijn strijd om dit land tot de machtigste staat van het Westen de Oostzee tot een Zweedse binnen- •e te maken. Hij versloeg de Denen en bracht de Russen bij Narwa een verpletterende Zuidafrikaanse minister naar Nederland De Zuidafrikaanse minister van Lands verdediging. de heer F. C. Erasmus, zal in de tweede helft van deze maand een informeel bezoek aan ons land brengen. Dit bezoek valt samen met dat van de Zuidafrikaanse torpedobootjager Simon der Stel. die van 18 tot 25 Augustus in Rotterdam zal liggen. Het is voor het eerst dat een Zuidafri kaanse oorlogsbodem een bezoek brengt Nederland. Daarom zal minister Erasmus tijdens zijn verblijf in ons land Simon van der Stel in Rotterdam be- De minister komt op Donderdag 19 Augustus per vliegtuig in ons land aan. Hij vertrekt op Zondag 22 Augustus en reist dan door naar Kopenhagen. Van daar gaat hij later naar Londen. Confectiebenen van bamboe H^liilllillllllllllllllllillllHllilllillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllP Meer vrijstellingen voor arbeid vreemdelingen IN GESCHRIFT en via de film heeft de wereld haar ontroerende verhalen gekregen over het leven van dr Albert Schweitzer, de een zame arts in de wildernis van Cen- traal-Afrika, strijdend tegen me dische en sociale noden. Dr J. A. van Beukering uit Elburg. die dezer da gen met verlof teruggekeerd is van wet van IS Mal 1934 lot régeiinj i A'rika's heeft daarvoor arbeid door vreemdelingen kende totl het grootste respect, maar zijn werk oe slechts dne soorten arbeid waar- in Afrika plaatst hij op een geheel .■?wa4\r^t^.«^8„rRtn>hdere basis. Africa's Goudkust schepen e.d. en die in persoonlijke dienst een gebied, dat niet te vergelijken is diplomatieke, consulaire en andere met Schweitzers werkterrein. Hier vertegenwoordigingen van vreemde gendheden. Met ingang van 1 Juli 1954 ls aan deze vrijstellingen uitbreiding gegeven. Zonder schriftelijke vergunning zullen niet in Nederland woonachtige handelsvertegen- woordigers en dergelijke hoogstens maanden per jaar hier te lande werk- •.aamheden kunnen verrichten. Onder ditzelfde voorbehoud zullen mon teurs en technici, montage- en reparatie- 'erkzaamheden kunnen verrichten aan d( door hun buitenlandse werkgevers ge leverde werktuigen. Het huispersoneel toeristen heeft evenmin een schrifte lijke vergunning nodig, mits de toeristen hier niet langer dan drie maanden per verblijven. Machinisten, conducteurs, restauratiebedienden, chauffeurs, tuigbemanningen, in het algemeen niet in Nederland woonachtig personeel vervoermiddelen in het internationaal verkeer in Nederland, zullen het betreft werkzaamheden op of in vervoermiddelen volledig gunning zijn vrijgesteld. Hetzelfde geldt religieuzen en bedienaars van diensten en voor correspondenten var het buitenland uitgegeven dagbladen. Twee nieuwe gemeente huizen voor één burgemeester De gemeentebesturen van Lith en Alem (N.-Br.) hebben van gedeputeerde staten in beginsel goedkeuring ontvangen op hun plarnen om beide over te gaan t< bouw van een nieuw gemeentehuis. In de gemeente Alem, die de dorpen Alem, Maren en Kessel omvat, zal het gemeen tehuis gesticht worden in de nieuwe dorpskern op de grens van Aren en KesseL Een merkwaardige bijkomstigheid ls, dat deze twee Maaskantse gemeenten de zelfde burgemeester hebben: de heer J. M. Smits, zodat deze dus ln de naaste toe komst twee nieuwe gemeentehuizen zal' krijgen. geen bittere armoede, maar een ze kere welstand door de rijke bodem schatten; hier geen wantrouwen en haat jegens de blanken. Dr. Van Beukering ziet zijn praktijk temid den van de kleurlingen dan ook als een „gewone" praktijk, die overigens meer dan voldoende ongewone er varingen oplevert. Vóór de oorlog werkte dr Van Beuke ring in de Nederlandse koloniën rondom de equator, daarna tot 1951 als huisarts te Elburg. Van top tot teen tropenarts gebleven, accepteerde hij toen met graag, te een uitnodiging om mee te gaan met een expeditie van deskundigen op diverse terreinen, die in 1951 naar Afrika's Goud kust vertrok. Hij zwierf er anderhalf jaar rond en wist toen wat hU weten wilde; de expe ditie kwam terugwin Nederland, maar en kele maanden daarna was dr. Van Beu kering alweer vertrokken, nu zonder ex peditie. Hij kwam in dienst van de Hol land Syndicate, een handelmaatschappij, en begon daarnaast een eigen praktijk ln een gebied, dat ongeveer even groot is als de gehele Veluwe. Er wonen een 250.000 mensen, voornamelijk Inboor lingen. Zou het verwikkelingen geven wanneer op de Veluwe slechts één arts te vinden was. allerminst is dit het geval op de Goudkust, althans in het gebied waar dr Van Beukering zijn polikliniek begon. De medische wetenschap wordt hier namelijk aan de lopende band beoefend. Met be hulp van viif assistenten en wat hulp in de operatiekamer behandelt dr. Van Beu kering hier gemiddeld 240 patiënten per dag. tijdens een spreekuur van 's ochtends zeven tot 's avonds acht uur. 's Nachts zijn er dan nog de spoedgevallen Toch komen de patiënten hier bepaald niei met neusverkoudheden en als er sprake is van een „zere vinger" of zoiets moet dit lichaamsdeel niet zelden geamputeerd Beenamputatie met zaag worden. Allerlei operaties zjjn aan de orde van de dag. Een vrouw kost 4 koeien De patiënten werken trouwens ln alle opzichten mee. Zo weet de arts te ver tellen van breukpatiënten, die na afloop van de operatic wegwandelen alsof hen een kies getrokken was en van jonge moeders, die opgewekt en zonder nazorg naar huis gaan met het pasgeboren kind In een oude pan op het hoofd. Een omstandigheid die het werken der deze mensen aanzienlijk verlicht, is hun grote vertrouwen in de medisch» etenschap. De Goudkustbewoner geeft zijn geld dan ook het liefst uit aan me dische hulp, daarnaast aan katoentjes van Nederlands fabrikaat. Verder sterke drank en aan het kopen wie de koerswaarde menteel gelijk staat aan die van vier koeien. Veel gemakkelijker in de be handeling zijn deze patiënten dan Europeanen, op wie de dokter helemaal niet zo bijzonder gesteld is. Zü kosten te veel tijd! Overigens komen er niet veel Europeanen op het spreekuur, want danks het feit dat de Goudkust de ni heeft van een ongezond land, brengen dc blanken het er wonderlijk goed ef. Confectiebenen Het begin van zün praktijk op de Goudkust is heel moeilijk geweest dr. Van Beukering, De patiënten v er wel, maar het ziekenhuis was nog ln aanbouw, zodat hü zich moest behelpen ln een schuur. Erger was dat zün in strumenten te laat arriveerden, tenge volge waarvan hU een beenamputatie moest verrichten met behulp van een zaag, die een Afrikaanse loodgieter hem welwillend in bruikleen afstondGe lukkig was er wel gelegenheid om de patiënt onder narcose te brengen. Later werd dat allemaal beter. Er kwam zelfs een fabriek voor kunstbenen, die a] spoedig floreerde onder de ener gieke leiding van een nüvere timmerman. Het confectieprincipe levert de norm voor de productie: alle benen, worden op gelyke maat vervaardigd uit bamboe stokken, en wie hierdoor op ongelijke voet komt te leven moet er maar een stukje afzagen. De fabriek kan hierdoor een eenheids- prli6 handhaven: acht gulden per stuk! Natuurlijk is deze Industrie niet verbon- het medische centrum, maar moet daar toch wel gebruik maken deze producten. Een deel van de moeilijkheden werd het begin ook veroorzaakt door •varen Inlands personeel. Wat te ■n van de verpleger, die in onnozele ijver een bak warm water wegwierp de arts die het water dringend n hem liet weten dat het niet genoeg was? De verpleger vond het voudige zaak: als 't dan niet genoeg was. moest hij toch maar nieuw ater op het vuur zetten? Maar ondanks alle moeilijkheden, on danks het drukke werk In een klimaat :lch teter leent voor een rustiger gaat dr Van Beukering binnenkort reugde terug naar zijn praktijk met de 250.000 patiënten. Opnieuw anderhalf werk onder hoogspanning in de bin nenlanden, vrijwel zonder verpozing. drie maanden verlof om op verhaal te komen. Het leven van de tro penarts, die niets anders meer zou willen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7