Fraai bloemencorso trok door Haagse straten KNVB-vergadering kon maar niet tot overeenstemming komen Na langdurige beraadslaging verdaagd tot 28 Augustus a.s. Ballon van Boesman daalde op Westeinderplassen nieuwe leidsche couhant 4 MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 DE INVOERING VAN HET PREMIESTELSEL (Van oen speciale verslaggever) "LTET INVOEREN van een premiestelsel bij de Kon. Ned. Voetbalbond verloopt minder vlot dan ten eerste het hoofdbestuur zelf ten tweede, de leden van de bond hadden gedacht na de voorvergadering tussen de eerste klassers en het lagere voetbal waarop men een goed eind in de rich ting van een compromis gevorderd was. De bondsvergadering die Zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam plaats had is daarom in dubbel opzicht his torisch geworden. De algemene tendenz was dat men tot een semiprofes- sionalisme wilde overgaan, maar over de uitstrekking hiervan bleken de meningen, vooral in het zgn. lagere voetbal, nogal uiteen te lopen en tegen deze achtergrond is het beloop van deze historische vergadering van de KNVB te bezien, die tenslotte na vele onderbrekingen tot 28 Augustus werd verdaagd. Een ding ia wel duidelijk geworden: de eenheid van de KNVB, welke door Ir Hopster ln i()n openingsrede zo nadrukkelijk op de voorgrond werd gesteld, I* ernstig ln gevaar gekomen. Wat overigen* In niet onbelangrijke mate de thans ontstane toestand heeft be paald U de haast die de eerste klasser* rich b|J het Invoeren van vergoedingen zien opgelegd, als gevolg van de activiteit van de Beroepsvoetbalbond, welke telkens meer spelers naar rich toetrekt. In zijn openingsrede ging de KNVB- voorzltter nog eens kernachtig op de hui dige situatie in de voetbalwereld ln. Hij meende, dat het In het belang van het Nederlandse voetbal was. gezien de tech nische prestaties, het spelpeil ln het bui tenland en de veranderde mentaliteit bij het merendeel der spelera om tot betaling over te gaan. Het liefst, zo stelde hij met nadruk, zag het bondsbestuur het zuivere amateurisme gehandhaafd, maar de ont wikkeling in de voetballerij en het op treden van de Ned. Beroepsvoetbalbond welke voor de KNVB een ernstige concur rentie betekent, bleken een koerswij- ging niet tegen te kunnen houden. „Het zijn", aldus ir Hopster, „niet ingevingen van het hart die ons tot een dergelijk be sluit hebben doen komen, maar alleen overleggingen van het verstand. De een heid van de KNVB la erdoor In gedrang gekomen. HIJ deed een beroep op de afge vaardigden ln de allereerste plaats die eenheid voor ogen te houden bij de be raadslagingen om te geraken tot een pre miestelsel. Zij, die het amateurisme wil den vasthouden en verdedigen op ideële en historische gronden, bond hij op het hart ook de wegen te moeten aangeven, die tot betere prestatiea kunnen leiden en de wijze waarop kan worden voorkomen, dat spelers worden weggekocht. Motie verworpen Als eerste spreker verkreeg hierna de heer Bergvelt, als vertegenwoordiger van de federatie van 2e. Se en 4e klassers het woord. Hij diende een motie ln, waarin de federatie als haar oordeel uitsprak, dat zij met betaling accoord gaat, maar dan in beperkte mate. Daar de heer Martens, voorzitter van de vereniging van eerste klassers hier een principiële afwijking Inzag, dat het voorstel, dat de VEK te voren had kenbaar gemaakt en waarin alechts over betaling van eerste klassers werd gesproken, vroeg hij de voorzitter de vergadering een half uur te schorsen voor nader overleg. Aldus geschiedde. Dat half uur, waarin men niet nader tot elkaar bleek te kunnen komen. Is achteraf geble ken beslissend te zijn geweest voor het verdere verloop van de vergadering. Want deze motie werd, zij het geamendeerd door enkele toevoegingen van practlsche aard door lr Kip», oud-bondsvoorzitter, met 00 tegen 38 stemmen bij S blanco ■temmen verworpen. Amateurisme kern Verscheidene sprekers Hhdden het woord gevoerd over de motie-Bergvelt c.s. De heer P. Odekerken betoogde, dat de ontwikkeling inzake het vergoeden van spelers niet tegen te houden is, ook niet door het lager voetbal. Er Is een door braak aan de gang. aldus deze spreker, en het gaat er om, dat wij ona verstand ge bruiken en een geordende ontwikkeling onder leiding van de KNVB mogelijk maken. De vroegere voorzitter van de KNVB en het huidige erelid, ir J. W. Kips verklaar de, dat wat er ook gebeurt het amateu risme de kern van de bond moest blijven. Spr. kon wel meegaan met de motie- Bergvelt. maar eerst moesten enkele pun ten worden vastgelegd, welke men als amendementen op de motie zou kunnen beschouwen en waarmede het beatuur bij het uitwerken van de voorstellen z.1. reke ning zou moeten houden. Volgens ir Kips moest worden vastgelegd, dat apelers, die vergoedingen ontvangen, geen amateurs zijn- Hij herinnerde voorts aan de FIFA- bepalingen, waarin staat dat de belangen van het amateurisme moeten worden be hartigd, en dat het beroepsvoetbal dient te worden geregeld. Hieruit volgt, dat een gemengde competitie uit den boze is. Het vermogen en de outillage van de bond mogen uitsluitend aan het amateuristisch voetbal ten goede komen. Het bcroepa- voetbal dient te worden georganiseerd on der de reglementen en de contrAle van de KNVB. De leidende functies in da bond kunnen uitsluitend door amateurs worden vervuld. Deze motie, aldus de vroegere KNVB-voorzitter vraagt goed werk en dat koat heel wat meer tijd dan 5 weken Daarom adviseerde hij. het bestuur van de bond machtiging te geven overgangsmaat- Kelen te treffen voor de compeitie «4 55. Z.M.-voetbal blijlt De heren A. L. M. Schroder en P. H. in der Hoek motiveerden hun besluit om tegen de motie te stemmen. Beide heren waren vertegenwoordigers van de afde lingen van de bond. Hetzelfde deed de mr K. Helmin namens het Zaterdag- middagvoetbal, waarbij hij opmerkte, dat de verenigingen, die in de Zaterdagcom petitie spelen, zeker niet uit de bond zou den weglopen. Indien de meerderheid van ergadering zou besluiten om tot be taling van spelers over te gaan. De heer D. Nys, lid van de bondsver gadering voor West 2 derde klasse, er kende. dat de voorstanders van het ama teurisme de strijd hebben verloren. Laten wij. aldus de heer Nys. de realiteit niet uit het oog verliezen, want ik ben niet brokken, we moeten de eenheid be- n. Geef de verenigingen, die willen betalen, een Jaar en laat de andere clubs vrij. daarna kunnen we verder zien. Nadat nog eens duidelijk naar voren was gebracht dat aanneming van de motie- Bergvelt zou betekenen, dat de vereni ging voor 25 September geen dingen zou mogen doen, welke ln strijd zouden zijn de huidige reglementen en ir Hopster ens het bestuur met klem had be toogd, dat verwerping van deze motie eigenlijk ook zou betekenen, dat het be stuursvoorstel. waarvoor een veel grotere derheid nodig was, eveneens zou zijn afgewezen het bestuur trekt dan de onsequenties, aldus Ir Hopster en treedt per 25 September af en wat nog erger is, splitsing in de bond zal dan bijna niet meer te vertraden zijn bleek, dat 103 leden van de bondsvergadering, de be stuursleden inbegrepen, hun stem hadden uitgebracht, van wie 5 blanco. 60 afge vaardigden waren tegen de motie. 38 voor. Laatste poging Hoe levendig de discussies Za terdagmiddag op de KNVB- vergadering in Amsterdam wa ren, toont deze foto. Overal in de grote zaal van Krasnapolsky vormden zich tijdens de schor singen groepjes, waarop de voetbalproblemen nog eens van man tot man werden bespro ken. De afgevaardigden namen daarbij geen blad voor de mond poging te doen de eenheid van de bond te redden deelde de bondsvoorzitter mede. dat het bestuur thans zijn voorstel in be handeling wenste te zien mei enkele wij zigingen in de tekst, welke hij staande de vergadering dicteerde. De nieuwe voorstellen van het bestuur kwamen hierop neer: in den vervolge zul len de reglementen van de bond spreken over drie klassen van spelers, de amateur klasse, de klasse van semi-beroepsspelers en de beroepsklase. Tot de semi-beroeps- klasse behoren zij die voor de beoefening van het spel vergoeding ontvangen, over eenkomstig door het bondsbestuur bij af zonderlijk reglement te stellen regelen. In het reglement, dat uitsluitend voor de Zondagcompeitie is bedoeld zullen en kele nader uit te werken punten worden opgenomen. Vergoedingen zullen alleen worden gegeven voor verenigingen, niet spelende in de 2e. 3e of 4e klasse of de afdelingen, wier eerste elftal in een daar toe afzonderlijk door het bondsbestuur it te stellen compeitie is ingedeeld. Elke spe ler dient een beroep uit te oefenen ei daarmede in zijn levensonderhoud te voor zien. Verder zouden bepalingen worden •pgenomen Inzake licenties, leeftijden, het aantal te verstrekken licenties, de maxima der vergoedingen voor training en het spelen van competitiewedstrijden enz. De gewijzigde bestuursvoorstellen kwa- ien hierop neer. dat de betaalde spelers i een afzonderlijke groep zouden wo ondergebracht, dat verenigingen lager dan de eerste klasse geen vergoedingen :ouden kunnen uitbetalen en dat de petitie voor deze groep afzonderlijk wordt georganiseerd. Te gecompliceerd Reeds twee keer was de vergadering oor onderlinge besprekingen geschorst 1 na het formuleren van de gewijzigde voorstellen van het bondsbestuur werd opnieuw om een schorsing verzocht. Toen es uur des avonds de bijeenkomst kon worden hervat verklaarde de heer Berg- namens het lagere voetbal, dat voorstellen te gecompliceerd waren oi meteen een oordeel over uit te spre ken, weshalve hij verzocht over 14 dagen, op 28 Augustus een nieuwe bondsvergade ring uit te schrijven teneinde de voor stellen te behandelen. De heer Martens was hier, sprekende namens de eersti klassers, volkomen tegen, en eiste het ir stemming brengen van het oorspronkelijk! bestuursvoorstel. De heer Baltus Meyer meende, dat het bestuur met zijn besluiten van 3 Juli vol komen foutief had gehandeld en cons teerde, dat de eerste klassers tot nu alleen maar neen hebben gezegd. Als brokken komen, dan is het de schuld Ir Hopster concludeerde, dat de motie- Bergvelt met denderende meerderheid was verworpen en om nog een laatste Bende-activiteit in Indonesië neemt toe Bij gevechten vel» terroristen gevangen en gedood Uit verschillende onrustige gebieden in Indonesië wordt de laatste dagen mel ding gemaakt van toegenomen bende- activltelt, waartegen grootscheepse zui veringsacties worden ondernomen, aldus PJ. Aneta. Op Zuld-Celebes hebben legereenheden de laatste twee weken tijdens operaties, die ondersteund werden door de lucht macht, 153 bendeleden gedood en 25 ge vangen genomen; 31 gaven zich over. B'J een vuurgevecht ln de omgeving van Tanahbatu ln het gebied van TJamba doodde een eenheid van het leger 40 ter roristen. Acht burgers werden door ver dwaalde kogels gedood. In Midden-Java werd een bendelid gedood btJ een vuur gevecht tussen een bende van de Darul Islam en een eenheid van het leger ln de omgeving van Hendal. Het leger nam bU deze gelegenheid eer aantal belang rijke documenten In beslag. In West-Java overhandigde de burge meester van Bandung, Enoch, rp 50.000 aan de resident van Priangan als steun voor de slachtoffers van de terreur In diens gebied. Dit Jaar vielen 80 personen ten slachtoffer aan benden ln deze re sidentie. De materiële schade In deze periode wordt geschat op 3,5 mililoen. Zowel In het gebied rond Cheribon als rond Bandung leverden eenheden van het leger gevechten met henden. die tien tallen hulzen in brand staken. Geen Duitsers, maar statenlozen Traclaatgronden terug aan oude eigenaars Een oppervlakte van ongeveer 35 ha grond bij- Siebengewald. die door Neder landse landbouwers van het Ned. Be heersinstituut was gekocht, zal aan de vroegere eigenaars worden teruggegeven. Deze gronden blijken enige jaren gele den ten onrechte aan de Nederlandse staat te zijn vervallen verklaard op grond van het Besluit Vijandelijk Vermogen. De in Duitsland woonachtige eigenaars hebben aangetoond, dat zij niet de Duit se nationaliteit bezitten, maar statenloos zijn. waardoor zij niet onder de termen van het Besluit Vijandelijk Vermogen vallen. Voor de betrokken Nederlandse landbouwers heeft dit Pijnlijke gevolgen. Verscheidene zien hun bedrijf dermate inschrompelen. dat het niet meer lonend is te maken. de eerste klassers. Laten de afgevaardig den van de eerste klassers de motie de heer Bergvelt, die overigens reeds was verworpen, nog eens ln overweging De heer Martens betrad nog een ke< katheder en zeide, dat een duidelijke uit spraak gewenst was over de volgende punten: van 1 September af zal betaling voor wedstrijden en training geschieden De beroepsspelers zullen in een afzonder lijke groep worden ondergebracht op grond van deze beide beginselen zal het bestuur op 25 September met uitgewerkte voorstellen komen. Loisy ziet oplossing Het erelid van de bond, de vroegere voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy pleitte voor schorsing van de gadering tot 28 Augustus. Als men zoals de eerste klassers, met eisen komt, dan zijn de brokken er reeds. Ik zie wel. aldus de heer Lotsy, een aanvaardbare oplossing voor alle groepen en die oplossing kan in de komende twee weken worden voorbe reid. Ir H. F. Hopster bracht tenslotte de motie-Bergvelt schorsing van He bijeen komst tot 28 Augustus in stemming. 34 Stemmen werden tegen deze motie uit gebracht, 67 stemmen waren er voor, zo dat op 28 Augustus in Amsterdam de ver- volgbijeenkomst zal worden gehouden. En op dat ogenblik legde de heer Martens ziji verklaring af dat de eerste klasse vereni gingen op 1 September spelers zullen gaan betalen en dat men zich verwijderde om in een afzonderlijke bijeenkomst zich nader te beraden. OOK BRITTEN WETEN WAT REGEN IS (Van Londense correspondent) TTEROiSCH VOLK, die Engelsen. Ze gaven geen kamp toen de vlieg tuigen der Luftwaffe het vorstelijke Londen met de grond gelijk dreigden te maken en ze geven geen kamp nu de eerste zorgeloze zomer sinds 1939 verdronken is in een zee van regen. Ik weet dat ook de Laghe Landen bider See ruimschoots regen hebben gehad, maar ik geloof toch dat de ge volgen van een verregende zomer voor Albion veel verschrikkelijker zijn. Het is nu somber, bewolkt, regen achtig geweest, maanden achtereen. Met nimmer-versagende hoop hebben wij elke avond weer naar het weer bericht geluisterd, of op het tele visiescherm naar het weerbericht gekeken, doch al wat er uit de kiek kast kwam was „showers, mainly cloudy", regenbuien en voornamelijk bewolkt, De B.B.C., die haar gege vens kreeg van het ministerie voor luchtvaart, heeft een wanhopige, held haftige strijd gestreden om de luiste raars een zo nauwkeurig mogelijke weersvoorspelling te geven en tevens de moed erin te houden, maar ieder een is het er over eens dat die strijd verloren is. Haar treft geen blaam, want weersvoorspelling is in dit regen achtigste aller eilanden een ondoenlijk karwei. Het begon al met Pasen. De B.B-C. had voorspeld dat het een daverende Pasen zou worden, die de millioenen verzadigd van zon naar de dagtaak zou doen weerkeren. Zaterdags vóór de feestdagen voltrok zich een ware exodus van de steden naar de bad plaatsen, maar het werd de natste stormachtigste Pasen van de laatste 100 jaarDe B.B.C. werd bedolven onder woedende klachten, die prompt werden afgewenteld op de weerloos gekromde rug van het Air Ministry, dat op zijn beurt ijlings de schuld schoof op de depressies en derzelver onberekenbaarheid. De ene depressie ging, de andere kwam; en precies zoals elders ter we reld was daar ineens het gerucht, dat het weer zo van streek was vanwege de experimenten met atoom- en wa terstofbom. Geduldig weersprak het Air Ministry deze theorieën, doch zij persisteerden met dezelfde onheilspel. lende hardnekkigheid waarmee de (gedrochtelijke) bewoners van Mars gezegd worden de aarde te belagen. En als het de atoombommen niet wa ren, dan waren het, als men althans de onvermoeibare ingezonden-brieven schrijvers mag geloven, de Russen, die ergens in de wijde toendra's van het geheimzinnige Siberië aan het expe rimenteren waren om te trachten het Westen eronder te krijgen door kli maatsveranderingen op te wekken. Londense cocktail Onlangs bracht de „News Chro nicle" een meestertheorie: de regen zou worden opgewekt door.... straal jagers. De luchtmachtoefeningen die door de N.A.V.O. boven West-Europa gehouden werden, brachten duizenden toestellen in de lucht- Hun uitlaatgas sen condenseerden tot ijspartikeltjes in de hogere luchtlagen die wij kunnen waarnemen in de vorm van „condensstrepen" en deze ijsdeel- tjes zouden waterdeeltjes tot zich trek ken. die ook weer ijs werden en al dat ijs daalde langzamerhand tot het door de zon gesmolten werd en in de vorm van regen op aarde werd uitge stort. Met dat al: de regen liet zich door theorieën niet beïnvloeden en ging voort alle vacantieplannen te beder ven. De Britten, van de nood een deugd makende, verpoosden zich door ingezonden brieven te schrijven, boze brieven te richten aan de B.B.C., grap jes te maken ten koste van het Air Ministry en deszelfs ambtenaren en met onuitputtelijke energie tegen el kaar op te merken dat het toch zo'n rare zomer was en dat het toch zo ontzettend was dat de cricketmatch EngelandPakistan niet kon worden voortgezet. Cricket en regendaar hebt u de hele misère in een notedop. De Mau- Mau mag voortgaan Engelands zonen te belagen, de Suezkanaalzone moge ontruimd worden na 73 jaar schild wachtlopen door Britse soldaten, Duitsland moge herbewapend worden en Amerika met de sabel rinkelen, daarover wordt in de conversatie nau welijks met een woord gerept „Waar hebben we anders een Parlement voor?" maar de verregende cricket match wordt van hoog tot laag be sproken met een vuur en verve, waar toe men de koele Brit niet in staat had geacht. Zonder zijn „witte sporten" is Engeland zichzelf niet meer, zonder een cricketballetje is het Britse we reldrijk zijn roemloos einde nabij en daarom: houdt het cricketballetje aan het rollen met dezelfde toegewijde zorg waarmee de apen op de Rots van Gibraltar op Staatskosten worden on derhouden. Niets vermag de Engelsman van zijn geliefkoosde cricket af te houden, doch voor de regen moest hij het fiere sporthoofd buigen. En de captain van de Pakistanse ploeg luchtte zijn over- kropt gemoed door in de Daily Mail een ingezonden schrijven te publice ren, waarin hij zichzelf beklaagde en het Engelse klimaat aanklaagde, dat het hem zelfs niet meer mogelijk was in regenjas cricket te spelen. Maar zélfs de regen is niet in staat de Brit helemaal van de sport af te houden: golf gaat door. Op de golf links ziet men Albions stoere zonen onaandoenlijk door de regen wande len, achter hun golfballetje aan, een bontgestreepte parapluie uitgespannen boven hun hoofd. Een dubbele whisky, genoten in de golfclub na het ernstige spel, is dan wel in staat de verkilde botten nieuwe warmte te geven. En om verder de moed er in te hou den, tapt men zure mopjes over het weer en op de één of andere on verklaarbare manier helpen zij de Brit met een draaglijk-goed humeur door deze nare regentijd heen te komen- 'n Paar voorbeelden: „In twee dagen hebben we bijna vijf centimeter zon gehad". „Hier is een bericht van de stormwaarschu- wingsdienst. Sorry, 't is uit m'n hand gewaaid...." „Dr Tulip ('n fantasie figuur die allerlei rare uitvindingen doet) heeft een parapluie met zonne straallampjes aan de binnenkant uit gevonden". Maar de mop die alle andere met mijlen slaat vond ik in de „Daily Herald". De tekenaar heeft een echt paar afgebeeld, dat beladen met kin deren en koffers tegen de storm en regenvlagen optornt. Ze passeren een pension, waar een gebruinde in zwem broek geklede badgast het raam open doet en juichend roept: „Hier moet je zijn, meester. Hier heb je kamers met ingebouwde hoogtezonlampen!" P.S. Zojuist is de zon doorgebroken. Gelukkig nog gauw wat van de zomer genieten vóór het weer winter is.... Tienduizenden kijkers op de Boulevard Rijnsburgers sleepten prijzen in de wacht (Van een onzer verslaggevers) TTONDERDDinZENDEN Hagenaars en vreemdelingen hebben Zaterdag- EE middag het bijzonder fraaie bloemencorso van de Stichting Den Haag- Bloemen-Zee door de Hofstad zien trekken. Overal oogstte de stoet een gul applaus, want zonder overdrijving kunnen wij beweren, dat dit corso alle vorige met stukken sloeg. De organisatie was perfect, maar bovendien viel het grotere aantal praalwagens op, die zowel door de Stichting als door ondernemende maatschappijen op de weg waren gebracht. Vooral op de Scheveningse Boulevard, waar reeds uren tevoren duizenden zich een goed plaatsje hadden veroverd, bereikte het kleurige bloemenschouwspel een hoogtepunt. Het corso is dit jaar uitermate goed geslaagd en doordat het bovendien bijzonder mooi weer was, werd het gelukkig een zonnige bloemenkroon op een byna geheel verregende bloemenweek. De boulevard bood een fleurig beeld- De (eindelijk) ln zomerse kledij gestoken kijkers werden beziggehouden door de actieve band van de CJMV-Scheveningen. die opgewekte marsen liet horen, als mede door het aardige k r.dercorso, waar in ter meerdere eer en glorie van vele ouders allerlei verklede cn vermomde kleuters, al of niet met karretjes, mee- Voorts heeft de Cola-strijd velen enige vrolijke ogenblikken bezorgd. Terwijl de zon haar warme stralen overdadig naar deze blij-gestemde me nigte zond. zwenkte om precies vier uur het corso de Boulevard op. Met klin kende fanfares opende Moerwyks Har monie Voorwaarts de stoet, direct gevolgd door de PTT-harmonie- Klein, maar fijn zou de vermelding kunnen zijn voor de twee wagentjes, die Toch is het zo LYNCHEN YAN NEGERS (123) Gelukkig worden tang nie alle lynchpartijen, die in de Ver. Staler op meer of minder geregelde tijdm plaats vinden, in onze kranten vermeld Maar so nu en dan verschijnt er toch irden meldin verlaat door de be volking werd ge lyncht. Ook zij die vaag heseflen hoe gelijke strafuitoefe ning is. als in de Noordelijke Staten tan de V. S. het misverstand it ontstaan, dat aanranding van blanke vrouwen meestal de oorzaak sou zijn van de lynchpartijen in de Zuidelijke stalen. Daar is geen sprake van. In een pe riode van 26 jaar werden 2522 negers gelyncht, dat is dus gemiddeld 100 per )aar! l'an dit grote aantal waren slechts 477 gevallen als sexuele vprgrypen aan gemerkt. dus nog geen 20ui alle getallen. In werke- lijkheid it he ging in de gepleegd, rechten je spelen mag nu url niet, maar het is toch begrijpelijk dat een blanke bevolking gaat koken indien de vrouwelijke leden worden aangerand", aldus het nauw a/geuogen oordeel tan vele buitenlanders. ITe willen ons in deze „misdaad en boeteniet verdiepen, maar consta teren slechts dal door dergelijke kran tenberichtjes hier te lande - zowel iepen gesproken, n ils zelfstandig naamwoord, heeft U i nig idee t an hoeveel beroepen er z (Nadruk verboden.) hierna volgden en die de oer-Duitse naam ..Kabmenrollers" dragen- De twee bloemenprinsessen, hoog ge zeten in hun bloemenzetel, wuifden char mant alle kanten op. Zy kwamen armen te kort om de talrijke groeten en toe juichingen in ontvangst te nemen. Dat de vrouwelijke lyfgarde in haar helrode kokardes, stram marcherend, veel succes oogstten, behoeft geen nadere verkla ring, evenmin trouwens als de ontvangst, die de bloemenkoningin zelf ten deel Hierna volgden ln snel tempo de fraaie praalwagens elkaar op- De Maanexpres van de Shell, voorafgegaan door Shellharmonie wekte met zijn ln rulm- tecomstuums gestoken passagiers fanta sieën op aan reizen, die Jules Vernes wel in zijn boeken maakte. Ook de sigaret ontbrak niet op het appél en het lief tallige bruidspaar, dat men daarmee in verband bracht, wuifde gracieus- Twee trotse paarden trokken het vocht, waarvan men maar steeds beweert, dat het weer best is. De tientallen flesjes, omzoomd door duizenden bloemen, waren in de zonneschijn verlokkend genoeg. Ln een tweetal wagens passeerden ver der de voltallige Tour de Franceploeg met tourleider Kees Pellenaars aan het hoofd. Wout Wagtmans droeg de gele De harmonie Paul Kruger ging de praalwagen Scheveningen vóóraf. Een bijzonder geslaagd beeld van strand- en badplaatsleven, waarin behalve het mo derne badpak (stijl Bikini) ook één onzer voorouders, compleet met snor en hoge hoed had plaatsgenomen. Voorts oogstte de Ridderzaal een dank baar applaus, terwijl de brandweerwa gen met enkele stoer gehelmde vuurbe- strijders, natuurlijk zeer bewonderd wer. den door de manlijke jeugd. Hetzelfde kan trouwens gezegd worden van de aardige groep, die een tomboot op wielen van de HaagseVrijwllligeRed- dingsbrigade voorttrok. De imitatie-Gouden Koets was net iets te veel namaak om echt te lyken. ai was de bloemenschikking erg fraai. De narmonie Juliana sloot de rij van muzi kale deelnemers. Tot slot volgden nog de Wegenwacht en een wagen van de alcoholbestrijders, die met pakkende teksten hun afkeer van sterke drank te kennen gaven Het deed wat vermakelijk aan op hetzelfde ogenblik een vliegtuig over de boulevard te zien scheen, dat reclame maakte voor een bepaald soort jenever. Het corso reed nogmaals over de Strand weg voor dat het zich enige rust gunde en zich opmaakte voor de avondlijke rondgang Toen de laatste wagen ver dwenen was. ging de zon schuil achter een dikke laag wolken en viel een don kere schaduw over de plaats, die er even tevoren nog zo zonnig en vrolijk had uitgezien. Men haastte zich naar huis. dat wil zeggen, men probeerde het, want lange rijen wachtenden hadden zich reeds bij de tramhalten verzameld, waar de HTM extra wagens had gezorgd- Binnen korte tijd was de laatste corso-kijker was ook enige officiële belangstel ling op de ere-tribune. Wij zagen daar o.a. wethouder D. W. Dettmeyer, vele gemeenteraadsleden, alsmede talrijke hoofden van diensten. De prijswinnaars De prijzen van het corso werden als- volgt toegekend: Praalwagens: le ereprijs De Oude Lijnbaan; 2e ereprijs N.V- Lau- le prijs KLM; 2e prijs Nic. den Heijer. Rijnsburg. Origineelste praalwagen: Shell Neder land; meest humoristische praalwagen: Z.H. Bierbrouwerij. Personenwagens zonder reclame: 1 Aalsmeerse veilingen-; 2. Alb. Paauw, Rijnsburg. Personenwagens met reclame: 1. J Imm ink, dansinstituut; W- Lier. dansin stituut. Groepen: 1. Auto Palace; 2 Singer Mij N.V. Bestelauto's: 1- Firma Siebel; 2. In ternationale Automobiel Mij- De gesel van bel hakenkruis Ongewenst verhaal nu in d'e krant Het Britse blad Daily Express is de pufolicatie-in-afleveringen begonnen van het reeds nu beroemde boek „De gesel het Hakenkruis", geschreven door de voormalige rechtskundige adviseur der Britse strijdkrachten, lord Russel. Dit boek heeft in geheel Engeland grote consternatie verwetk, doordat lord Russel werd ontslagen wegen onge hoorzaamheid". De auteur had nl. gewei gerd aan het bevel van de Britse rege ring gehoor te geven dat hij het boek niet mocht publiceren. De regering er kende het boek van Ongunstige invloed op de nieuwe verhoudingen in Europa." In De gesel van het hakenkruis" wordt de terreur in de nazi-concentratiekampen beschreven. Twee kinderen verdronken ln een der bassins van het ln aanbouw zijnde zwembad Diekman te Enschede de 6-jarige Ales Brik uit Enschede verdronken. Het kind was met een vriendje onder de omheining door ge kropen en wilde pootje baden. De jon gen is toen in een diep bassin terecht gekomen. Praalwagen uit Noordwijkerhout vernield In de nacht van Zaterdag op Zondag een op het Malieveld- in Den Haag staande praalwagen, eigendom van een bloemisterij te Noordwijkerhout, ver nield. De praalwagen, die had deelge- ?n aan het Haagse corso, zou naar Rotterdam gaan cm ook daar mee te doen aan een optocht. Men vermoedt, dat de jeugd, die reeds verschillende malen was weggejaagd, aan deze ver nieling schuldig is. De schade bedraagt pl.m. f650. Ten Oosten van Haarlem werd tussenlanding gemaakt. De zangeres de verslaggever gingen niet verder i en er werden nieuwe passagiers boord genomen. Toen men weer opsteeg, wijzigde de ballon plotseling zijn vaart richting. Hij dreef niet meer zeewaarts, maar juist in de tegenovergestelde rich ting. Bij Ter Aar werd opnieuw een tussen landing gemaakt op een eenzaam weiland Nauwelijks was de mand aan de grond, of er kw-..i r woedende boer dreigend op de passagiers af. Hy was zeer ont» sticht, omdat de koeien van de buurman "eschroftjten waren- Zijn boosheid was zo nefti» dat hij probeerde met eer mes de mand stuk te snijden. Mevrouw Boesman stapte uit en kon de man enigs- uns ot k )-t- brenjen. De enige Jiadc die de vertoornde boer had aangericht, was. dat hij het naamboordje van de -">nd had afgesneden. Boven de Westeinderplassen opende de heer Boesman het ventiel. Hij liet, tot grote schrik van de beide dames, die als passagier meevoeren, de ballon tot vlak bovc i het water dalen. Twee motorboot jes kwamen echter snel aangevaren en vingen de mand op. Tussen deze bootjes in werd de ballon over het meer gevaren Al spoediig werd de ballon omringd door zeilboten, die als een ere-escorte mee voeren naar de wal- Toen de balloncom- mandarct op zijn scheepstoeter blies, kreeg hy prompt antwoord van alle zeilboten Er werd ballast uitgeworpen, waardoor de oalion weer hoog opsteeg. De ballon Avontuurlijke tocht Mevr. Boesman moest vertoornde Ter-Aarse boer tot kalmte brengen De ballonvaart, die de heer en mevrouw Boesman Zaterdagmiddag, in totaal met elf passagiers, hebben gemaakt is avontuurlijk geweest. Aan boord van de ballon „Jhr Van de Berch van Heemstede" waren behalve het echtpaar Boesman de radioverslaggever W. Ruth en de zangeres Gerda Ziller. Tijdens het stijgen zong Gerda Ziller voor een microfoon in de mand een jodellied. passeerde Gouda en tegen het donker worden werd bij Zevenhuizen een keu rige „hoge hakjes"-landing gemaakt- Rijksweg bij Ruurlo overstroomd Door de zware regenval van Zater dagnacht in Oost-Nederland is de Slin gerbeek tussen Ruurlo en Groenlo buiten de oevers getreden. Hierdoor is de rijks weg tussen beide plaatsen overstroomd en over een afstand van ruim 100 meter onbegaanbaar geworden. Men verwacht dat deze stremming tot Maandagmiddag zal duren. Het verkeer tussen Ruurlo en Groenlo is in Ruurlo omgelegd over Borculo. Hoos over Nijmegen Gisteren rondom het middaguur is over Nijmegen een windhoos getrokken. In het centrum moesten enkele steigers het ontgelden, welke scheef hingen na het passeren van de hoos- Ook enige recla meborden legden het loodje; elders wer den wasteilen een eind omhoog geslin gerd- By een school werd een deel van een rijwielstalling opgenomen en in een aangrenzende straat gedeponeerd. Dr Rudolf Mengelberg Is door de raad van bestuur van het Concertgebouw N.V. met ingang van 1954 benoemd tot algemeen en artistiek directeur van de vennootschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4