Watersnood in Azië wordt nog steeds ernstiger Rood Chinees Vuurwerk Ds J. C. Maris (Haarlem) is benoemd tot alg. secretaris der ICCC P. de Boer berust nog niet antwoord van minister in «or hem geen bazuinen MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 Millioenen vluchtelingen De watersnoodramp in Azië neemt steeds ernstiger vormen aan. Meer dar een millioen mensen strijden tegen de wildstromende Jangtse rivier. Het water staat al 1.35 meter hoger dan tijdens de ergste overstromingen van deze rivier. De nooddijken, opgeworpen met losse grond en stenen, steken nog maar een halve meter boven het woedende water uit. En een nieuwe vloedgolf is onderweg. In de provincies Hupeh, Hunan en Kwangsl (China) zijn 20 millioen mensen voor het water gevlucht. Meer dan een millioen hectaren land zijn overstroomd in dit gebied. Hulpacties worden met schepen en vliegtuigen uitgevoerd. Men verwacht, dat de overstromingen grote achteruitgang in China's vijfjaren plan zullen veroorzaken. De bewoners van de bedreigde en overstroomde ge bieden hebben bevel gekregen „zelf-red dlngs-beplantingen" uit te voeren, zodrt het land droog valt. Men vreest, dat in Nepal en Bengale. meer dan 1000 mensen om het leven zijn gekomen. De materiële schade bedraagt meer dan 12 millioen gulden. Nepal heeft an dere landen dringend om hulp verzocht. In Oost-Bengalen hebben 10 millioen mensen hun huizen moeten verlaten. Bijna 200.000 hectaren land zijn door de Bramaputra en de Ganges overstroomd. N HET WESTELIJKE kamp vallen j Ziekten en honger bedreigen deze anders elvarende streek. Men vreest niet zozeer voor verdrin king als wel voor dodelijke slangenbeten aanvallen van wilde dieren, die met de mensen naar hogere gebieden zijn ge vlucht. Een aanzienlijk aantal mensen is reeds aan slangenbeten overleden. Rijnsburgse bestelwagen tegen vrachtauto Een 7-jarige jongen werd daarbij gedood Een 7-Jarige Jongen is gedood er twee oudere broers zijn ernstig gewond toen vanmorgen te Nunspeet een luxe bestelwagen en een militaire vrachtauto met elkaar in botsing kwamen. De bestel, wagen uit Rijnsburg werd bestuurd door de 24-jarige B. S. ZUn 14-jarige broer G. S. en 7-jarig broertje J. S zaten naast hem. De jongste van de drie werd op slag gedood, de anderen ernstig gewond. De linkervoet van de bestuurder werd ver brijzeld. De chauffeur van de militaire wagen kreeg een shock. Radar wordt verfilmd Philips Telecommunicatiemij te Hilver sum heeft aan de clneast'Otto Neyenhoff opdracht gegeven een film te maken over de toepassing van radar bij lucht en scheepvaart en de grote rol, die de Nederlandse wetenschap en Industrie hierbij spelen. Verder is Neyenhoff be gonnen met opnamen van de recratie- film over de provincie Zuid-Holland. De scenarioschrijver Charles Bressers uit Den Haag werkt voor beide films met Neyenhoff samen. „Koud" bedrijf in Joure TROUWRINGEN ZONDER ROMANTIEK E l is weinig fantasie de gouden ring met romantiek en charme te ring in wezen een metaal, dat alleen twee stromingen te onderschelden. De ene richting gelooft tn de mogelijkheid met het communisme van Moskou en Pe king tot een zakelijk accoord te kunnen komen, bijvoorbeeld een afbakening van de machtszones. De andere richting is van oordeel, dat ook na de conferentie van Genève, waar door de Westelijken (inzake Indochina achier onverantwoorde lijke concessies werden gedaan, het communisme in Azië geen halt zal hou den. De machtshonger der Roden In Azië blijft en als de kansen gunstig zijn. zal deze honger zich ook uitstrekken tot nieuwe Europese ge bieden, bijvoorbeeld een straks „herenigd Duitsland". Wat zien wij gebeuren? Eei deputatie van Labourlleden, onder wl< Attlee en de rebel Bevan. reist naar Moskou en Peking, waar, althans In po litieke zin. een bescheiden verbroedering met de communistische leiders plaats vindt. Op zijn beurt toast Malenkof op de koningin van Engeland. Malenkof geeft duidelijk te kennen, dat men niets heeft tegen Engeland, China zelfs niet tegen een zaakgelastigde, maai Amerika is het zwarte schaap. Labour- lieden verklaren, dat men het commu nisme dient te erkennen als een be staande realiteit en men verzwijgt daar bij, dat deze machtsrealiteit door aggres- sie verkregen werd. De kans is groot, dat deze machtsverwerving straks haar bekroning zal vinden in de toetreding van communistisch China tot de Ver. Naties. Ook zal een deputatie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle partijen In Hoger- en Lagerhuis, in de herfst op visite gaan bij Malenkof en de zijnen Na Genève, waar inzake Azië door de communisten voordelige zaken werden Binnenkort wordt ini Maastricht een gedaan, atak Moskou schijnbaar een ver- Dults1 consulaat gevestigd onder leiding zoenende hand uit. Waarom zouden de!van dr '.o"«eh«b. aan wiens be- Westelijken met de Russen niet opnieuw gaan confereren (zulks na het echèc van Berlijn), over de kwesties Duitsland en Oostenrijk, het sluiten van een collec tief veiligheidsverdrag voor Europa etc.? Terwijl Washington en Londen bij de opstelling van het antwoord aan Mos kou een weifelende houding aannemen, dringt Parijs er bij monde van Mendès- France op aan, een dergelijke kans niet te verspelen. De Franse premier stelt zich blijkbaar ook op de bodem van een „realiteit", namelijk dat het machtige communisme van Moskou en Peking moeilijk weg te cijferen valt en teneinde de andere Westelijke partner voor zijn standpunt te winnen, wil hij accoord gaan met een, zij het sterk gewijzigd. Europees defensieverdrag. Langzamer hand raakt ongeveer de hele wereld er van overtuigd, dat Europa tegen het communisme niet te verdedigen valt. zonder West-Duitsland daarbij in te schakelen. Wij stippen hier nog eens aan, dat de vredaslyriek van Moskou, zoals deze tijdens het feestelijk banket met Labour tot uiting kwam, behoort propaganda an een staaltje is vai nuluge Sowjet-diplomatie. Niets nuttiger zijn voor Moskou dan Engeland en Frankrijk van Amerika los te weken. De jongste, dreigende taal van de communistische Chinese premier Tsjoe En-lal, gericht tegen Amerika en de alarmkreet inhoudende, dat Formosa „bevrijd" moet worden, zal velen aangename dommel wekken. Zo juist nog heeft president Eisenhower iedere dachte aan een preventieve ooriog verworpen, daarbij in botsing komende met generaal Mark Clark, die als gewi zen opperbevelhebber der Ver. Naties Korea, de situatie ln Azië op zijn duimpje kent. Eisenhower heeft er op gewezen, dat ln 1953 de toestand veel ernstiger was, want behalve Korea en Indochina, waren er de, toen nog niet opgeloste problemen van Perzle en Egypte. Maar of de wereldsituatie nu wel zoveel beterd is. ls een andere vraag Want wil Tajoe En-lal? De rode Chlneea wil Formosa gaan „bevrijden", het bolwerk van ztjn nationalistische tegenstander Tsjang Kai-sjek, het Formosa. Amerika steeds heeft volgehouden, dat het onmisbaar was voor de strategie in de Pacific. Het leert nu, dat de territo riale integriteit van communistisch China beveiligd moet worden. Het rapport, uitgebracht na de confe rentie van Genève, werd door de Chi nese ministerraad goedgekeurd. Amerika wordt er van beschuldigd de strijdmacht van Tajang Kai-sjek te steunen, teneinde een vernietigende aanval op het munistische Chinese continent uit t ren. In geen geval mag Formosa onder beheer van de Ver. Naties worden ge plaatst. Wie zich zal verzetten tegen de „bevrijding" van Formosa is een aggres sor, hij maakt zich schuldig aan inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van continentaal China en zal de zware consequeties van een dergelijke daad moeten dragen. Deze directe bedreiging moet Elsenhower op zijn beurt met een krachtige waarschuwing beantwoorden tal van reeds verbitterde Amerikaanse senatoren zullen hem het vuur na de schenen leggen. Want het ls geen schuldig Chineea „vuurwerk", dat hier door Tsjoe En-lal voor ogen wordt getoverd. Tsjoe past de methode intimidatie toe op het moment, dat onder Amerikaanse leiding, het defensiepact voor Zuidoost-Azië in de maak is waarbij pogingen worden aangewend ook de Colombo-mogendheden, dus India. Pakistan, Caylon, Birma, en Indonesië, tot aansluiting bij dit noodzakelijke pact ta bewegen. Tsjoe. die ln Peking het team Attlee- Bevan de hand zal drukken, maakt al thans van zijn hart geen moordkuil. Wanneer één der Colombo-landen tot het defensiepact toetreedt, dan wordt de vrede In Indochina in gevaar gebracht. Volgens Reuter zouden India. Indonesië en Ceylon reeds bealoten zijn. de confe rentie over het pact, dia op 6 September op de Phiappijnen aanvangt, niet bij te wonen. Men zal daar o.a. praten over een „definitie van aggressie". terwijl Tajoe zijn vuurwerk reeds heeft afge- Afscheid Koning Haakon (Vervolg van pagina 1). Vertrek Koningin Juliana, gekleed in grijze japon, een rose toque en een grijze bont stola rond de schouders en Prins Bern- hard in admiraalsuniform, begeleidden, de Koning, die eveneens in admiraals- uniform gekleed was. in de open calèche lar de De Ruyterkade. Bij het paviljoen voor de Sint Nico- laaskerk op de Prins Hendrikkade nam de Noorse vorst afscheid van de Neder landse autoriteiten. Enkele ogenblikken later wandelden Koningin Juliana en Pfins Bernhard met hun gast tussen een erehaag van adelborsten naar de lan dingsponton aan het uiteinde van de aan legsteiger, waar de motorsloep van de Norga reeds lag te wachten. Met een lange handdruk nam Koning Haakon af scheid van zijn gastvrouw en gastheer en stapte toen in de sloep, die in de rich ting van het Oostelijk viaduct wegvoer. Rechtop achterin staande, wuifde Koning Haakon een laatste vaarwel naai nlnkljjk paar en de juichende rr de bruggen en de wal. Om kwart voor zes werden de trossen 'n de Norge losgegooid en schip het Noordzeekanaal op naar LTmuiden. Nadat de Koning in IJmuiden hartelijk applaudisserend zijn dank had betuigd "tt de groet van de Nederlandse de muziek van 160 tamboers s gingen om 20.24 uur de sluisdeuren open. Een sterk aanzwellend gejuich klonk tot ver over het water, de laatste roffel van de tamboers sloeg over de kolk. en met de telegraaf rinkelende naar „volle kracht vooruit" koos het statige jacht zijn weg naar zee. waar twee Noor se en twee Nederlandse torpedoboot- jagers het opwachtte. Met trossen men sen op de Zuiderpier en een vreugde vuur van de bewoners der zomerhuisjes op het strand zwaaide IJmuiden een laatste vaarwel aan Koning Haakon toe. Hervormde forumavonden in Delft De centrale kèrkeraad van de Herv. gemeente te Delft heeft besloten van 13 tot en met 19 September in de Nieuwe Kerk zogenaamde forum-avonden te hou den, als inzet Mftfhde wintercampagne. Het doel hiervan is hernieuwde en ver diepte aandacht voor de Bijbel te kweken. De openingsbijeenkomst wordt gehou den op Maandag 13 September, waarvoor ook de andere gemeenten van de classis Delft, o.a. Pijnacker, Nootdorp, De Lier Schipluiden, zullen worden uitgeno digd. Na een korte inleiding van de voor- de classis, ds G. van Hoegee. zal ds J. T. Wiersma uit Wassenaar spre- en over: „Een nieuwe mens". Dinsdag 14 September spreekt het Tweede Kamerlid de heer H. W. Tilanus „Een nieuwe mèatschappij". Het •rp: „Een nieuwe God" wordt Woensdag 15 September behandeld door prof. dr A. van Selms. Dr J. Schouten. de Tweede Kamer, spreekt Don derdag 16 September over: „Een nieuwe beid". Op Vrijdag 17 September koml dr P. J. G. A. Hendrix, rector van het Johan de Witt-gymnasium te Dordrecht, spreken over: „Een nieuwe kerk". De forum-bijeenkomsten worden Zater dag 18 September besloten met een Jeugdbijeenkomst, waarop ds H. S. J. Kalf uit Bennekom spreekt over: nieuw leven". Telegram De burgemeester van Velsen, mr M. M. Kwint, heeft Zaterdagavond een gram ontvangen, ondertekend met: „Haa kon rex", dat was afgezonden van Koninklijk jacht Norge. In dit telegram betuigt de Noorse Ko ning zijn grote dank aan burgemeester en burgerij van de gemeente Velsen (waartoe IJmuiden behoort) voor het af scheid. dat hem gewerd als besluit van zijn bezoek aan Nederland en de groet, die hij ontving van de vissersvloot, lig gende in het toeleidingskanaal tot de Noordersluis. Pipercub zwaar beschadigd door noodlanding bij Den Helder Zaterdagmiddag heeft een Pipercub, de R 63. toebehorend aan de Kon. Lucht macht, wegens motorstoring een nood landing gemaakt, even buiten de be bouwde kom van Den Helder. Beide zittenden. It.-vlieger W. Hateboer kap.-wnr P. H. van den Broek bleven gedeerd, doch het toestel werd zwaar schadigd. ir nodig om fabriek. Integendeel. Er gaat geen aureool van korreltje metaal verloren. Zelfs het stof Toch is ondergaat nog een speciale bewerking brokje ijskoud om alles, en dan ook letterlijk alles, te heeft ge- binnen de muren van het bedrijf te hou- Advertentie). Stram en stijf nü Oud en krom straks! Door die slopende Rheumatiek. Begin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-ln. jaar-uit, al tientallen :n lang, bracht Kruschen baat en ver lichting voor tienduizenden Rheumatiek- lijders. Waarom zoudt gij dan achter blijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere De 60ste jaarlijkse pluimvee tentoon stelling Ornithophilia op 4, 5 en 6 Nov. heeft plaats in de 15.000 m2 grote Bern- hardhal, de grootste hal van het Jaar beurscomplex te Utrecht. Gedurende het tijdvak 15 Aug.6 m. a.s. doen de Nederlandse weersche- pen Cirrus en Cumulus dienst op Oceaan station M, hetwelk ligt op 66 graden Noorderbreedte en 2 graden Oosterlengte., Nieuw verzoek om rehabilitatie kregen door de vurige gevechten, die den. „Eén van de prettigste dingen er zo in de loop der eeuwen om werden ons vak", vertelde de fabrikant vol trots, geleverd. ,.is. dat we aan het einde van het jaar Het ontstaan van de gouden ring zelf precies uitkomen met ons goud. De boe- mist alle romantiek. Vroeger was dat ken lopen tot in de kleinste kleinigheden, anders. Toen klopte een edelsmid ln een Als ze dat niet doen. is er gestolen", klein knus werkplaatsje uit een draad of geplet staafje de grondvorm, waar de beide einden naar elkaar toe- gebogen en gesoldeerd werden. Tegen- 2f.n. moeilyk van een ring spreken, traordlg zakelijke machine! ln HlJ 15 ^an "ïï"eU)k ?°8 dll°p t! zakelijke, moderne omgeving per uur dikte moet worden gebracht, tientallen ringetjes uit gewalste baren. *n de P®"®? men daarna een gaatje ne wa' de klok 'waai" later de vinger doorkomt) en rond sjaat dat gaatje wordt een ringetje uitgehakt. Zo ontstaat dus een cirkeltje met een gat rpOT deze ontdekking kwamen we. toen er in, dat al een beetje op een trouwring we één dezer dagen een ringenfa- begint te lijken. Het ls echter nog een briek te Joure bezochten. Een bedrijf, dat dik geval, met een kleiner diameter, dan zich uitsluitend toelegt op de vervaar- die we van een ring zijn gewend. Een diglng van trouwringen en als zodanig volgende machine maakt de rand conisch, uniek is in Nederland. Bovendien wordt een andere doet er nog een schepje hier het meeste goud van Nederland ver- bovenop en uiteindelijk wordt het cir- werkt. Dit laatste verwekt geen verwon- keltje cylindrisch. Nu is al te zien wat dering meer. waneer men de rijen mo- ae ringeramaker wil. derne machines ziet staan. In een amme- De rest laat zich spoedig denken. Om •eranderen deze een staaf goud ln een trouwring te worden, heeft het cylin- ringetjes. die na allerlei bewer- dertje een mooi bolle, spiegelgladde rand kingen vrij spoedig het nette uiterlijk nodig; de maat moet precies goed zijn; gewone trouwringen aanemen. Het het door de vele. vaak hete bewerkingen gaat er snel cn „koud" toe. Iets. dat de onmogelijk geworden metaal behoort leek een tikkeltje vreemd voorkomt. Die weer te glanzen, enz. Dit alles gebeurt kijkt immers nog altijd met ontzag naar dan ook met dezelfde voortvarendheid klompje goud van niet al te grote als de eerste bewerkingen Polijstmachl- afmetingen, terwijl in Joure hele staven nes, kantwalsen en dergelijke zorgen er worden behandeld als het ijzer bij een voor. dat het eindproduct „af" is. Dat smid. moet ook. Joure heeft een goede naam Deze gang van zaken houdt echter ndet op gingen-gebied en die wil het uiteraard i, dat men maar ,.wat doet" in deze niet verliezen. een nieuw adres heeft de heer P. de Boer te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden, aan de Tweede Kamer verzocht, zich niet neer te leggen bij de verklaring van minister Donker dat rehabilitatie van mevrouw De Boer niet mogelijk is. Zoals men weet, werd de echtgenote in de heer De Boer in 1950 gearres teerd, verdacht van inbraak in het door de justitie verzegelde kantoor van ge noemde bond. Bijna anderhalf jaar later bleek dat niet mevrouw De Boer de in braak had gepleegd, maar een brigadier van de gemeentepolitie te Drachten, die met het onderzoek was belast. De heer De Boer verzocht aan de Tweede Ka mer, zijn vrouw te rehabiliteren, maar minister Donker deelde o.a. mee dat de Nederlandse wet het instituut van de rehabilitatie niet kent. De heer De Boer noemt het onjuist dat de minister tracht, de arrestatie van zijn vrouw en haar preventiefstelling goed te praten met de verzekering dat tijde van de beslissing jegens haar wel degelijk gegronde verdenkingen hebben bestaan en dat er dus niet lichtvaardig is gehandeld. Opvallend is, zo betoogt de heer De Boer, dat de minister er in het geheel niet van rept, waarop de „gegronde vi denkingen" dan wel berustten. De heer De Boer deelt mee, dat nog nimmer de voorwaarde, waarop vrouw na 12 dagen hechtenis op vrije wezigen met een hartelijk applaus wer den aangehoord. Ds Schaeffer, die in Zwitserland ar beidt. rapporteerde over het jeugdwerk. Ds B. J. Hargis bracht een verslag uit er de grote Bijbel-ballonactie, die het vorige jaar vlak bij het ijzeren gordijn is verricht toen duizenden Bijbels, trac- taten en stichtelijke lectuur door de lucht zijn neergelaten in Oost-Europa. Dr Carl Mc Intire is met algemene stemmen herkozen als president I.C.C.C. Door het uitvoerend comité is als algemene secretaris benoemd ds J. C. Maris van Haar] deze benoeming niet direct kon den. maar in ernstige overweging wil Van de Free Church of Scotland werd een officieel schrijven voorgelezen, in enige bezwaren tegen de basis I.C.C.C. werden uitgesproken. Besloten werd aan de basis toe te voegen, dat de I.C.C.C. gelooft „in the total depravity of man through the fall" fs mensen alge hele verdorvenheid door de zondeval"). Hiermee zijn bezwaren, die aangevoerd kunnen worden tegen Arminianisme of remonstrantie weggenomen. Na acht maanden Prof. Waterink terug uit Amerika Calvinisme heeft er een grote toekomst Als het Calvinistisch leven in de V.S. duw blijft aan de beginselen en de een heid weet te bewaren, heeft het een zeer grote toekomst. Dit verklaarde prof. dr J. Waterink bij zijn aankomst in Rotterdam. Toen hij de Maasdam verliet, hadden wij met de bekende hoogleraar van de V.U. even een onderhoud. Prof. Waterink was ruim acht maanden in Amerika geweest, waar hij. zoals men weet, op uitnodiging van de Calvin Foundation een serie gast colleges heeft gehouden. Hij wees op d' grote belangstelling, die er in de V.S. i voor de radio-uurtjes van de Christian Reformed Church. Ik heb een voortreffelijke reis gehad, verklaarde hij. De belangstelling vc colleges en voor de lezingen, die ik al in de V.S. heb gehouden, was buitenge woon groot. De contacten, die ik met de hoogleraren en met de studenten mocht hebben, waren van zeer hartelijke aard. In tegenstelling tot andere christelijke werd gesteld, is ingetrokken. Deze kerken is de spankracht van de Christian voorwaarde luidde, dat zij zich op geenReformed Churches in Amerika verblij- enkele wijze meer met het bondswerk ^end groot. Het vraagstuk van de stich- (Van een bijzondere medewerker) Was de eerste week op het plenaire congres van de Internat. Raad van Chr. Kerken de aandacht in het bijzonder ge richt op het werk van kerk. zending en evangelisatie in het Verre Oosten en in Zuid-Amerika. in de tweede week viel op Europa. Er waren Europese sprekers en Europese problemen werden besproken. De commissie voor r.k. vraag stukken diende een resolutie in. waarin speciaal op het totalitaire karakter van de R.K. kerk werd gewezen. In deze re solutie. die met algemene stemmen is aangenomen, werd met name gewezen op de plicht van alle Christenen en evange lische kerken zich tegen de bedreigin- Rome te keren. Krachtig wer den de kerken der reformatie opgeroe pen het evangelisatiewerk in de roomst gebieden ter hand te nemen. Van 37 predikanten uit de Church of England, was een brief binnengekomen, waarin zij tot uitdrukking brachten hun hartelijke instemming met de strijd, die de I.C.C.C. wil voeren tegen het moder nisme. dat in de verschillende kerken i: binnengedrongen en dat de zendinesge- bieden niet onaangetast heeft gelaten. Ds J. C. Maris van Haarlem hield eer rede over ..De oecumenische beweging en het historisch Christelijk geloof'. Voorts werden de rapporten, die de hou ding der kerken ten opzichte van de I.C.C.C. bespraken, voorgelezen. Voor Nederland rapporteerde ds L. Floor van Nieuw-Vennep. Hij sprak de wens uit, dat de Geref. Kerken en de Geref. Ker ken onderhoudende art. 31 K.O. zich mee zouden scharen in de rijen van hen. die strijden voor het historisch Christelijk geloof. In de bijeenkomst, die 's avonds werd gehouden, sprak prof. J. J. v. d. Schuit van Apeldoorn over: ..Christus, de Hoop der wereld" Alle Nederlanders, die zich in de grote tent, waar de vergaderingen gehouden worden, bevonden, moesten op het po dium komen om hun psalmen en geeste lijke liederen ten gehore te brengen. Som migen uit de zaal. die van Nederlandse - f komst zijn, voegden zich bij dit vlug gevormde koor en zo klonken de Hol landse liederen, die door de vele iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiuiiiiiL'iiiiiis Beroeping sweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Oostburg W. S. H. v. Daalen te Colijnsplaat. n g e n o m e n: naar Den Haag (wijkgem. I, a.s. vac. M. C. Koole, toez.) J. H. Boerlijst te Leeuwarden. n o e m d: tot vic. "te Molkwerum W. L. Dekker vic. te Huizen. Geref. Kerken roepen: te Westeremden H. E. Wijnja, cand. te Ten Post. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Enschede-Oo6t I. de Bruyne te Hilversum en B. van Smeden te Rotterdam-Zuid; te Rijnsburg B. Bijle- veld te Noordeloos en G. de Vries te Grote uitbreiding bij Philips in Roermond Binnenkort zal te Roermond een nieu we Philipsfabriek verrijzen, waarin kool- weerstanden en potentiemeters zullen worden vervaardigd. De fundamenten voor dit 75 meter lange en 45 meter brede gebouw zijn al gereed. Men hoopt de fa briek eind Mei of begin Juni 1955 in ge bruik te nemen. Dan verhuist de thans ln Eindhoven ge vestigde afdeling koolweerstanden naar Roermond. De afdeling potentiemeters, die op het ogenblik in een andere fabriek te Roermond is ondergebracht, wordt het nieuwe gebouw gevestigd. Eind 1955 zal, de personeelsbezetting die nu circa 980 meisjes en mannen vat. uitgebreid zijn tot 1200 1250. De adressant meent, dat het hoog tijd wordt, dat indien de wet het instituut der rehabiliteit niet kent, zoals de minis ter zegt, deze leemte in de wet ten spoe digste wordt aangevuld. Evanston begonnen met plechiige kerkdienst Tienduizenden 's avonds in Chicago's stadion Met een plechtige kerkdienst in de eer- ste'Methodistenkerk te Evanston ls gister morgen de tweede assemblee van de Wereldraad van Kerken begonnen. De 1500 zitplaatsen bevattende kerk was ge heel gevuld met gedelegeerden en autori teiten en velen volgden de godsdienst oefening in een kapel buiten de kerk of staande in de openlucht. Bisschop Berggrav sprak de geloofsbe lijdenis in het Duits, ds Mare Boegner las Jesaja 53 en aartsbisschop Athenagoras Philippenzen 2. De preek werd gehouden door de methodistische bisschop dr G. Bromley Oxnam. Hij deed een beroep op de kerken op te zien naar de zaak der rechtvaardigheid in een wereld, die door haat en moreel onrecht verscheurd werd. Het moet duidelijk worden gemaakt, dat wij het Evangelie van Jezus Christus niet mogen gelijkstellen met enig, door de his torie bepaald politiek, sociaal of econo misch stelsel. Het Evangelie oordeelt ovei hen alle. De eis tot rechtvaardigheid is niet afkomstig van Karl Marx, maar var Jezus Christus en de Joodse profeten. Des avonds werd in het stadion var Chicago een Festival van het Geloof ge houden. Meer dan 100.000 mensen warer aanwezig bij een lekespel gebaseerd op het thema der assemblee: Jezus Christus, de Hoop van de Wereld. Vierduizend per sonen namen aan deze uitvoering deel een koor van 3000 leden verleende zijn medewerking. Buiten liep bord, waarop stond te lezen: Alle wegen leiden naar Rome. Komt thuis, broeders zelfstandige christelijke po litieke organisatie wordt naarstig bestu deerd. De aanwezigheid van de heer Fuykschot, van het Christelijk Nationaal Vakverbond, werkt in zeker opzicht sti mulerend op de ontwikkeling eigen christelijk sociale aptie, aldus de professor, die voorts opmerkte, dat het kerkbezoek aanzienlijk was. Zowel gens als 'savonds zijn de kerkgebouwen vol. Bijna elke Zondag heeft hij gepreekt, verscheidene malen in het Engels, maar meestal in het Nederlands. Toen in Juni de colleges waren beëin digd, heeft de professor, die vergezeld as van zijn echtgenote en zuster, een ls door de Verenigde Staten gemaakt. Hij doorkruiste het gehele land en be zocht ook Mexico. Gedurende deze trip 8500 mijl heeft hij eveneens vele lezingen gehouden. Prof. Waterink had onder de titel Basic Concepts in Christian Pedagogy gebun delde door hem gehouden lezingen bij zich. Onder auspiciën van de Calvin Foundation waren de zes lezingen hoogleraar nog tijdens zijn verblijf in Amerika in druk verschenen. Ook var prof. Berkouwer heeft men een zestal le zingen in Amerika in druk uitgegeven. „Raaphorst" bracht 800 op voor Chr. Geref. Zending De zendingsdag van de classis 's-Gra- venhage der Chr. Geref. Kerken, die op 21 Juli op Raaphorst te Wassenaar werd gehouden, heeft voor de Zending der Chr. Geref. Kerken ruim f 800 opgebracht. Bo vendien kon de evangelist Visser uit Era- meleroord met ruim f 80 naar huis ^gaan evangelisatiewerk in de Noord oostpolder. Dit was de opbrengst van de goederenverkoop, waarin voornamelijk de Leidse dames een groot aandeel hadden. Steeds meer kleuters naar 't schooltje In vier jaar tijds stijging met 17 procent Volgens de OBS-statistiek van het kleuteronderwijs 1954 waren er op 1 Januari 3429 scholen met 368.218 leerlin- 9215 hoofden en onderwijzeressen. Vergeleken met 1950 Ls het leerlingental 17 procent toegenomen. Door het vertrek van de bijzonder grote groep »r in 1946 geborenen valt er t a v. 1953 ;n kleine teruggang te constateren. Van alle vijfjarigen krijgt thans 707 pet kleuteronderwijs (ln 1950 66 pet). In Drenthe .is het maar 47 procent, in Noordholland echter 83 pet. Twintig procent van de hoofden en onderwijzeressen was onbevoegd. (In 1950 nog 36 procent). Per klas waren er gemiddeld 40 kinderen (in 1950 42,2). Het prot. chr. onderwijs omvatte 23.6 pet van de leerlingen het R.K, onder wijs 47-.1 het openbaar onderwijs 16.1 en ander bijzonder onderwijs 13.2 pet. Billy Graham niet op Evanston De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham ligt momenteel thuis ziek en heeft afgezien van zijn plannen om de komende week het woord te voeren in Evanston. Volgens een secretaris lijdt Graham aan een soort virusinfectie en heeft hij vrij hoge temperaturen. Hij zal enkele dagen het bed moeten houden. „Hoe gaat het met u meneer Jones?" vroeg vroeg hij op de kalme toon die hem eigen was. .Uitstekend. Met u ook, hoop ik?" antwoord de Jones. Phillips kreeg de neiging hem te vertellen dat hij spoedig zou vertrekken. Graag zou hij zijn gemoed hebben gelucht bij wie dan ook. Maar hij besefte dat de tijd daarvoor nog niet geko men was. Toen bemerkte hij iets aarzelends en verlegens in Jones' houding, alsof er iets was dat hem hinderde. Hij maakte een beweging in de richting van zijn auto, aarzelde weer, wend de zich toen tot Phillips en zie: „Ik ben blij dat ik u ontmoet dominee. Ik zou graag eens met u willen praten." „Dat kan d«n meteen gebeuren", antwoordde Phillips. „Waarom gaat u niet mee naar huis? U kunt bij ons blijven eten, als u zin hebt." Jones schudde zijn hoofd. „Dank u, maar daar heb ik geen tijd genoeg voor. Mijn vrouw verwacht me thuis... Maar-ik loop even met u op." Hij liep met Phillips langs de winkels, doch scheen de juiste woorden niet te kunnen vinden. „Moeilijkheden?" vroeg Phillips tenslotte. „Zo zou je het kunnen noemen", antwoordde Jones. Het gaat over mijn ^oon, dominee. Hij is terug uit het leger." „Ja dat weet ik." „De oorlog zet alles op zijn kop. Mijn vrouw en ik proberen er rekening mee te houden. Maar na deze oorlog is het nog erger dan na de vori ge, denk ik..." „Dat geloof ik ook." „Bob is altijd een boerenjongen geweest. Hij heeft nooit gesproken over een baan in een ga rage of in de stad, of zoiets. Ik heb hem naar de Landbouwschool laten gaan. Niet op mijn aandringen hij wilde het zelf. Hij had grote plannen rnet de boerderij. Er zitten mogelijkhe den voor hem in. Maar ik heb er misschien te veel op gerekend dat hij precies zo zou terug komen. als hij is weggegaan. Dat hij de draad weer zou opnemen, waar hij afgebroken werd. Ik wil hem niet dwingen, maar ik had plannen gemaakt om hem de boerderij over te doen. Ik word er zelf ook niet jonger op, hoewel ik het werk nog wel aan kan." „En wil hij nu wat anders?" „Dat is het juist. Ik mag een boon worden, als ik weet wat hij wil. Hij doet alsof ik hem ergens in wil duwen, terwijl hij niet geduwd wil worden. Maar ik geloof dat hij nog steeds van de boerderij houdt. Hij wil alleen niet gedwon gen worden. Ik heb de zaak verkeerd aange pakt en ik weet nu niet meer wat ik moet doen... Ik vermoed dat er een meisje in het spel is. Een meisje uit de stad. Misschien wil ze niet buiten wonen. Maar waarom wil hij er niet over praten? Mijn vrouw had er op gerekend dat hij en dat ze bij ons zouden wonen. De Russische Baptistenpredikant, ds Alexander Karèv, heeft verklaard, dat er onder het Russische volk een geweldige honger naar God heerst. Men schat, dat 10 procent der Moskouse bevolking ge regeld naar de kerk gaat. De kerken zijn altijd overvol en velen maken na een slaats voor-anderen, die buiten moes- ,tén staan. Tolk-vertaler Frans UTRECHT, 15 Augustus. Geslaagd voor tolk-vertaler Frans de dames E. A. Crucq. Amsterdam. E. de Gorter, Ville d'Avray (Fr.), mevr. j. S. H. Holthauser, Rot terdam, mej. A. van Schaardenberg. Wassenaar en mej. E. Schwarz, Den Haag. De heren: E. J. van den Akker, leger plaats Ermelo, L. H. M. Bakker, Den Haag P. Buis. Den Haag. De plaatsvervangende Hoge Comrois- raissaris van Indonesië in Nederland, mr Soesanto Tirtoprodjo, zal van 18 tot 26 dezer afwezig zijn en vervangen worden door mr Soedibjo Malikoelkoesno, gevol machtigd minister. DINSDAG 17 rsum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws am. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO; orgenwyding .5 Geestelijke liederen 9.; 15 Waterstanden 9.40 Gra euters H1.00 Voor de zie cital 12.00 Hantmondorke Mededelingen of orkest 14.00 „Wij o serie met muziek 1 '1.30 Piano- 0 Land- en r het plat- NELIA GARDNER WHITE Maar ik weet dat dat niet altijd gaat en hij heeft recht op een eigen huis, als hij dat heb ben wil. En het is mogelijk ook. Er zijn ge schikte bouwterreinen genoeg bij ons in de buurt... Nu dacht ik, misschien kunt u eens met hem praten en proberen te weten te komen wat hij wil. Ik zie er geen kans meer voor. Zou u eens toevallig aan willen komen en een praatje met hem maken... Het kan zijn dat ik me node loos bezorgd maak en dat de jongen alleen maar wat tijd nodig heeft om weer op het rechte spoor te komen." Zij waren nu bij de kerk gekomen. Jones bleef op het trottoir staan: een zwaar gebouwde man in boerenkleding. Een eenvoudig mens met een zekere waardigheid. Het deed Phillips goed, dat zijn hulp werd ingeroepen, maar tegelijkertijd voelde hij een zekere droefheid in zich opwel len, alsof hij wist dat hij niet helpen kon. „Ik zal het proberen", zei hij. „Maar het is moeilijk ons te verplaatsen in jongens als Bob. Zij hebben een leven geleid waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. We weten zelfs niet eens waaraan zij gedacht hebben al die ja ren van hun afwezigheid... Misschien is het het meisje. Maar ik zal het proberen, Meneer Jo nes... Maandag moet ik met de middagtrein naar de stad, maar misschien kan ik Maandag morgen wel even komen. Vrij vroeg. Schikt dat?" „Als u kunt, heel graag, dominee", antwoord de Jones. En zonder een verder woord draaide hij zich om en liep terug naar zijn auto. Toen Phillips thuis kwam, vond hij Caroline in de keuken. Hij zag dat zij gehuild had, het geen zij zelden deed. Phillips voelde zich be zwaard. „Ik dacht dat je vandaag de achtertrap zou repareren", zei zij. „Dat ga ik nu doen." Hij ging weg om de hamer en de spijkers te halen. Een dergelijk 1 antwoord prikkelde haar uitermate. Hij accep teerde als het ware haar plagerijen en voor kwam op deze manier ruzie. Zij moest teveel verkroppen, omdat zij geen uitlaatklep kon vin den voor haar tegenzin en opstandigheid. Zij hield eigenlijk helemaal niet van treiteren. Het tastte haar gevoel van eigenwaarde aan en soms haatte zij liet geluid van haar eigen steeds aan houdende stem. Maar zij werd als het ware ge dreven door een boze geest die zij niet meer onder controle kon houden. Het karweitje aan de trap had een kalmerende invloed op hem. Hij kon goed met zijn handen werken en een dergelijk karweitje gaf hem een gevoel van kracht en maakte hem meer geschikt voor het gevecht met de dagelijkse beslommerin gen. Pas na het avondeten, na een lange periode van stilzwijgen, vroeg zij: „Wanneer ga je naar de bisschop?" „Maandagmiddag." „En wat ben je van plan hem te zeggen?" „Ik zal wel eerst moeten horen wat hij mij te vertellen heeft, vind je niet?" „Je weet wel wat hij jou te zeggen heeft. Wat zal je antwoorden?" 17.00 Amusement ...intsorkest 19 05 Het wereldmuziekconcours te Kerkrade 19.30 Madrigalen 20.00 Nieuws 20.05 Gev. programma 20.50 Mededelingen 20.55 Disco-causerie 21.40 Dansmuziek 22.10 Buitenlands overzicht 22.55 Gram. 22.35 Ucn- te muziek 23.00 Nieuws 23.15 De 2e assem- blée van de Wereldraad van Kerken te Evanston 23.25—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Zang en plano 10.30 Gram. il.OO Voor de vrouw 11 30 Gram. 14.50 „Als de ziele luistert" 12.00Angelus 12.03 Gram. 12 30 Land- en tulnbouwmededelingen 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws 13.20 Amusementsmuziek 13.50 Gram. 14.00 Promenade-orkest en soliste 15.00 Gram. 15,30 Ben je zesüg? 16.00 Voor de zieken 16.30 Zl«- kenlof 17.00 Voor de jeugd 17.45 Regerings uitzending: pater K. van Kessel M.S.O.; „Op bezoek naar onbekende papoea's" 18.00 Lich te muziek 18.20 Sportpraatje 18.30 Voor de jeugd 18.52 Actualiteiten 19.00 Nieuws 19.10 Gram 19.15 „Uit het boek der boeken" 19.30 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram 12.25 Voor de arbeiders 13.00 Nu 13.10 Twintig vragen 13.40 Orgelspel Nieuws 14.00 Orkestconcert 15.00 Air mentsmuziek 15.45 Crltieken 16.30 Close-up 17.00 Voor de kinderen 18.00 Nieuws 18.1* Sport 18.20 Twee piano's 18.45 Gev, prog 19.15 Onbekend 20,00 Reportage 20.15 Ge' programma 21.00 Nieuws 21.15 Causerie 21.45 Recital 22.16 Onbekend 22.45 Voordracht 23.00 23.08 Nieuws. Engeland. BBC. Light Progr. 1500 en 247 m 11 45 Orkestconcert 12.30 Sport 13.35 Amuse mentsmuziek 13.45 Voor de kleuters 14.00 Gram. 14.30 Voordracht 15.00 Sport 15.45 Mill- talr orkest 16.15 Mrs Dale's dagboek 16,30 Amusementsmuziek 17.15 Gram. 17.30 Sport 18.35 Gram. 18.45 Hoorspel 18.00 Ni. Sport 19.30 Quiz 20.00 Gev. pro gra i Concertorkest, koor en sol. 21.30 Hoorspel 22.00 Nieuws 22.15 Dansmuziek 23.05 Voor dracht 23-20 Dansmuziek 23.5024.00 Nieuws N'WDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 13 00 Nieuws 13.10 Gev. concert 14.00 Orkest concert 16 00 Lichte muziek 16.20 Pianorecital 17.00 Nieuws 17.45 Amusementsmuziek 1900 Nieuws 19.15 Bariton en plano 20.10 Gev. programma 21.15 Gram. 21.45 Ni-iu' uitzending 19.00 Gram. 20.02 Kamermuziek .20 Gram. 22.50 Arabische muzdek 23.20 Gram. 23.45-44.00 Nieuws. ssel. 324 m. 11.45 Operettemuziek 12.34 (12.50 Koersen) 13.00 Nieuws 13.15 de soldaten 19 00 Nieuws 19.30 ,De slag Je IJzer". caus. 19.40 Gram. 19.50 Syn- dikale kroniek 20.00 Verzoekprogramma voor •ouw 20.15 Voor de vrouw 21.00 OrkesU :rt 22 00 Nieuws 22.16 Orkestconcert 22 55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13 00 Nieuws 13.20 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 18 30 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 „Mireille", opera 22.55 Nieuws. BBC. European Service. Uitzending voor Nederland: 22 00—22.30 Nieuws; Vraagge sprek; Boeken én schrijvers (op 224 en 75 m). Televisieprogramma. yARA: 19.C0 Repor- Kruiswoordraadscl Horizontaal: 1- Vrucht. 4. speel genoot. 6. ten derde, 7. fabelachtig dier met een hoorn op de kop- Verticaal: 1. kwijtschelding van straf, 2- lawaai. 3. op en neer dansen. 4. Jap. gewaad. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 2. Fortuin, 8. AP., 10- pook. 11. aad. 13. op. 14. P.C-, 15. praam, 17 bah. 18. aas. 19. plat. 20- jas. 21. da. 22. re. 23. ut. 24- paal. 26 barrel. 28. rijs, 29. sein. Verticaal: 1. Raap. 3 op. 4. room. 5. top. 6- uk. 7. nuchter, 9 paraat. 12- dwaas. 14. paar. 16. as, 17. B.L-, 19- paars. 20- jut, 21. dar. 24. pas. 25- lee. 26. bij. 27. li.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2