Moet JOE" onder censuur? HET VERHAAL VAN ^ITlientje en sSa&rtje eperneut 1 ï>S0t>*>SDÉ>ID9at>ID93É»PSÖ«>P9Di»P80t^^ £>^v£^fi>£>9Dfi>pge>ft>pgDe>iD5Dfi>£>SD8>jDSO®>£>«Dfi^^ DOOR G. TH. ROTMAN 20. Snel doken we in een der lege kisten, waarvan er 'n hele stapel stond. De man, die op de wagen ge zeten had, blijkbaar de vrachtrijder zelf, kwam binnen, gevolgd door zijn knecht. „Kijk eens!" riep de vracht rijder uit, ,,daar staat zowaar een bloempot op de wagen! Hoe komt die daar nou? Die had ik nog niet eens gezien!" 23. Tjonge, wat duurde het lang, voordat die knecht wegging! En al die tijd zaten wij daar op onze hur ken in die pikdonkere, benauwde kist. Maar eindelijk hoorden we hem toch weggaan. Wij aan 't duwen tegen het deksel. Mar daar stond een kist vol Deventer koek bovenop, en hoewel het deksel af en toe iets meegaf, we kre gen het toch niet weg. 21. „Nu, wie hem daar neergezet heeft, wil hem zeker kwijt, en mij komt hij goed te pas!" vervolgde de vrachtrijder. „Mijn zuster is 12% jaar getrouwd, en ik wist juist niet, wat ik haar geven moest!" Hij nam de pot op zijn arm, gaf de knecht opdracht, de boel wat op te ruimen, en vertrok. We dorsten geen kik te geven, uit angst, voor inbrekers aan gezien en opgebracht te zullen wor den. 24. Van angst gingen we een deun tje zitten huilen. Zouden we daar in die akelige kist moeten verhongeren? Hadden we maar geroepen, toen de knecht er nog was! O, O, wat moe ten we beginnen! Opeens zei Saar: „We moeten proberen, de kist uit elkaar te trappen!" Zo gezegd, zo gedaan. We gingen op onze rug lig gen en trapten zo hard we konden tegen de wand van de kist... 19. Ik keek ook. Jawel, hoor! Het was een vrachtrijderspakhuis; de wagen stond er, en de pot stond er nog steeds op. Daar de deur niet af gesloten was, slopen we naar binnen. Na de deur voorzichtig achter ons dichtgedaan te hebben, liepen we re gelrecht naar de wagen toe. Maar net wilden we de pot pakken, toen opeens buiten aan de deur gemor reld werd... 22. Ziezo, daar waren we onze bloempot dus weer kwijt en konden weer opnieuw beginnen! Als nu die verwenste knecht ook maar wegging, dan konden we tenminste uit onze benauwde schuilplaats komen. Maar jawel, hij begon de ki3ten te ver schikken en zette opeens bom! een paar grote kisten boven op de onze, zodat we helemaal opgesloten zaten. O kinders, wat zaten we in angst! Het debat over McCarthy in de Amerikaanse Senaat Het beroemde Vrijheidsbeeld, dat tedere bezoeker, die over de Oceaan is gekomen, als het ware verwelkomt. HET McCarthy-debat was ontke tend door de republikeinse se nator uit Vermont, Flanders. Hij had een motie ingediend om Joe, zoals de Amerikaan McCarthy noemt, on der censuur van de Senaat te stel len en aan zijn activiteiten een eind te maken. Zowel Knowland als Johnson had den getracht het debat uit te stellen. Beiden waren huiverig het optreden van de senator uit Wisconsin en daar mee de naam van Amerika voor het publieke forum te brengen. Men wil de het liever binnenkamers uitvech ten en men vreesde voor preceden ten. Niettemin hield Flanders, gedreven door zijn kiezers, vol. En Vrijdag avond, 30 Juli om 7 uur. ving dan ook het debat aan met een scherp requisitoir van Flanders. McCarthy, kauwend op de haken van zijn bril, luisterde schijnbaar on bewogen toe. Maar toen hij tenslotte opsprong, rolden de tegenbeschuldi- gingen uit zijn mond. Hij wenste voorts geen dief genoemd te worden ..zonder dat gezegd werd, wat hij had gestolen" De republikeinse leider Knowland trachtte de zaak te sussen. Hij is een voortreffelijk spreker, die zonder eni ge moeite a l'improviste een uitvoe rig betoog hield, waarin hij trachtte de motie van Flanders op een zij spoor te rangeren. De doorslag gaf tenslotte de demo cratische senator McClellan uit Ar kansas. Hij nam het denkbeeld van de republikeinse senator Smith uit New Jersey over om een commis sie in te stellen, die de beschuldigin gen nader zou moeten onderzoeken. De houding- van McClellan bleek be slissend te zijn voor de conservatie ve vleugel in de democratische par tij. Zijn voorstel werd na urenlange discussie aangenomen met slechts ne gen democratische en drie republi keinse stemmen tegen. Het resultaat zal nu wel zijn, dat de kwestie op de lange baan gaat. McCarthy's on schendbaarheid is althans voorlopig weer gewaarborgd Vraag intussen niet, welke beschul digingen inmiddels over en weer de zaal waren ingeslingerd. Wanneer ge zulk een debat aanhoort, clan prijst ge u gelukkig, dat in Nederland de grenzen van het oirbare nauwgezet worden gehandhaafd. En ook wie wel eens wat meer leven in de parlemen taire brouwerij wenst, mag dank baar zijn, dat onze Kamerleden zich niet te buiten gaan aan deze Ameri kaanse ketterjagerij. Door Mr. C. J. VERPLANKE EPLURIBUS UNUM. Zo luidt de zinspreuk, die geschreven staat boven het hoofd va.n de voorzitter in de vergaderzaal van de Amerikaanse Senaat. Maar niet iedere Amerikaan weet, wat die spreuk betekent. Dezer dagen werd in het kader van een televisie-uitzending een wille keurige Amerikaanse dame opgebeld, die 1500 dollar zou krijgen, wanneer ze de vertaling van dit devies, dat op alle dollarbiljetten voorkomt, kon geven. Ze wist het niet -Maar ook in de Amerikaanse Senaat was dezer dagen in de daar ge voerde discussies geen sprake van „ééu uit velen". Integendeel, tijdens de debatten over het optreden van senator McCarthy was er noch onder de republikeinen, noch onder de democraten van enige eenheid sprake. Ook al werd tenslotte met 75 tegen 12 stemmen een voorlopige oplossing verkregen. In de vergaderzaal van het mach- HBHSMIfefe. |K tigste nationale politieke lichaam, dat in de Westelijke wereld wordt gevon- den. hebben wij, dank zij de vrien- delijke hulp van de Nederlandse am- bassade te Washington, een plaatsje v 1 JBf kunnen krijgen op het voor diploma- j^^Bk ten gereserveerde gedeelte van de BKjBtti tjokvolle publieke tribunes tijdens het 0^1 ..debat van het jaar", zoals een amb- f tenaar van het State Department het JUj^B tegenover ons Dat debat liep over de uitbreiding van de anti-communistische actie, die door de niets en niemand dan zich- zelf ontziende republikeinse sena- B/ma tor McCarthy op een dusdanige wij- ze wordt gevoerd, dat zijn naam een -'W begrip is geworden in de wereld en dat een gesprek met een Amerikaan V niet lang behoeft te duren, voordat B v ^^^B ^^B hij uw mening heeft gevraagd. B v Jj^B OVER de afloop van dit debat heeft de dagbladpers u ongetwijfeld uitvoerig ingelicht. Daarom is het wellicht interessant enkele indrukken ^^BBflBBBfifiSBHBH te geven van de plaats, waar zulk t een debat wordt gevoerd. Joe McCarthy, middelpunt van het Het duurt wel enige tijd, voordat ..debat van het jaar ge u hebt geacclimatiseerd in de ver gaderzaal van de Amerikaanse Se naat. Zowel het Nederlandse als het Engelse en Duitse parlement hebben hun eigen sfeer, maar nergens be reikt de parlementaire welsprekend heid zulk een peil als in de Senaat zaal in Washington. Ministers komen nl. bij de debatten niet te pas. De wetsontwerpen worden wel door hen geïnspireerd, maar worden door de senatoren zelf ingediend, zodat de discussies tussen de leden onderling In vier rijen in de vorm van een halve cirkel zitten de senatoren (twee uit ieder van de 48 staten) ge schaard rondom de voorzitterszetel, die in het midden van de lange zij wand staat. De Amerikaanse vlag is achter deze zetel, die bezet wordt door de vice-president van de V.S. (Richard Nixon), gedrapeerd. De tri bune bevindt zich rondom in de zaal; de perstribune boven de voorzitter, zodat de journalisten de spreker in het gezicht kunnen zien. De linkerhelft van deze halve cir kel, gezien vanaf de voorzittersplaats, wordt bezet door de leden van de G.O.P. de Grand Old Party, zijnde de republikeinse partij, die met 48 zetels een krappe meerderheid vormt tegenover de 47 zetels tellende de mocratische partij. Zouden de scheids- lijnen in de Amerikaanse politiek lo pen langs de republikeinen en de de mocraten. dan zou de stem van de ene Onafhankelijke senator uit Ore gon de doorslag kunnen geven. Maar de scheidslijnen lopen veelal anders al weet niemand van te voren hoe ties te kunnen vergeven. Zo is thans de republikeinse partij regerings partij. maar men kan bepaald niet zeggen, dat zij haar medelid Mc Carthy in bescherming neemt. RECHT tegenover de voorzitter zit ten resp. op de rechterplaats van de linkerhelft en op de linkerplaats van de rechterhelft van de eerste rij, slechts gescheiden door het pad, dat de halve cirkel in tweeën deelt, de fractieleiders van de republikeinen en van de democraten: de senatoren Knowland uit Californië en Johnson uit Texas. Zij zijn het, die de dienst uitma ken en de gang van zaken in de se naat bepalen. De president heeft slechts de stemmingen te leiden en tot stilte te manen, wanneer de verga dering al te luidruchtig wordt. Deze beide leiders zijn dan ook altijd aan wezig en voeren vanaf hun plaats, vrijwel naast elkaar staande, het woord over de bepaling van de agen da. Zij zijn het, die de sprekers van hun eigen partij komen manen tot bekorting van hun speeches. Zij zijn het ook, die om een stemming vra gen of de voorzitter verzoeken de presentielijst voor te lezen ter vast stelling van het quorum. Dat laatste gebeurt herhaaldelijk en neemt veel tijd in beslag. Van alle kanten ko men de senatoren aangelopen om bij het afroepen van hun naam door hun ,,I" van hun aanwezigheid te kunnen laten blijken. DE senatoren spreken vanaf hun plaats en zonder microfoon. De interrupties en het geroezemoes ma ken hun uiteenzettingen dan ook voor iemand, die de Amerikaanse uit spraak van het Engels niet volmon dig machtig is, moeilijk te volgen. Onmiddellijk nadat iemand het woord heeft genomen het hoeft niet te worden gevraagd, mits men anders dan voor een interruptie maar wacht, tot de voorgaande spre ker is uitgesproken snelt een tachotypist met zijn schrijfmachine naar hem toe, gaat vlakbij hem zitten en tikt het gesprokene ra zendsnel op zijn machine neer. Langs de wanden van de zaal zit ten de secretarissen van de diverse senatoren. Zij zorgen voor het ver langde materiaal, geassisteerd door de secretarissen van beide partijen, die in de vergaderzaal zelf hun bu reau hebben. De in donkerblauw uniform gekle de „pages" meest jonge studenten zitten nonchalant op de trappen van het voorzitterspodium, en snel- iedere senatoriale wenk toe weg te brengen of

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7