Over gebruik en misbruik moedertaal van onze Kurhaus op hoogspanning, voordat banket begon Woedende jongelui schieten dorpspastoor neer „De Koning vraagt wie een Noors huis bewoont" 5 ZATERDAG 1< AUGUSTUS 1954 ALS MEN HET TE MOOI WIL DOEN Stralend avondfeest ter ere van Koning Haakon (Vervolg van pag. 1). Een van de meest opvallende verschij ningen bij deze ontvangst was mevrouw Solveigh Aasarad uit Rotterdam, die een japon droeg, geheel met Oslose motie ven geborduurd. Ook was er de Zun- dertse tuinder Lamberts, die. ter gele genheid van dit bezoek de Olafsorde kreeg en met wie de koning zich later nog afzonderlijk onderhield. De vorst sprak, gezeten op een sofa. na het handenschudden nog geruime tijd met verschillende aanwezigen, waaron der de Noorse houthandelaar Sjoquvist was, die van de koning vernam, dat hij logeerde in het Amsterdamse paleis ge bouwd, zoals de koning zeide „op 13659 Noorse palen". Om goed half zeven verliet koning Haakon de kring van zijn landgenoten, om zich naar het paleis Lange Voorhout te begeven. Naai Scheveningen In het Kurhaus te Scheveningen was inmiddels alles voor de ontvangst van de Noorse vorst in gereedheid gebracht. Zo als men weet, traden daar B, en W. van Den Haag als gastheren op. Burgemeester en mevrouw Schokking. de wethouders Feber, van Aartsen, van Zwij-dregt en Dettmeijer, allen verge zeld van hun echtgenoten, alsmede de gemeentesecretaris, de heer Wijthoff, be groetten daar de gasten, die van kwart ever zeven af begonnen te komen. Een der eersten was minister Beyen. Hij werd gevolgd door dr en mevrouw Drees. door Prof. Beel, de voorzitter van de-Eerste Kamer, mr Jonkman, de waar nemend voorzitter van de Tweede Ka mer Prof. Gerbrandy en vele anderen. Voor de ingang van het Kurhaus vorm den twintig Scheveningse dames, allen in Schevenings feestcostuum. voor een ere wacht. Onder-havenmeester Roeleveld had ze persoonlijk uitgenodigd. Burgemeester Schokking was zeer in genomen met deze even originele als feestelijke schare en kortte zich de, ove rigens geringe wachttijd, met een ge sprek met deze „erewacht". De koning komt Om kwart over acht viel er een stilte in het Kurhaus-hotel, die grote dingen aankondigde. En daar was de koning van Noorwegen, gekleed in rok, met een minimum van eretekenen, een voorbeeld, dat Prins Bernhard, die uiteraard ook in rok was, volgde. Het stralend middelpunt van de avond was H.M. de Koningin. Zij droeg een champagnekleurige zijden robe met een groene stola en zó'n prachtige collectie oorbellen, collier met hanger, diadeem en armband, dat zij, staande onder de grote luchter in de hall één rijke schittering was! Burgemeester Schokking stelde in de hall de leden van het college en hun da mes aan de vorsten voor en daarna be groetten de andere gasten in de grote salon de koning, de koningin en prins Bernhard. Afspraak was. dat er, om de koning te sparen, geen handen gegeven zouden worden. Maar met zoveel har telijkheid stak de vorst zélf de hand uit naar de deken van het Corps diplomati que, de heer Graeffe, die als eerste Tienduizend dollar Grootse Canadese hulp voor Ned. kind Canadezen hebben een grootse hulp actie gevoerd voor de vierjarige André Schrijvershof, die met zijn ouders en zusje uit Overflakkee was geëmigreerd en en kele maanden geleden, toen hij in Mon treal in de vensterbank van zijn ouder lijke woning zat, door een auto werd aan gereden. Het jongetje werd zo ernstig ge wond dat zijn benen moesten worden ge amputeerd. De familie Schrijvershof, die reeds ge ruime tijd met tegenspoed had te kam pen. eerst door de watersnood in Neder land. later in Canada door ziekte van de kleine André en doordat de vader niet in zijn eigen vak (lasser-bankwerker) aan de slag kwam, kon de kosten van een lang durig verblijf in het ziekenhuis niet dragen. Bewoners van de stadswijk waar het gezin Schrijvershof woont, begon een hulpactie, die al spoedig zoveel geld op leverde. dat een belangrijk deel van de kosten kon worden gedekt. Verder belegde de zgn. Heart Club of Montreal (een liefdadige vereniging) de zer dagen een uivoering waarvan de ba ten op tienduizend dollar worden ge- Ziektekostenregeling voor ambtenaren Het samenwonen van een ambtenaar weduwnaar met één of meer zusters, voor wie de betrokkene kostwinner is in algemene zin. kan voor de toepassing van de interimregeling ziektekosten ambtenaren 1954 als samenwoning in ge zinsverband worden beschouwd. Dit heeft minister Beel geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mr Beernink (C.H.). rgesteld en naar de heer en Drees, die hem terstond volg den, dat pok alle andere gasten de ko ning met een handdruk begroeten kon- Er waren bijzonder fraaie toiletten. Wij willen volstaan met dat van me vrouw Van Karnebeek, de echtgenote van de Nederlandse gezant in Oslo te noemen. Een satijn kleurige robe, die geheel gegarneerd was met tuilen „bloe men. De koning was er zichtbaar ver rukt over. Om half negen begaf men zich aan tafel. Gioot taptoe Anderhalf uur later, om tien uur dus. ontwaarden we het rokken-zwart van de heren en de gewaden-pracht van de da mes op het gereserveerde gedeelte van het Kurhausterras, dat in het half don ker lag. zodat men eerst alleen wat schimmen zag. Maar aan de rand van het middenterras was licht en daar liet de rijzige gestalte van de Noorse vorst zich al spoedig ontdekken. Voor konings ogen glimmerden brilleglazen. Zo kon hem niets ontgaan van de zee en het militaire muziekfestijn, dat aan zijn voe ten was aangericht. .Op die boulevard stonden de muzikan ten van de Marinierskapel en de Ko ninklijke Militaire Kapel met hun in strumenten reeds in de aanslag. Voor deze gelegenheid waren de twee kapellen tot een muzikale eenheid samengevoegd Maar waar het oor een eenheid waarnam, daar zag het oog een duidelijk onder scheid. De K.M.K. in het uitbundige gala uniform en de mannen van Gijsbert Nieuwland in het sobere marinierskleed! Doch is soberheid niet het kenmerk van deze Scandinavische vorst, die we dc zee-koning plegen te noemen? Met die mariniers zat het dus wel goed. Met de taptoe zelf trouwens ook. Daar kon geen oor. hoe getraind ook. een vuiltje aan ontdekken. Zelfs bij de tus sentijdse commandowisselingen van de kapiteins' Nieuwland en Van Yperen raakten de muzieksoldaten hun balans niet kwijt Rond de muziek was een groot vierkant uitgespaard. De zijden daarvan waren dichtomzoomd met dui zenden belangstellenden Om tien voor half elf kon de kap. R. van Yperen zijn hand heffen om de beide volksliederen te dirigeren. En daarna kwam het publiek in het geweer. Want de koning zomaar uit het gezicht laten verdwijnen ging natuurlijk niet. Nauwelijks had deze dan ook enige stappen achterwaarts gedaan of het Haagse publiek raapte al zijn moed bij elkaar en juichte de Noorse gast op pret tige wijze toe. Een glimlach gleed over diens strakke gelaat. De Koning hief zijn hand tot een groet, meermalen zelfs. Het was een hartelijk afscheid. Terwijl het gezelschap zich gereed maakte voor het vertrek, stroomde de menigte reeds naar het Gevers Deynoot- plein, waaraan het Kurhaus gelegen is. In Rotterdam woonde koning Haakon gisteren een dienst in de Noorse zeenTanskerk bij. De predikant, ds A. Terjesen. werd door de Noorse gezant in Den Haag, de heer Jorstad, aan de Koning voorgesteld. Een der hoogtepunten v koning Haakons verblijf Nederland was zijn bezoek a Stavenisse waar 19 woningen zijn gebouwd die Noorwegen de Februariramp heeft ge schonken. Het 1-jarig jongetje J. I. Hage, dat tijdens de ramp zijn moeder en zuster verloor, overhandigde de Koning voor het doorhakken van een lint een Zeeuws broodmes met een broodplank. De gasten gingen zoals zij gekomen wa ren. in lange zwart-glanzende auto's. De indrukwekkende entourage van gemo toriseerd politie-escorte ontbrak ook hier niet. Een grootse indruk moet Ko ning Haakon gekregen hebben van dit Gevers Deynootplein, zo rijk getooid met versieringen en licht. Hel bood een overweldigende indruk. De langzaam wegrijdende auto met de wuivende ko ning en kóningin achter het glas trok uiteraard aller aandacht. Evenals trou wens de prinselijke wagen en die van de andere hoge personages. Slechts kort heeft Den Haag de Noorse vorst in haar midden mogen hebben. Maar die tijd is dan ook goed besteed en gebruikt voor een waardige en koninklijke ont vangst. Officiële instanties schieten vaak rare hokken HET IS ALWEER enige tijd geleden, dat ik de aandacht vestigde op de slordigheid, waaronder de moedertaal meer en meer te lijden heeft. Slordigheid of onkunde, dit valt niet altijd uit te maken. Ik behandel hieronder nu een aantal gevallen, die mij onder de ogen kwamen bij lec tuur van kranten en tijdschriften. Laat ik mogen aanvangen met een briefje, dat ik ontving uit een onzer grote steden en dat op'officieel papier was getikt. Daarop prijkte een hoofd Een derde voorbeeld: „Deze arbeiders hadden iets anders nodig a 1 s eerste le vensbehoeften". Ook hier blijkt weer. dat men niet al te gauw oude schoenen moet weggooien voor men nieuwe heeft. Want het klaarblijkelijk met opzet vermijden van het woord dan na een vergrotende trap en het woord anders, leidt vaak »ot onduidelijkheid. Een vierde geval: „Multatuli zag liever bomen als mensen". Niet onaardig vroeg een ander blad spottend, of niet bedoeld was: mensen als bomen De woorden zeer en heel gebruikt men ook vaak totaal verkeerd. Dit is b.v het geval in: ..Heel vroeger bestond er in de bebouwde kommen een maxi- snelheid van 15 km." De schrijv dat luidde: H.B.S. met 5-jarige c Klaarblijkelijk was dit in duizenden bedoelt: lang geleden. exemplaren gedrukt en niemand had opgemerkt, dat er onzin op stond. ongetwijfeld werd geschre- met de uitdruk- Een rector van een onzer lycea liet een advertentie plaatsen van de volgende in houd: „Lerares Frans gevraagd, vermoe delijk tot einde dezer cursus" 't Was een heel modern lyceum, waar klaar blijkelijk ook de taal vernieuwing had Dit zijn een paar voorbe dden van zeer officiële oorsprong. In de kranten, vooi- de „koppen", die meestai met grote haas; worden opgesteld, kan men vaak gevallen vinden, waaruit blijkt, dat de schrijver niet heel vast in zijn taalschoe- ën staat. Zo lees ik: „Schilder m a a k e dode lijke val" en ik vroeg me af. welke men- nf dieren van deze uitvinder de slachtoffers zouden worden, toen me uit ^ard van het bericht duideiyk werd. dat bedoeld was: hy deed een dode lijke val. misverstand van ongeveer dezellda ontstond bij het bericht: „Vondst zeldzame munten in Gemeente- Arnhem". Ik kreeg zonderlinge gedachten over de directeur van die in stelling, toen ik bemerkte, dat er be doeld werd: Tentoonstelling van die munten. Een criticus wilde heel origineel zijn. u is dit altijd een gevaarlijke onder- eming. die vaak mislukt, wat ook hier het geval was. Hij schreef namelijk: ..Het door Eugöne Scribe en Ernest Le- gouvé geschreven niemendalletje, waar van het gezelschap onder régie van Frank Rademakers een „iemendal" heeft weten te maken." De schrijver be dacht waarschijnlijk niet, dat het woord .iemendal" niet bestaat en volsitrekt in strijd is met de afleiding dal al). altijd De ontkenning geeft ook nog Iemand schrijft: „Doch zodra oen jé Halfweg gepasseerd, of je ziet de wals aankomen." In de eerste helft van de weggevallen, klaarblij kelijk onder invloed van de uitdrukking: Nauwelijks-... of Deze verwarring van synoniemen speelt de schrijvers vaak parten, zoals in: „Ik ben haar uit het oog ver- Vindingrijke kok maakte nieuwe gerechten king: Ik ben het kwijt. De vrees niet duidelijk genoeg te zijn. brengt iemand er vaak onbewust toe verkeerde vormen te bezigen, als in: Men behoef: deze lieden niet onmense lijk te behandelen, maar men diene Lees: dient) er zich toch rekcnschao van te geven, dat dit tot verkeerde gevolgen leidt". Gevaarlijke leei Er zyn onder de nieuwlichters velen, lie de leer verkondigen, dat men a ls en a n geheel willekeurig kan gebruiken, lthans na een vergrotende trap. Ik ge loof. dat dit een gevaarlijke leer is. Ik vond voor deze mening bewijzen in de volgende zinnen: ..De vreemdelingen kwamen terug. De gezichten meestal ernstiger en strakker a 1 s vroeger". Nu was mijn eerste gedachte, het woord a Is op te vatten in de zin van zoals. Uit de rest van het stuk bleek, dat dan was bedoeld. Maar waarom is dit niet gc- Ditzelfrie geldt voor een zin uit één onzer bekendste letterkundige tijdschrif ten: „En dan zou hij een nationalisme, dat een zo primaire eis stelt als een natio naal territoir, misschien toch ogen bekijken zonder de belangen van andere volken te tellen, laat staan te erkennen. e 1 kan ergrotende trap worden gebezigd. De Haagsche Post, die een rijke vind plaats voor zoekers naar taalfouten is. had dit in haar kolommen: „Debatteert u wel eens voor de grap van uit een standpunt, dat u niet werkelijk inneemt"" En het verbluffende antwoord, dat ze gaf. was: „Zeer soms" Er is toch heus niet veel taalgevoel nodig om de onzin hier van te gevoelen Nog een aardig voorbeeld van over matige duidelijkheid vond ik in de vol gende. aan de H P. ontleende zin: „Het heeft er de schijn van, alsof het bis schoppelijk mandement met richtlijnen de houding van de Nederlandse Katholieken. enz. Hier hebben we ie doen met een verwarring van de uit drukkingen: Het schijnt alsof en het heeft er dc schijn van dat. Het geharrewar met d a n en als. waarop ik hierboven de aandacht ves tigde. blijkt ten gevolge te hebben, dat men soms dan gaat gebruiken, waar hel beslist als moet zijn. Ik geef als voor beeld deze zin: „Want men kan even goed. naar bed gaan dan vele van die r. g. Humoristische boeken door te lezen". Deze zin is genomen uit een onderwij zersblad. Zij behoorden toch zulke fou ten niet te maken! Vreemde gedachten- sprongen Vermakelijk wordt het. wanneer een schrijver een gedachtensprong maakt, ri.w.z, een stukje redenering in zyn zin nen overslaat. Zo lees ik ln correspon dentie over Spanje in een oneer grote dagbladen: ..Een paar ziet men vrijwel nooit, dat schijnt als bijzonder slechte elden". Men vraagt zich af. de slechte manieren zijn. Het nooit i van een paartje? Dit zal toch wel de bedoeling wezen, en even vermakelijke aankondiging ik deze week nog in een Haagse agc Daar stond: „Indien u niet in deze zaak moet zijn, is het bij Alg. Po liticverordening verboden hier fietsen te plaatsen". Klaarblijkelijk moet dus degene die de politieverordeningen maakt, bij alle Haagse burgers gaan vra gen: „Moet u in deze zaak zijn? Zeg me dat, anders kan ik mijn verordening niet maken". Hoe ingewikkeld maken de mensen de taal toch vaak door hun def tigheidsmanie. Waarom niet eenvoudig dit gezegd: ..Als u niet irt deze zaak moet zijn. mag u uw fiets hier niet zet ten. lAlg. Politieverordening)". Zo gaat het dikwijls. maar het is dan ook een in ors land 8lgemeen geldende regel: „Waarom zou men iets op een voudige wijze doen als het ook inge wikkeld kan?" Dr F. C. Dominions Grote razzia's in Milaan Twee jonge Italianen hebben gisteren meisje dat nog geen achttien was De pastoor Don Silvestro Beneggi dorp Vermezzo tin de omgeving andere i Milaan) doodgeschoten, omdet hij nationalisme, dat. jgerde, een trouwbewijs erstrekken .nderjarig meisje. De zuster an de pastoor, die de deur voor de weet op te houden over Lebensraum te [jongens had geopend, had in de aan- bulken". Het eerste a 1 s is juist gebezigd, [grenzende kamer gehoord, hoe de jon- het tweede m.i. niet. Hier had voor de gens haar broer vroegen, in het geheim duidelijkheid beslist dan moeten staan.leen huwelijk te voltrekken van een (Van een onzer verslaggevers Tientallen nerveuze kell- ners stonden gisteravond omstreeks 1 uur in de grote zaal van het Kur haus te Scheveningen te luisteren naar de aanwij zingen van de heer C. G. Peperkamp, tweede .maitre d'hótel. Op rustige toon gaf deze zijn instructies voor het grote banket, dat de gemeente het konink lijk gezelschap aanbood en waaraan zeventig perso nen zouden aanzitten. „Denk erom. de sommeil- ler staat links, en niet morsen als de wijn inge schonken wordt. Zijn er nog vragen3" Dat was dan het einde van een uiteenzetting, die bijna een uur had ge duurd. Maar ook in de keuken van het Kurhaus heerste hoogspanning. De chef-kok, de heer J. Th. Heering, had voor de moeilijke opgave gestaan, dat er al enkele maal tijden waren gebruikt door het koninklijk ge zelschap en het protocol duldt geen doublures. Daarom had hij een aantal gerechten, zoals kip, eend, kreeft en zalm, eenvoudig uit zyn plannen moeien laten vallen. Maar wie, zo als de heer Heering, al meer dan een kwart eeuw chef kok van hel Kur haus is, staat voor zulke problemen niet. Hij was dus met enkele nieuwe creaties gekomen, zoals bijvoorbeeld een gevulde zwezerik (gevuld met een speciaal daartoe uit Zwit serland gekomen ganzen lever) en forel, die een buitengewoon ingewikkel de bewerking had onder gaan. („Maar ik heb het zelf geproefd en ik vind hel erg lekker".) De forel is namelijk, als alle riviervissen, bijzonder gra- terig en bij hei fileren had men zelfs de pincet niet vermeden. Daarna was de forel in plakjes gesneden en met fijngewreven kreeft ertussen in een wijnsaus weer aan elkaar gebakken. Het ijs uiteraard in de Noorse en Nederlandse kleuren was gegarneerd met verlichte chocolade molens. Bepaalde onder delen van het menu wer den geserveerd op schalen in d/ worm van oude vi kingschepen. Een batterij van negen tig man had in de keuken gewerkt en naar schatting zal het aantal kellners wijnschenkers niet ver uanl de vijftig zijn geweest. j De tafel was opgesteld j tn een grote U-vorm. In het midden van de brug van de U zat de Noorse vorst, rechts naast hem de Koningin en links de Prins. Zij hadden het ge-\ zicht op zee. De tafelbouw- en deco raties waren geschied door de «heer J. C. van Zutphen, architect en bin nenhuis-architect bij de E.M.S. en met aanwijzin gen van de heer H. van Zeggere», oud-gemeente architect. Er toas Wcdg- wood-porsele in, Louis Seize-zilver en Leerdam kristal. De tafel was ver sierd met prachtige don kerrode rozen en zeeschel pen. Langs de wanden va de zaal hingen fraai bloemstukken van dahlia' en gladiolen. Het was de bedoeling, dat het gezelschap na diner de koffie in lounge zou gebruiken. Kwam men na de taptoe door de grote zaal terug, dan was daar geen spoor meer van de tafels of i len te zien, slechts lange gang in de kleuren van beide landen. Toen koning Haakon te Numansdorp in de Piet Hein stapte, hielden prins Bernhard en de schipper hun handen beschermend boven het hoofd van de rijzige vorst, hetgeen niet overbodig bleek. Koningin Juliana als tolk Vorstelijk bezoek voor schooljeugd en weduwe in Stavenisse (Van een onzer verslaggevers) FN WIE VAN JULLIE woont nu in een Noorse woning?" Tientallen Stavenisser schoolkinderen, samengegroept in de „nieuwe" straat van hun woongemeente. staren niet-begrijpend op naar het genoeglijk lachende gezicht van de vreemde Koning, van wie zij weten dat hij ai meer dan tachtig jaar oud is. Maar dan is het de vriendelijke stem van koningin Juliana zelf, die. naast koning Haakon staande, vertaalt: „De Koning vraagt, wie van jullie in zo'n Noors huis woont?" Ha. dat verstaan ze.... en daar gaan de vingers omhoog, hier één, daar nog een paar Op dc volgende vraag, die de Koning weer in het Engels stelt en die de Koningin weer in het Nederlands nazegt, durven ze al vlotter te antwoor den: Ja, ze vinden de huizen prachtig en ze wonen er wét graag in! pastoor weigerde, waarop een heftige woorderwisseling volgde. Eén der kna pen trok toen een pistool en schoot de pastoor neer. Vlak vóór hij stierf, mom pelde de geestelijke: „Arme jongens, ze wisten niet wat zy deden Na de moord, verlieten de jongens ijlings het huis. Met het pistool in de hand hield één hunner de aanstormende menigte op een afstand. Zij sprogen in een gestolen taxi, bestuurd door een derde jongen, en verdwenen. Bij razzia's in geheel Milaan heeft de politie later zeventig jongelieden aan gehouden. maar het is nog riet bekend of de schuldigen er bij zijn. De chauffeur van dc gestolen taxi werd op 80 km van Vermezzo bewuste loos aangetroffen: de jongens hadden hem aan een boom vastgebonden. Volgens Reuter hadden de moorde naars reeds in verscheidene andere dor pen naar de pastoor gevraagd, alvorens zij in Vermezzo aankwamen. In de andere dorpen hadden zij steeds de pastoor niet thuis getroffen. Na het bestand in Indochina OHiciële tekst der voorwaarden ln Parijs werd de tekst gepubliceerd van de overeenkomsten inzake het be stand m Indo-China- Deze houdt in onder scheidene bepalingen voor Vietnam. Cam bodja en Laos. Het betreft het samen trekken der troepen in voorlopige her groeperingscentra; de ontruiming van Hanoi en Haiphong, waarvoor een limiet is vastgesteld; het terugtrekken der bui tenlandse strijdkrachten uit Cambodja; de bepaling, da. geen militaire verster kingen Laos mogen h'nnenkomcn etc. Voor de opleiding van het nationale leper mag de Franse legerleiding een aantal militairen, hoogstens 1500 officieren en onderofficieren, in Laos achterlaten- Voorts mogen circa 3500 militairen van de Franse Unie in Laos blijven, ter be zetting van twee Franse inrichtingen, te Seno en in de vallei van de Mekong. Volgens de getroffen overeenkomsten is het verboden, nieuw militair perso neel. wapens en munitie in Vietnam te brengen. D» twee zones van Vietnam mogen piet deelnemen aan een militair bondgenootschap. In Vietnam en Laos. zullen de krijgsgevangenen binr.cn der tig dagen, na het van kracht «aorden van het bestand, worden viijgelaten In Cam bodja zal zulks geachicr.en. zod-a de overeenkomsten van kracht zijn- Het be treft hier een officiële pui) icatir» >dn het getroffen accoord, waarvan eerder door Reuter en AP. melding s gemaakt. Van Franse zijde wordt nog meege deeld. dat op 20 Augustus in Parijs on derhandelingen beginnen, ter beëindiging van de monetaire unie met Vietnam. Laos en Cambodja- jongetje J. I. Hage. wiens moeder en zus ter bij de overstroming om het leven kwamen, een forse broodplank en een even kloek mes in fraai bewerkte snede aannam, met behulp van welke attributen hij het lint, onder de erepoort over de nieuwe straat gespannen, moest verbre ken. De plank, waarop alweer Noorse motie ven en woorden van dank waren aange bracht. kwam onder het lint. het mes uit de schede en er boven toen een forse klap en het beletsel viel: de straat was vrij. Onvergetelijk Eén van de treffendste gebeurtenissen tijdens het bezoek dat koning Haakon van Noorwegen aan ons land brengt, mogen we wel dat korte verblijf in Stavenisse Toen de Piet Hein. van Numansdorp komende, even na kwart voor drie in de haven meerde, stond vrijwel „heel het eiland Tholen" op de wallekant. Er klonk fris en hartelijk gejuich, toen de koning zich op de Piet Hein vertoonde: ln admiraalsuniform en met een witte pet op. Achter hem verscheen weldra konin gin Juliana, in het grijs, gevolgd door Prins Bernhard reed de stoet langs het gemeentehuis, onder een erepoort met „Velkommen til Stavenisse" door. en dan. tussen een ere haag van de Nationale Reserve, naar het begin van de Koning Haakonstraat. ge vormd door 19 woningen die het Noorse volk de zwaar getroffen gemeente schonk. Nauwelijks waren de hoge bezoekers uitgestapt of de grote verrassing voor de Koning begon: schoolkinderen van de 6e. 7e en 8e klasse van de lagere school zon gen. met begeleiding door het plaatselijke, luziekgezelschap O B K. twee coupletten in het Noorse volkslied. Iedereen keek gespannen toe. toen de Koning uit handen van het zevenjarige Nu kwam dan eindelijk het moment waarnaar mevrouw M. Moerland-Fierens. die haar man bij de ramp verloor, zo ge spannen had uitgezien. Haar viel de eer te beurt in haar nieuwe Noorse woning Koning, Koningin en Prins te ontvangen. „En nooit, nooit zal ik het vergeten", zei ze later, al was ze door overstelping van emotie eigenlijk vergeten, wat de vor sten allemaal hadden gezegd, toen ze bin nen waren en zomaar een kopje koffie bij haar aan de tafel gebruikten Toen er tijdens de visite, een formatie van 24 straaljagers gierend over de straat vloog, snelde Prins Bernhard naar buiten om te kijken. Het publiek vond de straal jagers niet zo aardig, want er stond bul ten een luidspreker waardoor men allea kon horen wat er binnen werd gesproken. Voor de gemeente ondertekende koning Haakon in de woning een oorkonde. Toen kwam het afscheid. In snelle vaart verwij derden de auto's zich in dc richting van Bergen op Zoom. Even over vieren zette de trein zich rijden'" beWCging °m n"r D*n Haag te

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5