H. Hazelhoft vandaag 40 jaar in rijksdienst Sociale leven gaf hem meer voldoening dan het onderwijs i4 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1954 Plicht en (rouw Vandaag herdenkt de heer H. Hazelhoff, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Leiden, het feit, dat hij veertig jaar geleden in rijksdienst trad. Het was de uitdrukkelijke wens van de jubilaris, dat hieraan vooraf geen publiciteit werd gegeven. Het jubileum is dan ook in intieme kring met de naaste medewerkers van de heer Hazelhoff, gevierd. Op deze vie ring hopen wij in ons blad van Maandag terug te komen. De jubilaris werd geboren op 1 Dec. 1895, Nadat hij de lagere school had door lopen, ontving hij een opleiding tot on derwijzer aan de Rijkskweekschool te Nijmegen. Vóórdat de 'onderwijzersop- leiding voltooid kon worden, brak de wereldoorlog 19141918 uit De heer Hazelhoff werd opgeroepen tot het ver vullen van plicht tegenover het vader land. doch liet intussen zijn aanvankelijk doel het onderwijs te gaan dienen niet los. In alle drukte van het kazerneleven zette de heer Hazelhoff zijn studie voort en wist in de militaire dienst niet alleen de acte te halen als onderwijzer bij het lager onderwijs, doch ging tevens door met de studie voor de hoofdacte. Zijn doorzetten werd met succes bekroond en deze ..vrije-tijdsbesteding" in de dienst tijd werd op deze wijze een vrucht bare ondergrond voor zyn verdere leven Niet alleen was de jubilerende direc teur druk met zijn studie voor onder- 1 wijzer, want ook door de militaire auto- 1 riteiten werd in hem méér dan een ge wone soldaat gezien, met het gevolg, dat hij bij de officiersopleiding werd inge deeld Hij zag zich alzo geroepen tot een tweeledige studie: de onderwijzersoplei ding en de officiersopleiding. Dit was echter voor hem geen reden om het één of het ander los te laten. Als militair wist hij op te klimmen tot de rang van kapitein en hij diende het vaderland als 1 zodanig bij de luchtdoelartillerie. Ideaal 1 Bij het eindigen van de vorige wereld oorlog was de heer Hazelhoff klaar om zijn particuliere loopbaan te beginnen als onderwijzer en hij ving deze loopbaan i ook inderdaad aan. Hij kwam echter, mede door zijn ervaringen in de militaire dienst, allengs tot de overtuiging, dat het onderwijzer-zijn hem toch niet die bevrediging gaf. welke hij er van ver- 1 wacht had. Zijn ideeën ging meer en meer de kant uit van het sociale leven, om welke reden hij solliciteerde naar een betrekking bij het departement van sociale zaken. Hier vond de heer Hazel- i hoff zijn levensideaal terug. In 1920 werd hij benoemd tot ambte- i naar bij de rijksdienst voor werkloos- 1 heidsverruiming, vaar hij werkzaam was onder leiding van de heer Meyer de Vries, de tegenwoordige voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht. Later zag hij zich de arbeid bij de arbeidsbe middeling als zijn meer speciale taak toe- i gewezen. Conflict Toen in 1941 het rijksarbeidsbureau in het leven werd geroepen, een instelling waarvan de plSnnen al jaren vóór de oorlog gereed lagen, ontving de heer Hazelhoff de uitnodiging, om het direc teurschap van het gewestelijk arbeids bureau Leiden op zich te nemen, welke functie hij aanvaardde. Op 1 Mei 1941 trad de jubilaris in dienst. Het was hem echter een doorn in het oog dat de bezettende macht het ambte lijke apparaat van het arbeidsbureau i meende te mogen gebruiken om ook de Duitse belangen te dienen. Dit leidde spoedig tot een conflict en reeds een Winteidienstiegeling N. Z. H. V. M. Bussen naar Haarlem voortaan alleen over Warmond Klachten en wensen hadden gunstige gevolgen Eén van de belangrijkste veranderingen, die de N.Z.H.V.M. op 6 October met de nieuwe winterdienstregeling invoert, is wel, dat alle busdiensten van Leiden naar Haarlem via Warmond zullen lopen. Dat de nieuwe re geling dit keer niet op 3 October ingaat, houdt verband met de opheffing van de locaaldienst Sloferdijk-Amsterdam-Spuistraat. Ook uit deze dienst regeling blijkt weer, dat het publiek in niet onbelangrijke mate meewerkt aan de samenstelling er van, namelijk door klachten en wensen te uiten. Zo zal wat de trams betreft de locaaldienst van Saheveningen via Den Haag naar Voorburg, dank zy verschei dene klachten, weer net als vroeger rij den: na 8 uur iedere 20 minuten uit Sche- veningen en iedere 10 minuten uit Den Haag. De stadstram te Leiden wordt volgens de nieuwe regeling uitgebreid met een extra dienst tussen 1 en 6 uur 's mid dags. De laatste verbinding tussen de Hoge Rijndijk en Oegstgeest is 8 minuten later gesteld. De doorgaande diensten van Den Haag naar NoordwUk aan Zee, via Leiden, voldoen geheel aan de verwachting en worden gehandhaafd. Op verzoek van Noordwykers zyn de tijden van de laatste tram nu zodanig gewijzigd, dat 23 30 uur de voorlaatste en 0.15 uur de 'laatste tram van Leiden naar Noordwyk ver trekt. De vroege van Leiden naar Den Haag, die om half 6 uit Leiden vertrekt, b'okt weinig belangstelling te hebben en zal vervallen. Op verzoek van Voorscho tenaren werd een extra dienst ingelast, morgens om 7 uur uit Leiden. De laat- e van Leiden naar Voorschoten ver- K. en O. tien jaar K. en O. gaat In het volgende seizoen het tien-jarig bestaan herdenken. Het be stuur heeft besloten, in het jubileumsel- zoen elke maand, van September tot en met Mei. een of meer bijzondere uitvoe ringen te organiseren. Blijkens een vandaag uitgegeven folder vermeldt het programma vier series to neelvoorstellingen door Nederl. gezel schappen, t.w. de Ned. Comedie, de Haag se Comedie, de Toneelvereniging en het Rotterdamse Toneel; drie concerten met een populair programma, te geven door het Rott. Philh. Orkest en het Residentie- Orkest; drie cabaretavonden: een opera voorstelling (bij voldoende belangstelling); lezingen met mooie films en speciale filmvoorstellingen, eenmaal per maand in Casino. Ook zijn er nog balletavonden ge projecteerd. Geveild perceel Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden is geveild een herenhuis met tuin en erf. Plantsoen 85, in bod op 13.600. Koper J. van Iterson q.q. te Lei den voor 16.000. Een doktei nodig De Zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Gaasbeek. Kortmann, Lahr, Schaefer, Stoffers en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Augustus 13 uur tot Zaterdag 21 Aug. 8 uur waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zul- der-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23558. jaar later werd hij door Seyss Inquart persoonlijk uit zijn functie van directeur het arbeidsbureau ontslagen. Van 1942 tot het ogenblik der bevrijding werd hem verhinderd, zijn taak naar zijn ge voelen te vervullen. Zodra echter het uur der bevrijding had geslagen, was de heer Hazelhoff weer op zijn post Ieder, die de heer Hazelhott kent. weet. dat hij steeds werkzaam is in dienst het algemeen belang, een open oog hebbende voor de belangen van werk gevers zowel als van werknemers. Zijn gedegen kennis op het terrein van het sociale leven is in brede kringen be kend. De heer Hazelhoff mogen we zien als de rustige werker, een ambtenaar die als devies van zijn leven heeft: plicht en Herstemming bij Rijnland Donderdag is bij het hoogheemraad schap Rijnland een stemming gehouden ter voorziening in de vacatures, die op 1 October zullen ontstaan door perio dieke aftreding van een hoofdingeland i hoofdingeland-plaatsvervan ger. Er werd geen volstrekte meerder heid van stemmen verkregen. Op Don derdag 26 Augustus zal daarom een her stemming plaats hebben tussen de heren W. Timmers en G. van der Meer voor de vacature van hoofdingeland, en tus sen de heren D. van Leeuwen en W. J. Kea in de vacature van hoofdingeland plaatsvervanger. Geslaagd voor hoofdakte Onze vroegere plaatsgenote me). H. Roosjen slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte (B). Nachtelijke inbraak in station In de afgelopen nacht is de vitrine van de fa. Van Rossum du Chattel en Dries- sens van haar kostbare inhoud ontdaan. De vitrine bevindt zich in de reizigers- l het t trekt 6 October niet meer om 0.10 uur, maar om 0.15 uur uit Leiden De dienst tussen Leiden en Katwijk aan Zee is in de nieuwe regeling wat later: de laatste tram van Leiden naar Katwyk Vertrekt na 6 October om 23.55 uur. Autobusdiensten Alle autobusdiensten van Leiden naar Haarlem lopen voortaan dus via War mond, Bollenstreek en Herenweg. Wil men, komende uit Haarlem, op de tram naar Katwijk of Noordwljk overstappen, dan kan dit gebeuren bü de Warmonder- weg in Oegstgeest. Deze verandering had een speciale dienst tot gevolg: Lelden OegstgeestLeidsebuurtrijksweg PostbrugSassenheimLisse (Vierkant) en terug. Frequentie: 30 en 40 min. De dienst LeidenWarmondSassen heimNoordwjjkerhout, die op werkda gen driemaal wordt uitgevoerd, vervalt per 6 October. Inplaats hiervan komt een dienst van Oegstgeest via Voorhout naar Noordwljkerhout (30 en 40 minuten). Dan wordt op veler verzoek een nieu we dienst ingesteld: van Haarlem naar Den Haag (H.S.). Deze loopt via Heem- mam Elmi begonnen in fabriek aan Trekvlietweg Hall September de officiële opening De Leidse overhemdenfabriek Elmi, die voor het grootste gedeelte was on dergebracht in panden aan de Nieuwe Rijn, is thans begonnen met de pro ductie in de nieuwe fabriek aan de Trekvlietweg, de industrieweg tegenover het verlengde van de Lammenschansweg. De directie deelde ons mee, dat het gehele personeel reeds in het nieuwe bedrijf werkt en dat het de be doeling is, de fabriek medio September officieel te openen. euwbouw van de Elmi aan de Trekvlietweg was in de eerste plaats no- omdat de verschillende ruimten, »n de beschikking had. te klein waren geworden en in de tweede plaats uit het oogpunt van centralisatie; namelijk niet alleen aan de Nieuwe Rijn, er waren nog Elmi-panden in de Hartesteeg en aan de Oude Rijn. Reeds in 1943 bestonden er plannen voor de aankoop van grond. Pas elf jaar later kon grond worden aangekocht. Men be schikt aan de Trekvlietweg over een op pervlakte van 3535 vierkante meter. De fabriek, die nu gebouwd is, beslaat een oppervlakte van 1650 vierkante meter, zo dat er voorlopig voldoende gelegenheid voor uitbreiding is Het is de bedoeling, in de toekomst honderdtachtig tweehon derd mensen in dienst te hebben. Thans werken er bij de Elmi ongeveer honderd vijftig mensen. Men heeft er bij deze fabrieksbouw naar gestreefd, zoveel mogelijk aan de Advertentie r B B B Bh1"!^! 10 vin*er »yst- -B. JL WT A Jl^ blind rhythm. ttrB1B71%Ftf^4 talen <130 'etter ig JE. MJÏ A AF grepen p. minuut) ZOMERCURSUS (Doorlopende cursussen) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 tegenwoordige eisen te voldoen. Een van de kenmerken van het gebouw is, dat het veel glas heeft. De totale hoeveelheid glas heeft een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter, dat is ongeveer een der de van het vloeroppervlak. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de arbeidsin spectie een glasminimum van tien pro cent voorschrijft. De architect van de fabriek is de heer A. van Essen te Voorburg. Het Inge nieursbureau voor de bouwnijverheid te Oegstgeest voerde het werk uit. i Sfeer in 'I gezin? I De ..Nieuwe Leidsche" er inl Studenten werken in de Bollenstreek (Speciale berichtgeving) De bollenexpoTt draait op volle toeren Uiteraard is in deze tijd van het jaar ee groter aantal werkers aan de slag dan t*an October tot Juli. En als men de di recteur van het gewestelijk arbeids bureau te Lisse, de heer Maas vraagt, waar men dezen vandaan haalt, dan ver telt hij dat er tegen de drieduizend werk studenten meehelpen om de bollen op tijd in de kisten te krijgen. Men schat dat er 1500 meisjes werkzaam zijn en 1200 jongens. In één bedrijf te Hillegom heeft 200 t het stede, De Glip, Bennebroek, Hillegom, De werkgevers zijn over deze onge- Lisse, Sassenheim, Tejjlingerlaan, Noord- schoolden bijzonder tevreden. Ze willen wyk-Binnen, Noordwyk aan Zee en volgt i hard en serieus werken en hebben geen verder de route van de bestaande dienst pretenties. En als men zijn licht onder via het vliegveld Valkenburg tot Den deze werkstudenten eens opsteekt, dan Deze dienst Is overdag om de 30 minuten en 's avonds om de 60 minuten De busdienst tussen Leiderdorp, Lei den, Valkenburg en Katwijk aan Zee wordt gehandhaafd. Op verzoek van de gemeente Leiderdorp slaagde de directie de N.Z.H.V.M. er in. naar Leiden betere aansluitingen te verkrijgen op de treinen van de N.S. Van Leiden ef bleek dit echter niet mogelijk. Tot slot zij gemeld, dat de laatste bus van Leiden naar Haarlem na 6 October om 0.15 uur vertrekt en van Haarlem naar Leiden om 0.05 uur. blijkt wel, dat men niet uitsluitend de slag is om een vacantiecentje dienen. Het is maar al te vaak harde noodzaak. Vele studenten studiekosten gedeeltelijk zelf verdienen. Door het inzetten van deze werkstu denten, zo zegt de heer Maas, wordt de werkgelegenheid niet aangetast. Deze groep werkt slechts twee maanden per Dit tijdelijke aanbod is de „bijl", waar mee men de piek van de in deze maan den uitschietende vraag naar personeel in de bollenstreek, kan afkappen. De werkloosheid in Leiden Belangstelling voor jeugdigen vrijwel overal groot Het standcijfer van het totaal beséhildbare aanbod per 7 Augustus geeft, ten aanzien van de vorige stand per 26 Juli, een geringe stijging aan, nl. van 570 tot 577. Opgemerkt dient te worden, dat in laatstgenoemd aantal 100 wachtgeldtrekenden zijn begrepen, benevens 28 personen geplaatst op diverse objecten voor aanvullende werkgelegenheid. Deze categorie aan vullende werkgelegenheid wordt gevormd door oudere arbeidskrachten. voor wie plaatsing in het bedrijfsleven, tengevolge zeer moeilijk is. Ofschoon dus het totale aanbod toe nam, kan hieruit geenszins worden af geleid, dat de werkgelegenheid een dalende tendenz vertoont. Als oorzaken kunnen genoemd worden: de vacantie-in- vloeden. de inschrijving van jeugdigen, dit als gevolg van het feit, dat zo lang zamerhand de extra-scholieren de nood zaak gaan gevoelen, zich van een arbeids plaats te verzekeren en de tijdelijke af neming van gelegenheidswerk c.q. werk voor korte duur Een vergelijking met de siandcijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1952 cn 1953 doet zien. dat de werkgelegen heid nog steeds, niettegenstaande de na tuurlijke groei der beroepsbevolking, in gunstige zin afsteekt bij die van genoem de jaren. De voordelige verschillen be dragen n.l. respectievelijk 1205 en 365 Viaag De vraag bleef nagenoeg gelijk en bedroeg op 7 Augustus j.l. 197 Een ge ringe stijging dus. t.w. van 13. Hieruit kan worden afgeleid, dat de behoefte aan arbeidskrachten in diverse bedrijfs takken nog altijd beduidend mag worden genoemd. In de eerste plaats worden jeugdige krachten gevraagd, terwijl daar naast voor volwassenen plaatsingsmoge lijkheid bestaat in de metaalindustrie, de handel, het houtbedrijf (houtzagerijbe- drijven. meubelmakerijen en timmerfa brieken) en in de bouwsector. Jeugdbemiddeling Het laat zich aanzien, dat weldra enige verruiming zal intreden ten aanzien van het aanbod van jeugdigen. Dit betekent evenwel niet, dat het gemakkelijk zal vallen aan de ingediende aanvragen te voldoen De jeugd heeft een uitgesproken voorkeur voor de zg. dynamische beroe pen enerzijds, terwijl anderzijds weinig belangstelling bestaat voor bepaalde be roepen. zoals, om er enkele te noemen, siagersbediende. bakkersbediende. loop knecht en magazijnbediende. Hieruit volgt, dat een disharmonie bestaat tussen vraag en aanbod Het zal niet weinig tact en overleg kosten om aan de geboekte aanvragen te kunnen voldoen. Niet genoeg kan in dit verband wor den gewezen op het grote belang, dat voor de jeugdigen gelegen is in het zich laten inschrijven bij de afdeling jeugd bemiddeling. De jeugdbemiddelaar is in staat de belangen van elke jongen nauw keurig af te wegen, terwijl ook het be drijfsleven. slechts voordeel kan boeken van een voortdurend contact met de be middelaar. Ten besluite wordt herinnerd aan het spreekuur van de nazorgdienst elke Donderdagavond van 78 uur waar Bouw van 99 woningen kan beginnen Naar w() vernemen, Is thans vergun ning verleend voer het bouwen van 9! woningwetwoningen in het Morskwartler, In de omgeving van de Damlaan, tussen de nieuwe R.K. school en het viaduct aan de Gordelweg. In September wordt met de uitvoering van dit plan begonnen. De straten waaraan deze huizen komen staan, werden reeds lange tijd geleden gelegd. De woningen worden gebouwd de woningbouwvereniging ..De Tuin- stadwijk". De architect is de heer A. C. Gathier, Oegstgeest. nog wordt verder gewerkt op de rust dag, wanneer het aangenomen werk betreft. Over het onbehoorlijke optreden van jonge Duitsers in ons land toon den zy zich ten zeerste verontwaar digd. De dominee vertelde nog over een geval uit de oorlog. Zijn catechi santen hadden de lieflijke gewoonte aangenomen na het Amen van het dankgebed na de les bot er op „Heil Hitier" te zeggen. Pastor Behrenz wenste dat niet en één van de moe ders van de knapen bracht het aan bij de S.D. Een verhoor van vier uur lang was het gevolg.... Het zijn waarlijk niet alleen landgenoten, die onder dit regime hebben geleden! Espelkamp in. Tof de Zweedse predikant Forell hiervan hoorde. Hij kwam over, be woog de bezettingsautoriteiten het ge bied vrij te geven en begon met de aanwezige mensen huizen te bouwen. Zo ontstond op de grondslag van ver nietiging een groot vredeswerk, dat spoedig door de Evanaelische Kerk en vele buitenlandse Kerken werd ge steund. Er is nu al een stadje gebouwd van 7000 inwoners. Het aardige is, dat de vluchtelingen huizen krijgen in de bouwstijl van hun eigen gebied. Er is nu ook een middelbare school ge bouwd voor kinderen van ouders tiit de Sowjet-zone, die niet in staat zijn hun kinderen op zo'n onderwijsinrich ting daar geplaatst te krijaen. Grote groepen mensen in het Oosten zijn eenvoudig uitgesloten van hoger on derwijs. „Wist u", vroeg Pastor Beh renz, „dat kinderen van predikanten in Oost-Duitsland niet mogen stude ren? Ja. deze arbeid in Esvelkamp is nu typisch een werk van Christelijke naastenliefde", zei hij met nadruk, „dat geeft hoop in de tegenwoordige wereld." Draaimolen Pastorale wandeling Pastorale wandeling T"\OMINEE WALTER BEHRENZ uit U Borgeln, een plattelandsgemeente in de buurt van van de industriestad Soest in Noordrijnland-Westfalen, is een uitzonderlijk lange figuur. Zijn vrouw, die toch allesbehalve een dwergachtige indruk maakt, zinkt naast zijn machtige gestalte volkomen in het niet. Toen hij deze week in de nabijheid van molen De Valk in de V.V.V.-folder stond te studeren, zag hij er uit als een professor, die nog even een dictaat doorneemt voor hij zijn wijsheid over de studenten zal uitstor ten. Op de buitengewoon prettige wan deling, die wij met het domineesecht paar door de Hortus en over het Pie terskerkplein hebben gemaakt, heeft de predikant op bedachtzame en toch geanimeerde wyze van zijn indrukken over ons land verteld, waar hij voor het eerst met vacantie verbleef. Dominee en mevrouw Behrenz loge ren bij vrienden in Den Haag. De va der van dit gezin is een in Duitsland geboren Nederlander en behoorde vroeger tot zijn Gemeente. Het was de predikant, om eerst even bij zijn amb telijke rondblik stil te staan, opgeval len, dat de Nederlanders hun kerken niet beschouwen als Godshuizen, ge tuige hun geanimeerde discussies in de kerk vóór de dienst begint Maar aan de andere kant is het ook zo, dat in Nederland veel beter merkbaar is dat het Zondag is dan in Duitsland, waar in sommige gevallen ook aan huizen J\AT ZAL UW LEZERS interesse- ren", zei ds Behrenz, terwijl hij zich naar ons overboog in een Lei ds restaurant, „een vredeswerk op het terrein van de oorlog". Kortgeleden was hij met de kerkeraad naar Espel kamp geweest, een oord dicht bij Her ford aan de weg naar Bremen. In de oorlog was daar, verborgen onder dicht geboomte en struikgewas, een ondergrondse munitiefabriek, die de geallieerde piloten nooit hebben kun nen vinden. De gewone desorganisatie van na de oorlog greep ook hier om zich heen. De arbeiders waren werkloos, de vluchtelingen uit het Oosten kwamen binnen, niemand zag er meer een gat gen zagen we op de Leidse Lammer markt een stadgenoot met een pet op die met één handbeweging een draai molen vol stuiterende paarden en ge- gezellige schuitjes In beweging bracht Nee, natuurlijk was het geen volwas sen gevaarte met veel rumoerige draalorgelmuziek. maar een exem plaar In miniatuur, goed In de verf en met vakmanschap gemaakt. Het was een schepping van de heer G. Brussee, Nieuwsteeg 10 a. die zomers veel In particuliere tuinen werkt, maar s'winters met z'n t(jd DRAAIEN MAAR Kerkelijke uitwisseling geen raad weet. Daarom is hij tien jaar geleden met knutselen begonnen Triplex en hout zijn de materialen waarmee hij werkt en uit z'n handen komen allerhande poppenhuizen, al of niet op bestelling. Met als grond slag een oude gramofoon had hij nu deze draaimolen gemaakt, om die aan een liefhebber te verkopen. Naartuur- ijjk komen alle arbeidsuren er lang niet uit. maar aan de andere kant zijn de lange winteravonden niet al lemaal verloren t|jd. Voor een man die speelgoed maakt dat in degelijk heid fabricksgoed verre te boven gaat. Is altijd wel een afzetmogelijk heid te vinden. Als hi) Iets heeft kunt U hem op de Lammermarkt vinden. Over belangstelling van de jengd beeft hij nooit te klagen, sodat het geen zoeken wordt naar een naait in een hooiberg! Kerkelijke uitwisseling QNDER DE machtige tonen van het Pieterskerkorgel, dat speelde na een huwelijksbevesti ging, hebben we twee Duitse da mes deze week het interieur van de kerk laten zien. Het waren me vrouw Krüger uit Schwdbisch Hall, en mevrouw Elvira Senne- berg, een uit Silezië verdreven oorlogsweduwe, die tegenwoordig in Mannheim woont. Ze maakten deel uit van een groep van 34 le den van de Evangelische Kerk, in leeftijd variërend van 14 tot 70 jaar, die op uitnodiging van de Jonge Kerk veertien dagen in Ne derland verbleven. Onze landgenoten hebben die uitwisseling niet kinderachtig aangepakt. Een week lang voer het gezelschap met een grote boot, waarop ze ook konden eten en slapen, van Amsterdam over het IJsselmeer de IJssel op, om via de Maas tenslotte Maastricht te be reiken. De bezoekers zagen de Schepenzaal en het historisch mu seum van Kampen, de oudheid kamer in Zutfen, het in licht ba dende Nijmegen met de Heilige- Landstichting, en natuurlijk ook de grotten en mergelgroeven van Limburg. Tweemaal hadden de dames sindsdien al een rondvaart door de Amsterdamse grachten gemaakt, overdag en 's avonds, tweemaal waren ze in het Rijksmuseum en verder werden allerlei uitstapjes gemaakt vanuit het barakken kamp in Noordwijk, waar de groep de tweede week verbleef. Over Leiden waren de dames enthou siast, maar helaas was de tijd te kort om een grote wandeling te maken. Volgend jaar komt een groep van de Nederlandse Jonge Kerk voor een tegenbezoek naar Mannheim. diverse oorzaken Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bedroeg op 7 Augustus j.l. 133. Eon daling van het aanbod van 34. het geen duidt op een gunstig klimaat v/tag r am toe. n.l. van 306 tot 391. do behoefte aan huishoude- ijk personeel vooral dagmeisjes en Verksters groot Voorts kunnen ge plaatst worden: confectienaaisters, strijk sters. wasserijpersor.ee!. diverse arbeids krachten in do metaalbranche, do textiel industrie. het winkelbedrijf, typistes, stenotypistes, administratief en verple gend personeel en inpaksters Evenals dit bij de vraag naar manne lijk personeel het geval is, is de belang stelling voor jeugdig vrouwelijk perso neel in vrijwel alle bedrijfstakken groot. Agenda van Leiden Zondag Stadhuisplein, 's avonds half 9half 10: geloofsappèl tentweek. Maandag Tent- Critiek jJïJEN WESP, die Duits studeerde, Vond, dat Dior, verkeerde Ideeën propageerde. Want zei hij ginds die H-lijn Krijgt unser Wespen-Dasein Geen taille, maar een balein. Doorbraak Herengracht, 8 uur week, Evangelisatiesamenkomst. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de ge9ohledenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie, tot 19 September 10-4 u. 0» Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergang: hedendaag se beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 106 uur: Sieraden uit de volksvertmizkigstljd (tot 22 Augustus). Nog eens: de tentweek in Leiden Morgenavond opening op het Stadhuisplein Men schrijft ons: Evenals vorig jaar zal de contact commissie voor evangelisatiewerk ta Leiden, bestaande uit afgevaardigden van verschillende Kerken en gemeenschap pen, op het terrein van de doorbraak aan de Herengracht haar tentweek houden. Herinnert u zich nog de week van vorig Jaar? Het mooie weer, de overvolle tent, de goede reacties? Dit vormde voor het comité de be weegreden dit Jaar weer met de tent op de doorbraak aanwezig te zijn, en niet alleen met de tent, natuurlijk ook met de sprekers, de leiders, de solozangeres, de zangkoren, de organist, kortom alles wat dienen moet om de avonden tot evan gelisatie-avonden te maken. Maar wan neer u er niet bent, missen wö iemand. Het gaat om de Evangelieverkondiging, en dan hoort u er toch ook bij Of bent u al als zovelen, die geen honger meer hebben naar geestelijk voedsel? Bent u reeds voldaan? En als u zegt: daar ga lk vast naar toe, kijkt u dan ook eens in omgeving naar iemand, die u mee kunt nemen. Wij hebben er op gerekend, dat u allen komt; de tent is tweemaal zo groot als "e van vorig Jaar. De tentweek duurt van 16 tot en met 22 Augustus. Iedere avond aanvang 8 uur. Zaterdagavond wordt een speciale eug'davond gehouden, waar natuur lijk ook ouderen hartelijk welkom zijn. Zondag 15 Augustus wordt er op het Stadhuisplein ter voorbereiding op de tentweek een geloofsappèl gehouden. Aanvang half negen. Busstation op Stations plein De directie van de N.ZH.V. heeft ver gunning gekregen tot de, bouw van een haltekantoor op het Stationsplein te Lei den. Zoals bekend zal het gebouw uit twee verdiepingen bestaan met een res taurant. Binnenkort wordt het werk aan besteed en men hoopt in de loop van het volgende Jaar gereed te komen. Ar chitect is ïr Schelling, die ook het nieuwe stationsgebouw van de N.S. in Leiden ontwierp en die thans belast is met de verbouwing van het Centraal Station te Amsterdam. Op het nieuwe emplacement wordt een luidsprekerinstallatie aangebracht. Resultaat aanfceste<Rng Gisteren werd aanbesteed bet maken van riolering»-, drainage-, grond- en be- stratingswerken bij het viaduct Rijnsbur- gerweg, Stationsplein en Stationsweg. De uitslag was: F. St A. Bruisschaart, IJmuiden, 250.000; J. A. W. Hoonhout C. Smit. Haarlem, 237.500; J. M. Samson. Oegstgeest, 229.000; A. Th. Stuifzand, Leiden, 227.200; J. Visscher, Leiden, 226.870; L. P. van der Geer, Leiden, 224 000 Gebr. Schouls N.V., Leiderdorp, 220.000. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petrus, zn v. C. M. Ernst en J. v. Beijeren Begen en Henegouwen, Helena, dr v. W. v. Bent en M. Neute boom Johannes, zn v. E. D. Vlasveld en G. Verkalk; Hendrika H. J. dr v. Z. Ver hard en H. H. J. Verhoog, Eddie, zn van P. Buschgens cn E. A. van Heijgen; Ar- noldus M., zn van C. M. M. Nedcrpel en A. H. Duijveatijn; Irma M, dr van H. J. der Leek en M. J. Stokkel, Wilhel- i A., dr van H. J. van Noort en W. A. Hoogeveen, Angelina H., dr van J. G. Gomman» en J. Damen. OVERLEDEN: K. P. M. van Wensen, tan, 55 Jaar; G. Kooien, huisvr. van D. Korperahoek. 48 Jaar. NOORDWIJKERHOUT Doktersdlenst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter Woa ten. OEGSTGEEST Doktersdlenst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. I Varekamp, Geversstraat 45, tel. 21916,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3