Een trein rijdt door de Canadese nacht Vestduitse regering noemt John een verrader Westerse rechten, Oosters verzet Droogscheren zonder gebruik van electriciteit Stakingen in West-Duitsland nemen langzaam af Zij zal gehele achtergrond van dg zaak wereldkundig maken I W 4 nieuwe leidsche courant 5 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954 Wat de toekomst brengen moge Vreemd pastoraat onder kleine mensen in een grote wereld OVER DE HOBBELIGE KEIEN van de Coolsingel scharrelt een auto busje, dat op zijn achterkant in sierlijke krulletters vermeldt: Garage Veldhuis, Aalten. Dat gaat maar zoekend en tastend, want Gert jan van Mieneke, die anders dagelijks over de Domme Aanleg naar Lichtenvoorde pendelt, moet er hier al zijn hersens bij hebben in dit Rotterdams rumoer. Ik zit daar achter met mijn taxi en ik verwed er met een gerust hart een sigaar onder bij mijn chauffeur, dat wij die Achterhoekers straks terugzien op de plaats van onze bestemming. En werkelijk, even later komt Gertjan al aanhobbelen over de Wilhelminakade en stopt voor de grote douane loods, waarachter de „Johan van Oldenbarnevelt" als een onwezenlijk" paleis oprijst. De hele „naoberschap" rolt naar buiten en maakt zich ge dienstig meester van de bagage van Jan en Dela, die vandaag met hutje en mutje naar Canada emigreren. van de honderden families, die Ln de douaneloods gepasseerd zijn hei oude vaderland verlaten en zich in de verre vreemde een nieuw beslaan hopen op te bouwen. Als ze alle tafeitjes Op weg naar Evanston Ds G. P. Kiijn. de welbekende redacteur van het Hervormde evarvgelisatieblad De Open Deux, I maakt een reis door Canada langs I Nederlandse emigranten-gemeen ten. Hij zendt ons enkele van zijn i indrukken, die wij vandaag en morgen plaatsen. Na zijn verblijf ln Canada ver- trekt ds Klijn naar de tweede «j- I semblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston bij Chicago, ■over hij eveneens enkele sr- k tikelen in ons blad hoopt te f publiceren. 't Verklaarde uitzicht pORTUGAL bezat eens in India een f belangrijk gebied, maar daarvan zijn nog slechts enkele „enclaves" over. Ofschoon India al lang gepoogd heeft, de aanspraken van Portugal op deze encla ves te annuleren, is vrij plotseling de itrijd hierover in een verhevigd stadium gekomen. Eerder had India zowel Portu gal als Frankrijk (welk land ook bezit India) te kennen gegeven, dat het gaarne zou zien. dat de enclaves on der beheer van New Delhi zouden komen te staan. Premier Nehroe voert aan, dat de honderdduizenden iniwoners van Goa, Damao en Diu niets meer voelen voor „koloniaal" regiem. Deze mensen zijn Indische afkomst, althans voor een groot deel. rnaa- hebben nu de Portugese nationaliteit. De Portugese regering houdt vol dat hier geen „koloniën" in het geding zijn, maar dat het gebied in volgens een historische oor konde van 1518. rechtstreeks tot Portugal behoort. De bewoners van de ..enclaves" voelen niets voor aansluiting bij India. De premier van Portugal, dr Salazar. eeft er nogmaals op gewezen, dat het Portugese recht een recht blijft, maar hij voelt wel dat India het de bewo ners der enclaves erg lastig kan maken. Niet ten on rechte trok hij een parallel tussan Goa en Alaska. Volgens zijn redenering zou het Amerikaanse Alaska toch ook niet bij Canada kunnen behoren. De Portu gese bezitting in India heeft een eigen cultuur en beschaving en vormt een ,.brug tussen Oost en West". Het is India, aldus Salazar. dat het internationale recht geschonden heeft en zich schuldig maakt aan daden van aggressie. Als Salazar voet bij stuk houdt en dat kan hij slechts als hij over de nodige machts middelen beschikt, dan kan de kwestie der enclaves zelfs geen onderwerp zijn van onderhandelingen, alsof het ging om een verkoop". Zoals de zaken nu staan, zal Portugal deze gebieden in geen geval prijsgeven, maar beide partijen gaan er mede accoord, dat een commissie van waarnemers" ter plaatse de situatie gaat bestuderen. Zondag as. zullen Indische nationalisten een zg. vreedzame mars houden naar het omstreden Goa. ter demonstrering, dat de bevolking van de Portugese enclave de overdracht aan India wenst Het is te hopen, dat het dan r.iet tot vijandelijkheden zal komen, ge zien het feit dat de Portugezen dit ge bied in staat van verdediging hebben ge bracht Portugal is. zoals men weet geen lid van de Ver. Naties en kan het conflict uiteraard niet voor de V.N. brengen. De animo daartoe van India is al evenmin bijster groot ofschoon Hammarskjöld' er cog pas over geklaagd heeft, dat ver schillende landen bij eventuele geschil len de arbitrage der V.N. passeren. An derzijds is opgemerkt, en wel van Britse zijde, dat de raad van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie (N.A.V.Oin April en Juli het conflict Portugal-India heeft besproken, maar zich van een uit spraak wijselijk heeft onthouden. Beide partijen beweren nu het geschil langs vredelievende weg te willen oplossen, waartoe dan de „commissie van waar nemers" het middel zou zijn. maar be denkelijk is, dat zij tegelijkertijd scher men met machtsmiddelen. Zo zijn ook zeshonderd man politie en militairen uit Portugal scheepgegaan, ter versterking van het machtsapiparaat in Goa. waar reeds 10.000 man zouden zün geconcen treerd. In het algemeen kan men zeggen, dat het zenden van waarnemers, die neu traal heten te zijn er niet altijd een waarborg voor is, dat incidenten achter wege blijven. Men heeft zulks indertijd oa kunnen constateren in Griekenland en Palestina. De verwikkelingen hebben mede geleid tot een zekere spanning tussen Engeland en India. In een nota had Londen er bij New Delhi op aange drongen, in geen geval tot geweld over te gaan Nehroe voelde zich hierdoor ge kwetst 'en zette in een tegennota uiteen, dat de bevolking in de enclaves een einde gemaakt wilde zien aan de buitenlandse, dus Portugese overheersing. Wij zullen dus moeten afwachten of de opmars van de bevrijders van Goa" op as. Zondag wel zo geweldloos zal verlopen als India het voorstelt. Vooral ook rooms-katho- lieke landen hebben bij New Delhi stap pen ondernomen inzake het huidige con flict waar zich in Goa een groot aantal rooms-katholieken bevindt Nehroe er kent. volgens een geschrift, wel het goede dat de predikers van het Christendom in India hebben verricht maar aan de andere kant trekt hij van leer tegen „buitenlanders, die in de buurt van be paalde grenszones een voor India on gunstige activiteit ontplooien". Het feit, dat Frankrijk wel geneigd is, op bepaalde voorwaarden, Franse ge biedsdelen in Voor-India aan India over te dragen, maakt, psychologisch be schouwd. de argumenten van Portugal onzekerder. Het is duidelijk, dat histori sche rechten in botsing komen met ver hevigde nationalistische gevoelens. Als hrtia er in slaagt, zowel de Franse a's ó-1 Portugese enclaves te annexeren, zcj- óen andere Aziatische staten er door gestimuleerd kunnen worden, het Westen nog meer in Azië aan de kant te schuiven! het laatste blaadje van de papiei slomp is getekend en afgestempeld, komen ze over de loopplank zetten, met kinderen en koffers, met de tas met (overbodige) boterhammen en al de kleine dingen van een Hollands gezin, de pop van Marietje en het flesje van de baby. Eerst is het een onwennig verdwalen m de luxe doolhof van zo'n schip, zeven verdiepingen hoog. tweehonderd meter lang, een grote, onbekende wereld. Maar een dag en een nacht later ls die grote oceaanstomer een kleine wereld gewor den, een notedöp op de wereldzee. d:e met lege kimmen om ons heen ligt zo ver het oog reikt. Negenhonderd kleine mensenlevens, varend onder cie hoge hemel over de diepten en wijdten van de oceaan, een onbekende toekomst te gemoet. En hier zUn wij dan nog heel wat mans met allemaal Hollanders op een Nederlands schip, wij leunen aLs volleerde toeristen over de verschansing en laten de groene heuvels langs de Laurens Rivier langs ons voorbijglijden, in de eerste verbaasde indrukken van het nieuwe iand, waar de toekomst ligt. Kerkelijk mozaïek Maar 's avonds in Quebec wordt het menens, want dan zitten wij met z'n ai- len in een echte Canadese trein, vijftien wagons lang, m lange rijtuigen zonder de beslotenheid van gescheiden coupé"s, zaal met kleine tweepersoonsbanken, waarop men het zich voor de nacht maar remakkelijk moet zien te maken. Dit :al voor sommigen hun verblijf voor vijf dagen en nachten zijn. als hun be stemming in het verre Westen, in Ed monton of Vancouver ligt. Zo bereidt mijn reizende gemeente, een miniatuur mozaïek van kerkelijk Nederland, zich voor op de eerste nacht in Canada. Moe ders spreiden de bedjes voor de kinderen op de banken, men bouwt zich met kof fers en jassen een vierkante meter ruim te. hier en daar gaat er Iemand in het bagagerek onder zeiL Buiten valt de nacht na een vreemd- korte schemering. Het grote, wijde land bult zich in de fluwelen mantel van een warme duisternis. Wij denderen langs een klein verlicht station, flitsen langs rode en groene seinen in het donker, er gens staat een lichtreclame te knipogen en de lichtbundels van auto's tasten :n de verte de glooiende heuvels af, als be weeglijke voelsprieten van ijverig schar relende mieren. Dat is alles, wat er nog te zien is van Canada, land van duizend dromen van de laatste weken, gedroomd in de Achterhoek, in Bolsward, op de derde etage aan de Pleinweg in Rotter dam-Zuid. Verschillen weg Om half drie maak ik een laatste in spectietocht door de gemeente, waar ik tien dagen mee opgetrokken heb, de vreemdste rondgang ooit in het pastoraat bedreven. Vijftien wagons met slapende mensen, overmand door een stroom van indrukken, voortgetrokken door een duister land, uitgaande zonder te weten, waar zij komen zullen. Moeders slapen met de kinderen tegen zich aan. vaders snurken met open mond en jongeren hebben zich op de meest schilderachtige wijzen opgevouwen. Er gens bungelt een hand. knikkende hoof den beamen het stage rhythme van de treir., een paar voeten steken dwars over het middenpad, een struikelblok in de schemer var. de nachtverlichting. Hiér en daar kan men een cr.kcl woordje kwijt, aan een vader, die klaar wakker recht overeind zit. met allo zorgen voor de toekomst in zijn moede hoofd, aan een moeder, die met een huilende baby tobt. De rest slaapt of sluimert, in die barm hartige verdoezeling, waarmee de slaap alle menselijke gewichtigheid en strijd baar verschil in principe uitwist. De ge harnaste ouderling van „art. 31". die aan boord zijn schapen zo waakzaam om de preken vpn Schilder verzamelde, is weg gezakt tót de milde onschuld van een slapend lam en zijn gezicht draagt de giimlach van iemand, die het visioen van een onvermoede oecumene ziet. Mer. zou hem alle voorstellen tot hereniging kun- Nieuwe snufjes op de Najaarsbeurs Machine als boekhouder; eenvoudiger sten- cillen; tandenborstel met fluit Een Zwitsers droogscheerapparaat dat niet electrisch is, maar gedreven wordt door een veèrwerk en daarom op alle plaatsen gebruikt kan worden, ij een van de nieuwe snufjes die men zal kunnen bekijken op de komende Najaarsbeurs in Utrecht. Nieuwigheden zijn er verder ook op het gebied van boekhoudmachines, stencilmachines, en beveiligingsapparaten tegen inbraak. Andere noviteiten zijn kindertandenborstels met een fluitje, en luierbroekjes die van binnen van plastic en van buiten van stof zijn. In de efficiency-afdeling worden boek houdmachines gedemonstreerd, waarbij de boekhouder niet meer behoeft te doen dan de gewenste formulieren bo- het apparaat los te laten en na de boeking uit de machine te nemen. Geen enkel knopje of hefboompje behoeft hij te raken, zodat hij zich kan concen treren op zijn eigenlijke werk: heit denk werk, het maken van de boeking. De formulieren worden geheel automatisch op de juiste schrijfregel ingesteld. Twee formulieren kunnen in de machine wor den gestoken en de machine zoekt zelf de juiste schrijfregels op. Na de boeking loopt de wagen terug en werpt de for mulieren automatisch uit. Nieuw is ook een spreekinstallatie met gericht geluid, waardoor dit alleen te horen is door de opgeroepene, zodat an dere employé's geen last ondervinden. Dank zij een nieuw electronisch sten cil behoort het weergeven van fynge- rasterde halftonen niet langer tot de on mogelijkheden. Het reproduceren van toto's, potloodtekeningen, aquarellen en fijnraster autotypieën wordt met dit stencil even eenvoudig als het afraaien an getypte tekst Onzichtbare nachtwaker Een nieuwe vinding ter beveiliging tegen inbraak is het „capacitieve bevei ligingsapparaat". Het alarmsignaal van dit toestel wordt in werking gesteld zo- oen wijziging in het door het appa- veroorzaakte electrische veld op treedt. Een dergelijke verandering ont- al wanneer iemand de beveiligde ruimte of het beschermde voorwerp na dert. Het electrische veld wordt gepro- duveerd met behulp van draden of sta die onzichtbaar kunnen worden aangebracht. Voorts wordt op de beurs gedemon streerd met een nieuw, belangrijk ge wijzigd, model schrijfmachine. In de af deling intern transport worden op het aanzienlijk vergrote terrein voor de Bernhardhal de nieuwste vindingen ge demonstreerd op het gebied van hy draulische installaties. vorkheftrucks stapelkranen die in een minimum tijd (ook in smalle gangen) tot tien meter hoogte kunnen stapelen. In de gebouwen aan het Vredenburg. •aar de afdelingen voor consumptie- en lichte gebruiksgoederen zijn onderge bracht. worden ook op dit gebied tal noviteiten gebracht. Een lederwa- renfabrikant exposeert damestasjes met nieuw sluitingssysteem, de z.g. haak- sluitimg. Leerdam brengt een nieuwe methode om hyacinten op glas in bloei te brengen door middel van een groei- Tovertreintje Een nieuw model Zwitsers importhor loge is het z.g. ..Cocktailhorloge', met een beweegbare wijzerplaat, die telkens een ander motief weergeeft. Verder is er een tovertreintje waarvan het bijzondere ligt in de lcoppe'mg Deze bestaat uit kleine keramische schijf magneetjes. De wagentjes springen auto matisch tegen elkaar zodra ze op enkele centimeters afstand gekomen zijn. Met een toverstokje kan men het gehele treintje voortslepen en dirigeren. Keert men een van de wagentjes om. dan is dit ene wagentje in staat om de rest van de trein weg te duwen, zelfs zonder dat men het aanraakt. nen doen en hij zou er blijmoedig knik kend mee instemmen. Het liefste zijn de kinderen in hun slaap, met hun argeloze open handjes, een bungelend voetje, een blonde krul, die meedeint op het wiegen van de trein, en een pop of een haveloze teddybeer in hun arm. Kleine snapshots van de com plete overgave, het onbezorgde zich laten leiden en een onberedeneerd vertrouwen, dat vader de weg wel weet. Slapende gemeente Van voor naar achter loop ik door de trein, die voortdavert door de Canadese nacht, slingerend over wissels, ratelend over bruggen en rotswanden. Met zijn kostbare lading van een slagende ge meente. vaders, moeders, kinderen, in alle kleuren van de kerkelijke kaart in Nederland, hier bijeen in dezelfde trein, onder dezelfde deken van de nacht, in hetzelfde vertrouwen, waarmee zij zich toevertrouwen aan twee zwarte kerels voor op de locomotief, met vreemde pet ten en stofbrillen op, die hen zullen brengen, waar zij wezen moeten in de r.ieuwe wereld. En men denkt onwille keurig aan de profeet die pleit voor zijn volk: Here, gedenk uw knecht Jakob, hij is zo klein.Zo dapper, zo parman tig met alle emigratieplannen en toch zo kleinStraks worden allen uit- gesprenkeld over de onmetelijke vlak- van Canada, een man en een vrouw hun kinderen Waar zullen zij te recht komen? Welke onvermoede moei ten en zorgen gaan zij tegemoet? Zullen ze staande blijven in de vreemde wereld? Heer denk aan hen, ze zijn zo klein- Terwijl de morgenschemer de slapende gemeente wekt en het nieuwe land zien opent om hen te ontvangen, wenst men. dat in ieders hart dat lied zal blijven zingen, dat aan boord zo geliefd was: Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand. Moedig sla ik dus de ogen naar het onbekende land. G. P. KLIJN Accoorden en vechtpartijen Het stakingsbeeld In West-Duitsland wordt beheerst, enerzijds door vecht partijen, anderzijds door een accoord over hervatting van de arbeid ln scheidene plaatsen. In München n de politie versterkingen laten aanrukken tijdens vijandelijkheden met posters. Hierbij moest gebruik worden gemaakt van gummiknuppels; een aantal arbt ders werd tijdelijk in arrest gesteld. Na de beschuldiging van Adenauer, ontken de vakbonden, dat de staking eer „politiek karakter" zou dragen. Wat Beieren betreft, waar 120.000 me taalarbeiders staken, gaven de vakbonden Huwelijksbootje aan lager wal Familie van bruidspaar slaags bij Amsterdams stadhuis Er kwamen twee vaders en twee moeders van de bruidegom opdagen TN DE NETTE KLEDIJ die bij een bruiloft past, zijn de familieleden van een 17-jarige Amsterdamse bruid en haar 20-jarige bruidegom elkaar gisteren op de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis met handen en tassen te lijf gegaan. Het gevolg was dat de feesttoiletten bespat raakten met het bloed uit de verwondingen die men elkaar toebracht, de bruidegom flauw viel en de bruiloft niet doorging. De oorzaak van deze weinig met het huwelijksceremonieel overeenstemmende taferelen was dat onder het gebruikelijke gevolg van naaste en verwijderde familieleden zich twee vaders en twee moeders van de bruidegom bleken te bevinden. De ouders van de jongeman waren n.1. 17 jaar geleden gescheiden en daar- met anderen in het huwelijk getre den. Het oude zeer kwam gisteren bij openbare confrontatie weer boven en t name de moeder van de bruidegom gaf duidelijk hoorbaar haar niet bepaald sympathieke gedachten) over het tweede huwelijk van haar eerste man de vrije loop. Hiermee zette zij kracht bij aan haar weigering, haar handtekening te plaatsen als toestemming tot het huwe- ijk van haar zoon. De repliek bleef natuurlUk niet uit :n het kijvende gezelschap werd op rerzoek van de ambtenaar van de bur gerlijke stand uit de trouwzaal naar de binnenplaats geleid, waar men eerst recht de ruimte kreeg om de ruzie uit •octotea. vaaer van de bruidegom begon wild met een handtas, waarin zich om. fototoestel bevond, in het rond te slaan, waarbij hij zijn eerste vrouw bloedend aan het hoofd verwondde. De bruidegom moest daarna door de in- .iddels gealarmeerde politie verlost worden uit de knellende greep van zijn stiefvaders handen. Een en ander had hem zo aangegrepen. dat hij prompt flauwviel. De politie presteerde het in korte tijd het gezelschap in twee par tijen te scheiden en kon toer. de balans gaan opmaken. Moeder moest eerst van blouse verwisselen (een schoon exem plaar was welwillend door een werkster van het stadhuis afgestaan) en vertrok aaarr.a met haar tweede man naar het Binnengasthuis, waar de verwondingen werden verzorgd. Toch is het zo! VALSE RIJKSDAALDERS (120) We veronderstelden de vorige maal dat we in het bezit waren can 12 rijksdaalders, waarvan een ec, is. Door driemaal te wegen balans, moeten we het valse geldstuk tan zyn soortgenoten zien te scheiden. Laten we beginnen de 12 geldstuk ken in 3 hoopjes van vier te verdelen, welke hoopjes we ter verduidelijking A. B en C noemen. Leggen hoopjes A en B ieder aan een kant van de weegschaal, gelijkheden, t.w. Ie er wordt evenwicht Er doen zich don 3 mogelijkheden voor. Ie tussen IA en 3C enerzijds en 3A en 1B anderzijds wordt evenwicht gemaakt. In dat geval zit de valse rijks daalder dus in 3B die we apart hebben gelegd en door een keer uegen is die uit dat drietal te vissen: de valse rijks daalder is dan lichter geweest dan de 2e. De weegschaal slac. wicht gemaakt wordt is de zaak erg een voudig, want de val se rijksdaalder moet dan in hoopje C zitten, welk stapeltje de rijksdaalders 1, 2, 3 en 4 bevat. Door eerst 1 en 2 t l deze r de kant door tan A. in welk geval de boosdoener zich als IA of 1B aandient, hetgeen door één keer wegen met een andere rijksdaalder kan uorden beslist. 3e. De weegschaal daal thans naar de andere kant door, hetgeen dus bete kent dat de fout bij een van de rijksdaal- daalder is. Want maken of 1 ei wicht dan moeten 3 of 4 de valse zijn en welke dat is, blijkt uit weging van 1 en 3. Maken 1 en 2 geen eventvicht, maar 1 en 3 wel. dan is 2 vals. Maken I en 2 geen evenwicht, evenmin als 1 en 3. dan is 1 vals. Het wordt wat ingewikkelder, wan neer bij weging t an de hoopjes A en B geen evenwicht wordt gemankt en b\)v. 4 doorslaat. Van een ktnt van de weeg- schaal, bijv. van het stapeltje A nemen we dan 3 rijksdaalders weg en leggen die bij het stapeltje B op de andere kant van de weegschaal. A vullen we voorts aan met 3 rijksdaalders uit het stapeltje C en de 3 rijksdaalders die bij B te veel zijn leggen we cpart. Op de weegschaal liggen dus: IA en 3C aan de ene kant: 3.4 en 1B aan de andere kant, terwijl IC en 3B apart liggen. daalders uit, welke mui worden gebrandmerkt, is dan zwaarder geweest Dat dan de andere als Gelukkig is het verhaal hi einde. Het was zow mij bar vervelend, dergelijke oplossingen zich nu eenmaal moeilijk aan onttrekken. De oplossingen voor 13 en zelfs 14 rijksdaalders laten ice dus achtenvege. Wie zich er voor interesseert moet dus zelf maar aan hel In ieder geval hen ik blij I hier hebt willen volgen. Ja, nu we het toch over volgen heb ben, kunnen we wel eens een belang wekkend probleem aan de orde stelten'- op sommige geschilderde of gefoto grafeerde portretten schijnen de ogen steeds de toeschouwer te volgen. Hoe komt dat dat V het Da-.r ngen. Nadruk verboden) Op het politiebureau Singel zitten nu het bruidspaar en de vier ouders van de bruidegom, deels in lappen, elkaar over en weer de toegediende klappen te verwijten. En de bruid klaagt maar steeds, dat ze nu nog niet getrouwd is. Millioenst© bezoeker in De Efteling In het natuurpark De Efteling te Kaats heuvel is gistermiddag de millioenste bezoeker ontvangen. Het was een der leden van het gezin Hagdorn uit Deurne by Antwerpen. De directeur van het natuurpark bood een aantal geschen- te kennen, dat de werkgevers gedeeltelijk op de looneisen waren ingegaan, maar de werkgevers ontkennen dit pertinent. Volgens Reuter, zullen de metaalbewer kers in Schweinfurt, waar de Westduitse kogellagerfabrieken gevestigd zijn, het werk hervatten. Hier zouden loonsver hogingen zijn toegekend. Het stadsparle- ment van Hamburg deed een beroep op de 14.000 stakers bij de openbare nuts bedrijven, het geschil voor te leggen aan een nieuw scheidsgerecht. Beide partijen zouden zich aan een uitspraak moeten binden. Zoals de zaken nu staan, is het einde der staking in Hamburg, die reeds een week duurt, nog steeds niet in zicht. De stakingsdreiging van 95.000 land- en bosarbeiders in Sleeswijk-Holstein is weggenomen, doordat de vakbonden een loonsverhoging van vijf pfennig per hebben aanvaard. Het orgaan var Duitse vakbonden Welt der Arbeit heeft de solidariteitsactie van de Oostduitse communistische vakbonden verworpen. In de stad Amberg, 75 km ten oosten van Neurenberg, hebben zich hedenmor gen ernstige botsingen voorgedaan tus sen zestig politiemannen en ruim dui zend stakers, die werkwilligen probeer den tegen te houden. Verscheidene agen ten en stakers werden gewond Treinverkeer bij Dorót Zondag gestremd De overspanning van de spoorbrug bij Moerdijk, die Maandag naar het Hol- tandsch Diep ls getransporteerd, zal, in dien het gunstig weer ls. Zondag a.s. in de brug worden geplaatst. Daartoe moet het treinverwkeer tussen Dordrecht Lage Zwaluwe die dag worden gestremd van 11 uur tot ongeveer 22.30 uur. Tei vervanging van de treinen zullen auto bussen rijden. Amerika overweegt Een atoombank zonder de Sowjet-Unie Amerika overweegt thans, de door pre sident Eisenhower ontworpen atoom bank voor vreedzame doeleinden zonder Rusland te verwezenlijken. De kwestie zal spoedig met bevriende naties worden opgenomen. Dit heeft Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, gisteren op een persconferentie be kendgemaakt. Volgens Dulles is het nu .wel duidelijk, dat de Sowjetunie het plan-Eisenhower heeft verworpen. De laatste Russische hieromtrent noemde Dulles „voor 99 procent negatief". Uitspraak in kort geding: Pepsi niet. Coca wel in corso (Van t •orslagg evers) De president van de Haagse rechtbank heeft gistermiddag in kort geding de drankenfabriek Pepsi-Cola tegenover de stichting Den Haag-Bloemen-Zee in het ongelijk gesteld. Deze fabriek had name lijk, in tegensteling tot een andere dran kenfabriek (Coca-Cola), geen toestemming gekregen om deel te nemen aan het bloe mencorso. dat Zaterdag in Den Haag zal worden gehouden. Pepsi-Cola had, op straffe •van een dwangsom van f 10.000 geëist, dat de stichting haar besluit zou herroepen. Mr Marinus, de vice-president van de Haagse rechtbank, was van mening, dat de openstelling tot het aanmelden voor het corso (niet in de bladen gedaan, maar in een benerkle kring, per briel niet bindend kon zijn. De later verzonden for mulieren waren dan ook niet voor ieder- een bestemd. De voorwaarden waren summier, maar hadden niet de consequentie, dat iedere aanmelder recht op deelneming kon laten gelden. De strtchting heeft zich niet aan een onrechtmatige daad schulddg gemaakt, maar uit zakelijke overwegingen besloten, Pepsi-Oola niet, en Coca-Cola, waarmee al zekere banden bestonden, wél mee te laten doen. Bovendien overwoog mr Marinus, dat eiser een maand heeft stilgezeten, alvo rens een kort geding aanhangig te maken. Daarmee alleen al is het spoedeisend ka rakter van de zaak gelogenstraft. De eisende partij werd veroordeeld in de kosten van het proces, tot zover zestig gulden. Motorrenner na val overleden In het ziekenhuis Ziekenzorg te En schede ds gistermiddag overleden de mo torrenner J. J. A. Colpaert, uit Rotterdam die tijdens de internationale motorraces te Tubbergen, op Zaterdag 7 Augustus J.l. gehouden, in een haarspeldbocht bij Albergen op ongelukkige wijze ten val kwam en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Zoals be kend. kwam de ongelukkige motorrenner uit in de 500-cc klasse Junioren Eend met twee koppen In het Friese dorpje Rien zwemt sinds enkele dagen een eendenkuikentje rond. dat op de plaats waar bij een normaal kuikentje de vetklier zit. een hateje met een compleet kopje draagt. Deze twee koppige eend heeft twee poten, n.L een voor en een achter. Het beestje zwemt en is in staat zijn kostje bij elkaar te zoeken. Alleen is het veel kleiner dan zijn normale soortgenoten, en het zal zeer de vraag zijn of het een lang leven beschoren Is. JK GING VRIJWILLIG NAAR OOST-BERLIJN DE WESTDUITSE REGERING heeft dr Otto John, de vroeg<ere chef van de Westduitse geheime dienst, een verrader genoemd. Hij verspreidt de gebruikelijke communistische propaganda. Zoals in een deel onzer edities gisteren reeds gemeld, heeft John in Oost-Eerlijn een persconfe rentie gehouden, in tegenwoordigheid van honderden Amerikaanse, Franse, Britse en andere buitenlandse journalisten. Op die persconfe rentie verklaarde John, geen communist te zijn, maar hij was naar Oost- Duitsland gegaan om de hereniging van West- en Oost-Duitslcmd te be- werkstelligen. Voorts betoogde hij, in het bezit te zijn van geheime docu-'van de generale staf, die tijdelijk menten, betrekking hebbende op het E.D.G.-verdrag. Hij zeide, dal ó6\?oemd en aangesteld ls. bij de general® regering van Adenauer en de gehele Westduitse volkshuishouding zich 18 tCK u tenan> 0 one weer in handen van de nazi's bevinden. Na deze onthullingen van John, heeft de regering te Bonn toegezegd, in een formeel communiqué de ge hele achtergrond van de affaire-John wereldkundig te zullen maken. MILITAIRE MUTATIES Met ingang van 1 September 1954 is benoemd en aangesteld bij het dienst vak van de technische dienst, tot gene- raal-msjoor, de als zodanig tijdelijk be noemde brigadegeneraal ir G. Wilschut, inspecteur van de technische dienst, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Met ingang van 1 November 1954 ls eervol ontheven van de functie van ad junct-militair-attaché bij de Ned am bassade te Washington, de als zodanig tijdelijk benoemde luit.-kolonel J. C. E. Haex van de generale staf. Hij wordt opgevolgd door majoor G. D. van Epen In elk geval heeft zij nu in het open baar afgerekend met de zienswijze dat de voormalige directeur van de veilig heidsdienst op 20 Juli naar Oost-Berhjn was gelokt. De achtergrond zal aan het lioht wor den gebracht door het onderzoek, dat de openbare aanklager bij het Federale Hooggerechtshof te Karlsruhe, met de grootste spoed instelt Vele ambtenaren en politici zijn thans van oordeel dat •John's krachtsinspanning voornamelijk tegen het E.D.G.-veTdrag gericht zal zijn. Intussen hebber, de Westduitse socia listen besloten, een speciale zitting var de Bondsdag te verzoeken, ter bespre king van de zaak-John. De partij zal voorts het ontslag eisen van dr Sohroe- der, die als minister van Binnenlandse Zaken het toezidbt heeft op bet bureau ter bescherming van de grondwet, waar van John de leiding had. Wat John's persconferentie betreft, nog het volgende: na zijn verklaring, dat de nazi's weer met Amerikaanse steun de overhand krijgen, zei John. dat Amerika de Duitsers nodig heeft voor een oorlog tegen het Oosten. Zulks is uiteraard die genen welkom, die niet alleen geen erikele les uit hot verleden hebben getrokken, maar die sinds 1945 gewacht hebben op het uur der wrake, aldus John. Volgens zijn verhaal aan de journalisten was hij vrijwillig naar Oost-Berlijn gegaan. Personen die John goed gekend heb ben. verklaarden er niet meer aan te twijfelen, dat de meesterspion om poli tieke redenen naar de communisten is overgelopen. Zij hebben ook de indruk, dat hij niet door hen wordt gedwongen te blijven of te vertrekken. In de naaste toekomst gaat John een boek of een broohure schrijven, waarin hij zijn ideeën uiteen zal zetten. Het conflict tussen het gemeentebestuur van Bremerhaven en de arbeidersbevol king is opgelost. De gemeente had aan vankelijk de grond willen onteigenen ten behoeve van de Amerikanen, maar thans ia bealoten, de grond en de huizen tegen contante betaling te kopen. Deze foto werd janomen tijden* de persconferentie die dr Otto John, de uitgeweken chef itan de Westduitse spionnagedienst, in Oost-Berlijn hield. Vierhuicerd journalisten uit alle delen van de wereld woonden de conferentie bij. Dr John herhaal se, dat hij vrijwillig naar het Oosten is gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5