bi Een Matig Mens is zijn Vrijheid waard Eigen organisatie met algemene verzorging KERK w SCHOOL Hartelijke sfeer heerst op het congres der ICCC te Philadelphia oor hom geen bazuinen 8Puzzle 2 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 19» De heer H. Teeuw, voorzitter van het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen, vervolgt hier zijn artikel van Dinsdag: TV"U ZOUDEN WIJ dus nog uiteenzetten, waarin de klimaatsverandering in de K.N.V.B. bestaat en waarom de christenvoetballers het onder de huidige omstandigheden toch nog in de K.N.V.B. uithouden. Het trekt de aandacht, dat de heer Kuilman tot tweemaal toe in zijn artikel nadrukkelijk spreekt over het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen (V.C.V.) „aangesloten bij de K.N.V.B.". En dit ondanks het feit, dat hij de gehele openingsrede van de jaarvergadering van het V.C.V. op 17 Juli j.l. in extemo thuisgezonden gekregen heeft en dus beter kan weten. Waarom schrijft de heer Kuilman, evenals de heer Hoek in „Trouw" (26 Juli), dit dan toch neer? Waarom wil de heer Kuilman de lezers sugge reren, dat het V.C.V. is aangesloten bij de K.N.V.B.? Laten wij dan voor de honderdste maal nog maar weer eens vertellen, dat het V.C.V. een geheel vrije, zelfstandige christelijke organisatie is waarin de K.N.V.B. geen enkele zeggenschap heeft en die haar ledenver enigingen alleen toestaat, deel te nemen aan de Zaterdagcompetities van de K.N.V.B. Het V.C.V. is alleen aangesloten by het Centraal Verband van Chr. Organisaties voor de Lichamelijke Opvoeding. Willen de heren Kuilmaij en Hoek dat nu eens verder vertellen en t.o.v. het V.C.V. de waarheid spreken? TS HET WAAR, dat de christenvoetballers zich destijds hebben laten in- -*■ kapselen onder de druk van de bezetter? In 't geheel niet. In de zomer van 1940 kreeg de toenmalige Chr. Ned. Voetbalbond van het Nederlandse departement van onderwijs het verzoek te willen medewerken aan de totstandkoming van een tijdelijke fufeie met de Ned. Voetbalbond, teneinde op deze wijze de bezetter te houden buiten de Nederlandse sportaangelegenheden. Voor ons bewustzijn betrof het hier een Nederlandse aangelegenheid en wij meenden toen op dat tijdstip een nationaal belang te dienen door daaraan tijdelijk mede te werken. Dit temeer, daar wij toen reeds dezelfde condities konden verkrijgen, die wij nu ook hebben: behoud van de eigen chr. organisatie, zoveel mo gelijk eigen competities op Zaterdag en onaantastbaarheid van het christe lijke Verenigingsleven. Toen later in 1941 de C.K.B. en het N.C.G.V. gesommeerd werden om te fuseren, kwam dit verzoek van de Duitse autoriteiten en werd het te recht afgewezen. Een dergelijk verzoek van die zijde op dat tijdstip zou ongetwijfeld ook door het V.C.V. zijn afgewezen. "jDN NU DIE klimaatsverandering in de K.N.V.B. De heer Hoek, aldus de heer Kuilman, heeft die naar het rijk der fa belen verwezen. Maar wij hebben daarvan niets kunnen bemerken. De heer Hoek heeft ze alleen maar even weggewuifd, omdat ze niet past in het schema van bestrijding van het V.C.V., dat hij aanwendt. Daarom wil len wy ook hier nog eens duidelijk zeggen, waarin die klimaatsverandering nu wèl bestaat. 1. De K.N.V.B. heeft de Prot.-Chr. groep geheel eigen competities ge geven op Zaterdag, los van het Zondagvoetbal, en daarbij een geheel eigen bestuursapparaat van Zaterdagmensem Practisch komt de huidige situatie hierop neer, dat het Zaterdagvoetbal geleid wordt door mensen van positief christelijke levensovertuiging. 2. De K.N.V.B.-wereld van vandaag is volkomen ontvankelijk geble ken voor de waarde der chr. levensovertuiging. Dit bewijst het feit, dat ik zelf jaren gelecfen een reeks artikelen heb geschreven in de „Sportkroniek" over de Zondag in verband met de sportbeoefening en het wedstrijdwezen. Dat blykt ook uit het gesprek, dat verleden jaar gehouden is over het thema „Kerk en sport" tussen officials van de K.N.V.B. Tijdens de bespre king over dit onderwerp gaven bijna alle aanwezige jeugdleiders te ken nen, van oordeel te zyn, dat het christendom, zo mogelijk ook door de sport, bevorderd moet worden. Twintig jaar geleden zou'dit gesprek in dat milieu niet mogelijk zijn geweest. 3. De bond heeft zelf de mogelijkheden geschapen voor een geruisloze verplaatsing van de wedstrijdsport van de Zondag naar de Zaterdag. Het hangt van onze eigen werfkracht af, in hoeverre dit ideaal is te verwezen lijken. De K.N.V.B. werkt hieraan tenvolle mee. In hoeverre dit ideaal reeds verwezenlijkt is, hebben wij reeds met cijfers aangetoond. (Zie de krant van 17 Juli). Welnu, het is onder de drang van deze merkwaardige na-oorlogse klimaatewijziging, waarbij wij èn als bond èn als chr. verenigingen vol komen onszelf konden blijven, dat het V.C.V. in 1946 het besluit nam, zijn verenigingen toestemming te verlenen deel te nemen aan de Zaterdagcom petities van de K.N.V.B. Zij vonden daar hun eigen wereld, ongeveer de zelfde als zij die vóór de oorlog in de C.N.V.B. gekend hadden. FN TENSLOTTE, juist omdat het twee werelden zyn, die van het Zon- dag- en die van het Zaterdagvoetbal en wij niets met het Zondag- voetbal te maken hebben, daarom mogen wij inderdaad de K.N.V.B. in twee stukken knippen. Dat doet vandaag ieder weldenkend mens. Dat doen al die dominees en ouderlingen, die des Zaterdags bij ons langs het lijntje staan, dat doet het christelijke publiek, dat doet de N.C.R.V., dat doet de christelijke pers en dat doet ook het V.C.V. Laten wij ook hier maar weer eens een vergelijking maken tussen de N.C.R.V. en het V.C.V. Beide zyn christelijke organisaties, maar beide bedienen zich voor de technische verzorging van haar leden van een overkoepelend orgaan, waar in beide echter vertegenwoordigd zijn. De N.C.R.V. verkrijgt de acteurs voor haar hoorspelen via de Neder landse Radio Unie en vraagt zich daarbij blijkbaar niet af, of deze mensen mogelijk des Zondags voor andere organisaties spelen. Het V.C.V. krijgt de technische verzorging van de K.N.V.B., maar zijn verenigingen leven niettemin in een eigen wereld, die van het Zaterdagvoetbal. De N.C.R.V. brengt wekelijks de verrichtingen van het Zaterdag voetbal voor de N.C.R.V.-microfoon en de heer Hoek is zelf wel eens mee naar België geweest voor de verzorging van de reportage van een inter landwedstrijd BelgiëNederland Zatcrdagvoctbal; maar zij zouden dat nooit hebben willen doen, wanneer zij in gedachten achter dat Zaterdag- voetbal zouden hebben zien staan de K.N.V.B., „die Zondag aan Zondag duizenden en duizenden naar de voetbalarena's dirigeert en de schuld draagt van de Zondagsarbeid van velen. De N.C.R.V. en de heer Hoek knippen dus en terecht de K.N.V.B. in twee stukken en accepteren het Zaterdagvoetbal zonder blikken of blozen. Kijk, dat doet het V.C.V. nu ook! En de N.C.R.V. en de heer Hoek bewijzen daarmede nu net het tegen deel van wat de heer Kuilman beweert, n.l. dat die twee delen niet on losmakelijk aan elkaar verbonden zijn, maar wel degelijk twee aparte, ge scheiden werelden vertegenwoordigen. En om die reden houden nu ook de christenvoetballers het voorlopig uit in de K.N.V.B.! Chloorsmaak kan uit water verdwijnen Om de chloorsmaak van het drinkwa ter weg te nemen, willen B. en W. van Rotterdam enige voorzieningen treffen, waarvoor zij bij de gemeenteraad thans crediet van f 200.000 hebben aange vraagd. In de algelopen winter was. zoals zich zal herinneren, de kwaliteit van drinkwater in Rotterdam en omgeving uitzonderlijk slecht, hoewel het water hygiënisch betrouwbaar was- B. en \V tn thans een betere zuiveringsme thode te hebben gevonden. Proeven heb ben aangetoond dat het aldus gezuiverde water op het punt van smaak en reuk geen reden tot klachten zal geven- Ds J. H. Boerlijst Het ook in ons land gepubliceerde be richt als zou ds J. H. Boerlijst, Herv. predikant te Leeuwarden, voor het op hem uitgebrachte beroep bedankt naar Den Haag (wijkgem. 1) bedankt hebben, zoverre onjuist, dat ds Boerlijst als- en verzoek om uitstel van beslissing heeft gevraagd, hetwelk hem is verleend. Het 70ste jaarverslag Chr. Vereniging Geestes- en Zenuwzieken Het 70ste jaarverslag (1953) van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken is thans verschenen. Van deze vereniging gaan de volgende belangrijke stichtingen uit: Veldwijk te Ermelo (met sanatorium De Hooge Riet), Bloemendaal te Loosduinen (met kliniek Ockenburgh), Dennenoord te Zuidlaren (met Noorder-Sanatorium), Wolfheze te Wolfheze (met kliniek Ne der-Veluwe). Vogelenzang te Bennebroek (met sanatorium) en de Psychiatrische Neurologische (Valerius-)kliniek te Am sterdam. Blijkens het algemene overzicht kreeg Veldwijk een nieuw paviljoen en werden er twee verbouwd, was de bouw van het nieuwe hoofdgebouw van Bloe mendaal bijna gereed, werden er pavil joenen gerestaureerd van Wolfheze en Dennenoord en kreeg Vogelenzang nieuwe beambtenwoningen. Voor het verpleegpersoneei werd de 4S-ur)ge werkweek ingevoerd. Het aantal patiënten is de laatste ja ren op Bloemendaal, Dennenoord en Wolfheze stijgende, in Veldwijk en Vo gelenzang dalende. Een daling valt voorts waar te nemen bij de sanatoria of kli nieken van Veldwijk, Wolfheze en Vo gelenzang, doch een stijging bij Bloemen daal en de Valeriuskliniek. Veldwijk had vorig jaar in totaal 851 patiënten, Bloemendaal 705, Dennenoord 1120, Wolfheze 722 en Vogelenzang 504. fn de klinieken en sanatoria waren er 122 in Veldwijk, 92 in Bloemendaal 145 in Dennenoord, 116 in Wolfheze 301 in Vogelenzang en 174 in de Valeriuskliniek (aanwezig op 31 Dec.) waren op 1 Dec. 1953 in totaal 1022 verplegenden. Poldercommissie N. O. P. afgetreden? Tijdenr een besloten vergadering zou, naar verluidt, de poldercommissie voor Algemene belangen van de Noordoostpol- dor eerstemmtE heboen besloitr. ai tc treden, gezien de vertraging bij het in stellen van de gemeente Emmeloord. Do commissi* werd eekozcn in Sep tember 1951 voor de tijd van twee jaar. Deze termijn kan met ten hoogste vier jaar worden verlengd. De commissie acht zichzelf niet meer representatief voor de tegenwoordige polderbevolkmg met het oog op de sind* 1951 opgetreden ve deringen in de samenstelling. Als minister Boel toestemming verleent, zullen op 27 November as- verkiezingen worden gehouden voor een nieuwe pol dercommissie. De economische e de Verenigde Naties Nederland herkoien vc van de commissie vooi bindingen. i sociale raad te Genève heeft sr drie jaar als lid transport Inlichtingen verzocht over gevonden lijk Gisteren is uit het Amsterdam-Rijn kanaal in Utrecht het lijk opgehaald van ongeveer 55-jarige vrouw. Signale- lang 1.65 m, breed postuur, bol ge zicht, grijze ogen, grijs krullend kort haar, eigen ondergebit, bovengebit ont breekt. Kleding: donkergroene gummi regenjas, rode japon, rose onderjurk, beige hemdje en dito corset, witte direc toire, bruine katoenen kousen en zwarte lage schoenen. Zi) draagt aan haar rech- terringvlnger een gladde ring gegraveerd B. K. 22 7 '37. De Utrechtse politie ver zoekt Inlichtingen- Nederlandse gewend in Franse Alpen De 46-jarige mej. Cornelia Belt. gebo ren tc Amsterdam, heeft gisteren op de gletsjer bij Chamonix in de Franse Alpen een val van 20 meter gemaakt. Zij is, zonder tot bewustïijn te zijn gekomen met een schedelbasisfractuur naar hi Ziekenhuis ln Chamonix overgebracht. Studietoelage voor rijksambtenaren Mits in dienstbelang wordt helft der kosten vergoed Als de rijksambtenaren in het belang van hun ambtelijke functie zich op een of andere studie willen gaan toeleggen, is het thans mogelijk, dat hun de helft van de studiekosten vergoed wordt- Dit zegt een circulaire, die dezer dagen van het ministerie van binnenlandse zaken is uitgegaan. De regering wil op deze wijze de studiezin van het rijkspersoneel stimuleren. De rijksbijdrage zal over het algemeen niet groter zijn dan de helft van de kos- der lesgelden, aanschaf van studie boeken en eventuele reisgelden- Behou dens uitzonderingsgevallen wordt deze studietoelage eerst "uitbetaald, als de stu- met goed gevolg achter de rug is. Voor cursussen en opleidingen voor over. heidswerkzaamheden van bijzondere aard, zoals deze reeds bij verscheidene takken van dienst bestaan, kunnen zelfs de kos ten in hun geheel worden vergoed. Van geval tot geval zal beoordeeld worden of een bepaalde studie, die door de betrokkene op eigen initiatief is on dernomen ln het belang van de dienst geacht kan worden en in aanmerking voor een dergelijke toelage kan komen- Geref. drankbestrijders in Middelburg De Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding hield vandaag ln de Hofpleinkerk te Middelburg haar 51e al gemene vergadering. Gisteravond bood de ontvangende afdeling aan de afge vaardigden van buiten een begroetings samenkomst aan. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter ds C. M van de Loo. Geref. predikant te Dor drecht. In zijn openingswoord tekende hij de positie der vereniging en de roe ping die haar leden ten opzichte van het alcoholisme hebben. Vervolgens riep hij een welkom toe aan verschillende auto riteiten en afgevaardigden. Hierna werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de heren J. Feitsma te IJmuiden en J. O. Elshout te Apeldoorn, behandeld. Het jaarverslag maakte melding van 36 afdelingen. Ds Van de Loo werd als lid van het mode- ramen en als voorzitter herkozen. Be sloten werd de. algemene vergadering in 1955 te Urk te houden. De heer J. Wartena, hoofd ener school te Er.khuizen en lid van de centrale pro- pagandacommissie hield een causerie over de vraag: Hoe moeten wy propa ganda voeren? Geef mij dan maar voedsel dat niet bacterievrij is... AL JARENLANG zijn d» geleerden in ver scheidene landen aan het experimenteren om ons dagelijks voedsel, super- voedzaam en tegelijk vrij van bacteriën te maken. Vroeger werd het voedsel gekookt en dan waren de bacteriën er uit maar ook een grot© hoeveelheid onmisbar© vitaminen. Te genwoordig staat het er echter veel beter voor met dat voedsel- Ameri kaanse geleerden zijn er in geslaagd, melk, groen ten, aardappelen, fruit en vlees zodanig te prepare ren, dat deze voedings middelen een bijzonder vitaminengehalte hetfcen en tegelijkertijd bacterie- vrij zijn. In New York hebben wij dezer dagen van dat super-voedsel mogen proeven. We zaten aan een gewone, gedekte ta- mand minder dan de ge leerde, die ons in wit te jas zijn waren voor zette. Dat was een onverge telijke gewaarwording: de aardappelen waren on smakelijk, de boter ran zig. het gehakt onverge lijkelijk flauw en de melk leek een puur aftreksel van knoflook. Al deze voedingsmid delen waren uren of zelfs dagen van te voren door radio-actlve bestraling geheel onschadelijk ge maakt. Alle bacteriën wa ren door de bestraling gedood. Wat viel ons die maal tijd tegen. Het voedsel van de toekomst moge dan ongevaarlijk zijn, geef ons maar een lek kere pittige gehaktbal, smakelijke melk en on zuivere boter die zuiver van smaak is. Dét is ons wel gebleken: voor die gezonde culinaire toe komst moet door ons ver hemelte een groot offer worden gebracht. „Niet waar", zeggen de geleer den. „Want aan alles is gedacht, maar de smaak is nog niet het onderwerp van studie geweest (Van een bijzondere medewerker) PHILADELPHIA, Augustus REEDS IS HET DERDE plenaire congres van de Int. Raad van Chr. Ker ken, als we dit schrijven, vijf dagen bezig met zijn werkzaamheden De verhoudingen op dit congres zijn werkelijk goed te noemen. Natuurlijk zijn er speciale Amerikaanse trekjes, die voor Europeanen vreemd aan doen. Maar er is een „geest", die ook uitgedrukt wordt in een lied speciaal voor de ICCC gemaakt en uiteraard in Philadelphia verschillende keren hartelijk gezongen. De geschiedenis van deze hymne is merkwaardig. Amerikaanse dichters wer den onlangs aangezocht een lied te ver vaardigen voor de Wereldraad van Ke ken. Een van hen. een zekere Henry Burnham Kirkland besloot een lied voor de ICCC te dichten. Dr L. Praamsma uit Groningen maakte er een Nederlandse vertaling van. Het eerste van de vier coupletten luidt: „Wij roemen, in liefde verbonden. [de Heer, gelovend in Christus. Die kwam tot wij geven 't geloof van de vaderen door één geest verbonden, bewand'lend [één spoor". Gedurende de eerste dagen van het congres konden nog tien nieuwe leden- kerken tot het lidmaatschap van ICCC worden toegelaten. Hierdoor zijn thans 52 kerken uit 39 landen aangesloten. Van de nieuwe leden noemen we de World Bap tist Fellowship of the USA, The British Guyana Congregational Union, The Chi lean Mission of Convention of Baptist Churches. The China Presbyterian Church of Christ in Taiwan (Formosa). The Presbyterian Church of Cuyacucho en Huancavelica (Peru) en The United Church in Thailand. Donderdagavond waren 935 kerkelijke vertegenwoordigers geregistreerd uit 39 landen. Er kan dus Anglicaanse kerk wil een brug zijn Zij verenigt protestantse en katholieke elementen Het Anglicaanse wereldcongres In Min neapolis (V.S.) heeft de roeping van de Anglicaanse geloofsgemeenschap omschre ven als een „brug tussen de verschillende takken der Christelijke kerkenlfc Zowel tot de „Katholieke" als tot de „Evangeli sche" kerken kon zij zich wenden en hun verzoening bevorderen, omdat zij beide elementen in zich verenigde. De Londense bisschop dr Wand legde in een belangrijke rede de nadruk op het belang van dit element. Volgens hem had den zowel de Katholieken als de Prote stanten hun oorsprong in het Nieuwe Tes tament. De Kerk van Engeland was ech ter dichter dan welke geloofsgemeenschap in de wereld ook bij de kern van het Nieuwe Testament, omdat zij de spanning erkent, die in het hart van de religie moet bestaan. Daardoor zou de Engelse Kerk de gghele Christelijke kerk grote diensten kunnen bewijzen. Zaakgelastigde Pakistan nam afscheid In de residentie van de gezant van Luxemburg te Den Haag, de heer Augus- te Collart, heeft het corps diplomatique gisteren afscheid genomen van de heer S'Lal Shah Bokhari, de zaakgelastigde van Pakistan die de volgende week ons land "zal verlaten. De heer Auguste Collart sprak een har telijk woord van afscheid, waarna de heer Bokhari het traditionele afscheids geschenk, een zilveren sigarettendoos, met de handtekeningen van de leden van het corps diplomatique daarin gegra veerd, in ontvangst had te nemen. Zuid-Ameiika Donderdagmorgen 5 Augustus werd de zitting geopend met een wijdingsdienst onder leiding van dr Adriano Bernardes van Sao Paolo in Brazilië. Deze dag stond verder in het teken van de bijzondere nood der Zuidamerikaanse afgescheiden kerken. Ds Raphael Camacho van A paro (Brazilië) sprak over: De Bijbel het Geloof der Vaderen. Rapporten w den uitgebracht over de verhouding i de kerken onderling, in het bijzonder over de strijd, die hier gevoerd moet worden, zowel tegen het modernisme als Rome. Heel diep werd de noodzakelijk heid gevoeld deze kerken in hun zware strijd te steunen. Voor de vertegènwoordigers uit Neder land droeg deze dag nog een bijzondere stempel. Meer dan vijf en twintig hun ner bezochten het graf van Arie Kok in Collingswood. Een eenvoudig steentje, waarop zijn-naam en zijn functie ln de ICCC: „Eerste algemene secretaris de Intern. Raad van Chr. Kerken". Voorts een tekst: Jes. 59:19b. Prof. J. J. Schuit eerde zijn nagedachtenis door enkele toepasselijke gedeelten uit de Schrift te lezen en woorden van dank baar gedenken te spreken. Mevr. Kok dankte met enkele woorden. Psalm werd aangeheven. De zending De Vrijdag was geheel uitgetrokken voor de Zending. Vertegenwoordigers van de verschillende bij de Raad aange sloten zendingsverenigingen en zendings lichamen der kerken brachten rapport uit. Ook hier bleek, dat op de zendings- velden een zware strijd gevoerd wordt om het evangelie getrouw door te geven. Men achtte het bestaansrecht van The Associated Missions of the ICCC dan ook volkomen gewettigd. Vrijdagavond hield dr Robert T. Ket- cham uit Chicago in de propvolle tent een gloedvolle rede over de plaats van de Christelijke hoop in het historisch Christelijk geloof. Na de huishoudelijke zaken begon Zaterdagavond een banquet met i dan vijfhonderd gasten het was demonstratie van de waardige en glo rieuze ontvangst, die de Amerikanen de deelnemers geboden hebben. Beroepingswerlt Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruchem-Kerkwijlta te Aalst P. üe Jong, cand. te Zwijndrecht Drietal tc Ellewoutsdijk L- W. Biel cand- te Rotterdam; J- H. Dorgelo. cast te Tiel en A. J. van Cruijningen. cand. a Buursse, waarvan eerstgenoemde is be roepen. Geref. Kerken Tweetal: te Hoek A- van den Endt, cand- te Wateringen en K. Smit, cani Geref- Gemeenten Tweetal te Zeist W- C. Lamain fc Grand Rapids (V.S) en A. Verhagen t> Kampen- Gouden hoogleraarsch prof. R. H. Woltjer Comité om nestor der V.U. te huldigen In verband met het gouden professoraat van prof. dr R. H. Woltjer aan de Vrijt Universiteit te Amsterdam op Donderdaj 23 September, heeft zich een comité ge! vormd, waarin o.a. zitting hebben geno men: mr dr J. Donner, president t Hoge Raad en mr G. H. A. Grosheide beiden curator der V.U. en de hooglera- ren dr J. F. Koksma, rector-magnificuj, dr G. Kuiper, dr A. Sizoo, dr H. Smits kamp en dr J. Waterink. Prof. Woltjer is de nestor van de hoog. leraren aan de V.U. Hij promoveerde daa; op 24 Maart 1904 magna cum laude op proefschrift: De Platone prae-Socratico- rum philosophorum existimatore et iudice 'Plato's beoordeling der voor-Socratischt filosofen) en reeds op 23 September vs> datzelfde jaar aanvaardde hij er het amt! van gewoon hoogleraar in het Grieks, Griekse geschiedenis, oudheden en palaeo- graphie. Prof. Woltjer, wiens vader evet- eens hoogleraar aan de V.U. was, heef: voor de A.R.P. zitting gehad in de Am sterdamse gemeenteraad en de Eers'.j Kamer. Hij is ridder in de orde van ci Nederlandse Leeuw. Lutherse kaderconferentie op Hoekelum In het Luthers Buitencentrum Kasted Hoekelum nabij Ede zal op Zaterdag 11 en Zondag 12 September een Lutherse ka derconferentie worden gehouden, die o der leiding staat van prof. dr W. J. Kool- Over de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Evanston zal ds J. P. i Heest uit Amsterdam het woord voer Over de nieuwe gezangenbundel zal ei cantor-organist Willem Mudde spreken Frans M.O. A UTRECHT, 11 Aug Gèsfiitl Frans M.O.-A: K Keizer. Volendam; F Weiierbosch, Groenlo: J Th Utrecht: A Bikker, Coevorden; en B Burg graaf, Breukelen en de dames dendijk. Scheveningen; G M Ld, Oosterbeek e L H Ruitinga, Groningen. VRIJDAG 13 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m_ VARA; 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.44 Voor de huisvrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10Gram. 9.40 Voor de kleuters VPRO; 10.00 „Thuis", caus. !0 05 Morgen wijding VARA; 10.20 Gram. 10 50 Radiofeuii- leton 1.1.10 .Orgelconcert 11.35 Gram AVRO- 12.00 Musette-orkest 12.30 Land- en tuin- öouwmededelingen 12 33 Sport en prognose 12.48 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen of gram. 1.20 Lichte muziek 2 00 Kookpraatje 2.20 Sopraan en piano 2.50 Voordracht en muziek 3.10 Fagottrio 3.30 Gev. muziek VARA; 4.00 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.00 Philh. orkest, koo» en sol. 6 00 Nieuws 6.15 „Schal lheder 7.15 Gram. VPRO: 7.30 „Op bezoek bij anderen", caus. 7 45 Berichten 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.15 „Dichters van deze tijd" 8.30 ..Apostolaat", caus. 8.40 „Humanisme als levenshouding", caus. VARA; 9.00 ..De heer en mevrouw Grenze- Marjan ontdekken Europa" 9.50 Staat- Z.M. Koning Haakon I Bijna de helft van wat II voor Uw gedistilleerd betaalt gaat naar de belasting. Verdere accijns verhoging zal Uw borrel helemaal onbetaalbaar maken. Weest dus waakzaam. 5. ,Ja. Ik weet nog dat de schuren achter de pastorie vol met rijtuigen stonden. Tegenwoordig komen er alleen nog maar drie of vier Fordjes," gaf Arlie toe. Hij was bezig de achterkamer aan te vegen en stond nu in de deuropening op zijn bezem geleund. ,,Toch heb ik met Phillips te doen. Hij doet alsof hij van voren niet weet dat hij van achteren leeft. Het zou me niets verwonde ren als er iets niet in orde was met zijn inge wanden. Hij doet me aan Bessies moeder herinne ren, toen ze kanker kreeg. En maar afvallen. Maar hij lijkt me toch wat jong voor kanker." Intussen wandelde Phillips met zijn pak haver- mout en het brood onhandig onder zijn arm naar huis. Hij dacht alleen aan de brief in zijn zak, duidelijk in al zijn bekifoptheid. Hij wist dat hij overgeplaatst zou worden en de gedachte daaraan maakte hem ziek. Hij wist dat men hier niet van hem hield, doch hij had gehoopt dat men hem voor nog minstens een jaar zou handhaven. Twee jaar was kort voor een standplaats. Gewoon lijk was drie jaar wel het minimum. Een gevoel van hevige mislukking overviel hem en drong zich tussen hem en de gouden Septembermorgen. Drieendertig jaar ben ik en ik heb mezelf nog nooit kunnen laten gelden," dacht hij. Thuis vond Paul Phillips geen vrouw die zijn neerslachtigheid begreep en hem lachend en moe dig over zijn inzinking zou kunnen helpen; geen vrouw zoals die van zijn bisschop. Misschien zijn slechte huwelijken onder geestelijken zeldzamer dan in andere kringen, maar toch komen zij voor en het huwelijk van Paul Phillips was niet wat het had moeten zijn. Met tegenzin beklom hij de stoep en liep lang zaam door de hall naar de keuken, waar zijn vrouw bezig was het ontbijtservies op te bergen. „Was er post," vroeg zij onmiddellijk. Brieven van haar familie of haar vrienden gaven haar nog het gevoel tot de wereld buiten Aporia te behoren, maar als er geen post was werd zij door een zekere moedeloosheid overvallen. ,,De Atlantic", gaf hij ten antwoord. ,,En een briefje van bisschop Fellowes Dat was alles." Eigenlijk konden zij zich geen abonnement op het maandblad Atlantic veroorloven. Het was dan ook een geschenk van een van Caroline's familie leden. ,,Wat wil hij?" vroeg Caroline. „Hij vraagt me alleen hem op te zoeken als ik in de stad ben." Caroline bleef doodstil staan met het gele melk kannetje in haar hand en staarde hem aan met een uitdrukking in haar grijze ogen die het mid den hield tussen beschuldiging en vrees. „Hij wil ons overplaatsen", zei ze toonloos. „Dat denk ik ook', antwoordde hij. „Maar hij zegt er niets over." „Waarom zou hij je anders willen spreken?" „Ik zou het niet weten", gaf hij toe. "Rien draaide hij zich om en verliet de keuken om zich hem. Zij stond in de deuropening en zei: „Wampscott komt vrij. Als je van je af spreekt en hem vertelt dat je daar heen wilt, krijg je het misschien." „Naar Wampscott sturen ze me vast niet, Caroline." „En waarom niet. Je bent toch minstens even intelligent als Gorham. Jouw fout is dat jij gewo ne beleefdheid voor stroopsmeren aanziet. Als jij de moeite nam gewoon beleefd tegen Har den te zijn, zou hij wel iets voor je doen. Maar nee, jij moet ijskoud tegen hem zijn en zo zwijg zaam dat hij je waarschijnlijk voor een volko men stommeling houdt." „Laten we het nog even aankijken. Misschien heeft het niets met overplaatsen te maken." „Aankijken. Ik wil het niet langer aankijken. Ik wil wat doen. Ze kunnen je niet altijd van de ene arme gemeente naar de andere heen en weer schuiven." „Het nare is, dat ze dat juist wel kunnen, als ze denken dat het nodig is.' „Dat zou ik dan toch niet zomaar accepteren. Als jij zin hebt om je leven in nesten als Aporia te slijten, moet jij dat weten. Maar ik voel er niet voor en ben het niet van plan ook." Zijn stilzwijgen maakte haar woedend. Niet omdat zij tegen hem in wilde gaan, maar meer omdat zij bedroefd was bedroefd omdat hij haar in armoede liet leven, omdat hij zich klaar blijkelijk niet veranderen kon, omdat hij Har- den's spelletje niet kon |pelen. „Kan het je niet schelen", vroeg zij. „Ja, het kan me wel schelen", antwoordde hij. „Niet omdat ik niet van Aporia zou houden. Ik houd wel van Aporia, maar de mensen houden niet van mij. En dat laatste kan me zeer zeker schelen." „Werkelijk, Paul", antwoordde zij verbitterd. En zij liet er op volgen: „Waar zullen ze je plaatsen, denk je?" „Geen idee. Misschien in Soda Center. Ik her inner me nu dat Harden me daarover gepolst heeft. Doch toen begreep ik niet wat hij be doelde." „Soda Center." Vol afgrijzen staarde zij hem „We zijn er nog niet. Jk zei „misschien". Het spijt me, Caroline. Maar ik kan niet veel eisen. Dat zou niet verantwoord zijn. Ik heb van Aporia geen succes gemaakt." Hij had ook kunnen zeggen, dat zij evenmin een succes van Aporia had gemaakt, maar hij verkoos de blaam voor eigen rekening te nemen. Daarbij kwam nog dat het hem speet voor haar. Hoewel hij veel van haar hield, toen zij trouw den, waren zijn gevoelens voor haar veranderd in een soort van medelijden, dat hem pijn deed. Het was hem duidelijk geworden hoe diep teleur gesteld zij was in hem en in hun leven tezamen en hij begreep dat van haar standpunt uit het bestaan saai en onbevredigend moest zijn. Hij besefte dat haar aandeel in het pogen hun be staan iets fleuriger te maken alleen bestond uit het voeren van een correcte huishouding het geen zij deed met een hartstochtelijke degelijk heid doch hij wilde haar daar geen verwijt van maken. Zij eiste iets anders van het leven. En hij verweet zich zelf, niet gemerkt té hebben dat dit iets was, wat zijn krachten te boven ging. „Soda Center", herhaalde zij, ditmaal fluiste rend. Toen wendde zij zich om en liep weg. overzicht 10.15 Noorwegen 10.00 Buitenl, Gram. VPRO: 10.40 „Vandaag". Avondwijding VARA: l'l.OO Nieuws 12.00 Gramofoonm uziek. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7 30 Gr; Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gra Voor de huisvrouw 10.00 Gram. ll.l, de zieken 11.40 Kamerkoor 12.00 Angelus 12 03 Metropoie-orkest en solist 12 30 Lai: en tumbouwmedodelingen 12.33 Gram 12 Staatsiebezoek van Z M. Koning Haakon v Noorwegen 1.00 Nieuws 1.20 Lichte muzi 1.45 Voor de vrouw 2.00 Gram. (tussen 2. reportage Staatsiebezoek Koninj 6.00 „Wetenschap en ie 6.40 Koorzang 6.52 Actualiteiten 1 7.10 Regeringsuitzending: Verklar lichting 7.30 Verzoekprogramm mibtatren 8.30 „Lucia di Lan opera (3e bedrijf) 9 15 „Gods meesterwerk", caus. 9.30 Gram 10.00 Reportage Staat taakc 12.00 Gramofoonmuzi Engeland. BBC Home Service. 330 m Gram. 12.25 Gev. muziek 1.00 Nieuw. Hoorspel 1.40 Pianospel 1.56 Cricketuitslagen 2.00 Orkestconcert 3 00 Dansmuziek 3.30 Hoor. spel 4.00 Gram. 4.45 Causerie 5.00 Voo' kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sportuitslagen "ijd 7.30 Ork 9.15 Klankbeeld 10 15 '•.00—11.06 Nieuws. lek 4.15 Mn eert 9 00 10.45 Voordracht Engeland. BBC Light Progr. 1500 11.45 Orkestconcert 12.30 Sport 1. I.45 Voor de kinderen 2.00 Grai dracht 3 00 Sport 3.45 Lichte mu Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5.00 Gev. i ziek 5.30 Sport 6.35 Gram. 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws en journaal 7.25 Sport 7.30 V programma 8.00 Causerie 8.30 Gev. program ma 9.00 Orkestconcert 10.C0 Nieu- Causerie 10.20 Gev. muziek 11 05 Vo II.20 Dansmuziek 11.50—12.00 Nieuw NWDR. 309 m. 12.00 Lichte mui Nieuws 1.10 Romantische muziek 2.15 Gev. muziek 4.00 Kamermuziek 5.00 Nieuws Lichte muziek 7,00 Nieuws 7.15 Oper Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Orkset- roncert 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel 1.50 Nieuws 1.55 Israëlische uitzending 6.30 Amerik uitzending 7.21 Gram. 7.25 „Parsifal". 23.45—12.00 Nieuws. el. 324 m. 1.1.45 Gram. 1.00 Nieuws Zang en piano Lichte muziek 6.00 Gram. 6.10 Voordracht 6.20 Gra 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Gram. 8.15 Symphonie-orkest en solist 9.0) Festival van Weense muziek 10.40 Gram. 10.5511.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Niei 1.20 Gram. 2.00 Symphode-orkest en soliste 4.05 Lichte muziek 5.00 Niel m 5 30 Bariton en 8.30 Gra en solist 9.00 Gram. 10,00 Nieuws 10.15 L te muziek 10.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzending i Gelijkheid Tracht te bewijzen dat: TEEN REE RI F - NICHT GIL IN - BIG NEEN LAVA GEUS IN GEIT door de woorden voor en achter de ge- lijktekens te verenigen tot 4 woorden van dezelfde betekenis. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 mirabel, 6 sen, 7 9 Ceres. 12 echt, 14 stee, 15 ra, 17 ei loog. 20 eend, 22 beurs. 24 toe. 26 lo bruiaap. VERTICAAL: 1 Me, 2 Inch, 3 aar, 4 5 li, 6 ©teriet, 8 kwendel, 10 etage, 11 e_ 13 CAO, 15 een, 19 ober. 21 Esla, 23 uil, 25 Ob, 27 op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2