Uit noodzaak, maar met bloedend hart tot Syngman Rhee's boodschap de LC.C C. KERK en SCHOOL Wereldbond van Herv. Kerken besloot zijn congres oor hem geen bazuinen j IPuzzleI 2 DINSDAG 10 AUGUSTUS 195* De heer H. Teeuw, voorzitter van het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen, schrijft ons naar aanleiding van het artikel van de heer J. Kuilman: /~\NDER DE DRANG der omstandigheden heeft de K.N.V.B. op 3 Juli in principe het besluit moeten nemen, over te gaan tot het geven van vergoedingen aan spelers voor wedstrijden en training. Hinkt de K.N.V.B. nu op twee gedachten? Wij moeten, om tot een billijke beoordeling te komen van hetgeen ge beurd is, beginnen met te vragen naar de papieren, d.wz. naar de doel stellingen van deze organisatie. Tot vandaag toe staat in de statuten en de reglementen van de K.N.V.B. dat hij zich ten doel stelt, de beoefening van hei voetbalspel te bevorderen mede als middel voor lichamelijke ontwikkeling. Met alle kracht heeft de bond er altijd naar gestreefd, deze doelstellingen trouw te blijven. Toen bleek, dat de jeugd in steeds groter getale zich aansloot bij de verenigingen, kwam al spoedig bij vele leiders de vraag op: hoe kunnen wij de beoefening van deze sport inschakelen in de opvoeding der jeugd? Welke zijn de goede invloeden, die karaktervorming stimuleren, welke de gevaren, waartegen stelling dient te worden genomen? De KN.V.B. heeft altijd oog gehad voor deze gevaren, maar het altijd als het belangrijkste van zijn taak gezien, in en door de sport de Neder landse jeugd op te voeden en als hoogste ideaal gesteld de vorming van de mens zowel lichamelijk en geestelijk. En nu is diezelfde K.N.V.B. voor de feiten gezwicht en door de knieën gegaan TTET IS VOOR iemand als de heer Kuilman, die voorzitter is van de Chr. Korfbal Bond in Nederland, een organisatie met enkele duizenden leden, uiteraard gemakkelijk, een veroordeling uit te spreken over een or ganisatie als de K.N.V.B. die hy niet kent en die ver buiten zijn gezichts kring ligt. Toen de K.N.V.B. nog 5.000 leden telde, speelden zich ook niet de dingen af, die thans aan de orde zyn. In een organisatie met 350.000 leden liggen de zaken geheel anders. Daarbij komt, dat het voetbalspel als kijk spel altijd op de toeschouwers, ook die uit het Christelijke kamp, een fas cinerende invloed gehad heeft. Als er op twee velden naast elkaar een voetbal- en een korfbalwedstrijd gespeeld worden, komen de mensen kijken raar de voetbalwedstrijd en niet naar de korfbalwedstrijd, omdat voetbal zo aantrekkelijk, verrassend, overzichtelijk en voor ieder begrijpelijk is. 't Is natuurlijk allemaal heel geleidelijk gegaan, zonder erg eigenlijk. Toen het spel bekend was en aanvaard werd, kwamen de mensen kijken: de clubs vonden die belangstelling prettig en moedigden die, uit zuivere motieven, aan door ook de accomodatie te verhogen. En zo gingen de wedstrijden steeds meer publiek trekken. Een meer geselecteerde klassenindeling werd noodzakelijk, het competitiestelsel, op zichzelf niet verwerpelijk en ook door de C.K.B. overgenomen, als systeem voor natuurlijke selectie in speelsterkte, werkte aan dit alles ook mede. Geleidelijk werden er kleine entreebedragen geheven, ook weer niet verwonderlijk, voor wie weet, dat de uitrusting der spelertjes geld kost. dat men mede trachtte te verkrijgen door de toeschouwers, die er van pro fiteerden mede te laten betalen. A LLENGS ZIJN natuurlijk de wedstrijdontvangsten een grote, tè grote rol in de verenigingsfinanciën gaan spelen de heer Kuilman be hoeft ons niet te vertellen, hoe dat allemaal gegaan is, ieder in de KN.V.B. weet dat. En tenslotte staat wel vast, dat de na-oorlogse geestesgesteldheid een belangrijke versnelling in dit proces heeft teweeggebracht. En zo is de K.N.V.B. moeten zwichten van uit de eerlijke erkenning, dat geleidelijk de idee van de prestatie tegen vergoeding al te ver had wortel geschoten en omdat de Beroepsvoetbalbond dreigde de spelers af te troggelen. Toen hebben bond en verenigingen zich op het standpunt ge steld, dat, als de spelers dan toch betaald wilden worden, zij dat liever zelf deden, dan dat aan anderen over te laten. Dit alles is erg jammer en niet meer te stuiten geweest. Maar nochtans mogen wij geen ogenblik vergeten, dat de K.N.V.B. van het begin af aan eerlijk de strijd gevoerd heeft vóór het behoud van het amateurisme in de voetbalsport. Tientallen jaren heeft hij gevochten, om zijn idealen na te streven. Naarmate de bond groeide en in de voetbalsport een groeiende ver- materialisering zich openbaarde, werden straffe overschrijvingsbepalingen in het leven geroepen en een krachtig toezicht uitgeoefend. Nog in 1951 voerde de bond onder aanvoering van Lotsy een grootscheepse campagne voor behoud van het amateurisme, waar het gehele bondsbestuur achter stond. En als nu de KN.V.B. overstag is moeten gaan, dan is dat noodge dwongen geweest en met een bloedend hart. Maar niemand mag de K.N.V.B. beschuldigen een maatschappij te zijn tot exploitatie van voetbal. Niemand minder dan de K.N.V.B. zelf heeft juist daartegen het hardst ge vochten. En laten wij niet vergeten, dat het steeds hoofdzakelijk lieden buiten de bond geweest zijn en dus ongrijpbaar die clandestien aan spelers geld hebben geboden uit commerciële overwegingen en daarmede de geest van zuiver amateurisme hebben verknoeid. De bond heeft altijd oog gehad voor de ideële zijde der sport. TNTUSSEN DOEN wij goed, de zaak niet al te tragisch op te nemen. •*- Het laat zich aanzien, dat slechts de topverenigingen bun spelers ver goedingen kunnen bieden. Laten wij aannemen, dat de 50 eerste klassers dat inderdaad kunnen en per vereniging 15 spelers betalen. Dan komen wij aan 750 spelers. Laten er dan nog eens 250 tweede klassers een vergoeding ontvangen, dan hebben wij maximum 1000 spelers, die betaald worden. Dat is op een aantal van 350.000 dus 1/3 d.w.z. 99 2/3 der spelers blijft amateur, voor hen verandert er niets. Wij gaan dan uit van de ge dachte, dat de prof-spelers in een aparte competitie worden ondergebracht. Dat de christen-voetballers nu in een moeilijk parket komen, zien wij niet in. De krachtige houding van het V.C.V. heeft reeds in zoverre preven tief gewerkt, dat de K.N.V.B.-voorstellen alleen op het Zondagvoetbal be trekking zullen hebben. Voor de Zaterdagvoetballers verandert er dus niets Ook de K.N.V.B. staat op het principiële standpunt, dat beroepsspèl in strijd is met het wezen der sport, zoals het V.C.V. Niet, dat wij het beroep van „voetballer" oneerbaar vinden; w(j hebben alleen uitgesproken, dat het op het terrein van de arbeid ligt en dus niet thuisbehoort in een sport organisatie, die het spel wil beoefend zien uit ideële motieven. In een tweede artikel hopen wij nu eens precies uiteen te zetten, waar in die klimaatsverandering in de K.N.V.B. bestaat en waarom de christen voetballers het kunnen uithouden in een bond, die voor de Zondagsport en de sportexploitatie verantwoordelijk is Bekende bioloog Dr J. J. Tesch (77) te Den Haag overleden Te Den Haag is 77 jaar oud. overleden dr J. J. Tesch. een bekende bioloog- Hij werd in Amsterdam geboren en studeer de te Leiden en Utrecht biologie. In de Domstad promoveerde hij in 1906 op een proefschrift over de hetopoden. Achter eenvolgens werkte hij aan het Rijksin stituut tot Onderzoek der Zee te Den Helder en het Museum voor Natuurlijke Historie te Leiden. In 19113 werd hij be noemd tot hoofd van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek- Zijn grote liefde was het onderzoek van de zee- Hij voer tot aan de Pcuzeeën- Verschillende wer ken van zijn hand zijn verschenen, o.a. over de Siboga- en Dana-expeditie.' He^ stoffelijk overschot zal morgen in alle stilte ter aarde worden besteld. Eerste spruiten Bij de veiling Westerlee In De LIct zijn gisteren de eerste spruiten aange voerd. Kweker B. Hofman uit Maasdijk kreeg er 70 ct per kg voor. Als de pessimisten gelijk krijgen, zijn deze eerste spruiten het bewijs dat de winter al in aantocht Is. Drie gewonden bij auto-ongeluk In de nabijheid van het dorp Grijpskerk (Gr.) is Zaterdagavond te half acht een personenauto tegen een boom gebotst waarbij de bekende Valkenzeilster Cor- hilde Grondsma uit Bergen (N.H.) en haar zuster Teaki vrij ernstig zijn gewond. De auto werd bestuurd door nun vader, die bij dè botsing tussen het stuur en de zitting bekneld geraakte. Hij liep èen shock en waarschijnlijk een paar gekneusde ribben 'op. Mej. Corhilde Grondsma kreeg een verbrijzelde kaak en een hersenschudding. zy werd naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overge bracht evenals haar vader en haar zus ter, die een hersenschudding en een ge broken pols kreeg. Levensgevaar Is ech ter niet aanwezig. Nederlander bij ongeluk in België gqwond De 32-Jarive Nederlander P. Driessen uit Maastricht is gisteren in Herstal, België, bij een auto-ongeluk gewond. De auto, waarin hij reed. kwam tegen een paal te recht. De artsen hebben een schouderfractuur geconstateerd. De heer Driessen zal ver der waarschijnlijk een oog moeten missen. Tweede dag in Philadelphia Bevrijdt uw broeders van achter het IJzeren Gordijn van een zekere ondergang (Van een bijzondere medewerker) PHILADELPHIA, Augustus. /~\P DE TWEEDE DAG van het conp-es van de I.C.C.C. (de Int. Raad v Christelijke Kerken) zou de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee. j spreken. Hij moest echter vervroegd naar zyn land terugkeren. Wel liet hij J en,15 SePl®mb®r belegt het Leer- een boodschap achter, welke werd voorgelezen. In deze boodschap zegt j en^ng °in deVNed. ^erv" Kerk1 een stu- Syngman Rhee, dat de vrije volkeren de opdracht hebben, het IJzeren dentenconferentie op de Ernst Sillem- Gordijn terug te rollen en onze broeders van een zekere ondergang te be-hoeve te Lage Vuursche. vrijden. Wy moeten het initiatief niet langer overlaten aan de communisten, ..Ps£Ll£isCh-did£ttaL S'cho'uwi^n aldus de Zuidkoreaanse president. over catechisanten van 1318 jaar"; prof. Syngman Rhee handelde in zijn redeBy de registratie bleken 550 afgevaerdig-1 dr p- C'*^tr'Iï over. >>Wat kan het refor- voornamelijk over de communistische ag- 'den waarnemers en bezoekers uit 37 lan-1 m.?|orisch Protestantisme legitiem wèl Int. Zendingsraad heeft vele plannen Ad Interim Commissie bijeen in States Island' In tal van landen ter wereld wordt de geloofsvrijheid nog steeds bedreigd. Dit brengt voor de zending grote gevaren met zich mee. Over deze en dergelijke onder werpen spraken 60 afgevaardigden uit 20 landen op de vergadering van de Ad In terim Commissie van de Int. Zendings raad. welke gehouden werd in States Is land (Ver. Staten). 0.1.v. prof. dr H. Kraemer van Bossey werden enige resoluties aangenomen. Uit drukkelijk werd verklaard, dat de kerken in een bepaald land het recht moeten hebben buitenlanders uit te nodigen in haar midden te komen werken. De uni versaliteit van de kerk eist dit recht. Verder formuleerde men de volgende 1. Meer concentratie op zekere strate gische gebieden van christelijke nood en zendingskansen, in het bijzonder Afrika, Zuid-Amerika en het Midden-Oosten. Regionale secretarissen voor deze gebie den moeten worden aangesteld; 2. Meer aandacht voor de uitdaging van de niet-christelijke religies in haar hui dige verschijningsvorm: oecumenische centra voor bestudering van 't Boeddhis me, Hindoeïsme enz. zullen gesticht worden. 3. Aanmoediging van kerken en zendin gen om bij hun zendingsarbeid meer oecumenisch te werk te gaan. Bijzondere projecten kan de Int. Zendingsraad daar voor aanwijzen. 4. Stimulering van de plannen voor de vorming van gemeenteleden tot medewer kers in de Zending. Sludentenconferentie van Confess. Vereniging gressie en ondergrondse tactiek. Hij op de grote gevaren van een neutrale of anti-Amerikaanse houding in het Westen en op de grote betekenis, die Indochina heeft in de rode strategie. Hij waarschuw de ook tegen een al te groot vertrouwen In Japan, dat volgens hem nog even ag- gressief is als vroeger en zeker zo anti- Amerikaans. Amerika wil Japan weer be wapenen, mogelijk om te dienen als bol werk tegen Rusland. Maar Japan zou zich Russische zijde kunnen scharen. Syngman Rhee vervolgde, dat de afge vaardigden op dit I.C.C.C.-congres zeker In de vrede zouden geloven. Maar als Christenen zouden zij ook bereid zijn, hun leven te geven voor Gods zaak. of ten minste voor de zaak van Zijn kinderen. Zijn stappen volgende, zo dicht als ster velingen maar doen kunnen, zijt gij men- groót verantwoordelijkheids gevoel en beter dan de meeste anderen gij, dat zelfs in landen waar com promissen de waarborgen zijn voor min derheden, dat hun rechten zullen worden geëerbiedigd, het compromis onmogelijk ls. wanneer de beginselen in het geding zijn. Korea's positie is niet meer of minder gevaarlijk dan die van Amerika. Ons land is verwoest en alles, wat wij hebben over gehouden, is het leven. Christelijke leiders zeggen, dat er tweemaal zoveel Koreaanse christenen zijn dan bij de communistische aanval vier jaar geleden. Ik geloof het, omdat niets zozeer de mens de waarden het leven doet beseffen als de nabij heid van de dood. Omringd doof puin. weten wij wat waardevol is. Onze zielen, de zielen van onze kinderen en kindskin deren moeten bewaard blijven voor het lot dat de communisten voor hen be ramen, aldus de boodschap van Syngman Rhee. Raad in Europa Voordat deze boódschap werd voorge lezen. had de president van de Raad. dr Carl Mclntire op een pereconferentie meegedeeld, dat er de volgende zomer twee regionale conferenties belegd zul len worden: een in Jonköping (Zweden) en een in Jordanië. Ongetwyfeld zal in Zweden de móge lijkheid en wenselijkheid van de vorming van een Európese Raad van Christéiyke Kerken ortder ogen wórden gezien. Een der waarnemers van de Geref. Kerken In Nederland stelde de vraag, waarom in alle delen van de wereld reeds regionale raden gevormd waren behalve in Europa, Dr Mclntire antwoordde, dat men daar in Europa zelf nog niet mee begonnen was. De andere regionale conferentie is volgend jaar in Bethlehem, In Jordanië. Eersle studieboerderij voor jor.ge boeren Het Drents Landbouwgenootschap heeft in Havelte (Dr een boerderij met 24 ha land gekocht van de vroegere commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen. mr J. Linthorst Homan. Deze boerderij zal worden gebruikt om de theorie, die de jonge boerenzoons op de landbouwscholen hebben opgedaan, aan de practljk te toetsen. De cursisten, die op de boerderij tal van werkzaamheden zullen verrichten, worden ondergebracht in de Volkshoge school Overeinge, die vlak bij de boer derij is gelegen. Hierdoor Is het mogelijk, dat men ook nog avondcursussen aan de Volkshogeschool kan volgen. De Nederlandse maatschappijen van landbouw hebben belangstelling voor deze eerste practische studieboerderij. Van Duitse zijde wil men eens een kijkje op de boerderij komen nemen, omdat men ook In Duitsland plannen heeft voor een dergelijk project. Nationale koempoelan voor X-groepen De Jaarlijkse nationale koempoelan voor de X-groepen van de vereniging De Nederlandse Padvinders wordt op 18 19 September in het conferentieoord Woudschoten te Zeist gehouden. Ds Tamminga uit Rijswijk spreekt over „Pa raat, waartoe" en ds J. W. Swigchum uit Rotterdam over „Kerk en scouting". r Kerpen. den aanwezig te zyn. Van achter het omvatten?" en prof. dr A. A. van IJzeren Gordjjn zUn in Philadelphia geen flu!ei" „Het gezag van het Ambt", gedelegeerden aanwezig, wel vertegen-, woordigers van de Poolse kerken in bal-, notarieel examen lin^schap DEN HAAG. 9 Aug. Voor het notarieel Óp dag krees ook fie Zending vee'.jS^ÏÏi^'rÉ;a,'mï"'S"V?'sT1j" K» aandacht. Vele rapporten werden voor-Maastricht. gelezen over de toestand van Kerk en Zending in het Verre Oosten. Tydens de openbare avondvergadering voerde del president van de Raad van Christelijke Kerken voor het Verre Oosten ds An tonio F. Ormeo van de PhiHppynen, het woord. Hy sprak over de Zendingscrisis in het Verre Oosten. Ds Ormeo ontvouw de een soort zendlng9strategle, zoals dis gevoerd moe; worden in overeenstem-1 ming met Gods Woord. Zijn betoog be-1 vatte vele constructieve elementen, waar mee de Zending der aangesloten kerlcen terdege haar winst kan doen. Splitsing van lesuren bij het V.H.M.O. De nieuwe regeling van de volledige be trekking voor leraren bij het V.H.M.O. schept thans de mogelijkheid, dat aan zulke leraren bij wijze van bijzondere taak wordt opgedragen in „taakuren" boven de voorgeschreven lesuren te werken met afzonderlijke groepjes leerlingen, voor wie dit om bijzondere redenen wenselijk ts. Hiertoe kan zowel behoren het bijwerken van de langzame leerlingen als het dieper op bepaalde onderdelen van de leerstof ingaan met de vlugge leerlingen. Hiernaast biedt het nieuwe leerplan voor de openbare Hogere Burgerscholen A en B, dat op 1 September 1954 in wer king treedt, de gelegenheid de voorge schreven lessen te splitsen In twee perio den, waarvan één ten minste 40 minuten t duren. De resterende minuten kun- worden samengevoegd tot lesuren, die het hiervoor genoemde doel kunnen worden gebruikt. Daar deze .j-esturen" anders dan de eerstgenoemde „taakuren" een onderdeel vormen van de voorgeschreven lesuren en dus ten goede moeten komen aan alle leerlingen van een bepaalde klas. geeft staatssecretaris mej. dr De Waal. zolang met het 6telsel van splitsing der lesuren nog onvoldoende ervaring ls opgedaan, voor het hier beoogde doel de voorkeur aan een regeling binnen het kader van de volledige betrekking, waarbij het boven dien mogelijk wordt hierin kleine groepjes leerlingen te betrekken. Dit heeft de staatssecretaris geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen (soc.). India en het Evangelie Geen zendelingen in de grenszones Nehroe wil hen overigens wel toelaten Een aggressleve houding tegenover de predikers van het Christendom, wordt door premier Nehroe in een rondschrij- aan de voorzitters van de provinci ale comlté's van de Congrespartij scherp veroordeeld. Dit wekt een gevoel van bij de Indische christenen, die een belangrijk element der bevolking vor men. aldus de premier. In India bestaat vrijheid van godsdienst, daarom zijn hier geen religieuze kwesties in het geding, maar die van de toelating van buiten landers. Wij willen India niet voor de buitenlanders sluiten, aldus Nehroe, maar wij stellen bepaalde voorwaarden aan hun komst, die overigens niets met de godsdienst te maken hebben. Uit politiek oogpunt willen wij geen buitenlanders in de buurt van bepaalde grensgebieden. Hun aanwezigheid in deze gebieden schept problemen en wij moeten de voorschriften aldaar met een zekere gestrengheid De predikers van het Christendom, al dus de premier, hebben in verscheidene delen van het land goed werk gedaan, maar bepaalde predikers hebben ook activiteit ontplooi#!, die voor India niet gunstig genoemd kan worden. Dit rondschrijven ls van een bijzondere betekenis op het ogenblik nu verscheide ne landen bij de Indische regering stappen hebben ondernomen n.a.v. het Portugees- Indische geschil over Goa, waar zeer veel Róoms-katholieken wonen. Toch nog naar Evanston Auto-ongeluk jkvr. Van Asch v. Wijck liep goed af Jkvr. C. M. van Asch van Wijk uit Zeist, die zoals men weet in Princeton de algemene vergadering van de We reldbond van Hervormde Kerken bij woonde, heeft in Amerika een auto-onge luk gehad. Aanvankelijk lieten de gevol gen zich zo ernstig aanzien, dat zij de assemblee van de Wereldraad van Ker ken niet zou kunnen bijwonen. Er heeft zich echter in haar toestand een zoda nige keer ten goede voorgedaan, dat haar voorgenomen bezoek aan de conferentie te Evanston alsnog zal kunnen doorgaan. Te Soestdljk is op 63-jarige leeftijd overleden dr mr J. H. van Doorne, belas tingconsulent te Utrecht en oud-bestuurs- (lid van de AVRO (bekend geworden door j zijn strijd tegen het Zendtijdenbesluit v; I minister Reymer in 1930). Van Princeton naar Evanston Met de Wereldraad van Kerken streeft men een goede verstandhouding na Het Getuigenis der Herv. Kerken, waarbij hij alle nadruk legde óp dè énorme ver- wereldiyking van de laatste tientallen Jaren, werd de 17e algemene vergadering van deze oudste organisatie van kerken (opgericht 1875) gesloten. Vele afgevaar digden vertrokken naar Evanston ter bijwoning van de assemblée van de We reldraad van Kerken. Op de vergadering van de Wereldbond van Hervormde Kerken in Princeton (V.S.) heeft prof Mc.Cord (Texas) twee resoluties voorgesteld, die met applaus werden aanvaard. De eerste richtte in voorzichtige bewoordingen het verzoek tot de orthodoxe kerk van Griekenland om niet langer de hervormde kerk al daar te belemmeren in haar ontwikkeling en activiteit. De tweede sprak zich uit tegen de geloofsvervolgingen in Co lumbia Dr W. A. Visser 't Hooft, de secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, sprak over de verhouding van de We reldraad en de Wereldbond van Herv. Kerken. Hy merkte op, dat beide orga nisaties zich nog steeds op gerede af stand van elkaar, afvragen, of het vriend schap zal worden dan wel strijd. Hij had geen bezwaren tegen confes sionele organisaties van kerken, indien men maar besefte, dat dit kan leiden tot vermindering van het Oecumenisch be sef en tot verstarring van de werkzaam heden van de Wereldraad. In de discussie werd aangedrongen óp een krachtige loyaliteit t.a.v. de oecume nische 'beweging. Wat de huishoudelijke zaken betreft, werd besloten tot instelling van een departement voor het werk der vrouwen. Voorzitster werd lady Mac Dermoth (Ierland). Twee werkterreinen werden ingesteld (N. Amerika en Europa) en voor twee andere (Australië en Z. Amerika) werd de grondslag gelegd. Tot voorzitter van de bond is gekozen prof dr John A. Maokay (Princeton). Het gehele uitvoe rende comité werd vernieuwd. Gekozen werden 0 a. de Nederlanders jkvr C. M. van Asch van Wijck en dr E. Emmen, scriba van de generale synode der Ned. w SPHKH8IR Hervormde kerk. Nadat nog prof Joseph! G^ifd^'muzlek 7.«'Een"woord Hromadka uit Praag gesproken had over' 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 „Tot Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen te Kootwijk P. de Jong, cand. te Zwijndrecht. Te Harich (Fr. toez.) A. J. van Cruiningen, vic. te Buur- ngenomen: de benoeming tot vic. te Axel S. den Blaauwen. vic. te Lisse dankt: voor 's-Gravenhage (wijk gem. 1) J. H. Boerlijst te Leeuwarden. Geref. Kerken Hongaarse bisschoppen gast van Herv. Synode Twee gedelegeerden van de Hongaarse Hervormde kerk, die op weg zijn naar de assemblee van de Wereldraad van kerken Evanston. de bisschoppen Bereszky Peter en prof. Pap uit Boedapest, hebben gisterochtend een bezoek gebracht aan het moderamen der Ned. Herv. Kerk te •Gravenhage. Hierbij werd de kerkelijke situatie in de beide landen besproken. A'dam 29 September Wiskundeonderwijs wordt internationaal bezien De Nederlandse Onderwijscommissie voor Wiskunde zal t.g.v. het van 2 tot 9 September in Amsterdam te houden In ternationaal mathematisch congres twee rapporten uitbrengen. Het ene, onder re dactie van prof. dr D. van Dantzig, be handelt de rol van de wiskunde en van de wiskundige in het leven van onze tijd; het andere onder redactie van dr L- N, H. Bunt uit Utrecht is gewijd aan het wis- kunde-onderwijs aan studenten en leer lingen in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. Aan de vooravond van het mathema tisch congres houdt het Verbond voor Symbolische Logica op 1 September ln het Trippenhuis te Amsterdam een we tenschappelijke bijeenkomst, welke ook voor belangstellende niet-leden toegan- gelijk is. Prof. dr Léon Henkin, de vice- voorzitter van dit verbond en hoogleraar aan de California-university te Berkeley, zal gedurende het studiejaar '54/'55 aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster. dam wetenschappelijk werk verrichten. Tijdens de duur van het congres wordt in het Zoölogisch laboratorium van de Amsterdamse universiteit een tentoonstel ling gehouden van leerboeken en ander materiaal betrekking hebbende op het onderwijs- in de wiskunde voor de school leeftijd van 16 tot 21 jaar. Het is de be doeling. dat deze tentoonstelling na af loop van het congres in het Musée Péda- gogigue in Parijs permanent wordt opge steld. R.K. actie Voor God na dertien jaar hèrvat De R.K. propaganda-actie Voor God, welke in 1941 door de bezetters werd ver boden, is dezer dagen hervat. De commis saris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben, heeft het voorzitterschap op zich genomen. Men wil wederóm op een grootscheepse wijze onder niet-Katholie- ken propaganda voeren voor de R.K.-op- vattingen. frans m.O..A UTRECHT. 9 Aug. Geslaagd voor Frans M.O.-A: Chr J Oschalz. Den Haag; G H W Hilversum: G V St Feijth. Tilburg; ïej R Coster. A'dam; L R m de Graaf, Hoorn; G V M Coler Hekkema. Wassenaar WOENSDAG Hilversum I. 402 1 7.13 Gram. 6.00 Nieui de huisvrouw 9.00 vrouw 9.10 Gram. VPRO; 10.00 „Boeken op reis en thuis", caus 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de vrouw 11.00 Gram. 12.00 12.30 Lan' Voor het 1 00 Nieuw 5 50 Regeringsuitzending: Rijksdelen Over zee- P. Kasberg: „Nieuw-Guinea aan de rand van de Stille Zuidzee" 6.00 Nieuws en commentaar 6 20 Actualiteiten 6.30 R.V.U.: dr J. M. Lodewijks: „Een Jaar radiodot 7.Ö0 Grar de jeugd VARA: 8.00 ffTeuws 8.05 „De kern en de sóclale en internationale vragen". cauS. 8.20 Dansmuziek 9.00 „Ontmoeting op hoorspel Conocrtgeboi „Slepen op de zeven zeeën", caus. 10 35 Gram. 11.00 Nieuws 14.16 Socia listisch nieuws in Esperanto 14.20—12.00 Pianokwintet. Hilversum II. 298 m. NCRV- 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7"' dienst" „Neen. Werkelijk niet", antwoórdde hy. Mevrouw Fellowes was een kleine vrouw, die op het eerste gezicht ietwat onbeduidend, broos en een tikje verwelkt uitzag. Maar zij had een waardige houding en beschikte over een vasthou dendheid. die in tegenstelling stond met haar teer uiterlijk. Zij had talent voor het schrijven van grappige, wijze artikeltjes, die haar wat geld op brachten, dat zij voor het onderhoud van haar tuin gebruikte. Hoewel zij niet jong meer was, leek het alsof zij evenmin oud was en het nooit zou worden ook. Tussen haar en haar man be stond een liefde, die niet meer in woorden behoef de te worden uitgedrukt, doch niettemin diep en innig was. „Heb je Jeanie geschreven?" vroeg de bis schop. Hij nam één briefopener in zijn hand en tikte er mee op de rónd van de tafel, een ge baar dat eigenlijk niéts voor hém was, want hij hiêid teveel van een mooi uitgevoerd tafelblad. „Dat heb ik juist gedaan. Wil je er een paar woorden bijschrijven?" „Misschien wel goed... Heb je geschreven dat ze thuis moest komen?" „Lees het maar. Nee, ik héb haar niet ge vraagd thuis te komen. Misschien is het een ge woon ruzietje." „Het lijkt erop dat het meer is." „Inderdaad. Ik ben ook bang dat het meer is. Maar ik ga haar niet helpen bij het nemen van een besluit. Per slot is ze volwassen." ..Daar kon Ie wel eens gelijk aan hebben." Zij keek naar de brief op haar schrijftafel met een bezorgde blik in haar blauwe ogen. „Denk jé dat ik te hard ben, John," vroeg ze. Glimlachend keek hij haar aan, doch antwoord de niet „Je weet dat ik van mening ben, dat elk mens de verantwoordelijkheid vóór zijn eigen daden moet dragen." zei ze langzaam. „Het kan zijn Oplichter in de val Zwolse politie deed goede vangst De Zwolse politie heeft de 44-J. Ara- -.terdammer J. B. gearresteerd, die een zekere vermaardheid als oplichter bezit. Bijna steeds ging hij op dezelfde wijze te werk. Hij belde in de stad waar hij vertoefde de V.V.V. op en zei b.v.: u spreekt met de A.N.W.B. in Amsterdam Wij hebben zo juist f 100 overgemaakt meneer X. Dan gaf hij het signa lement van deze heer en ging zelf hel geld incasseren. De Zwolse politie werd op de hoogte gesteld en gaf dit e V.V.V.-bureau door. Toen X Zaterdag het Verkeersbureau belde, waarschuwde de juffrouw die de telefoon stond de politie Een rechercheur begaf zich naar het Verkeershuis, waar X, die even later kwam, werd gearresteerd. Nieuw „Beatrixoord" bij Groningen voorgesteld Het hoofdbestuur van het sanatorium Beatrlxoord te Appelscha (Fr.) heeft aar de algemene ve. zadering een crediet ge vraagd van acht mlllioen gulden om d# plannen voor een nieuw sanatorium te verwezenlijken. Als toekomstige plaats voor het sanatorium Bea'rixoord word'. fedei^ee va?een^pl.a't' i^^mfddet I dat ik hef te ver door drijf... Maar Jeanie weet li)ke nabijheid van Groningen. Het be-1 dat Ze hier altijd welkom 19. al»^" „Je hebt gelijk. Dat wil zeggen ik veronderstel dat de boel aardig verkeerd gelopen is."' „Maar in een huwelijk kun je niet ingrijpen, John. Je zou toch ook niet willen dat anderen zich met het jouwe bemoeiden?" „Dat weet ik. Vreemd dat het niet op ingrijpen lijkt, als het om je eigen kind gaat, vind je niet?" „Wil je dat ik haar vraag thuis te komen?" „Nee. Hier spreekt mijn hart, niet mijn ver stand... Ik hoop alleen, dat ze weet dat ze thuis kan komen als het nodig is en dat haar trots haar niet weerhouden zal." in Appelscha wil Maar ik wil haar niet vragen of haar er toe aan zetten. Dat kan ik niet." „Ik wil haar trots zien", zei zy ietwat koppig. „Ik wil dat ze trots en sterk is... Telkens als ik hoor dat er weer een huwelijk kapot gegaan is, krijg ik een gevoel van misselijkheid... alsof het gehele leven van zwakheid vervuld is. Toch geloof ik niet dat huwelijken in de hemel gesloten worden en evenmin dat ze op aarde niet ontbon den kunnen worden. Ingewikkeld, vind Je niet?' Ik zou zo graag willen dat Jeanie wist wat ze deed, sterk genoeg om te lijden voor haar liefde, als ze liefheeft, of sterk genoeg om uit haar eigen vrije wil een besluit te nemen als ze denkt dat ze een fout heeft gemaakt. Is dat teveel gevraagd van een meisje van drieëntwintig, vraag ik me af? Ik probeer me te herinneren, wat ik wist. toen ik zo oud was als zij nu is weinig, vrees ik. Maar ik heb dan ook nooit het verlangen ge had tot verandering." „De wereld is vervuld van onrust en veran deringen," zei de bisschop een beetje zwaarmoe dig. „We kunnen het niet ontkênnen. Toen wij jong waren was alles meer stabiel." „Ik weet het... En ik heb een schuldig gevoel, omdat ik niet weet of wij genoeg hebben gedaan om de wereld sterk te maken." Beiden probeerden zij elk gesprek over Jeanie's echtgenoot te vermijden, alsof zij meenden dat de blaam die zij op hem zouden werpen, een uit geworpen reddingboei zou betekenen, die Jeanie zou kunnen grijpen. Maar hun harten wogen zwaar. „Wat moest Harden?" vroeg zij plotseling, als of ze de moeilijkheden terzijde wilde werpen. „Kun je je nog herinneren hoe een griffel op een lei kan krassen? Harden heeft precies hetzelfde ef fect op mijn zenuwen." Op de tafel stond een vaas met fleurige bloe men. De bisschop raakte er een aan met een lichte beweging van de briefopener en ging in de vensterbank zitten. „Hij wilde spreken over de toekomst van „dat mannetje Phillips van hem"." In zijn stem klona ingehouden woede. „Phillips? Phillips? Ik geloof niet dat ik hem ken." „Aporia! Ik ken hem evenmin alleen zijn naam en zijn gezicht. Een vreemd gezicht. Een mislukkeling. Kan niet samenwerken met Har den." „Misschien wel een geschikte jongen,' zei zij betekenisvol. „Ik zal hem vragen of hij eens aankomt, als hij in de buurt is voor de synode begint." „Waar wil je hem plaatsen?" „Ik heb nog geen besluit genomen. Harden denkt over Soda Center. Een moeilijke gemeen te, waar niemand heen wil. Twaalf honderd per jaar... Harden zegt dat hij niet sterk is. Ik weet niet of hij dat denkt omdat Phillips geen pad vinderstroep gaat leiden of omdat Phillips wer kelijk niet sterk isheb je nog een velletje pa per voor me? Dan schrijf ik hem meteen even een briefje." „We kunnen hem te eten vragen." „Ik zal hem alleen vragen ons eens te komen bezoeken. Dan beslis ik later wel over het eten." 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 21.00 Sopraan en piano 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 1 00 Nieuws 1 15 ..Met Pit op pad" 6.30 ..Spectrum van het Chr. organisatie - verenigingsleven", caus. 6.45 Geestelijke lie deren 7 00 Nieuws 7.10 Boekbespreking 7.25 Gram. 7.30 Buitenlands overzicht 7 50 Gram. Lichte muziek 10.00 Gram. 10.45 li naai Evangelisch commentaar 10.15 Kamer koor 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Voor de boeren 1 00 Nieuws 1.10 Ooggetuigeverslagen 1.30 Dansmuziek 1.55 Crieketuitslagen 2.00 Orkestconcert 2.4S Hoorspel 4.00 Vespers 4.45 Causerie 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6 15 Sport 6,20 Inter mezzo 6.30 Dansmuziek '7 00. Hoorspel 7.30 Orkestconcert 9.00 Nieuws 9.15 Orkestconcert 10.05 Causerie 10.25 Gram. 10.45 Voordracht 11.00—11.08 Nieuws. Engeland. BBC. Light Progr. 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muziek 12.30 Orgelspel 12.45 Orkestconcert 1.45 Voor de kinderen 2.00 Gram. 2 30 Voordracht 3.00 Gev. muziek 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Schots orkest 5.30 Gram. 6.00 Militair orkest 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws en Journaal 7.25 Sport 7 30 Voor de jeugd 8.00 Klankbeeld 8 30 Hoorspel 9.00 Gev. programma 10.00 Nieuws 10.16 Causerie 10 20 Dansmuziek 11.05 Voordracht 11.20 Gev. muziek 11.50- 12,00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12 00 Gev. muziek 1.00 Niei r.:...: 4.00 Dansmuziek 5.00 Nieui Nieuws 7.15 Lichte muziek 8.15 Örkestconcert 9.45 Nieuws 10 10 Orkestconcert 12.00 Nieuws 12.25—1.00 Strijkkwartet. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12 00 Gram 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 2.05 Nieuws 6.3Ó Amerikaanse uitzending 7.58 Gram. 8.0: Vocaal ensemble 8.32 Hoorspel 9.43 Gram. 9.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.00 Gev. i spel 9 00 Gram. 9.15 Omroeporkest liste 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.boii.w Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 4.05 Lichte muziek 5 00 Nieuws 5.15 Grém. 7.30 Nieuws 8.00 Festival van Straatsburg 10.00 Nieuws 10.16 Lichte mu ziek 10.55 Nieuws. BBC European Service. Uitzending voor Nederland: 10 00—10.30 Nieuws; Vrijbuiters Letterraadsel Het geheel vormt een gezegde van 33 letters. 1 20 28 14 10 Roófvogel, 16 5 30 7 11 wijfje van het hert, 19 17 12 3 13 bespot ten, 29 6 4 26 31 22 wreedaard, die geen mededogen kent, 8 27 2 33 24 18 werk zaamheid van stromend water, 25 9 21 23 32 15 om niet. Oplossing vorige puzzle 1 storten. 2 torsen. 3 stoer. 4 roet, 5 oer, 6 er. 7 rek. 8 kier. 9 griek. 10 keurig, II kleurig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2