Haar wij denken er zó over H rt Alles goed en wel Beroemde mannen worden op postzegels geëerd coors Nieuwe wegen, treinen en motels in Zweden Onze veertiendaagse prijsvraag VOORGERECHT NIUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 (Ingezonden stukken) Glaskanker Naar aanleiding van de veelvuldig voor komende gevallen van „glaskanker", waardoor autoruiten zonder enige aan wijsbare oorzaak springen, kan ik U hier bij weer een geval vermelden. Zaterdag 17 Juli reed ik met mijn Volkswagen over de Afsluitdijk, richting Den Oever. Het stormde (Westenwind), terwijl ook veel regen viel. Plotseling sprong mijn voorruit in splinters, die prompt naar bin nen kwamen. Dat geen van ons ook maar één schrammetje opliep mag een wonder Zoals ik reeds zei, regende het flink. De ruit was ook in rubber gevat. Maar, vraag ik mij af, eventuele statische lading zou toch door het regenwater wel zijn afge voerd, ondanks het rubber? Kan het zijn dat de harde Westenwind (pl.m. 60 km/u.) de oorzaak was? Zelf reed ik ongeveer 80 km per uur. Opgeteld geeft dit dus 140 km/u. Toch moet zo'n ruit daar m.i. tegen bestand zijn. Maar is het U ook niet opgevallen dat het altijd v o o r-ruiten zijn die lijden de glaskanker? Heemstede, W. R. FILET, lOEKENHOEK CANADA CALLING (Hier is Canada) is een onmisbaar boekje geworden voor allen, die van het Britse Dominion aan de overzijde van de Atlantische Oceaan hun tweede vaderland willen maken. Dr H. G. de Maar en drs E. W. J. de Maar hebben in deze nuttige uit gave van N.V. Erven Noordhoff te Gro- ningen-Djakarta alles bijeengeb-acht. wat maar enigszins het weten waard is voor een emigrant. Dit werk is een aangename cursus in de Engelse taal (met het Neder lands er naast), die de adspirant-land- verhuizer tegelijkertijd allerlei dingen bijbrengt, die hij over zijn vaderland van straks moet weten. ..Canada Calling" is doorspekt met tal van wetenswaardig heden. illustraties, levensgewoonten, heden te nuttig boek. Tot 7 September Geketende Zweed voor Haagse rechtbank Gistermorgen diende voor de eerste maal voor de civiele kamer van de Haag se rechtbank de zaak tegen de eigenaar van het Zweedse jacht Vanadis, de heer Grölander uit Stockholm. Zoals weet werd zijn jacht op 12 Juli j.l. door de kotter Z.S. 1 de Scheveningse haven binnengesleept. Hiervoor voorderde de eigenaar van de kotter, de scheepswerf Apollo te Zwartsluis, aanvankelijk 4500, een bedrag dat naar we vernamen inmiddels is verlaagd tot 1500. Op het jacht werd conservatoir beslag gelegd. De Zweed van zijn kant diende een te- genrekening in van 1200 als vergoeding van de schade bij het binnenlopen opge lopen. Voor Apollo treedt op mr Bloems- ma en voor Grölander, mr S. Roest Crol- lius. De zaak zal op 7 September verder worden behandeld. Vliegende schotels boven de Residentie Twaalf leden van de Haagse brand weer, die als nuchtere mensen bekend staan, hebben gedurende een van de af gelopen nachten vliegende schotels bo ven Den Haag gezden. Twee brandweer lieden merkten het verschijnsel het eerst op en, omdat zij hun ogen niet ver trouwden haalden zij er collega's van de nachtdienst bij. Enkele malen kwamen de luchtverschijnselen, die een groen achtig licht uitstraalden, terug, voordat ze met grote snelheid uiteen stoven. De heer H. J. van Oostveen, commandant van de Haagse brandweer, bevestigde ons, dat hij geen moment geloofde, dat het twaalftal brandweerlieden het ver haal heeft verzonnen. „Maar ik blijf er buiten," zed hij. „Sibcrver" viert éénjarig bestaan De internationale vereniging van siga renbandjesverzamelaars .Sibaver" zal het éénjarig bestaan op Zaterdag 11 Septem ber in Den Haag vieren met een alge mene ledenvergadering, waaraan ver bonden een ruilavond, een tentoonstel ling en een feestavond. In Tunis 50.000 man Franse troepen Opnieuw zijn gisteren 600 soldaten uit Marseille naar Tunesië vertrokken. De sterkte van de Franse-Unie strijdkrach ten in Tunesië bedraagt, na aankomst van het nieuwe contigent, 50 000 man. Tienjarige jongen te R'dam verdronken De tienjarige George Meeldijk van de Spangensekade te R'dam is Donderdag avond tegenover de ouderlijke woning bij het baden in de Delfthavense Schie verdronken- De jongen kon niet zwem men. Na ruim een uur dreggen werd het ventje opgehaald. Het vereveningsfonds In de Nieuwe Leidsche Cou rant van 23 Juli 1954 komt onder het opschrift „Kruisverenigingen en zieken fondsen II" een artikel van de hand van dr A. C. Drogendijk voor, die daarin on der meer schrijft: „Zoals bekend, worden de gelden voor dit fonds" (het Vereve ningsfonds) „bijeengebracht door bijdra- van de verplicht-verzekerden en van erkgevers, benevens door een bijdra ge uit het Prophylaxefonds van de Inva liditeitsverzekering". Naar aanleiding hiervan moge ik ter voorkoming van mis verstand het volgende onder de aandacht in de lezers brengen. Een „Prophylaxefonds van de Invalidi teitsverzekering" bestaat niet en heeft niet bestaan. Wel heeft bestaan tot 1 September 1950, een Prophylaxefonds krachtens de Ziektewet. De eigendommen, rechten en verplichtingen van dat fonds zijn over gegaan op het Praeventiefonds, ingesteld wet, die op genoemde datum in werking is getreden. Er wordt geen bijdrage uit het Prae ventiefonds aan het Vereveningsfonds •erleend maar andersom. Krachtens de wet op het Praeventie fonds stort de Ziekenfondsraad jaarlijks bedrag van vier millioen gulden uit het Vereveningsfonds in het Praeventie fonds. Voorts stort de Raad, mede krachtens n latere wijziging van de wet op het P,raeventiefonds over de jaren 1950 tot met 1955 jaarlijks uit het Verevenings fonds in het Praeventiefonds oen bedrag voor het geven van tegemoetkoming in de kosten van voeding van verplicht-ver zekerde tuberculoselijders, die niet of niet meer in een sanatorium of eer dere inrichting worden verpleegd, totale bedrag van de stortingen met dit doel over genoemde jaren is ten hoogste 9.236.000.—. Uit dr Drogendijk's artikel kan m< indruk krijgen, dat er op dit ogenblik in het geheel geen middelen uit het Ver eveningsfonds rechtstreeks of via eer ander fonds voor de Kruisverenigin- orden beschikbaar gesteld Om ook op dit punt misverstand te voorkomen vestig ik er de aandacht op, dat het laatst verschenen jaarverslag van het Praeven tiefonds, dat over 1952, een opsomming de door het fonds over genoemd j; verleende subsidies bevat, waarin onder het hoofd „Kruisverenigingen" een tal posten voorkomt tot een gezamenlijk bedrag van ruim 1.8 millioen 'gulden, heb reden om aan te nemen, dat het to- het Kruiswerk-subsidie 1953 een bedrag van dezelfde orde grootte is. Het bedrag van het subsidie aan Kruisverenigingen vormt een belangrijk deel van de middelen van het Prae^ tiefonds voor de gewone doeleinden. Want het Praeventiefonds heeft geen andere middelen dan de hierboven vermelde jaarlijkse bijdrage van vier millioen gul den uit het Vereveningsfonds. Amsterdam. Dr Ir A. H. W. HACKE, Voorzitter van de Ziekenfondsraad. (Tot onze spijt was het laatste gedeelte an dit ingezonden stuk in de N.L.C. van 31 Juli weggevallen Red. N.L.C.). Toelagen oud-gepen- sionneerden Van 1 Mei 1920 af ben ik gepenslon- neerd wegens invaliditeit (vier stijve ingers aan de rechterhand). Oorzaak: en ongeval in dienst. Van het departe ment van Oorlog kreeg ik dezer dagen bericht, dat ik vanaf 1 Juli een verhoging ontvang van f 21 per jaar, dat is pl.i 38 cent per week. Dat is toch geen verho ging als je 66 jaar bent. Zou minister Beel dat wel weten? Wat de oud-gepen- sionneerden krijgen is een schande. Eerste Kamer moet die zaak maar opnieuw bekijken. Ik durf het niet aan een bedelaar te vertellen. EEN OUD-GEPENSIÓNNEERD MILITAIR. De vrouw óók Vaak luister ik naar de vrouwelijke predikanten voor de radio- Hoe is het gelijk, dat men vroeger dacht, dat de vrouw geen ziel had? Zij die juist veel gevoeliger is dan de man. Hoe is het gelijk dat enig soort Christen durft be weren dat.wij het Evangelie de Blijde Boodschap niet mogen verkondigen! De Here Jezus zélf heeft de vrouw len opheffen uit haar staat. Voor God zijn beiden gelijk. Bijna 2000 jaar na Christus' geboorte pas komen er een paar die dur ven te verkondigen, dat de vrouw tol alle ambten moet worden toegelaten Eens kijken of er ook verontschuldigingen komen, waarom men dit de vrouw hield. Dat Paulus iets zei is geen ve: schuldiging hij is een mens Jezus Christus moet men vragen wat zei Hij?l LEZER. Busje Rhijnhoi Zondag waren wij op de begraafplaats Rhijnihof. Wij ontdekten daar, dat rij wielen gratis gestald kunnen worden. Als nu eens alle bezoekers het bedrag, dat zij anders voor stalling zouden i ten uitgeven, in het busje deden? Nu wordt het busje gewoon voorbijgelopen Vele kleintjes maken een grote, ook waar het om de begrafenis van de arme gaat Leiden. Mej. FR. NUUKT. St Annahof 3 Voor philatelisten door G. I. Peelen Mim-tri.g.. i verbouwingen enz. etêlage-en winkelinsUlh tiend bouw VisseiijgoHies Nieuwe „De Hoop" binnen kort op stapel Op de werf van de Zaanlandsche Scheepsbouw Mij te Zaandam is een be gin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het nieuwe hospi taalkerkschip De Hoop. De kiel zal wor den gelegd zodra een op deze werf in aanbouw zijnde korvet voor de Brazi liaanse regering -van stapel is gelopen. Weer drie Het is een drukke week geworden wal de trawleraanvoeren betreft. Gisteren drie stuks. Vanmorgen de Onder neming 2 en de Gelria, terwijl over de Eveline nog geen zekerheid bestond. De drie van gisteren, de ..Petten", ,Eli" en Maria van Hattum" hadden respectieve lijk 350. 950 en geen haring. Buiten die 350 kisten voerde de Petten aan 90 kleine kistjes, 500 makreel, 100 wijting, 40 pie pers, 10 gul en 40 stijve, de Eli had boven dien 150 makreel en 40 schelvis. De vis- boot Van Hattum kwam met 40 schelvis. 50 kabeljauw en gul, 250 makreel. 10 Dan was de kotter Pietertje voor de hal met 180 schelvis. 50 kabeljauw en gul. 250 makreel, 45 varia, plus 150 stuks stijve dikkoppen; de kleine vaart had 2000 kilo tong en 350 kisten schol. Haring stabieler Door de kleine .aanvoer was de haring- prijs geneigd zich te ..zetten", er is van f 12.50 tot f 14 voor een kist betaald en de makreel deed f 13 a f 15. d, r Belg De rijen kabeljauw zakten verder in; de Belg kon ditkeer aan zijn trek komen voor f 66 en betaalde f 94 voor de kisten. Tarbot haalde f 3 tot f 3.50 en de zwarte kool deed f 55. met f 27 voor de grote gul en f 21 voor de middel, terwijl torren van de hand gingen voor f 12. Schel i Het zijn wel 3 heel verschillende figu ren, die met een herdenkingszegel geëerd werden, uit verschillende tijden, verschil lende landen, die zich verdienstelijk maakten op zeer verschillend terrein. We beginnen, op afb. 1, met de beeltenis van een brave Duitse dorpsschoolmeester uit de vorige eeuw, compleet met baard, en brilletje. Het is Fritz Reuter, die 80 jaar geleden stierf en naam maakte door zijn humoristische vertellingen in platduits, waarvan in ons land het meest bekend werden: Ut mine Festungstid, Ut mine Stromtid en Ut de Franzosentid. Met milde humor tekende hij het leven zijn dorpsgenoten uit Stavenhagen in Mecklenburg. Dat de Oost-Duitse re publiek deze zegel uitgeeft, zal wel meer te danken zijn aan zijn opstand tegen het Pruisische reactionnaire systeem, waar door hij veroordeeld werd tot vier jaar vestingstraf; als' herinnering aan die zware periode schrijft hij dan zijn be roemd geworden: Ut mine Festungtid (uit mijn vestingtijd.) Amerika eert in afb. 2 George East- ian, die 100 jaar geleden geboren werd. Hij is de vader van de moderne foto grafie, uitvinder van de droge plaat en de rolfilms en in 1888, van de box- jra, die hij Kodak noemde. Van een duur vermaak voor de enkeling, bracht hij zo de fotografie binnen het bereik van nassa, die met een druk op de knop „kiekje" maken kon. Hij is de stich ter van de wereldberoemde Kodak-firma. Zijn reusachtige fotografische industrie legde hem natuurlijk geen windeieren, doch zelden voelde iemand zich meei „rentmeester" van zijn goederen dan hij, die millioenen wegschonk aan ziekenhui zen, kindertehuizen, universiteiten enz. Nr 3 in de philatelistische eregalerij wordt ingenomen door Marco Polo, die 700 jaar geleden geboren werd: Italiaans ontdekkingsreiziger van naam, die op 17- jarlge leeftijd (1271) al een ri China maakte en in gezelschap vader en zijn oom ontvangen werd door Keizer Kublal Khan van China. Veertien jaar bleef hij daar, waarna hij zijn rijke indrukken en verworven kennis van China te boek stelde. Een verhaal dat in vele landen gelezen werd en grote be kendheid kreeg. Hij beheerste het Chinees voortreffe lijk- Aan dat alles herinnert de zegel (afb. 3) die nu in Italië verscheen. Be halve zijn portret, zien we op de achter grond, een landkaart die de route van Venetië naar China aangeeft; op de voorgrond op een console een Chinese draak, rechts Chinese lettertekens, die blijkens de Latijnse vertaling links, de slotzin vormen van zijn brieven aan de Keizer Pax tibi, Marco. (Vrede zij U, Marco). Egypte herdenkt of afb. 4 de om wenteling nu twee jaar geleden: een mensenmenigte, betogend achter de Egyptische vlag en de witte adelaar. De Verenigde Naties geven geleidelijk zegels uit die elk onderdeel der U.N.O. werk zaamheid naar voren brengen. Thans was de beurt aan de I.L.O. (Internationaal Labor Organisation) dat als Internatio naal Arbeidsbur. eerst en later als Orga nisation Internat, du Travail in Genève, al haar eigen dienstzegels had (opdruk op Zwitserse zegels), (afb- 7) De U.N.O. uit gaven van andere landen, vooral de Zuid- Amerikaanse, blijven voortgaan. Nu heeft Nicaragua weer een grote serie uitge geven: afb. 5 een Indiaan voor het U.N.O. embleem, met opschrift: Nicaragua werkt samen met de U.N.O. Afb. 6 een toorts in het V.N. embleem, met opschrift: vei trouwen in de toekomst en afb- 8 uitg< strekte handen naar het U.N.O. embleem, met het opschrift: de volkeren hebben vertrouwen In de U.N.O. Deze zegels verschenen overigens net even voor Guatemala conflict. Of het vertrouwen van de Zuid- en Midden-Amerikaanse landen nu nog zo groot is in de U.N.O., na de bijna Russisch geënsceneerde co- medie van Amerika, ten bate van de Amerikaanse bananen en frultcompagnie in Guatemala, staat te bezlenl Grote schelvis deed het aardig met f 40 k f 33. de grootmiddel was heel wat goedkoper: voor f 26 a f 25. en de klein- middel kwam in diezelfde regionen te recht met als onderkantprijs f 22 per kist. Pennen deden f 25 tot f 20, de braad slechts f 13 4 f 11 en de wijting Gchrale f 9 met een enkele kist, die tot f 11 opliep. Schol III was evenmin gewild: f 9 tot f 12. de schol II deed f 13 f 18 en de enen werden voor Londen uit de markt genomen tegen f 30 tot f 33, waarin dan ook de aflopende week merk baar was. Zetschol haalde nog f 47. de middel f 49 en de grote f 51. Grote tong blijft duur De grove tong blijft prijs houden: f 4 per kilo; de grootmiddel maakte f 2.50 en de kleiramiddel f 2.20. terwijl de bweeën het tot f 21 brachten en de slips 1.70 maakten. Uit de Zuid De Gelria is vanmorgen komen itten met 1900 kisten haring uit de Zuid, kleingoed dus. Het schip ging de 28e Jul: naar zee. De Onderneming 2 heeft 320 kisten vis bijzich. In Rio De trawler Colombo (LTm. 92). evenals zijn voorgangers is doorverkocht Brazilië, kwam Donderdagavond in Rio de Janeiro aan. Alles we! aan boord. Bedragen van gisteren De Petten maakte Vrijdag in dertien dagen f 13.200 en kon dus bepaald niet uit; de Eli deed het beter met f 15 900 10 dagen en de Van Hattum haalde ni dagen f 12.250 binnen. Een grandioos reisje maakte de Pietertje (HD 79) door liefst f 10,300 te besommen. In en uit (Advertentie) schrompelen verde wonderolie. Jodium en het pijnstillen de benzocslne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Llkdoornmlddel van t. 1.35 Toch is het so! VOLOP SCHRIFTSOORTEN (116) Er beslaan vele honderden, so niet enige duizenden verschillende schrift-soorten, dus even so vele mo gelijkheden van de mens om sijn gedachten vast te leggen. Hoe verwar ringwekkend dit grote aantal schrijf- mogelijkheden ons ook moge toeschij nen, alle schriftsoorten vallen slechts onder twee groe- pen, t.to. de alpha- betische en de niet- alphabetische schriftsystemen. Laten we maar met het alphabet beginnen, want zijn geboorte is des tijds toch wel een heel bijzondere ge beurtenis geweest, bijzonderheid schrifttekens. klank door één teken. U weet dat de Egyptenaren met hiëroglyphen schreven, oorspronkelijk een zuiver beeldschrift dat op hetzelfde plan stond als onze rebussen. Nu zal het u ivel zijn opgevallen dat in vele rebussen de denneboom gebruikt werd om het lidwoord „den" oude spellingaan te duiden, en de el lengtemaatwerd gebezigd om de lettergreep el (bijv. in El-burgaan te geven. Het eigenlijke beeldschrift gaat in dergelijke gevallen dus over in een soort phonetisch schrift, want het oorspronkelijke leken de elle- maat, of de denneboom heeft met bet geschreven woord niet de bete kenis gemeen, maar uitsluitènd de klank. Tot een dergelijk systeem gingen ook de Egyptenaren over. Ja, zij moes ten daartoe wel over gaan, anders zou den zij abstracte begrippen, zoals ge loof, haat of liefde nooit hebben kunnen neerschrijven, tenzij voor al I dergelijke abstracties aparte tekens zou den worden geleerd. Nu werkten de Egyptenaren met bijna 750 beelAsym- bolen cn in de laatste eeuwen vóór e duizenden, zodat denken dal zij de van beeld- cn pho- netische teJrens, op dezelfde wijze als de rebusfabrikanten dit in onze tijd ple gen te doen. De Egyptische schrijvers leerden dus geleide lijk vele combina beelden en letter greeptekens, welke zelf één woord weer- Maar zg gingen nog een stapje ver- der en mankten ook tekens die uitsluitend één letter vertegenwoordigden, waardoor onge veer 5500 jaar geleden 24 letters van de Egyptische taal afzonderlijk kon- i op dezelfde als i. Het gebruik van tekencombina ties was in Egypte echter zó diep ge worteld, dat zij aan de tekencombinn- tics, dus aan het rebussensysteem vast hielden en er niet toe konden komen het losse lettersysteem te accepteren. U ziet, dat we niet te veel hebben gezegd, toen we beweerden dat het alphabetische schriftsysteem eenheel bijzondere vinding is, MBjll i die het i hel grijpen hadden, zijn er niet toe kunnen komen. Een dergelijke stap werd gedaan in Syrië en Palestina. Daarover Maandag. (Nadruk verboden RUBRIEK MET REIZIGERSVARIA Vreemdelingen voelen zich zeer onveilig op onze oversteekplaatsen (Van onze verkeersredacteur) HET IS ZWEDEN ernst met de bevordering van het vreemdelingenver keer. Uit de berichten, die op dat gebied ons bereiken, spreekt een onvermoeide activiteit. Overal in 't land worden hotels en motels gebouwd, nieuwe wegen worden aangelegd en er lopen nieuwe, snelle treinen, om de reizigers in dit betrekkelijk dunbevolkte land met zijn grote afstanden snel en geriefelijk te vervoeren. enkelg weken geleden is er oen klein vrachtschip uit Senegal, Atnla, aange komen met een lading aardnoten. Op dit moment z(jn er onderhande lingen aan de gang, ten einde te bewerk stelligen, dat schepen van 800 a 900 ton de Seine zullen kunnen opvaren tot Gen- nevilliers en Asnières. Tussen Rouaan en Parijs zullen dan echter vijf bruggen flink verhoogd moeten worden. De Stockholmer, de nieuwe trein op de route tussen de hoofdstad en Götheborg, riidt met een gemiddelde snelheid van 130 km per uur. Gedurende dit seizoen zijn ongeveer honderd jeugdherbergen, overal over het land verspreid, ingericht voor eenvoudige familieverblijven. In Fleninge, tien km ten noorden van Halsingborg, is Zwedens eerste motel ge opend. Voorzien van alle denkbare luxe: auto's behoeven slechts vier metei de kamers af te staan, om veel on nodig uitpakken te vermijden. Die 24 kamers zijn overigens voorzien van bad- gelegenheden, centrale verwarming en radio. In de nabijheid van Halsingborg wordt nog een motel gebouwd met zestig ka mers. Halverwege tussen Halsingborg en de hoofdstad komt er een, voorzien van zwembad en een restaurant. Bij Leksand is er zo juist een geopend. In de onmid dellijke nabijheid is een kampeerterrein aangelegd. Tenslotte bestaan er plannen voor de aanleg van zo'n motel aan de Noorse grens. De kosten zullen een mil lioen Zweedse kronen belopen. IN EEN VAN DE Stockholmse ha vens ligt het zeilschip Af Chap man, dat gedurende het zomersei zoen als jeugdherberg wordt ge bruikt en 's winters voor de zeevaart dient. Van Mei 1955 af zal het gedu rende het gehele jaar als jeugdher berg geopend zijn. binnen van in Nederland vertoeven de vreemdelingen, die aangereden of bij aangereden zijn op 'oversteekplaatsen ir voetgangers. Nederland is namelijk van de weinige Westeuropese landen, ir op de zgn. zebra-oversteekplaatsen de voetgangers geen wettelijke bescher ming genieten. De K.N.A.C., die van mening is, dat een definitieve regeling moeilijk kan worden gewacht, heeft zich nu tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend, teneinde te bereiken, dat aan stonds een aantal eenvoudige voorzienin gen hiervoor zal worden getroffen. de bende lege schalen. Het werd Hein Iwarm te moede. Had hij wel genoeg geld bij zich? Ook Toms vrouw deed een duit in het zakje. „Je wordt hier tenminste niet dik an," zei ze. „Van alles wordt je dik," met grootsoortige garnalen nog ln hun beet Hein haar toe. „Alleen met vasten mum Een verbaal door Fica ten Houte de Lange met zijn viertjes op de bo venste verdieping yan een Londense bus voorthobbel- den. „Laten we niet zo piet luttig alles verrekenen", vond hij. „Straks doe Jij weer eens wat." "EWEN LATER werd een enorme schaal Dat ls niet zo best, begreep Hein. tussen hen neergezet, boordevol Want in de schouwburg was het dan zijn on,n,n werd bewaar Je de slanke lijn." glazige schaal. Het openen beurt. Met ongenoegen legde hij het geld een gezellige bezigheid. Daarna peuzel- De aangesprokene liet zich hierdoor neer voor de vier theaterkaartjes. Wat den zij voort, onder een genoeglijk ge- echter niet afschrikken. „Ik bedoel," hakte dat er in! Uitgaan in Engeland, keuvel. En aangezien ieder muizenhapje legde ze uit, „dit is niet zo aanzettend merkt* hii was nu eenmaal een erntere steeds weer met koppige wijn werd weg- als Franse kost. Al die fijne sausjes en gespoeld, steeg de stemming ten top. mayonnaise.... luxe dan in zijn dierbaar Nederland. Met angst bemerkte Hein, hoe de inhoud Hein viel haar in de rede met een Hoopvol keek hij nog even naar Tom, van de schaal slonk. Niemand van het zucht. Het was zijn tafelgenoten einde- of deze hem soms de helft zou terug- gezelschap was er zich blijkbaar van lijk gelukt: De schotel was leeg. geven. Maar zijn vriend hield zich aan bewust, dat iedere garnaal twee shilling ..Of het ook een goede keus was," de overeenkomst van om en om betalen, kostte. stelde de gastvrouw vast. „Ik wed Tom bood ln de pauze weer koffie Evenmin zijn lieflijke wederhelft, zelfsHet smaakt naar meer." aan. Volgens Engelse gewoonte werden Want gul moedigde zij haar gasten aan. Van haar vrienden kreeg ze niets dan de kopjes van hand tot hand, de rij „Bedienen jullie je toch. Anders durf bijval, langs doorgegeven. Het geld werd in r— omgekeerde rich ting opgestuurd. De volgende fuif Hein's rekening. De afspraak was namelijk om na de voorstelling ergens een hapje te gaan eten. Hiervoor werd een restaurant vlak in de buurt uitgekozen. Met vele andere uitgaanders slenterde het gezelschap langs de Londense straten, totdat het bewuste eethuis was bereikt „Wat zal het wezen? vroeg Hein vas hem bij het uitzoeken i behulpzaam. „Laten we die reuzegarnalen al6 voorgerecht. Daarna z ik ook niets te nemen." En intussen smikkelde zij maar voort. De genodig den lieten zich dat geen twee keer zeg gen. Het smaakte best. „Ik zou hier wel mijn maaltje mee kunnen doen," bracht zijn vrouw we derom te berde. Dat wordt een financieel debakel, dacht Hein angstig. Want dit is nog maar het voorgerecht! Ondertussen tastte Tom nog eens toe. „Dit is net als het eten van noten." zei hij. „Je kunt er gewoon niet mee op houden. En je maakt er evenveel rom mel bij." voegde hij er lachend aan toe. Daarom richtte haar blik zich naar de kellner, die net haar glas had ge- „Zeg, waiter.. Breng nog maar eens een bezending," zei ze. Juist was de bediende van plan bereidwillig deze order uit te voeren, maar iets ln de blik van Hein weerhield hem er van. „Heb ik het goed begrepen. Sir?" vroeg hij voor alle zekerheid. „Dus nog „Hè ja!" juichten de anderen. WAT MOEST HEIN DOEN? (OF ZEGGEN) Antwoorden voor Woensdag tl Augustus eerste bestellingaan ons bureau. Er zijn weer drie prijzen: 10.—; ƒ5.— en f 2.50. (Advertentie) Geen wagenmaar winnen! als v maïzena duryea gebruikt is er van „wagen" geen sprake. U bent dan altijd zeker van een goed resultaat. Er bestaat geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan de echte MAÏZENA DVRYEA. By gebruik hiervan zgn mislukkingen bjj voorbaat uitgesloten. schappijen, daarna komen Air France en de Boac. In de rangorde van luchtvaren de naties staat Nederland na de Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland derhalve op de vierde plaats. 'T'EN EINDE aan de eisen van het nog -1- steeds toenemende wegverkeer tege moet te komen, is Zwitserland thans druk doende, het wegennet te verbeteren. Met name geldt dit voor het kanton Wallis Lage tunnels worden voor een groot deel vervangen door galerijen, om zodoende de wegen breder en veiliger te maken. Het werk wordt uitgevoerd, zonder dat het verkeer er noemenswaard hinder ondervindt. Dat is voor een groot deel te danken aan een zeer goede organisa tie en voor de rest aan een bijzonder systeem van lichtsignalen. De autoriteiten doen een beroep op de weggebruikers, die (overigens kleine) ongemakken de opbrekerijen ondervinden: door de strenge winters in het bergland, kan de werkzaamheden eerst laat in het Jaar beginnen. JN NEURENBERG is onlangs nieuw hotel geopend: 't Schweizer Hof. De bijzonderheid hiervan is, dat de kamers niet zoals gebruikelijk nummers hebben, maar de namen van Zwitserse steden dragen. Elke kamer van het voorlopig 28 vertrek ken tellende hotel is met foto's ver sierd van de stad. waaraan zy haar naam heeft te danken. Er wordt 'ge fluisterd, dat dit een geniale oplossing is van de hotelier, om het kamer nummer dertien te vermijden, zonder zijn cliëntèle direct bijgeloof in schoenen te willen schuiven.... N<3 de wapenstilstand ïrv- Vietnam direct weer.-Oor log. Ditmaal in Velserv. 6en gla- zenwassersstrijddie met een gratis ramr.n zemende- .strtjd Vagen werd gewerd. Oorzaakteen der glazenwas sers vloog naar de mening van zyn collega's te hoog. Hij wil de zich» niet laten saneren Nu i"s het possen'voor de po litie Zij zoelci naar vos-siele, resten, 3VJ In Pen Haag sa- J neerde men daar- entegen laagVïe- Met enkele weken celstraf! En iVv Turkye is hit weeranoer: Raar hebben ze last van véél vliegew. Pus ging regering /i/pcjeN dode vliegen opkopen. Toen vliegen duurder bleken, danmendaeht, volgde sluikhandel in vliegen. Maar regering vloog er niet in Wèl die inbrekers in Eten Haag die om buit kwijt te raken, vgf pakken over elkaar aandeden 6n nog paste het vijfde jasje! W> OEXÏ25 Men had het wel wat warmgetet lelfde kwaal, als de uitbreker in Kralingen ,die verkoeling zocht in bad van mei vacantia zijnde fa. mi lie. Hij werd in geleend pak' toeh weer g eg rape w. Pat kan niet gezegd worden (ont-TP meier 'J V» van in Pen Haag Uf snapte vos. Zonder nu bepaald de passie te, prekenbelaagt het dier toch de Haagse kippen,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11