Beroepssport Schibbolet JEUKgü D.D.D. DÉBRALINE KERK en SCHOOL Zending op Celebes werkt door, ondanks terreur De stem rati 't bloed Puzzle J 2 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 13!| De heer J. Kuilman, voorzitter van de Christelijke Korfbalbond, schrijft ons: TN ZEKERE ZIN kunnen we de komende invoering van de beroepsvoet- balsport met een zekere vreugde begroeten. We kunnen haar zien als gevolg. Als gevolg van de voetbalexploitatie, waarmee het van kwaad tot erger is gegaan. Immers: We kunnen haar zien als verduidelijking. Als een Schibbolet. De geesten worden openbaar. En dat werkt altijd verduidelijkend. T"IE CHRISTEN-VOETBALLER, die over de situatie van het heden na- denkt, geraakt in een moeilijk parket. Feitelijk staat hij voor een moeilijke beslissing. Omdat zijn bond in een moeilijk parket geraakte en voor een moeilijke beslissing staat. Hinken op twee gedachten doet de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, wanneer hij in een buitengewone bondsvergadering over de kwestie van amateurisme of professionalisme beslist. Het is bijna een droevige vertoning. Jarenlang is de K.N.V.B. de kampioen geweest voor het amateurisme en nu moet men onder de drang van de oprichting van een beroeps voetbalbond het roer omgooien. Nu wordt de bondsvergadering voorgesteld een spelersvergoeding in te voeren. Een schamele vergoeding vooralsnog, maar in beginsel wordt hiermede de zaak beslist. HPROUWENS, de zaak wès al beslist. Alleen de sluitsteen de spelersvergoeding ontbrak nog. Het voetbal werd reeds jaren geëxploiteerd als vermaak des volks. En het heeft als zodanig zeer goed werk geleverd. Het stadion verving voor velen de kroeg. Maar dat neemt niet weg, dat die voetbalexploitatie met sport niets meer te maken had. Hele kranten worden Maandag na Maandag volge- drukt met verslagen van allerhande enorm belangrijke wedstrijden. Een deel van de pers alleen maar lettend op de massabelangstelling wakkerde 't aan door een wijze van verslaggeving, die de mensen begrip moest bijbrengen. Dit begrip nL: dat het hier ging opi belangrijke zaken, om de eer van een mens, van een club, een provincie of zelfs van een land. En zo kon men zijn foto in de krant trappen naast diè van de groten der wereld, en zij, wie dit geluk beschoren was, konden zich de dragers wanen van de nationale eer. T~\E CHRISTEN-VOETBALLERS wijzen de beroepssport af. Het staat in de krant.En we zijn er blij om. „De Christelijke sportbeweging heeft altijd professionalisme in strijd geacht met het wezen van de sport", aldus de heer H. Teeuw, de voorzitter van het Verbond van Chr. Voetbalver enigingen in Nederland, het V.C.V. Accoord! Overtuigt er de K.N.V.B. maar eens van. Schreeuwt het maar eens uit tegen allen, die Zondag aan Zondag duizenden dirigeren naar de voetbalarena's en die de schuld dragen van de Zondagsarbeid van zo velen. En nu de christen-voetballers. De vraag is gesteld en zeker gewettigd, hoe zij het uithouden in een bond, die voor de Zondagsport en de sport- exploitatie in het algemeen verantwoordelijk is. De vraag is gesteld. De heer G. H. Hoek geen onbekende op het terrein van de Christelijke sportbeweging heeft in een bewogen artike' de christen-voetballers teruggeroepen van een verkeerde weg. H^j heeft de klimaatsverandering bij de K.N.V.B. waarop de voor zitter van het Verbond van Chr. Voetbalverenigingen (aangesloten bij de K.N.V.B.) zich heeft beroepen naar het rijk der fabelen verwezen. SPULLEN DE CHRISTEN-VOETBALLERS, die zich destijds onder de druk der bezetters hebben laten inkapselen, de moed opbrengen om Inderdaad van de verkeerde weg terug te komen? Het is interessant om kennis te nemen van het standpunt van de heer Teeuw. Men stelt nl. dat het bij de K.N.V.B. aangesloten Verbond van Chr. Voetbalverenigingen geen enkele verantwoordelijkheid behoeft te dragen voor de daden van de K.N.V.B. Zo knipt men als het ware de K.N.V.B. in twee stukken. Een deel dat de Zondag gebruikt en de sport tot volksvermaak heeft gedegradeerd. En een deel, dat de vlag van het Christendom hijst tussen al die andere vlaggen die rond het stadion gehesen worden. TVE REDENERING is dus: Wij Zaterdagmiddagspelers wijzen de be- U roepssport af, maar dat overigens onze bond het professionalisme in voert. ligt niet voor onze verantwoording. Knip, zegt de schaar. Of liever: de schaar knipt niet. Want de delen zijn onlosmakelijk aan elkander verbonden. Men vraagt zich af: Hoe lang is dit vol te houden? Wereldnieuws in zaklormaat Het statistisch bureau te Ottawa schat de Canadese bevolking per 1 Juni op 15.195.000 zielen, een toename van acht procent ten opzichte van het vorig Jaar. ir De Argentijnse senaat heeft alle per soonlijke bezittingen van de schatrijke familie Bemberg (afkomstig uit de Elzas) genaast als gevolg van belastingontdui king door de familie ten bedrage van acht millioen gulden, -fr De uitlating „Vuile volksmenner" door een Italiaans Christen-democratisch parlementslid aan het adres van een communistische colle ga, was aanleiding tot een stevige, alge mene vechtpartij. Verscheidene parle mentariërs liepen blauwe plekken op. De Britse vliegtuigfabriek English Elec tric (bouwer van de Canberra) heeft een straaljager voltooid, die in horizontale positie de geluidsbarrière kan doorbre ken. Het toestel heet P-l, een prototype, «fr Goede slag voor douane In New York: In een kistje uit Duitsland werd bij Röntgen-onderzoek een partij diamanten aangetroffen ter waarde van bijna 800.000 gulden- Twee Amerikanen zijn gearresteerd. Nog nimmer In de ge schiedenis heeft de rivier de Jangste ln China zo hoog gestaan. Er werd bij de stad Woehan (centraal-China) een peil gemeten van ruim 31 meter. Burgemeester van Hulst nam zijn ontslag De waarnemend burgemeester van Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in 'n spoedvergadering aan de raad medege deeld, dat de heer B. A. T. M. T. zijn ont slag heeft Ingediend als burgemeester dezer gemeente. Hij kon namelijk wegens een veroordeling tot gevangenisstraf niet langer in deze functie worden gehand haafd. daar hij enige tijd geleden werd veroordeeld wegens ontduiking van de belastingen. De raad besloot een schrijven tot de scheidende burgervader te richten, waarin hem dank géregd wordt voor alles wat hij gedurende 30 Jaar voor de ge meente deed en hem medeleven met zij: lot wordt betuigd. Amanuenses en concierges vragen meer salaris De Vereniging van Amanuenses en Concierges, te Amsterdam in algemene vergadering bijeen, heeft in een tele gram aan minister Cals haar ontevre denheid betuigd over de langzame voort gang hunner salarisherzieningen. (Advertentie) Kosten specialisten blijven onzeker „Progressieve korting niet verantwoord" Het is wetenschappelijk onmogelijk, Iets definitiefs te zeggen over het kostenver- loop bij groei of inkrimping van een me dische specialistenpraktijk. Wel is geble ken, dat de feitelijk toegepaste progres- korting (waardoor de specialist bo- ;en bepaalde uitgekeerde som minder per behandeling ontving) elke weten schappelijk verantwoorde basis mist. Dit houdt niet in, dat de kosten bij groeiende praktijk altijd gelijk blijven, maar het blijkt onmogelijk een algemene regeling te ontdekken, die de basis zou kunnen jn voor een regeling. Aldus een nota, die is opgesteld door het Ned. Economisch Instituut te Rotter dam en het Economisch-Sociologlsch In stituut ln Tilburg. De nota is het resultaat van een onder zoek, dat beide instituten hebben inge steld op verzoek van de Ned. Ver. van Specialisten, die twee jaar geleden is voortgekomen uit de Landelijke Specia listen Vereniging. Zoals men weet, wei gerden de leden van de nieuwe vereni ging het contact van de L.S.V. met de zie kenfondsen te verlengen. Het rapport is voorgelegd aan de com- ilssie-De Quay, die door minister Suur- hoff is ingesteld, om het geschil tussen beide verenigingen op te heffen. Achterstand statistiek gaat verdwijnen De vertraging in de publicatie van sta tistieken over inkomens, vermogens en de belastingen daarop is voornamelijk te wijten aan de bekende achterstand in de aanslagregeling over de na-oorlogse ja ren. De schuld ligt dus niet bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De achterstand ln de aanslagregeling ls nu ingehaald, zodat in de toekomst geen vertraging in de publicatie der sta tistieken is te verwachten. Dit heeft mi nister De Brujjn, als plaatsvervanger van minister Zijlstra, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Janssen (kath. v.). Eeiste-Kameileden Niet alleen moderne kunst bevorderen De laatste jaren hebben aanleiding ge geven voor de vrees, dat de overheid soms te eenzijdig de modern" genoemde kunst bevoordeelt, en de kunst, die in tijdsorde evenzeer modern is, maar in uitvoering meer aansluit bij de kunst van alle tijden, onvoldoende tot haar recht laat komen. Er dient te worden gewaar borgd, dat bij de samenstelling van de Raad voor de Kunst ook andere richtin gen dan de bij uitsluiting modern ge noemde kunst daarin uitdrukking zullen vinden. Dit zeggen enige Eeerste-Kamerleden in het voorlopige verslag over het wtes- ontwerp -tot instelling van -de Raad voor de Kunst. Mr Mulderije iiscus van Oecumenische Raad Oud-minister mr, H. Mulderije is be noemd tot penningmeester ven de Oecu menische Raad van Kerken in Neder land. als opvolger van dr J. G. Geelker ken, die deze functie van 1946 tot 1 Mei j.l. heeft vervuld. Toen dr Geelkerken het penningmeesterschap aanvaardde had hij het eerste jaar het beheer over f 3000: thans ls dit bedrag gestegen tot f 22.000. Mr Mulderije heeft in 1948 de financie ring geregeld van de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam. Hij is reeds verscheidene jaren voorzit ter van het IKOR en in oecumenische aangelegenheden dus geen onbekende. Rectificatie: zaak ds Toornvliet In het bericht in ons blad van gisteren onder het hoofd: Geref. Kerk Schevenln- gen contra ds Toornvliet, leze men in de zesde regel van onderen: het moderamen enzkan het niet eens zijn met de verontschuldiging enzln plaats van hier, zoals abusievelijk stond vermeld. De Hermelijn overgedragen aan onze marine Een escorte-patrouillevaartuig de PCE-1605 is gisteren aan de Neder landse marine overgedragen tijdens plechtigheden op de Scheepswerf te Bos ton. Commandant H. D. B. Beudeker var de Nederlandse marine, heeft het schip aanvaard in het kader van het program ma voor wederzijdse hulpverlening, dat voorziet in de bouw van schepen bevriende regeringen. Het schip is in dienst gesteld als de 'Hermelijn. Reünie op Valkenheide werd druk bezocht Ongeveer 250 oud-verpleegden van het Ned. Hervormd Opvoedingsgesticht ..Val kenheide" te Maarsbergen hebben dezer dagen hun jaarlijkse reünie en de ver gadering van de -Vereniging van ouö- ieerlmgen van Valkenheide" bijgewoond. Ze werden toegesproken door de heer C Bos. de voorzitter van h?t Noordamfor.ds. Bij acclamatie werden de heren Anker en Hiele als voorzitter en secretaris-pen ningmeester herkozen. Nadat de huis houdelijke zaken waren afgehandeld, voerde de directeur van Valkenheide. de heer J- F. Haeck, het woord- Er werd vervolgens een voetbalwedstrijd gehou den tussen de vroeger en huidige be woners van Valkenheide, die door de laatsten gewonnen werd met 21. 's-Middags werden de gasten ont haald op een voorstelling van een va riété uit Utrecht-Noord. Onder de ge nodigden bevond zich ook de burge meester van Maarn-Maarsbergen, mr G A. W. C. baron van Hemert tot Dings- hof- Nieuwe opperhoutvester van Het Loo De opperhoutvester van Het Loo, ds heer W. Brantsma, zal zijn functie per 1 September neerleggen na een dienst- periode van meer dan veertig jaar. De opperhoutvester, die tevens opperjager meester is van de Koningin, zal worden opgevolgd door ir. E. Reinders, doch voorlopig nog adviseur blijven. De heer Brantsma ls vele jaren de rechterhand van prins Bernhard geweest in de tijd, dat de houtvesterij Gortel nog zijn domein was. Ir. Reinders is* lange tijd in dienst van staatsbosbeheer geweest en werd in 1946 benoemd tot hoofd van de houtvesterij Hoog Soeren. (Advertentie) ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel Gerei. Zendingsbond te Driebergen Hoewel levensgevaarlijk, lieten tienduizenden heidenen zich onlangs dopen GEWELD EN TERREUR bedreigen ons werk in de Toradjalanden. Er is vervolging en verdrukking. Er zijn er zelfs, die hun geloof met hun bloed hebben moeten bezegelen. We zijn bedroefd, als we zien, dat het zo moeilijk gaat. We begrijpen het niet en zouden vragen: heeft doorgaan nog zin Dat was de teneur van de verschillende toespraken op de drie-en- veertigste landelijke Zendingsdag van de Gereformeerde Zendingsbondin de Ned. Herv. Kerk, die gisteren te Driebergen-Rijsenburg werd gehouden. Dat de zendingsliefde niet Ls geblust, bleek wel uit het overdruk bezoek aan deze Zendingsdag. waaraan toch vooral velen, die van het platteland komen, deelnemen. Zij hebben de oogsttijd, die dit jaar zo laat valt, onderbroken, omdat ze hun zendir.gsdag niet willen missen. Er was zelfs drukker bezoek dan ooit te voren, zodat een 7000 mensen het ruime bosterrein vulden. Ds Talsma (Den Haag) wees in zijn openingswoord op de vele moeilijkheden en gevaren van het Christelijk leven in de Toradjalanden. Ds P Bouw (Ridder kerk) sprak over „als zilver gezuiverd, zevenmaal". Ds J. Hovius (Dordrecht) maande: „'blijf bij de deur". Vooral ds Hiensch (Arnhem) sprak over de vraag: heeft doorgaan zin? Wij mensen, ver wachten het van kracht en gewéld, van vliegende vaandel en slaande trom. Maar het gaat vaak in het suizen van de zach te stilte, onzichtbaar voor ons, maar on- wederstandelijk. Wij denken, dat het achteruit gaat. maar Gods werk gaat door. Hoe komt het. dat wij in de Toradja landen bijna uitgerangeerd zijn? Heeft God ons daarmee misschien iets te zeg gen? Wil hij ons misschien brengen tot de erkenning: Here, doet Gij het. want wij loDen vast. Wij moeten doorgaan met ons gebed, onze toewijding en ons offer. De middagsamenkomst werd door de NCRV uitgezonden. Daarin spraken: dr J. J. J. Goslinga (Beverwijk) over „ver- Tijd van zwierende haren voorbij Hoeden raken opnieuw in tel, Zeggen fabrikanten A LLE dingen zijn er in soorten vooral bij de hoeden. Dat hebben wij weer eens kunnen constateren op de dames hoedenexpositie in Kras- napolsky in Amsterdam, waar honderden hoedén en hoedjes, mutsjes en petjes en dopjes waren uitgestald. Het waren exotische bloemafc en vlinders, ofwel panne koekjes met bobbels, of puntzakjes met een gol vende of géén rand. Het waren dingsigheidjes vaD melusine of antilopen, van jersey of angora- Het waren, kortom, hoofddek sels in zo'n verscheiden heid. dat vrouwen met een passie voor hoeden urenlang op deze expo- sit zouden kunnen rond- io si- Dat ls niet gebeurd na: t deze expositie was bedoeld voor inkopers- De organisatoren ervan waren grossiers en fabri kanten. ernstige heren die al Jarenlang -in het vak" zitten en die weten wat ze willen. Zij zijn het, die de kleur en de lijn van de hoedjes voor de komende winter bepaald hebben of althans hebben afgestemd op de smaak van de Ne derlandse vrouw. De kleuren zullen dit sei zoen vooral zijn het oud- rose (het z.g. rouge-amé- ricain). zwart, cognac en wijnrood. Maar er zal ook blauw zijn. een blauw met een typisch grijs waas. dat Swiss-air ge noemd wordt. Een iets donkerder tint heet gen- Het model is wonder lijk overeenstemmend met de H-lijn, waarmee Dior in Parijs zo'n revo lutie teweegbracht: de blokvorm, dus nauw om het hoofd sluitend- De rand mag dan al iet of wat golvend zijn, er mo- gen ileine-strikjes (van hetzelfde materiaal) of schittersteéntjes op ver werkt worden; het grond, model is uiterst eenvou dig en verdraagt bijvoor beeld geen omhoogstre- vende veren of voiles- Het materiaal is de hoofd- Dat materiaal is voor namelijk zijden of wol len melusine. een vilt (van hazenhaar is het beste) dat een schuurbe- werking heeft ondergaan met haaienhuid. waar door de haren langer en glanzender worden- Die „cloches" zoals de hoe den in hun primaire vorm heten, worden uit sluitend in het buitenland vervaardigd (voor een Nederlandse fabriek be staat geen afzetmogelijk. heden), in Italië bijvoor- oeeld, of Oostenrijk, Zwit serland en Hongarije. Op Nederlandse ateliers wor den naar eigen ontwerp hoeden vervaardigd, maar het aantal eindproduc-. dat in ons land geïmpor teerd wordt, is evenmin gering. Daar zijn bijvoorbeeld de Italiaanse jersey muts jes van Lismonde (Am sterdam). met een zwart wit luipaard motiel cn een rand in zwart brei werk en dito kwastjes; de antilope dopjes en de angorakapjes met of zon der sjaal. Sinds enige tijd legt ook de hoedenfabriek Vo- lendam zich toe op het vervaardigen van vilt- hoeden. Maar de veren blijven daar de hoofd zaak. Wij zagen een groie' hoed, als een breedvleu- gelig insect: een kleine bol van rood velours en de beide ..vleugels" be staande uit een onnoeme lijk aantal kleine zwart grijze veertjes- Een viltindustrie braent kleine mutsjes in het be kende model van vier ge lijke stukken, gegarneerd met vilt in andere kleu ren- Om aan te tonen hoe veel aardige mogelijk heden er zijn met vilt, werd een rok getoond, wijd en soepel, rondom gegarneerd met applica ties van notebalkcn- Er worden meer hoe den gedragen, zeggen de fabrikanten, vooral ook door jongeren. De tijd van de haren maar lus tig te laten zwieren schijnt voorbij te zijn. Een hoed maakt het toi let ..af" en is even on misbaar als een tasje of handschoenen. Het zijn bekende woorden, omdat ze al jarenlang gezegd worden, maar het heeft er alle schijn van dat de Nederlandse vrouw er nu naar handelt ook. Welnu, voor de komende winter zal het niet moeilijk zijn een keus te maken. Of misschien toch wél, om dat de keus zo groot ls? drukking en vertroosting", ds A. P der Kooy (Katwijk aan Zee) over handvol koren", ds H. G. Abma (Rotter - dam-Delfshaven) over „t gezegend hei dendom". Ds M. Ottevanger (Leiden) sprak het slotwoord onder de titel „een open deur". Dr J. J. J. Goslinga, oud-zendingsarts te Rante Pau oo Celebes. vertelde in het bijzonder van zijn eigen ervaringen. De chaos is zo groot, dat de bestuurs ambtenaren op Celebes er wanhopig van worden. Dokters redden het vege lijf. zodat dr Goslinga tenslotte voor een half millioen mensen te zorgen had. Door de straten van Rante Pau trokken optochten met spandoeken, waarop de beeltenis van Lenin en Stalin. De Daroel Islam trachtte de christenen met geweld tot de Islam te dwingen en vele christenen werden ter dood gebracht, onder wie vooraanstaand inlands dessahoofd. Dr Goslinga beschreef, hoe hij werkte onder duizenden vluchtelingen, die van alles beroofd waren, en die er ellendiger as toe waren dan hij het ooit ergens zag. Dysenterie, malaria en melaatsheid teisterde hen. Operaties moesten aar lopende band worden verricht en kon dr Goslinga maar een klein deel de ellende verzachten. Een deel van het ziekenhuis werd in beslag genomen, maar met vereende krachten werd een ander voorlopig onderkomen overeind gezet. De zendelingen vreesden dat er door de felle vervolging van de jonge Christen-gemeente niets zou overblijven. Maar God beschaamde onze vrees, zo zei dr Goslinga, want in drie maanden tijds werden tienduizend heidenen ge doopt. hoewel het voor hen levensge vaarlijk was". Notarieel examen DEN HAAG. 5 Aug. Voor het notarlee examen zijn geslaagd: A M Claesseni Utrecht (2e ged.) en L H G Tacken, Sittar (2e ged.). Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk P, Posthouwer cand. te Putten 't Zandt H. G. Hubbeling cand. te Assen; naar Delft (Waalse gemeente) J. Rij. seeuw te Middelburg (Waalse gemeente) Beroepbaarstelling: M. Brint sma te Maarssen. Geref. Kerken Beroepen: te Hemelum W. Blat ken cand. te Zwolle. Aangenomen: naar Wemeldingi (ook als schipperspredikant) C. de Rulie, cand. te Leidschendam. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Driebergen B. Bjjlf. veld te Noordeloos. Herv. Haarlem is tegen eventuele processies Gedeputeerde Staten van Noordhollinj behandelen op 6 September de bezwaa>. schriften van een aantal Hervormden te plaatse tegen de toestemming, aan he R.K. bisdom gegeven, om het voorpleu van de St Bavokathedraal te Haarleé twaalf dagen per jaar af te sluiten voor het houden van kerkelijke plechtigheda De Haarlemse gemeenteraad verleenói deze toestemming bij raadsbesluit. 0i hebben kerkeraadslcden der Hervormer gemeente zich thans tot Ged. Staten ge wend, omdat dit besluit naar haar ning de deur openzet voor een overtrt. ding van het processieverbod. Prof. Hoogewerff (Utrecht) gaat heen als hoogleraar M.i.v. 20 September is aan prof. dr G, J. Hoogewerff te Utrecht op zijn verzot) eervol ontslag vêrleend als buitengewoos hoogleraar ln de iconografie en de vroeg christelijke kunst aan de rijksuniverslté. aldaar. M.O.-A FRANS UTRECHT, 5 Aug Voor h< M.O.-A Frans zijn geslaagd; J M J Schelle, AMSTERDAM. 5 Aug. Geslaagd DUITS M.O.-A DEN HAAG. 5 Aug. Voor de schoolaft Duits M.O.-A zjjn geslaagd; J B Blanke, A'dam; C A Hollaender. Haarlem; G I Kei tense, Zaltbommel; B J Lehefeld. Soest; 3 M Oerlemans, "s-Hertogenbosch; C H J Ooj. Jin. R'dam; K J Plasterk. Eindhover" Spaargaren. Scheemda: G E IJsenbrant, sterdam en mej C L M Koenig, Maastricht. Voor de huisakte Duits M.O.-A slaagden mevr Van Hccrdc-Rcijnders. Emmen en W Leo. Wijchen: A Volders, Dordrecht H Volkert. Doetinchem. (Advertentii) Ik sta van vroeg tot laat aan de wasmachine 48. Slot „En nu zou ik wel een sigaar willen opsteken". Vrouw Drinkwaard liep naar het buffet en haalde uit een van de laden het fijnste kistje dat er in huis was. „Dat zijn dure", lachte Paul, toen hij de ban derollen gezien had. „Ga je gang", drong vrouw Drinkwaard aan. hoewel ze niet helemaal gerust was, hoe haar man zou reageren op deze royaliteit. Drinkwaard zei echter niets, hij was ingegaan in de binnenkamer van zijn eigen hart. Plotseling stond hij met een ruk van zijn stoel op en zwijgend ging hij de kamer uit. In de paardestal, zijn gezicht verborgen in de manen van Bles, zijn liefste paard, vocht hij de grootste strijd van zijn leven uit. Hij wist wat Lena Verkerk eiste. „God alleen kan de lijn van jullie leven buigen", schreef ze; dit te erkennen is moeilijk voor de eigenaar van acht .boerderijen met veel land. Stee op stee wil de hij stapelen en tegen zijn verstand in ging hij de boeren helpen, terwijl hij om zo te zeg gen hun stee maar voor het grijpen had. „Ik kan niet en ik wil niet", steunde hij. Maar plotseling dacht hij aan het gebed van dominee Verzicht, toen hem de genade Gods ra kelings was voorbij gegaan. Dezelfde sfeer kwam weer rond hem en helder zag hij zijn laatste levensjaar. Jan Prins had gelijk, God had zijn leven opengeploegd. maar als een stugge akker had hij zich taai verzet. Toen had God de regen en de storm gezonden en daarna zon. Pauls eer herstel en de verandering in zijn vrouw. Nu zou de akker moeten tonen of hij van goede grond of van slecht broekland was. Door het stalraam heen keek hij naar buiten, omhoog de oneindigheid in; er was nu geen zwa re wolk die hem de toegang tot de hemel belet te: een zeldzaam mooie najaarszon zette alles bemoedigend in het licht. Schuw stamelde hij in de vertrouwde oren van Bles zijn eerste gebed. Dit gebed bracht hem nog niet naast Jan Prins, maar wel gaf het de bereidheid tot de tweede stap op een nieuwe weg. door C BAARDMAN [ollst. 's Avonds beleed hij zijn vrouw de zonde van zijn jeugd. Vrouw Drinkwaard antwoordde niet veel, het was vóór hun trouwen gebeurd en het lag in de lijn van de geldende moraal. Ze kende de redenering: och, we zijn allemaal mensen en met geld maak je veel goed. Het was een zonde waarover geknipoogd werd en voor de rest zand erover. Wel hoorde je zoiets niet graag van je eigen man, maar als land met land trouwt heb je niet veel te eisen. Bovendien was er ook in vrouw Drinkwaard iets veranderd. Zelfs zonder deze in de kringen der grootboeren gepredikte moraal zou ze ge zwegen hebben. Haar liefde voor Paul had de deuren van haar hart opengegooid. Liefde is die nen en offeren, juist bijtijds had ze dit begrepen. Na een nacht, waarin ze haar houding over dacht had, legde ze met een ongekend gebaar haar hand op de schouder van haar man en zei ze met milde stem: „Paul heeft me geleerd wat liefde is, als je naar je zoon verlangt, laat hem dan hier komen, dan hebben we twee jongens, zó rijk zijn we nooit geweest." „En zijn moeder?" Even betrok het gezicht van vrouw Drinkwaard, maar dan zei ze: „Laat ook de moeder komen, we hebben aan hen iets goed te maken." Het dorp zwolg in sensatie. Eerst de inbraken en alles wat daarbij hoorde en nu ging de praat, dat Jan Drinkwaard veranderd was. Neen niet bekeerd, zo ver was het nog niet, maar hij was of kwam bij de dominee en Jan Prins liep bij hem de deur plat; die oude geschiedenis met zijn vroegere huishoudster haalde Drinkwaard zelf ook weer op. Nou, als een ieder alle akkevietjes van voorheen eens voor het voetlicht bracht, zou je wat beleven. Ze konden opgenoemd worden, die wijselijk over hun jonge jaren zwegen en toch waren er nog beste huwelijken gevolgd. Vrouw Drinkwaard begreep men helemaal niet. Heel gewoon liet ze toe, dat het mens met haar onechte jongen een daagje op visite kwam, ja heus, de knecht had het uitgebracht... Jan Drinkwaard liet het dorp praten. Toen dominee Verzicht kwam kennismaken met de verloochende zoon,,vond hij een vreemd sa mengestelde,. maar gelukkige familie. Over het geestelijke durfde Drinkwaard nog niet spreken, maar wat hij zei kon geen boer hem verbeteren: „Twee inbraken en twee bran den heb ik nodig gehad om te leren mens te worden. Alleen heb ik gevochten en verloren, maar mijn verlies was winst. Ik heb mijn vrouw gevonden en twee zoons, echte boeren, al zeg ik het zelf." „En verder?" vroeg dominee ernstig. „Er is nog geen verder „Maar Gods vinger wijst naar je, Jan Drink waard „Ik weet het dominee, Jan Prins vergeleek u-conc met Elja. ik ben dan de jongen van Elia en ik I Ik ben aan het sparen voor een vacantiereisje en sta nu overal van vroeg tot laat aan d'e was machine om geld bij elkaar te krijgen. Overal was ik, bij rijke en bij arme .nensen, en ze zetten me verschillende waspoeders voor. Onmiddellijk viel het mij op, hoe anders „Castella Parels" is. Hoe veel gemakkelij ker en vlugger ging het daar mee l Overal waar ik nu kom, raad ik „Castella Parels" aan! Zo sdhrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- U vliegt nu doo\ de was heen! sulta-ten die zij bereiken imet CasteÜ! Parels, het wasmiddel van de r tijd. Castella Parels strooit men het wateir en direct ontstaat verruk- kelijk schuim. Geen papje vooraf'ls ma'ken! Alle vuil trekt enorm snel ui: het goede in paniek vluchten de vuiliti vlekken. Eén maal spoelen is genoeg Door de veel kortere behandeling ga?, het goed veel lange delijk eens1 een 100 veilig wasmiddel. En U staat steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt me'. Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castelï Parels (47 ct per pak) in huis! 7 30 Gra Voor de V 8.00 Nieuws 8.18 Gr huisvrouw 9.00 Gymnastiek voo ue vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwn ding VARA: 10 20 Voor de arbeiders in d< continubedrijven 1.1.05 Gram. 11.35 Viool er piano 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuin. bouwmededellngen 12.33 Gram. 1.00 Nieuw: 1.15 Vara-varia 1.20 Lichte muziek 1.41 Sportpraatje 2.00 Filmland 2.30 Gram 3.0< Gram. 3.25 „Van de wieg tot het graf" caus. 3.45 ..Tosca". opera 5.00 Actualiteiter 5.30 Cabaret 6.00 Nieuws 6 20 Accordeon, orkest en solist 6.50 Gram. 7.00 Artistiek) staalkaart VPRO; 7.30 ..Passepartout" caus. 7.55 ..Öe; Nieuws 8.05 Gram 8.45 Cabaret 9.10 Pro menade-orkest cn solist 9.45 Socialistisch commentaar 10.00 Hawailanmuzlek 10.30 „Moord met muziek", hoorspel 11.00 Nieuws 11.15 Verslag van het 39e Wereld Esperanto- congres te Haarlem 11.2012.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek 7.30 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gi Voor de vrouw 10,00 Voor de kleuters 10.15 Franse chansons 10.45 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen) 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 120 Amusementsorkest en solist 1.45 Gram. 2.00 Boekbespreking 2 10 Gram. 2 40 Amateurs programma 3 15 Kroniek van letteren en kunsten 3.55 Militair orkest 4.20 Gram. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans 5 00 Voor de jeugd 6.00 Gram. 6.15 Journalistiek week overzicht 6.25 Gram. 7.00 Nieuws 7.10 Gram. (.30 Gram. 8.30 n. 9.40 Actuali- t 10.30 Wij lul- .Lichtbakcn" caus. 8,50 G: lei ten 9 50 Radio Philh. orl Zondag in 11.00 Nleu 11.22—12.00 Kamerorkest en [B. 330 m. 12.00 Nieuws 1.10 a 2 10 Sport 2.15 Hoorspel 3.15 sport 3 45 schots orkest 4.30 Sport 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.25 Gev. muziek 7.15 Klankbeeld 8 00 Gev. program ma 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10,30 Recital 10 45 Avondgebeden 11.00—1.1,08 Nieuws. Engeland. BBC I.lght Progr. 1500 cn 247 m. 12.00 Pianospel 12.15 Lichte muziek 1.00 Sport 1.36 Gram. 1.45 Voor de kinderen 2.00 Gev. Sport 4.15 Lichte i c 5 35 Sport 6.35 Lichte Sport 5.00 luzlek 7.00 Nieuws 7.2d Sportuitslagen 7.30 'rkestconccrt 9 00 Voordracht 9.15 Orkest- meert 10 00 Nieuws 10.15 Klankbeeld 10 20 'ansmuziek 11.50—12.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Gev muziek 1.00 Nieuws 1.10 Dansmuziek 2.0Ó Gev. muziek Volksliederen en -dansen 4.00 Amuse- tsmuziek 6 00 Lichte muziek 7.00 Nieuws 7.35 Koorzang 8.00 Cabaret 9.45 Nieuws 10.10 Symphonie-orkest 10 30 Rhythmische muziek "tOO Nieuws 12.15 bansmuziek 1.00 Jazz- uziek 2.15 Gev. muziek. Frankrijk Nat Progr. 347 m. 12.30 Orkest- wolkje als eens mans hand." EINDE 1 Nieui ussel. 324 m. 11.45 Gram. Gramofoon: Brussel. 324 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuw,. - Verzoekprogramma 2.15 Gram. 3 15 Klassiek verzoekprogramma 4.30 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.16 Lichte muziek 5.30 Jazzmuziek 6.30 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 „Rhelngold", land: 5.00—5.15 Engel ;en (op 224 en 42 -•s; Spiegel van de we Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 Ellende, vod, 2 ledig, schraal, 3 gewas, schippersboom, 4 de oudere, krediet, tweede zitplaats op motorrijwiel, 5 geheel de uwe, veelheid, vreemde munt, 6 gezichtsorgaan, keukengebruiksvoorwerp, gereed, 7 vis soort, weg. 8 steen, indruksel, eerder, gebied. r t i c a a 11 Etenbereider. boom stronk van akkermaalshout, 2 ongebon den. vertaler, 3 ernstig misdrijf, roof vogel. 4 graafdiertje, speelgoed, voedsel 5 boom, Rus. onderwijs, 6 een tiende liter, heerlijk, drinkbakje, 7 metaal, gevolg zaak. 8 een der zintuigen, verzwe ring. 9 kolfglas, metaal. Oplossing vorige puzzle Banketbakkersbediende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2