10^ Wie waren de kwamen Pilgrim-Fathers en hoe zij in Leiden? Grote belangstelling van Amerikanen voor steen in Pieterskerk Jubileumcomité werd ingesteld voor 10-jarig bestaan Veertig Amsterdammertjes met vacantie in Benthuizen Opioep van algemene Herv. diaconale raad spontaan beantwooid NIEUWE IEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG S AUGUSTUS 1954 Om des geloo/s wille Naar aanleiding van het artikel in ons blad van gisteren over het vreem- delingenbezoek aan Leiden, hebben wij van een onzer lezers het verzoek ontvangen, iets meer te vertellen over de Pilgrim-Fathers, aan wier ver blijf in Leiden een plaat aan en een steen in de doopkapel van de Pieters kerk herinneren. Het is inderdaad waar, dat vele Leidenaars wel eens over de Pilgrims hebben gehoord en ook wel weten, dat in hun verband de Mayflower moet worden genoemd, terwijl zij van de verdere geschied kundige feiten weinig of in het geheel niet op de hoogte zijn. De genoemde gevelstenen houden de herinnering aan hun verblijf in onze stad levendig. Ze werden onthuld aan het ein de van de vorige eeuw. De steen in de voormalige doopkapel is daar in de eer ste plaats aangebracht ter nagedachte nis aan John Robinson, die van 1609 tot 1625 predikant was van de Engelse Kerk in Leiden en in deze kapel ligt begraven. Ook in Amsterdam, waar de Pilgrims verbleven, voordat ze toestemming kre gen zich in onze stad te vestigen, zijn enkele gevelstenen bewaard, terwijl in de Oude Kerk te Rotterdam-Delfshaven, monde van Jan van Hout toestemming verleende tot vestiging hier, kwamen ze spoedig over. De Pilgrims hebben hier elf jaar ge woond, de meesten in de omgeving van de Pieterskerk, vooral in de Kloksteeg. Robinson naam van John Robinson, de pre dikant van de Pilgrims, dient nu te worden genoemd. Hij werd in 1575 te Nottinghamshire in Engeland geboren, groeide op in een Puriteinse omgeving. In 1604 trad hij in het huwelijk. Er wer- :n zes kinderen geboren. John Robinson heeft, in tegenstelling tot zijn volgelingen, hier gewoond tot aan zijn dood in 1625. Hij moet in 1620 al te zwak zijn geweest om de overtocht naar Amerika te kunnen volbrengen. Sir John heeft gewoond op de plaats, nu het Jan Pesijnshofje (Klok steeg) staat. New England Er V ren voor de Pilgrims twee rede- in 1620 Holland te verlaten. In de eerste plaats bestond er onder hen algemene vrees, dat de kinderen veel van het Engelse volkskarakter J den verliezen (door huwelijk b.v.), vervolgens waren ze het met de Hollan ders niet eens wat hun viering van Zondag betrof. Die viering hadden gaarne wat strenger gezien. Ze beslo ten, niet naar Engeland terug te gaan, Lived, taught and died Ook het Jan-Pesijnshofjc draagt er toe bij, de herinne ring aan de Pilgrim-Fathers en in het bijzonder aan John Ro binson te conserveren. Het werd gebouwd op grond van de Duitsche Orde, was bestemd voor Franse Protestanten en verleende eens onderdak aan de Engelse vluchtelingen. In het hofje z{jn de volgende woorden over het verblijf van de laatsten te lezen: On this spot lived, taught and died John Robinson 16111625. (Vertaling: Op deze plaats woonde, onderwees en stierf John Robinson). maar in Amerika een nieuw leven te be ginnen. Voordat de Pilgrims uit Leidên ver trokken, moeten ze een dienst hebben gehouden in de Begijnhofkapel aan het Rapenburg (thans universiteitsbiblio theek). Op 31 Juli 1620 vertrokken ze met de Speedwell van de Oude Kerk te Delfs- haven naar Plymouth. Daar scheepten ze zich in in de Mayflower, die hen naai Amerika heeft gebracht. De reis is uiter mate moeilijk geweest en duurde enige maanden. Ze kwamen aan in de staat Massachusetts. Daar vestigden ze vrije kolonie, waaraan ze de naam New England gaven. De heer Sira, koster van de Pieters kerk. vertelde, dat de vele Amerika die de kerk thans bezoeken, bijzonder belangstellend ziin, als zij voor de steen in de doopkapel staan. En de mede delingen er over worden ook zeer ge waardeerd. g&Êsr De steen ter nagedachtenis aan John Robinson, in de voormalige doopkapel in de Pieterskerk. Boven: de Mayflower, waarmee de Pilgrims in 1620 van Ply mouth naar hun nieuwe vader land, Amerika, trokken. vanwaar de Speedwell naar Plymouth vertrok, eveneens een steen aanwezig moet zijn. De Pilgrims waren een groep van en kele honderden Christenen, die om het geloof Engeland verlieten en na een twaalftal jaren in Nederland (Holland) te hebben vertoefd, in 1620 naar Ame rika vertrokken. Zij hebben daar de grondslag gelegd van de verenigde staten van Noord-Amerika. Puriteinen In Engeland werden ze beschouwd als Puriteinen, die zich wensten te onder scheiden onder meer door een strenge levenswijze. Zij stelden zich daar ten doel, de Engelse staatskerk, waarin naar hun mening verschillende verkeerde invloe den waren binnengeslopen, te zuiveren. Ze hebben hun doel niet bereikt. Het gevolg van hun optreden was zelfs, dat door koning Jacobus I een vervolging werd ingesteld van allen, die deze leer aanhingen, een vervolging, die op de dood kon uitlopen. De groep besloot toen de strijd op te geven en de wijk te ne men naar het land, dat godsdienstvrijheid 'kende: Nederland. Deze vlucht had plaats in 1608. Ze vestigden zich in de hoofdstad des lands, Amsterdam. Daar hebben de Pil grims maar een jaar gewoond. Het moet hun te moeilijk geweest zijn, zich aan hel Amsterdamse leven aan te passen. En toen het stadsbestuur van Leiden bij Buurtvereniging Haagweg De buurtvereniging Haagwegkwartier heeft gisteravond in het clubhuis speeltuinvereniging „Westerkwartier haar jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer N. Collé. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Labordus, bleek, dat de eniging nog steeds groeit. De penning meester, de heer J. Pommer, kon melding maken van een voordelig saldo van f 661. In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren Van Halem, Groenendijk Groen. De aftredende bestuursleden, de heren Pommer en Labordus, werden met algemene stemmen herkozen. De autocht van de ouden van dagen, aaraan 198 personen deelnamen, is uit stekend geslaagd. In verband met het tienjarig bestaan zal een feestelijke dag tocht voor de ouden van dagen worden gehouden. In samenwerking met de speel tuinvereniging Westerkwartier zullen in de wintermaanden in het clubhuis onder De Maranathakerk Gemeente verleent vergunning Na de bouwvakvacantie begint men Naar wij vernemen, heeft de gemeente Leiden de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente thans vergunning verleend voor de bouw van de Maranathakerk de Lage Morsweg. Hiermee is het laatste beletsel voor dit werk weggenomen, want de toestemming, die verder nog nodig was, heeft men ook reeds ontvan gen. Het is de bedoeling, mét de voorbe reidende werkzaamheden, waaronder het op de vereiste hoogte brengen van het terrein, direct na de bouwvakvacantie te beginnen, zo deelde de architect ons Weduwe Zwanenburg ter aarde besteld Gistermiddag had onder zeer grote be langstelling te Leiderdorp de ter-aardi bestelling plaats van mevrouw de wi duwe Zwanenburg, die vorige week Za terdag op zo tragische wijze het leven verloor. In het sterfhuis heeft eerst ds Sweepe, Geref. predikant te -Leiderdorp, rouwdienst gehouden, waarbij hij sprak de honderddertigste psalm. In de aula van de begraafplaats sprak Sweepe eveneens. Hij zei iets over diep-tragische van dit verscheiden bracht nog eens psalm 130 in de herinne ring, in het bijzonder de woorden hoop op Zijn woord". „We denken aan haar, aan deze e vrouw, die zeer gezien was in gemeente. Terwijl zij in haar bijbel las de liefde van God, werd zij oi wacht uit dit leven weggenomen. Thans juicht zij voor de troon Gods", aldus de predikant- De heer W. F. Karstens sprak hierna namens de familie woorden van dank voor het medeleven. Gezongen werd het derde vers van psalm 43, waarna de pre dikant de geloofsbelijdenis uitsprak en het Onze Vader bad. Sirenegeloei in Leiden Tot de voorbereidingsmaatregelen, die door de organisatie Bescherming Bevol king ook in de A-kring Leiden getroffen worden, behoort het opbouwen van een deugdelijk systeem voor alarmering van de bevolking. Er is een aanvang gemaakt met het opstellen van de 21 voor de alarmering van deze kring bestemde si renes en het is daarbij nodig, dal de si renes na plaatsing beproefd worden. Het zal daarom in de komende maan den voorkomen, dat men sirenegeloei hoort. Men schrikke dus niet! andere sjoel-avonden worden georgani seerd. Op 24 Augustus hopen vijftig dames een autotocht te maken naar Vo- lendam en 'Amsterdam. Met muziek wordt eze tocht opgeluisterd. In verband #met het tienjarig bestaan ïn de buurtvereniging werd door de vergadering een jubileumcomité benoemd, bestaande uit de damee Blok en Groenen- le heren Groen, Pronk en Van Halem. Op 21 Augustus is er in het clubhuis in Westerkwartier een feestavond voor ouden van dagen, die dit jaar aan de tocht hebben deelgenomen. Deze avond wordt aangeboden door „een oude heer uit het Haagwegkwartier". Personeel T. en D. sprak over de zaken Gisteravond kwam een gedeelte van het personeel van de C.V. Tieleman en Dros in vergadering bijeen om de toe stand in dit bedrijf te bespreken en maat regelen te beramen om het bedrijf gaande te houden. Besloten werd, dat een dele gatie van vier personeelsleden zich tot de verschillende fracties van de Leidse ge meenteraad, alsmede tot het college van n W. zal wenden teneinde aan te dringen op medewerking, die tot het gaande houden van het bedrijf kan bij dragen. Vijftig jaar getrouwd Op 17 Augustus hoopt het echtpaar P. Winterkamp—G. Winterkamp-Galjaard te herdenken, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Het echtpaar woont Alexanderstraat 24. mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM De verzorgdheid ven O» uiterlijk hangt vooral af van O» haar. Brylereem, de volmaakte halrd resting geert Uw haar een leven- mfy laboratories Ltd„ gtoni Wedstrijd beslist in Haarlem Kunstenaars onder Esperantisten ontvingen prijzen Geen Nederlandse inzendingen bekroond Het internationale Esperantocongres te Haarlem was gisteren grotendeels gewijd aan de wedstrijd in schone kunsten- In de grafische onderafdeling waren voor de branche affiches acht inzendin gen ontvangen. De eerste prijs werd toe gekend aan mej- Maria Simondetti. Va- rese (Italië); de tweede aan de heer WU- he»m Barnickel, Hilders iDuitsland) In de branche voor boekentitels werd geen prijs toegekend. \4egens afwezigheid van de prijswin naars op het congres decl&meerde mevr Lapenna (Joegoslavië), het werk dat met de eerste prijs in de afdeling oorspron kelijke poëzie bekroond werd: ..Antau Spegulo" (voor de spiegel) van mevr. El> Urbanova (Tsjechoslowakije). De heer Daurat declameerde het werk dat de tweede prijs behaalde: „Remsongo" (nachtmerrie) van Claude Piron (Bel gië), en mevr Friis (Denemarken) het TWEE WEKEN IN ANDER „THUIS" (Van een onzer verslaggevers) Rinus té Hoven en Jannie Homan hebben wat naar dat ogenblik verlangd, dat een bus hen uit Amsterdam naar Benthuizen zou brengen. Nu zijn ze er en ze zijn boordevol plezier. Natuurlijk hebben ze even moeten wennen, maat welk stadskind zal een vacantie van veertien dagen in h.et Zuidhol landse bouw- en polderland niet fijn vinden En geldt dit niet in het bij zonder voor het Amsterdamse kind Mevrouw Looy is bovendien een moeder voor Rinus en Jannie en de heer Looy een vader. En de dochter en de zoon van het huis rus en broer. Wat wil je nog méér en waarom zou je dan nog huilen Er zijn ook in Amsterdam kinderen, die het niet gemakkelijk hebben. Omdat ze behoren tot gezinnen, die in rrioeiüjk- heden zijn gekomen. Gaat het in het ge niet. zoals men had gehoopt, dan lijdt ook het kind daaronder, juist het kind veelal. Hoeveel ellende heeft de woningnood al niet in huis gebracht. Véle mensen durven niet eens over „hun huis" te spre ken. „Prikt er niet over, mens! We zijn een gewoon leven nog niet toege- En hoe gaat het als moeder ziek is ge worden? Ze moet beter worden en dat kost me wat. Er moeé'zolang ze ziek is een hulp zij-n, anders komt er van je ge zin helemaal niets terecht. Zie maar, dat je het klaar speelt! Soms schuld op schuld. En in dat andere huis. daar ontbreekt de vader. Ziek geworden en overleden. Moeder moet het nu doen. En dat „het" is ontzettend veel! Kunnen we er iets van begrijpen, dat in een bepaalde situatie het liefelijke woord „vacantie" eenvoudig belichelijk klinkt?. Dat er niet eens over gedicht kan worden en dat het ook werkelijk nóóit komt. als er van een indere kant aan dit alles niets wordt gedaan. Die „andere" kant is er gelukkig. Er zijn mensen, die zich met de nood van deze gezinnen hebben ingelaten en zelf niet rustig en plezierig met vacantie kunnen gaan alvorens wat te hebben gedèan. En er zijn ook mensen, die gehoor aan hun oproep om méé te doen hebben gegeven. Dat is éven gelukkig, anders zou het eer ste pogen op niets zijn .uitgelopen. zegd: „We doèn het, stuur maar een kind"- En de Bentbuizer gemeenschap door verrijkt; dat is nu al te zeg gen. Ze hebben het spontaan aangeboden het afscheid var. de eerste groep inmiddels al doo» öc tweede is ver vangen, was niet gemakkelijk. Wie liefde eggeeft. wordt een ander mens! Meisjes Nu dan iets over de toedracht. De Van Eyk. de Hervormde predikant Benthuizen, deed ons het verhaal. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Henricus J. B. L- M P- J. Otto en E. M. v. Beelen; Boudewijn zn v J- J- Hamaker en S. v. d. Plas; Fe lix Eugène zn v H. I. J. A- Schrandt E Guljé; Cornelis J. zn v G. Geus en J- de Vries; Jan R- zn v P- Dullemeijer en M. J. Booij; Bartholomeus zn v B Verstraten en M. J. Nachtegeller; Janne tje G. dr v F- van der Mark en G- Rob bers- GEHUWD: A. L. Koevoet en A. van Nierop; G. W. Kok en A- P- van Steijn; W. Neuteboom en C- G. M. v. Voort- huijzen; E. A- T- Vogelenzang en E. Kop; A. van Distel en E. Gordijn; K. van den Berg en C- M. Kok; J. Blansjaar en S- Viele; E- A. H. Blansjaar en M. Hane- veld; W. Kammenga en J- Scheurwater; A. Ouwehand en S. van Tol; H- A. M. van der Boog en J. M- Bik; J- van Trooyen en W. Flanderhijn; J. B. N- Beurze en A. M. J. de Romijn. OVERLEDEN: T. L. van der Beek, zn, 4 maanden: H. Metselaar, wed. v. v- Star. kenburg, 79 jaar. Volgende week collecte voor „Het Zonnehuis" De doelstelling van „Het Zonnehuis" is, aan chronisch zieke mensen die ver zorging en verpleging te geven, welke de maatschappij hun niet kan geven, dat er geen ziekenlnrichtingen zijn, die chronisch zieken langdurig zowel geeste lijk als lichamelijk kunnen verzorgen. Deze verpleging is w 1 mogelijk in „Het Zonnehuis". Er zijn reeds drie Zonnehuizen, n.L in Beekbergen, Schiedam en in Doorn. Daarbij moet gestreefd worden naar meer Zonnehuizen, eigenlijk een in iede re provincie, want vele chronische zie ken, die soms in behoeftige omstandig heden verkeren, wachten op een ver pleging, die alleen „Het Zonnehuis" kan bieden- Schenk een bijdrage, reeds uit dank baarheid, omdat men gezond is. De collecte wordt gehouden in de week van 9 tot 14 Augustus. Toch is het so Allewoordenaanelkaar (Ui) Langsome lexers spreken ge woonlijk ieder woord niet alleen in ge dachten, maar xelfs hoorbaar uit. Om xeker te weten of u xich hieraan schuldig maakt, kunt u de vingers op de lippen leggen. Bewegen deze, dan behoort u inderdaad tot de groep. Ook kunt u de toppen van de vingers zacht tfd drukker schrift. Wantallewoordenwerdendeityda aanclkaargeschrevenzodateenzineeelbe- grijpeHjkerwerdwanneerhijhardopwerd gelexen. Probeert u het maar eens. Bo vendien maakte men vroeger geen ge bruik t i kom andere de t i lichte trilling voelt. leestekens, waardoor he meer werd bemoeilijkt. Het geluidloze lezen dat Augustinus b\j bisschop Am- brosius opmerkte, was in die tijd dus inderdaad een ab- die u leest ken om, ook al lijn die dan niet hoor baar. Voor dit hardop, of half hoorbaar le- t de genwoordige inde ling van het schrift maakt deze omslach tige methode, die voornamelijk door minder geoefenden wordt toegepast, vol komen overbodig. i ook een tijd geweest hardop las, xelfs de i. De kerkvader Angus- vierde en het begin utv leefde, vertelt als nderheid van bisschop dat deze b\j het lezen zijn ie bladzijde liet lopen zon- bewegen of de stem te r de oorzaak van dit in de bisschop uitte Augus tinus wel allerlei vermoedens, maar het rechte begreep hij er toch niet van, want het was hoogst ongewoon. Waarom vroeger luid werd geleten, zal o.m. wel in verband hebben gestaan met het feit dat men zich de t\jd nam het gelezene goed tot zich te laten doordringen en dat men destijds meer gevoel had voor de welluidendheid aal. Maar de belangrijkste oor- grtjpen dering werd ding gemaakt. We kunnen niet beëindigen, der te verwijzen de geschiedenis Handelingen (8 30) erleld tank i toch alleraardigste op merking aantroffen bij prof. Sisoo. In de Handelingen teld van Filippus die op de weg van Jeruzalem naar Gasa een ontmoeting heeft met een Moorse hoveling, die hy in zijn reiswagen de profeet Jesaja hóórt lezen, waarna Filippus hem de vraag stelt, of h\j het gelezene ook inderdaad begrijpt. Een dergelijk tafereeltje sou in deze tijd moeilijk denkbaar zijn. maar prol. Sizoo merkt op dat in het licht van de destijds geldende gewoonte van hardop lezen, het volkomen begrij pelijk is dat Filippus hoorde wat de Moorse hoogwaardigheidsbekleder in zijn wagen zat te lezen. We kunnen nog wel even op het lo zen zelf doorgaan, u<ant wellicht wilt u graag weten of u tot de vlugge, of lot de langzame lezers moet worden Daarover morger (Nadruk verboden). zouden hebben gehad. Enkele oorzaken hebben wij reeds aangegeven. Bij de groep, die uit twintig kinderen be stond, waren tien kinderen van Indone sische afkomst. In het leven van ver scheldenen van hen is de donkere wolk gekomen doordat ze in een kamp of pen sion rijn ondergebracht. De leeftijden van de jongens en meisjes ariëren van vijf tot veertien jaar. De indrukken van de eerste veertien dagen zijn zeer goed Er is een band groeid tussen deze kinderen en hun „tij delijke ouders", zodat de pleegouders het jammer vonden, hen weer aan het eigen huis te moeten afstaan, en de kinderen wel met enige weemoed aan die heerlijke vacantie in Benthuizen zullen terugden ken. Ook aan de vriendjes en vriendin netjes, met wie ze zo fijn hebben gespeeld Er zijn pleegouders, die niet alleen voor goed eten en drinken en een prettige sfeer hebben gezorgd, maar ook voor de nodige kleding. Wat doè je, als het kind, dat je krijgt, zo slecht in de kleren zit. Dan ga je na, wat je kan missen. Nu, ze hebben dat gedaan, de Benthuizer moe ders, boerinnen en arbeidersvrouwen. Hartelijk dank" Hoe hebben de echte ouders op dit alles gereageerd? We kunnen er nu reeds sprekend voorbeeld van geven. Vlak v dat een pleegmoeder het kind, dat v Door het gezin van de familie J. Looy aan de Hogeveenseweg te Bent huizen genieten Rinus te Hoven en Jannie Homan uit Amsterdam veertien dagen een onvergetelijke vacantie. Ze hebben twee kinderen genomen, vader en moeder Looy, omdat ze dat voor de aanpassing van het kind in deze geheel anèere omgeving beter vonden. De Amsterdam mertjes staan vooraan op de foto. Verder zien we mevrouw en de heer Looy, de dochter en de zoon des huizes. Foto N. van der Horst tien dagen bij haar was geweest, naar d vertrekbus bracht, bezorgde de post het gezin een telegram met de woorden „Har telijk dank voor alles!" Enkele ouders hebben de kinderen ook opgezocht Dat waren natuurlijk verrassende ontmoetin- Een week of zes geleden kwam bij hem een verzoek binnen van de algemene diaconale raad van de Hervormde Kerk om gezinnen te vinden, die bereid zou den zijn, een kind uit de stad voor veer tien dagen op te nemen. Ds Van Eyk behandelde dit verzoek met de kerkë- naad. die besloot de mogelijkheden te on derzoeken- Toen is een aantal meisjes van de meisjesvereniging de lidmaten der Gemeente afgegaan en het resultaat was, dat 39 gezinnen in staat bleken te zijn, een jonge Amsterdammer te verzorgen. Op 20 Juli kwam de eer ste groep kinderen in het dorp, die op 3 Augustus naar Amsterdam terug keerde met de bus. waarmee de tweede groep, die tot 17 Augustus in Benthuizen blijft, was gekomen. Blank en Jbruin Dat Benthuizen in vergelijking met andere plaatsen wel zeer gunstig op de oproep van de diaconale raad heeft gereageerd, blijkt wel hieruit, dat in de eerste bus 35 kinderen waren, van wie er twintig in Bent huizen werden ondergebracht, ter wijl de overige vijftien over drie an dere gemeenten moesten worden verdeeld. Ds Van Eijk wilde hierover slechts zeggen, dat de spontaneïteit groot is geweest. Twee De familie Looy, die we kozen voor het maken van de foto, heeft twee kinderen opgenomen. Het huisje Hogeveenseweg 330 werk waarvoor de derde prijs werd toe gekend: ..Früa Mateno en Seraievo" (een vroege morgen in Serajewo) van Poul Thorsen (Denemarken)- Prof- Wannghien declameerde enkele fragmenten uit het met de eerste prijs bekroonde werk ..Leprulo" (voor vertaal de poëzie) van H. H Seedorff. vertaald door Poul Thorsen. en ven mevr. La penna enkele uittreksels uit „Um-Sen- Um-Sentin" van Jean Delor (Frankrijk), dat voor de eerste prijs in he ..oorspronkelijk toneel" in aanmerking kwam. Daarna werd een comedie opgevoerd, e in de afdeling oorspronkelijk toneel .et een prijs werd bekroond: „Kores- pondu" van Antoni Seemann (Praag). De rollen werden bezet door mej. Maas bommel en de heren De Goey en Lokker. Verder zijn gisteren bijeenkomsten ge- >uden van de informatie-afdelingen der Landelijke verenigingen, van de interna tionale vereniging van wetenschappelijk gevormden en van pacifisten. Op de zomeruniversiteit heeft prof- L- Laurut, Frans econoom en schrijver, een inleiding gehouden over de huidige as pecten van de Europese economte- Prof. dr Marcel Roost, hoogleraar in het ver zekeringsrecht aan de Vrije Universiteit te Brussel, heeft een en ander verteld 'er de geschiedenis van het verzekeren. In de met kaarsen verlichte ridderzaal an het stadhuis werden gisteravond een aantal deelnemers aan het Esperantis ten-congres ontvangen door het Haar- amse gemeentebestuur. Agenda van Leiden Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie, tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergang: hedendaag- beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhuizLngstijd (tot 22 Augustus). Haags Gerechtshof Nog een laatste kans Een vertegenwoordiger uit Sassenheim stond voor het Haags Gerechtshof te recht. in beroep tegen een vonnis waarbij hij wegens meermalen gepleegde oplich ting was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Verd. had ln Januari nog twee mensen opgelicht. Hij bekende de feiten, maar vond de straf te hoog. „U bent een grote oplichter." zei de president en las uit verd- strafregister een reeks flessentrekkerijen en oplichtin gen voor, o-m- in Almelo en België ge pleegd. Bij zijn arrestatie had hij 31 oplich tingen bekend en inmiddels had hij tn Alkmaar reeds een jaar. waarvan zeven maanden voorwaardelijk uitgezeten. De procureur-generaal, mr baron van Voorst tot Voorst, schetste hoe verd. uit de gegoede middenstand afkomstig ij. De moeilijkheden spruiten voort uit een veroordeling van de moeder. Verd. is tengevolge hiervan gaan zwerven en ..heeft zich van God noch gebod iets aangetrokken-" Sinds enige dagen is hij op vrije voeten- In een psychiatrisch rapport werd verd- getekend als een geestelijk onvol doende ontwikkeld persoon. De proc. generaal wilde hem nog een laatste kans geven, maar waarschuwde hem dat een volgend maal zeker ter be schikkingstelling van de regering zal volgen. Hij requireerde zeven maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de re classering. Uitspraak 18 Augustus. Boete geëist voor belediging De proc. generaal bij het Haags Ge rechtshof requireerde f 25 boete tegen een mevrouw uit Noordwijkerhout. die in eerste instantie wegens eenvoudige belediging was veroordeeld tot f 30 boete waarvan f 15 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar- Zij gaf alleen toe ..vuile lafaard" te hebben gezegd tegen een grondwerker, maar voor de andere woorden zou zij ten onrechte be schuldigd zijn- Daarom had ze het ook ln hoger beroep „gegooid"» Arrest 18 Augustus. Gevonden voorwerpen Sleutel», jasje met capuchon, paar steunzolen, ceintuur van japon, alpino muts, vulpen en potloden in etui, cein tuur van mantel, handtasje met Inhoud, rijwieltas met inhoud, portemonnale met Inhoud, paar handschoener, achterschot van laadbak vrachtauto, pakje (inh- fla nel), padvinderspetje, broche, studieboek, hamer (moker), dop van een benzine tank (hulpmotor), bankbiljet, cape (kin- der), kindersokje, steentje (vermoedelijk uit ring of broche), kinderwagenzeiltje, riem (gevlochten), regenbroek, colbert jasje, sigarenaansteker, rozenkrans in étui, autostep, duimstok, zadeldek, (spons- rubber), capuchon van regenjas, padvin- dersriem, kinderschoentje (wit), pakje (inh. damesvest), gymnastiekschoen, handpomp (rijwiel), bacosleutel, identi teitsbewijs t.n.v. H. A. NoppenTeunis- sen, bril, bouwtekening van boerenwo ning, stormlantaarn, paraplu in hoes, regenjas (plastic), padvindersmes, (in étui), armband (doublé), knalpijp van hulpmotor, horloge (dames), paar schoe nen. fluitje, kinderrijwicl (driewielig), uniformpet, conducteurskniptang, luchtfil- ter van hulpmotor, armband (zilver). Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van poli tie te Leiden, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag tussen 2 is niet zo groot, maar plaats voor twee méér is er met een beetje goede wil altijd, zeggen vader en moeder Looy. Zij hebben twee kinderen genomen om de aanpassing voor hen gemakkelijker te maken. „Als de jongen niet wil eten en hij ziet het meisje gretig haar bordje leegsmullen, dan begint hij er ook vast el aan", zegt Looy. Zo is het! „U doet het zker met plezier, vrouw Looy". „Ja, anders was ik er niet aan begonnen. zo zijn al die Benthuizer gastvrou- en gastheren: ze hebben A gezegd en zeggen nu óók B. Met hun hele hart!

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3