Jlicuwc £dhsrt)e (Ciwrant Nationalist Tahar ben Amar formateur in Tunis Buurman pleegde de moord Litause vluchtte in R'dam van Russisch schip Iedere dag worden er twee New Yorkers vermoord Twee ambtenaren van D.M.L. werden aangehouden Wist U DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstra®! 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 3144L Postrekening: 58936. Vijl en dertigste Jaargang No 10106 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX CHR1STEL1JK-NATIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Slant sas Uct» is gfretlmn mqn furl la Ugtjcnspatl" HOE ZAL FRANSE KAMER REAGEREN Mongi Slim en Bourguiba wrijven zich in de handen DE BEY VAN TUNIS heeft, in overleg met Franse autoriteiten, de 68-jarige, nationalistische landeigenaar Tahar ben Amar aan gewezen als kabinetsformateur. Tunis was zonder regering sedert 17 Juni, want op die dag diende premier Mohammed M'Zali zijn ontslag in. Tahar ben Amar moet nu een overgangsbewind vormen en met Frank rijk verder onderhandelen over de toegezegde, grotere mate van zelf bestuur voor het protectoraat. De bey van Tunis heeft een oproep tot zijn volk gericht, waarin hij aandringt op herstel van orde en rust. Ter wijl de spanning in Tunis aanzienlijk verminderd is, hebben zich in Frans-Marokko opnieuw incidenten voorgedaan. Ben Amar geniet bij de nationalistische groepen in Tunis aanzien en vertrouwen en ook de kringen van de neo-Destoer zijn hem welgezind. Onlangs heeft hij in Frankrijk besprekingen gevoerd met de, door de vorige Franse regering verban nen, nationalistische leider Bourguiba, die thans weer mag verblijven in een dorp bij Parijs. Men verwacht, dat in de nieuwe Tunesische regering vertegen woordigers van de nationalistische neo- Destoerpartij zitting zullen heDben, maar er zullen ook vier Fransen worden be noemd. In een deel onzer edities hebben wij reeds vermeld, dat de plaatselijke lei ders van de neo-Destoer, die gevangen zaten, in vrijheid werden gesteld. Betreffende de persoonlijkheid van Tahar ben Amar verluidt nog, dat hü Frankrijk goedgezind is. Na de eerst» wereldoorlog deed hij zijn intrede in het politieke leven. Hij werd toen lid van d» Grote Raad van Tunis en gekozen al» voorzitter van de Tunesische sectie die Raad. Sedert 1951 heeft hij geen poli tieke functie uitgeoefend. Slaagt de ni we formateur er in, een regering te t men, die alle partijen bevredigt, dan een van zijn eecste taken zijn het voe van onderhandelingen over de niet Frans-Tuneslsche bcstuursverhoudingen. Zulks op basis van de voorstellen, dia Mendès-France heeft gedaan. Mongi Slim, hoofd van het politiek) bureau van de neo-Destoer, is gisteren uit Tunis naar Parijs gevlogen, enkeli uren nadat hij was vrijgelaten. Politiek) waarnemers zijn van oordeel, dat Mongi Slim contact zal zoeken met Bourguiba. Men meent, dat hij de goedkeuring Bourguiba zal vragen voor deelneming van de neo-Destoer aan de nieuwe reg< ring. Bourguiba deed een beroep op da «Tunesiërs verdere geweldpleging staken. In Frans-Marokko hebben zich weer ■nstige ongeregeldheden voorgedaan, aarbij, in Fez, de politie het vuur moest openen op een menigte van circa 2000 nen, toen deze een politie-patroullle begon te stenigen. Te Casablanca werd het districtshoofd Si Thami ben M'bark een aanslag gedood, terwijl een man met hem stond te praten, gewond rd. Nationalisten in Casablanca gaven het parool in de Arabische wijken, van Woensdag af, de winkels voor onbepaal de tijd te sluiten en alle bedrijvigheid te staken. Afgewacht moet worden, hoe de ranse Kamer op dit alles reageert. Volgens een later bericht van A.F.P. heeft Mongi Slim hedenmorgen mei Borguiba gesproken. Na dit onderhoud vertrok hij naar Genève voor besprekin gen met Ben Joessoef, voormalig secre taris-generaal van de neo-Destoer. Sluikhandel in vliegen Het gemeentebestuur van de Turkse stad Kayseri besloot korte lings met het oog op een vliegen plaag een bedrag van drie Turkse ponden ongeveer 40 gulden) te betalen voor elke kilo dode vlie gen. Hierop gingen echter de in woners van Izmir, een plaats die bijzonder rijk aan vliegen is, pakketten met vliegen aan de be woners van Kayseri zenden, met het verzoek deze aan het gemeen tebestuur te „verkopen". De Turk se regering overweegt thans maat regelen om aan deze ongebruike lijke sluikhandel een einde te maken. Nieuw-Guinea niet voor V.N. De Indonesische vice-premier Wongso- negoro, heeft verklaard, dat Indonesië aanvankelijk voornemens was Nieuw- Guinea voor te leggen aan de Verenigde Naties, maar aangezien de bepalingen van de V.N. dit niet tielaten, heeft men dit voornemen laten varen. N.V. Consructiewerkplaatsen en Ma chinefabriek Braat, Rotterdam. Vastge steld dividend 15 pet; de gang van zaken blijft gunstig; de orderportefeuille is ruim voorzien en zal in 1955 nog behoorlijk veel werk verschaffen; het personeel i. in 1954 met 42 man aangegroeid tot 700 op 1 Juli. j.l. Minister Luns naar Nederland Naar wij vernemen, zal de voorzitter der Nederlandse delegatie voor de unie besprekingen, minister mr J. M. A H. Luns, zijn vacantie in het buitenland derbreken en naar Den Haag terug keren. Hij zal Woensdag minister Soe- jarno ontmoeten. Twee verdrinkingsgevallen te Rotterdam In de Tweede Petroleumhaven te Rot terdam is gisterochtend het stoffelijk overschot aangetroffen van de 45-jarige dekknecht H. C. van den Berg uit Slie- drecht, die het afgelopen weekeinde als wachtsman dienst deed op de zuiger Dordrecht II. Hij had deze Zondagavond verlaten en is bij een poging om vl pijpleiding weer aan boord te komen, te water geraakt. Sinds gisterochtend elf uur werd het 5-jarig jongetje Piet van Deventer uit de Buffelstraat te Rotterdam vermist. Zijn stoffelijk overschot is in de avonduren opgehaald uit de Tochtsloot, die langs IJsselmondselaan loopt. De voortvarende Franse premier, Mendès-France, heeft de hey van Tunis voor dit protectoraat sou- vereiniteit aangeboden. Hij hoopt hierdoor tot betere verhoudingen te komen. Tevens werd Pierre Voizard vervangen door generaal Boyer de la Tour als resident- generaal voor Frankrijk in Tunis. Hierbij de beeltenis van Boyer de la Tour, die op een zeer moei lijke post geplaatst is. Rivierpolitie kwam te hulp Sowjets wilden haar naar kamp brengen in plaats van naar vaderland (Van i onzer verslaggevers) koopvaarder in de Rotterdamse haven aankwam, is niet verder ge komen dan de Maasstad. Toen het^schip naar Rusland vertrok, was er één passagière minder aan boord. Zij bleef in Rotterdam achter, terwijl de kapitein van de Cooperatzia zo luidt de naam van het schip hals over kop het anker liet lichten. Toen de vrouw van boord was, kreeg hij plot seling zó'n haast, dat hij zelfs de lading, die op de kade gereed stond, niet aan boord wenste te nemen. De havenarbeiders, die waren besteld, waren tevergeefs gekomen De Litause was in Londen aan boord an het Russische schip gekomen met reispapieren, die door de Russische am bassade waren verstrekt. Zij woonde reeds van 1949 af in Engeland, waar zij gehuwd met een Brits onderdaan. Sedert enige tijd was zy door haar echt genoot verlaten. Kort daarna ontving zij een brief uit het vaderland. „Lena", schreef haar va der, „waaneer kom je eens naar je fa milie? We verlangen er zo naar om jou weer te zienDe Russische ambas sade bleek maar al te graag bereid de vrouw aan papieren te helpen. Binnen verrassend korte tijd logeerde zij in een hut op de Cooperatzia. op weg naar haar vaderland, r haar familieleden. Naar kamp... De Litause was echter nog niet ver in de Engelse hoofdstad verwijderd ..en zij bemerkte, dat de „behulpzame" Russen andere plannen met haar koes terden. Zij hoorde praten in haar om geving over haar eindbestemming. „Moet ar Litauen? We doen geen haven aan in dat land!" merkte een van officieren op. De gezagvoerder gaf tot antwoord: „Die vrouw gaat naar een kamp Toen was de vrouw plotseling uit de droom geholpen. Dank zij deze simpele Russische zinnetjes. Want zij sprak ook Russisch, wat de heren niet wisten Toen de Cooperatzia in Rotterdam aan kwam, besefte de vrouw, dat zij nu de sprong naar de verloren vrijheid moest Met vuur gespeeld? Drie woningen verbrand, 20 personen dakloos Vermoedelijk tengevolge van het spe len met vuur door kinderen, is gister middag omstreeks half vijf brand ont staan in een rieten schuur, gelegen acn- :en blok van drie woningen aan de Goorse dijk te Mierlo. Aangewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur over op de met stro gedekte woningen. De brandweer stond voor een s°hier onmo gelijke taak, mede omdat het water uit het het op grote afstand gelegen Eind- hovens kanaal moest worden gehaaid. De brandweerlieden konden niet voor komen, dat de drie oude woningen totaal m de as werden gelegd. De families Beks, Van der Putten, en Manders, in totaal twintig personen zijn hierdoor dakloos geworden. Er wordt slechts voor een Klein ge deelte door verzekering gedekt. De E.D.G.-conferentie van klein Europa in Brussel De zes landen van klein Europa zullen tussen 18 en 20 Augustus bijeenkomen voor de conferentie die de kwestie van het Europese leger zal behandelen. Aldus seint de correspondent van Ass. Press uit Brussel. Zoals gemeld, heeft de confe rentie ten doel, druk op Frankrijk en Italië uit te oefenen ten aanzien van dc Europese Defensie Gemeenschap, die nog steeds niet door de twee genoemde lan den is geratificeerd. wagen. By contróle van de hutten werd gezegd, dat in haar hut niemand aan wezig was. De deur was stevig op slot. De vrouw maakte echter alarm en gaf aan de rivierpolitie te kennen, dat zij niet zo belangstellend was naar het land achter het IJzeren Gordijn, als de offi ciële papieren deden voorkomen. Zij bezat de Engelse nationaliteit. „Kijk maar, hier is mijn trouwboekje. Hier is het stempel „Verenigd Koninkrijk" Nadat het drama tot ontknoping was gebracht, gaf het Engelse consulaat haar, dank zij «het trouwboekje, reisgeld en het bezorgde haar een plaats op een schip, dat haar weer naar Londen terug bracht Twee dagen na het gebeurde zag zij de Rotterdamse haven achter zich verdwijnen. Voor haar voorlopig geen „blij weerzien" met de geliefden in het onderdrukte vaderland. De naam van de vrouw is Lena Hegarty. Beivrijdingsleger wordt ontbonden Korte, bloedige opstand in Guatemala De Middenamerikaanse staat Guate mala heeft zijn zoveelste omwenteling achter de rug. Na een vechtpartij in een cantine te Guatemala-stad tussen kadet- ten van de nationale krijgsschool en le den van Armas' bevrijdingsleger, brak een militaire opstand uit tegen het re- giem-Armas. Kadetten en officieren trok ken op naar de kazernes van het bevrij dingsleger en eisten luide, dat dit zou worden ontbonden. Na een bloedige strijd en enige uren van onderhandelen stem de Armas toe. Ook bij deze korte, doch hevige revolte kwamen weer vliegtuigen te pas. Presi dent Armas gaf bevel, troepenconcentra ties van het rebellerende leger met bom men en machinegeweren te bestoken. Ook werden mortieren tegen de opstandelin gen ingezet. In het heetst van de strijd bood mgr Mariano Arellano, de R.K. aartsbisschop van Guatemala, bemiddeling aan. Beide partijen gingen hiermee accoord en reeds na enige uren onderhandelen kon over eenstemming worden bereikt. Volgens Reuter hadden de rebellerende kadetten en officieren zich reeds meester gemaakt van het belangrijkste radio station van Guatemala. Omtrent het aan tal slachtoffers van de revolte is nog niets met zekerheid bekend. Treinbotsing bij Mechelen By Mechelen in België zijn heden ochtend een personen, en een goederen trein met elkaar in botsing gekomen. Volgens politieberichten zijn vyf per sonen om het leven gekomen en vijf ern stig gewond. Verscheidene personen lie pen lichte verwondingen op. Het voorzitterschap in de V.N. Prins Wan (Thailand) en Van Klef fens De V.S. zullen de candidatuur van de Thailandse afgevaardigde Prins Wan, voor het voorzitterschap van de algeme ne vergadering der Ver. Naties steunen. In Europese kringen van de Ver. Na ties, waar men verwachtte, dat deze post zonder strijd aan de Nederlandse verte genwoordiger mr E. N. van Kleffens zou toevallen, is dit bericht met teleurstel ling ontvangen, aldus A.F.P. uit New York. De Amerikaanse delegatie zal haar be lofte houden om vóór Prins Wan te stem men, die reeds vorig jaar candidaat was gesteld, doch zich toen terugtrok ten be hoeve van mevrouw Pandit, de zuster de Indische premier. Prins Wan zal ook gesteund worden door de landen van het Arabisch-Aziatisch blok. In kringen, welke in nauw contact met de Nederlandse delegatie staan, werd ver- nen, dat Den Haag de candidatuur van Van Kleffens zal handhaven. Mr Van Kleffens is in ieder geval zeker van de negen stemmen van de Westeuropese en de Scandinavische landen. Het standpunt van het Sowjet-blok en Zuid-Slavië is nog niet bekend. De landen van Latyns- Amerika, waarvan de stemmen beslissend zullen zijn, zullen zich binnenkort over hun houding beraden. Waardevolle brief McCarthy onder het senaatsmes Commlnistenjager McCharthy, wiens parlementair lot op het ogenblik in de senaat aan de orde is, heeft verzocht in de senaatsnotulen een brief op te nemen van Harry Woodring, staatssecretaris van Oorlog onder Roosevelt. In deze brief (aan één zijner vrienden) schreef Woodring „dat generaal Marshall zyn eigen moeder zou verkopen, als hij dat voor zijn persoonlijke belangen nodig oordeelde." McCarthy's verzoek is het antwoord op de motie-Fulbright, waarin McCarthy van wordt beschuldigd, gene: aal Mar shal ten onrechte te hebben aange vallen. Woodring heeft bevestigd, dat hij de brief heeft geschreven. Inmiddels heeft de senaat een missie van drie republikeinen en democraten opdracht gegeven, te onder zoeken. of er een motie van afkeuring tegen McCarthy moet worden ingediend. Noodkreet van politiechef Voor doelmatige strijd tegen de misdaad zijn 7000 extra politiemannen nodig ER GAAT een golf van misdaad over New York-City. Er is op het ogen blik geen enkele Amerikaanse stad waar de misdaad zo groot is. Fran cis Adams, de politiechef van de metropool, heeft gisteren tijdens een speciale televisie-uitzending een beroep op zijn superieuren gedaan: er moeten 7.000 politiemannen bijkomen, wil men met succes de toenemende misdaad kunnen bestrijden. .In paniek vlucht de menigte van de plaats des onheils. Deze foto werd genomen, onmiddellijk nadat een vliegtuig van de Israëlische lucht macht aan de oever van het Meer van Tiberias op een mensenmassa neerstortte. Dertien Israëliërs werden gedood en 23 gewond. De menigte woonde een plechtigheid voor een omgekomen Israëlische agent bij, die in de tweede wereldoorlog door de nazi's is doodgeschoten. Premier Mosje Sjarett, die bij de plechtigheid aanwezig was, ontsnapte daarbij, zoals gemeld is, ternauwernood aan de dood. Chef Adams gaf enkele cijfers om zijn betoog te illustreren: Sinds 1 Januari 1954 zijn in New York 431 moorden 545 verkrachtingen en meer dan 9000 gewapende overvallen gepleegd In het eerste naifjaar van 1954 is ingebroken 30.000 woningen en weiden 6850 auto j gestolen. De New York Times stelt vast, dat iedere dag 2 New or kers worden ver moord. 3 vrouwen worden aangerand, 27 mensen worden aangevallen. 60 auto's worden gestolen en 140 woningen door inbrekers worden bezocht. In afwachting van de gevraagde sterking is de Newyorkse politie zuiveringsactie begonnen- Gisteren meer dan 100 verdachte lieden ge arresteerd in de straten en bars rond Times Square- De razzia's zullen de ge hele week voortduren. Voor hotel Wittebrug te Den Haag werd gisteren de Haag se bloemenkoningin van dit jaar met haar hofdames ge fotografeerd. Mejuffrouw Gus- ta van Leuv, die op 9 Augustus a.s. als bloemenkoningin ge ïnstalleerd zal worden, ziet u hier, geflankeerd door, links, Hotske Tans en rechts Tonny Geerkens. Zij zullen als bloe- menprinsessen optreden. Tweejarig meisje overleed tijdens zeereis Het twee-jarige dochtertje Eveline van de familie Herf, dat met haar moeder met het nu. Slbajak op weg was naar Nederland, ia dezer dagen aan boord plotseling overleden. Het stoffelijk over- schot is met de gebruikelijke plechtig heid bij stilliggend schip in zee begraven. Koninklijke familie op de terugreis Prins Bernhard veitoeit nu aan de Rivièra Het bezoek van Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen" Denemarken is gisteren besloten. Nadat Prins Bernhard en de oudste twee prin sessen des ochtends per vliegtuig Nederland waren vertrokken, zijn de koningin en de jongste twee prinsessen tegen de avond per trein uit Padborg vertrokken. Het Deense koningspaar prinses Margretha vergezelden de ko ningin en haar dochters naar Padborg, waar enkele honderden mensen ziet verzameld hadden- Voor haar vertrek heeft Hare Majes teit met koningin Ingrid en haar tante, lady Patricia Ramsay, des middags een bezoek aan Aabenraa gebracht, waar de koningin enige inkopen deed. Vanmorgen is de Koningin irn ons land teruggekeerd: ze kwam cm ruim 16 met de trein te Amersfoort aan. Per auto begaf zij zich vervolgens naar Soastddjk. Prins Bernhard is in de middag per vliegtuig in Nice aangekomen- Hij zal gedurende enkele dagen in Zuid-Frank rijk kennissen bezoeken. Lagere maximum-inhoud van herstelbouwwoningen De rechthebbende op een bijdrage in zake een door oorlogsmishandelingen vernield onroerend goed kan zoals be kend financiële steun krijgen voor bouw of aankoop van een woning. Vorig jaar bepaalde de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting de maxi- i-inhoud van dergelijke woningen op 325 m3. Met ingang van gisteren is dat 240 m3 geworden bij aankoop of bouw een huis voor zelfbewonlng, Indien het gezin niet groter is dan 4 personen, 260 m3 bij 5. 300 m3 bij 7 en 320 m3 bij 8 of meer personen. Straaljagers stortten op Duits dorp5 doden Boven het Duitse dorp Rimsdorf, in de tuurt van het Saargebied. zijn twee Ca nadese straaljagers met elkaar in botsing gekomen en brandend op het dorp ge stort. De twee piloten en drie dorpe lingen kwamen om het leven. Drie huizen brandden af. M.P. SLOEG TOE Verdacht van jarenlange corruptie bij leveranties Naar de Nieuwe Leidsche C rant verneemt, heeft de militaire politie een tweetal arrestaties verricht op het Bbreau van de Inspecteur van de Dienst Materieel Landmacht (D.M.L.). Aangehouden werden de burger ambtenaar D., die reeds dertig dienst jaren had en de districtscommandant sergeant Van D. Beiden worden er van verdacht, steek penningen aangenomen te hebben var leveranciers aan de D.M.L. Zij lieten zich voor hun diensten, om de leveranciers hun orders te bezorgen, belonen met be- DAT van 611 Sept. op het Oldehoof- sterkerkhof te Leeuwarden een energie tentoonstelling plaats heeft, met de op zet te tonen, wat er op technisch gebied mogelijk is. ook voor het boerenbedrijf. DAT een groep Russische landbouw- specialisten, die op uitnodiging van hel Ned. bedrijfsleven in ons land vertoeft, gisteren Wageningen bezocht- DAT het Amerikaanse opleidingsschip Empire Stafe (6.059 ton) met ruim 300 candidaten van het Maritieme College te Fort Schuyler in New York City zijn jaarlijkse oefenreis door de Europese wateren maakt en gisteren Rotterdam bezocht. DAT door bemiddeling van het Ned. Rode Kruis nogmaals 20 Deense houten woningen van het bungalow-type, voor zien van centrale verwarming, over ver scheidene gemeenten van Schouwen-Dui- vcland worden verdeeld. DAT de beurs voor mode en huishou ding Femina, die ieder najaar in de Ahoy- hallen te Rotterdam plaats heeft, reeds wekenlang is volgeboekt en men daarom volgend jaar dubbele expositieruimte wil DAT aan een aantal chauffeurs, die in Blocmendaal op hun vrachtauto 7 a 8 ton zand hadden vervoerd, in plaats van de toegestane 5 ton. boeten van f25 wer den opgelegd. DAT het bij Urk gezonken Duitse mo torschip Willy Marie reeds is gelicht. Koning Haakon VII van Noor wegen, van wie men hierboven een fraaie foto ziet, vierde van daag zijn 82ste verjaardag, Haa kon is al 48 jaar koning: op 22 Juni 1906 werd hij te Trondheim gekroond. Van 12 tot en met 14 Augustus brengt koning Haakon zoals men weet een bezoek aan ons land. Na lange fietstocht Vermoeid gaan zwemmen en verdronken De achttienjarige fabrieksarbeider Ch. Samson uit Wilnis is gistermiddag om streeks twee uur bij het Bloemendaalse strand ter hoogte van de kop Zeeweg in zee verdronken, toen de krachten om naar het strand terug te zwemmen hem begaven, waarschijnlijk doordat hy' zeer vermoeid na een lange fietstocht in het water was gegaan. Van de twee broers en vijf vrienden in wier gezelschap hij zich bevond, heb ben twee nog getracht hem de helpende hand te bieden, maar zy waren nauwe lijks in staat zichzelf tegen de sterke stroom te handhaven. Een half uur nadat zij hun pogingen hadden moeten opgeven is het slachtoffer 300 m verder op aangespoeld. dragen, die tot tien procent van de aan nemingssom beliepen. Aangezien zij hun malversaties over enige jaren verricht ten, moet met deze handelingen een groot bedrag gemoeid zijn. Voor nader onderzoek zijn beide man nen ln Den Haag Ingesloten. Defensie-inspanning wordt gehandhaafd Volgens niet officiële mededelingen zou de Belgische regering het voornemen hebben het aantal parate divisies van drie op twee terug te brengen. Minister Staf is niet bekend met de overwegin gen, die de Belgische regering tot dit voornemen hebben geleid, behalve dan dat de verkorting van de diensttijd tot een gewijzigde parate sterkte zal leiden. De Nederlandse defensie-inspanning zal echter worden gehandhaafd volgens de in de nota van 18 Mei 1954 ontwikkelde plannen, zo heeft minister Staf op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak (comm.) geantwoord. Een brugwachter aan het Groninger Oostenhamrikkanaal heeft gisteren het lijkje opgehaald van de vierjarige Jaapje Ronda, die sinds vorige week Donderdi._, werd vermist. HET WEER IN EUROPA its! Stockholn Oslo Kopenh. bew. I ZW wlndsUl windstil windstil SiïS WEERBERICHT Onweezsachtig Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen of onweers buien, waarna enige afkoe ling. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt he denmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 4 Aug.: zon van 5.05-20.26; maan van 11.40-21.49; op 6 Aug, EK,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1