Ilictawe gcilisrijé GTmtrant Papierfabriek Van Gelder door brand geteisterd Laffe moord in Leiderdorp Britse politie haalt Poolse vluchteling van schip „Souvereiniteit" met behoud Franse rechten Wist U MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10105 Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaaliatUcb K ghfblrpro «gil bert In («gdfgspml' DRIE BLUSSERS BEWUSTELOOS Verdachten van moord op wed. Zwanenburg opgesloten Naar wij vernemen, zijn als verdacht an moord op de 75-jarige weduwe Zwa nenburg uit Leiderdorp vanmorgen aan gehouden en opgesloten de 37-jarige Leidenaar J. H. en de 28-jarige M. van H. uit Voorschoten. (Zie ook pag 3). Malan waarschuwt voor Nehroe De Zuidafrikaanse eerste minister, dr Malan, heeft op een persconferentie te Pretoria ^gewaarschuwd, voor het „ge vaar" van de zijde van zijn Indiase ambt genoot Nehroe, die „zich opwerpt als leider van de Arabische wereld, zoals hij dat ook doet ten aanzien van de ge hele wereld van niet-blanken In dit verband herinnerde dr Malan in Nehroes oproep tot de Indiërs in de Unie om „zich met de inheemsen aldaar e verenigen in de verzetsbeweging", en ian het feit. dat de Indiase premier .openlijke aggressie" toestaat, tegen de Portugese bezittingen in Voor-Indië. De Zuidafrikaanse premier hoopte, dat deze „Indiase aanvalsdaden" Zuid-Afrika en Portugal dichter tot elkaar zullen bren gen in „kwesties van gemeenschappelijk belang en gemeenschappelijke gevaren". Incident in Koreaanse neutrale zone Volgens radio-Pjongjang ia een Ameri kaanse soldaat gedood en een Noord- koreaanse politieman gewond, bij een in cident in de neutrale zone tussen Noord- 1 Zuid-Korea. Een Zuidkoreaanse jongeman heeft volgens AFP schoten gelost in het ver blijf van de Poolse en Tsjechoslowaakse leden van de „commissie van toezicht" op de naleving van het bestand. Er were niemand gewond en de dader wist tc ont komen, aldus is uit Pocsi Productie Ned. krantenpapier voor 12 pet lamgelegd EEN BRAND die zich razend snel ontwikkelde, heeft gisteren in de pa pierfabriek van de N.V. Van Gelder en Zonen te Velsen een van de vier reusachtige papiermachines verwoest. Twaalf procent van de Neder landse productie aan krantenpapier is uitgevallen. De toch reeds nijpende papiersituatie wordt daardoor nog moeilijker. De directie hoopt deze terug slag echter te kunnen opvangen in de fabriek te Renkum. Via de radio werden de arbeiders van de Renkumse fabriek opgeroepen hun vacantie, die vandaag zou beginnen, op te schorten. Spontaan bleek het personeel hiertoe bereid, zodat in de directe voorziening van krantenpapier slechts geringe vertraging zal ontstaan. De verwoeste machine was 60 meter lang en had een capaciteit van twee en een halve ton papier per uur. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Het vwlies tengevolge van vertraging in de productie is nog niet bij benadering vast te stellen. Er zijn thans nog drie kranten papiermachines in bedrijf. De brand ontstond omstreeks kwart voor twaalf tijdens reparatie-werkzaam heden aan de mhchine, de P.M. 14. De stilstand in het bedrijf, die iedere Zondag intreedt, werd als altijd gebruikt voor het reviseren van de machines. Tijdens las werk, dat geheel volgens de voorschriften onder toezicht van de brandweer werd uitgevoerd, viel onverwacht een vonk in het oliebad van de machine. Het vuur bereikte direct het katoenvilt dat door bijna de hele machine loopt. Dit vilt een centimeter dik brandde als een fakkel. Drie bewustelozen Een lid van de vrijwillige brandweer, de heer M. v. d. Heuvel uit Velsen, die als brandwacht aanwezig was, sprong in de kelderruimte onder de machine om te red den wat nog te redden viel. Hij raakte be wusteloos door de sterke rookontwikke ling. Twee brandweerlieden van de Velser brandweer ondergingen later hetzelfde lot. Zij werden in de verbandkamer van de fabriek weer bijgebracht. Het vuur greep razend snel om zich heen en de brandweer van Velzen moest met al het materiaal te hulp komen, daar de bedrijfsbrandweer tegen de vuurzee niet was opgewassen. Later arriveerden ook de bedrijfsbrand weer der Hoogovens te IJmuiden en de brandweer uit Haarlem ter assistentie. Deze laatste behoefde echter niet in te grijpen, omdat op het ogenblik van aan komst het ergste voorbij was. Doordat een pomp op het terrein uitviel en de brandhaard in een der oudste delen van het fabriekscomplex woedde, was het aanvankelijk zeer moeilijk het vuur te be reiken. Later legde men slangen over de daken der aangrenzende fabriekshallen, zodat de vlammen tenslotte zowel van boven als van onderen met 10 stralen kon den worden bestreden. Mede dank zij een overvloed aan blusslngswater uit het Noordzeekanaal.- Het dak van de P.M. 14-hal stortte voor een groot gedeelte in. De brandweer heeft de rest met haken neergehaald. De schade wordt door verzekering ge- het Een zwaar karwei heeft de Velser brandweer gisteren ge had in de grote papierfabriek i Van Gelder. Een hal met een reusachtige machine, die 2% ton krantenpapier per uur produceerde, brandde geheel uit. Twaalf procent' van de Ne derlandse productie van kran tenpapier werd daardoor uit geschakeld. eind van een vacantieweek. Deze vacanti die het gehele Velser bedrijf trof, leidde isequenties van verschillende aard. In de eerste plaats was het brandgevaar verhoogd door de droogte van het vilt. Een voordeel bestond uit de afwezigheid van de rollen papier, die anders gangen en bij de machine staan, ir al afgeleverd waren. De brandwe zich hierdoor beter bewegen. Groot en wezenlijk nadeel ontstaat ech ter doordat de gehele week niet is gefa briceerd en er dus geen voor directe af levering bestemde voorraad is. Deze is ook overigens steeds klein, daar altijd on middellijk wordt geëxpediëerd. De Velser-pont heeft bij het vervoer var de brandweerwagens, uit Velzen-Zuid er uit Haarlem op zeer vlotte wijze geholpen. Een grote file vacantiegangers, die aa Zuidzijde van het pontveer wachtte, dervond daardoor echter een zeer grote vertraging. Washington is op zijn hoede Weer sabelgerinkel in roerig Midden-Amerika De toestand tussen de Midden-Ameri kaanse staten Nicaragua en Costa Rica is de laatste dagen zeer gespannen gewor den. Vrijdagavond hebben ongeveer dui zend man troepen, begeleid door een aan tal gepantserde voertuigen en vliegtuigen, een parade gehouden in Managua, de hoofdstad van Nicaragua. Dit legertje is Hier begon de brand. Vlucht voor roden valt tegen Het vuren is gestaakt in Midden-Vietnam Het vuren is gestaakt ln Midden-Viet- ïam, Indo-China. Gisteravond om 7 uur plaatselijke tijd werd de overeenkomst het staken van het vuren (in Ge- nève gesloten) van kracht. In Zuidelijk ïam wordt het vuren op 11 Augus tus gestaakt. Intussen is in New Delhi de kleine conferentie over Indo-China begonnen tussen de landen die toezicht zullen hou den op het bestand: India. Canada en Polen. Binnen een week zal een afvaar diging naar Indo-China worden gezon- Blijkens de laatste berichten valt de ..vlucht uit Vietnam" bitter tegen. De Fransen hadden verwacht, dat minsten: 100.000 Fransen en Vietnamezen Noord- Vietnam zouden verlaten, vluchtend In Hanoi wordt vernomen, dat Frank rijk spoedig afstand zal doen van het commando over het nationale. Vietna mese leger De gehele militaire controle over het gebied ten Zuiden van de 17de breedtegraad wordt aan de Vietnamezen overgedragen. Nederlanders gewond bij treinbotsing In volle vaart zijn Zaterdag bij Inns- Ibrück twee personentreinen op elkaar in gereden. Twintig passagiers werden ge wond, onder wie drie Nederlanders: de heer en mevrouw Saat uit Tilburg en dr Nakken. Geen hunner verkeert in levens- gevaar. daarna naar het grensgebied van Ni' Costa Rica vertrokken en president Somoza van Nicaragua gaf hem als richt- Treedt niet uitdagend op, slaat elke aanval af". In zijn afscheidsrede tot de troepen beschuldigde hij Costa Rica grensschendingen en het verschaffen wapens aan huurlingen, om hem zonen te vermoorden, ze ontwikkeling is inmiddels in Washington niet onopgemerkt gebleven het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt. dat een zestal Amerikaanse militaire vliegtuigen beleefdheidsbezoek" aan de hoofdstad Costa Rica. San José. brengen, dat drie agen zal duren. Waarnemers te Washington zijn oordeel, dat de Amerikaanse regering mee Nicaragua ondubbelzinnig te wil geven, dat het geen onrust van het Amerikaanse contingent zal dulden. De minister van Buit. Zakei Nicaragua, Sevilla Sacasa heeft Zaterdag stel van Costa Rica om de inter- Amerikaanse vredescommissie te laten be middelen, van de hand gewezen De mi nister was van oordeel, dat de moeilijk heden door directe onderhandelingen kun nen worden opgelost, indien beide rege ringen van goeden wille zijn. De diplom; tieke betrekkingen tussen beide landen zijn nog niet verbroken. Uitgeput in het ruim Na vurige demonstraties van zijn landgenoten en een fictieve aanklacht KRACHTIG EN SNEL heeft de Britse politie Zaterdag ingegrepen in het leven van de Poolse student Antoni Klimowicz (24 jaar), die in de Poolse haven Gdynia aan boord was gegaan van het schip Jaroslaw Da- browski en zich in het ruim had verborgen. Klimowicz vreesde het com munisme en wilde als verstekeling naar het vrije Westen ontkomen. Even wel: toen de Jaroslaw Dabrowski in Londen aankwam, was hij totaal uitgeput wegens gebrek aan water en voedsel. In die toestand troffen Lon- dense havenarbeiders hem aan, maar vóór zij de student op de kade konden brengen, sprongen Poolse matrozen naar voren en sloten Klimowicz op. En enige uren later vertrok het Poolse schip. Gelukkig is hiermee deze geschiedenis niet afgelopen. Tien snelle motorboten van de Londense politie wisten de Jaros law Dabrowski nabij Erlth, een plaatsje aan de Theemsmonding, in te halen. Niet minder dan 120 politiemannen gingen, on der dekking van de torpedobootjager Ob durate, aan boord, haalden Klimowicz uit zijn cel en brachten hem aan land. Poolse vluchtelingen in Engeland heb ben feitelijk hun landgenoot gered. On middellijk nadat bekend werd. dat aan boord van de Jaroslaw Dabrowski een Pool werd vastgehouden, begonnen de verenigingen van Poolse vluchtelingen demonstraties op touw te zetten. Ook zon den zij een telegram aan premier Chur chill. Een slimme Pool diende zelfs een gefingeerde aanklacht in tegen Klimowicz en gaf zo de Britse politie een reden, de student van boord te halen. De kapitein van de Jaroslaw Dabrowski kreeg aan vankelijk bevel, met zijn gevangene voor een Londens gerechtshof te verschijnen. De kapitein vond het echter beter, het anker te lichten Toen greep de politie in. Zij bleef een half uur aan boord van het Poolse schip. Volgens betrouwbare bron weigerde de kapitein alle medewerking en moesten de agenten de celdeur, waarachter' Klimo wicz zich bevond, inrammen. Enige uren later vertrok het Poolse schip naar een haven achter het IJzeren Gordijn. Aan boord bevond zich dr Cort en zijn echtge- het Amerikaanse dokters-echtpaar dat asyl heeft gekregen in Tsjechoslowa- kije. Aanvankelijk dacht men. dat de politie-actie ten doel had, dr Cort van boord te halen, maar zulks bleek niet het geval te zijn. Mendès-France voor de radio In Marokko nieuwe incidenten, waarbij enige doden en gewonden vielen FRANSE PROBLEMEN IN NOORD AFRIKA MENDèS-FRANCE is van zijn bezoek aan de bey van Tunis reeds Parijs teruggekeerd. Voordat hij vertrok, heeft hij in Tunis zijn we kelijkse radiopraatje gehouden. Hij zette uiteen, waarom het nodig was, dat er tegen de terreur in Tunis moest worden opgetreden. Er moest een einde worden gemaakt aan het gebrek aan wederzijdse samenwerking. De hervormingsplannen geven Tunis volledige controle over de eigen binnen landse aangelegenheden, maar Frankrijk behoudt zijn rechten op het ge bied der buitenlandse politiek, de defensie en de economie. De Fransen, aldus Mendès-France. heb ben door hun diensten sinds twee gene raties aan Tunis bewezen, het recht ver- dit land te blijven wonen en werken. Hjj hoopte, dat er geen nieuwe explosies zouden komen, maar mochten uitbarstingen voordoen, dan zullen strenge sancties worden toege past. In Parijs ziet men in het feit. dat maarschalk Juin, die hem naar Tunis vergezeld heeft, een nieuw bewijs van zijn bekwaamheid. Niemand immers kan er maarschalk Juin, voormalig resident van Marokko, van verdenken, dat hij zal instemmen met een plan, dat de rechten en de toekomst der Fransen in gevaar zal brengen. De leider van de neo-Destoerpartij. die in Frankrijk als balling vertoeft, gaf te kennen, dat de hervormingsplannen van Mendès-France de volledige onafhanke lijkheid van Tunis in de hand zullen werken. Onafhankelijkheid, aldus Bour- guiba. blijft weliswaar het ideaal van het Tunesische volk, doch de opmars naar dit ideaal behoeft niet het karakter te behouden van een worsteling tussen het Tunesische en het Franse volk. Inmiddels hebben zich in Marokko weer incidenten voorgedaan, schietpar tijen te Casablanca, waarbij een dode en enige gewonden vielen. In Fez (Frans- Marokko) werden bij demonstraties vier Marokkaanse vrouwen en een kind onder de voet gelopen en kwamen om het leven. Toen een menigte, die zich op het ge rucht over terugkeer van de verbannen sultan voor het koninklijk paleis verza meld had. een vijandige houding aannam, moest de politie met traangasbommen ingrijpen. Zoals bekend, werd sultan Sidi Mohammed Ben Joessef vorige z< door de Fransen afgezet en met zijn vrouwelijk gevolg naar Madagascar bannen. Hij had beloofd, zich gedurende zijn ballingschap van alle politieke acti viteit te zullen onthouden. Het bleek gerucht te zijn, want naar van Franse zijde werd verklaard, is er absoluut geen sprake van, dat de sultan in zyn v digheid zal worden hersteld. Aan latere berichten over het bezoek van Mendès-France aan Tunis ontlenen wij nog. dat. in het algemeen de „her vormingsplannen" bij de nationalisten ir goede aarde gevallen zijn. De Bey zelf gewaagde van „een grote feestdag het land" en schonk Mendès-France diamanten polshorloge. Bijna 200 doden door Perzische watersnood Bij de overstromingen ln Perzië zijn reeds 186 mensen verdronken en i vreest dat dit aantal nog minstens 250 zal stijgen. De ramp Is het grootst ln het gebied van Ghazvin, ongeveer 100 km ten Noordwesten van Teheran. Dui zenden mensen zijn reeds dakloos. Sinds Zaterdag worden zij nog door twpe nieuwe gevaren bedreigd: dorst ei Ook in India en communistisch Chini heeft men nog steeds met ernstige over stromingen te kampen. DAT de vervingsactie. tussen 1 Oct. 1953 cn 10 April 1954 door de Staats mijnen gevoerd, tot resultaat heeft ge had, dat 1305 nieuwe werkkrachten, van wie 1192 ondergronders. ln dienst kon den worden genomen DAT de burgemeester van Zierikzee de uit 1464 daterende luidklok „Jan" een der oudste klokken uit ons land aan Almelo aanbood als dank voor wat deze stad in de rampdagen voor Zierik zee deed. DAT in de Graatheide le Siltard enige gevallen van de gevreesde konunenziekle myxomatose zijn geconstateerd. DAT de int. luchtvaartshow op het1 vliegveld Zuid-Limburg Zaterdag door de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, is geopend, de Roemeense kunstvlieger prins Cantacuzene stun:- oefeningen demonstreerde en er 40.000 bezoekers waren. DAT in de 's-Gravelandsepolder te Schiedam bij een zeug en zes biggen van de veehoudster L. varkenspest is gecon stateerd. DAT ln het vacantiehuie te Westerland op het eiland Sylt kinderen van expogé's 7 weken heben doorgebracht, welke va cantie hun door de Geschwister Scholl Stiftung te Hamburg, direct na de bevrij ding door Duitse expogé's opgericht, werd aangeboden. DAT het Italiaanse ss. San Falice, op 2 Juli bij een aanvaring op de Schelde ernstig beschadigd, is gerepareeid en gisteren uit Vlissingen naar Italië trok. DAT een groepje oudere kinderen Engeland gaat op uitnodiging va; Royal Air Force Escaping Society, welker leden allen boven bezet gebied neerge schoten piloten zijn, als dank voor de door de ouders der kinderen tijdens de bezet ting verleende hulp. DAT ongeveer 150 deelnemers aan de cursus van de Académie voor het i: nationaal recht te Den Haag, die va Juli tot 14 Aug. wordt gehouden, i raadzaal van het Amsterdamse raadhuis door loco-burgemeester mr F. H. C. Wijck zijn ontvangen. R.K. studen- Canada. de V.S., Luxemburg, hou- Brussel een int Nederland, Oos- Koninklijk gezin maakte tocht op Deens jacht De Nederlandse Koninklijke gasten heb ben tezamen met hun Deense gastheren een pleziervaart gemaakt op het konink lijke jacht Danneborg en wel in het ge bied van het eiland Als. fr Vertegenwoordiger.' tenbonden uit België. Frankrijk, Engeland e den tot 4 Augustus congres. De bonden i tenrijk. Duitsland, Portugal en Zwitser land hebben waarnemers gezonden. Zondag 15 Augustus wordt in Bergen op Zoom de tiende jaarlijkse Maria-omme- gang gehouden, waarbij mgr Baeten, da bischop van Breda, een openluchtmis op- Volgt Gehlen dr John op Hoewel officieel nog niets is meege deeld omtrent de opvolger van Dr John, de verdwenen chef van de Westduitse spionnagedienst, wordt nu in Berlijn ver nomen. dat de gewezen luchtmacht-gene raal Reinhold Gehlen ln de plaats van dr John zal treden. Intussen is de secretaresse van dr Wohl- gemut in West-Berlijn teruggekeerd. De poiitie onderwerpt haar thans aan een verhoor. Zoals gemeld, zou dr Wohlgemut oordelijk zijn voor de verdwijning dr John. Het Rijswijkse emigrantqngezin Boersma, bestaande uit vader, moeder en elf kinderen, is Zaterdag per vliegtuig in Minneapolis (V.S.) aange komen, waar het een huis met twintig kamers wachtte. De familie Boersma kwam, zoals toet reeds meldden, Donderdag jl. met de Groote Beer in New York aan. De reis werd voortgezet per vliegtuig van de Northeastern Airlines. Nog nooit eerder had een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij een gezin van 13 personen en een poes vervoerd. De heer Boersma wordt hoofd van de controle-afdeling van de Northwestern Auto Parts Cy te Minneapolis. Amerika en de wereldspanning Alle (geschikte) jongemannen militaire opleiding De aftredende Amerikaanse onderminis- >r van Defensie. John Hannah, heeft op zijn laatste persconferentie meegedeeld, dat de regering-Eisenhower een plan heeft goedgekeurd, dat beoogt, alle daartoe ge schikte jongemannen een militaire oplei ding te geven. Deze zal gevolgd worden door verplichte dienst in een nieuwe re- irve-organisatie. Iedereen is het er over eens, aldus Han nah, dat wij een doeltreffende reserve moeten hebben, om te kunnen voldoen de eisen, welke een oorlog met de Sowjets stelt. „En dat is de enige oorlog e van belang is". Hannah voegde hieraan toe, dat het euwe plan door het Congres moet wor den goedgekeurd, vóórdat de geldigheids duur van de huidige wet op de dienst plicht, die op selectie is gebaseerd, in April'a.s. afloopt. Naar A.F.p. uit Washington verneemt, overweegt de Amerikaanse legerleiding een reorganisatie van de landstrijdkrach ten. met het oog op een eventuele atoom oorlog. Verscheidene plannen voor de op richting van nieuwe eenheden, die kleiner en bewcgelijker dan de huidige divisies zijn. zullen, in de practijk worden be proefd, bij oefeningen onder omstandig heden, zoals deze zich bij een atoomoorlog voordoen. Hainan komt aan Rusland Communistisch China ls er mee ac- coord gegaan, het strategisch zeer be langrijke eiland Hainan in de Zuid- chinese zee voor vijf-en-twintig jaar aan Rusland af te staan. Zulks geschiedt in ruil voor Russische schepen en oor logsvliegtuigen, aldus meldt een natio nalistisch Chinees nieuwsagentschap. Dit agentschap, Ohinatone, voegt hier «.an toe, dat dertig oorlogsschepen en ongeveer 400 straalvliegtuigen bij de ruil betrokken zijn. Intussen heeft d« Poolse regering b(j Amerika geprotesteerd tegen de aanval door Amerikaanse vliegtuigen op twee Poolse schepen in da wateren van Hai- Mr Yamin teruggekeerd Het lid der Indonesische delegatie, minister mr Moh. Yamin. is Zaterdag avond half negen per vliegtuig uit Dja karta in Nederland teruggekeerd. Vo rige week was hij naar Djakarta vertrok ken. nadat de Indonesiërs, op het laatste ogenblik medegedeeld hadden de met Nederland tot stand gekomen overeen komst niet te kunnen tekenen. Bij zjjn terugkeer liet mr Yamin niets bijzon ders los. Mr Mohammed Yamin bij zijn aankomst op Schiphol. HET WEER IN EUROPA i s windstil windstil windstil windstil windstil windstil 18 1 18 O 20 0 18 0.1 WEERBERICHT Iets warmer Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot mor genavond: In het Noorden van het land aanvankelijk nog vrij veel bewolking met mogelijk hier en daar enige regen en 'n krachtige Zuid westelijke wind. Later over al droog en vrij zonnig, met een overwegend matige wind tussen Zuid-West en ZuH. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon op 5.03 u.. onder 20.28 u. Maan op 10.30 uonder 21.33 u. Op 6 Augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1