t MET LOUPE LEIS Vereniging voor Chr. onderwijs gaat drie scholen bouwen Leiden kreeg er sinds 1950 150 straten bij steno: Diverse oorzaken doen aanbod sterk schommelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 31 JULI 195» PROGRAM VAN ACTIE hovenkade). We hebben hier een halschool te doen, waarin de hal op de begane grond is geprojecteerd, drie lokalen en een vaklokaal op de eer- verdieping en drie lokalen er, een vaklokaal op de tweede verdieping. Als de school er eenmaal is, zal zikale opleiding van de leerlingen veel' aandacht worden besteed. Ook voor de opening van deze school de streefdatum 1 September 1955. In het najaar begint men te bouwen. Ar chitect is de heer Landman. Kleuterschool Op de hoek van de Van Vollenhoven- kade en de Asserstraat zal binnen af zienbare tijd voor de vereniging Chr. onderwijs een kleuterschool den gebouwd, een boekschool met het grootste gedeelte evenwijdig aan de As serstraat Het ontwerp, eveneens va heer Landman, bevat o.m. twee grote speellokalen van negentig vierkante ter plus drie klasselokalen van 55 kante meter. Ook een ruime speelplaats 1 een tuin. De school zal plaats bieden in tweehonderdvijftig kinderen. De grond wordt binnenkort overgedra- ;n aan het bestuur van de vereniging. U.L.O.- en kleuterschool Asserstraat, lagere school Haagwegkwartier Alle scholen op 1 September 1955 open Als alles naar wens verloopt en het bestuur heeft geen reden, daaraan te twijfelen dan zal de eerste September van het volgende jaar voor de vereniging voor Christelijk onderwijs in onze stad een belangrijke dag worden, want volgens het tijdschema zullen dan een aantal nieuwe scholen van deze vereniging worden geopend, een school voor uitgebreid lager onderwijs in de Burgemeesterswijk, een school voor lager onderwijs in het Haagwegkwartier en tenslotte een kleuterschool, ook in de Burge meesterswijk. Er spelen nog meer gedachten aan vernieuwing en uitbrei ding de bestuursleden door het hoofd, maar die zijn nog te jong om er al melding van te maken. Reeds voor de -tweede wereldoorlog waren verschillende scholen van de vereniging voor Ghr. onderwijs zo vol. dat uitbreiding dringend nodig was. Het is duidelijk, dat de situatie er in en na de oorlog niet beter op is geworden. De stadsuitbreidingen hadden bovendien tot gevolg, dat velen naar de rand van de stad werden getrokken en zo ont stond een zekere desorganisatie in de verspreiding van de schoolbevolking. De school aan de Hoge Morsweg van de heer Tymstra, was voor de oorlog al te klein en de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Noordeinde was toen reeds geheel bezet. Speciaal na 1950 toen de toevoer van U-LXX-leerlingen belangrijk groter werd, werd het moei lijk.' In deze omstandigheden heeft het be stuur zich genoodzaakt gezien, een werk programma samen te stellen, waarvan de voorbereidingen al in een vergevor derd stadium verkeren. Zo ver in ieder geval, dat het bestuur de tijd gekomen achtte, ons er een en ander over te ver tellen. Nu, het is de moeite waard. Is dit programma binnen de vastgestelde tijden eenmaal afgewerkt, dan zal het bestuur ongetwijfeld kunnen terugzien op een belangrijke periode in het be staan van zijn vereniging. Haagwegkwartier De groei van de stadswijken heeft wel zeer sterk gesproken in het Haag wegkwartier, waar de nieuwbouw de oude bebouwing al overtreft, niet alleen in hoogte, maar ook in aantaL Vorig jaar werd bij de gemeente de aanvraag ingediend voor een nieuwe school. De streefdatum voor de opening van deze school was 1 September 1954. Maar door allerlei bezwaren moet dit een jaar la ter worden. Men hoopt dus 1 September 1955. Het is te begrijpen, dat deze gang van zaken niet alleen het bestuur, maar ook de ouders heeft teleurge steld. Zij worden immers gehinderd in hun recht van vrije schoolkeuze. Dit heeft het bestuur er toe gebracht een noodmaatregel te treffen, en wel deze dat op 1 September aanstaande een eerste klas van de toekomstige Haagwegkwartierschool wordt ge opend in een lokaal van de lagere school Noordeinde 40. De kinderen zullen onder geleide naar school worden gebracht. Deze eerste klas zal een behoorlijke bezetting hebben. De nieuwe Haagwegschool is een ont werp van architect Landman te Leiden. Het wordt een halschool met acht klas selokalen. Op de begane grond vindt men de hal, op de eerste verdieping vier lo kalen en op de tweede verdieping even eens vier lokalen. Op de begane grond zijn ook nog andere vertrekken gepro jecteerd (kamer van hoofd bv.). In de lokalen komt van twee kanten het licht binnen. De school wordt gebouwd aan het einde van de Boshuizerkade, vlak achter de huidige nieuwe bebouwing. Nog een halschool Ten tweede de school voor uitgebreid lager onderwijs. De school Noordeinde 3 groeide zo uit, dat het nodig was, er gens in de stad een dependance te stich ten voor de tijd, dat de nieuwe school er nog niet is. Onderdak werdt gevonden in de lagere school aan de Pasteurstraat. De tweede ULO.-school- waarvan de heer S. Koopmans hoofd is, heeft vier klassen. De nieuwe school komt te staan de Asserstraat, de straat, die loopt de Burggravenlaan naar de Chr. Finse school en de Geref. school. (Van Vollen- Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Juli 13 uur tot Zaterdag 7 Augustus 8 uur waargenomen door de apotheek Boek wijt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Ha ven-apotheek. Haven 18. tel. 20085. Een dokter nodig? De Zondagsdienst van de huisartsen t« Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, Van Bookel. Kors Pleiter en De Graaf. Dit plaatje toont de maquette van de in het Haagwegkwartier te bouwen lagere school van de f vereniging voor Christelijk on- I derwijs. Op de begane grond de hal en verschillende vertrek kenop de eerste verdieping vier lokalen en op de tweede eveneens vier. Het licht komt aan beide kanten binnen. Deze kleuterschool moet worden ge sticht uit eigen middelen. De streefdatum voor de opening is wederom: 1 Septem ber 1955. We vestigen er nog de aandacht op, dat hier zo langzamerhand een groot scholencentrum ontstaat: R.K. Finse school Franchimontlaan, openbare school Lorentzkade. Chr. Finse school Van Vollenhovenkade. Geref. school Asserstraat en dan straks nog :Chr. u.l.o.-school en Chr. kleuter school. Het gymnasium Fruinlaan, de gemeentelijke H.B.S. en de»R.K. Finse school tegenover de R.K. pas torie Lorentzkade zou men er nog bij kunnen noemen. Tenslotte vindt men hier nog enkele gymnastieklokalen Hoge Morsweg De school aan de Hoge Morsweg heeft het bestuur ook de nodige zorgen ge geven. De kinderen hiervan zijn thans over vier plaatsen verspreid, t.w. de school zelf, een bijgebouw, het voorma lige militaire tehuis aan de Morsweg en de school Noordeinde 40. Dat dit een on houdbare toestand is, is duidelijk. Als de gemeenteraad medewerking verleent, zal hieraan echter binnen af-1 zienbare tijd een einde komen, want er| is al een aanvraag ingediend voor dei Mede-bewindvoerder bij T. en D. ir." N. G. Geelkerken bank welwillend beschikt heeft op zijn verzoek een mede bewindvoerder aan te stellen, die op de hoogte is van de conser- venindustrie. als zodanig is thans be noemd de heer G. van 't Riet, directeur van het bedrijfsschap voor groente en fruit, wonende te Wassenaar. In de afgelopen week werd in de groen- tenfabriek weer met twee ploegen gewerkt In het kader van de reorganisatie is het helaas noodzakelijk gebleken, een gedeelte van het personeel te ontslaan. Gebouw Prediker wordt verbeterd Eigen mensen gaan aan de slag Gisteravond is in het gebouw .Pre diker" de door ons aangekondigde ver gadering uitgaande van het bouwfonds de stichting „Prediker 12 vers la" gehouden. In deze vergadering zou ge sproken worden over urgente voorzienin- in het gebouw om de vermindering t aantal verhuringen tegen te gaan en zodoende het gebouw voor het Christe lijk jeugdwerk, dat er al vele tientallen jaren in bedreven wordt, te behouden. De opkomst was van dien aard, dat de besprekingen doorgang konden vinden. De vergadering ging accoord met het voorstel om de moderniseringen ter hand te nemen, zoveel mogelijk met eigen >en. Het plan is, dat een aantal werk ploegen wordt gevormd, die onder lei ding van vakmensen, zoveel mogelijk ook uit ..Prediker" zelf afkomstig, de plan- ;n zullen uitvoeren De verbeteringen betreffen onder meer het toneel, het zogenaamde achter gebouw, dat kleedvertrek moet worden, de grote zalen vier en acht Deze week in Lido: De Vijf Sullivans, een aan klacht tegen de oorlog Toen in de laatste oorlog een Amerikaans oorlogsschip in een zeeslag tegen Japan in de Stille Oceaan in de lucht vloog, betekende dat het einde van het leven van de vijf gebroeders Sullivan, die samen dienst hadden ge nomen bij de marine na de verraderlijke aanval op Pearl Harbour. Hun hele leven hadden ze samen opgetrokken, het ministerie van Marine stond toe dat ze samen op hetzelfde schip hun land gingen dienen. H to Vinger syst. M JE. 1 Mlil v blind rhythm. Ongetwijfeld zal het wel niet de be doeling zijn geweest, maar de film „De Vijf Sullivans" is een scherpere aanklacht tegen de waanzin van de oorlog dan welke oorlogsfilm ook. Het is helemaal geen oorlogsfilm, slechts de laatste episo den laten ons iets van het verschrikke lijke onweer van een zeeslag zien. Negen tiende van de film wordt ingenomen door een tekening van het gezin Sullivan. De vader is conducteur van de spoorwegen, hem werden vijf zoons en een dochter ge- Deze ware geschiedenis is door Holly wood op verblijdend gelukkige wijze op het doek gebracht. De geest, heersend in dit prachtige gezin, is met veel humor in beeld gebracht. De kwajongensstreken van de eerste jaren en de ontroerende eensgezindheid en trouw aan elkaar ga ven mogelijkheden te over tot een van leven tintelend verhaal. Volkomen levens echt is de episode getekend van de ver liefdheid. het huwelijk en het vaderschap van de jongste zoon. En dan barst de wereldbrand los, die Amerika zou meeslepen i nde strijd tegen een natie, die nu al lang weer vriend is geworden. „De Vijf Sullivans" is dan ook wel laat in roulatie gebracht. Het sneu velen van deze vijf broers, naar wie een Amerikaanse torpedoboot jager is ge noemd. slaat een heel gezin in één slag volkomen uit elkaar Menselijk geluk is niet bestand tegen het monster van de NIEUW STRATENBOEKJE VOORZIET DUS WEL IN BEHOEFTE De Leidenaars zullen er ongetwijfeld met grote waardering kennis van nemen, dat het nieuwe stratenboekje van Leiden is verschenen. Het is weer samengesteld door de heer K. W. Wijk, thans gepensionneerd inspecteur van politie, die dit al van 1926 af doet. De nieuwe verschijning betekent in dien zin een jubileum, dat dit het tiende stratenboekje is. de baten worden worden bestemd voor Het zal zeer zeker in een grote behoefte voorzien. Men bedenke slechts dat het voorlaatste boekje in 1950 verschen er er sinds dat jaar in Leiden niet minder dan honderdvijftig straten zijn bijgekomen Niet alleen voor de Leidenaars zelf is het boekje van belang, ook voor de vreemde lingen. Achterin vindt men de plattegrond van Leiden. Het boekje, dat voorlopig in 5000 exemplaren is verschenen, is krijgbaar bij de Leidse boekhandel. Voorin staat een voorwoord van weth. S. Menken. Dit verband met het feit, dat verbouwing en uitbreiding van de school. De sdhool heeft nu 455 leerlingen. Er zijn zeven lokalen. De aanvrage betreft de aanbouw van vijf lokalen, zodat dit een dubbele school wordt. De school voor voortgezet lager on derwijs Noordeinde 40 (hoofd de heer Van Leeuwen) wordt uitgebreid met een uitstekend ingericht huishoudlokaal en lokaal voor handenarbeid. De school voor buitengewoon lager onder wijs, de Ds De Wolffschool, hoofd de heer Huigens, die begonnen is met vijf lokalen, is thans uitgebreid met vier lo kalen, terwijl men daarnaast nog over een gymnastieklokaal beschikt. het revalidatiewerk van de afd. Leiden van de algemene Nederlandse invaliden- bond. Het boekje bevat dan ook een dank woord van de heer J. C. Livingston na mens deze bond. Bij het doorbladeren van het nieuw» stratenboekje valt het de Leidenaar, die een beetje in zijn stad en ook in de ni< wijken thuis is, direct op, dat zelfs de nieuwste gegevens er in verwerkt zijn. We noemen bijvoorbeeld de nieuwe straten aan de Kanaalweg en de daar nog te openen sporttereinen. Na de straten volgen er opsommingen van de apotheken, de drogisterijen, de ziekeninrichtingen, de rust- en verpleeg huizen, de automaten voor postzegels en briefkaarten, de telefooncellen aan de weg de eet, drink en slaapgelegenheden, de musea, de voornaamste bezienswaardig heden, de bezienswaardigste hofjes, de de plaatsen, waar sigarettenautomaten te vinden zijn, de bus en tramdiensten en de stadsautobusdiensten. oorlog. Bij de tewaterlating van The Sul livans moge de marine-autoriteit dan wel zeggen, dat dit schip een nieuw pantser heeft, de onbreekbare geestkracht van deze broers, de moeder en weduwe van de jongste broer zullen daarover wel an ders hebben gedacht. Deze film is te zien in Lido. G. Tulp 4 talen (130 letter grepen p- minuut) ZOMERCURSUS (Doorlopende cursussen) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Agenda van Leiden Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstraat 1 a, „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie. tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Burcht, tot zonsondergang: hedendaag se beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden. 10—5 uur: Sieraden uit de volksverhuizingstijd (tot 22 Augustus). Hoe weinig weten wij af van het bewuste en onbewuste leven der die ren. Wat speelt zich af in hun voorstellingsvermogen? Wij hebben een interview gehad met niemand minder dan Brumasde ijsbeer, die enige maanden geleden in de Londense dierentuin werd geboren, en die nu al aardig volwassen is. U ziet haar hier in het water, voor onze ogen, „spe lende" met een autoband. Maar op aan haar gestelde vragen, antwoord de deze Noordelijke jongedame: „Reuzepech zeg, dat ik nu net een lekke band moet krijgen, terwijl ik geen reserve heb. Ik zou je lekker danken met mijn mooie bontjas aan, van wiel te gaan veranderen. Hoe spelen de automobilisten, de mensen, dat toch klaar?" Blijkbaar heeft Brumas zich geheel ingeleefd in de rol van chauffeiLse. Stand van de werkloosheid Ook gedurende de verstreken periode van 19 t/m. 24 Juli vertoonde het aanbod grote schommelingen. Enerzijds was dit het gevolg van het aflopen van diverse werken in de bouwsector, terwijl anderzijds de vacanties remmend werkten, d.w.z. diverse werkgevers dienden wel aanvragen in, doch met de bemerking, dat zij eerst na afloop van de vacanties over de aangevraagde arbeidskrachten wensten te beschikken. Bovendien werd een aantal arbeids-_ 465, terwijl daarenboven 28 personen op krachten, dat in los of gelegenheidswerk' was geplaatst, wegens afloop van ge noemd werk ingeschreven. Tenslotte kan nog gewezen worden op het feit, dat in het totaal beschikbaar aanbod begrepen een 77-tal arbeidskrachten, dat in z.g. 0 uur werktijdenregeling, c.q. wachtgeldregeling, is opgenomen. Door al deze factoren werd het standcijfer in ongunstige zin beïnvloed. Het aantal geheel werklozen, waaronder begrepen 77 wachtgelders, beliep dan ook op 24 Juli Rondvaart yiJN WIJ WERKELIJK een volk vaa Aj zeevaarders? Op school verteld# de meester daarvan en zijn ogen fon kelden dan van nauw verholen trots. Maar hoeveel Nederlanders zullen ooit aan een tocht per zeeschip zijn toegekomen? En dan nog! Zeeziekte is een allerakeligst kwaaltje, ook voor leden van een „zeevarende natie." Voor wie de zee te ongewis is be staan toch nog wel mogelijkheden op dit gebied. Deze week ontdekten we bijvoorbeeld een Leidse dame met haar dochtertje in het rondvaart bootje, dat de hele dag door tochtjes van een uur lang door de Sleutelstadse Aan boord wil je ook wel wat horen over de bezienswaardigheden, die m een gemoedelijk tempo aan het oog voorbijtrekken. Daarvoor is gezorgd. De stuurman heeft de beschikking over een niet al te duidelijke geluids installatie. waarover hij zijn wetens waardigheden spuit over de gretig luisterende passagiers. Alleen: de man, met wie wij deze tocht maakten, ken de alleen zijn moedertaal, en ook die nog niet eens volledig. Zo zijn, vol gens hem, de plantsoenen en tuinen van Leiden niet aangelegd, doch aan gelegen. En de buitenlanders? Och arme, die zaten er welwillend bij maar snapten er geen steek van. Rad Nederlands is door een luidspreker en met het gehakkepuf van de motor er door heen al moeilijk te verstaan voor een mens. die toch dagelijks poogt zijn taal zuiver te spreken; waarom nu niet een kleine vertaling toegevoegd? De kaartjesverkoper weet precies met wat voor landslieden de boot uitvaart. Leiden is toch waarlijk geen provin cieplaatsje, waar een behoorlijke voorlichting in de moderne talen tij dens de rondvaart tot de onmoge lijkheden zou behoren. Dit roept om verbetering. Trouwens, welbegrepen zakenbelang zou hiervoor allang heb ben moeten zorgen. Speeksel HOEVEEL bruggen telt Leiden eigen lijk? Het z(]n er een stuk of zeven tig. De rondvaartboot passeert er een groot aantal er. zodra één van deze scheepvaarthindernissen In zicht komt, maakt een grote spanning zich van de passagier.' meester. Op die bruggen houden zich meestal enige jongetjes op, wier speekselklieren dat heeft de ervaring afdoende geleerd een al te ijverige werking vertonen. Even over de brugleuning hangen en de gasten van onze stad een minder aangename herinnering meegeven aan hun verblijf is het werk van een ogenblik. De drei gende blikken van de stuurman helpen niet afdoende. Enige rechercheurs heb ben kortgeleden wel enige kwaaddoe ners niet zachtzinnig in hun kraag ge pakt, maar ook daarna gaat dit blijk baar opwindende „spel" onverdroten verder Het behoort toch zeker tot de taak van de ouders hun opgroeiende jongens de elementairste eisen van beleefdheid bij te brengen. En daartoe behoort zon der twijfel l.et met respect behandelen van ouderen. Wil Lelden toeristencen trum blijven en nog verder groeien in die richting, dan behoren verschijnse len van gebrek aan beschaving als het hierboven gesignaleerde niet voor te Pas op. uitverkoop! "^IE GEEN VREEMDELING is in Jeruzalem weet, dat be trekkingen „van mens tot mens" niet altijd van de aangenaamste soort zijn. De leden van het gilde der langvingerigen leggen in deze uitverkooptijd in warenhuizen en op de markt een treurige activiteit* aan de dag. Bij de Leidse politie kwamen deze week een hele serie aangif ten binnen van winkelende dames, die in het gewoel plotseling haar portemonnaie misten. En de be dragen. waarom het gaat, zijn niet mis: f 50 tot f 100 Geef deze pa rasieten van de maatschappij geen kans en berg uw kostbare geld zorgvuldig op. Zoveel pro centen korting helpt u niets na een „heffing ineens"! Olievogels TVERSCHEIDENE STATEN werken aan de oplossing van het probleem 'van de zogenaamde olievogels. L)tt zijn vogels, die door de van schepen afkomstige afgewerkte olie dermate besmeurd zijn geraakt, dat ze niet meer kunnen opvliegen. Dierenbe scherming ontving kortgeleden de onstellende klacht, dat badgasten met deze vogelsvoetbalden. Voor mensen, die genoeg inner lijke beschaving hebben om te pogen deze vogels weer geschikt te maken Badmeesterszorgen voor de vrije natuur volgt hier de be handelingswijze: Laat men, wanneer er geen andere hulp kan worden geboden, de dieren op een plekje brengen, waar ze a> thans rustig kunnen sterven. Wanneer men er voor in de gelegenheid ts, kunnen ze met droog poetskatoen flink worden afgewreven en daarna met de botte kant van een mes (de veren met de vleug mee) zoveel mo gelijk van olie worden ontdaan. De kop wordt naar beneden gehouden, terwijl dan fijn zaagsel, vermengd met talk (hiermede niet zuinig zijn) tussen de veren wordt verwerkt. De dieren moeten dan verder niet met water in aanraking kunnen ko men; vanzelfsprekend moeten ze. wel gelegenheid hebben te drinken. Wan neer men ze dan gedurende ongeveer drie weken in een hok kan houden, bestrooid met een dikke laag zaagsel, zodat ze voor kou en tocht behoed zijn, kan men goede resultaten ver wachten. Hun voedsel bestaat uit wis. Bovenstaande behandeling kan men het beste gedurende de eerste drie dagen elke dag éénmaal herhalen. E. Indianen-in-de-dop DAT HET VOLOP vacantle Is zagen we deze week op een veld van de Leidse Hout. Daar zaten juffrou wen in een grote kring kinderen ge animeerd sprookjes te vertellen en renden even later na het luiden van een bel een kleine 200 jongens en meisjes naar grote tafels, om daar met handenarbeid te beginnen. Bij zondere handenarbeid. De kleinere deelnemers van de afdeling Leids Volkshuis van de vacantiebestedlng mogen zich dan onledig houden met het plakken van figuren op papier, en dergelijke zaken meer. de groteren waren vol vuur bezig Indianen-kop pels te vervaardigen. Op het sport terrein van de Leidse Hout wordt namelijk ook een echt Indianenspel gespeeld, en de uitrusting van de dap pere krijgers vervaardigen de jongens zelf. Zeven hoofdleiders en -leidsters, bij gestaan door jongere hulpkrachten, leiden hier alles tn goede banen. En thousiast heeft het hoofd van <lit alles, mej. Ruth, ons over dit prachtige werk verteld. Wanneer u nu dit leest en u hebt vandaag nog niet gegeven voor de collecte vacantiebestedlng, doet u dat dan direct. Wat is er mooier dan de jeugd een heerlijke vacantle te bezorgen? Seizoenzorgen in De Zijl j£EN (ook nu nog) regelmatig bezoeker van de zweminrich ting De Zijl zal het dikwijls over komen, dat hij het ruime bad met slechts twee of drie spartélgeno- ten hoeft te delen. Wat niets aan zijn genoegen afdoet, maar wel aan dat van het immer behulp zame personeel, dat hier. over klein en groot een wakend oog pleegt te laten gaan. Er valt na melijk bij de huidige weersom standigheden bitter weinig te waken. De heer H. Rol, die met zijn assistent Siem Stokkel (in ge- wichtheffers-kringen geen onbe kende) voor onze fotograaf po seerde, heeft ons enkele getallen genoemd, die duidelijk doen blij ken, hoezeer het weer de zwem mers tot nu toe op een afstand gehouden heeft. In normale jaren bevolken gemiddeld 1500 tot 2500, meest jeugdige zwemmers, het bad op hun gebruikelijke, luid ruchtige wijze. Dan komen de badmeesters handen on vooral ogen te kort, terwijl de dag voor ze het weten om is. De laatste weken echter waren het niet meer dan 100 tot 200 be zoekers, die een korte spanne tijds het water bevolkten; en dan kruipt een werkdag om. Ook het aantal kinderen, dat zwemles neemt, vormt dit jaar maar een fractie van wat zich in andere jaren aan meldt. Het wonderlijke is echter, dat de temperatuur van het water vrij constant rond 18 graden blijft schommelen; een temperatuur, die toch zeker niet zo afschrikwek kend is. Zodat we de vele vaste klanten, die tot nu toe verstek lieten gaan, zouden willen advi seren het toch eens te gaan pro beren. Het valt echt wel mee. Rijke visser J£EN VISSER WERD plotse ling schatrijk. Liep zingend en sling'rend door Katwijk, 'n Agent hield hem-aan. Maar hij zei: „Loop naar de 't Is van de vreugd, dat ik zat l\jk I" PRéLUDE VAN INDIANENSPEL objecten voor aanvullende werken ge plaatst waren, zodat het totaal beschik baar aanbod 493 bedroeg. Een stijging derhalve ten opzichte van de stand per 17 Juli van 116. Gezien echter de oorzaken, welke reeds werden genoemd, kan binnenkort een daling van het totaal beschikbaar aanbod worden verwacht. Een vergelijking met de standcijfers van 't overeenkomstige tijdstip in '52 en 1953 toont aan, dat nog altijd de werk gelegenheid als gunstig gekwalificeerd kan worden De voordelige verschillen bedragen, niettegenstaande de natuur lijke aanwas van de beroepsbevolking, respectievelijk 1210 en 405. In dit ver band is het niet ondienstig te wijzen op het feit dat. gezien de betrekkelijk ge ringe invloed van seizoenfactoren, de zg. blijvende werkgelegenheid in niet onbe langrijke mate blijkt te zijn toegenomen. Vraag vraag mannelijke arbeids krachten nam iets af, namelijk van 294 tot 240 hetgeen, zoals uit het voorgaan de is op te maken, voor een groot deel is toe te schrijven aan de tijdelijk afge nomen vraag naar losse arbeiders en de invloed va-n de vacanties. Desalniettemin blijft de behoefte aan personeel in vrij wel alle sectoren aanhouden. Vooral jeugdigen in de leeftijdsklasse van 15 t/m 18 jaar, staan In het brandpunt der belangstelling. Voor volwassenen bestaat vooral plaatsingsmogelijkheid in de me taalindustrie, de textielindustrie (stoffen, garen en vezelindustrie), de baksteen industrie en zij het in mindere mate in de bouwsector. Jeugdbemiddeling Nu het speciaal voor de ambachts scholieren per 1 Juli ingestelde spreek uur ls komen te vervallen de examens zijn achter de rug kan. zij het nog slechts in voorlopige cijfers, een indruk worden gegeven van de resultaten van de belangstelling voor dit spreekuur. Ongeveer 350 jeugdigen, deels vergezeld van één der ouders of voogden, maakten van de geboden gelegenheid gebruik, zo dat hieruit geconcludeerd kan worden, dat 95 procent van het aantal opgeroe- penen aan de toegezonden uitnodiging gehoor heeft gegeven, zodat de opzet ge slaagd mag worden genoemd. Al deze jeugdige arbeiders konden naar%?n pa troon worden verwezen. Tot op heden werden omstreeks 150 definitieve plaat singen geboekt. Omtrent de overige ver wijzingen kan thans nog weinig con creets worden gemeld. Dit is eerst mo gelijk, nadat de vacanties achter de rug zijn en de plaatsingen definitief zijn ge worden. Het spreekuur van de Nazorgdienst blijft normaal doorgang vinden, te weten elke Donderdagavond van 7—8 uur. De vraag naar jeugdig personeel is nog steeds groot en doet zich in vrijwel alle bedrijfstakken voor Wellicht zal hierin i-n de komende maand enige wijziging optreden, door het vrijkomen van scho lieren van diverse scholen. Vrouwen Het aantal werkloos ingeschreven vrou wen bedroeg op 24 Juli 178, waarbij dient te worden opgemerkt, dat in dit aantal 52 personen zijn begrepen, die in een z.g 0 uur werktijdenregeling zijn opgenomen. Een stijging derhalve van het totaal beschikbaar aanbod van 38. De vraag bleef vrijwel gelijk, namelijk 6. en heeft in de eerste plaats betrek king op huishoudelijk personeel. Daar naast bestaat de plaatsingmogelijkheid voor confectienaaisters. typistes, steno typistes, stiksters, leerling naaisters, win tel- en administratief personeel en ten slotte voor geoefende en ongeschoolde krachten in de textielindustrie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3