Met nieuwe instructies Nieuwe steravonden van NCRV in Huize Gezelligheid Had dr John ook contact met de Britse diplomaat Burgess? KERK en SCHOOL Mijn baby is vier maanden De stem van 't bloed Muggebeten DÉBRALIIME Geschiedenis hertog van Windsor is nog niet uitgeput 2 VRIJDAG 30 JULI 1954 ^OALS TE VREZEN WAS, is de overeenkomst, die in Den Haag werd bereikt tussen de Nederlandse en de Indonesische delegatie te Dja karta, onverkoopbaar gebleken. Het is al meer zo geweest dat Indonesische afgevaardigden die zich rond de conferentietafel schaarden en die dus ook kennis namen van de argumenten van de andere partij, de redelijkheid daarvan inzagen en be reid waren te komen tot een overeenkomst die voor beide partijen aan vaardbaar zou zijn. Zo was het ook ditmaal. De unie zou worden opgeheven en men be greep aan Indonesische zijde, dat daarmee aan een van de voornaamste wensen van Indonesië was voldaan, maar dat men nu niet tegelijkertijd kon gaan tornen aan de financieel-economische accoorden. Men kan daar natuurlijk later over gaan praten, maar men kan zeker niet deze accoorden zonder meer opheffen, omdat daardoor een vacuum zou ontstaan, dat uiterst nadelig zou zijn, zowel voor Indonesië als voor Nederland. De Indonesische delegatie zag dat in, de politieke partijen in Djakarta zagen dit echter niet. Deze politieke partijen willen tevens de financiële accoorden opzeggen of althans in de te sluiten overeenkomst clausules op nemen die deze accoorden waardeloos maken. TTET GAAT OM HET PUNT, dat een aantal politieke partijen in Indo- nesië eist, dat de financieel-economische overeenkomsten niet in strijd mogen zijn met Indonesië's nationale politiek. Dat is uiteraard een te vage term om daarop zaken te kunnen doen. Maar met deze clausule in de hand zou, om een voorbeeld te noemen, de republiek Indonesië het overmaken van netto winsten van Nederlandse ondernemingen naar Nederland geheel onmogelijk kunnen maken. Het spreekt wel vanzelf, dat een dergelijke clausule voor Nederland niet aanvaardbaar is. Het is overigens nogal verwonderlijk, dat Indonesië met een dergelijke eis komt. omdat het voor iedereen toch wel vaststaat, ook voor de Indonesische leiders, dat het land zonder de hulp van buiten lands kapitaal het zeker niet zal kunnen redden. Men zal niet kapitaal moeten afstoten, maar in belangrijke mate buitenlands kapitaal moeten aantrekken. Met een politiek als Indonesië wenst te voeren, zal er echter uiteraard geen dollar, geen pond en geen gulden in het land worden geïnvesteerd, terwijl het kapitaal, dat reeds in Indonesië werkzaam is, het werken on mogelijk zou worden gemaakt. T^ERMELDENSWAARD IS OOK, dat de heer Yamin, zoals bekend uiterst links, een voorstander was van het ondertekenen van de in Den Haag bereikte overeenkomst. Dat bewijst het verschil in sfeer tussen de be sprekingen in Den Haag en de besprekingen die Yamin als afgevaardigde van de Indonesische delegatie in Djakarta heeft gevoerd. De heer Yamin keert nu terug naar Nederland. Met nieuwe instructies. Wjj kunnen wel aannemen met instructies die voor Nederland onaan vaardbaar zullen zijn. Men gaat zich afvragen, of Indonesië werkelijk overeenstemming wenst. Die overeenstemming was immers in Den Haae na moeizame besprekingen bereikt en nu staat alles weer op losse schroeven. In de naaste toekomst kunnen naar onze mening nauwelijks nog resul taten worden verwacht. En dat zal dan de toch al geprikkelde verhou dingen nog moeilijker maken. Het is wel duidelijk waar de schuld ligt. MASTKLIMMER BLIJFT NOG In het komend seizoen, dat in October begint, zullen onder de vele verande ringen, die het N.C.R.V.-programma on dergaat, twee wijzigingen vooral de aan dacht trekken. In de eerste plaats zal de Steravond een geheel nieuwe sfeer ademen en de luisteraars op ae Don derdagavonden naar Huize Gezelligheid voeren, waar een grote verscheidenheid hun wacht Zo zal op de zevende ver dieping de overdekte daktuin plaats bie den aan de grotere orkesten, terwijl de microfoon ook op de andere verdiepin gen zal binnensluipen om ln sketcnes het leven van alledag een kans te geven. Ook zullen kleinere ensembles en solis ten optreden. Het mastklimmen zal in dit programma, dat onder regie komt van Ton van Maaren. worden gehand haafd. Analyst-examens in een nieuwe vorm De analyst-examens. meer dan 35 jaar geleden ingesteld door de Kon. Ned. Che mische Vereniging, zijn gereorganiseerd. Tot nu toe moest iedereen, die gediplo meerd analyst wilde worden, in welke richting ook (klinisch, chemisch of-bota nisch) eerst hetzelfde algemene examen (eerste deel) afleggen. Deze eis is nu voor de klinische richting vervallen. Voortaan zal er eerst een speciaal klinisch examen worden gevraagd, uitsluitend ter toelating tot de verdere studie in deze richting. Door deze maatregel hoopt men het tekort aan klinische analysten te kunnen verkleinen. De bestaande cursussen scha kelen over in September 1954 of 1955. Leerling-analysten zullen een salaris of toelage kunnen verdienen, waardoor aan de kosten van de opleiding gedeeltelijk wordt tegemoetgekomen. (Advertentie) Welterusten Kunt U niet elapen door rheumatiek ■pit. Ischias, hoofd- en zenuwpijnen neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen er U slaapt weer nietig de gehele nacht door. Togal baat waar andere mldde len falen. Togal zuivert door de nieren en Is onschadelijk voor hart en maag BH apoth. en drog. 10.95. f 2.40 en f 8 8* Metropoliet te Montenegro krijgt 11 Va jaar De 71-Jarige orthodoxe metropollet van Montenegro, Arsenlje Brasvarevlc, ls gis teren veroordeeld tot 11 Jaar en zes maanden dwangarbeid. HIJ werd beschul digd van het smeden van een samenzwe ring ter omverwerping van de Zuldsla- vische regering. De Zuid-slavische pers heeft tot nu toe niet» over zijn arrestatie noch over het proces gemeld. PERSONALIA Met Ingang van gisteren la benoemd tot burgemeester van Wonseradeel de heer A. Oosterhof, tot nu toe secretaris van die gemeente. De heer A. Kuijpers, directeur van het Algemeen Vrachtkantoor, gaat op 31 Juli a.s. met pensioen. Met Ingang van 1 Augustus zijn tot directeur benoemd de heren C. M. J. Buys en J. J. H Nagel, terwijl mr E. W. Pera als algemeen pro curatiehouder zal optreden. Koning Frederik chauffeerde Koningin Juliana en jongste twee prin sessen in Denemarken aangekomen Duizenden stonden langs de weg om de vorstelijke gasten toe te juichen Een hartelijke en eenvoudige ontvangst is Koningin Juliana en de prinsessen Margriet en Marijke gisteren ten deel gevallen, toen zij in Denemarken aan kwamen voor een bezoek aan de Deense koninklijke familie- Op het grensstation Padborg werden zij verwelkomd. Koning Frederik. koningin Ingrid, de prinsessen Margrethe. Benedikte en Annemarie stonden tussen het publiek op het perron te wachten. Met twee autó's redende vor- selijke personen van de grens naar het kasteel Graasten, de zomerresidentie van de Deense koning. Koning Frederik be stuurde de ene wagen, koningin Juliana zat naast hem. terwijl koningin Ingrid achterin zat. De vijf prinsessen zaten in de tweede wagen. Duizenden mensen stonden langs de wegen om de bezoekers toe te juichen. Van vele huizen waa de vlag uitgestoken. Vandaag zullen de koninginnen, de ko ning en de prinsessen naar de luchtmach- basis Skrydstrup rijden om prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene te verwelkomen. Gisteravond ls op het kasteel een banket gegeven tUdens het- Aanklacht tegen chirurg Wohlgemut welk de kapel van de koninklijke garde in een zijkamer musiceerde. Bij goed weer zullen beide koninklijke gezinnen met het koninklijk jacht Dan- nebrog een tocht langs de eilanden ten Zuiden van Funen maken. Noorse straaljagers naar Nederland Een squadron Noorse Thunderjets zou andaag van de vliegbasis Sola bij Sta- vanger naar Volkel vertrekken voor een eertiendaags bezoek aan ons land. Verschillende nieuwe tekstschrijvers en medewerkenden zijn aangesteld. De programmaleiding van de N.C.R.V. heeft verder besloten, de Vrijdagavond een wat lichtere kleur te geven, omdat beide zenders tot nu toe een ernstig pro gram gaven, als over de tweede zendei de VPRO uitzond. In het komend s«lzoen zal na de radiokrant een populair gramo- foonplatenconcert worden uitgezonden, om negen uur gevolgd door een serie- hoorspel over jonge mensen. Th. Bezaschool te Paron viert eerste lustrum Maandag 4 October viert de Theodorus Bezaschool ln Chflteau de Paron In Sens (Yonne, Frankrijk), het Chr. onderwijsin stituut voor Nederlandse kinderen ln Frankrijk, haar eerste lustrum. Ds H. J. Winter en ds Jhr H. W. M. v. d. Meer van Walcheren zullen voorgaan in wijdlngsdlenst. De volgende dag zullen vele vrienden van Paron uit Nederland de feestelijkheden Jcomen meevieren. On der leiding van dr Marmelstein heeft deze school in de korte tijd van haar be staan, zich sterk kunnen ontplooien. Protestantse jeugd knapt vluchtelingenkamp op Door bemiddeling van de Nederlandse commissie voor de vluchtelingenhulp is in Oldenburg (Did) een oecumenisch op- bouwkamp ingericht, waarin thans jonge Protestanten uit Nederland, Zweden, Zwitserland, Engeland, de V.S. en Duits land in een barakkenkamp voor vluch telingen uit Letland een kinderbewaar plaats bouwen. Ongeveer 600 Letten, die niet naar hun door de Russen bezette land kunnen terugkeren, bewonen het kamp in Oldenburg. Negentig procent is werkloos en leeft in grote armoede. Voor het bouwen van de kinderbewaarplaats brachten Nederlanders ruim f 17.000 bij- Te Saalbaek bij Salzburg houden Anglicaanse en Oud-katholieke jonge ren uit zeven landen van 2 t/m 7 Augus tus een int. congres. Bisschop Lilje (Hannover) was bij Peron Dr Hans Lilje uit Hannover, de voor zitter van de Lutherse Wereldbond is op zijn reis door Zuid-Amerika ontvangen door de Argentijnse president Peron. Tevoren had hij deelgenomen aan enige belangrijke Lutherse bijeenkom sten o.a. de tweede Zuid-Amerikaanse Lutherse conferentie- Leidende Luthe ranen uit Zuid- en Noord-Amerika en Europa waren aanwezig. Lilje sprak ook op een Zuld-Amerika-conferentie van de Wereldbond van Chr. Studenten. Directeur atoomstad werd predikant Voortaan 's Zondags op de kansel te Oak Ridge De directeur van het Amerikaanse atoom-onderzoekinstituut Oak Ridge, dr William Pollard, is geordineerd als predikant van de Anglikaanse kerk. Dr Pollard, die aan de samenstelling van de atoombom meegewerkt heeft, zet zijn arbeid als directeur van het instituut voort, doch zal tegelijkertijd in de kerk van Oak Ridge preken- Hij verklaarde dat het ..niet een schuldgevoel vanwege de atoombom" was. dat hem zijn stap liet doen. Hij was vroe ger atheïst en was door zijn natuurkun dige arbeid tot de erkenning gekomen, da» er vele dingen zijn, die door geen natuurwetten verklaard kunnen worden, dat had hem er toe gedrongen theologie te studeren- Zes kleuters met tbc besmet op school te Hengelo Bij zes leerlingen van een kleuter school in Hengelo (Ov.) is een tbc- besmetting geconstateerd. Waarschijnlijk moet de haard van deze besemetting bij een onderwijzeres gezocht worden, aldus de Viert. Reeds eerder nl. bleek een kleu ter. die bij deze onderwijzeres in de klas zat door deze ziekte aangetast. Men heeft toen evenwel geen aanleiding tot grootscheeps onderzoek gevonden, onderwijzeres, die reeds langer dan jaar aan tbc geleden moet hebben, in die tijd tweemaal onderzocht, zonder dat haar kwaal was opgemerkt. Thans zijn de 130 kinderen, met wie zij in aan raking kwam, allen doorgelicht. Kathedraal van Canterbury vol invalidenwagens Een bijzondere dienst voor oorlogsin validen werd in de (Anglikaanse) kathe draal van Canterbury gehouden. Een groot aantal kerkbanken was verwijderd, zodat daar in rijen van tien de invaliden- wagens konden worden neergezet onder toezicht van een vakman van de Konink lijke automobielclub. Onder volledig stil zwijgen werden de wagens ook voor Avondmaal naar het altaar gereden. Sonnevanck-dag was drukker dan ooit Er zijn meer verpleegsters en meer leden nodig Op het terrein van het sanatorium bij Harderwijk is gisteren een zeer geslaag de Sonnevanck-dag gehouden. Na be groeting door de voorzitter der vereni ging, ds C. J. Sikkel te Amsterdam, sprak ds C. van der Zaal per plaat zelf ver toefde hij buitenslands over het wel en wee der financiën. Het nieuwe kinder paviljoen, de kerk en andere verbouwin gen vergden 1,5 millioen. Het jaar 1953 is gunstig verlopen. Maar in de toekomst zullen de collectes voor Sonnevanck, Zonnegloren en Draagt Elkanders Lasten (CNV) gecombineerd moeten geschieden, hetgeen zeker een daling van inkomsten betekent. Het ledenaantal moet daarom tot minstens 100.000 worden opgevoerd. Dr D. Bergsma, de geneesheer-direc teur, sprak over het nijpend gebrek aan verpleegsters. Door de tegenwoordig ge bruikelijke inenting van verplegend per soneel is besmetting zo goed als uitge sloten. Tenslotte werd mededeling gedaan van de oprichting ener nieuwe vereniging: Oud-patiënten voor Bed-patiënten. De vereniging draagt een ideëel karakter. De heer A. Schuring, Koninginneweg 198 te Rotterdam geeft desgewenst Inlich tingen. Ond erwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer(es) Chr. school te Neerlangbroek: mej- W. A. van Zee te Kamerik; Oranjeschool te Kat wijk aan Zee: A. J. v. d. Werff te Sche- veningen, mej. A. Vooys te Katwijk a. d. Rijn en E. Witvliet te MIddelharnis; Chr. school te Ouddorp (Z.-H.): E. van Don- kersgoed te Den Hulst (Ov.); Herv. school te Oostwold (Old.): tijd- mej. H. Pol te Wateren (Dr.). Beioepingsweik Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Almelo A. Scholtp tt Nieuw-Leusen. Geref. Gemeenten Beroepen: te Elspeet Th. Dorre- steyn te Opheusden. Ned. Herv. Kerk roe pen: te IJsselmuiden A. Timmer te Ouderkerk a.d. IJssel. Bedankt: voor Huizen (N. H. Zwijnenburg), L. Blok te Kampen. Voor Lexmond cand. T. Langerak te Utrecht. Geref. Kerken Beroepbaar: de classis Harderwijk heeft praeparatoir geëxamineerd i roepbaar verklaard cand. G. de Zeeuw, Holkerstraat 45 te Nijkerk (Vel.), die eeri eventueel beroep gaarne in overweginj zal nemen. M.O.-A ENGELS Knegt. Moordrecht; A G M Krekel! berg, Den Haag; A J H Kuijlaars, Roermond- mej Z Staal. Wassenaar; mej A Terpstr» Utrecht; mevr D van West-Kool, R'dam; V Ch du Crocq. A'dam; mej M Ruitinga, Coe. vorden; mej F M Snel, Amsterdam; A H M Linthorst. Schoonhoven; W Paans. Eindho ven; CAP Prangers. Den Haag; H Salo- mons. Badhoevedorp; D Hijlkema, Bemmel- - ;j H J Reind( Goor; mej J F t i Steenhoven, Dor! M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN A AMSTERDAM, 29 Juli Geslaagd vot M.O. Handelswetenschappen A: A Mldd* koop. Krimpen a. d. Lek; H Hut, Haarl« :n. Óss; j'w Meyers, A'dam, M.O. TEKENEN DEN HAAG. 29 Juli Voor tekenen M.O. akte M. A. zijn geslaagd: A J Stoel, Badhoi. fedorp en C Visser, Puttershoek. NIEUWE ONTHULLINGEN Instellingsbesluiten verschenen Bedrijfschappen voor de schilders, stucadoors en steenhouwers In het Staatsblad zijn opgenomen be sluiten tot instelling van een bedrijfschap voor het schildersbedrijf, een bedrijfschap voor het stucadoor-, het terrazzo- en he steengaasstellersbedrijf en een bedrijf schap voor het steenhouwersbedrijf. Het bedrijfschap voor het schildersbedrijf zal worden gevestigd in Den Haag. dat voor het steenhouwersbedrijf te Amsterdam, dat voor het stucadoorsbedrijf te Rotter- d-arA. De instellingsbesluiten zullen op (Advertentie) Een week, na het bekend worden der verdwijning van dr Otto John. weet net Duitse publiek over het mysterie nog altijd niets, wat als definitief geldt Aldus de correspondent van het A.N.P. te Zeker is slechts, dat de chef van d-s geheime dienst niet alleen de bondsrege ring, doch ook zijn vrienden uit aet verzet tegen Hitier een slechte dienst heeft bewezen. John heeft zichzelf twee maal per radio gemeld en wel met aan halingen. die lijnrecht uit het propa gandistische woordenboek der Oost- Duitse regering stammen. Zolang de Oostdultse propaganda John echter niet in eigen persoon aan de pers voorstelt, blijft de twijfel voort duren over de vraag of hü geheel en al uit vrije beweging is gegaan. Aange zien de politie nog steeds de verdenking koestert, dat John door dr Wohlgemut over de grens gelokt is. heeft het open baar ministerie eeti strafzaak geopend tegen Johns vriend, de chirurg Wohl gemut. De aanklacht luidt „vrijheidsberoving met staatsgevaarlijke bedoelingen" en zij richt zich niet alleen tegen de dokter, doch ook tegen „anderen". Wie die an deren kunnen zijn, is een nieuw raadsel. De enige derde, van die tot dusver be weerd werd, mede naar het Oosten ver dwenen zijn. is een assistente van de dokter. Maar niets scheen er nog op te wijzen, dat zij bij een eventueel com plot betrokken was. Dr Adenauer heeft de leiding van zijn fractie in de Bondsdag voor Maandag Iedere dag doe ile met Castella Parels de was van mijn vier maan den oude baby. Zonder dat ik er endg werk aan heb, komen alle luiers brandschoon en spierwit uit het sop. Het is geweldig I Niets te doen, niet te boenen, niets I Iedere keer denk ik; dat goed krijg ik zo maar niet wit, en iedere keer weer dezelfde verras sing. Trouwens komt U ook mijn bonte was maar eens zien 1 tact heeft gehad met Guy Burgess, de Britse diplomaat die in Mei 1951 samen met zijn collega Doirald Maclean naar een land achter het ijzeren gordijn ver dween. I Zo schrijft ons één van de vele tien- (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht Ht duizenden huisvrouwen, die opgetogen d-it nummer). zijn over de snelle en fantastische resultatén die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella. Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goede in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behan delt met Castella Parels. U vliegt nu door de u.\as heen! Volg de beste raad, diie U ooi-t werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 cent per pakje) in huis! nader te bepalen tijdstip ln werking tre- Alle drie de bedrijfschappen zullen uiterlijk vier jaar na het in werking treden van het instellingsbesluit, de be voegdheid krijgen tot regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden de vakopleiding en tot het vaststellen van de getalsverhouding tussen de schillende soorten van werknemers, ln de ondernemingen. Reeds direct na inwerkingtreding het instellingsbesluit kunnen zij regelin gen treffen ten aanzien van de admini stratie en de registratie der ondernemin gen en ten aanzien van het verstrekken van de gegevens, die voor de vervulling van hun taak nodig zijn. Aan het bedrijfschap voor het schil dersbedrijf is de regeling overgelaten van de berekening van de aanbodprljs in verband met de kosten der onderne ming. Hierdoor wordt voor het bedrijf schap de gelegenheid geopend dwingend voor te schrijven, dat de aanbodprijs vol gens een zgn. open calculatieschema moet worden berekend. Prijsconcurrentie zonder voorafgaande behoorlijke bereke ning der verschillende kostenelementen wordt hierdoor verhinderd. De benoeming van prof. Booij aan de V.U. Ie Amsterdam De V.U. te Amsterdam verzoekt ons mede te delen, dat de benoeming van dr Joh. Booty tot hoogleraar in de pharmaco logic en de neuro-biochemle aan deze uni versiteit uiteraard is geschied behoudens de Koninklijke goedkeuring op deze be noeming. 42. Zijn doel bereikte hij echter hiermee niet. Paul wist te goed, hoe het gaat met praatjes die de huizen worden binnengedragen. Duidelijk zag hij zijn toestand. Door de bescherming van Drink- waard onaantastbaar voor openlijke verdachtma king, werd hij op ontelba re koutavonden bekletst als iemand, voor wie men moet oppassen. Waar schijnlijk praatte Klaas Blok hem nu naar de mond, terwijl deze achter zijn rug meedeed aan de stiekeme laster. „Zoek het verder zelf maar uit", zei hij, „ik ga naar huis". Op de terugweg trachtte hij zijn eigen leed te peilen, maar de wond was te diep. Het brandde hem in de keel, pijnlijk klopte zijn hart, terwijl een wee gevoel zich van hem mees ter maakte. ook haar trots van boerenvrouw een woordje meesprak. Drinkwaard dacht misschien, dat hij met zijn geld van haar zoon een stalbezem kon maken die je in een hoek zet als het zo uitkomt! Paul scheen echter niet van plan iets positiefs los te laten. Zwijgend, met pijnlijk vertrokken mond, liet hij alles over zich heengaan. Tegen twaalf uur kwam zijn vader binnen; met een paar woorden lichtte vrouw Kommers haar man in, die de raad gaf, om kalm af te wachten. Het zou wel iets met Drinkwaard zijn, maar dat kwam wel te recht Zonder nadenken, alleen geleid door zijn ge voelens, liep hij de stee van Drinkwaard voor bij. recht op het huis van zijn ouders aan. Op zijn oude plaats ging hij zitten, hij was er en hij was er niet Eigenlijk was hij nergens, suf en gedachteloos dronk hij de koffie die zijn moeder hem had ingeschonken. q „Paul, scheelt er iets aan?" hoorde hij als van heel uit de verte vragen. Toen hij niet rea geerde ging zijn moeder ongerust voor hem staan. Ze vreesde, dat er een conflict met bijeengeroepen. Ook de „commissi* voor f)rjn]twaar(j was en jat net nu ze er een beetje J' 1 1 -mnAruet vou b0ven0p begonnen te komen. Geprikkeld door zijn zwijgen, vroeg ze: „Heb jij je tong verloren, zeg op, wat is er aan de hand?" „Ik blijf oier eten". Verschrikt sloeg vrouw Kommers de handen in elkaar Het was dus, zoals ze gedacht had: ruzie met Drinkwaard En die mening werd nog verstrekt, toen Paul er aan toevoegde: „En sla pen doe ik hier ook". Toen begon ze Paul zijn eigenwijsheid te ver wijten. die voor niets en niemand zwichtte, zelfs voor Drinkwaard niet, terwijl de boer het toch zo goed met hem voor had. Haar verwijt had echter meer weg van een angstig vorsen dan van een bestraffing, terwijl door C. BAARDMAN de bescherming der grondwet" zal gende week opnieuw bijeenkomen. Vermelden wty nog. dat John volgens de Deutsche Zukunft ln d« oorlog con- (Adverientie) Esp1 Niet krabben, dat veroorzaakt j b-' infecties! Geen jeuk en geen p? zwelling bij snel gebruik van F het beroemde huidgeneesmiddel Even over twaalf kwam vrouw Drinkwaard vragen of Paul soms nier was. Zij zaten te wach ten met het eten op tafel. Dus niets met Drinkwaard, dacht vrouw Kom mers opgelucht „Paul, daar is vrouw Drinkwaard", riep ze te gen haar zoon. „Dat is goed", antwoordde Paul dof. „Ja, maar ze wachten op je met eten". Plotseling ging de apathie van Paul over in een hysterische opgewondenheid. Met overslaan de stem en stampvoetend schreeuwde hij: „Ik wil niet eten, ik zég je, dat ik niet eten wil". Lakomek merkte Kommers op: „Ook al goed, jij geen eten; moeder schep op, daar zijn de jongens en die hebben wèl honger". De vrouwen waren echter te veel geschrokken om te gaan zorgen voor de gezonde hongerige magen. Paul was beslist ziek en zieken gingen voor alles. Met zachte dwang trachtten ze Paul tot beda ren te brengen en ten slotte bezweek hij voor deze liefde van twee harten. Zijn droge ogen wer den nat en gezeten tussen twee moeders in, ver telde hij zijn leed. Vader Kommers sloeg woedend met de vuist op tafel, toen Paul uitgesproken was. Opgewon den sprong hij op en zei: „Vrouw, ik ga naar de burgemeester, er moet een eind komen aan het belasteren van een boerenzoon". Vrouw Drinkwaard scheen wel de verstandigste te zijn in haar wijze van optreden. „Kom Paul", zei ze, „ga mee, de baas wacht; ik garandeer je, dat binnen een paar weken die praatjes de we reld uit zijn". Ze had de juiste woorden gekozen; gewoon lijk gebruikte ze de naam, waarmee Paul haar man aansprak, oom Jan, maar nu voelde ze als bij intuïtie wat Paul nodig had. Het begrip „baas" prikkelde zijn plichtsbesef. De baas wachtte en daarom ging de jonge Kommers gewillig naar zijn tweede thuis, waar Jan Drinkwaard de meid en de knecht al mop perend, had opgeschept. Een waarschuwend teken met de ogen van zijn vrouw legde hem het zwijgen op. Een jaar gele den zou hij dit niet gezien hebben, maar de aan wezigheid van Paul had gemaakt, dat man en vrouw meer naar elkaar toegegroeid waren. Ze verdroegen en begrepen elkaar steeds beter, voor al sinds de boerin van haar trotse troon was ge stapt en als vrouw door het huis ging. De wind was aan twee kanten. Drinkwaard wist nu, dat hij een huis had, waarin het gezellig kon wezen en zijn vrouw voelde zich vrijer en rijker nu ze niet meer op de geldzak broedde. Verontwaardigd vertel Ju ze na het eten, wat ze gehoord had en ze dwong haar man tot af doende middelen om hieraan en einde .te ma ken. Grif zegde Drinkwaard zijn medewerking toe, maar na de belofte krabde hij zich eens achter een oor. Nu een beloning van duizend gulden geen resultaat had, zou iets anders zeker niet helpen. OVER de liefdesroman van Edward VIII, de tegenwoordige hertog van Windsor, is al zoveel ge schreven. dat men zou menen: Dit onderwerp is uitgeput. Maar niets is min der waar. Nadat de Sunday Express onder het aan lokkelijke opschrift ,,De vrouw, die koningin had kunnen zijn" de oude ge schiedenis weer oprakelde, volgde De werkelijke ge schiedenis" in een ander bekend Brits blad. de Daily Sketch. Door bovengenoemde pu blicaties werd een derde groep in de Londense Fleet Street wakkergeschud: het dagblad Dally Mirror en het Zondagsblad Sunday Pictorial. Op beide redac ties had men voorzorgen tetroffen voor het ogenblik, dat men de publicatie van een serie onder de titel „Mijn liaison met Edward Vin" kon aankondigen. En daarmee is een nieuwe figuur voor het voetlicht getreden: als schrijfster van deze nieuwe reeks tekent Thelma, gravin Furness. In de kringen der ingewijden stak men de oren op. Want Thelma Furness was in de jaren 1929 tot 1934 de vriendin van de toenmalige Prins van Wales, op wie ze grote Invloed uitoefende, zodat vele lieden meenden, dat de gravin na de dood van George V, als Eduard een maal koning was. de wer kelijke macht van achter do coulissen zou uitoefenen. Deze mogelijkheid werd des te minder gunstig op genomen, omdat ook Thel ma Furness Amerikaanse was geweest, voordat ze door Lord Furness naar het altaar werd geleid; ze is een geboren Vandcrbilt. Thelma Furness zelf was zo zeker geweest van haar zaak, dat ze in 1934, toen ze zich wegens ingewikkelde vermogenskwesties naar de V.S. moest begeven, haar prins over haar afwezig heid wilde troosten door hem als plaatsvervangend gezelschap een ander vrouwelijk wezen voor te stellen en wel uitgere kend Mrs, Wallis Simpson, in wie ze toentertijd haar beste vriendin zag. In haar ogen was Wallis Simipson de juiste vervanging voor enige tijd: geestig, steeds vrolijk, amusant en vast beraden van karakter, had ze alle eigenschappen, die de prins in de eerste plaats ln vrouwen waardeerde. Thelma Furness zou daarbij nooit op het idee gekomen zijn dat ze door een klein provinciaaltje uit de V.S., bovendien nog een geschei den vrouw, uit het zadel gelicht zou kunnen wor- Het duurde niet al te lang eer ze merkte, dat grootste fout van haar leven had begaan. En Tfcel- ma Furness werd in d« weken, die aan Eduard'i troonsafstand voorafgingen, de gevaarlijkste vijandin j van de vrouw, die er in geslaagd was de koning van een wereldrijk geheel aan zich te onderwerpen. Maar dit alles scheen in de lange jaren, die sindsdien I voorbijgegaan zijn. verge ten en afgedaan. Men be grijpt daarom de sensatie, die de aankondiging heeft teweeggebracht, dat Thel ma Furness nu zelf het woord zou nemen met betrekking tot de „geschie denis van een koning". Want als één van de rijk ste vrouwen ter wereld heeft de gravin het niet nodig krantenartikelen te schrijven. Ze moet dus om andere redenen de pen op genomen hebben en de tri bune, die ze gekozen heeft, om zich te doen horen, laat nauwelijks verwachten, dat ze de gehate ex-vriendin genadig zal behandelen. Er zijn er niet weinigen, die zich reeds in de handen wrijven en innig hopen, dat de hertogin, wier scherpe tong bekend is. niet om een antwoord renegen zal ZATERDAG 31 JULI m --_.J9.00 Gymnastiek 9.10 Gram. (9.35 Waterstanden) VPRO; 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor. genwtyding VARA; 10.20 Voor de arbeiders in de conUnubedrijven 11.40 Pianorecital 12.30 Gram. 32.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Vara-varla 1.20 Hawiianmuziek 1.45 Sportpraatje 2.00 Gram. 2.25 Fries programma 2.50 Dansmuziek 3.15 Kamerorkest 4.00 Gev. programma_4.45 Top- s 5.15 Radio\ sekjoi ia! 5.45 C tisch allerlei ï.00 Artii 7.30 „Passepartout", caus. 7.40 ,,Het Boek Handelingen", caus. 7.55 „Deze week", caus. VARA; 8.00 Nieuws 8.05 Gram 8,20 Dans muziek 8.50 Tour de France 9.00'Cabaret 9.45 Socialistisch commentaar 10,00 PoliUe-kapel 10 30 ..Kogels bl1 het dessert", hoorspel 11.00 Nieuws LI.15 Verslag van het 39e Wereld Esperanto-congres te Haarlem 11.20—12.00 GramoXoonmuziek Hilver 1 II. 2 m. KRO: 7.00 Niei s 7.10 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor do huisvrouw 10 00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram. 12.55 Zonnewiizer 1.00 Nieuws 1.20 Amusementsmuziek 1.43 Gram 2 00 Boekbespreking 2.10 Gram. 2.40 Zangvereni ging 3.00 Kroniek van letteren en kunsten 3.40 Lichte muziek 4.00 Gram. 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 Voor de kinderen 6.15 Journalistiek weekoverzicht 6 25 Lichte muziek 6.45 Buitenlandse correspon- denties 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.20 Parle mentair voerzlcht 7.30 Gram. 8.30 „Licht baken". caus. 8.50 Gram. 9 00 Koorzang 9.25 Lichte muziek 9.50 Actualiteiten 10,00 Gram. 10.30 „Ziedaar uw moeder", klankbeeld; Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15 Nleu' Kamermuziek 6.15 Gram. 6.30 Amerikaanss uizending 7.58 Gram. 8.02 Lichte muziek 830 Hoorspel 10.45 Gram. 11.35 Kamermuziek 11.46 —12.00 Nieuws Brussel. 324 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuwi Accordeonspel 4.30 Gram. 4.45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.30 Orgelrecital 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 Gram. 7.45 Omroep-Ommeganck 9.15 Lichte muziek 10.00 Nieuws 10.15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.05—12.00 „Les Cloches de Corne- ville." operette. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 3.15 Verzoekprogramma 2.15 Gram. 3.15 Verzoek programma 4.00 Gram. 4.30 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Lichte muziek 5.30 Jazz- muziek 6 00 Voot de soldaten 6.30 Gram. 7.30 Nieuws 8,00 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nieuws 11.00 Lichte muziek 11.55 Nieuws, Engeland. BBC. European Service. Uitzen. dingen voor Nederland: 5.00—5.15 Engelse le* voor beginnelingen (op 224 en 42 m.); 10.00— 10.30 Nieuws: Spiegel van de week; Sport journaal (op 224 en 75 m.). Engel 1.1.23—.12.00 GramoXoonmuziek m. 2.00 Orfcestcc rt 4.30 Hoorspel 5.00 Voor de kinder Nieuws 6.15 Sport 6-25 Amuse Gev. muziek 2.30 Sport 3.15 Militair st 3.45 Sport 4.15 Rhythmlsche muziek 4 45 Sport 5.00 Jazzmuziek 5.30 Orgelspel 6.00 Sport 6.35 Dansmuziek 7.00 Nieuws en jour- il 7.25 Sport 7.30 Symphonle-orkest en 9.10 Symphoi -leportar muziek LI .50—12.00 Nieuws :l«k 2.15 O Catlonaal Progr. 347 m. 12.30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.35 Voor de arbeiders 2.05 Nieuw» 2.17 Ork< Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Drank. 7 Streek. 10 Bouwsel van balken en palen. 11 Voor zetsel, 13 Stuurinrichting, 15 dot, knoop, 17 Zangnoot, 18 Bevallig, 21 De stand der edelen, 23 ScheTp, puntig. VERTICAAL: 2 Oostzijde, 3 Sierlijk* plantjes. 4 Eenjarig dier, 5 Hert, 6 Spij ker, 8 Met graagte. 9 Ir.sect, 12 Rivier in Italië, 14 Larve der langpootamug, 15 Be kwaamheid. 16 Bestaat. 19 Vaartuig, 20 Aanzien, 22 Ghin. maat. Oplossing vorige puzzle DE EEN KAN MEER MET DE ZAK DAN DE ANDER MET HET GELD

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2