Verbouwing van int na de beg] Gravensteen vacantie r Project bevat studie- en collegezalen en kamers voor hoogleraren Herstel Hooglandse kerk in de Provinciale Staten tnEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 WOENSDAG 28 JULI 1954 MODERNE REHABILITATIE Eerst gevangenis, nu studiecentrum voor juridische studenten men. Het Gravensteen werd aan de zuide lijke zijde enigszins uitgebreid. Zij, die in het tuchthuis werden opgenomen, werden behoorlijk onder de duim gehouden. Een nieuw plan voor een tuchthuis werd in 1654 samengesteld. Het ontwerp werd opgedragen aan de bekende bouwmeester Arend van 's Gravensande, die ook de Marekerk heeft ontworpen. Het nieuwe „spinhuis" werd gebouwd aan de Oost zijde van het steen. Tegelijkertijd werd de gevel van het gehele gebouwencomplex aan het Pieterskerkhof tot een monumen taal geheel opgetrokken. De facade werd bekroond door het beeld van vrouwe Justitia. Het doel van het nieuwe instituut v de lieden bezig te houden. Aan luiheid en boosaardigheid wist men op deze plaats krachtdadig een einde te maken. Op de binnenplaats kan men thans nog de af druk zien van de geeselkolom, waaraan de onwilligen tot andere gedachten wer den gebracht. De overige gedetineerden konden de strafuitoefening gadeslaan. In het jaar 1671 werd de „Vierschaar" aan de Papengracht gebouwd. Het stads bestuur wenste de zetel van het gerecht. tot die tijd op het stadhuis, in de nabij-'peVJ V plaats van de terechtstellingen. Agenda van Leiden Woensdag Hooglandse kerk. half acht: avond stilte. Hoek Sophiaatraat-Oranjestraat, half 8: straatprediking, dr Schoonheim en ds Van der Weele. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat 1 a. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micros copie, tot 19 September 10-4 u. ('s Maan dags gesloten). Buroht, tot zonsondergang: hedendaag se beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhuizingstijd (tot 22 Augustus) Middenstandsexamens te Leiden Gisteren zijn te Leiden voor het mid denstandsexamen geslaagd: P. v. Duyvenbode. J. v. Dijk, beiden Katwijk a. Zee; J Dijkhuizen, Wasse naar; C. H. v. Eeden, Warmond; C. v Egmond, Rijnsburg; Cor v. Egmond, Lei derdorp; E v. Egmond, Alphen; G v. Egmond, Rijnsburg; J. v. d. Eist, Lei derdorp; G. Eveleens, Nieuw Vennep: jW. v. d. F.ijkel, Voorschoten; C. J. v Es. Leiden; A. Florison, Leiden; A. H. Fran ken, Sassenheim; R. Garkema, Leiden; J. Geerling, Sassenheim; C. v. d. Geest, Oude Ade; J. Göbel, Leiden; H. Goebel, Alphen; P Gorthuis, Leiden; J. v. Grie ken, Oegstgeest: D. Groen, Leiden; J. Groenendijk, Nieuwkoop; W. Groenen dijk, Zoetermeer; A. de Groot, Leiden, P. de Groot, Leiden; J. Groenheyde, Zoe termeer; J. v. Groeningen, Leiden; H. v. d. Gugten, Rijnsburg; J. Guldemond, Lei den; P. v. d. Gust. Oegstgeest; A. Guyt, Katwijk a. Zee: W. den Haan, Leiden; A. Haasnoot, Katwijk De belangrijkheid van dit herstel is eeh- ir nog groter. De laatste jaren heeft de /en kant van het Rapenburg verschil lende verbeteringen ondergaan en het zou gezien de geslaagde restauraties van de gevel van het pand Rapenburg 8 en de gevel van het museum van oudheden dub- d. Woerdt, L Hanno, H. Hartwijk. iC. Heemskerk. G. Heemskerk. K, Kaiser. h.,d t, brengen van de gevangenis en dc G y d Kamp aUen c F Kampen, Voorschoten; J. v. Kampen. Rijnsburg: C. Kapaan. Leiden; A. Kem- JitDieken penaar, Aarlanderveen: R Kerkhoven. i Ter- Aar; R. Kinkel, Zoetermeer; A. v Het Gravensteen heeft nadat het als Kins, Leiden; A. Klok, Katwijk gevangenis had dienst gedaan, verschil' lende bestemmingen gehad. In het jaar 1890 kwam een aantal leden van de ge meenteraad op de gedachte, het steen, geheel ongeschikt voor enig doel, zoals ze beweerden, af te breken en op de plaats daarvan een concertzaal te bouwen. Het voorstel ontving bij burgemeester Laat de Kanter geen gunstig onthaal en toen de commissie van het stedelijk mu seum een vernietigend rapport had inge zonden, waarin werd gewezen op de ge schiedkundige betekenis en de kunstwaar de van het gebouw, leed het voorstel grandioos schipbreuk. Het gebouwencom plex werd echter verwaarloosd, maar het werd nadien hersteld en binnen afzien bare tijd zal het dus weer dienst gaan doen, niet als gevangenis, maar als stu diecentrum voor aanstaande 'juristen. M. de Kluyver, Rijnsburg; H. Heemskerk. Leidschendam; P Heemskerk. Rijnsbure: M. Helvenstein, Leiden: F. v. a. Heyden. Warmond; T. v. Heyden, Hazerswoude; J den Hoed. Leiden; W. Hoek, Katwijk a. Zee; A. Hogervorst, Lisse: J. de Hol lander, Leidschendam; J Hoogervorst. Nieuwveen; J. Hoogeveen, Hoogmade; J. v d. Hoogt, Leiderdorp; M. v. d. Hoogt, Leiderdorp; C Horsman. Lisse; G. Hors man. Lisse; A. v. d. Hulst, Voorschoten: Am v. d. Hulst, Warmond; J. v. d. Hulst, Voorschoten; S. v. d. Hulst, Voorsohoten; J Immink. Nieuw Vennep: W. Jager, Lisse; R. de Jager, 's-Gravenhage; J Jansen, Alphen; P. Jansen, Valken-burg; A. de Jeu, Nieuwe Wetering; A. de Jong. Oude Wetering; C. de Jong, Alphen; C. de Jong, Roelofarendsveen; F. de Jong. Alphen; H. de Jong, Oude Wetering; Huig de Jong, Katwijk a. Zee; W. Juf fermans. Leiden. DE RIJKSGEBOUWENDIENST te Den Haag deed ons bij informatie de verheugende mededeling, dat de slotfase van de restauratie van het Gravensteen te Leiden nu binnenkort toch zal beginnen. Deze dienst heeft aan de firma Bik en Bredeveld alhier opdracht gegeven, de werk zaamheden aan te vangen. Reeds in het jaar 1936 werd met de eerste opmeetwerkzaamheden voor dit herstel begonnen. De oorlog heeft de aanvankelijke plannen om hier het Leger des Heils onder te brengen en het gebouw daartoe geschikt te maken, verhinderd. De restauratie van het uitwendige is toen nog voltooid, maar daarna zijn de werkzaamheden gestaakt. Na zeer langdurige onderhandelingen I niet weg, dat het nodige moderne comfort is voor dit gebouw een oplossing gevon- in deze omgeving moet worden aange- den, door een geheel nieuwe bestemming, j bracht. De directie van de Amsterdamse die in velerlei opzicht zal worden toege- Bank heeft een fraaie collectie wandtegels juicht. Het gebouw zal nu worden inge- ter beschikking gesteld, die uit een van richt als juridisch studiecentrum van de!haar percelen is vrijgekomen, rijksuniversiteit te Leiden. Op deze wijze j Een gedeelte van het gebouw zal ter krijgt het dus een functie, die overeen-1 bezichtiging open blijven, in het bijzon- komt met de historische betekenis van het der het oudste uit de dertiende Gravensteen. Ook zal de restauratie weer een steentje bijdragen tot de rehabilitatie van het Pieterskerkhof, dat tenslotte een van Leidens mooiste pleinen kan zijn. In het gebouw zuUen nu worden inge richt studiezalen voor de juridische fa culteit met kamers voor de hoogleraren en enkele collegezalen. Tegenover de Pa pengracht moet het poortje komen, dat nu in de Lakenhal staat, het zogenaamde rectorspoortje. Het nieuwe interieur zal zoveel moge lijk de historische waarde van het gebouw recht doen wedervaren, maar dat neemt Restauratie Waag gebouw begonnen Kantoren verplaatst naar de veemarkt De restauratie van het Waaggebouw is begonnen. Zoals bekend, betreft het hier zowel een uitwendig als een inwen dig herstel. De werkzaamheden staan on der leiding van de dienst van Gemeente werken. Zö zullen volgens het schema ongeveer drie maanden in beslag nemen. De kantoren van de markt- en havendienst, die in het Waaggebouw waren ondergebracht, zijn verplaatst naar gebouwen in de omgeving van de veemarkt. Men hoopt vóór de koude dagen op de oude plaats terug te zijn. Onderwijsopdrachten terende middengedeelte. De werkzaamheden geschieden onder leiding van het architectenbureau Van Oerle en Schrama en zullen na de bouw- vakvacantie een aanvang nemen. „Een nieuwe liet" Het Gravensteen is een samenstel gebouwen. De kern, het eigenlijke „stt bestaat uit de vierkante gevangenistoren zeshoekig flanktorentje. Het „don jon" dagtekent wat de onderbouw be treft uit de derti.ende eeuw, toen de gra ven naast hun huis een gevangenis ont wierpen voor de misdadigers uit het Rijn land. Zo lezen wij in het boekje „Dit is Leiden" van de heer Roozen. Toen in het jaar 1263 de grafelijke kan selarij naar Den Haag werd overgebracht, geraakte het steen van lieverlede in ver val. Na langdurige onderhandelingen met Philips de Goede werd in 1463 een ovei eenkomst gesloten tussen de landheer e de stad, waarbij het Gravensteen aan d stad werd overgedaan, onder voorwaardi dat Leiden de gevangenis zou herstellen, werk-1 In het steen werden sindsdien niet al ten, uitvloeisel van de leerstellige twis ten tussen Remonstranten en contra-Re monstranten. In de periode dat de eerst- genoemden het heft in handen hadden. lenige Gomarist in het Gravensteen opgesloten. Toen na een persoonlijk in grijpen van prins Maurits ook in Leiden bordjes verhangen werden, ontstond vervolging van Arminianen. Eerst in het jaar 1668 luwde de haat tegen de Re monstranten. Ontspoorde jeugd Intussen had het Gravensteen ook andere bestemming gekregen. De grote armoede in de stad na het beleg deed de criminaliteit onder de jeugd toenemen, van Hout, stadssecretaris, ontwierp plan om naast het Gravensteen tucht- of werkhuis te stichten. Van zijn ontwerp is echter niet veel terecht geko- Aan dr M. J. Steenland, wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse aan de rijksuniversiteit te Leiden, is opdracht verleend onderwijs te geven in de ex perimentele natuurkunde aan deze uni versiteit. Aan dr A. Brouwer, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden, is opdracht verleend onderwijs ruste - te geven in de ontologie aan deze uni-1 In 1618 ontstond versiteit. I thans leen de boeven uit het Rijnland achter slot en grendel gezet, maar ook die va stad zelf. De heer Roozen vertelt verder, dat het Gravensteen in 1556 werd uitgebreid, toen bij de bestrijding van „ketterijen" de ren niet voldoende ruimte meer bood. Daarin werden de aanhangers van Protestantisme opgesloten om meestal In Den Haag te worden terechtgesteld. Voor het Gravensteen bleven voorbijgangers luisteren naar de vrome liederen, die de veroordeelden in de kerkers zongen. Er waren onder hen jonge heldinnen, dii naar het schavot gingen „met luste sin ghende een nieuwe liet. wachtende bete De kern van het Gravensteen bestaat uit de vierkante gevan genistoren en een zeshoekig flanktorentje. Dit gedeelte dag tekent wat de onderbouw be treft uit de dertiende eeuw, toen de graven haast hun huis een gevangenis ontwierpen voor de misdadigers uit het Rijnland. Foto N. van der Horst Mededelingen van Ged. Staten hoopgevend Tijdens de eerste vergadering van de eerste gewone zitting 1954 van Provinciale Staten van Zuid-Holland, gisteren te Den Haag gehouden, is onder meer de res tauratic van de Hooglandse kerk te Leiden en de Oude kerk te Delft uitvoerig ter sprake geweest. Er bestaat gegronde hoop, dat de provincie op de begroting voor het volgend jaar de subsidiebedragen voor deze beide kerken zal vermelden, zodat het herstel dan in ieder geval in de eerste helft van 1955 ter hand kan worden genomen. Ten aanzien van de Oude Kerk te Delft betreft het een voort gezet herstel. De afgevaardigde jhr mr J. M. M. v. Asch we de beide kerken nu eens aan de beurt van Wijck pleitte in de eerste plaats voor i laten komen, dan zullen de subsidies voor ccn spoedig herstel van dc beide kerken- het behoud van monumenten aanmerke- Hij gaf als zijn mening te kennen, dat we lijk verhoogd moeten worden, zei hij. zuinig moeten zijn op-historische monu- i Spr. zegde toe, dat het college deze zaak menten als deze. die ook in dien zin histo risch zijn, dat ze nauw verweven zijn met de geschiedenis van land en volk. De spreker sloot zich geheel aan bij het ver slag van de commissie voor de monumen ten en betreurde het, dat door ontoerei- ernstig ter hand zal nemen bij het beraad over de begroting 1955. De heer Schmal gaf de verzekering, dat Ged. Staten ten aanzien van deze zaken bij voorkeur „met troffel en zwaard" werkzaam zullen zijn. Wij voegen hieraan toe, dat de begroting Voorgevel van Rapenburg 48 nu gerestaureerd Waardig vervolg op Rapenburg 8 en museum van oudheden Het steigerwerk aan de gevel Rapenburg 48 is thans verwijderd en het is nu duidelijk te zien, met welk een succes de facade is gerestaureerd. Het besluit van de verschillende instanties, die bij dit werk betrokken waren, om gelden hiervoor beschikbaar te stellen, betekende, dat een van de mooie historische gevels van het Rapenburg voor de ondergang bleef be waard. thans bezig, de laatste hand te leggen aan het herstel van het benedengedeelte. Het huis achter de gevel, thans dus school, is vroeger een dubbel herenhuis geweest. Van het interieur zijn te noe men een rijk beeldwerk en vier gobelins met mythologische voorstellingen. Uiter- bel jammer geweest zijn, als die va R.K. jongensschool in verwaarloosde staat was gebleven om wellicht tenslotte toch te verdwijnen. Het restauratiebesluit was ook zeei lukkig, omdat de school staat tegenover het universiteitsgebouw en het voo bezoekers van de universiteit zeker lust zal zijn, dit monument van oude bouwkunst en rijke gevelversiering De steigers zijn verwijderd en mei Burgerlijke stond van Leiden GEBOREN: Peter zn van T. Sanders en W. de Water: Frederik J A. zn F. A. Beek en M C. Schenkenberg van Mierop; Cornelia dr van D. Leugering L. Warmond; Irvgrid C. M. dr van J. H. A. M. Snijers en A. M. Nieuwesteeg. Johannes G. M. zn van J. M. v. d. Maa: C. J. Lubbe: Hendrik G. zn van K Verheul en E. A. Hoogendoorn; Gerar- dus M. W. zn van G. 't Hort en E. M. v. Linden: Johanna M. E. dr van J. M Turk en J. A. Lek. ONDERTROUWD: J. K. v. Leeuwen en van Eijgen; H. B. van Dijk en M. M. Barends: J. Simons en A. C. Kloen; J Dissevelt en J. Wervel-man; J. A. T. v. Schooten en L. W. Smit; M. v. d Zwan E. J. Meijers; P. C. J. Wortman en H. J. Meijers: S. Honsbeek en N. W. Pie per; H. F Wesseling en J. P. Bonnet: H. F. v. d. Meulen en L. Kloots; H. Klom A. M. J. Blansjaar; J. van Rij en C. Schuchhard; A. van den Eijkel en E Tisseur; B. Raar en C. M. de Ru: J. P. n den Berg en M. Veilbrief; T. Brandt E. Verlind; H. OudsQioorn en H. Sprin ger; C. Nieuwenburg en J. A Lange-veld; H. J. de Vroede en B. v. Helden; A. v. Polanen en S Paap; H. de Groot en S Azier: H Harland en J. Paauw. GEHUWD: L. J. W. G. de Jong en A. M. de Graaft; A. J. Foks en E. W. M. v Hamersveld OVERLEDEN: S. v. Kampen, huisvr. in Van Leeuwen. 45 jr; Jonkhr G. M. v. Such telen, man. 70 jr; J. P. Questroo, an, 54 jr; H. A. C. Damsté. wed. van Beets, 83 jr. geschiedenis en kunst niet kunnen worden ingewilligd. De heer Van Asoh van Wijk sprak tenslotte de hoop uit, dat Ged. Staten -hun toezegging om bij de samenstelling van de begroting voor 1955 de Hooglandse en de Oude Kerk niet te vergeten, zouden realiseren. De heer L. Krol sprak in gelijke geest. Hij legde er ook de nadruk op, dat uitstel van dergelijke werken de provincie ook niet ten goede komt, want hoe langer, men wacht des te hoger worden de De eerbiedwaardige Hervormde kerk van Noordwijk Binnen leent zich kosten. Mr J. J- R. Schmal verklaarde Buxtehude, Bach en Franck Virtuoos orgelspel in Herv. kerk van Noordwijk-Binnen Ged- Staten het volkomen met de spre kers eens te zijn. Deze zaak moet zo spoe dig mogelijk worden aangepakt en willen Hoogenstraaten Conserven N.V. te Alkmaar. Voorgesteld dividend boekjaar 1 Mei 1953—30 April 1954 6 (4) pet; de sterk verhoogde productie is tegen op peil gebleven prijzen verkocht; de uit voer steeg niet in verhouding tot de binnenlandse omzet; men is voornemens de productie weder aanzienlijk uit te brei den; personeelstekort maakt het onmoge lijk de capaciteit voor de volle 100 pet te gebruiken; de erwtencampagne is in 1954 veel beier dan in 1953 In 1654 werd een plan voor een tuchthuis bij het Gravensteen ontwor pen. Het ontwerp werd opgedragen aan de bouwmeester Arend van 's Gravensande, die ook de Marekerk heeft ontworpen. Tegelijk met deze bouw werd de gevel van het gehele gebouwencomplex aan het Pieterskerkhof tot een monumentaal geheel opgetrokken. De facade werd bekroond door het beeld van Vrouwe Justitia met de weegschaal van het recht. Foto N. van der Horst voor orgelbespelingen uitermate goed. Men kan de acoustiek van de wèl geproportioneerde kerkruimte, waarvan het koor, jammer genoeg, nog altijd is afgegrendeld, bijna ideaal noemen. De klank vloeit hier niet uit door een teveel aan nagalm en slaat nog veel minder dood,, zoals dat in vele „berekende" moderne kerkruimten het geval pleegt te zijn. bij gebrek aan een geschikte dulciaan, van een (ontstemde) trompet gebruik Als finale hoorden we een degelijk op gezette improvisatie over ,,'k Wil U, God, mijn dank betalen" van de organist zélf. Joh. van Wolfswinkel. De werkelijkheid ligt hier ergens in het -midden, en dan op een heel gunstig punt. Met de voortreffelijke kwaliteiten van het orgel is een combinatie aanwezig, die de werken der grootmeesters alle recht kan doen. Tenminste: als het medium, de man aan het orgel dus, eveneens een meester en tevens een begrijpend kunste- Johan Zwecrs kan steeds meer op deze ondemcheidingen aanspraak maken. Zijn pedaadtechniek bijvoorbeeld is volkomen gelijkwaardig aan die van de vingers. Dat kan van minstens driekwart van zijn collega's zeker niet gezegd worden. Een opmerkelijk bewijs hiervan leverde al dadelijk de virtuoze, van jolijt tinte lende F-dur-fuga van Buxtehude, een stuk vakwerk, dat voor vele soortgelijke Bach-constructies niet behoeft onder te doen. Zweers realiseerde het griUige fuga-thema met de trillers, in het pedaal even" vloeiend als in het manuaal. Een buitengewoon fraaie prestatie was de vertolking van Bachs Dorische Toc cata. Dc stemmen verliepen volkomen natuurlijk, klonken gaaf en voornaam, voortstuwend in een prachtig opgebouw de olimax. Dit was het ware beeld van Bach, niet romantisch vertekend of ver killend nuchter, maar verheven schoon. Het koraalvoorspel „Ach, bleib' bei uns, Herr Jesu Christ" kon ons minder bekoren. Een zekere gelijkenis met „Wachet auf" dringt zich op, maar de drie-dimensionale synthese, die dit laat ste werk tot een wonder maakt, komt hier niet tot stand. De beide partijen vinden elkaar een voudig niet en de registerkeus bevorder de die ontmoeting evenmin, want de stemmen (contrapunt en cantus firmus) lagen qua timbre te vér uiteen. Dat op dit orgel, hoe mooi ook, de Franse muziek, minder kans van slagen heeft, bewees Francks „Prélude, fugue et variation". De heer Zweers speelde het voorname werk met Franse luciditeit, maar hij kon niet over alle gewenste re- gisterstemmen beschikken. Zo moest hij, Troost Hedenochtend om kwart over elf, toen Leiden schuil ging onder een dicht regengordijn, bracht het carillon van de stadhuistoren de liederen ,J)es winters als het regent" en „On der moeders parapluie" ten ge hore. Als dat troost moet heten. Zilveren jubileum van Piet van den Kerkhoff De bekende musicus Piet van den Kerk hoff hoopt op 1 Augustus a.s. zijn zilve ren jubileum te vieren als organist van de (Geref.) Nieuwe Zuiderkerk te Rotter dam. Reeds op 9-jarige leeftijd begeleidde Piet van den Kerkhoff in zijn geboorte stad Vlaardingen het gemeentegezang in de kerk en op 14-jarige leeftijd gaf hij zijn eerste concert. Na in Rotterdam en kele orgels te hebben bespeeld, volgde 25 Jaar geleden zijn benoeming bij de Nieuwe Zuiderkerk, als opvolger van J. H Besselaar Jr. Deze musicus is ook leraar aan het Toonkunsteonservatorium, stadsorganist van Rotterdam en een ge zien koorleider. Ter gelegenheid van dit jubileum is een comité van voorbereiding gevormd, dat een receptie heeft vastge steld op Zaterdag 18 September in restau rant „Bellevue" op de Heuvel in het Park te Rotterdam. aard is sinds het veranderen van de be stemming in het interieur wel enige wij ziging gekomen. Maar de gevel is weer zoals hij oorspronkelijk was. We hebben hier te doen met een na tuurstenen gevel met bordes en ijzeren hekwerk. Het bouwwerk heeft zware vlakke pilasters met Ionische basemen ten (voetstukken) en kapitelen (bekronin gen); op deze kapitelen rust de zware kroonlijst. In de borstwering van de ramen van de eerste verdieping vinden we guirlan des van schelpen en vruchten, alsmede boven de ramen van de tweede verdieping De omlijsting van de deur bestaat uit vruchtfestoenen en het bovenstuk ver toont twee griffioens en bladwerk. Bo ven de deur prijkt een groot wapen met drie klimmende leeuwen en een dwars balk, waarop drie vijfpuntige sterren. Voorburg groeide het steikst IN GEEN enkele Zuidhollandse gemeente is het aantal inwo ners in het tijdvak van 1880 tot 1950 zo sterk gestegen als in Voor burg, waar de bevolking tot het dertienvoudige is toegenomen. Deze groei vindt zijn oorzaak voor seen belangrijk deel in de woon functie van Voorburg ten opzichte van Den Haag. Hieronder geven we enkele cij fers, ontleend aan het kwartaal bericht van het Economisch-Tech- nologisch Instituut voor Zuid-Hol- lafid. Elk cijfer vermeldt het in wonertal van de betreffende ge meente in 1950, uitgedrukt in per centages van het aantal inwoners in 1880. Den Haag 482 Leiden 220 Rotterdam 352 Schiedam 299 Dordrecht 2 59 Delft 225 Viaardinpen 439 Gouda 213 Voorburg 1305 Overige gem. in Z.-H213 Totaal Zuid-Holland 297 Nederland 250 Ind. Nederlanders Betoging op 25 Sept. in Den Haag De grote betoging van Indische Neder landers, die wjj indertijd hebben aange kondigd, zal op 25 September in Den Haag worden gehouden. De bedoeling is, dat duizenden hieraan deelnemen en of schoon de route nog niet precies is vast gesteld. ligt het in het voornemen zo veel mogelijk ambassades en legaties voorbij te trekken, opdat vooral de aandacht van het buitenland gevestigd zal worden op het lot van deze groep van het Neder landse volk, welke het zwaarst getroffen Is door de oorlog en slechts een klein deel van de oorlogsschade vergoed krijgt. Cursus voor kunsthistorici uit het buitenland In een der zalen voor het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie heeft de directeur H. Gerson vanmorgen de 5de zomercursus voor buitenlandse kunsthisto rici geopend." Een 36-tal 6tudenten uit de Ver. Staten, Canada. België, Finland. Italië. Oosten rijk, West- en Oost-Duitsland. Engeland, Zwitserland en Zweden, neemt aan deze cursus deel, die zal duren tot 16 Augustus, zal duren. In zijn openingswoord sprak de heer Gerson zijn erkentelijkheid uit de beurzen, die het ministerie van O K. en Whet gemeentebestuur van Den Haag en enkele vrienden van het instituut verleenden aan een aantal studenten. Het is de bedoeling de studenten in onmiddel- rontact te brengen met de kunstwer ken in ons land. LEIDERDORP Gemeenteraad Vrijdag kwart voor 8 komt de raad bij en. Agenda: voorstel verlening tegemoet koming in de vervoerskosten van een leerling, die het buitengewoon lager on derwijs te Leiden volgt, reclame school geld. voorstel tot vaststelling van de rechtspositieregeling van secretaris, ont vanger en ambtenaren van de burgerlijke stand, voorstel Inzake niet-heffing van rei- higingsrechten, voorstel tot uitbreiding de openbare lagere school met een drietal lokalen, voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf 1953, voorlopige vaststelling van de rekening het woningbedrijf 1953, voorstel tot goedkeuring van de rekening van het bu- sodale zorg over 1953.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3