w k Libelle Een Matig Mens is zijn Vrijheid waard Voortgezet misverstand ChefarineA Gem. Amsterdam koopt twee eeuwenoude synagogen KERK en SCHOOL De stem ran 't bloed Puzzle WOENSDAG 28 JULI 1954 TN HET SLOT van ons vorig artikel over het misverstand, dat uit de een heid in het verzet moest resulteren de eenheid in partijvorming en vakbeweging, noemden wjj even de L.O.-L.K.P. Wij deden dat niet, om deze organisaties als Christelijke organisaties te kwalificeren. Zij waren algemene organisaties voor heel het volk, tegen de bezetter. Maar dat er sterk Christelijke tendenzen stimulerend in gewerkt heb ben, is een onmiskenbaar feit. De stichting van de L.O. in consistorie kamers kan dat bewijzen. En niet alleen de stichting heeft zich in consis toriekamers afgespeeld. Maar wij denken ook aan andere feiten. Vooral ook met betrekking tot de K.P. Hoe menige „kraaktocht" is begonnen, eerst nadat men gezamenlijk had gelezen en gebeden! Dat woonden ook jongens bij, die niet geloofden, maar die het als iets onbegrepens toch waardeerden. Dat zouden ze verder heel hun leven waarderen. Ligt het niet in het verlengde hiervan, dat mensen, die zo hun werk in het verzet deden, er prijs op stellen, dat zij ook hun politiek en vak bewegingswerk doen in het licht van Woord en gebed? En mocht niet verwacht worden, dat er bij „anderen" na de oorlog meer waardering zijn voor Christelijke partijvorming en Christelijke vakbeweging? Wy zijn daarom teleurgesteld, dat dit in het na-oorlogse Nederland zo anders was. Wij zien dit inderdaad als een discriminatie van een der belangrijkste drijfveren van het verzet. TVTU HEEFT ZICH nog een andere factor voorgedaan. In St Michielsgestel was door een bepaalde groep der gijzelaars een Nederlandse Volksbeweging voorbereid, die min of meer gezien kan worden als een voortzetting der Nederlandse Unie uit 1940. De gedachte daarvan is ook in het laatst van de bezettingstijd, toen de gijzelaars voo: een belangrijk deel bevrijd waren, in ons land verspreid. Het merkwaardige was, dat deze Nederlandse Volksbeweging pre tendeerde, het Nederlandse volk in zijn geheel te representeren èn de geest van het verzet voort te dragen. Het is in die eerste dagen na de bevrijding gebeurd, dat een vertegen woordiger van deze volksbeweging naar één der bureaux van een militair commissariaat ging en papier vroeg voor het drukken van een propaganda- brochure. Het papier was schaars en moest mondjesmaat verdeeld worden De functionaris, die hem ontving, merkte op, dat hij de gevraagde hoeveel heid onmogelijk kon toestaan. „Maar het is voor de Nederlandse Volks beweging", merkte de vertegenwoordiger op. „Dat kan zijn", 'was het antwoord, „maar ik moet dat zien als een politieke actie. En als partijen, als de S.D.A.P., A.R., liberalen of zo komen, moet er ook voor die wat zijn". „Die hebben voor de oorlog hun tijd gehad", was het antwoord, is het onze beurt". De man van het Militair Gezag vond dit maar een dictatoriaal standpunt en gaf geen kamp. Maar er waren ook anderen. Zo gebeurde het in Eindhoven, toen de daar herrezen vakbeweging papier voor haar bladen begeerde. De militaire commandant wilde dat alleen toestaan, als er één blad kwam. Dat is toen aanvaard èn er zijn geen ongelukken uit voortgekomen, omdat de man van de Christélijke vak beweging de eindredactie had. Maar het is merkwaardig, dat deze een- heidstendenz zowel uit Engeland als uit de kringen der Nederlandse Volks beweging ons land is binnengedragen. Uit het verzet zelf is zij stellig niet gegroeid. Men zou verwacht hebben, dat men spoedig lessen leerde uit het optreden der eenheidsvakbeweging. Deze werd in de aanvang, vooral in het bevrijde Zuiden door verschillende autoriteiten met sympathie be groet, zoals men trouwens ook aan het communisme vrije baan liet. De Christelijke vakbeweging had die medewerking niet. Met die eenheidsvakbeweging rookte men al spoedig zware pijpen. En met het communisme eveneens. Maar er is toch lange tijd bij velen, met name in de huidige P.v.d.A.-kring, een aarzeling geweest, om er zich tegen te verzetten. De heer Oosterhuis moge nu gezegd hebben, dat het N.V.V. „elke samenwerking met het communisme afwees, toen velen het gevaar er van nauwelijks onderkenden", hij zal toch zeker weten, dat het N.V.V. na de oorlog de uitsluiting van communisten van het lidmaatschap van de socialistische vakbonden ophief en dat het zelfs op een bepaald moment dicht by de fusie met de E.V.C. is geweest. JUIST DIE WONDERLIJKE eenheidsgedachte, die aan dictatuur grensde, heeft in het na-oorlogse Nederland veel verwarring gesticht. Daar kwam voor de R.K. een bijzondere moeilijkheid bij. Men had van die zijde sympathiek gestaan ten opzichte zowel van Nederlandse Unie als van Nederlandse Volksbeweging. Daardoor is er in R.K. kringen wat meer hang geweest naar P.v.d.A. en N.V.V. dan in de kringen van de aanhangers van de Christelijke partijen en van de Christelijke vak beweging. Eén der R.K. bisschoppen de heer Oosterhuis heeft zich daar begrijpelijkerwijs op beroepen heeft in December 1944 (in het bevrijde Zuiden dus!) zelfs gezegd, dat de R.K. organisaties slechts tijdelijk be hoefden te herrijzen. Zo ver was ook daar het misverstand doorgedrongen. Dat heeft er toe geleid, dat de R.K. bisschoppen eerst in 1946, en nu in Mei jl. scherper door het mandement, het misverstand bij hun gelovigen moesten wegnemen. Tl IE VOORTZETTING van het misverstand over de resultaten van het verzet schijnt het langst by P.v.d.A. en N.V.V. te hebben geleefd. Eerst het harde feit van het mandement en het voor sommigen verwon derlijke feit, dat Protestantse Christenen even afwijzend tegenover het socialisme staan en evenzeer geestelijk gevaar zien in de geest, waaruit men in P.v.d.A.- en N.V.V.-kringen leeft, heeft hun ogen geopend. Daardoor die nerveuze reactie by beide. Daardoor de gedachte: nu breken we desnoods alle samenwerking in het kabinet en in de Raad van Vakcentralen stuk. Wij begrijpen dit alles niet. Want het is volkomen on-Nedérlands. wanneer men denkt, dat ons volk zijn eenheid alleen kan toetsen door één Dolitieke party en één vakbeweging. De Nederlandse Leeuw vertolkt zo juist de gedachte van het „een dracht (niet: eenheid) maakt macht". In zy'n klauw houdt hij zeven ge bundelde pijlen. Een stok, ter dikte van dezelfde pijlenbundel wordt veel gemakkelijker gebroken dan die dunne pijlen, die gebundeld zijn. Zo is het ook met de schakeringen in het Nederlandse volk. Als die alle in hun veelkleurigheid leven en ageren, maar samenwerken, waar het vaderland het vraagt, zullen zij een sterke volkskracht tonen. Dat werd gedemonstreerd in het verzet. Als P.v.d.A. en N.V.V. door hun handhaving van het grote misver stand aan de bundeling schade doen, zullen zij de kracht van het volk daarentegen schaden. ZWITSAUNE gelee icTite hande Mr Chr. M. Pool onder scheiden Mr Chr. M. Pool. directeur van de bui tenlandse agrarische handelsaangelegen heden bij het departement van Land bouw, is benoemd tot commandeur in de Kroonorde van België. De versierselen behorende bij deze onderscheiding, zijn hem gisteren door de Belgische ambas sadeur, de heer E. Graeffe in diens ambtswoning overhandigd. De Grote Vier! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. in J dott wonderen P. L. de Gaav Fortman overleden In Zeist is Maandag in de ouderdom van 78 jaar overleden de heer P. L. de Gaay Fortman, die van 1923 tot 1937 burge meester van Donrecht is geweest. Vóór zijn Dordtse periode was de heer De Gaay Fortman burgemeester van Bun schoten en Ridderkerk en nog eerder of ficier der genie in N.O.-Indië. Hij was verder voorzitter van de Ned. Indische officierenvereniging en 21 jaar lang even eens van de Vereniging voor Chr. Op voeding en onderwijs voor blinde en slechtziende kinderen Bartimeus te Zeist. De thans overledene was een zoon van de bekende Amsterdamse predikant uit de Doleantietijd en behoorde tot de A.R.- partij. De begrafenis zal Vrijdag a.s. om 2 uur geschieden op de Nieuwe Alg. Begraaf plaats (nieuwe ingang) te Zeist. Burgemeesters voor Eemnes en Steenderen Met ingang van 16 Augustus is be noemd tot burgemeester van Steenderen de heer J. J. A. Kruijff, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Den Bommel. Tot burgemeester van Eemnes is. even eens met ingang van 16 Augustus, be noemd de heer J Ch. I. van Niekerk te Hilversum. Wat wilt U weten?) "/(fa ée*ts 6*. K.V.P. gaat over tot reorganisatie Jongeren van 18 jaar af kunnen lid worden De Katholieke Volkspartij zal Ingrij pend worden gereorganiseerd. Het partij bestuur heeft een aantal wijzigingen voorgesteld, die beogen de politieke be levenis in de gehele partij, maar vooral de afdelingen en bij de leden gaande maken. De jongeren zullen voortaan i hun 18de jaar af reeds actief en vol waardig lid van de K.V.P. kunnen zijn. Voorts is een speciale en permanente commissie in de maak, die haar aandeel noeten leveren in het sociaal-ec misch program van de partij. De voorstellen zullen ook een eind sn aan het tot een misbruik uitgegroeide systeem der groslijststemmingen. Voortaan zullen drie programma's 't be id en de richting van de K.V.P. bepa- n: het algemeen beginselprogram, dat m philosöphische inslag zal hebben; ver- ir een staatkundig program en een voor de grote massa geschikt en begrijpelijk verkiezingsprogram. Droef einde van rijke historie (Van een medewerker) Een stuk geschiedenis van de Joden in Nederland is dezer dagen afgesloten: de kerkeraad van de Nederl. Israëlieti- sche Hoofdsynagoge te Amsterdam heeft zijn dagelijks bestuur toestemming ver leend enige synagogen, waaronder de oudste van West-Europa aan de gemeen te Amsterdam te verkopen. Geruime tyd is hierover reeds onderhandeld, doch thans heeft deze tragische geschiedenis zijn einde gevonden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft en W. gemachtigd op het aanbod van de Joodse gemeente in te gaan. Er zal naar gestreefd worden de gebouwen aan het Jonas Daniël Meyerplein en de Ra- pentourgerstraat een toestemming te ven, welke strookt met de betekenis die zij in het verleden voor Amsterdam hebben gehad. Als de gemeente Amster- Studiebeurzen doktersassistente Evenals vorige jaren stelt het bestuur an de Eerste Nederlandse Academie oor Para-medische beroepen enige stu diebeurzen beschikbaar voor de oplei ding van doktersassistente. Universitaire benoemingen Aan dr M. J. Steenland, wetenschap pelijk ambtenaar aan de rijksuniversiteit te Leiden is opdracht verleend onderwijs geven in de experimentele natuurkun- aam deze universiteit; id. aan dr A. Brouwer, wetenschappelijk hoofdambte naar aldaar om onderwijs te geven in de palaeontologie. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver siteit te Utrecht is benoemd mr W. F. Prins, oud-hoogleraar aan de universiteit in Indonesië. M.i.-v. 1 September is aan dT B. J. D. Meeuwse op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lector aan de Technische Hogeschool te Delft. Aan mr S. Gerbrandy is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van het Algemeen Werkeloos heidsfonds dam deze synagogen niet had gekocht, zouden zij waarschijnlijk afgebroken zijn geworden en in de staat Israël her bouwd, mits Monumentenzorg hiertoe toestemming had verleend. Indien ech ter de profane bestemming van de voor malige grote synagoge niet strookt met de Joodse religieuze opvattingen, zal de heilige arke met de daarbij behorende marmeren omlijsting en randplaten naar Israël worden overgebracht om ,daar in een nieuw te bouwen synagoge te wor den geplaatst. In Nederland is geen sy nagoge die zich hiertoe leent. Deze hei lige arke dateert uit 1671. het bouwjaar van de synagoge. Prof. Gerretson met emeritaat Onvermoeibaar strijder voor ons Koninkrijk Aan prof. dr F. C. Gerretson, die 9 Februari j.l. 70 jaar is geworden, is m.i.v. 20 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoog leraar in de constitutionele geschiedenis van het Koninkrijk in Europa en ove: zee aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Gerretson, die in 1925 bij de op richting van de Indologische faculteit te Utrecht aldaar bijzonder hoogleraar werd en sedert 1938 buitengewoon hoogleraar, heeft zich voor de historiebeoefening het bijzonder van onze parlementaire geschiedenis en van onze betrekkingen met Indië een grote naam verworv Gepromoveerd in Heidelberg heeft hij vele kleinere studies, twee historische standaardwerken het licht doen zien, de Schriftelijke Nalatenschap van Groen van Prinsterer en de Geschiedenis der Koninklijke. Sedert zijn in 1923 te Leiden gehouden Van Almelo naar Ethiopië DOKTER TREKT DE WILDERNIS IN 1WONJI heet de plaats, waarheen dokter Sa lomons uit Almelo over een maand per vliegtuiq zal vertrekken. Daar in Ethiopië wacht deze huis arts een medisch en maatschappelijk avon tuur, even groots als schóón: de inrichting van een thans in aanbouw zijnd ziekenhuis van ten minste 30 bedden met polikliniek, het organi seren van een redelijke medische en klinische verzorging van de ruim honderd gezinnen in deze koffienederzetting van de Handelsvereni ging Amsterdam en voorts het uit een baaierd van ziekte en onweten- heid scheppen van draag lijke en hygiënische toestanden voor wellicht enige tienduizenden Abessijnse nomaden alles bijeengenomen lijks te vademen omvang, waarmee alleen al in de aanvangsfase een,10 a 15 millioen gulden gemoeid zullen zijn. Men stelle zich voor, zo vertelt ons dokter Sa- lomons, dat daar in de nieuwe koffieplantages van de Handelsvereni ging Amsterdam niets is op het gebied van medi sche verzorging. Er zijn drie pincetten, waarvan er twee constant verroest zijn en het derde alleen ;.:et do grootste moeite in staat van bruikbaar heid kan worden gehou den. Ook zijn er nog wat kininepillen en sulfata- bietten. Verder: de grote Of, ja er is toch nog een andere behuizing, die men met veel geweld de naam ziekenboeg zou kunnen geven. Een Ame rikaanse missionaris heeft er de leiding van. Deze geestelijke ziet als zijn voornaamste taak uiteraard de verkondi ging van het Evangelie en hij meent dit op de beste wijze te kunnen doen door te leven als de Ethiopiërs. Met inbegrip van de staat van vervui ling, waarin dezen zich als van ouds behaaglijk gevoelen Met grote moeite heeft de honderd man sterke Nederlandse kolonie van Wonji van hem gedaan gekregen, dat de Neder landse vrouwen zelf al thans één vertrek van dit gebouw luis- en stofvrij mogen houden en er twee bedden in mogen plaatsen, waarin deze vrouwen om beurten als verpleegster optreden wanneer er iemand ziele is. Het dichtstbijzijnde ziekenhuis is in Addis Abeba, dat op 100 km afstand ligt langs een slechte weg met 700 meter hoogteverschil. Als men niet hard ziek is, wli men die reis liever niet maken, en als men hard ziek is, kan men hem niet makqn. Thans zijn er dan sche pen en vrachtauto's doende, de reusachtige stalen constructies van Gorinchem naar Wonn nog vóór October een nieuw ziekenhuis ge bouwd moet worden. Want in October begint de eerste eigenlijke cam pagne. De H.V.A. wil zekerheid hebben, dat eventuele bedrijfsonge vallen deskundig behan deld kunnen worden. Al leen al de aanwezigheid van i dit Vrijlating der Duitse krijgsgevangenen Verzoek van Niemöller aan patriarch van Moskou Dr Martin Niemöller, heeft in zijn kwa liteit van hoofd van de buitenlandse dienst van de Duitse Evangelische Kerk, de patriarch van Moskou, Alexius, brief gezonden met het verzoek bij de Sowjet-Unie stappen te doen ter vrij lating van de Duitse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden. Het Duitse persbureau D.P.A. tekent hierbij aan, dat na een dergelijk verzoek door Niemöller in 1952 gedaan, een aan zienlijk aantal krijgsgevangenen vrijge laten is. inleiding over: Leidse Ideologie en In dische Realiteit, is hij een onvermoei baar strijder geweest tegen, de revohi- tionnaire aspiraties in de Nederlands- Indische betrekkingen. Deze inleiding heeft in niet geringe mate de stoot ge geven tot de oprichting van de Indolo gische faculteit te Utrecht. Na de oorlog heeft prof. Gerretson voor de C.H.U. zirtting gekregen in de Eerste Kamer, waar hij zijn inzichten immer met klem verdedigd heeft. Ook in menig tijdschrift, en dagbladartikel heeft hij duidelijk uit laiten komen, hoe hij over de gang van1 ons Koninkrijk in de laatste decennia dacht. Op 30 November 1950 is hij bij zyn zilveren ambtsjubileum als hoogleraar te Utrecht door velen op een hartelijke wijze gehuldigd. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Lopik P. de Jong, cand. te Zwijndrecht. Benoemd: tot vicaris te Axel S. den Blaauwen, vic. te Lisse. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Wildervank—Stadska, naai Th. Rutters, cand. te 's Gravenmoer, Academische Examens GRONINGEN, 27 Juli Geslaagd voor doet psychologie: K A Nap, Groningen en F J H Smulders, Udenhout (cum laude). ENGELS M.O.-A AMSTERDAM. 27 Juli Geslaagd voor M.O.-A Engels: HAL van Doornen, AmsteL. veen; J A van Hooren, "s-JIertogenbosch- M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN AMSTERDAM. 27 Juli Geslaagd voor xamen M.O. Handelswetenschappen A; B 'ansen. Rolde; J C van Halsena, Zwolle- rsfoort; P J van der Heiden'. A'dam; J Pingjtun;'A M J t NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG. 27 Juli Geslaagd; Th F J van Lotringen, Utrecht (Ie ged en H Pinckers, Valkenburg (L) (le ged.). Advertentie) VERWIJDERD MET W0NDER0U£J Weg met onhandige llkdoomrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui- verde wonderolie, Antiseptisch olie, Jodium en het pijnstlllen- le. Een flesje NOXACORN Llkdoommiddel van t. L35 m (Advertentie) Ik vind het een reuzenmiddel Mijn tafelkleed kon ik nooit goed schoon krijgen, maar met Castella Parels ging 't zonder moeite. Wollen dekens nam ik on derhanden, en ze werden als nieuw. Een wijnvlek op mijn lichte zomerjurk verdween als door een wonder met Castella Parels. Het vuilste goed van mijn vijf robbedoe zen (vier jongens en een meisje) be handel ik zonder wasmachine met Castella Parels. Het vuil vliegt er uit en de was is mij een stuk lich ter geworden. Ik vind 't een reu zenmiddel. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resul taten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmidc^l van de nieuwï tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukke lijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen ls genoeg, Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk 100 ®/o veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis I Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO- Nieuws 8.16 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw 9.35 Water standen 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters .00 „Met de Toeringa's op stap!- 11.45 Irijfsleven 1,00 Niei 1.20 Omroeporkest 2.00 "obo en piano 3.f~ muziek 4.15 Grar kers: Rijksdelen Overzee; Het Guyana'Sym- \msterdam" 6.00 Nieuws 6.16 Tour 6.25 Voor de jeugd 6.40 Reportage 7.00 Gesproken brief uit Londen :mentsmuzlek 7.20 Tour de France 7.30 Amusementsmuziek 7.45 Rhythmische muziek 8.00 Nieuws 8.05 Radio Philh. Orkest 9.05 „Vincent van Gogh", hoorspel 10.25 Orgelconcert 10.45 Sportactualiteiten 14.00 .00 Gramofoonmuzlek, Hilv< 1 II. 298 m. KRO: 7.00 Nlei Gram. 7.45 Gymnastiek 7 7.45 Mol Nederland is een der matigste landen van de wereldVerdere verhoging van de accijns op ge distilleerd is een aantasting Uwer persoonlijke vrijheid. Weest duswaakzaam 40. Op zekere dag vroeg hij aan Drinkwaard: „Wat er toch voor bijzonders aan mij te zien; als ik door het dorp loop, worden telkens de gor dijnen opgetrokken om me na te zien." Luchtig antwoordde Drinkwaard: „De een of anderekletsmajoor heeft verteld, dat ik bij de notaris geweest ben om jou als mijn erfgenaam te benoemen, en je weet hoe de mensen nu een maal zijn, ze krijgen er niet genoeg van om je i te kijken". Dit antwoord nam alle wantrouwen bij Paul weg, en toen hij een eigenaardige zinspeling op ving, dacht hij: „Wat een sukkels toch, Drink waard is niet zo gek als jullie denken." Toch was hij ook zelf over zijn positie gaan nadenken. Drinkwaard behandelde hem als een dat was waar, maar hoe zou het in de toekomst met hem gaan? Als Drinkwaard komt te vallen, zal er voor jou wel een legaatje over schieten, had zijn moeder zich eens laten ont vallen, maar Paul wilde zijn verhouding tot Drinkwaard niet tot een rekensommetje maken. Diep in zijn hart leefde de overtuiging, dat de boer hem niet in de kou zou laten staan en voorlopig was dit hem genoeg. Het voorjaar was gekomen. In de laag ge legen weilanden zwollen al enkele dodders bol rond. Een heel brutale lachte zelfs botergeel de zomer tegemoet. Dit nog schaarse geel bracht een onrustige klop in het boerenbloed. De stal tijd liep ten einde, elke morgen opnieuw keken de boeren door de schuif van de hooitil over de polder of ze al ergens koeien zagen lopen. Het waren spannende dagen, niemand wilde de eer ste zijn en wat werd het bij menigeen krap met het hooi. Behalve de vraag over het stal leegmaken bracht de verhuizing van de huurboeren spanning in de boerenwereld Tegen Mei betrokken alle huurboeren, wier pacht was afgelopen en die niet opnieuw hadden ingehuurd, hun nieuwe pachthoeven. Meestal was reeds maanden tevo ren bekend, wie verhuizen ging en welke stee nieuwe bewoners zou krijgen. Toch bracht elk jaar verrassingen; er waren boeren die ijselijk geheimzinnig te werk gingen en dat bracht span ning, want een boer weet graag wie zijn buren worden. Dit jaar had Drinkwaard voor de verrassing gezorgd. Ieder wist, dat een van zijn boerde rijen uit de pacht kwam en niet opnieuw inge huurd werd, maar niemand had er achter kun nen komen, wie op „Lommerrijk" zijn anker zou neergooien. Wel was Klaas van Aart Blok de laatste weken nogal dikwijls op de stee gezien, maar dat was de zoon van een doodgewone ar beider en dus geen huurder. Waarschijnlijk zou hij knecht worden bij de nieuwe boer, de jongen stond op trouwen en had met Kerstmis geen boer gezocht; op los daggelderen kon je niet trouwen. Van een informatie bij Klaas werd ech ter niemand wijzer, hij lachte een beetje en zei steeds: „Dat moet je aan Drinkwaard vragen." door C. BAARDMAN Aan Drinkwaard waagde niemand zich, men wist vooruit van een kouwe kermis thuis te ko men. Spoedig was het ogenblik aangebroken, dat de spanning werd opgeheven. Klaas Blok was ge trouwd en de volgende dag reeds ging hij de stee bewonen. Drinkwaard had het durven be staan een arbeidersjongen op zijn stee te zetten, 't Was ongehoord, zienderogen ging de boeren stand achteruit; met het huwelijk van Herman Prins was het hek van de dam gegaan en wie wist waar het einde zou wezen. Dominee Ver zicht had er ook al geen goed aan gedaan, de daggelders wisten wel, waarom ze zo met hem wegliepen. Jan en alleman durfde tegenwoordig boer worden en nu Drinkwaard ook al van dat hondje gebeten was, liep het helemaal mis; een stee verhuren aan Klaas Blok, een onecht kind van Willempie Hoogland! Een jaar geleden zou Jan Drinkwaard wel licht nog meegedaan hebben aan dit schande- geroep, maar de laatste maanden was alles in hem onderste boven gegooid. Kort na Nieuwjaar had hij Klaas Blok voor een paar dagen aangenomen om de sloten uit te baggeren. Elke Zaterdag, wanneer Klaas bij Paul zijn loon kwam halen, zorgde Drinkwaard er voor zelf in het kantoor te zijn. Een bepaald doel had hij hiermee niet; de re den was, dat Klaas, evenals Jan, door zijn na tuurlijke vader niet erkend werd, en dat trok hem blijkbaar aan. 't Was of hij door een praatje met Klaas dichter bij zijn zoon kwam te staan. Klaas meende in de belangstelling van de boer een kansje te zien en hij vertelde, dat hij in het voorjaar wilde gaan trouwen, maar nog steeds geen boer naar zijn zin had kunnen vin den; misschien dat Drinkwaard hem kon gebrui ken; op los werk trouwen was hem te riskant. Maar Drinkwaard had vast personeel genoeg en teleurgesteld sprak Klaas diezelfde Zater dagavond met zijn meisje over uitstel van hun huwelijk. Drinkwaard was echter na de vraag gaan pie keren; zijn eigen jongen had in dezelfde positie kunnen verkeren. Klaas kende ook zijn vader niet, Lommerlust kwam met Mei vrij... Zo sponnen de gedachten van de boer verder en ten slotte kwam hij tot een idee, waarvan hij eerst zelf terug schrok. Door een praatje met Paul wist hij er een ogenblik van los te komen, maar telkens betrapte hij er zich op, dat hij de naam van Klaas verbond met Lom merlust, waarbij hij een kinderachtig gevoel had alsof zijn eigen zoon achter de deur in spanning zijn besluit stond af te wachten. „Je wordt oud, Jan", mompelde hij tot zich zelf, maar hiermee was hij niet klaar. In bed bedacht hij, wat een opschudding het zou ge ven als hij een arbeider boer maakte, geen zet- boer, maar pachter. Bovendien ontdekte hij een speculatief element in het geval; misschien zou het tegenvallen, maar een mens met te veel voorspoed verlangt wel eens naar een strop, al durft hij zo iets niet zeggen. 's Maandags zocht hij Klaas op, die achter in de polder een schouw modder loste. Dadelijk stak hij van wal en zei: „Ik heb je Zaterdag gezegd, dat ik geen vast personeel gebruiken kon en dat is waar, maar zóu je geen zin hebben om zelf boer te worden?" 0.30 Morgendienst KRÖ-' en 11.45 Kamerkoor 12.00 Angelt (12.30—12.33 Land- igen 12 33—12,40 Voor ïewijzer 1.00 Nieuws lL, ^=..6 i piano 1.55 Gram. NCRV; 2 00 Omroep- irdlgheder icht 10.00 Kamermuziek 10 45 j f11.15—12.00 arbeiders1.00 *Nie 1.20 Amusemer 1.10 Mededel 155 Sport 2.00" Dansmuziek 2 30 Grar f -o Sport 5.00 Voor de kinderen 6.16 Sport 6.20 Gev. muziek 7 00 7.30 Recital 8.10 „Nature 6.00 Ni< Gev. p Recording" 8 I Twintig vragen 9,00 Nieuw. 12.00 Dansmuziek 12.45 Orkestconcert 145 Voor de kinderen 2.00 Gram. 2.25 Voordracht 3,10_ Gev. muziek 4.16 Mrs Dale's 4.45 Militair orkest 5.30 6.45 Hoorspel dagboek 4.30 Gra Orgelspel 6.00 Orkest :n Journaal 7.25 Sport 7.30 Ver- 12.00 Orkestconcert 2.15 Lichte muziek scital 5.00 Nieuw 7.00 Ni< zoekprogramma 8.00 Gev 9.00 Hoorspel 9. dausmuziek muziek 11,50-12.00 Niet NWDR. 309 i 1.10 Orkestcon Filmmuziek 4.25 Pianóre Gram. 7.00 Nieuws- 8.00 Hoorspel 9 05 Dar.— muze4k 9.4T Nieuws 10.10 Lichte muziek 14 15 Kamermuziek 12.00 Nieuws 12.25—1.00 Lich- Frankrljk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Opera muziek,, 1.00 Nieuws 1.20 Operamuziek 2.25 Hoorspel 4.50 Viool en piano 5.10 Orgel- recital 6.30 Amerikaanse uitzending 7.01 Bal letmuziek 7.58 Gram. 8.02 Orkestconcert 10 30 Cello en piano 11.00 Gram. 14.45—12.00 Nieuws Brussel. 324 m. 14.45 Gram. 12 34 Koorzang 1.00 Nieuws 1.15 Orgelrecital 2 00 Engelse les 2,15 Gram. 2.30 Franse les 2 45 Gram 3 00 Orkestmuziek 4.00 Operamuzdek 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5,15 Voor de kinderen 6.15 Koor- 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 40 a. 8.10 Klankbeeld 8.40 Verzoekprogram- J.25 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Orkestcon cert 10.35 Gev. muziek 10.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Lichte muziek 100 Nieuws 1.16 Gram. 4.05 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 6.00 Voor de soldaten 6 30 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Hoorspelen ÏO'OO Nieuws 10.25 Lichte muziek 10.55 Nieuws. Engeland. BBC European Service. Uitzen- ffiP Magische figuur Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. Bleu, 2. moed, lef, 3. gevangenis, 4. hoofdmatras gewaad, 5, deel etmaal. Oplossing vorige puzzle BA BY, ba ker, be ker, SIT TER. het

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2