Simon Vestdijks visie op het Verraad Psychologische poging om Ji das in eer te herstellen Illegaal uitgevoerd geld werd verspeeld Opa Schram wil nu weer naar Lourdes (en terug) lopen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 X MAANDAG 26 JULI 1951 De grootheid van Judas 't TV70RDT OF t IS al een gemeenplaats, de romancier-essayist-dichter S. Vestdijk (de volgorde beslist niet over de rangorde dezer drie be gaafdheden) èen duivelskunstenaar te noemen. Hij is dit ook als psycho- lóog die in'zijn laatste romans De-dokter en het lichte1 Meisje en Schandalen hellevaarten onderneemt naar de meest zwarte schachten in 's mensen psyche. Fascinerend vanwege de, absurditeit is het korte essay over, De grootheid' van Judas een psychologische speculatie met het doel Judas 'te rehabiliteren, waarvan hij opmerkt: Dë behoefte om hem in eer té "her stellen is niet van vandaag of gisteren, We herinneren er aan, dat kort na de eerste wereldoorlog in het Rus land der toenmalige bolsjewieken een standbeeld vóór dé verrader werd onthuld. Dit „onthuld" heeft diepe zin: een. geestelijke onthulling, ont maskering beduidend. Vestdijk weet van drieërlei visie op het verraad van Judas: le hij was teleur gesteld.in het uitblijven van hét te stich ten .Messias'rü'k .en wilde door. zijn ver raad Jezus hiertoe' aansporen,,anders ge zegd: forceren; 2e hij zat vol wrok afgunst ten opzichte TfESTDJJK geeft andere, een vier Jezus zelf of r der andere'^ discipelen; 3e hij was als verrader gen wej-ktuig der voor zienigheid. - "De eerste en tweede visie verschillen in weien niet zo veel: Judas wil het heft in handen nemen, een Lucifer" ..bezield door trots en onstandigheid en gekwetste eigenliefde'' AIS Instrument van de voorbeschikking is Judas denkbaar in'alle graduaties van bewustwordjhg: Blijft" deze graad zeer gering of ontbreekt hij,1 dan'onderscheidt Jydas zich in beginsel niet van de knech ten van Kajafas of de soldaten van'Plla- tus en verliest hij vérder allé belang voor ons. U ziet, hoe speculatief'deze psycho logische kijk ,is. als U .de auteur, duize- lingwekkend-absurde sprongen ziet ma ken naar-een Ju'das-verheerlijking. uit gaande van het raadsplan Gods: Jezus had-de verrader meer nodig dan deze zijn Meester: immers. Judas moest Hem door verraad overleveren aan Zijn doods vijanden', is als een vérkorene tot die daad haast even goddelijk als Jezus zelf. andere, een'vierde "visie op Judas, om hem tè.rehabiliteren. Hij noerr»t deze: alge- roéen-menëelijk. Laat ons zien, of en hoe dit aanvaardbaar wordt gefantaseerd. .Hij.gaat nl. uit van deze psychologische wet: .„Overal :waar'een Meester vat krijgt op ons leven heeft deze; magische - daant-everwisseling plaats:- de -kunstenaar wordt (gelijk aanbde kunstenaar. die hij bewondert, de leerling identificeert zic-h me.t Óe leraar, de gelovige streeft er naar -"deel-te hebben aan de godmens, de be wonderde vriend drukt het stempel van zijn karakter op ons -Tot zover kunnen we Vestdijk verstaan. Maar dan vervolgt hij: „En toch, zodra wij met de vereenzelviging ernst maken. verzet iets in ons zich er tegen. Een ge- heime weerbarstigheid verijdelt de me tamorphose (gedaanteverwisseling). Niet omdat wij „onszelf" willen blijven al zullen wij het vaak zo formuleren maar.-.zeer- letterlijk,- omdat .w ij.-- -de e n.d e-r n i e t -w i 11 e n - w e r de n". (De-auteur onderstreept). Vestdijk licht dit toe met vele voor- beelden. „Er zijn gelovigen, die God niet beter weten te eren dan door de kloof tüssen God en schepsel tot het uiterste te verwijden en daar er geen wijder kloof bestaat dan de ontkenning, ontkennen tij God'-. Tot zulke „gelovigen" rekent Vdlt- dijk zichzelf, als hij beweert, dat een God die ondoorgrondelijk is, in feite niet be staat. Absurde'en tegelijk naïeve kijk op het Godsbestaan: wat ondoorgronde- lijk-is, b.v. liefde en schoonheid, bestaat in de grond van de zaak niet. Dwaze redeneringen, want als God te doorgron den, te begrijpen was, zou Hij juist daar door "opgehouden-hebben Godte zijn,- d. w.z.-te. bestaan. We-begrijpen nu enigszins-de rehabili- tatie. vanJudas... die „ais-enige discipel zjch. te weelgesteld heeft tegen de on- wèerstaanbare drang, tot gelijkwording .aan .iets waaraan men niét gelijk worden njag. Als een monster liét hij zich uit stoten uit de gemeenschap der heiligen- ai-të-héiligen (d.w.z. zijn mede-discipelen die streefden haër een identificatie met de Meester) en hing zich óp, minder uit Wróegïrig'om een daad waar hij spijt van had 'dan órh teorttkorften aan een liefde en een verering, die tot' menselijk onbe grijpelijke middelen de toevluchthad moeten nemen" om zich te kunnen uiten". ZEGGEN we te veel als wij- hier de ab surditeit ten top zien geklommen? De liefde voor: de Meester zou -zich hebben geuit in het verraad, opdat de Meester - niet-zou worden- neergehaald4n-het platte vlak van zijn discipel. ,die_nie_t meer wil de wezen dan een. erbarmelijke s'chëlm:' het verraad diende dus een afstand tus sen. Meester en leerling te scheppen. Ge ziet: Judas gerehabiliteerd: hij be doelde het zo vroom, net als hij, die, door God te ontkennen. Hem het hoogst meent te vereren. Vestdijk zegt het zó: „Zonde is hier te- ge.ljjk -zonde en eredienst aan-God'i Ge moedelijk is Vestdijks toon als hij laat volgen: „Laten wij aannemen, dat Jezus hem (Judas) begrepen heeft. Hij, die ons de gelijkenis van de Farizeeër en de tol lenaar naliet, kan daar geen moeite mee - hebben gehad." - „Moeite mee hebben gehad?" In elk geval: groot verdriet, want Jezus heeft hem doorzien. Hoe teer zegt hij het in - het hogepriesterlijk gebed: „die Gij, Va- - "der, mij gegeven hebt, heb ik bewaard en niemand uit hen is verloren gegaan dan de zoon- der verderfenis, opdat de Schrift vervuld worde".- In dit vaste weten alleen vond de Meester rust. Want ook Judas behoorde bij degenen; Hem gegeven van de Vader. Langs een wëg van gehoorzaamheid aan de Vader, een lijdensweg heeft Jeziis dat smartelijk' Inzicht in Judas' verraad gë- wbnneh Dat verliezen van één die Hem toch gegeven was, behoorde bij Zijn ontzag lijke leed, en na de kus van het verraad Eens met wetsontwerp Commissie adviseerthef arbiterverbod voor vrouwen op De vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer heeft haar voorlopig verstag uitgebracht over het wetsontwerp „Opheffing van het verbod voor vrou wen om arbiter te zijn". De commissi' kan zich, vooral nu de vrouw ook rech- r kan zijn, volkomen met de strekking in het ontwerp verenigen. De commissie heeft erop aangedrongen, een bepaling op te nemen, die de vrouw bevoegd verklaart als scheidsman op le treden, zonder dat z(j daarbij de bewil liging van haar man nodig heeft, ovei haar inkomsten daaruit vr\j te beschik ken en alle daaruit voortvloeiende rechtshandelingen te verrichten geven van kwijting en het verschijnen in rechten daaronder begrepen zonder bijstand van haar man. Dr Beel opende R.T.C. van het U.S.A. Minister dr L. J. M. Beel heeft Zater dagmorgen in de Witte Sociëteit te Den Haag de ronde-tafelconferentie geopend het Instituut International der Scien- cesAdministratives, die zich beoefening der bestuurswetenschappen ten doel stelt. In zijn openingsrede vestigde de min. er de aandacht op, dat de Nederlandse re gering een bijeenkomst van het I.I-S.A öp Nederlandse bodem toejuicht. Dr Beel herinnerde: er aan, dat in Nederland de betekenis van de bestuurswetenschappen de noodzaak van haar bestudering op universitair peil,, eigenlijk pas na de tweede wereldoorlog algemene erkenning heeft gevonden. Na een periode var ringe belangstelling is er thans aan scheidene universitenten voor het vak administratief recht een bijzondere leer stoel en ook de instelling van het- in stituut is een bewijs van de toenemende interesse in dit vak. De minister had. een apart woord voor prof. Van Poelje, die als bestuurslid van het instituut veel.v.oor het administratief recht heeft, gedaan. In de hof der olijven noemt' Hij die éne: „Vriend alsof Hij hém nog een laatste hand tót'terugkeer bood. Hij zei niet, wat wij hadden verwacht: „Verdoemeling" Vestdijk" doet niets anders dan waarhe den van het Evangelie op de kop zet- tèn eri dus de caricatuür 'er van teke nen Inderdaad: dë-afstand" tussen de Meester en de jongeren kon éh mocht niet dóór identificatie' (vereenzelviging) overbrugd worden:'Pètrus belijdt dit na de wonderbare visvangst,1 als hij, op de! knieën, uitroept: „Ga uit van mij, want ik ben een zondig mens". Daardoor, 0 paradox vanhet "gelóóf komt hij de Meester aldoor "nadèr, wordt hij al meer Hem gelijkvormig. TTOE keurig heeft Vestdijk de misdaad van de verrader verpakt.' Hij jongleert met het verraad. Inderdaad: Judas wilde niet Worden als dé Meester, doch niet uit deemoed, maar uit' ontembarehoogmoed: hij wildé "Jezus dwingen zich met hem, Judas, te'encanailleren. Dat ziet Vestdijk' niet, omdat'hij de zin van Jezus' kruis gang niet aanvaardt: Judas Wenst niét met de Meestér onder 'te gaari, (evenmin als de anderen, die eerst later die onder gang hebben verstaan en aanvaard) en langs de listige., .goedkope omweg van het verraad zocht .Judas het beloofde .Ko ninkrijk. Vestdijk kleineert zijn wroe ging op de vroege morgen van Goede Vrijdag door te zeggen, dat hij zich op hing niet zózeer uit berouw maar om te ontkomen aan een liefde en verering, die hij let wel Sléchts door verraad bewijzen kon. Toch is van de omkering van de waar heid nog iets van haar eigenlijk karakter overgebleven: tot het laatste toe heeft Judas "ondervonden" wat de'psalmist "zegt: Bij de verkeerde bewijst Gij U eën wor stelaar (ps. 18). .Om Judas' ziel hebben Satan en God geworsteld, ook in het laatste woord nog van Christus: „Vriend, verraadt ge de zoon des mensen met een kus?" Toen is Judas ontkomen aan de liefde van zijn Meester al is het waar, dat zó de Schrift moest vervuld worden. We komen met dit mysterie niet uit Ietwat spottend zegt Vestdijk „van de jongeren": „Allemaal heilanden in de maak, deze eenvoudige vissers". Inder daad: .Paulas zei- het zov^-Niet ik .leef, T j e* Christus"Tëeff in-ratfV-En wat de -In Ae Staatscourant van J-l. Vrudag is idèntificëtie betreft,- waaraan Judas-wilde opgenomen een regeling inzake de sa larissen en andere arbeidsvoorwaarden voor het administratief personeel dat werkzaam is in het binnenbeurtvaar- bedrijf. De zelfde Staatscourant bevat besluit van- het college van rljksbe- wljziging in het Nederlandse uitvoer gestegen Volgens de door het Centraal Bureau ior ;de Statistiek samengestelde vot lopigé -gegevens bedroeg de waarde v inVoer iri Juni 861 millioen Cv. 0 millioen), terwijl voor een waarde J. 724 millipen (v.m. 700 millioen) Werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 84 (v.m. 82). Beneluxlanden accoord met invoerrechtenverlaging België, Nederland en Luxemburg gaan in principe accoord met" het plan in drie jaar hgt ni.vea.u der .invoerrechten in de gehele "wereld met 30 procent te verla gen, zo deelt het secretariaat van dt G.A.T.T- (algemene overeenkomst inzaki tarieven.en.handels) mede. Volgens" het plan,, dat werd voorgesteld dóór Frankrijk, zouden de regeringen zich verplichten het gemiddelde percentage van haar. invoerrechten in de drie opeen volgende jaren telkens met 10 procent per laar te verlagen. Binnenbeurtvaart en loodgieters ontkomen, de apostel Johannes durft zeggen: „Wij weten dat als Hij zal ge openbaard zijn, wij Hem zullen gelijk worden, want' wij zullen Hem zien gelijk Hij is". A. WAPENAAR Uit: „Essays, in duo decimo". Uitg. J. M. Meulenhoff,. Amsterdam. Tot NVV. KAB en CNV „Herstel de eenheid", zegt Ned. Vakcentrale Tevens vetzoek om opname in Stichting V. d. Arbeid (Van een onzer verslaggevers) De verbreking van de samenwerking tussen de drie vakorganisaties In de Raad van Vakcentralenheeft de Nederlandse Vakcentrale dé 20.000" leden omvatten de, bond, welke ijvert voör de belangen van diegenen, op wier, inkomsten geen bindende loonregelingen van toepassing zijn doen "besluiten een adres te zen den aan het N.V.V., de K.AJ3. en het C.N.V., waarin.het hoogst betreurens waardig wordt geacht, dat de eenheid van de Nederlandse vakbeweging door de jongste ontwikkeling in gevaar wordt gebracht. De Nederlandse Vakcentrale "heeft ~op en Zaterdag in Den Haag gehouden hoofdbesturen vergadering een motie aan genomen, waarin een beroep gedaan wordt op de drie organisaties in- geza menlijk overleg, waaraan ook zij wil deelnemen, te trachten tot een herstel a een gereglementeerde samenwerking komen, waarin dan ook de N.V.C. moet worden opgenomen. De N.V.C. stelt zich op. het. standpunt, .dat de eenheid, van-de bonafide Nederlandse vakorganisaties niet opgeofferd, mag. wórden ,aan de ver schillen in politieke opvattingen of gods dienstige .inzichten. Zij meent, dat allen, die in de vakbeweging een taak hebben vervullen voor. de grote waarde yan de vrijheid daarvan hebben pal te staan. Voorts wordt de hoop uitgesproken, dat de zeer scherpe strijd, zoals die voor de tweede, wereldoorlog bestond, niet zal te rugkeren. De Ned. Vakcentrale heeft het verzoek gedaan, nu er haars inziens wijzigingen in de Stichting vah de Arbeid als gevolg van de ontstane situatie zullen moeten plaats hebben, ook in deze stichting te worden opgenomen. Granaat op Noors schip Het Noorsè motorschip „Nordvard" heeft geseind, dat het bij Malta door een granaat van een onbekend oorlogsschip Is getroffen. Het schip werd" licht bescha digd. middelaars over-v—0 glement van het vacantiebonnenfond: voor het- loodgieters- en fittersbedrjjf voor het rijwielkleinbedrijf. Gedistilleerd-museum in Schiedam Na langdurige onderhandelingen tus sen de gedistilleerd industrie te Schie dam is thans in pricipe overeenstemming bereikt over het vestigen van een Natio naal gedistilleerd museum in de voorma lige korenbeurs te.Schiedam. Het museum zal niet alleen gericht zijn op de" drinkindustrle, maar ook op de nevenbedrijven daarvan-, zoals de glas industrie, de kurken- en capsules-indus trie etc. Zo zal bijvoorbeeld ook aandacht worden besteed 'aan de ontwikkeling van de fruitteelt-in het Westland, welke in belangrijke mate. te danken is aan afval producten van de jeneverindustrie. Diesel-electrische tractie op „Millioenen-lijn" Maandag 2 Augustus zal op de ,.mil- lioenen-lijn-Heerlen-Simpelveld-Schin op Geulle" diesel-electrische tractie worden ingevoerd. Van die dag af zal ieder uur in beide richtingen een diesel-electrische trein - rijden in de "dienstregeling, die reeds'.in de reisgids is Opgenomen. "In het tijdvak van 2" Augustus tot én met 12 September' Zullen deze diesel-treinen worden doorgevoerd haar en van het sta tion Valkenburg. De Haagse Post onder nieuwe directie De heer J. B. Th.- Spaan te Amsterdam' is afgetreden als directeur van het week blad De Haagse Post. De directie wordt thans uitgeoefend door de heer Th. Vis ser. tevens chef-exploitatie van het dag blad De Telegraaf. De H. P. werd In Mei 1952 gekocht door de N.V. Europese Pu-, bliciteitsmaatschappij te Amsterdam. De ze "heeft het blad onlangs verkocht aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Periodieken „Pres Ura", een exploitatie- maatschappij, waarvan de meerderheid der aandelen in het bézit is van De Tele graaf té Amsterdam. Onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Ver. voor Luchtvaart, afd. Modelvliegtuig bouw. zal ook dit jaar op „De Paalberg" in Ermelo weer een lucht vaartkamp worden gehouden, van 2 t'm 9 Augustus. De nationale wedstrijden worden gehouden op Donderdagmiddag 5 Augustus. Pres. Coty schonk vier chèques Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Den Haag heeft president Coty aan bur gemeester Sohokking van Den Haag een chèque ten bedrage van 2000.over handigd. President Coty heeft goed gevonden, dat het geld naar goeddunken mag worden besteed. Het gemeentebestuur zal nader overleggen voor welk sociaal doel in de gemeente deze gift zal worden bestemd. Bij zijn bezoek aan Rotterdam heeft de president burgemeester mr G. E. van Walsum drie cheques ter hand gesteld, te weten één ter waarde van duizend gul den voor de inrichting voor doofstom men-onderwijs, één ten bedrage van vijf honderd gulden voor het oogziekenhuis en één ter grootte van tweeduizend gul den voor nader door de burgemeester te bepalen doeleinden. Record-wandeling in de regen De 43-jarige Vic Stone heeft heen en terug van Blackpool naar Manchester, een afstand van ruim 160 kilometer, in 17 uur 22 min. 26 sec. gewandeld. De beste tijd welke ooit op dit traject gemaakt is. Hij kwam in opmerkelijk frisse toestand aan. Gedurende 12 uur heeft het tijdens zijn wandeling geregend. Vijl maanden geëist Voor de economische politierechter Maastricht mr H. van Disch is Vrijdag tegen de Poolse Belg J. P. K. vijf maan den m.a. geëist, en tegen de chef van het grenswisselkantoor te Maastricht P. F. eveneens vijf maanden. K. zou f 15000 hem verstrekt -door F-., illegaal Duitsland hebben uitgevoerd. In Neuen- ahr heeft K. de gehele som verspeeld, en kon het geleende geld dus niet terugbeta len. E- zat met een kastekort daar hij In totaal reeds f 35.000 aan K. had geleend en deelde ten einde raad zijn directie mee, hoe dit was gekomen, waarin zaak aan het rollen was gebracht in Heerlen werd gearresteerd. In het pleidooi dat mr Sanders hield voor K., heeft de verdediger verklaard, dat de verdachte bij het vooronderzoek zo behandeld was, dat hij nog altijd onder medische controle staat en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. In een cel van het politiebureau Heerlen heeft hij kans gezien een van de luchtkoker te vernielen en t' stukken gewapend glas ter grootte 30 40 cm af te breken. Toen een agent van politie de cel betrad kalmeren, ging hij, zoals de commissaris van politie ons verklaarde, als ~',J i wild „NU KAN HET NOG Opa Schram, nog maar een paar dagen terug van zijn wandeltocht heen en terug naar Rome (samen meer dan 5000 km) heeft nu al weer plannen om opnieuw te gaan wandelen. Nog dit jaar wil hij wéér een tocht gaan maken: Lourd< 2600 km. Het reisplan kan Opa Schram echter nog niet opstellen, want, nadat op de dag van zijn terugkeer de huldiging om 1 uur 's nachts definitief was afgeslo ten wat Driebergen betrof de. volgende dag al weer tijdig uit de veren, om te beginnen aan het beantwoor den van de stapels brieven, die de post naar zijn huls had gebracht. „Ik wil graag" iedereen netjes bedanken", zegt hij, „want ze zijn overal zo hartelijk geweest, maar ik kan hét allemaal niet zo vlug klaar krijgen". Want Opa is met zijn 67 jaar vlugger met. zijn benen dan met de pen. En er wacht nog zoveelEerst de vierdaagse, dan een ontvangst in Almelo, waar hij vanuit Nijmegen naar toe gaat en dan, naar Opa pas vernomen heeft, op 14 Aug. een huldiging in Den Haag: Als dat alle maal is gepasseerd, komt er van schrij ven nóg niet veel. Want dan wordt ei weer een nieuw reisplan opgesteld. Nog vóór de herfst denkt Opa dan al weer onderweg te zijn, nu Droevig einde van een 3-daagse fietstocht Een 16-jarigè" deelneemster werd op slag gedood Gisteren heeft zich bij het passeren /an de deelnemers aan de driedaagse fietstochten op de verkeersweg Breda— Gorkum bij Keizersvèer een ongeluk voorgedaan dat het leven heeft gekost van de 16-jarige deelneemster M. Pa- cilly uit Den Bosoh. Waarschijnlijk doordat enkele fietsers te veel ruimte op de verkeersweg, in "beslag namen is het slachtoffer door een passerende vrachtauto geraakt. Zij kwam te vallen en kreeg een der achterwielen over zich heen. Het meisje was vrijwel Alle feestelijkheden voor Zaterdag in op slag dood. Den Bosch in verband met de tocht wer dén "afgelast. Besluit van de cursus voor dirigenten georganiseerd. De docenten ren ditmaal de Haagse dirigent Willem van Otterloo en de Duitse dirigent Fer dinand Leitner. Vier weken lang hebben beide docenten 26 cursisten de weg -ge-, wezen in de doolhof van de orkestdirec tie.- We hebben de slotconcerten meege maakt - en zullen naar aanleiding hier van nog wei iets publiceren. Voorlopig zij gemeld, dat zowel cursisten als or kestleden zeer enthousiast wareti over de manier, waarop Van Otterloo en Leitner de cursus geleid hadden. Jonge dirigen ten uit Duitsland, Zweden, Israël, Noor wegen. Canada, Zwitserland, India,- Aus tralië, Engeland, Finland, België en Ne derland hebben de cursus bijgewoond. En de resultaten zijn zeer bevredigend. Za terdag was het laatste leerlingenconcert In deK.R.O.-studio te Hilversum. Da di recteur van de programmadienst van de Ned. Radio Unie, de heer E. Bomli, dank te docenten, orkestleden (Radio Philh- Orkest) en cursisten voor de prettige sa- nenwerking. Na afloop van deze slotuit- ■oering was er in kasteel Nijenrode te Breukelen een gezellig samenzijn,, waar het befaamde gultaar-duo Ida Presti en Alexandre Lagoya werken van Dowland, Bach, Carulli, Granados en De Falla speelde. Uniek guitaarspel. De voorzitter dé Ned. Radio Unie, prof. Kors, sprak nog enkele dankwoorden voor deze cur- speciaal op de harmonieuze sfeer, waaronder de cursus gegeven werd. Het is verheugend, dat er tegenwoordig zoveel aandacht geschonken wordt aan de aankomende dirigenten. De Ned. Radio Unie doet daarmee baanbrekend werk.' Corn. Basoski De acteur Luc Lutz van de Haagsche Comedie hoeft deze week in het Gem. ziekenhuis een maagoperatie ondergaan. ternieuw karretje op kogellagers, dat hij kant en klaar thuis krijgt met het op schrift: Holland-Lourdes v.v.. „Nu kén ik het nog en volgend jaar misschien niet meer", vindt Opa schram, „laat mij Hembrugverbinding is thans geheel hersteld De pontverbinding bij- de Hembrug is, naar de K N.A.C. ons .mededeelt, geheel hersteld. De vertraging, welke het keer op de weg AmsterdamAlkmaar ondervond - door hèrstellingswerkzaam- heden aan een: der grote Hembrugpon- ten, zou oorspronkelijk tot Maandag 26 Juli duren. Dë snelle uitvoering van ze werkzaamheden heeft het echter gelijkgemaaktde pont reeds voor a.s. weekeinde weer- in de vaart te .brengen. Propagandadienst C.H.U. kreeg een auto Ere-rondjes te Lunieren Op de Zomerconférentie der C. H. U. Lunteren had een aardige handeling splin- plaats. Uit de giften, bijeengebracht bij —'"het 45-jarig bestaan der Unie, een Volkswagen aangeschaft, d; het hoofdbestuur der C. H. U. werd overhandigd. Namens hej; organisatiecomité voerde de heer W. Wagenaar te 's-Gravenhage. op humoristische wijze het woord.Hef verheugde hem zeer, dat men nu tot de overdracht kon overgaan. Een 'filmtoe stel met toebehoren zal in September het geheel completeren en de Propa- gandadienst der Unie kan dan „met groot materiaal" uitrukken. Mr dr J. van Bruggen, penningmees- ter der Unie, bedankte op de hem eigen prettige wijze voor het gaarne de geschenk. En na deze korte speechjes werd de nieuwe auto onder luid gejuich zijn erè-rondjes doorgestuurd. beest te keer en bedreigde de agent met de gevaarlijke stukken glas. Deze heeft toen een grote stok gegre pen om te trachten, de glasstukken uit de handen van de man te slaan. Daarbij is de arrestant, naar achteraf gebleken _ls, ^waarschijnlijk aan het oog gewond. Pasgeboren kind werd vermoord In de maand Juni 1951 verdween plot seling te Schoonoord een pasgeboren kind, waarna .de vader, van de jonge moed.er beweerde, dat de kleine bij pleegouders was ondergebracht. Hij wei gerde evenwel pertinent te vertellen, waar de baby zich bevond, niettegen staande de burgemeester van Sleen waaronder Schoonoord ressorteert die door de kantonrechter als voogd was aangesteld, zijn pupil opeiste. De vader van de jonge moeder H. P. te Schoon oord heeft toen enige tijd in praeventieve hechtenis doorgebracht op vermoeden van verduistering van staat, doch later moest hij weer op vrije voeten worden gesteld, Een vervolging wegens het ont trekken van een kind aan Justitie en politie werd daarna ingesteld, doch zo wel door de arrondissementsrechtbank te Assen als door het gerechtshof te Leeu- aren werd -verdachte vrijgesproken. Inmiddels begonnen de aanwijzingen, dat het -kind vermoord -was, zich even wel op te stapelen.- Zaterdag heeft P., landarbeider van beroep en 45 jaar voor de rechter-commissaris van de arrondissementsrechtbank te Assen de moord bekend. Hij heeft het kind gedood door het zo maar in het varkenshok neer te leggen. Uitspraak Alg. Expl. Mij twee weken aangehouden De uitspraak in 'de zaak betreffende de Algemene Exploratiemaatschappij is door de kantonrechter te Den Haag veertien dagen aangehouden. Men zal zich herin neren, dat een der aandeelhouders van deze maatschappij een vórdering daar tegen had doen instellen, wegens ver meende onregelmatigheden EEN VADER PROTESTEERT De vader van Derek. Bentley, de En gelse jongen die het vorig jaar werd opgehangen wegens moord op een po litieman, zal de schrijver van het toneel stuk Murderstory gerechtelijk vervolgen, omdat de auteur kennelijk zijn stuk heeft gebaseerd óp de zaak-Bentley. De schrijveT, Kennedy, ontkent dit beslist. De kranten waj-en enthousiast over zijn stuk, dat een felle aanklacht is tegen de doodstraf. „Spring er eens over en naai een flesje bier.... op mijn kosterü" Oefening-HauJ Vijf patrouilleboten van Oranje „gezonken" Gedurende dé zesde dag van de oefe ning „Haul" werd in het Zuidelijk ge deelte van de Noordzee tussen Harwich cn Den Haag een „gevecht" geleverd tussen een aantal „Oranje" snelvarende patrouilleboten en de Britse torpedo- bootjagers „Obdurate" en „Diamond" va-n de blauwe strijdkrachten. De beide ja gers werden hierbij geassisteerd door vliegtuigen van Coastal Command van de RAF. Toen bij het invallen van de duisternis het gevecht werd afgebroken maakten zij aanspraak op het vernieti gen van vijf van deze Oranjevaartuigen. Het squadron van de Kon. Luchtmacht, gestationneerd in het vliegkamp Val kenburg, is speciaal belast met convooi- besoherming en heeft tijdens de oefening Haul al veel samengewerkt met de Ko ninklijke Marine. De „vijand" werd met succes door Meteor-straaljagers bestre den en verschillende -vijandelijke toe stellen zijn „buiten gevecht gesteld". De Willem Ruys arriveert Woensdag te Rotterdam Het m.s. „Willem Ruys", wordt uit In donesië, Malakka en Ceylon te Rotter dam verwacht. Op deze 39e thuisreis ver voert het schip in totaal 966 passagiers, onder wie 50 reizigers voor tussentrajec- ten en slechts 210 kinderen beneden 12 Jaar. De ontscheping der passagiers zal, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, Woensdagmorgen om 8 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd een aanvang némen- Het schip "heeft ditmaal opmerkelijk vèel repatriërende Ned. onderwijskrach ten aan boord, n.l. vijf professoren en lectoren van de universiteit van Indone sië, o.w. Brof. dr L. W. Kuilman, voor zitter van de "faculteit der landbouwwe tenschappen en hoogleraar in de plantén- physlologie (komt met pensioen); vier di recteuren van middelbare scholen, o.w. dr F. L. Zwaan, rector van het Bandoengs Lyceum en elf leraren. Onder de overige passagiers bevinden zich voorts de zen dingspredikanten G. D. Kuiper en G. J* hoïd SCHEPEN Proeven in Frankrijk Gelaste rails verhogen het rijcomfort Rubber onderleggers deden slijtage verminderen De Nederlandse Spoorwegen zullen tussen Vénlo en Roermond proeven men met .gelaste rails van ca één km lengte, om het rijcomfort te verhogen en de railslijtage te reduceren. Maar in Frankrijk is men aL enige tijd. met dit soort proeven bezig De gelaste railstukken zijn hier acht honderd meter lang en dé spoorstaven hebben gegroefde rubber onderleggers, :o worden aangebracht, dat de elas- tioiteit het gunstigst werkt. Zo is meei dan duizend kilometer van het Franse rail-net van dergelijke rails voorzien. De reizigers zijn er enthousiast over, „Net of de wagens over de rails glijden", ver klaarden zij. Maar de Franse Spoorwegen zijn niet minder geestdriftig. Want zij hebben bemerkt, dat de slijtage aan rails en materieel aanmefkelük minder is ge worden. Electrisch scheren in Franse treinen Dé Franse spoorwegen zijn er toe.over gegaan in diverse treinen stopcontacten aan te brengen opdat de reizigers zich onderweg zelf kunnen scheren. Nog meer Franse onder scheidingen Behalve aan de reeds door óns ge noemde personen heeft president Coty ook onderscheidingen verleend aan de heer D. J. van Wijnen, hoofd van de afd. Nieuwsvoorziening van de directie voor lichting Buitenland, die benoemd werd tot officier in de orde van de Zwarte Ster. De heer Rob. Peerehoom, hoofdredac teur van de Oprechte Haarlemse Courant benoemd tot Commandeur Sd de Zwarte Ster. Een zelfde onderscheiding kree.j prof. dr. J. B. Kors. voorzitter van de Radio-Unie. Tot Offidier in de Zwarte Ster zijn be noemd mr. A. Stempels, voorzitter van de Rotterdamse Journalistenvereniging i de heer H. J. v. d. Broek, directeur an de Wereldomroep. Naar wij vernemen zijn ook de heren D. J. Lambooy, hoofdredacteur van A.N.P. en D. J. F. de Man, chef directie voorlichting van het departement Buitenlandse Zaken, benoemd tot i mandeur ln de Orde van de Zwarte Ster •an Frankrijk. Nu ook evacuatie van dorpen in 't land van Tito De vloedgolf van de Donau, die ach tereenvolgens in Duitsland. Oostenrijk en Hongarije ernstige schade en veel leed heeft veroorzaakt, heeft thans Joe- vië bereikt. De evacuatie van dor pen langs de Donau is begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7