Voor echtpaar 27 gulden per week ouderdomspensioen Huishoudelijke zorgen en grootste genoegen een autotochtje ,Van overgang naar K.V.P. kan geen sprake zijn" Griekse koningspaar biedt een grote boottocht aan De Fransen vernietigden mijn gesproken commentaar tA f* BÊ m m Groot vliegtuig brandend in zee gestort? ZENUW STELSELsCENTMALE India doet een oproep aan Canada en Polen Deltaplan lost problemen van verdroging en verzilting op Liberia verlangt uitbreiding van handelsrelaties met Nederland 6 MAANDAG 26 JU1.I 195* HET LOT VAN BRITSE OUDEN VAN DAGEN Hoe leven de bejaarden onder de sociale voorzorg in Engeland? Volgens een onlangs te Londen gepubliceerd overzicht kunnen de meesten er komen, maar meer ook niet en zyn er velen, die het echt hard te verant woorden hebben. Het overzicht is samengesteld door het nationale comité voor bejaardenzorg, dat de huishoudelijke uitgaven Van 100 mensen van boven de 70 jaar in het Londense district Hammersmith heeft nagegaan. Hammersmith is een gemengd district, waar mensen van allerlei stand wonen. Als de Engelsen de pensioengerechtigde leeftijd 65 jaar voor mannen en 60 jaar voor vrouwen bereiken, komen zij auto matisch in aanmerking voor ouderdoms pensioen, ongeacht hun financiële omstan digheden. Dit pensioen bedraagt 32 shil lings sixpence voor alleenstaande perso nen en 54 shilling voor echtparen. Wie een volledige betrekking heeft ontvangt echter geen pensioen. (Een shilling ls mo menteel ongeveer 50 cent; het leven In Engeland is veel duurder dan bij ons Red.) De meeste Engelsen en zeker de roeesten van de naar schatting vijf mil- lioen pensioentrekkers vinden deze be dragen te laag, zelfs als ze worden ver meerderd met aanvullende uitkeringen van het nationaal steuncomité van de re- De regering heeft toegezegd, de pen sioenen te zullen verhogen, zodra een wij ziging in het nationale pensoenfonds haar beslag heeft gekregen, hetgeen vermoede lijk omstreeks de herfst het geval zal zijn. Enkele voorbeelden van het bestaan van oude mensen, die gegevens hebben ver schaft voor het overzicht; Een oude, alleenwonende man heeft aan pensioen en steun een totaal Inkomen van 51 shilling. Daarvan gaat tien shilling per week af voor huur en 28 shilling voor eten. Hij rookt en drinkt niet en slaagt er In het strikt nodige te bekostigen en vier shilling per week over te houden. Maar geheel voldoende wirfterkleding heeft hij niet, en hij wist niet, dat hij het geld daarvoor van een steunorganisatie kon krijgen. Een oude alleenwonende vrouw was er minder goed aan toe. Haar inkomen be droeg in totaal 48 shilling, waarvan één derde weg ging aan huur. Vuur en licht vorderden 12 shilling en eten rond 19 shil ling. De wasserij, eten voor haar huisdier :n andere uitgaven beliepen een bedrag, waarop ze elke week vijf shilling tekort kwam. Een zoon hielp haar, door haar tijd tot tijd iets toe te stoppen, uit de In het overzicht wordt medegedeeld, dat de Juistheid van de in Engeland nog al veel gehoorde klacht, dat kinderen zich Inbraak met hulp van vrouw des huizes De Haagse rechtbank zal morgen een niet-alledaagse zaak behandelen. De ver dachte is dan de 26-jarige receptiebe- diende in een groot hotel, V., die van in braak en diefstal van een aantel sieraden uit een woning aan de Hart Nibbrigkade wordt beschuldigd. De verdachte houdt echter hardnekkig vol, dat hij de verzekerde juwelen heeft meegenomen op instigatie van de vrouw des huizes, die zijn vriendin was. Toen de diefstal werd opgehelderd, waren deze vrouw en V. juist voor een week naar Parijs gegaan. Toen de trein uit de Franse hoofdstad weer te Roosendaal arriveerde, werden beiden gearresteerd. De vrouw werd korte tijd later vrijgelaten, maar V. zit nog steeds sedert begin April in voorlopige hechtenis. De inbraak had op 4 Maart plaats. De vrouw is als getuige gedagvaard. Juridisch zitten aan deze zaak enkele interessante aspecten. De verdachte zal worden bijgestaan door mr M. H. Huygens, Almelose huisvrouw won prijs van f 10.000 De stichting „Wasserij-voorlichting voor de Nederlandse huisvrouw", heeft onlangs een nationale wasserij-prijsvraag uitgeschreven met 154 prijzen met een gezamenlijke waarde van f40.000. De vraag, diie het publiek moest be antwoorden luidde: „Waarom doen steeds meer mensen de was de deur uit?" Er kwamen tienduizenden inzendingen binnen. De hoofdprijs van ƒ10.000 is ge wonnen door mevr. G. B. KemerlnK, Tijhofslaan 13, Almelo. Frans Mikkenie (51 j.) overleden In de Boerhaave-kliniek te Amster dam ls Zaterdagavond na maandenlange ziekte op 51-jarige leeftijd overleden de directeur van het Nationale Nederland se Circus Frans Mikkenie. De heer Mik kenie had Vrijdag voor de tweede maal een maagoperatie ondergaan. Zijn weduwe, mevrouw Vïbeke Mik kenie—Sandberg, blijft de leiding be houden van het circus, dat zich nu op tournee door Duitsland in Berlijn be vindt. Frans Mikkenie maakte ln zijn ge boorteplaats Maastricht al op 17-jarige leeftijd een beroep van het verzorgen van feestavonden en begon kort daarna op te treden als Impresario. Het exploi teren van circussen nam hij ter hand in 1934. In 1948 stichtte hij het Nationale Nederlandse Circus Frans Mikkenie. Kath. Werkgemeenschap in P.v.d.A.: Eventuele andere mogelijkheden worden nog nauwgezet onderzocht VAN EEN OVERGANG naar de K.V.P. kan geen sprake zijn. Dit was het algemene oordeel van een vergadering der Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid over het mandement der R.K. bisschoppen. De vergadering bleek er van overtuigd, dat een plifchtmatige Katholieke eenheidspartij de ontwikkeling van gave democratische ver houdingen in ons land zou bemoeilijken, en een zo groot volksdeel als het Katholieke is, zou belemmeren in de mogelijkheid een eigen politieke keuze te doen. Ook bleek de vergadering er ernstig over bezorgd, dat de mogelijkheden van een duidelijk sociaal beleid er door zou worden be perkt, aldus een communiqué van de werkgemeenschap. de toekomst van het vaderlandse Katho licisme van beslissende betekenis zijn," niets meer van hun ouders aantrekken, door het onderzoek niet is bevestigd, dat oude mensen met jeugdige verwanten door dezen gewoonlijk geldelijk gesteund worden, in de regel voor extra dingen zoals eten en feestdagen. Ook een andere veronderstelling, n.l. dat Engelse ouden van dagen van een open kolenvuur houden, bleek niet juist. In werkelijkheid vinden zij kolen duur er moeilijk te hanteren. De meesten ver klaarden, dat ze liever een electrische ka chel of gasverwarming zouden hebben. De meest geliefde ontspanning van be jaarden buitenshuis was de goedkoopst mogelijke: In het park zitten. Binnens huis was het lezen en in het overzicht wordt aangedrongen op het uitgeven vj meer groot gedrukte boeken, met het oog op het slechte gezichtsvermogen ouden van dagen. Slechts enkelen hadden televisie. Eén van de grootste zorgen der oudj was de was. Zelf wassen vonden ze ui puttend, maar de wasserijen waren duur en het was een heel karwei hun de wasserij te brengen en weer te halen om de kosten van bezorging uit te sparen. Het grootste genoegen van de oude men sen was, volgens het overzicht een auto tocht naar buiten of naar plaatsen, waar ze hun kinderjaren hadden doorgebracht. Autobezitters worden dan ook aange spoord zo mogelijk bejaarden mee i nemen. Het genoegen dat hun dit schaft, is niet te beschrijven", aldus het rapport. (Wij herinneren er aan. dat reeds eer der het R.K- socialistisch Tweede-Kamer lid G. Ruygers zich tegen een terugkeer Inaar de K.V-P- had uitgesproken. Red De gehele werkgemeenschap zou het ■varen als een groot verlies, indien na acht Jaren van vruchtbare samenwerking de Katholieken verplicht zouden zijn hun plaats in de Partij van de Arbeid op te geven. Velen achtten een dergelijke stap in strijd met hun persoonlijke levens overtuiging. Niet allen echter waren er overtuigd, dat de vraag, of er vol doende mogelijkheden aanwezig zijn de eenmaal aanvaarde taak voort te zetten, reeds nu in die mate kan worden be antwoord, dat een verantwoorde gewe tensbeslissing mogelijk is. Ook de even tuele andere mogelijkheden zijn nog on voldoende onderzocht. Al deze vragen zullen in de komende tijd nog veel nauw gezette arbeid vergen. De vergadering sprak de wens uit daaromtrent te zijner tijd nader te worden geïnformeerd- De vergadering gevoelde zich diep ge griefd door „de kwetsende en onver antwoorde wijze waarop sinds het ver schijnen van het mandement in talrijke katholieke bladen over de werkgemeen schap. de Partij van de Arbeid er doorbraak werd geschreven". Zij vreest daarvan grote nadelen voor land en kerk. Oprecht verlangt zij, dat spoedig in Ka tholiek Nederland de gelegenheid moge terugkeren tot een open en zakelijke ge- dachtenwisseling over vrageiïT die aldus het communiqué- De Katholieke Werkgemeenschap kan uiteraard niet treden in de persoonlijke gewetensbeslissing, die door ieder zelf standig moet worden genomen. Doen wel acht zij zich verplicht ernaar te stre- dat zoveel mogelijk door allen eei gemeenschappelijke gedragslijn gevolgd Engels schip voer peiler spoorbrug Velsen aan Het Engelse vrachtschip Liverpool (7000 b.r.t.) Is vanmorgen omstreeks zes i aanvaring gekomen met de Noord peiler van de spoorbrug te Velsen. Het uit Norfolk binnenvarende schip kreeg at van circa 4 meter aan bakboord zijde van de voorplecht. De brug liep geen schade op. Met sleepboothulp is het schip naar Amsterdam gebracht. ■fr De Ver. Staten hebben Japan 800.00( dollar (ruim 3 millioen gulden) aangebo- er vergoeding van de directe schade door de proeven met de H-bom op Bikini. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden- De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achtei de naam van het schip vermeld- Indonesië mi. Willem Ruys (2 Aug.): ss. Rondo (5 Aug); Ned Nw-Guinea: mi- Willem Ruys (2 Aug); Ned. Antillen: ss- Waterman (5 Aug.) SurinacSe: ss. Bacchus (5 Aug.) Unie van Z-Afrika en Z. W.-Afrika mi- Carnarvon Castle (31 Juli); Canada: ms- Prins Willem var Oranje (5 Aug.): Zuid-Amerika: ms- Al berto Dodero (31 Juli); ss. Andes (2 Aug.); Brazilië: ss. Andes (2 Aug); Au stralië en Nw. Zeeland via Engeland (31 Juli). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Vorstenreis naar Griekenland Koningin Juliana, haar gemaal en twee dochters zijn ook van de partij Eind Augustus zal, zoals men weet, op uitnodiging van koning Paul en koningin Frederika een groot aantal vorstelijke en andere vooraanstaande personen uit geheel Europa deelnemen aan een boottocht langs de Griekse eilanden, welke twaalf dagen zal duren. rustige familie- De tocht zal worden gemaakt met het 5000 ton metende schip Agamemnon. Negentig personen zullen de reia mee maken, o.w. Koningin Juliana en Prina Bernhard en twee van hun dochters, de graaf en gravin van Parijs, ex-konlng Umberto van Italië, ex-koning Michael van Roemenië, ex-konlngin Gievanna van Bulgarije, Don Ju&n. de Spaanse troon pretendent, prinse* Elisabeth van Joego slavië, dochter van prinses Olga van Griekenland, prinses Margarethe van Zweden, de prinsen Axel en Vlgo van Denemarken, vier prinsen van Hannover, broers van koningin Frederika, prins George van Griekenland en prinses Marlc-Bonaparte. Het protocol zal vermoedelijk niet overheersen. Volgens een woordvoerder Indrukken uit Rood Vietnam jjgjppWPBSLd - Een groep Westerse journalisten bij naar de wapenstilstandsbesprekinge correspondent A (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TRUNG-GIA (Communistisch Vietnam), Donderdag. "T\E zon brandt meedogenloos op de tent waarin de Oosterse en Westerse journalisten geduldig wachten op het einde van de ver gadering der wapenstllstandsdele- gaties. De leiders van beide dele gaties hebben namelijk aangekon digd, een gezamenlijke verklaring te zullen afleggen. Het duurt echter lang voor ze het eens zijn over de tekst. „Laten we een glas koud bier gaan drinken...." stelt een van de Franse journalisten voor. „Graag" accepteren de communis ten zonder enige weifeling. Even later zitten we bijna broe derlijk bijeen ln een messtent van het Franse leger en schenkt een Franse korporaal de glazen vol in- derdaad-koud bier. Een jongeman in een verschoten khaki uniform gaat tegenover mij aan de tafel zit ten. Hij is buitengewoon beleefd en vriendelijk. Misschien net iets te een Vietminh-contrölepost op de weg n in Trung-Gia. Geheel links onze fred van Sprang lijke helft van de deltazet mijn tafelgenoot het vraaggesprek „Men is er wel erg van geschrok ken...." geef ik eerlijk toe. „Zijn er veel vluchtelingen7" „Nogal. Er is overigens weinig twijfel dat zij precies weten wat er in Hanoi gebeurt. Er bevinden zich tenslotte duizenden communisten in de stad, die regelmatig verslag uitbrengen. Maar men moet tenslotte toch over iets praten. Het is overigens een ge sprek tussen twee partijen, die ge duldig en beleefd naar elkaar luis- teren, maar zich niet door elkaar laten overtuigen. Als we na het voorlezen van de gezamenlijke verklaring afscheid nemen om ieder zijns weegs te gaan trekt de jongeman in het verscho ten khaki overhemd me van de anderen weg. „Heeft u belangstelling voor fo to's van de laatste dagen van Dien- bienphoeinformeert hij nog al geheimzinnig. „Zeer zeker „Wat denkt men in Hanoi van de conferentievraagt hij gretig. „Men weet er heel weinig van.." antwoord ik hem. „Maar gelooft men dat er vrede zal komen. „Men hoopt 't Evenals de vorige keer vragen de communistische journalisten naar mijn mening over wat zij noemen de woord weer dat ik op het eerste gezicht absoluut geen verschil kan zien tussen de bevrijde zone en de zgn. gecontroleerde Dat stelt hen kennelijk teleur. Daarom ver tellen ze met een droevig gezicht hoe slecht de kortgeleden vrijgela ten Vietminh gevangenen door de Fransen behandeld zijn. En hoe goed zij de Franse gevangenen daarentegen behandelen. „Wat denken de mensen in Hanoi van de ontruiming van de Zuide- een paar voor u meebrengen...." belooft hij. „Prima...." „En wilt u nog ander fotomate riaal hebben? Opnamen van pre sident Ho Chi Minh bijvoorbeeld..?" „Ja, ook Even weifelt hij. Dan vraagt hij achterdochtig om zich heen kijkend op fluisterende toon: „Zullen de Fransen die foto's niet afnemen als u er mee in de gecon troleerde zone komt Ik moet onwillekeurig lachen om zoveel angst. „Geen sprake vanverzeker ik hem met volle overtuiging. Maar als ik diezelfde avond een telegram uit Hilversum ontvang waaruit blijkt dat de Franse militaire cen suur zonder enig overleg met mij mijn gesproken commentaar over de conferentie van Trung-Gia ver nietigd heeft, begin ik aan mijn eigen verzekering te twijfelen.... Raadsel van de Wielingen Ooggetuigen zagen het gebeuren, maar nasporingen waren tevergeefs GROTE VERWARRING heeft gistermiddag en -avond geheerst op de Wielingen en op talrijke vliegvelden van West-Europa. Even na het middaguur kwam van een marine-radarpost, die in verband met de oefe ning Haul bij Nieuwesluis onder Breskens geposteerd is, het bericht; „Vlieg tuig brandend in zee gestort." Terstond begonnen zich van alle zijden assistenten naar de aangegeven plaats in de Wielingen bij de Schelde- monding te begeven. mysterie, want verschillende ooggetui gen houden hun beweringen staande, dat Zondagmiddag een vliegtuig in de Wie lingen is verongelukt. De mannen van de radarpost, een lid van de kustwacht, opvarenden van de veerboot Vlissingen— Breskens. badgasten te Cadzand en enkele kampeerders in de buurt van Breskens. Zij blijven allen bij hun ver klaringen. Zowel de marine als de luchtmacht hebben vanmiddag het zoeken naar het mysterieuze vliegtuig gestaakt. Reeds 19 het vermoeden geuit, dat men een me teoorsteen voor een brandend vliegtuig heeft aangezien. Ofschoon men het zoeken tot na zeven _ur voortzette, bleven alle nasporingen vergeefs. Men ontdekte niets en de ge alarmeerde burger- en militanre vlieg velden konden gelukkig melden, dat alle machines tijdig waren binnengekomen. Hoe deze oonsternatie ontstond? Kort na twaalf uur kwam het alarm: op één twee mijl ten Westen van de vuurtoren van Nieuwesluis bij Bres kens hadden waarnemers een groot vliegtuig, vermoedelijk een passagiers toestel, in zee zien vallen. De reddings boot Maria Carolina Blankenheim uit Breskens voer terstond naar de woelige Wielingen. Van Valkenburg bij Leiden stegen ma rinevliegtuigen op. Er werd echter niets Noch de K.L.M. noch de Sabena of één der Britse maatschappijen had een toestel op deze route. Van militaire zijde werd ene ongeluk ten sterkste betwij feld. Het zicht was slecht vanwege de motregen. Toch hielden de waarnemers vol „een machine met een blauwe band" gezien te hebben. Ook op een onbekend gebleven schip scheen men iets waarge nomen te hebben, want de steven werd naar de „plaats des onheils" gewend. Daar vond men echter niets.... Ook met schepen van de marine iï daarna gezocht. Eveneens tevergeeis. Later kwam de ontstellende tijding, dat een Britse Lincoln-bommenwerper werd vermist met zes man aan boord. Dit bericht werd enige tijd daarna inge trokken. omdat het toestel veilig ge land was. Toch Nog meer schepen namen deel aan het zoeken op de Wielingen. Gisteravond om zeven uur werden de naspóringen ge staakt en toch.. Toch blijft het een Ondanks ongunstig weer: Tweede stuk voor nieuwe Moerdijkbrug geplaatst De tweede overspanning voor de nieuwe dubbelsporlge spoorbrug over het Hollandsch Diep 'bij Moerdijk is gis teren op haar plaats gebracht. De weers omstandigheden waren niet gunstig, zo dat men zich niet precies aan het tijd schema kon houden. Desondanks slaagde men er in het gevaarte van 1100 ton vei lig op zijn steunpunten, de eerste en de tweede Noordelijke pijlers, te brengen. Zaterdagnacht had men zich nog afge vraagd of het karwei wel kon doorgaan, maar de berichten van De Bilt waren dermate gunstig dat men het aandrufde. Toen het losmaken van de oude 'brug- delen, te weten de Callender Hamilton en de Waterloobrug, die imen na de oorlog in Engeland kocht en die tijdelijk geplaatst waren, achter de rug was, kon den de bokken Heracles en Labor 4, die aan de Oostelijke zijde van de brug lagen, deze verwijderen. Daarna kwam de beurt aan het nieuwe dubbelsporlge gedeelte. Na behoedzaam manoeuvreren liet men dit zakken met het gevolg dat reeds ln de loop van de middag het ver keer weer ongehinderd kon doorgaan. Het Nederlandse Dierenrampenfonds heeft aan de Weense dierenbescherming telegrafisch 5000 Oostenrijkse schillingen 700) beschikbaar gesteld voor leniging van de eerste nood der door de waters nood getroffen huisdieren. het paleis zal amosfeer heersen. De vorsten zullen zich niet in avond kleding behoeven te steken. Koning Paul heeft zijn mannelijke gasten verzocht zich des avonds te kleden in zwarte broek, wit overhemd met open kraag en korte mouwen en zwarte sjerp. De prinsessen zullen geen bikini's mo gen dragen, daar dat in strijd is met de nationale tradities. Als gidsen zullen Koning Paul en Koningin Frederika fungeren. Het doel de reis ls bevordering van het vreemdelingenverkeer ln Griekenland. De oudst# deelnemer aan de reis ls de 80-jarige prins George van Griekenland le jongste de 13-jarige prinses Irene Nederland. Toch is het zo (105) Om een groot aantal telefoon toestellen alle onderling met elkaar te verbinden, dienen de lijnen over een centrale te lopen. Vandaar dat alle abonné's op de telefooncentrale zijn aangesloten, van waaruit het onderlinge contact tot stand wordt gebracht. Dit. minst omslachtige en economische systeem, zien we ooi gepast in het menselijk lichaam, van alle punten op twee manierei elkaar -tn verbinding staan. Eén die verbindingen wordt tot stand ge bracht door de zenuwen die alia met hel centrale zenuwsi den. Wordt u in de hand geprikt, dan zullen de bloed vaatjes in de nabij heid van het wond je zich samentrek ken. Hoewel deze reactie zich afspeelt vlak bij de plaats waar u gestoken bent, is het bericht van de prik toch eerst langs een ge- voelssenuw helemaal gaan om de bloed- teen, opdat de gevolgen van de prik zo gering mogelijk sullen zijn. Maar er is nog meer gebeurd. Langs zenuwbanen zijn vanuit het ruggemerg ook orders naar verschillende spier groepen gexonden, zodat deze direct zorgen dat u de hand uit de gevaarlijke zóne tcegtrekt. In sommige gevallen blijft het daar niet bij, want het be richt van de prik heeft zich als pijn geopenbaard, waardoor zich in de her senen het een en ander gaat afspelen, als gevolg waarvan by sommige men sen een order wordt gegeven aan de spraakorganen om in snel tempo een serie lelijke woorden te zeggen, terwijl by diegenen die zich willen beheersen, de kaakspieren opdracht krijgen de tanden stevig op elkaar te klemmen. Wat de reacties ook mogen zyn, één ding weet u uit ervaring: de reacties op de prik spelen zich in een oogwenk af. Het zou echter ook kun nen gebeuren dat u niet door een speld, maar door een mug gestoken wordt. In dat geval wordt er een jeuk- bericht de order indaar nitgaar den ineens anders. Uw hand krijgt geen opdracht weg te trekken, maar vanuit het ruggemerg gaat een bevel naar de andere hand, tiaar bepaalde spiergroe pen order krijgen de veroorzaker van de jeuk dus de mug een stevige tik op het hoofd te geven. Vanuit alle delen van het lichaam komen bij het ruggemerg berichten binnen langs 1300.000 zenuwlijnen en worden orders uitgedeeld aan spiergroe pen en klieren langs 400.000 andere lijnen. Over een dergelijk uitgebreid net beschikt geen enkele telefooncen trale in ons land. Toch zijn het niet alleen deze grote getallen die ons noodzaken het cen trale zenuwstelsel een ingenieuzer dan welke telefoon centrale ook. Het kenmerkende ver schil ligt voorname- lyk in de taak. Deze Ls by het ze nuwstelsel coördi nerend, terwijl de telefooncentrale uit sluitend verbindin gen tot stand brengt. Zou bij een ramp berichtje aan de telefoon voldoende zijn om hulp- naar het getroffen gebied te eserve materiaal te mobiliseren voeren, geld, kleding en huis- r de getroffenen te verzame- ué's onder te brengen, de van de getroffenen door, an- bereiden. trale jrden leisel 1 beschikt. Het levert de systeem brengt een dergelijk coördinatie van opbouwende krachtet toèl tot stand, fungeert dus tevens ah generale staf, terwijl de gewone tele fooncentrale een mechanisch contac apparaat is. Méér niet. Eén ding valt zeker ii van de telefooncentrale uit: een ieht vliegt sneller door de koperdi deel r de i Daara (Nadruk verboden). Het toezicht op het bestand INDIA, dat in de „commissie van toezicht" op het bestand de lei ding heeft, heeft Canada en Polen uitgenodigd, zo spoedig mogëlijk bij een te komen. Men verwacht, dat de commissie haar werk binnen een week zal kunnen beginnen. Volgens Reuter, zullen hoogstwaarschijnlijk ook de Vietminh, Vietnam, Laos en Cambodja een uitnodiging ontvangen om de bijeenkomst bij te wonen. De binnenlandse moeilijkheden in Viet nam zijn enigszins geconsolideerd, aan gezien Tran Van Do. de Vietnamese mi nister van Buit. Zaken, die zijn ontslag had aangeboden (na Genève), besloten heeft, aan te blijven- Franklin D. Roose velt. zoon van wijlen president Roose velt. heeft een lans gebroken voor een „nieuw plan-Marshall" om de aange kondigde verkiezingen in Indo-China te doen beslissen in het voordeel van het Westen. Een nieuw Amerikaans hulp program moet meer gericht zijn op eco nomische en sociale bijstand voor Indo- China. Inmiddels verluidt uit Washington, dat Eisenhower binnenkort een nieuwe Ame rikaanse strategie voor het Verre Oosten zal goedkeuren. waarbij plannen voor het terugtrekken van bijna alle Ameri kaanse legerdivisies uit dat gebied in de loop van de komende drie jaar, los gelaten worden. Amerika, aldus wordt betoogd, moet het standpunt innemen, zich niet terug te trekken uit militaire posities, die ingeval van nood, niet in ijltempo kunnen worden bezet. Rondom Hanoi wordt nog steeds door gevochten. Het Franse opperbevel meldt.' dat de Vietnamese post Linh, in de Noor delijke zone van de delta van de Rode rivier, door verraad is gevallen. De vi tale spoorwegverbinding tussen Hanoi Haiphong is reeds drie dagen door Viet- minh-patrouilles verbroken. Deze zal het voornaamste kanaal voor de cuatie van burgers uit Hanoi zijn. Tussen Hanoi en Saigon wordt luchtbrug ingesteld voor de evacuatie van Fransen en Vietnamezen, die naar de niet-communistische zone willen gaan. De Fransen zullen het gebied van Hanoi op 11 October evacueren. De evacuatie van Noord-Vietnam zal 19 Mei van het volgende jaar voltooid worden. Engelse straaljager neergestort Een straalbommenwerper van de R.A.F. is gedurende de luchtverdedi- gingsoefendn-g Dividend neergestort. De bemanning van drie leden vond de dood. Bij dezelfde oefening zijn twee meteor- straaljagers met elkaar in botsing geko men. De ene piloot werd gedood, de andere wist veilig op de grond te ko men. Er ds nog geen nieuws omtrent da piloten van twee Sabre-toestellen die sinds Vrijdag worden vermist. Friesche Mij van Landbouw: Vetgehalte melk moet omhoog tot 3 pet Het ln consumptie brengen van tweeër lei soort melk, met een gehalte van bijv. 2% pet en 3% pet, acht het hoofdbestuur de Friesche Maatschappij van Land bouw minder gewenst. Maar wel is dit bestuur er van overtuigd, dat een zekere ■hoging van het vetgehalte van de con- sumptiemelk, in een zuivelland als Neder land, dringend noodzakelijk is. Aanbieden van melk met een gehalte van niet meer dan 2>£ pet vet acht 't bestuur niet meer verantwoord. Besloten werd, in het Kon. Ned. Landbouw Comité het standpunt van de Friesche Maatschappij kenbaar te ma ken, dat het vetgehalte van in consump- ge'brachte melk van 2& of 3 procent dient te worden gebracht. K.R.O. weigert stéun aan Kath. Thuisfront De KRO heeft geweigerd zendtijd be schikbaar te «tellen voor de bekendma king van het geheim, dat verbonden is de actie Parade, die het Nationaal Katholiek Thuisfront van 9 tot en met Augustus organiseert. Professor Kora heeft het bestuur van Katholiek Thuisfront meegedeeld, dat de KRO voortaan slechts één grote actie per jaar in de programma's zal opnemen. Thans heeft radio-Luxemburg zich bereid verklaard, twee uitzendingen van een half uur te verzorgen voor Katholiek Thuisfront. Daarbij doet deze radio- omroep belangrijke financiële concessies, vanwege het goede doel, aldus de Vkrt. Minister antwoordt in zake aankoop van herbouw^ I plichten Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Ten Hagen over de aan ge meenten gestelde voorwaarde bij de aan koop van herbouwplichten, heeft de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting het volgende geantwoord: Tegen aanwending van de rijksbijdra gen voor bouw van woningen en bedrijfs panden buiten het kernplan bestaan bij de minister bezwaren, aangezien aan het afgeven van de verklaring van „geen be zwaar" uitdrukkelijk de voorwaarde is verbonden, dat de bijdrage zou worden besteed in het kernplan. De minister meent dan ook, dat zijn bereidverklaring om de overdracht van bijdragen in het algemeen weer toe te staan geen aanleiding kan zijn om alsnog de eertijds gestelde voorwaarde inzake de besteding in een kernplan te laten vervallen. Zomerconferentie van de C.H.U. Tijdens de laatste dag v ferentie der CHU, Donderdag, Vrijdag Zaterdag te Lunteren gehouden in het Conferentieoord van de Ned. Zendings raad, werden de talrijke aanwezigen ge confronteerd met een echt Nederlands on derwerp: de strijd tegen het water. Ir Kui- péri te 's-Gravenhage, directeur-hoofdin genieur van de Cultuurtechnische dienst in Zuid-Holland, belichtte op prettige duidelijke wijze het Deltaplan. Onder zijn gehoor bevond zich ook minister Kern- Ir Kuipéri besprak niet zozeer de tech nische details, maar belichtte het plan Zomercon- vooral vanuit de agrarische noodzaak. Diplomatieke post lot gezantschap verheven in negerstaat Vandaag is het 107 jaar geleden, dat de vrije onafhankelijke republiek Liberia werd gesticht, dank zij de steun van Amerikaans kapitaal- Hier vonden de be vrijde slaven een eigen staat, die zich heeft ontwikkeld op velerlei wijze. Ons land is er vertegenwoordigd door een consul, doch binnenkort zal jhr dr G. R. an Swinderen naar Monrovia ver trekken om daar als gezant zijn geloofs brieven te overhandigen aan de president William Tubman- Aan het Nederlandse Hof is Liberia vertegenwoordigd door de heer J. Hof man. een Zwitser van geboorte. Sinds 1946 was hij gezant-resïdent, doch enige tijd geleden is hij verheven tot gezant. De Nederlandse kolonie in Monrovia breidt zich voortdurend uit, daar de han delsbelangen in hoge mate toenemen. Er is na onderzoekingen door Nederlandse ingenieurs een mijnbedrijf opgericht. De delfstoffen bevatten 68V» ijzererts. Na de Amerikaanse zijn de handels- en scheep- vaartbewegmgen met Nederland de voor naamste. Er worden textielgoederen. ma chines, autobussen, radio's e.d. naartoe ge- ïmporteero. De huidige gezant van Liberia heeft nog een Nederlandse familietak, daar zijn grootmoeder een juffrouw Dorrepaal Want hoe moeilijk het in deze regenachti ge zomerdagen ook te geloven is. toch heeft ons land in bepaalde perioden te kampen met een tekort aan water. In het Noorden. Oosten en Zuiden van ons land kent men daardoor het vraagstuk van de verdroging. Het zuidwesten kent weer een ander, niet minder ernstig probleem: de verzilting. De Deltacommissie heeft zich bij haar plannen vooral laten leiden door land bouwkundige overwegingen. Wanneer de afsluiting der zeegaten een feit wordt, kunnen verzilting en verdroging met suc ces bestreden worden. Daaruit komt een jaarlijkse produetievermeerdering voort van 48 millioen. Omgekapitaliseerd wordt dit zelfs een bedrag van 1 milliard 200 millioen! Voor de secundaire werken van bestrijding zijn 200 millioen nodig, zodat een positieve post van 1 milliard over blijft! De president van de conferentie, de heer H. W Tilanus, bracht in ziin slotwoord dank aan allen, die deze conferentie heb ben doen slagen. De CHU wil en kan ze ker een goede bijdrage leveren tot de op lossing van de vraagstukken van deze tijd, zo zeide hij. De begrotingscommissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigdèn heëh voorgesteld de toewijzingen voor de bui tenlandse hulp in dit begrotingsjaar met 812 millioen te besnoeien, tot een totaal van 5208 njln. Twaalf vrijwilligers zullen deze herfst in de Ver. Staten voedsel beginnen te nuttigen, dat aan atomische radio-activi teit is blootgesteld geweest- De proef, die ,or| Jaar duurt, wordt gehouden in het medisch voedsellaboratorium te Denvefc

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6