Bloemrijke intocht besloot zevende Laura Belofte maakt schuld.- volgend jaar in groter getale terug! Ongekend schaakfestijn wacht Amsterdam Sleutelstad distancieert zich van onderste plaats Steeds weer opstomen naar de haring nu voorbij NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 IULI 1954 EIND GOED. AL GOED Zi«zo, dat zit ev alweer op, zouden u en wij misschien met een zucht van verlichting hebben gezegd, als we het tenminste vier dagen op de fiets hadden uitgehouden. Maar dat hoorden we zeker de Laurianen niet zeggen, toen ze gistermiddag, na een grandioze, bloemrijke en feestelijke intocht, in de tent op een stoel neerzegen. Neen! Wat is het toch jammer, dat die mooie, prettige en sportieve dagen alweer voorbij zijn verzuchtten de Lau- rarijders, die, behoudens slechts vijf uitvallers op de ruim 400 deelnemers, de tocht hebben volbracht en ruim 500 km in vier dagen „verslonden" met een gemak en gretigheid, waarmede zij een lievelingsmaaltijd zouden heb ben verorberdK Zo mat als wellicht de openlngsplech-1 voor de natuurliefhebber om van te wa- tigheid bU het raadhuis Maandagavond - tertanden, zo mooi. De Zijdeweg voerde verliep, een plechtigheid, die min of meer eveneens langs mooi polderland met vele een cliché-karakter heeft gekregen en molens. Het is niet verwonderlijk, dat van weinig levendige variatie getuigt, zo op deze wegen en paden enkele lekke vrolijk en schitterend was gistermiddag bandjes men tenslotte voor lief moest ne- de intocht van de Laurianen te Alphen'men. Vele Laurarijders plegen zich on- aan den Rijn. Een tien minuten langederweg ook in dit opzicht zelf te redden, stoet van feestelijk uitgedoste rijwiel- maar zover komen ze beslist niet, als de enthousiasten, getatouecrd, met feestmut-l heer Dusoswa (Leiden), de reparatte- sen. carnavalsneuzen en sjerpen beladen, I chef. daar lucht van krijgt. Hij stelt er torsend de vele en grote bloemstukken. eer in. die dingen voor zijn rekening te waarmede de opmerkelijk vele belang- nemen. Daar is hij dan toch ook met zijn steUenden langs de route hün Laurarij- personeel voor meegegaan. Hulde! Het ders vereerden, bewoog zich van Bode- zÜn sympathieke mensen, die in vier da- graven. via de Rijksstraatweg, langs het Ben net zo populair zijn geworden als de raadhuis, als een levend bloemencorso. 1 Laura zelf. Ze komen terug het volgend jaar. al- I lemaal. Dat hebben ze beloofd aan de !ü%r,?"teiaarI dc„freeSl',Lljke VadwuVa,nJ De da* WM ongeveer doormidden ge- de Laura, die de ritten zelf zo vaak _heef. deeld. toen men Bleskensgraaf passeerde, de kerk het middaguur inluidde, Ooievaars meegereden op zijn sportfietsje. Hij ook voldaan, nu anderen het vele werK hadden verricht, nadat hij het indertijd om gezondheidsredenen moest overdra gen. Slechts een schaduwzijde had de Laura dit jaar. zei de heer Gastelaars. dat hij niet groeit. En toen beloofden ze spontaan, dat ze niet alleen zelf het vol gend jaar terugkomen, maar dat ze vele anderen zullen meebrengen. Wij willen dit slechts van harte hopen. Pijltjes weg De laatste rit 130 km. was verreweg de gemakkelijkste. Het was ook mooi weer. maar de wegen waren niet overal prettig begaanbaar, vooral in de omge ving van Rotterdam de vierde Laura- stad daar moesten de rijders hele stuk ken hobbelend over kinderhoofdjes af leggen. Er waren ook wr-ren. waarvoor hier en daar de TT sten worden omgelegd. Dit nog ter r er ure, in Waarder. Een dag tevoren rd het bestuur hiervan verwittigd. jen heeft men In ijltempo houten pijl- jes aangebracht ter aanduiding van de gewijzigde routes. Maar toen de eerste rijders daar aankwamen, bleken deze aanduidingen weegehaald te zijn. Een grapje? Toch niet leuk zó! Wat wel aardig was gedurende de vier dagen is de verkeersregeling overal door de politie. In alle gemeenten, steden zo wel als dorpen, was hieraan alle zorg be steed. Elke zijweg was afgezet en zelfs hier en daar werden onbewaakte spoor- overgangen bewaakt. Kijk, dat is mede werking. dat verdient een pluim. Vooral in het district Rijnland was dat zo voor treffelijk. Gezonde, sympathieke belang stelling doet een mens altijd goed. Commissaris Faber van het Utrechtse politiecorps, die van zijn belangstelling getuigde voor de Laurarijders. door naar Bodegraven te komen en zich daar nog eens nader op de hoogte te stellen, heeft daar goed aan gedaan. Vroeg op De vierde dag moesten de rijders zich. vooral op de terugweg, tegen wat sterke wind opwerken. De zon was minder fel dan de voorgaande dagen, maar de geest onder de Laura-familie was sterker ge worden en veel schik heeft tenslotte de tegenvallers weldra doen vergeten. De Laurianen zijn heel vroeg gestart, tus sen zes en zeven uur, een uur eerder dan de voorgaande dagen, om ook weer een uur eerder terug te zijn. Men is daarin evenwel niet geslaagd. Het was overal onderweg zo gezellig en zo mooi. dat toen men omstreeks 3 uur in Bodegra ven wilde starten, er nog maar ongeveer 1/3 van de rijders aanwezig was. Men heeft toen om organisatorische redenen, in overleg met inspecteur Groothuijse van Alphen aan den Rijn. besloten ce intocht te doen vallen na de doortocht van president Coty, teneinde aan beide gebeurtenissen recht te doen wederva ren. Men arriveerde nu pas om 17.10 uur aan de finish. De afreis geschiedde via de Prins Bern- hardlaan naar de Hoge Rijndijk, via de Gemene Weg naar Hazerswoude. rechts af over Benthuizen, over de Rokkeveen- seweg naar Zoétermeer. Hier trof men verdekt opgesteld de eerste van de drie geheime posten, welke de rijders verder op de dag op de proef zouden stellen. Mevr. Vierbergen verstaat de kunst de rijders op prettige wijze op de proef te stellen. Maar daarvoor is het ook een ge reglementeerde rijwieltocht geweest. Op de verdere tocht, nadat ongeveer 16 km waren „verslonden", trok een oud, jammer genoeg bouwvallig, huisje de aandacht, een product uit de jaren 1653. Zij die enig begrip hebben voor histo rische waarden, hadden het gevalletje zo op willen pakken om het mee naar huis te nemen. Het dagelijks melkie- melkie ontbrak ook de vierde dag niet. De melkhandelaren werden leeggekochf. Wat zullen de moedertjes gemopperd hebben! Van Zoetermeer uit werd in snel tempo richting Berkel gereden, langs de beken de watertoren van „De Tien Gemeenten". De tunnel een mooie gewoonte. Het klokgelui tigde ook de aandacht op een paar ty pische ooievaarsnesten in de kerktoren. Men zag daar ook andere tekens, die her innerden aan moeilijke en gevaarlijke tijden, aan tijden van overstromingen met veel ellende en zorg. In muren ge metselde herinneringsstenen, spraken o.a van 1740, 1809 en later. Via Molenaarsgraaf en Goudriaan be landde men weldra in Nieuwpoort èr Gelkenes aan de Lek, waar men per pont de overkant bereikte en naar Schoonho ven, het mooie kleine stadje peddelde, een dikke 100 km van de route achter zich latend. Om 13 uur werd gestempeld in ..Lekzicht". In Schoonhoven had men de tijd genomen om volop te genieten oude gevels, mooie uitingen opgebroken vroegere bouwkunst. In vlug tempo werd naar Oudewater gereden, via Lopik en de Damweg (107 km). Hie kon men nog weer eens dunnetjes over genieten van wat onze voorvaderen op het gebied van bouwkunst hebben gepresteerd. Van zelfsprekend werd de Waag door velen niet ongemoeid gelaten. Het ging er nu niet om hekserij vast te stellen. Ten bewijze daarvan lieten ook de heren zich op de waag tillen, schommelend tussen gewichten van velerlei omvang. Eindcontrole Via Waarder en Nieuwerbrug, plaatsen bekend uit de voorgaande rit, bereikte men Bodegraven, waar de eindcontróle was in het Beursgebouw, het gebouw, waar de slagader van Bodegravens kaas markt elke week zo snel klopt. Hier ont ving onze stadgenoot, de Leidenaar W. Serdijn, een veteraan van de Laura (7e maal) een bouquet bloemen van mevr. Gastelaars. de echtgenote van de stichter der Laura, als waardering voor zijn grote propaganda in de Sleutelstad. Hier in Bodegraven verzorgde men de ..make-up" voor de feestelijke intocht De winkels in feestartikelen rekenen al ja ren op een run van de Laurarijders. Zij hebben dan weer een goede dag. In het zicht van de haven steeg de In Rodenrijs oefenden de heer en mevr. Huisman geheime contróle uit. Voort be woog de sliert fietsenden zich over de kinderhoofdjes naar Rotterdam, via 's-Gravendijkwal naar de Tunnel, dé tun nel van Nederland. Joelend, jubelend en zingend trok men er door, de yells van L.A.U.R.A: Laura en andere waren toen niet van de lucht. Om ongeveer half negen waren 40 km afgelegd. Voort ging het langs gebouw Wereldhaven naar Barendrecht. waar de rijders om ongeveer 9.45 uur pauzeerden, in café ..Het Schaapje". Smidshoek Barendrecht (47 km). Hier werden de boterhampakketten verorberd en de no dige reparaties verricht Via de buurt schap Carnisse reed men over Voordijk en Dorpsstraat langs de mooie oude kerk en veel lintbebouwing, over de Gebro ken Meeldijk, langs de veiling van Ba rendrecht. via Rijsoord naar Ridderkerk. Vervolgens trok men over de Waaldijk en Pruimedijk en genoot van een prach tig uitzicht over de rivier de Noord. Het was ongeveer 10.30 uur. toen men verder reed over de West-Kinderdijk, met rechts zeker een twintigtal watermolens, waar- om dit deel van Nederland bekend is tot De opbrengst van de Zonnehuiscol- ver over onze enge grenzen. Het was lecte bedroeg 384,39. Dammen Borden-wedstrijden van De Sleutels De bordenwedstrijden van De Sleutels zijn geëindigd, met als resultaat een kam pioenschap voor H. Brouwer, die met de prachtige score van 21 punten uit 11 partijen bewezen heeft tot de sterkste dammers van Lelden te behoren. W. F- Olivier bleef slechts 1 punt bij hem ach ter en handhaafde tevens zijn ongeslagen record van de laatste drie jaren. De verdere rangschikking luidt: 3. J. de Vink. 4. J. Pouw, 5. N. Wassenaar. 6. W. Nijenhula, 7. W. Harteveld, 8. C. J- van den Berg, 9. P. Koppeschaar, 10. F. Simons, 11. J. F. Dronkeri en 12. C. Kleijne. Een viertal leden had geen gelegenheid aan deze onderlinge competitie deel te nemen- Thans zijn de leden begonnen met een serie zomerwedstrijden volgens een Frans systeem, dat op uitdaging be-, rust. De eerste serie bracht de volgende uitslag: Brouwer—Olivier 1—1; De Vink— Pouw 20; WassenaarNljenhuis 02; Harteveld—Van den Berg 20; Koppe schaarSimons 02; KleijneKleijne jr 0—2. Waterpolo Leidenaars in mineur Van de drie gespeelde waterpolowed- strijden is er geen enkele door de Leide naars gewonnen, voorwaar een pover re sultaat. In de strijd L.W.V. I—Die Haghe I verscheen de thuisclub met drie in vallers. Door stug verdedigen van Lei den kwam Die Haghe voor de rust lechts met 01 voor te staan. Na de rust ging het minder goed en vele dek- kingsfouten waren de oorzaak, dat de gasten hun voorsprong tot 03 konden vergroten. Toen twee spelers het water moesten verlaten werd het spel nog minder, zonder dat het tot doelpunten De stryd L.W.V. II—Die Haghe II ein digde in een 15 overwinning voor de gasten. De ruststand was 04. De Zijl IV—S.NA. III werd een 2-4 overwinning voor de gasten, na een rust dag van 13. Tenslotte kon R.P.C. III het tegen L.W.V. II brengen tot 42. HILLEGOM Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter Veraluijs, Hoofd straat 142. LEIDERDORP Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter De Bruyne. NOORDWIJK Jongste Lauriaan Vertelden wij dezer dagen, dat Teunis van Tol uit Boskoop de Jongste deelnemer aan de Laura- vierdaagse was, nu moeten we de Alphenaar Maarten den Daas (Grij- pesteinstraat 53) naast hem zetten, want Maarten verschilt maar één maand met hem in leeftijd. Maar ten zit onder goede bewaking in de Berenploeg- Hij hoort er in thuis, want hij is flink. Misschien ls hij ons daardoor niet eerder op gevallen. Maar wat billijk is ge schiede en daarom ook Maarten blijdschap. Naarmate men het hart van de Laura-tent naderde, steeg de vreugde om de mooie dagen, het gunstige weer, de prachtige parcoursen en de uitsteken de zorg en leiding. Laurakarta, waar men eens het Gastelaarsplein zal vinden, heeft weer honderden rijwielenthousias ten geherbergd, en dat ze welkom waren heeft de bevolking ook op ondubbelzin nige wijze gedemonstreerd. Hier dankten de heren P. Groen- hart en Gastelaars het gemeentebestuur voor de ondervonden steun in subsidie en andere vorm. de deelnemers, de groepsleiders en de propagandisten. Na nog wat officiële plichtplegingen, het uitreiken van groepsprijzen. bedan ken van medewerkers, o.a. de EHBO. die prachtig werk heeft verricht, sprak ook opa Berkouwer zijn traditioneel woordje en werd tenslotte met enkele minuten stilte de nagedachtenis geëerd van wijlen de heer W. A. Lam, die gedu rende vele jaren voorzitter van de Laura is geweest en kort voor de 7e Laura, die hij nog heeft helpen voorbereiden, is overleden. VOORSCHOTEN Dinsdag draven op de korte baan De eerste korte-baandraverij van di seizoen wordt in Voorschoten gehouden en wel op Dinsdag 27 Juli, in tegenstel ling met andere jaren dus niet tijdens de paardenmarkt. Op het mooie par cours achter het Burg. Berkhoutpark op de Prins Bernhardlaan zullen 24 paar den aan de start verschijnen, dat is aan- zienlijk meer dan het vorig jaar. Het comité paardensport, dat de draverij or- geniseert. bestaat 30 jaar en het wordt dus in zekere zin een jubileum-draverij. Vele bekende paarden zullen aan de start verschijnen, w.o. de winnaar het vorige jaar Octavia van J. van Leeuwen, die ook Quita Scott meebrengt. J. Wagenaar komt met Prinses Zora, O.Nelly Zora en de nieuweling Playsier. Joh. Post met Partout en Nannie Gregor en Ben Mulder met Ooststar. Verder Olivia de Havilland. Queen Belwin, Louis F H., May Simons. Quelle Vitesse, Nunni Brewer. Petulance K O Lapize II. Nita KLaetare A. Oviede A.. Paul. Promotor O.. Leonidas Scott, Opveger en Doordat dit jaar veel nieuwelingen deelnemen, zal de draverij mogelijk ver rassende uitslagen geven. Nederlandsehe Lloyd 20 pet dividend Aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der verzekenngmaat- schappij Nederlandsehe Lloyd, te houden op 30 Juli as., zal worden voorgesteld over 1953 een dividend uit te kt ren van 20 procent. Selassie ereburger van Belgrado Joegoslavië heeft keizer Haile Selas sie van Ethiopië geëerd als „een erkende voorvechter van de vrede in de wereld". In een uitzending van Radio-Belgrado werd meegedeeld, dat aan hem het burgerschap van de stad Belgrado" leend is De Aziatisch-Arabische groep bij de V.N. heeft in principe besloten te ver zoeken, dat de kwesties Tunesië en rokko op de agenda van de volgende zitting der Algemene Vergadering der V.N. worden opgenomen. Als enige buitenlandse deelnemer heeft mej. Peier uit Winterthur de Laura dit jaar volledig uitgereden. We zien haar hier een fraai bouquet bloemen als trophee meetorsen op haar Zwitserse fiets. Foto N. van der Horst Niet Argentinië, maar Nederland Keurploegen uit 25 landen (150 schaakmeesters) zullen deelnemen AMSTERDAM, 23 Juli. Nauwelijks een week nadat de Argentijnse schaak bond had laten weten, dat de grote landen-ploegen-wedstrijd te Buenos Aires niet zou doorgaan, heeft het bestuur der Stichting voor Internationale Schaaktraditie Amsterdam een persconferentie belegd, waaruit is gebleken, dat in de enkele dagen welke zijn verlopen sinds de F.I.D.E. (Wereldschaak bond) de organisatie van dit tournooi aan Nederland heeft toevertrouwd, ongelooflijke vorderingen zijn gemaakt. Het spreekt wel vanzelf, dat nog lang niet alles is geregeld. Dat zou ook physiek onmogelijk zijn. Maar de vaste basis en de grote lijn zijn aanwezig Op 31 Juli a.s. moeten alle bij de FIDE aangesloten landen, die aan dit reuz tournooi wensen deel te nemen, hun schrijving bij de president van de FIDE Folke Rogard hebben gedeponeerd. Men verwacht de deelneming van onge veer 25 landen. Dat aantal is kleiner dan te Buenos Aires aan de start zou verschenen. Maar welk een verschil: de Argentijnen hadden vrije reiskosten be loofd en Nederland kan dit niet doen. Dit betekent natuurlijk, dat vele Zuid- Amerikaanse staten cn staatjes, welke in sohaaktechnlsch opzicht niets te bete kenen hebben, te Amsterdam verstek zullen laten gaan. Hierdoor zal het Am sterdamse tournooi wellicht geen record in absolute zin vormen. Doch het is be slist het grootste internationale tournooi, dat ooit binnen de grenzen van ons land heeft plaats gevonden en buiten landsgrenzen heeft een dergelijk groot tournooi ook nog bijna nooit plaats ge vonden. Elk deelnemend land moet 4 mag 6 spelers zenden. De meeste 1 den zenden er inderdaad 6, zodat men Amsterdam ongeveer 150 merendeels z bekende internationale grootmeesters meesters mag verwachten. Want elk land zendt uiteraard zijn sterkste spelers. Men kan er op rekenen, dat dit in de aller eerste plaats geldt voor de Russen, die in 1952 de Hamilton Russell Cup woi en deze dus nu moeten verdedigen. Als de Amerikanen en Argentijnen de nodige fondsen kunnen vinden om de vrij kost bare reis naar Nederland te maken, dan zullen ook deze landen stellig ploegen op de been brengen, welke alleen al regelmatig bezoek aan de tournooizaal waard zijn. Onder de landen, welke met redelijke zekerheid worden verwacht, vinden voorts: Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, België, Oost en West-Duits- land. Zweden, Engeland. Spanje, Italië, IJsland, Denemarken, Finland, Saarge- bled. Luxemburg, Oostenrijk, en mogelijk ook Canada en Cuba. In de EUectenbeurs In beginsel staat het vast dat de vol ledige ronden ln de Effectenbeurs, de hangpartljen in Krasnapolsky zullen worden gespeeld. Aangezien de Effecten beurs slechts "S avonds beschikbaar ls, betekent dit dat de volle ronden 's avonds van 6 uur a half 7 tot 11 uur a half 12 zullen vallen. Voor leiding van het tournooi heeft len allereerst een beroep gedaan op prof,. Milan. Vidmar uit Joegoslavië, een bekende en beroemde persoonlijk heid ln de internationale schaakwereld. Zijn benoeming tot hoofdarbiter van het tournooi dient echter nog door de FIDE goedgekeurd te worden. Hij zal waar schijnlijk in zijn taak ter zijde worden gestaan door onze schaakmedewerker, de heer H. J. J. Slavekoorde, die enige jaren geleden door de FIDE tot „arbitre inter national" werd benoemd. Voor de eigen lijke wedstrijdleiding denkt men een be roep te doen op twee andere bekende Nederlandse schaakpersonaliteiten, die eveneens de titel van Internationaal ar biter bezitten: de heren G. W. J. Zitter- steyn te Gravehhage en G. van Harten te Amsterdam. Er zal een beperkt aantal doorlopende toegangsbewijzen beschikbaar worden gesteld i f 5 per stuk. Losse toegangsbe wijzen zullen sléchts f0.50 kosten. Op Maandag. Woensdag en Vrijdag zal de jeugd tot 18 jaar slechts f0.25 behoeven te betalen. Dagelijks zal tijdens het tournooi een Waterpolo De zwem- en polovereniging „De Sleu telstad" is door een 42 zege op RZC 2 kostbare punten rijker geworden. Sleutel stad heeft nu 4 punten, terwijl Zwemlust met slechts 2 punten op de onderste plaats staat. Beide ploegen moeten nog ccn wed strijd spelen en zullen het waarschijnlijk niet tot winst kunnen brengen. Sleutel- il dan haar plaats in de le klasse KNZB behouden. Sleutelstad begon deze wedstrijd met ;n zware druk uit te oefenen op het doel van RZC. Bij een der aanvallen werd Van Zijl door 2 man overzwommen en scoorde uit de aan hem toegewezen straf- worp het eerste doelpunt voor Sleutelstad, 10. De druk op het doel van RZC bleef bestaan en nadat de bal, door een schot opgezwommen Erades. bij Bekke ring was beland, stelde deze Wim van Zijl in staat het tweede doelpunt voor Sleutel- i te scoren. RZC antwoordde hierop t enige felle aanvallen en hoewel het het Sleutelstad-doel was, dat onder druk stond, was het nogmaals Wim van Zijl. die door een ver schot doelpuntte. 30. Voor de rust gelukte het de RZC- midvoor de stand op 31 te brengen. Na de rust werd er minder gezwommen, waardoor het spel tamelijk ruw werd, hetgeen nog ln de hand werd gewerkt door de Invallende duisternis. Sleutelstad, dat door de keuze van de aanvoerder met witte caps speelde, was hierdoor iets in het voordeel. Toch was het wederom de RZC-midvoor die de stand op 32 terug bracht. Fel kwam RZC nu opzetten, maar Sleu telstad hield moedig stand en toen bij een van de aanvallen de RZC-mldachter het water werd uitgestuurd, wist Peter Bek kering de numerieke meerderheid van Sleutelstad óm te zetten ln een fraai doel punt. 42. In deze stand kwam geen ver andering meer. Kort nadat Van Zijl en een RZC-speler op de kant waren zen, floot de scheidsrechter voor Mooijekind jubileert Iedereen, die ook maar iets met de vel ling Holland's Bloembollenhuis Lisse te doen heeft en er komt kent Jan Mooije kind. Hij is in de hallen de vraagbaak iedereen geworden, weet met taaie vasthoudendheid allerlei puzzles op te los- :n en altijd te helpen. Het tekent zijn karakter, dat de directie in Holland s Bloembollenhuis eigenlijk laat hoorde, dat Mooijekind al vijf en twintig jaar aan de zaak verbonden was. Vrijdagmorgen dan is Mooijekind niet op eigen gelegenheid gekomen. Hij en zijn w zijn gehaald door de heer C. Plug. In de directiekamer is het echtpaar ont vangen door de directie en het leidingge vend personeel van kantoor en loodsen. Een van de directeuren, de heer Th. Zwetsloot heeft de jubilaris toegesproken, waarbij hij zei. dat Mooijekind zich tot een van de pijlers van de Hobaho heeft gemaakt. Zonder dergelijke pijlers kan geen directie iets beginnen. In het bijzon der roemde hij de houding van de jubila ris tijdens en na zijn ziekte, waarin zijn geestkracht eerder toegenomen dan afge nomen is. Hij verwierf daardoor de dank van de directie, een dank die door de ge bruikelijke enveloppe met inhoud tastbaar was. Daarna speldde hij de jubilaris de „Gouden Zwaan" op, een onderscheiding, die alle personeelsleden, die vijfentwintig jaar ln dienst zijn, krijgen. De chef de bureau, de heer Sassen bracht dank voor de prettige medewer king, die Mooijekind steeds heeft gege ven. Hem was nooit iets te veel. Deze dank werd eveneens tastbaar onderstreept. De he'#: C. Plug sprak over vroeger, belden zijn oud-Noordwijker, en over het heden. Hij heeft Mooijekind 25 jaar gele den mee naar de Hobaho genomen en heeft gezien hoeveel kennis van de bol len Mooijekind zich eigen heeft gemaakt. Onder de gezellige kout na de toespra ken bleek dat de jubilaris en zijn echt genote geen plannen voor deze dag had den. Zij kregen een auto, een chauffeur en een gids toegewezen om Nederland wat rond te toeren. De jubilaris dankte tenslotte voor al de goede woorden en gaven en de medewer king van directie, collega's en kantoor personeel. Vanmorgen is hem in de veiling geble ken, dat niet alleen zij maar ook vele ko pers hem welgezind zijp. Zondagsdienst NOORDWI1KERHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter Van Praag. OEGSTGEEST Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter Held. Uit de Staatscourant Met Ingang van 1 October 1954 ls aan de heer L. Neher op diens verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van directeur-generaal der P.T.T. Met ingang van 1 Juli 1954 is aan dr F. C. Gerretien eervol ontslag verleend als directeur bij de Dienst der Rijks landbouwproefstations. Mr R. J. Erdbrink. administrateur bij het college van rijksbemiddelaars in vaste dienst, ls bevorderd tot administrateur A. D. Sonneveld, administrateur bij de ziekenfondsraad in vaste dienst, is bevor derd tot administrateur A. bulletin verschijnen met de gedetailleerde uitslagen en alle partijen. Op dit bulletin zal men zich kunnen abonneren. Hoewel het Nederlandse team nu de omstandigheden gewijzigd zijn nog niet definitief is samengesteld zal ei stellig naar gestreefd worden een z< sterk mogelijke ploeg op de been te bren- gen. Hiervoor zouden dan allereerst in aanmerking komen de heren dr Euwe, Dónner, Cortlever en Prins. Men overweegt ten behoeve van de spelers en officials een mensa in te richten, waar zij de lunch cn het diner gezamenlijk zouden kunnen gebruiken. Hierdoor zullen het onderling contact en de goede verstandhouding stellig onge meen bevorderd worden. Het is uiteraard niet mogelijk zovele deelnemers in ervkel hotel, of zelfs «naar in nabijgelegen hotels, onder te brengen. Maar de be. oogde mensa zou een ideale oplossing kunnen bieden. Hoewel de gelden voor het financieren van het tournooi thans natuurlijk nog niet ter beschikking staan, schijnt geen twijfel aan te bestaan, dat deze schikbaar zullen komen. Zowel de ge meente Amsterdam als het Rijk hebben zeer gunstig op de plannen gereageerd. Daarnevens heeft men de belangeloze medewerking verkregen van de grote loterij-specialist A. M. Bergers. Deze actie welke de naam „Operatie Schaakmat" draagt heeft de onmid dellijke en volledige goedkeuring van de minister van Justitie verkregen. Indien de voortekenen niet bedriegen staat Nederland en Amsterdam in het bijzonder in de maand September een schaakevenement van uitzonderlijke be tekenis te wachten. Het behoeft nauwe lijks betoog, dat het welslagen van dit tournooi ons land gedurende ongeveer vier weken een prominente plaats ln de wereldpers zal bezorgen. Nederland zal dan eens te meer getoond hebben waarin een klein land groot kan zijn. Gemaal te Katwijk in Z Sept. in gebruik Na de opening receptie in Leiden Naar wij vernemen, zal op Vrtjdarali dag 3 September het nieuwe gemaal tr het hoogheemraadschap Rijnland aan t Blnnensluis te Katwijk aan Zee officia ln gebruik worden gesteld. De Ingebrnü stelling zal worden gevolgd door receptie In het Rijnlandshuls te Leidt- Het gemaal heeft een capaciteit vt 3.300.000 kubieke meter water per dj;1 Het is én om zijn architectonisch-l schoonheid èn om zijn waterstaatkundig uitvoering een voornaam waterbouwkü-: dig werk. De totale bouwkosten bedr,.; gen ongeveer drie millioen gulden. In het motorhuis van het gemaal «tit drie motoren, twee Dieselmotoren en electromotor. De electromotor heeft j gefrerkt in de plaats van het oude jt. maal, dat zal worden afgebroken. Tor kort geleden één van de machiniste van het oude gemaal ziek was, werd electromotor met één druk op de kr- ln werking gesteld. De installatie werfc uitstekend. KATWIJK AAN ZEE Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen wat genomen door dokter Visser, Zeeweg. Evangellsatiesamenkomst Op de boulevard tegenover de Ou6 Kerk zal Dinsdagavond om acht uur trJ. openlucht-evangellsatlesamenkomst gd houden worden, waar ds G. Toornvlit!! van Leiden hoopt te spreken over het ot| derwerp „Is er nog hoop voor de t» komst?" Een tweetal zangkoren zal mi-' dewerking verlenen. Badgasten contra kampeerders I Op de Friese weide hebben badgastej en bewoners van het kampeerterrein tweedaags volleybal-tournooi gehoudc Van de tien deelnemende teams werde de A-groep Steendistels en de A-groc; badgasten winnaars, elk met zeve: ten. Hoog en laag Zondag 25 Juli: hoog w laag water 5.53 en 18.33 Maandag, 26 Juli: hoog water 11.58, 1ijj (AdvertenUt REMINGTON 60 BEDEKER, Dames- en Herenkapptt VOORSTRAAT 73 TEL. 2584 Katwjjk aan Zee. SASSENHE1M Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomn door dokter A. A. Hueber. Kerkdienst Chr. Geref- Kerk De avonddienst van de Chr. Gere! j Kerk begint niet, zoals gewoonlijk om i VISSERUGOLF Over de week, die vandaag eindigt, kan gelukkig een beter geluid gehoord' worden wat betreft de haringvangsten. Een week geleden had er een ver-; betering plaats, wat met uitzondering van een enkele dag zo is gebleveaj Wel zijn er steeds nog groepen, die uitvallen, doch het steeds maar weer cpstomen naar de haring is nü gèlüEfcig achter de rug. De visserij is nu 55°20' NB en tussen 0°15' WL en 0°15' OL, dus over .een be trekkelijk brede strook, de gemiddelde vangsten per schip waren deze week 169 kantjes. Ook in de haringtrawlvisserij komt wat meer leven met een gemiddelde vangst per dag van 45 kantjes. Steeds meer schepen gaan dan ook op het haring- trekken over Door de geringe aanvoer blijven de prijzen nog steeds aan de hoge kant. Van de haring, die tot nu toe aangevoerd werd, is niet veel meer oyer en de koel huizen zijn dan ook zo goed als leeg. De kleine maatjesharing vindt afizet in het binnenland en de grote maatjes worden geëxporteerd naar België en Duitsland, terwijl er ook wat naar Frankrijk gaan. Voor de order naar Rusland is nog steeds geen haring genoeg aangevoerd. De prijzen zijn daarvoor te hoog. Daarom is het te hopen, dat er spoedig wat meer aan de markt komt. Vrijdag liep de prijs van de grote maatjesharing wat naar beneden Dit wordt dan ook door -nie mand betreurd. De prijsnotering van deze week was als volgt: groene maatjesharing f 40 tot t 67 per kantje; kleine maatjesharing f 36.20 tot f 45.30; grote maatjesharing t 42 tot f 52.30 De aanvoer aan de Kat- wijkse afslag bedroeg deze week 6192 kantjes. Trawlvisserij in Israël De modernisering van de trawlvisserij in Israël heeft over het afgelopen jaar goede resultaten opgeleverd. Alhoewel het aantal eenheden van de vloot is ge daald met 5 schepen is de totale vangst met 33 toegenomen. Een belangrijk voordeel verwacht men nu ook van de opgerichte visserijschool, welke thans 70 leden telt en waardoor men meer geschoolde vissers opleidt. En kele rederijerf in Israël hebben in Enge land en Duitsland opdrachten geplaatst voor de bouw en levering van moderne trawlers, waardoor de vloot met 20 sche pen wordt uitgebreid. Men verwacht hiervan een toeneming der vangsten met 3000 ton per jaar. Bovendien zijn bespre kingen gaande met Nederlandse scheeps werven voor de bouw van een kleiner type viskotter voor de kustvisserij in Israël. Vis blijkt in Israël een belangrijk af zetgebied te vinden. Vorig jaar werd per hoofd 23 kg per jaar verbruikt, hetgeen belangrijk meer is dan in ons land en de meeste andere landen. Slechts ln Noor wegen wordt deze hoeveelheid belang rijk overschreden met gemiddeld 53 kg per jaar en per hoofd der bevolking. De vissers in Israël hebben intussen met verschillende moeilijkheden te kam pen, waaronder vooral het feit, dat slechts ln water niet dieper dan 350 meter goede vangstresultaten worden bereikt Helaas zijn er slechts weinige visplaatsen ln dat land, welke aan die voorwaarden voldoen, terwijl de bestaande tot het uiterste benut worden. Thans wordt; dan ook blijkens een bericht in het Jaarver slag van de Nederl.-Israëlietische Kamer v. Koophandel een onderzoek Ingesteld naar de mogelijkheden, die de Rode Zee biedt. Ook wórdt de kust van LyW6 on derzocht. Om aan het tekort aan geschikte vis sershavens tegemoet te komen, wordt; de haven van Haifa bij de monding van de rivier de Kishon met zulk een haven uitgebreid- Gezien het bovenstaande wordt in fe noemd verslag de conclusie getrokkei dat Israël in de eerstvolgende jaren on getwijfeld een belangrijk afzetgebiti voor de Nederlandse vis zal blijven- Haring zakt Het belangrijkste verschijnsel van it Vrijdagmarkt is geweest, dat de verw haring eindelijk onttroond wordt; it prijs, die geruime tijd boven de f 20 heef! gezeten, zakte nu voor het eerst tot f IS af 17 per kist. De kleine kistjes (14 kilo) haalden dit keer f 5.80 tot f 6.50; de kist jes met 20 kilo deden tot f 81. Wil makreel is verkocht voor f 22 a f 28. Twee schepen Er kwamen twee haringtrawlers op dagen: de Klaas Wjjker met 980, it Tzonne met 1600 kisten haring. De Wijker] had bovendien nog 160 kleine kistjes' haring, 20 wijting, 60 gul, kool en kabel jauw en de Tzonne loste als bijvang!*. 300 kleine kistjes haring, 40 makreel, kool en gul, 25 varia en 70 stijve kabel-' jauwen. Dan waren er twintig kotten tt botters voor het weekeinde thuis me'. 5000 kilo bot en 700 kisten schol. Regels naar België De rijen kabeljauwen gingen weer nar België: per stuk brachten ze tussen it f 75 en de f 84 op; de kisten met dik koppen haalden f 96 tot f 90. Voor tarboti is van f 2.30 tot f 3 per kilo gegeven enI de heilbot bracht f 3 op. Binnenland rondvls De binnenlandse handel ontfermde zich over de rest van de rondvis en betaalde voor de wijting f 27 tot f 30, terwijl de; kieine kotterwijting f 16 opbracht. Braad- srhelvis deed f 30 tot f 32 en de zwarte, kool bracht f 60 tot f 67 op. Voor grote gul zat de prijs bij de f 37 in de buurt- de middelgul deed f 40 en de torren f 30. Schol III was van f 10 tot f 13, de tweeën van f 20—f 22 te koop en de schol I ging naar Engeland voor f 34, terwijl de zet middel en grote schol voor f 40 tot f 4< geëxporteerd kon worden. Lappen houden het uit De laptong blijft onveranderd op de f 3.50, maar de rest van de tong nestelde zich op het zelfde „trapje-lager" als de dag tevoren: f 2.25 tot f 2.35 voor de grootmiddeltong; f 2.05 tot f 2.10 voor ae halve pondjes, f 1.90 voor tong I en f 1.55 a f 1.65 voor de slips. Vandaag twee of drie Als de Eveline niét komt het schip zou graag nog een paar trekken op 7 Zand willen proberen liggen vanmor- j gen de Flamingo (1000 haring en 400 varia) en de Sumatra (1300 vis, waarvan 900 haring) aan de hal. Als de Eveline eerder binnenkomt dan de Flamingo, zal deze tot Maandag moeten blijven liggen: er zijn maar zeven lesploegen beschik- Maandag druk De Maandagmarkt krijgt weer eens de handen vol: behalve de te verwachten aanloop van loggers en kotters komen de trawlers Polderman (14 Juli), Elie. Post boy en Antje (15 Juli), plus de overlig- gers van vandaag *t Zonnig reisje Voor een negendaagse reis besomde de Tzortne gisteren f 31.500; de Klaai Wijker maakte voor tien dagen f 20.700 In en uit Binnengekomen: KW 73, 140, 21, 92, 169, 60. Vartrokken; KW 53. 141, 167. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6