JffisdeM-' Vriendschap dient gegrond op banden van de geest Brommers in Denemarken denkt om verzekering! Goud-gele Virginia! Israël eert het Zionisme op zijn postzegels 4 ZATERDAG 24 JULI 1954 GALA-DINER IN AMSTERDAMS RIJKSMUSEUM Universaliteit karaktertrek van Nederland en Frankrijk 1'LKWIJL HET HONGAARSE ENSEMBLE (een sextet) van de Mariniers- lk kapel lichte muziek speelde, is gisteravond in het Rijksmuseum te Amsterdam, voor het eerst in de geschiedenis van dit gebouw, een gala diner gehouden, door de Raad van Ministers aangeboden ter gelegen heid van het bezoek van de Franse president. Aan dit diner zaten, be halve het Koninklijk Paar en president en merrouw Coty ook aan de Nederlandse minister-president dr Drees, de vice-minister-president, proL dr Beel, de ministers Beijen. Luns en Cals, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de vice-president van de Raad van State, de ambassadeur van Frankrijk in Nederland, de ambassadeur van Nederland in Frankrijk, de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, de burgemeester van Amsterdam, civiele en militaire autoriteiten alsmede leden van het presidentiële gevolg en van de hofhouding. De grote cn indrukwekkende ere- 1 Tijdens het diner heeft allereerst dr galerij van het Rijksmuseum, gelegen boven de onderdoorgang, was tot diner zaal ingericht. Voor de prachtige aan kleding van de zaal, het serviesgoed en de tafeldecoraties was geput uit het museumbezit Naast HJM. de Koningin zat president Coty en ter linkerzijde dr Drees. Ma dame Coty en Prins Bernhard zaten hier recht tegenover. Naast mevrouw Coty had de Franse ambassadeur plaats ge- romen en mevrouw Drees zat naast de Prins. Bij de tijger in de kooi... L den tot uiting, dat het accoord betref fende Indo-China, één der grootste over winningen betekent, die de communisten sinds tien Jaar hebben behaald. Mendès- France krijgt nu inderdaad de handen weer vrij, ten bate van de Westelijke eenheid voor de politiek ln Europa. Men bedenke echter, dat de communisten voor hun doelstellingen Europa en Azië als één operatie-terrein beschouwen. De creditpost in Azië heeft derhalve ook een nadelige Invloed op de Westelijke balans ln Europa. Het is een kwestie van ver trouwen, van meer of minder optimisme, of twee stelsels, het democratische en het communistische, naast elkaar kunnen be staan. Niet onaardig was de opmerking van de leider der Republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Knowland. Hij zei, dat de door de Westelijken be pleite politiek van een vreedzaam naast elkaar voortbestaan, vergeleken kan den met Iemand, die bij een pas gevoerde tijger ln de kool geplaatst wordt. Wanneer de tijger hongerig wordt, zal hij zijn met gezel wel oppeuzelen. Tegen deze ziens wijze hebben wij slechts één bezwaar, namelijk dit: de tijger moet er de kans toe krijgen. Het zou kunnen zijn, dat de man in de kool behoorlijk gewapend was. In leder geval heeft de „tijger sprong' van Peking en Moskou in Indo- Chlna opgeleverd, dat het communisti sche blok versterkt ia met een groot pro ductief gebied, waarop millioenen leven. De bon- Drees gesproken. Men zal overal in land, zo zeide h(j, de getuigenis vinden de invloed van de Franse cultuur, ook in dit museum. In deze gedachten- gang is het ook logisch, dat het Rijks museum werd uitgekozen om er od aardige wyze het staatshoofd van Frankrijk te ontvangen, het land. an de cultuur uitstraalt over alle lan en van het Westen Dr Drees wees er op. dat hij met opzet begonnen was met de culturel» banden, omdat hij er van overtuigd was. dat de vriendschap tussen de volkeren vooral gebaseerd moet zijn op de ban den van de geest. Maar aan deze geeste lijke banden hebben meer tastbare ban den zich toegevoegd. 'I Verklaarde uitzicht derddu. zenden, zich onder een munistisch te bewind niet prettig voelen, moeten dan maar hun blezen pakken. Niet zonder Ironie heeft de Rus sische regering in een officieel communi qué opgemerkt, dat d 11 nu Juist de wari manier was, internationale kwesties op te lossen, zoals de negen landen te Ge- nève, dat met het Indochlnese probleem hebben gedaan. Een heel lijstje van begeerde punten: verbod van atoomwapens; collectieve vei ligheid in Europa, het Duitse probleem en de kwestle-Korea. Het is duidelijk, dat Moskou en Peking willen demonstre ren, hoe de Invloed en het Internationale prestige van Rusland, China, gestegen zijn. Het succea inzake Indo-China, bereikt op de conferentie van Genève, moet de, met hun nationale en nationalistische gevoelens kampende landen in Azië, wel aantrekken als een magneet. Dat Amerika, om zo te zeggen, ln dit Russische communiqué, „de kwade pier" is, steeds oplossingen van Inter nationale problemen verhinderd hebben de, behoeft geen betoog. Onder deze om standigheden hebben de Ver. Staten, En geland en andere, niet-communlstische landen besloten, ongeveer half Augustus een internationale conferentie bijeen te roepen voor de vorming van een Zuid oost-Aziatisch defensiepact. Het ls nog niet zeker, waar dit appèl zal plaats heb ben, maar men spreekt over Manilla van „ergens ln Azië**. Wij herinneren er aan, dat na eehèc In Indo-China. Eisenhower heeft verklaard, dat elke hernieuwing van di recte of indirecte communistische ag- gressie, door Amerika als een hoogst ernstige zaak zal worden opgevat. Wij zullen moeten afwachten, wie de toe komstige leden zullen zijn van dit. te bekokstoven, defensiepact. Behalve Ame rika, Engeland, Australië. Nieuw-Zee- land, Thailand en de Phillppijnen, ver moedelijk nog andere landen. Plannen hiertoe werden opgesteld door een Brits- Amerikaanse studiegroep, die te Londen werkzaam was- De Phillppijnen, door de Zuldchlnese Zee van het, thans verdeel de, Indo-China gescheiden, hebben aan gedrongen op de spoedige vorming van een veiligheidspact, teneinde de opmars van het communisme tot staan te bren gen. Engeland ia van oordeel, dat de „Colombo-Staten", India, Pakistan. Cey lon, Birma en Indonesië aan dit veilig heidsapparaat hun steun moeten geven, maar Japan bijvoorbeeld, wil de handen vrtj houden. Amerika wil via een Aziatisch pact verdere rode Infiltratie en politieke druk tegengaan. waartoe de verdeling van Vietnam ruimschoots gelegenheid biedt. De psychologische invloed van de rebel lenleider Ho Tsji Minh zal t4>enemen, als het grootste deel der Franse troepen uit Indo-China vertrokken zal zijn. De of ferte van Moskou voor een „vreedzaam naast elkaar leven" correspondeert met de reclame, die de Chinese premier Tsjoe En-lal op zijn reis door Azië heeft ge maakt. Het beeld van de man bij de tij ger in de kool, was juist en slechts krach tige „wapening" kan deze situatie min der gevaarlijk maken. In Mei 1940 i eerste, dat ons overweldigde land te hulp kwam. De geringe Nederlandse eenheden, die konden ontvluchten, von den een warm onthaal in Frankrijk, van waar z(j zich naar Engeland konden be geven om terug te komen in Nortnandië, de geboortegrond van president Coty. De wapenbroederschap met Frankrijk heeft zich verleden jaar nog eens ge manifesteerd tegen de verwoestende krachten van de zee. die grote gebieden van onze mooiste provincies had over- Minister Drees zeide er van overtuigd te zijn, dat de opofferingen, die Frank rijk zich getroost, bij zullen dragen tot zijn grootheid en dat Frankrijk met een nieuw élan door zal blijven gaan de grote rol te spelen, die bet in Europa en in de wereld toekomt. Tenslotte hief dr Dees zijn glas ter ere en op het geluk van de president van de Franse republiek, van madame Coty en van het Franse volk. Het „Amsterdamse Louvre" Hij sprak er zyn vreugde over uit. weer in het „Amsterdamse Louvre" te zyn. waar het aanschouwen van Rem- brandts en Vermeers werken niet alleen een feest voor de ogen, maar evenzeer voor de ziel is. Wijzende op het contact tussen het wezen van de Gouden Eeuw en de Griekse kunst, zeide de president, dat de universaliteit van de menselijke geest één van de karakteristieke trekken is van Nederland zowel als van Frankrijk. Hij prees de Nederlandse democratie op politiek en sociaal gebied en achtte het een volkomen natuurlijke zaak, dat de volken by hun eerste poging om de vrede in de wereld te handhaven zich tot Nederland richtten. De reoente geschiedenis heeft echter aangetoond, hoeveel gevaren meenschappelijke beschaving bedreigen i het Franse leger hst De beproeving van de zelfde strijd heeft RUBRIEK MET REIZIGERS-VARIA Ook hoteliers hebben vaak (gerecht vaardigde) klachten over hun gasten (Van onze verkeersredacteur) ONDER DE TALLOZEN, die in hun vacantie naar het buitenland trek ken, zijn vele bromfietsers. Voor de sportieven is dat een heerlijke tocht, die niet veel behoeft te kosten. Maar er wordt door grens- en douane-autoriteiten wel eens over geklaagd, dat de bromfietsers nagenoeg niet hebben nagekeken, aan wat voor bepalingen zij. of hun voertuigen in het buitenland moeten voldoen. Zij zullen er dus goed aan doen, voor hun reis eens even overleg te plegen met de K.N.A.C. of de A.N.W.B., de instellingen, die wel bij uitstek raad kunnen geven op allerlei netelige kwesties voor dit genre toeristen. onze vriendschap nog sterker doen wor den. De toekomst vraagt van ons om tezamen middelen te zoeken en te vin den, die onze veiligheid kunnen verze keren. De veiligheid voor moderne sta- is gelegen in een hechte solidariteit, gewezen te hebben op het Noord Atlantisch Verdrag en het Verdrag van Brussel herinnerde de president aan het feit, dat de Nederlanders in de loop der tijden menigmaal hun land hebben moe ten herbouwen. Hierdoor hebben zij ge leerd. dat een sterk realisme de nood zakelijke basis vormt voor de ontwik keling van de toekomst. President Coty hief tenslotte zijn glas n een dronk uit te brengen op Konin gin Juhana, Prins Bernhard, de Ko ninklijke Familie, op de minister-presi dent en de ministers, die met hem het dappere en vreedzame volk van Neder land regeren. Onverwacht bezoetk Toen Koningin Juliana en Prins Bern hard gistermiddag met hun gasten, pre sident en mevrouw Coty, van Rotterdam Amsterdam terugkeerden, heeft net Koninklijk Paar van de gelegenheid ge bruik gemaakt, even een bezoek te bren- aan Schiphol, waar het toestel, waar de president naar ons land is gevlo gen (de „France"), werd bezichtigd. Koningin en Prins onderhielden zich ruim half uur met de bemanning. De com mandant van het vliegtuig, kolonel Cre- satty, stelde de voor het vliegtuig op gestelde vijf bemanningsleden, die even als de kolonel htm Nederlandse onder scheiding droegen, aan het Koninklyk Paar voor. Konangin en Prins begaven zich daarna in het toestel, waar zy plaats namen in het compartiment van de president Natuurlijk moest ae Prins bovendien een kijkje nemen in de stuur hut. De bemanning, die voor verversin gen zorgde, raakte er niet over uitge praat dat Koningin en Prins een bezoek brachten teneinde het vliegtuig van hun gast te bezichtigen. Intussen waren president en mevrouw Coty afzonderlijk naar het Paleis in sterdam teruggekeerd. Dit braent enige verwarring teweeg bij de daar met c leiding belaste politie-functiooaris. Wa* kort na half zes reden een paar hot- autos voor. Uit de eerste stapte de pre sident, uit de tweede mevrouw Coty. Toen zy het Paleis waren binnengegaan, werd het verkeer vrij gegeven en Kreeg de commandant van de erewacht der gre nadiers het bevel te laten inrukken. Klaarblijkelijk verkeerde men in ae mening, dat het KomnKlyk Paar reeas aangekomen. Dit was niet het geval: Koningin en Prins maakten immers hun niet van te voren aangekondigde tocht aar Schiphol. De commandant van de erewacht haa de soldaten reeds rechtsomkeert laten maken en het geweer was geschounera toen de auto met het XoninKlyk Paar de Voorburgwal naderde. Daar was op het spitsuur natuurlyk enorm druk, zodat de wagens, voorafgegaan aor motorrijders, met moeite zich een eg naar de Paleisstraat kon-oen banen. Met veel tegenwoordigheid van geest if de commandant in omgekeerde volg orde zijn bevelen en toen Koningin en Prins waren uitgestapt en het vaandei passeerden, presenteerde de erewacht Keurig het geweer.... Voor de bromfietsers, die naar Dene marken gaan. komt er per 1 Augustus verandering in de bestaande toe stand. Tot dusverre waren in dit land de berijders van brommers vrijgesteld van de verplichting tot het afsluiten van een verzekering tegen wettelijke aansprake lijkheid. Maar die vrijstelling zullen zij 1 Augustus niet meer genieten, even- trouwens als alle in Denemarken wonende bromfietsers. Aan de grens dient voortaan de zgn. groene kaart of de carte de 1' insurance- A overgelegd te worden. Indien men niet van deze beide documenten be schikt. kan men ook voor de duur van het verblijf een WA.-verzekerlng af- verplichte W.A.-verzekering be staat al geruime tijd in Noorwegen. Al leen in Zweden kent men deze bepaling (nog) niet. "P^ELFZIJL ZAL een unieke drijvende jeugdherberg krijgen. Door de mil de gift van de zoon van een naar Ame rika geëmigreerde inwoner van het stad je, is men in staat gesteld een oude drie master te kopen, de ..Seute Deerne". Het schip, dat ook een volledige motor-ac commodatie heeft, werd aan 't einde van de vorige eeuw in de Verenigde Staten gebouwd. De laatste jaren heeft het de haven van Hamburg gelegen. enigszins de helpende hand te bieden aan het nijpend tekort aan hotelruimte. Maar toen de noodtoestand over was. kon het schip de concurrentie niet langer volhouden. Nu is de ..Seute Deerne" dan naar Delfzijl gekomen. Er moet aan het schip nog het een en ander worden opgeknapt, maar het zal niet zo lang meer duren voordat de enige drij vende jeugdherberg van ons land in gebruik genomen zal worden 14 bij de minste aanleiding reclameren bij de directeur van het hotel; 20 voortdurend vragen of er brieven aangekomen zijn; 22 de kraan vergeten te sluiten en aldus overstromingen veroorzaken 25 de handdoeken meenemen, al vertrekken; 30 lawaai maken in hun kamer; 43 koppig weigeren gebruik te m, i de asbakjes; 47 de sleutel van hun kamer meenemen ze het hotel verlaten; 61 elke dag hun schoenen poetsen m het onderste deel van de gordijnen; 62 het briefpapier wegnemen tilt ae schrijftafels van de leeszaal; 68 het licht laten branden, als ze hun kamer verlaten; 80 iedereen bellen, als ze niemand be paald nodig hebben. S'N" de ta- geheel opgeheven Dat is voor de eige naars van Engelse pensions, restaurants cn hotels een reden tot bijzonder grote verheugenis. En niet minder v woners van het land zelf. of bezoekers uit het buitenland. Niet langer zal Engeland gehandicapt orden ln zijn toerisme door de bijnaam in het land. ..waar het wel aardig was. laar waar Je nooit genoeg te eten kreeg". En de Britten zelf behoeven nu ook niet persé naar het buitenland, genoeg te eten. We kunnen oi stellen, dat er een feestelijke stemming hangt ln de Britse eethuizen. tourbiljetten, die als eindbestemming een der kustatations vermelden, meer faci liteiten bieden in het vacantieseizoen dan normaal Voor de terugreis kan men na melijk ook van een aantal andere gelegen stations vertrekken, zonder toeslag of bijbetaling. Welke stations dat zijn? De Belgische Spoorwegen het u graag vertellen. MEN HOORT hotelgasten wel eens klagen over de slechte behande ling, die zij in hun tijdelijke tehuizen hebben ondervonden. Maar van hun kant zijn de hoteliers ook lang niet altijd tevreden. Vooral in Zwitser land, als wij het blad van de A.N. V.V. mogen geloven, hebben zy van de gasten een niet a! te hoge pet op Een daar ingestelde enquête bracht tenminste aan het licht, dat va 100 hotelgasten er I: geur, smaak en kleur Voor philatelisien door G. PEELEN DE ISRAËLISCHE POST heeft er sinds de zelfstandigheid een gewoonte van gemaakt op Joods nieuwjaar (28 en 29 Sept.) een of meer nieuw jaarszegels uit te geven, die steeds heenwijzen naar een Bijbelgedeelte. Voor het nieuwjaar 5715 (1954) heeft men de bekende geschiedenis van de verspieders gekozen, die als bewijs van de vruchtbaarheid van het beloofde land met de tros druiven van Eskol terug komen. Op afb. 1 vindt men die episode afgebeeld, volgens Numeri 13 23; „Toen zij in het dal Eskol gekomen waren, sneden ze daar een rank met één tros druiven af, die zij met hun tweeën aan een draagstok droegen". Een mooie aanwinst voor de verzamelaars van „religieuse motieven", zoals de wat stijve ver zamelnaam luidt. Nog twee andere interessante nieuwtji werden mij gemeld door de directeur der Israëlische post. Op afb. 2 speelt ook een druiventros een rol, naast het portret van Baron Edmond de Rothschild, van wie David Ben Goerlon eens getuigde: Het valt te betwijfelen of er wel iemand gevonden kan worden, in de bijkan9 2000 Jaren de Joodse ballingschap, die de geijke is of zelfs maar vergeleken kan worden die uitzonderlijke bouwer van Joodse nederzettingen in het Jierbouwde Joodse vaderland." Deze Rothschild, geb. ln 1845, en over leden in 1934 gaf met inzet van alle krach- in middelen, zijn sympathie en ener- jan de „terugkeer in Zion". Meer dan 50 Joodse nederzettingen zijn door hem gefinancierd. WMBEURSBAROMETER^= Internationale waarden luier gestemd onder .leiding van Koninklijke ONDER DE LEIDING van het hoofdfonds waren deze week de inter nationale waarden luier gestemd en dientengevolge waren ook de koersen van de locale aandelen in het algemeen wat lager. De introductie der aandelen Koninklijke had deze week in Wallstreet plaats en vormde een anti-climax. De verkoop van shares Royal Dutch aan het Ameri kaanse publiek had tot dusver een geringere omvang dan men verwacht had. Er waren dientengevolge op vrij grote schaal winstnemingen te con stateren, waardoor de koers van het hoofdfonds niet onbelangrijk lager kwam te liggen. Het spreekwoord zegt: „het bezit der zaak. is het einde van het vermaak" en daaraan hebben velen moeten denken, toen zij kennis namen van het koersver loop der aandelen Koninklijke in Ame rika. Naar het ons evenwel voorkomt, dient men voorzichtig te zijn met het trekken van vérstrekkende conclusies uit de eerste week van officiële verhande ling in Amerika. Wij herinneren aan he' feit. dat AKU na de introductie ook tegenviel, hetgeen later evenwel ve derd is. Toch is het zo! HET HART ALS EEN POMP (104) We hebben, eerlijk gezegd, altijd een tegenzin gehad legen af beeldingen tan levende organismen die als machinerieën werden voorge steld. In de eerste plaats geeft een dergelijke vergelijking voedsel aan op pervlakkige lieden, die in de mens weinig meer dan een machine kunnen zien. En vervolgent is een dergelijke vergelijking noodzakelijkerwijs zo op pervlakkig. dat juist de wonderbaarlijke geheimen die het levende organisme van de machine onderscheiden, z(ji verdoezeld. Immers, wanneer ue Iwe dingen op elkaar willen doen gelij ken, zorgen wel de mogelijk te doen uitkomen. anders gaat de hele verge lijking niet op. Het hart wordt leken met een pomp die een nut tig vermogen heeft van tenminste 0,003 paardekracht, en der maar wilt, het geheim van het spreken, denken, herinneren, niet kun. nen i<erklaren of begrijpelijk maken. Nog niet één tan de vele wonderbaar lijkheden die zich bij voortduring in het levende organisme afspelen, kan bij benadering worden begrepen of ver klaard. Technische vergelijkingsobjecten kunnen dus alleen dienen om de func tie van het betreffende orgaan in beeld te brengen, maar de vraag „hoe?" blijft daarmee onbeantwoord. Nadat we ons de vorige maal zelf hadden schuldig gemaakt aan een tech nische vergelijking, 0'lefoonkabels, i het i telsel n Ir ale de telefooncentrale vergelijken, lijkt bo venstaande ontboe zeming wel gewenst. Want de taak van de zenuw is wel ge legen duidelijke per rgelijking, fm dreigen we over het "hoofd te zien. dat de werking tan het hart een nog onopgelost raad sel is. In een geschikt milieu kan bijv. een dierlijk hart nog uren blijven kloppen, omdat het hart onafhankelijk van bet zenuwstelsel functionneert. Het is dus een pomp. die door onopgehel derde oorsaken wordt aangedreven. In dien dit fenomeen zich in de techniek voordeed, zouden we paf staan. Maar bij onszelf achten we de zaak vol doende verklaard door te zeggen dat het hart een pomp is. Dat op populaire platen het oog als een camera, de stem als een luidspreker, de hersenen als een kantoor, het oor als een microfoon, het geheugen als een archief, enz. worden voorgesteld, is ons allen welbekend. Maar laten we ondanks deze duidelijke voorstellingen en vergelijkingen toch vooral niet ver geten dat de microfoon, de luidspreker, het kantoor, het archief, en wat u ver als zodanig kunnen z\j dus met electrische kabels worden vergeleken, maar dit wil niet zeggen dal de prik kel in de zenuw electrisch wordt voorlgeleid. Op grond van vele onder zoekingen wordt de zenuwgeleiding vergeleken met de geleiding in- een lont. Bepaalde stofwisselingsprocessen planten zich in de zenuw als het ware „als een lopend vuurtjevoort, waar hij weliswaar actiestroompjes ontstaan, maar dit zijn bijverschijnselen. Door het icoord Inntgeleiding heb ben ue het geheimzinnige proces ook thans weer niet kunnen verklaren, maar alleen vergelijken. Deze geleiding in de zenuw voert tot het principe -alles of niets", dus de prikkel loopt door, of hy loopt niet door omdat de zenuw bijv. verdoofd is), maar hij geeft niet een verzwakte impuls, zoals een elec trische geleiding zou kunnen doen. Het systeem is dus bijsonder betrouwbaar. trale. Maandag. (Nadruk verboden) Het wachten is thans op de publicatie ..i zake de resultaten over het eerste halfjaar 1954. Ongetwijfeld zal de koers- vorming door dit communiqué beïnvloed worden. De overige internationale aandelen aren, zij het in mindere mate. ook luier gestemd, klaarblijkelijk in sympathie met het koersverloop van aand. Konin klijke. Van grote betekenis was echter de reactie tot dusver niet en men kan zelfs vaststellen, dat in het bijzonder AKU zich uitstekend heeft gehouden. Het bereiken van een overeenkomst te Genève inzake Indo-China bleef zonder aanwijsbare betekenis voor de effecten- markt. Meer invloed hadden de besprekingen 's-Gravenhage op de ontwikkeling in cultuurwaarden. Gezien de optimis tische berichten in zake het resultaat der conferentie was men ter beurze ge neigd, Indonesische fondsen met een vriendelijker oog te beschouwen. H.V.A., Amsterdam Rubber, Senembah Mij en Oude Deli konden hogere koersen berei ken door enige belangstelling van binnen- 1 buitenland (België). In het verslag der Preanger Regent schappen wordt opgemerkt, dat het ver loop der thee-opbrengsten een gunstig beeld vertoont. De directie meent te mo gen verwachten, d"t speciaal deze cul tuur een behoorlijk exploitatieresultaat zal opleveren. Houders van thee-aan delen kunnen deze mededeling ln het )r knopen. Aand. Billiton Mij waren aanzienlijk hoger genoteerd tengevolge van de be- stuursverklaring op de jaarvergadering. Overproductie van tin wordt niet ver wacht, integendeel tenflotte dreigt een tekort. Voorts bleek ter vergadering, dat de open reserves der Billiton My, bij een kapitaal van f21 millioen. zullen stijgen tot circa f 100 millioen, na de doorvoe ring der herkapitalisatie van 25 pet. De grote intrinsieke waarde der aand. Bil liton My blijkt hieruit duidelijk. Scheepvaartwaarden konden zich niet onttrekken aan de minder gunstige stem ming voor de internationale a'andelen. Het indexcijfer voor de wilde vrachten vertoonde in de vorige maand een lichte verbetering. Vrijwel over de gehele linie ondergingen de scheepvaart-aandelen een lichte reactie en van Belgische ko pers was deze week niets te bespeuren. Binnenlandse industriëlen waren ln het algemeen ook ongeanimeerd gestemd. Hier en daar werden gevoelige koers verliezen geleden door winstnemingen. De aand. Lijempf waren lager door het ongunstige verslag. Het dividend wordt verlaagd van 7 op 6 pet. De lagere resul taten zijn te wijten aan toenemende af- zetmoeilijkheden van gecondenseerde melk en melkpoeder. Aand. Bronswek konden een flinke verbetering ondergaan door het bericht, dat nieuwe belangrijke orders werden geboekt, waardoor in 1955 en 1958 werk aanwezig is. Tieleman Dros werden te gen sterk verlaagde koers aangeboden (30 pet.). De mogelijkheid is aanwezig, dat de productie in de fabriek te Leiden vol gende week hervat wordt. Ook zijn er ge gadigden voor overname van het bedrijf. De Ned. Am. Fitting-fabriek kwam met een zeer teleurstellend verslag over 1953. Het bedrijfsverlies is gestegen, rente en afschrijvingen werden niet verdiend. Deze De druiventros naast zijn portret sym boliseert zijn aanmoediging en bevorde ring van de aanplant van wijngaarden in Als blijk van waardering en eerbied voor deze Zionistenpropagandist werd in April van dit jaar zijn stoffelijk overschot en dat van zijn vrouw Adelaide baro- Rothschild naar Israël overgebracht de aanval te zijn. Gruwelpropaganda doei het altijd best. Daartoe gaf men bijplak kers uit die naast de postzegels aange bracht moestén worden, afb. 6, met het opschrift Gedenket unserer gefangenen Friedenskampfer die in Adenauers Kerkern schmachten" (gedenkt onze gevangen vre- desvoorvechters die in de kerkers van Adenauer verkwijnen!) Men moet maar durvenl Men toont zich goede discipelen van de Hitleriaanse doc trine: de onwaarschijnlijkste 1'-agens, miti voldoende herhaald, worden op de duur geloofd! In Colombia herdenkt men het 4<J» eeuwfeest van de Franciscanen (afb. T) een symbolische voorstelling. Twee han den om het kruis, omgeven door een lau werkrans. In Nederland is herhaaldelijk geklaagd over de verminking van mooi» zegels door vette, vleze stempels, zonder dat er veel medewerking van PTT biedt om aan dit euvel een einde te maken. D» Oostenrijkse post is meer bereid tege moet te komen, aan de verzamelaars-wen- sen. Ze stelt etiketjes beschikbaar (afb. I) groen-wit met twee cirkels, om op d» brief te plakken onder de zegels, om aan te geven, dat het philatelistische franke ring betreft, en de postbeambten hebben consigne gekregen, met extra zorg deze zegels te ©tempelen, en beschadiging door te zwaar stempelen te voorkomen. Een prijzenswaardig initiatief dat stellig na- volging zou verdienen in Nederland, en veel gerechtvaardigde ergernis voorko en opnieuw ter aarde besteld in „Sichem Jacobs" (Zikhron Yaakov). Afb. 3, ter ere van dr Theodor HerzL verscheen 21 Juli. Men wil hem hierdoor eren, als de op richter van de Zionistenbeweging, waar aan hij zijn hele leven wijdde. Hij werd geboren in Budapest, 1860, werkte als journalist en auteur in Parijs en Wenen, waar hij in 1904 stierf. In zijn boeken o.a >rEen Joodse Staat" zag hij bijna profe tisch de wedergeboorte van de Joodse staat. In 1949 werd zijn stoffelijk schot van Weenen naar het Heilige Land overgebracht, en in Jeruzalem begraven. De nieuwe luchtpostserie 4 van Israel ls nu compleet. Reeds eerder beeldden we enkele waarden af. In afb. 4 besluiten we deze reeks, met de afbeelding van de won derlijke rots: de leeuwenkop. Deze naam ls inderdaad ten volle verdiend, want men zou wanen met een beeldhouwwerk van mensenhand te doen te hebben! Brazilië herdacht op een postzegel het bezoek van Camille Chamoun, de president van de Libanon, wiens portret we op afb. 5 zien. Oost-Duitsland, bang voor een herhaling de ongeregeldheden van 17 Juni 1953, dacht de beste n i de verdediging ■Ba Iüi na-oorlogse maatschappij heeft de houders der aandelen nog niets dan verdriet be zorgd en het ziet er helaas niet naar uit dat een reorganisatie te vermijden ls. Het jaarverslag van het Magazijn De Bijenkorf maakte ter beurze een gunstige indruk. Over de vooruitzichten werd ln het verslag opgemerkt, dat de inrichting van het bedrijf de garantie geeft, dat een redelijk aandeel van de zich gunstig ont wikkelde publieke koopkracht zal worden aangetrokken. De gang van zaken ln de verstreken maanden van 1954 doen het be stuur met vertrouwen de tweede helft van het jaar tegemoet zien. Van bankaandelen waren Nationale Handelsbank en Slavenburg's Bank be langrijk beter gestemd. Het verslag van eerstgenoemde instelling verscheen deze week en maakte ter beurze een gunstige indruk. Het bedrijf in Canada belooft een succes te worden. De uitgifte van 3% pet. obL Wereldbank werd enorm overtekend, waardoor de toe wijzing aan de inschrijvers zeer teleur stellend is geworden. De 3% pet obl. België werden deze week voor het eerst verhandeld en deden meer dan 2 pet. C.H. U.-conferentie Critiek op concurrentie van overheidsbedrijven B. J. Lankkamp besprak middenstandsnota Op de tweede dag van de zomervacan-1 tie die de C.H.U. in Lunteren houdt, be handelde de heer B. J. Lankkamp uit Vianen de middenstandsnota. Hij ver heelde niet, dat de nota-ofschoon uitste kend geschikt voor een volledige discus sie in de Kamers der Staten-Generaal— I vooral wat het cijfermateriaal betreft, geen juist beeld geeft, hetgeen groten deels te wijten is aan de gebrekkige do cumentatie op het terrein van de mid denstand. Overigens is de nota voor de middenstandsorganisatie uiteraard van veel belang. Uitvoerig behandelde de heer Lank kamp de fouten, die de bedrijfsvoering bij de middenstand aankleven, in dit op zicht is het dringend noodzakelijk, dat meer gebruik wordt gemaakt van d« voorlichting door de hiervoor in aanmer king komende instellingen, zoals het Economisch Instituut voor de Midden stand, de Nijverheidsdienst e a. Ten aan zien van het E.I.M. was spreker van me ning, dat het door de regering gefinan cierd zou behoren te worden en niet ge deeltelijk door het bedrijfsleven, zoals tot heden het geval is. De heer Lankkamp stipte nog de kwes tie der consulenten aan en besprak en kele aspecten van de research, de voor lichting en het credietbeleid. Bij de dis cussie oefende referent scherpe critiek op het feit, dat de overheidsbedrijven (gas en water) de middenstand op diens terrein beconcurreren. Des middags maakten de conferentie gangers een excursie naar de Zuiderzee- I werken. Kees de Bok in Artis overleden Kees de Bok. de viervoeter die destijds met de Prins Bernhard-Kapel verre toch ten ondernam. Is in Artis overleden. Op 30 Juni 1948 kreeg de bok, als ge schenk van de kapel, onderdak in artis, hij vele Jaren een bekende „fi guur" is geweest. De laatste weken was Kees plotseling iet meer de oude en van dag tot dag ging hij achteruit, ofschoon men geen bepaalde ziekteverschijnselen kon con- ren. Hij kon zich nauwelijks bewe en kon ook niet meer staan. Ieders dag kwam de dierenarts even bij hen» kijken, waarbij hij verscheidene keren injecties heeft gekregen. Het mocht even- ze] niet meer baten Bij de sectie is gebleken, dat Kees kern- _ezond was, „Ouderdom" is de doodsoor zaak. Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir W. G. van Dalfsen, di recteur van de N.V. Noord-Nederland- sche Machinefabriek te Winschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4