Bevriend staatshoofd en gelukkig echtpaar Samen dragen zij opgewekt van Frankrijks hoogste de zorgen post HET Grootse ontvangst van Franse paar op Schiphol IdUWE leidsche courant 7 DONDERDAG 22 JULI 1954 Saluons le Président et Madame Coty! (Van een onzer verslaggevers) ECHTPAAR COTY heeft Nederland, zeggen, dat dit thans het geval is. Dit heeft zijn oorzaken. Een staatshoofd van een be- reeds voordat het aangekomen is, vriend land, van een land met gemeen- veroverd. Dit zou een gemeenplaats kunnen schappelijke belangen en zorgen, kan niet zijn. Immers wanneer een vreemd staats- anders dan een hartelijk welkom verwach- hoofd op bezoek komt, dan treedt het ont- ten. Maarhet Nederlandse volk zag niet vangende land als een gastheer met uitge- alleen de President komen; het ziet ock stoken hand en een brede glimlach de hoge komen: de heer en mevrouw Coiy. Een echt- bezoeker tegemoet. Men kan moeilijk anders paar, dat 47 huwelijksjaren achter de rug verwachten. Het gaat er dan verder maar heeft, dat alle zorgen en alle vreugden van om of de handdruk stevig wordt en de glim- een normaal burgerlijk gezin kent en beleefd lach gemeend is. En reeds nu kunnen we heeft. TREK JE MANTEL AAN, zet je hoed op en kom hierheen", zo moet René Coty zijn vrouw op de avond van zijn verkiezing tot President van de Franse republiek hebben opgebeld. „Ik telefoneer zelf, anders schrikt ze", zo weerde hij het aanbod van vrienden af, die madame het grote nieuws wilden brengen. Madame Coty legde de kerstboomversierselen, die ze juist in haar hand had neer, draaide de oven, waarin een tulband stond uit en kwam. nauwelijks beseffend, dat op dit grootse ogenblik niet alleen haar man een nieuwe functie, de hoogste van het land, had gekregen, maar ook zij voort aan een „baan" had. Madame uit, zü benoemt geen ministers, noch leent zjj gratie, zij neemt geen deel de politiek: zü is, officieel, niets anders dan de echtgenote van haar man. Maar in werkelijkheid draagt zij een deel van zijn taak, die minstens even z\vaar is als de zijne. Haar huishouden van welgesteld echtpaar, met alle hui selijkheid, vertrouwelijkheid, met de ge- noegeljjke kleine vreugden, die een har monieus gezin kenmerken, is plotseling veranderd in een machtig apparaat, waar protocol en agenda de alles overheersen de factoren zijn; "waar kaartsystemen moeten worden aangelegd, opdat btf her haling komende gasten niet dezelfde me nu's krijgen voorgezet, en waar ..ge zelligheid" geen vanzelfsprekendheid meer ls, maar een moeilijk verworven goed. Niet, dat madame Coty een „huismus" was. Het plezier dat de jonge Germaine Corblet als jong meisje had in partijen President Coty ontvangt van zijn landgenoten in den vreemde deze zilveren sigarendoos met inscriptie. De heer Olivier Souiet zal het geschenk overhandigen. en feesten, de animo waarmee ze de caj rière van haar man als succesvol ad vocaat en politicus heeft meebeleefd heb ben dat heus wel verhinderd. Ze was no; maar juist 21 geworden, toen ze me' René Coty trouwde en was pas 19 toen z< hem (men fluistert in een wintertuin het jawoord gaf. Germaine had toen eer kostschooltijd in Southampton achter de rug en nog is ze dankbaar voor die jaren, want daardoor leerde ze uitstekend En gels, iets wat haar nu wel bijzonder goed te stade komt. Als vrouw van een politicus heeft ze bovendien een lange training in het „zeg gen en zwijgen" op de juiste tijd en plaats. Maar als vrouw van de President heeft zij er talloze plichten bij gekregen. Het zijn niet meer de relaties en vrienden ven haar man. die zij ontvangen moet. het zijn allen vertegenwoordigers gewor den van een begrip: van vreemde mo gendheden, van liefdadige Instellingen, van culturele genootschappen, van alles wat de natie in talloze belangengroepen heeft om te doen vertegenwoordigen. Wanneer hij iets wilde weten, rustte hij voordat hij het uitgevonden had. In Straatsburg, waar hU deel uitmaakte van de Raadgevende Vergadering, was hij der weinigen, die geregeld in de uit gebreide bibliotheek van het Huis van Europa te vinden was. En er bok werkte! Het is bekend, dat president Coty de teugels van het protocol op het Elysée strakker houdt dan president Auriol. Dat past ook bij zijn karakter. Hij houdt van een duidelijke afbakening van zijn weg, laat zijn. plichten voor zijn genoegens gaan: maar weet evenzeer de beslomme ringen van zijn werk opzij te zetten, neer hij met zijn gezin zijn vrije tijd ge niet. Het Menu Hon- hulpen al dagenlang mee bezig zijn in de Keukens van de Franse ambassade is geen geheim. Er wordt gezorgd voor de buffetten, waaraan de 600 gasten van de middagreceptie zien kunnen verkwikkener wordt ge werkt voor da lunch, waaraan ZO Fransen aanzitten en.het hoogtepunt van alles voor het galadiner voor 36 personen, dat tn de empire eetzaal op de eerste ver dieping gegeven wordt. Het menu luidt: Crème de champignons aux petites quenelles. Demoiselles de Cherbourg soufflées Armoricaine Selle de veau Parisienne Foie gras aus raisins Coeurs de laitues aux amandes Fromages. Délice de la Reine Petit Fours. Fruits. Er wordt by geschonken: Meur- saultGenevrières 1947; Chüteau- Lafite Rothschild 1934; Clos de la Vigne-au-Saint 1929; Dom Péng- non 1943. Is het niet zo, dat Nederland vandaag de President van Frankrijk begroet, offi cieel met eerbetoon en ceremonieel, maar dat het dit doet met enthousiasme en werkelijke belangstelling, omdat hier een echtpaar komt, eigenlijk doodgewoon, zo als er zovelen zijn en zoals zovelen zou den wensen te zijn. Een echtpaar, dat samen nu de hoogste eer van zijn land ontvangt, maar dat ook samen de taak op de schouders heeft genomen met alle lasten. Man en vrouw, vader en moe der, grootvader en grootmoeder. Son Excellence René Coty et Madame! Germaine Coty is een van die ge lukkige vrouwen, die het ouder wor den heeft kunnen vereenzelvigen met grootmoeder worden. Die gezond vrolijk haar eigen huis tot het mid delpunt van de groeiende familie wist te maken. Een grootmoeder met de wijsheid der jaren, een geduldig luisterend oor, een scherpe blik en als achtergrond een warme belang stelling. Ze is geen Mamie Eisenhower, die eeq zware verkiezingsstrijd meestreed c~ haar man tot de eerste van den lande maken in een roes van redevoeringen propaganda. Ze heeft „alleen maar" jaar lang ervoor gezorgd, dat haar man een goed tehuis, een achtergrond, rustpunt vond en wie zal zeggen, dat zij hiermede niet evenzeer voor René Coty de weg effende naar deze post, Mamie op haar wijze voor Ike deed? Elf kleinkinderen zijn er- De oudste is 24. de jongste 16. Er is maar één klein zoon. de twintigjarige Pierre. Merkwaar dig genoeg heten geen van de twee doch ters of de kleinkinderen René of Ger- Een van de grootste zorgen van de pre- sidentsvrouwe is haar kleding. Met schrik heeft ze moeten bemerken, dat plotseling het volle licht op haar persoon viel, letterlijk als men dit maar menen 1 Parijs eiste meer dan alle goede eigen schappen, die zij bezit, het wilde ook nog élégance. Madame Coty begreep het on middellijk en verschafte zich raad bij hen, die de Parljse roem van modecen trum hoog houden. Modellen en kleuren, opmaak en coiffure werden met zorg ge kozen en nu het een half jaar verder is. heeft Madame Coty hier geen zorgen meer over. Wel is ze voortdurend op haar hoede en het liefst poseert zij rustig voor de fotografen, opdat er geen „lelijk plaatje" komt De president Telkens weer komen zo de verhalen over mevrouw Coty en haar gezin op de voorgrond. Maar wat te vertellen de man, die toch de hoofdpersoon dit statiebezoek is, de president? Wat beeft hem de weg gebaand deze zware hoge post? Wanneer wij zijn carrière nagaan en wanneer wij naari hen luisteren, die hem in zijn werk heb-| ben gadegeslagen dan geloven zijn sterkste troef steeds is jgewees'. zijn J vasthoudendheid Wat hij aanpakte, deed hij goed. Nauwelijks twintig jaar oud vestigde hij zich in Le Havre als advo caat en reeds toen had hij grote belang stelling voor het politieke leven. Merk waardig genoeg gaf bij haar huwelijk een der gasten Germaine de volgende raad:, „Meiske, als je man in de politiek wil| gaan, laat hem dat dan doen, hij is uit. het hout gesneden om eerste magistraat van Frankrijk te worden". En René Coty heeft het bereikt. Stap. voor stap, misschien nimmer met de ge- dachte ooit die eerste magistraat te wor- d<Hij heeft de politiek niet slechts om'|Bakken vo1 bloemen worden in allerijl aangebracht langs de route, die de Franse gaster, rullen volgen. Bij de politiek bedreven. Uit veel blijkt, dat Promenade aan de Scheveningseweg komt zo een kleurige rand, die de bosjes op de achtergrond een fleurig voor hem de wetenschappelijke, de wet- aanzien geven. Het grootse bouwwerk aan de Prof. Teldersweg kan de bezoekers een indruk geven van gevende kant een grote bekoring had. Nederlands energie en durf. Kamer der Staten-Generaal J. A. Vele autoriteiten aanwezig Twintig straalvliegtuigen vlogen in een iozmatie van de letters R.F. Een grootse ontvangst ls de Franse president en mevr. Coty gisteren in Am sterdam ten deel gevallen. Vóór de aankomst van de president op Schiphol vlogen om precies elf uui twintig straalvliegtuigen, Gloster-meteori in formatie over het vliegveld. Acht ml n later keerden zij terug en vlogen in een formatie, die samen de hoofdletters R F (Republic Frangaise» vormden. Bij de verweilkoming van de hoge gasten waren aanwezig de Franse am bassadeur Jean Paul Gamier en de vice- admiraal N. A. Rost van Tonningen. Koningin Juliana was gekleed in een blauwgebloemde zijden japon en een wit hoedje met een rose roos. Zij droeg witte handschoenen en een witte hand tas. Over haar schouders had zij een bruine bontstola- Prins Bernhard verscheen In het don? kerbiauwe generaalsuniform van de hu zaren. Over zijn schouder droeg hij een lange brede rode sjerp, waaraan een me daille was bevestigd: le grand cordon de la Légion d'honneur, de hoogste Franse onderscheiding. De president was gekleed in jacquet met hoge hoed. Mevrouw Coty droeg een bruingroene deux-pièce en een hoed in dezelfde kleur. Nadat de volksliederen gespeeld waren, wandelden de hoge gasten naar de I.C.A.- hal, waar o.a. hun opwachting maakten: de voorzitters van de Eerste en Tweede Jonkman en mr L. G. Kortenhorat, alle leden van de ministerraad, de ministers van staat, de staatssecretarissen, de vice-president van de Raad van State jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter van de chefs van staven gene raal B. R. P. F. Hasselman, de chef de marinestaf vice-admlraal A. de Booy, de chef van de luchtmachtstaf luit.- generaal-waarn. A. Baretta, de Ned. bassadeur te Parijs mr C. G. W. H. baron Van Boetzelaar van Oosterhout, de commissaris der Koningin in Noord- Holland dr M. J. Prinsen, de directeur van het kabinet der Koningin mej. mr M. A. Telilegen, de chef der directie ka binet en protocol van het departement van Buitenlandse Zaken mr W. van Tets. en de directeur van de luchthaven de heer U. F. M. Dellaert. Zij allen werden aan de hoge gasten voorgesteld. Hierna volgde de Intocht in Amster dam, welke tocht door duizenden werd gadegeslagen. Het ruime Stadionplein was omzoomd door dichte hagen Amstei dammers. Burgemeester d'Atlly verwel komde daar de gasten, waarna dezen in de gereedstaande galarijtuigen stapten en naar het palels reden. Ook daar de belangstelling enorm. Om circa kwart over één legde president Coty een krans bij het voorlopige nationaal monument op het Damplantsoen. BENTHUIZEN Sllerenkeurlng Bij de op het terrein van de heer A. H. Rensink gehouden stierenkeuring werden de stieren „Trijntjes Nelson" van S. de Jong, „Nelson van Bouwlust" var Steenwijk, alsmede een stier van de gebrs Van Egmond goedgekeurd. In het water gevallen Het zoontje van Z. Vermeulen viel gis teren in de vaart. Door mej. Janny Balt, die zich gekleed In het water begaf, kon het kind worden gered. HAZERSWOUDE Uit het water gered De 5-jarige Kee» Slootweg raakte ach ter het slachthuis te water. Door het op treden van de heer A. v. d. Werf. die in de buurt aan het schilderen was, werd het ventje gered. LE1MUIDEN De heer H. V. de Rijk overleden Dezer dagen overleed alhier de heer H. V. de Rijk in de leeftijd van 58 De heer De Rijk heeft zich tijdens zyn leven ondersoheiden door het vervullen van vele functies op maatschappelijk terrein. Zo was hU vanaf 1933 penning meester van de Kath. Landarbeiders- bond. bestuurslid van Het Groene Kruis en van 1945 tot 1953 gemeenteraadslid. Ook in het parochie-leven was hij steeds bereid zijn krachten te geven.' Zo was hij ongeveer 20 jaar kerkwacht. De K.AB.-toneelclub Ons Genoegen verliest in hem een ijverig regisseur. In al de door hem vervulde functies was de heer De Rijk een geziene figuur. De begrafenis zal Zaterdagmorgen plaats hebben. N1EUWVEEN Ouden van Dagen op rela Woensdag maakten Nieuwveens ouden van dagen hun Jaarlijkse autotocht, daar toe in de gelegenheid gesteld door de milde gaven van de burgerij. Omstreeks half negen vertrok de stoet, bestaande uit een autobus en 14 personenauto's, vooraf gegaan door de motor met zijspan van de Rijkspolitie, uitgeleide gedaan door vele Inwoners. Gereden werd naar Rot terdam, bij Krallngen stond de R'damse politie klaar om de stoet door de stad te loodsen. Via de Maastunnel en de Maasbrug werd gereden naar de Spido. Hier volgde een rondvaart door de havens. Vervolgens werd een groot ge deelte van de middag doorgebracht in Blijdorp. Omstreeks 5 uur werd de terug tocht aanvaard. Voorafgegaan door een geluidswagen werd hier tussen de vele juichende be woners door gereden naar café Leliveld. waar een warme maaltijd stond te wach ten. Toen werden nog woorden van dank gesproken. De burgemeester was wegens vacantie varhlnderd de tocht mee te maken. yAN VERSIERINGEN alleen kan zelfs Frankrijks President niet leven en dus wordt er in de kelder keuken van de Franse ambassade deze dagen onder hoogspanning gewerkt om alles uit de befaamde Franse keuken te halen wat er in zit. En dat is heel wat. De chef de cuisine van het Elysée, is er voor uit Par\js gekomen. Met een uit gebreid menu in zyn zak. Want er worden tijdens de lunch en het diiter in het gebouw aan de Prin- sessegracht hoge troeven uitge speelddat wilde monsieur Ber nard Calmier, de chef-kok, die rechts op de linkse foto staat, ons wel verklappen. Wat er allemaal in mooi Frans aan culinaire hoogte punten op de spijskaart staat, druk ken wij elders nog af. Het is niet alleen het nuttigen maar ook het lezen waard, voor wie die kunst verstaat. Zyn rechter- en linker hand uit de keuken van het Elysée heeft monsieur Calmier natuurlijk meegenomen. Zij staan hier aan de zijde van de baas: Jean Guenolé en Jean Mautehe, patissier. Alle drie verklaarden met veel plezier voor de heer en mevrouw Coty de pol lepel te zwaaien. Zij deden dat ook al voor hun voorgangers, de Auriols. Toch, zonder versiering gaat het ook niet. Er is dan ook voor het nodige gezorgd. Met uitbundige pi- lonen en veel vlaggenmasten is het Gevers Deynootplein in Den Haag opgetuigd (midden). Des avonds is het nog mooier. De GEB zorgde voor een unieke verlichting. De foto rechts laat ons de vaste keukenstaf van de Franse ambas sade zien, die al evenzeer de han den uol hebben. Merkwaardig ge noeg zijn het Hongaarse dames! Links Maria en rechts haar zuster Elisabeth Bajnoci. Delfts blauw Madame Coty ontving heden- dagmiddag van de Franse kolo nie in Nederland deze vaas van Delfts blauw, gevuld met een kleurrijk bouquet. Lezenaar kwam mee Zonder zijn privé-lezenaar kan presi dent Coty het niet stellen. Die katheder vergezelt hem op al zijn reizen en dus ook naar Den Haag. Zo kreeg de Frame ambassadeur, Jean-Paul Garnler, dezer dagen het houten bankje toegezonden en wist werkelijk eerst niet. wat dat nu Le betekenen had! Veder staat in de ambassade de prach tige zwaar zilveren sigarendoos. weiKe de Franse kolonie aanbiedt klaar Don kere Havana Corona's, die ook na het galadiner gepresenteerd zullen woraen, vormen de inhoud; Óp het bandie staat: S. E. René Coty. Ze zijn niet in de handel en we stelten .us zo voor, dat 'n slganrenbandiesverza- melaar er een lief ding voor over heeft om zo'n strookje papier eenvoudig be drukt zonder goud of opsmukin handen te krijgen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7