Mettnrc geitettft GTouranl Dag van Franse zwier in deftig Den Haag Eisenhower: V.S. zal nieuwe aggressie keren Wist U Bloemenvlaggengejuich enook Zon begroetten de hoge gasten wat Franse bouwmeesters gaven cachet aan Den Haag Mendes-France erkent wreedheid dezer noodzakelijkevrede u DONDERDAG 22 JULI 1954 BUREAUX: Sbeenstraat 37. Direcüie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijl en dertigste Jaargang No 10096 .JUotsMtlrt h «Mlrara •qa tart b Haagwegkwartier breidt uit Alom de tricolore naast het rood-icit-blauw Een stralende mevrouw Coty, een breed glimlachende President en daarbij een be minnelijk vorstenpaar/ Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden, dat waren de hoge gasten, die Den Haag vandaag mocht begroeten. Tussen half elf en elf uur liep de Haagse binnenstad' vol' nieuwsgierigen, die niets van de intocht van de Franse President en zijn echtgenote wilden missen. Een sterke politiemacht kwam bijna handen tekort om alle belangstellenden achter de hekken te houden. Bovendien was er nog het drukke verkeer, dat omgelegd moest worden en dat dus ook alle aandacht opeiste. Zo nu en dan kwam een echt feeslzonnetje voor de dag en bescheen de menigte, de groen-, bloemen en vlaggenversiering met zijn gulden licht. Op de hoek van de Gravenstraat bij de Passage deed de Reinigingsharmonie D.M.V. met drumband haar uiterste best om de lucht met feestklanken te vervullen en op de hoek van de Grote Halstraat verdrongen zich hon derden schoolkinderen, waarvan velen met Franse vlaggetjes. Enige verkopers van Oranje en Rood-Wit-Blauwe strikjes hadden weer gouden uren. Het grootste deel van het toegestroomde publiek bestond wel uit huis moeders, die hun winkeluurtje even onder broken hadden. Echter reeds in Wassenaar werd een fantastisch welkom bereid. Dui zenden juichten de Koningin, Prins Bernhard en hun hoge Franse gasten hartelijk toe. De meeste belangstellenden hadden zich naar Den Deyl be geven omdat de stoet daar langzamer zou rijden. Al het beschikbare po- litiepersoneel 'was ook daar in touw om op de afgesproken tijd (kwart voor elf) de toegangswegen tot de straatweg af te sluiten en het verkeer via Voorschoten om te leiden. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, bevonden zich onder de toeschouwers enkele rechercheurs in burger. Com missaris F. J. Klijzing, fungeerde met zijn stationcar op Den Deyl als voor uitgeschoven post van de Haagse politie. Per radio meldde hij de nadering van de stoet aan zijn collega's. Even over elf uur naderde de stoet, die bij Sassenheim de snelheid had opgevoerd tot 120 km per uur, Den Deyl. Met een snelheid van 15 a 20 km reden de acht zwarte wagens daar tussen de mensenmassa's, die tot aan de wegrand stonden opgedrongen. Kinderen van kleuterscholen, met oranje getooid, zwaaiden met vlaggetjes. Den Deyl bood door de tientallen vlaggen een feestelijke aanblik. In de Vierschaar dj' ef)eï,K%van h.,t stadhuis was bijzonder fraai. Tegen de achterwand, waarvoor een klein pod: met de zetels voor de gasten was plaatst, hing een groot antiek Tebriz-tapij Iets verlaat kwam de stoet bij het stad huis aan de Groenmarkt, waar tweedui zend schoolkinderen en nog duizenden an deren de Franse gasten hier een hartelijk welkom bereidden. En niet minder zou dat door het gemeentebestuur in het stad huis zijn. Nadat de burgemeester, mr F. M. A. Schokking de gasten ter ontvangst was tegemoet gegaan, boden twee meisjes mevrouw Coty en Koningin Jüliana op het bordes bloemen aan. Antoinette Nauta schonk de echtgenote van de president een ruiker rode rozen aan. terwijl de Konin gin van Elizabeth Josephus Jitta een bouquet oranje theerozen ontving. Vervolgens begaf het hoge gezelschap zich in het smaakvol versierde stadhuis. In de gangen hingen fraaie bloemenman den en de bogen in de hal waren om geven met sierlijke slingers van rose dahlia's. Ook langs de wanden waren feeërieke bloemversieringen aangebracht. Allereerst begaven de gasten zich naar de Vierschaar, waar de Haagse wethouders aan hen werden voorgesteld. Daarna volg de het voorstellen van de gemeenteraads leden. die in de hal stonden opgesteld er vervolgens had in de oude raadzaal de officiële verwelkoming plaats. motief voorstellende de levens- pagina. boom, terwijl aan weerszijden in de hoe ken prachtige bloembakken waren neer gezet met kleine bakken daarvoor. Op het podium stonden vier majestueuze Casa- -stoelen, welke architect Van Zegge- •oor dit doel uit een rijkscollectie had verkregen. Op deze stoelen nam ons vor stelijk paar met zijn Franse gasten plaats. Het gevolg, de wethouders, de gemeente raadsleden en de andere aanwezigen groe peerden zich langs de wanden. Koningin Juliana was gekleed in een lichtgrijze deux-pièce met metaalgrijze blouse, grijze schoenen en droeg een klein kapje van lichtgroene blaadjes. Mevrouw Coty droeg een blauwgrijze japon bloemmotieven en daarover stola van zilvervos, verder grijze hand schoenen, zwarte schoenen en kapje met tule. De Franse president wa s in jaquet Bernhard ddroeg de blauwe ge neraalsuniform van de luchtmacht. Nadat de gasten gezeten waren na burgemeester voor een microfoon, die in het midden stond opgesteld, het woord. Zijn in hartelijke bewoordingen gestelde spraak vindt men elders op deze Bode vogelaar lokt E.V.C juicht over stap van het N.V.V. De communistische Eenheidsvakcentrale (E.V.C.) juicht het toe dat het socialisti sche N.V.V. besloten heeft de samenwer king in de Raad van Vakcentralen te ver breken. Dit blijkt uit een verklaring, die het verbondsbestuur van de E.V.C. thans aanleiding van het mandement der R.K. bisschoppen en het standpunt van bet N.V.V. heeft afgelegd. De E.V.C. verwacht, dat de Jongste stap an het N.V.V. een begin is van „hard nekkige strijd voor sociale rechtvaardig heid". De E.V.C. roept de leden van het N.V.V. op, het hunne ertoe bij te dragen, dat vol ledig gebroken wordt met de katholieke politiek van klassensamenwerking. Onvruchtbaar en in strijd met de be langen van de arbeider noemt de EVC het feit dat het NVV de strijd tegen de EVC wil voortzetten. „Nu actie geboden is te gen de ondernemers, teggn de leiding van de KAB en tegen het mandement, nu is eenheid van optreden meer dan ooit ge biedende eis", aldus de EVC-verklaring. Galaconcert te Scheveningen wordt uitgezonden gezamenlijk programma zal de A.V.R.O. vanavond van 22 uur af het galaconcert, dat ter gelegenheid var bezoek van president en mevrouw Coty in het Kurhaus te Scheveningen wordt gegeven, uitzenden. In het avondpro gramma van de A.V-R.O. zijn met het oog hierop enige wijzigingen aangebracht. Burgemeester Schokking „Scheveningse vissers hebben in uw land steeds een goed onthaal gevonden" NA DE NEDERLAAG IN INDO-CH1NA welkomde de Franse president en Coty met een toespraak, waarin hy de nadruk legde op de banden en ver wantschap, die er in velerlei opzicht be staan tussen ons land, speciaal Den Haag, en Frankrijk. Spr. releveerde het bezoek van ex-president Fallières, die 43 jaar geleden als eerste Franse president een bezoek aan Den Haag bracht, en het werk van de Franse architecten Le Cor donnier en Daniel Marot, wier fraaia bouwwerken een Frans accent aan het Haagse stadsdeel geven. Burgemeester Schokking wees vervolgens op andere culturele zaken, die de banden tussen beide landen verstevigen: de drie genoot schappen Alliance Franqaise, de Amities Catholiques Frangaises en de Vereniging Nederland-Frankrijk. „Op sociaal terrein vonden reeds 200 jaar geleden de behoeftigen der Waalse Gemeente in hèt Hospice Wallon een gastvrij tehuis", zo vervolgde de burge meester. „Thans vervult deze instelling als weeshuis haar onopvallende en toch d belangrijke taak. Wellicht even onopvallend is het veèT- Eisenhower heelt tich op een vuldig contact, dat onze Scheveningse nersco - vissers met uw land onderhouden. Als de omstandigheden het niet toelaten Koningin Juliana en President Coty, de staatshoofden van twee be vriende naties, op toie thans alle ogen zowel in Nederland als in Frank rijk zijn gericht. Zo zag onze fotograaf ze en zo zag hij ze goed de thuishaven terug te keren zetten zij veelal koers naar Dieppe. Dit is een vaste gelukkige traditie geworden. Voor de grote gastvrijheid, welke onze vissers ginds genieten, moge ik hier mijn dank baarheid uitspreken". Na aldus een vluchtige indruk gegeven te hebben van het huidige veelvormige Franse leven in Den Haag, wees spr. op de gelukkige wisselwerking van deze factoren op elkander. „De Hagenaar is gevoelig voor die Franse stijl", aldus mr Schokking. „Hij vindt het vanzelfspre kend in iedere Haagse boekwinkel een goede sortering Franse boeken aan te treffen. Hij zal gaarne zijn huis open stellen voor een Franse toerist, die zijn weg kruist. Hoezeer ook verschillend in vele opzichten, toch voelt hü de ver wantschap met de ruimte van Uw steden, met de verfüning van uw smaak, met de onafhankelükheid van uw geest. Onder de Haagse bevolking leven gevoelens van vriendschap voor de Franse natie". lliTENDÈS-FRANCE heeft in een rede, door radio en televisie uitgezon- 1YI den, het volgend© verklaard: Het gezond verstand en de vrede hebben gewonnen. Na dagen en nachten van zware onderhandelingen, werd een overeenkomst voor het staken van de strijd getekend. Inder daad sommige bepalingen van de overeenkomst zijn wreed. In mijn hart en mijn geweten draag ik echter de zekerheid, dat deze voorwaarden de beste zijn, waarop wij mochten hopen. Generaal Ely, de Franse opper bevelhebber in Indo-China. heeft in een dagorder een beroep op zijn troepen gedaan, de bestandsovereenkomst in een geest van discipline te aanvaarden. Ten aanzien van de Vietnamese militairen zeide hij, hun smart te begrijpen, waar zij niet met al hun landgenoten de vreugde over de vrede kunnen delen. De Franse bevelhebber in Noord-Vietnam. generaal Cogny waarschuwde zijn troepen, de stellingen vast in han den te houden tot het vuren daadwerkelijk is gestaakt. Op verscheidene punten wordt nog doorgevochten. gemeld, laten wij nog volgen, dat in de regeling met nadruk verklaard wordt: „De demarcatielijn langs de 17de breed tegraad Is een voorlopige lün, welke op geen enkele wijze kan worden uitgelegd als vormend een politieke of territoriale nève uitgelaten. Hij legde er de nadruk op, dat Aimerika geen party is geweest op de conferentie en dus ook niet ge bonden is aan de, daar genomen beslis singen. Ofschoon de overeenkomsten elementen bevatten, die de Ver. Staten niet aanstaan, zal veel afhangen van de practische toepassing van een en ander Elke hernieuwing van communistische aggressie zal nu als een zeer ernstige zaak worden beschouwd. (Eerder hoor den wij dit geluid na Korea: Red.) Met andere vrije landen zetten de Ver. Staten de onderhandelingen thans voort om te komen tot de snelle vor ming van een verdedigingspact voor Zuidoost-Azië. Eisenhower zeide. niet van oordeel te zijn, dat de communisten de vrije wereld welbewust zouden uit dagen tot een uitputtingsoorlog. Zij be dienen zich van perfide propaganda, be drog, ondermijning en staatsgrepen. In middels heeft gisteren ook de slotzitting der negen landen der conferentie te Genève plaats gehad In aansluiting aan hetgeen wij over de bestandsovereenkomst reeds hebben grens." De overtuiging heerst, dat Viet nam straks door middel van in het ge hele land te houden verkiezingen, zal worden herenigd. De kopstukken ter conferentie hebben hun standpunt daar nog eens uiteengezet. Hoofdzaak is, dat de landen die de slotverklaring hebben ondertekend, zicb verplichten de souvereiniteit .onafhan kelijkheid etc. der betrokken gebieden te eerbiedigen. Minister Molotof is van nacht naar Moskou vertrokken en Eden in Londen teruggekeerd; vanmorgen eerst zou Mendès-France naar Parijs verFrekken. Na de slotzitting van de conferentie te Genève hebben Tsjoe En-lai en Mo lotof een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin te kennen wordt gege ven, dat de overeenkomst over Indo- China de weg aangeeft voor een soort gelijke oplossing van het Koreaanse pro bleem. Volgens het accoord moeten alle DAT het restaurant-theehuls in het Oostelyk bygebouw van kasteel De Can- rfienburgh te Vaassen Zaterdag 31 Juli wordt geopend en er dan gelegenheid zal bestaan, het Interieur van het kasteel te bezichtigen. DAT de jaarlükse excursie der Kaste lenstichting is bepaald op Zaterdag 4 Sep tember, en prinses Armgard het gezel schap ~op het huis Warmelo by Diepen- heim zal ontvangen. DAT in de N.O. Polder op 5 Augustus weer een nationale selectiewedstrijd In het ploegen plaats heeft, en van de 21 deelnemers de 2 best-geplaatsten naar de wereldkampioenschappen In Ierland gaan. DAT gisteren het stationsgebouw van het tot 93 ha vergrote Texelse vliegveld met restauratie en logeergelegenheid voor piloten werd opengesteld. DAT een internationaal gezelschap van 100 jongeren uit 15 landen behorende tot de Facay (Friendship among children and youth) gisteren Zierikzee bezocht, en vandaag Den Bosch bekeek. DAT het onder Panamese vlag varende Italiaanse ss. Gavilan vanochtend ketelschade de Vlissingse haven is bin nengelopen en daar zal worden hersteld. DAT de K.v.K. te Groningen, Leeuwar den, Meppel en Veendam besloten, te ageren tegen klantencrediet, en een transparant beschikbaar stellen, die op winkeldeuren in het N. des lands zal anen: Betaal contant. DAT de K.v.K. voor de veenkoloniën voor Drenthe, Friesland en Groningen aandrongen op grotere frequentie van de spoorlün Groningen-Bremen, maar N.S. antwoordden, dat uitbreiding economisch niet is verantwoord. DAT dr H. Riemens, gezant in alge mene dienst, onlangs gedetacheerd bij Buitenlandse Economische betrekkingen van het Dep. van Buit. Zaken, een kort bezoek aan Brazilië brengt, om zich te oriënteren over de handelsbetrekkingen tussen beide landen. DAT de Maastrichtse burgemeester mr W. baron Michiels van Kessenich gister avond in de voormalige DominicanenkerK aldaar de Europatentoonstelling en daar mee ook de Europese dagen opende. DAT een 11-jarige jongen, die bij een speeltuin te Naarden in een boom klom. uit schrik voor een naderende agent daaruit viel, en ernstige verwondingen aan zijn dijbeen alsmede een shock kreeg. DAT de Groninger recherche met de arrestatie van twee jeugdige inbrekers een eind heeft gemaakt aan een lange reeks inbraken en diefstallen in scholen te Groningen en in de omgeving. DAT terwijl de aardappelhandelaar L. IJ. in Dalen (Dr.) van de Jacht terug keerde, zijn geweer plotseling afging, waardoor hij in de voet werd getroffen. DAT de 54-j. P. v. D. uit Zeegse (Gr.), die indertijd in het beruchte strafkai te- Ommen een mede-gevangene zodanig mishandeld zou hebben, dat deze over leed, voor de derrie keer voor de Amster damse rechtbank terechtstond, doch de zaak opnieuw Is verdaagd, daar de ge- tulgen elkaar tegenspraken. DAT krachtens de Muntwet 1948- bij Kon. Besluit Is bepaald, dat maximaal geslagen mogen worden 10 mlllioen gul dens, 120 mlllioen kwartjes, 250 mlllioen dubbeltjes, 120 millloen millloen centen. DAT pleegkinderen, die vijf Jaar lang vóór het overlijden van een ambtenaar als eigen kinderen zijn onderhouden opgevoed en voor wie recht op kinder aftrek voor de rijksbelastingen bestaat, m.l.v. 1 Jan. 1952 voor de toekenning wezenrente gelijkgesteld worden met eigen kinderen- DAT voor de vrijstelling wegens broe- derdienst voor de lichting-1955 buiten aanmerking blijft het vrijwillig dienst doen van een bro-r bij de Nationale Re serve of bij de Marechaussee Reserve, zulks naar de toestand op 1 Januari 1955. j 3 Augustus plaats. buitenlandse mogendheden hun troepen en wapenen uit de drie Indochinese sta ten terugtrekken, maar Franse troepen zouden mogen blijven, indien de rege ringen van die staten dat zouden wensen. Bovendien 'kunnen in Vietnam, Laos en Cambodja geen militaire bases worden gevestigd. Wy herhalen, dat alleen de Arnierik. onderminister van Buit. Zaken, Bedell Smith, geweigerd heeft de vol ledige, uit dertien punten bestaande, verklaring betreffende Ir>do-Ohlna te on dertekenen. Hanoi „spookstad" Een afgevaardigde, die zeer scherpe crltiek op de overeenkomst uitoefende was de minister van Buit. Zaken Vietoam, Tran Van Do. Naar zijn ning wordt de politieke toekomst het Vietnamese volk door dit bestand gecompromitteerd. Hy zeide: „Mijn gering behoudt zich volledige vrijheid voor, om de geheiligde rechten van het Vietnamese volk te beschermen." Reu ter meldde, dat minister Tran Van Di :yn ontslag heeft ingediend. Reizigers uit Hongkong vertelden, dat ln Tourane, halverwege de Oostkust van Vietnam, dus beneden de scheidingslijn, relletjes hebben plaats gehad, tegen het bestand te Genève. waarbij 10 Fransen •erden gedood. Inmiddels zijn alle leveranties van Amerikaans oorlogsmateriaal aan Indo- China onmiddellijk na ondertekening van het bestand gestaakt. Leveringen, die reeds aan de gang waren, werden stop gezet en schepen, op weg met wapens, kregen bevel de dichtstbijzijnde, bevrien de haven aan te doen. Ambtenaren schat ten, aldus Reuter uit Washington, dat de Ver, Staten, sedert 1951 voor een waarde van 2 milliard dollar naar Indo-China hebben gestuurd. Wat de toestand in Hanoi betreft, daar staan 15000 Franse militairen, gesteund door pantsereenheden gereed om het leven en de eigendommen van de Franse inwoners tc beschermen, nu geheel Ton kin in communistische handen komt. Hanoi, eens de bedrijvige hoofdstad van Noord-Indo-China is reeds een „spook stad". waarvan de bewoners wachten op de intocht der Vietmlnh-legers Winke liers en caféhouders doen de luiken voor hun ramen. Franse stafofficieren legden de laatste hand aan de evacuatieplannen. Volgens schatting zullen 120.000 van de 150.000 militairen der Franse Unie, die ln Noord-Indo-China zyn gelegerd, moe ten worden gerepatrieerd. Men neemt aan, dat de 30.000 man Vietnamese hulp troepen er de voorkeur aan zullen geven te blijven. Vermoedelijk zullen 100.000 Vietnamese burgers het gebied verlaten. Terwijl in Hanoi in de verte nog ka nongebulder te horen was, wordt er na de conferentie van Genève op gewezen, dat voor het eerst sinds 23 jaar over de gehele wereld vrede heerst! Later werd gemeld, dat de Franse pre mier Mendès-France in Parijs arriveer de. Hy werd vergezeld door de minister voor de Verbonden Indochinese staten, Guy de la Chambre. De wapenstilstand in Laos zal op 6 Augustus van kracht worden. De opperbevelen der twee par tijen in Cambodja zullen morgen order geven, de vyandelykheden stop te zet ten. De order zou ingaan op 7 Augustus '8 uur plaatselijke tijd), waarop het vuren in geheel Cambodja moet worden gestaakt. Voor Vietnam (Noordelyk deel). middenVietnam en Zuid-Vietnam zijn die data respectievelyk vijf dagen, tien dagen en twintig dagen na het van kracht worden van de bestandsovereen komst Reuter citeert hier het commu nistische nieuwsbureau Nieuw China, beschikking hebbende over „geheime clausules"! Nadat het echtpaar Coty giste ren met grote geestdrift door Amsterdam was begroet volg de vandaag een luisterrijke ontvangst door Den Haag. Een van de aardigste ogenblikken van de toch al zo feestelijke avond in de hoofdstad was het, toen deze kleine rondvaart-ka- pitein mevrouw Coty zijn bloe menhulde bracht. Koningin Ju liana, getooid met een fonke lende diadeem, mevrouw Coty met de dikke vlecht over het hoofd gewonden, en daartussen de president, die kennelijk ple zier in het tafreeltje had. Ge heel rechts de Franse ambassa deur, Jean-Paul Garnier. Op de achtergrond de leden van het gevolg. Rusland levert A-bommen en -vlieg tuigen voor Rood-China Communistisch China heeft onlangs twaalf 6-motorige lange-afstandsbommen- werpers en drie atoombommen van Rus land ontvangen, zo meldt het Nederlands Marineblad, orgaan van de vereniging van marine-officieren. De bemanning van de bommenwerpers bestaat uit Russen, maar Chinese beman ningen, die thans in opleiding zijn, zul len de toestellen binnenkort overnemen. Volgens berichten uit Hongkong heeft Rusland ook 750 straalbommenwerpers aan rood-China geleverd. Zeshonderd van deze vliegtuigen zijn gestatlonneerd op vliegvelden van waaruit Formosa kan worden aangevallen. Schippersvrouw bezweken aan brandwonden De schippersvrouw Smeets, varende op de Dieudonne In het Julianakanaal ter hoogte van de brug bij Berg, stootte ln de kajuit haar petroleumkachel om. Haar kleren vatten hierbij vlam en zij kreeg «er het gehele lichaam brandwonden. De schippersvrouw ls enkele uren later overleden. Zij was moeder van drie kin- HET W£ER IN EUROPA Trekking loterij Prinses Irenefonds3 Augustus 2 8 Stockholm Oslo. Kopenh. ■19S windstil NNW windstil 27 0 22 5 26 0 23 0 WEERBERICHT Droog weer Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en droog weer. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt hedenmorgen te 10 u.) ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 4.47 tot 20.45 uur; Maan van 23.21 tot 14.33. Morgen LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1