Gunnar Myrdal Compromis over Suezkanaal-zone De Hongaarse Donau trekt zich langzaam terug Ruppert deed bedoelingen eens haarfijn uit de Via de Raad van de Vakcentralen werd aangestuurd op éen socialistische eenheidsvakbeweging van 't N.V.V. doeken 5 DINSDAG 20 JULI 1954 Wie is de verbindingsman tussen Oost en West AAN HET EINDE van de jongste wereldoorlog hheld ook Zweden zich bezig met het probleem, hoe de wereld er na de enorme worsteling zou uitzien. Uitgaande van de verwachting, dat de Ver. Staten een belang rijke rol zouden spelen, zond het een van zijn beste economen voor een half jaar naar Washington. Hij moest daar de zaken eens rustig gaan be kijken en vervolgens verslag uitbrengen. De man, die deze opdracht kreeg, was Karl Gunnar Myrdal. Hij is thans secretaris-generaal van de Econo mische commissie voor Europa van de Verenigde Naties. In die functie zal hij dezer dagen een bezoek aan ons land brengen om de mogelijkheden van uitbreiding van de Oost-West-handel te onderzoeken. De toen 47-jarige Myrdal voorzag in Amerika een zeer onrustige economische toestand, waarbij overpróductle op be paalde gebieden zou contrasteren met tekorten, op andere terreinen, met als gevolg een onzekere prijsontwikkeling Met name verwachtte hij een onafwend bare overproductie in de Amerikaanse landbouw, wanneer Europa zelf weer in alle opzichten de hand aan de ploeg kon slaan. Deze labiele situatie zou vol gens Myrdal hoogst ernstig worden, in dien tegerlijkertijd de industrie in een depressie zou geraken. Op' grond van deze verwachtingen meende Myrdal, dat zich in Amerika binnen drie jaar na de oorlog een hevige crisis zou ontwikke len met massale werkloosheid en ern stige ongeregeldheden op de arbeids markt. Deze crisis zou nog ernstiger zijn dan die in de dertiger jaren. T)e rest van de wereld zou in de rampspoe dige gevolgen van dit alles moeten delen. Onafhankelijk Myrdals conclusie voor Zweden was dan ook, niet te veel vertrouwen te stel len in de beloften van Amerika en Enge land. Het moest zich liever bezinnen op eigen kracht en trachten te bereiken, dat het niet van aanvoer uit het buitenland afhankelijk zou zijn, als het zou gaan spannen. Als men dit leest, zal men zich af vragen. of Myrdal Duitse sympathieën had. Het tegendeel was evenwel het ge- ■yOORZICHTIGE diplomatie en vastbe- raden politiek bezorgen het westelijke (kamp ook wel eens behoorlijke successen. Wij zien zulks in Perzië, waar het conflict .friet de Anglo Iranian tot een oplossing gekomen ds, en ook in Egypte, waar thans een compromis met de Britten over de Suez-zone zeer nabij is. Sinds koning Fa- roek tot abdicatie gedwongen werd. een verward, woelig, nationalistisch Egypte achter latende voor het huidige regerings team Naguib-Nasser, werd met man en macht door de Engelse regering gepoogd, de onderhandelingen om te zetten in een resultaat. Evenals in Perzië, zijn ook de nationalistische gemoederen in Egypte ge kalmeerd. Zulks betekent een gunstiger basis voor een compromis dan voorheen. Hoewel zich in de Suezkanaal-zone nog wel eens incidenten voordoen, zijn toch aanslagen op Engelse manschappen niet meer aan de orde van de dag. Het is vrijwel zeker, dat, volgens de richtlijnen van Washington, de Britten de Suezkanaal-zone zullen ontruimen. Het gaat echter nog steeds om de„ voor de Engelse regering, eervolle voorwaarden. Verleden jaar wai men al overeengeko men, dat het Britse garnizoen, 70.000 tellende, in de loop van achttien maanden laten. Er zouden 4000 technici gedurende een periode van zeven jaar blijven voor het onderhoud van de basis. Een conditie van Egypte was, dat die technici dan geen Britse uniformen zouden mogen dragen. Egyptenaren en Britten gingen er mee accoord, dat de basis in de Suezkanaal- zone „automatisch" weer zou worden be zet, mocht één der Arabische staten worden aangevallen. De Egyptenaren maakten hierop één uitzondering, name lijk in geval van een aanval op het sterke Turkije. Thans schijnt dit bezwaar ter aanzien van Turkije ook weggenomen t» zijn. alhoewel zulks officieel niet beves tigd is. Het is duidelijk, dat de Britse zowel als de Amerikaanse politiek voor het Midden- Oosten bij de oplossing van het Egypti sche probleem een grote rol speelt. De val. Hij was en is een groot vriend van de Amerikanen en Britten, maar meen de zijn landgenoten eerlijk te moeten waarschuwen tegen het volgens hem on juiste optimisme, dat het einde van de oorlog het begin zou zijn van een periode van overvloed, vooral voor Zweden, om dat dit land niet van de oorlog geleden had. De neutraliteitspolitiek, welke Zweden i de oorlog heeft gevoerd, stemt eeheel sereen met de opvattingen van Myrdal? Hij waarschuwde in 1944 al, dat de klei- landen slechts objecten van de machtspolitiek der grote mogendheden zouden worden. Nadrukkelijk wees hij op. dat Amerika en Engeland de Zwe den niet tegen de Sowjet-Unie bescher- konden. maar dat Zweden veeleer in de vuurlinie zou komen te liggen. Daar- moest Zweden volgens Myrdal zelf contact met de Sowjet-Unie zoeken. Helemaal gelük heeft Myrdal niet ge- Jcregen. Zijn conclusie, dat zich in Ame rika binnen drie jaar een ernstige crisis ontwikkelen, welke groter zou zijn dan die in de dertiger jaren, bleek niet juist te zijn. We schrijven nu al 1954 en nog is er geen sprake van een dergelijke onheilspellende toestand. Wel had hij het bij het rechte eind, toen hij voorspelde, dat er een onrustige economische toestand zou ontstaan, waarbij overproductie op bepaalde gebieden zou contrasteren met tekorten op andere terreinen met als gevolg een onzekere prijsontwikkeling. Er inderdaad een enorme overproductie In de Amerikaanse landbouw aangebro ken. Het heeft echter langer geduurd, voordat het zo ver was. dan Myrdal had gedacht. En de maatregelen, die Amerika genomen heeft om aan een werkelijke crisis, die catastrofale gevolgen zou kun nen hebben, het hoofd te bieden, boeze men ook de West-Europese landen ver trouwen in. Belangrijke rol Nog steeds speelt Myrdal een belang rijke rol in de economische wereldpo litiek, op het ogenblik als secretaris generaal van de E.CJE. (Economische commissie voor Europa van de V.N). Hij is er van overtuigd, dat dé economi sche moelijkheden voor Europa slechts opgelost kunnen worden, wanneer de handel met de landen achter het ijzeren gordijn op grotere schaal wordt toege staan Hij heeft vorige maand een bezoek aan Moskou gebracht om daar zijn plan nen te bespreken. Op het ogenblik ver toeft hij met hetzelfde doel in Londen. Vervolgens zal hij nog een bezoek bren gen aan Den Haag. Parijs. Rome en Bel grado. Als hij deze besprekingen heeft beëindigd, vertrekt hij naar Genève, waar op 10 April in groot venband overleg zal worden gepleegd over de handel tussen Oost en West.. Karl Gunnar Myrdal werd in 1898 in Dalecarlia in Zweden geboren. Na zijn studie aan de universiteit van Stock holm, waar hij tot doctor in- de rechten promoveerde, was hij gedurende enige tijd hoogleraar in de internationale economie aan het Instituut voor inter nationale studies in Genève. Voorts gaf hij college in economie en openbare fi nanciën aan de Lars Hierta-leerstoel van de universiteit van Stockholm. In 1938 onderbrak hij zijn wetenschap pelijke economische arbeid voor een vijf jarig verblijf in Amerika, waar hij het negerprobleem bestudeerde, zulks in op dracht van het Carnegie-instituut te New York. Grote bekendheid verkreeg zijn in 1944 verschenen boek „An American dilemma. The negro-problem and modern democracy". De resultaten van dit onder zoek vormden het uitgangspunt van vele nieuwe beschouwingen. De E.C.E. zijn. Dit staat in wezen d« volkomen ge lijkheid in de yeg. Zij heeft dat zelf ondervonden, door dat haar man zijn werkzaamheden in Genève had en zij zelf in New York arbeidde. Toen zij bij de Unesco kwam, was dit een dubbele vreugde voor haar, omdat deze benoeming haar met haar man samenbracht in Parijs. Het echt paar Myrdal heeft drie kinderen. Mevr. Myrdal is zelfs al grootmoeder. Oost-West-handel Om nu nog even terug te komen op het streven naar uitbreiding van de han del tussen Oost en West: Men vraagt zich thans af, of de inlichtingen, die Myrdal vorige maand in Moskou heeft gekregen van zo groot belang zijn, dat zij zijn reis naar de Europese hoofdsteden rechtvaar digen. Over het algemeen wordt daar nog weinig geloof aan gehecht, ofschoon vooral Engeland en Frankrijk verlan gend uitzien naar uitbreiding van hun handel met het Sowjetblok. De zogenaamde stijging van de Rus sische levensstandaard door een toe nemend verbruik (waarop de verwachtin gen gebaseerd zijn) was al in de zomer van 1951 het doel van de toen gehouden Moskouse economische conferentie. Van handelsovereenkomsten op grote schaal met Europa kwam echter weinig of niets terecht. Er bestaat daarom een vermoe den, dat de Russen met hun leuzen de verscherping van een tegenovergestelde koers wilden camoufleren. Immers, er vond toen inplaats van een stimulering der consumptie juist een grote uitbreiding van de bewapenings- industrie plaats. De productie van pro ductiemiddelen steeg, met 1940 als basis, van 100 op 300 in 1953, die van leveftsmid- delen maar van 100 tot 141. Thans zal de eenzijdige bevoordeling van de zware industrie gecorrigeerd worden, maar in middels heeft het Russische bewapenings- potentieel aj zo'n omvang aangenomen, dat Moskou zich een ontspanning kan permitteren. De in 1953 door Moskou doorgevoerde verlaging van prijzen en belastingen sor teerde bij gebrek aan goederen weinig effect. De Sowjet-regering moest overgaan tot een wijziging van haar pro ductiekrachten. Een dergelijke wijziging verloopt in de Sowjet-Unie nu «enmaal niet snel en daarom moet men daar tijdens de overgangsperiode tijdelijk in versterkte mate importeren. Noodzakelijk kwaad Het is dan ook de vraag, jf de wijzi ging in de economische politiek perma nent of slechts voor korte tijd is gedacht. Men mag n.l. aannemen, dat de Sowjet- lelders de Oost-West-handel niet als een levenskwestie beschouwen, maar als een noodzakelijk kwaad. De ervaring wijst voorts uit, dat met de toenemende uitbreiding der Russische industrie, de import in de desbetreffende productiesectoren afneemt. Aangezien de kwaliteit der consumptiegoederen in het Oosten niet zo zwaar telt aLs in het Westen, zal men zich wel met de relatief minder goede grondstoffen van he Sowjetblok tevreden stellen en alleen d< betere kwaliteiten consumptiegoederen en de hoogwaardiger grondstoffen in- De beslissing óver de vraag, of d» Sowjet-Unie een blijvende buitenlands» handel in behoorlijke omvang zal voeren zal nooit een economische, maar altijd een politieke zijn en deze hangt s met de gehele internationale politiek de Sowjet-Unie. De Economist wee- zakenlieden er dezer dagen nog op, dat zij goed de les moeten leren, dat handel en politiek niet te scheiden zijn. Indien het Westen belangrijke cor sies doet, moet het daarvoor iets t zien te krijgen in de vorm van politieke of economische tegenprestaties. Doch bovendien moeten de Westerse zakenlie den zich niet tegen elkander laten uit spelen. Onlangs is de suggestie gédaan. dat de zakenlieden onder auspiciën van de Navo een consortium zouden vormen, dat als centraal clearingsinstituut en kanaal voor de handel met de Sowjet- Unie zou fungeren. Dan zou ook in korte eind zijn te maken aan de duide lijke tactiek van Moskou, in elk land met dezelfde orders reclame te maken. Myrdal laat zich door dit alles niet ont- Vijl dijken bezweken Drie meter water in de straten van Rich wood (Ver. Staten) NAAR HET ZICH LAAT AANZIEN, heeft de Donau met 805 cm gister avond in Boedapest haar hoogste punt bereikt. Officieel werd mede gedeeld, dat het water thans enkele centimeters is gezakt. Men noemde echter niet het aantal mensen, dat ten gevolge van de overstroming moest worden geëvacueerd, noch cijfers over de geweldige schade welke Hongarije door het water heeft geleden. Evenmin zijn er berichten over slachtoffers. uit de Elbe overstroomde weiden en De evacuatie van vier dorpen nabij Gyoer, ongeveer halverwege Wenen en Boedapest gelegen, is opgeschort omdat de Donau zich heel langzaam gaat terug trekken- Het gevaar, is echter nog niet geweken, want er wordt meer regen ver wacht. Intussen zijn bij de hevige stormen van Zondagavond op tenminste vijf plaatsen de Hongaarse Donaudijken bezweken. De toestand Is het ernstigst bij Albertfala, ten Zuiden van Boedapest, waar een dijk- gat van een kilometer lengte is ontstaan. Ongeveer 1200 Hongaarse en Russische militairen zijn hier bezig met het leg gen van een nooddijk. In een regerings- oproep heeft radio-Boedapest gisteren alle arbeiders bij wegen- en bruggen bouw, spoorwegen en wegverkeer, die met vacantie zijn, verzocht zich vandaag te melden voor tewerkstelling bij de nood diensten. Gisteren stond in Mohacs het water in de rivier 879 cm hoog vandaag 890 cm. Men verwacht dat het binnen enkele dagen tot 910 zal zijn gestegen. West-Duitsland zag nieuwe overstro mingen ten Zuidoosten van Hamburg en bij de grens van Oost-Duitsland. Water jongste verklaring van premier Churchill hij benoemc} bij de E.C.E.. één in het Lagerhuis over hetgeen, tijdens de besprekingen te Washington, met Eisen hower en Dulles verhandeld werd, geeft hierover enig inzicht. Churchill zei duide lijk dat naar zijn mening Amerika strate gisch belang heeft bij de Suezkanaal-basis en dit kanaal zelf. Vandaar, dat de verant woordelijkheid in dezen niet langer uit sluitend bij Engeland moet berusten. Sel- wyn Lloyd, was van oordeel, dat F.neeland stellig geen overeenkomst met Egypte kan sluiten, waarbij wordt vastgelegd, dat Britse gevechtseenheden een aanzienlijke tijd in Egvpte gelegerd kunnen worden. Kort geleden gingen een veertigtal Con servatieven in oppositie, omdat zij het standpunt innamen, dat de Britse regering niet mocht wijken in Egypte. Is Churchill dan geweken voor de Egyp tische nationalistische druk? Ongetwijfeld heeft hij de adviezen van Eisenhower en Foster Dulles niet in de wind geslagen. Thans, nu de waterstofbom, ingeval een wereldconflict mocht uitbreken, als „red ding brengend" defensiemiddel wordt aangeprezen, schijnen de Britten niet meer zo star aan het behoud van de basis in de Suezkanaal-zone vast te houden. In Engeland zijn stemmen opgegaan tegische reserve te Bij zijn terugkeer in Zweden werd hij minister van Handel, hetgeen genoemd kan worden als een voorbeeldige mani festatie van de synthese tussen weten schap en praktijk. Sinds April 1947 is i de j Zó is het, en niet anders (Van onze sociale redacteur) HET N.V.V. VINDT zijn besluit kennelijk belangrijk. Wie echter de ge schiedenis van de socialistische vakbeweging enigszins kent, verwon dert zich over dit besluit niet. Die geschiedenis toont immers ontwijfelbaar aan, dat het voor het N.V.V. altijd een moeilijke taak is, zijn rust te be waren, als er onrust is in de politieke sfeer. Na kennisneming van de uit latingen van P.v.d.A.-zijde moest dan ook rekening gehouden worden met een koerswijziging in N.V.V.-kring. Voor de Christelijke vakbeweging is er echter geen enkele reden, van koers te veranderen of het evenwicht te verliezen. De heer M. Ruppert zei deze woorden gisteravond toen hij YQ9!" de N.C.R.V.-microfoon een commentaar gaf op het besluit van het N.V.V. om de gereglementeerde samenwerking in de Raad van Vakcentralen te verbreken. om, gelet op de opgedane ervaringen, tot een gereglementeerde samenwerking met het NW.to komen. Valse hoop De CNV-voorzitter beperkte zich in zijn commentaar tot slechts een viertal opmerkingen. De eerste sloot aan bij de opmerking van de heer Oosterhuis in zijn radiobetoog, dat de samenwerking tussei de drie vakcentralen haar ontstaan dankt aan het in de oorlog gezamenlijk door stane leed. De heer Oosterhuis heeft zich op dit punt vergist. Het Nederlandse volk heeft inderdaad veel leed doorstaan, van een tezamen met het NW doorstaan leed is geen sprake. De Chris telijke vakbeweging heeft in het uur var dé nood, op 25 Juli 1941, toen zij onder commissariaat van Woudenberg werd geplaatst, niets ervaren van solidariteit. Het volstrekte tegendeel ls het geval. De leiding van de Christelijke vakbe weging heeft na de bevrijding veel weer- tand in eigen kring moeten overwinnen, moedigen en reist nu verschillende F.uro- pese landen af, waarbij hij ons land niet vergeet. We zijn wel benieuwd, wat e weer in het potje zit, dat de Russen op het vuur hebben gezet de defen- essentieel belangrijke punten. Churchill is voorstander van eèn versprei ding der Britse steunoun+en ten van de Middellandse Zee en andere gebieden. Dat Moskou deze gang van zaken een doorn in het oog is. kon men nog onlangs ervaren uit een ontboezeming in de ..Roae Ster", het blad van het Russische leger Dit orgaan verwijt Turkiie, zich te lenen voor eer. .br'iegenhoofd der Ver. Staten want vliegvelden en strategische wegen werden aangelegd en vlootbases vergroot. E£r>hele Turkse leger. atd"<= de ..Rode Ster"' staat onder toezicht, van Ameri kaanse officieren. Egypte heeft bi) een «ccoo-d met Engeland rekening te houden met Moskou, maar evenzo met de Ara bische Têga. Washington wil. dat in net Midden-Oosten steeds mindf~ 1""* wordt "elegd i „kolonial. i deze "it< lotte redelijke oplossing nabij is. drie regionale commissies, ingesteld door de Sociaal-Economische raad van de Ver enigde Naties. In deze E. C. E. te Genève komen vertegenwoordigers van 25 Euro pese landen en de Ver. Staten alsmede afgevaardigden van verschillende gespe cialiseerde organisaties bijeen. Hier ont moeten de vertegenwoordigers van Oost en West elkaar om de economische pro blemen te bespreken. Ook mevrouw Alva Myrdal bekleedt een belangrijke functie bij de Ver Naties Toen enkele jaren geleden de Internatio nale vereniging voor politieke weten schappen te Den Haag haar tweede con gres hield, behoorde zij tot de deelnemers, als hoofd van de sociale afdeling van de Unesco. Zij is Zweedse van geboorte, ge noot haar opvoeding in Zweden en vol tooide haar studie in 1924 aan de Stock- holmse universiteit. De Rookefeller Foun dation stelde haar in staat, in 1929 en 1930 in Amerika te studeren, Later stu deerde zij ook nog in Genève. Als sociologe geniet zij grote bekend heid. In Zweden was zij al jaren geleden een op de voorgrond tredende figuur in het maatschappelijke leven. De vrouwen- belangen vonden in haar een verdedig ster, maar ook wijdde zij zich aan tal van sociale onderwerpen, zoals kinderzorg, bevolkingsproblemen, scholing van min- Cyprus der. en 0nvolwaardigen en hervormingen op opvoedkundig gebied. Zij stichtte een kweekschool voor onderwijzend perso neel. waarvan zij zelf vele jaren het hoofd was. Ook nam zij deel aan het vluchtelingenwerk en bij tal van inter nationale conferenties en congressen trad zij op als afgevaardigde van de Zweedse regering. Het wekt geen verwondering, dat mevrouw Myrdal verschillende boeken op haar naam heeft staan, zoals Nation and family. Women's work. Cross section of Great Britain, Postwar planning Crisis in the populationquestion. waar zij er sommige schreef in samenwerking met haar echtgenoot. Mevrouw Myrdal is een charmante persoonlijkheid Zij vindt, dat et de Sow- lijk gesproken kan worden var. c«ornt te* kelijke gelijkheid tussen man en vruufr i-de Frit=eDe vrouwen hebben haar eigen proble men Meer dan de man hangt de vrouw aan de plaats, waar man en kinderen Toch is het zo! EEN BILLIOEN BOTSINGEN 100Wanneer er een klontje suiker in uw thee is gedaanverdient het aanbeveling goed te roeren, en niet te wachten tot de suikermoleculen uit eigen beweging sich in de thee-vloei stof hebben verspreid. Want wonneer u de moleculen door roeren niet kracht dadig helpt, zult u geruime tijd moeten wachten eer de suikerconcentratie in de hele vloeistof overal gelijk is. Of, indien u het huiselijker uitgedrukt wilt zien: het duurt vrij lijk, want de vloe slofmoleculen gedrt gen zich als mense gepakte menigh Door de weging c heeft, komen kaar in hotsing veranderen dt erspreidenbijzonder slecht ondanks berekend worden met welk een gemiddelde snelheid de moleculen sich door de vloeistof heen worstelen, want foor de gemiddelde afstand, die tussen twee botsingen wordt afgelegdte ver menigvuldigen met de vierkantswortel uit het aantal botsingen per seconde verkrijgen we de gemiddelde afstand die het molecuul in een seconde van ngspunt is verwijderd. gesol dit deeltje i gehot tingen kan slechts een zeer korte w van gemiddeld ongeveer 0,000.000.02 r worden afgelegd, welke weg hovend! steeds van richting verandert. Met behulp van een formule uit - waarsrh'in'iikheidslf-rrl „ine kan d 0/M0.000.02 x V 1.000.000.000.000 0,02 cm per se conde. Met andere zal een 10 maal grotere afstand door de suikermoleculen zfjn doorworsteld. dat vele watermoleculen de oppervlak- van"de vloeistof losrukkenen het thee kopje verlaten, dis damp kunt u deze massa-emigratie uit het kopje thee ga deslaan. Het zou echter óók kunnen gebeuren, dat plotseling de bovenste helft van de thee eing koken en dat de onderste helft tot ijs bevroor. Een toverachtige gebeurtenis, waarvoor het praatje van vandaag de inleiding vormt. Dat zal i i blijken. De tweede opmerking van de heer Rup pert was, dat het NW gehoopt had, dat de gereglementeerde aamenwerking slechts een phase zou zijn op de weg naar een zich „algemeen" noemende, cialistische eenheidsvakbeweging, heer Ruppert citeerde in dit verband De Vakbeweging, het orgaan van het NW, van 1 Augustus 1945, waarin stond: „De trouw aan de confessionele vak bonden zit er bij de gelovige arbeiders diep in. Zeker, ook in die kring zijn thans wel, die voelen voor de gedachte van een ongedeelde vakbeweging. Maar de meerderheid van de gelovige werk nemers denkt er zeker niet zo over. Zul len ze er ooit zo over gaan denken? Zjj zullen dat zeker niet, wanneer wij tegen de confessionele vakbeweging een scher pe strijd ontketenen, al voeren we ook onder de leuze „eenheid". Zij zuil misschien wel tot het inzicht komen, dat een ongedeelde vakbeweging aanvaard baar en wenselijk is, wanneer wij ii door een goede en loyale samenwerking m geest van wederzijdse waardering en ïrtrouwen weten te scheppen. Om al ize overwegingen heeft de NW-leiding cibewusl en mei overtuiging de weg m de samenwerking verkozen boven de eg van de onderlinge stryd". De gereglementeerde aamenwerking, cus de neer Ruppert, neett evenwei c-t geieiu tot wai net NW heelt ge noopt. De meerderneiQ van ue in ue une :entralen verenigde arbeiders uiyii ïn voorprincipieei-Cnrisieiyke vaa- oeweging. Alle doorbraakpogingen en leidslieden op verschil lend terrein ten spyt, is de meerderheid in de Nedenianoso arbeiders niet bereid Christelijke grondslag van de v&k- -ganisaue in te ruilen voor, ja waar- lor'f Voor een eenheldswaan, die de aarheldsvraag ter zijde stelt. De Neder- nose loon- en saiarisirekkenden kennen ta de oorlog, en, blijven zy .ijdena de oorlog i tin mede ornaat zij n meerderheid trc De verwachtingen van het niet in vervulling gegaan. Dat achtergrond van het N W-besluit. Een sterker grond Een derde punt was de verklaring van het NW dat dit met verbazing en ver waardiging heeft kennis genomen van de rede van de \oorzitter van het CN*' op de algemene vergadering van deze vakcentrale op 30 Juni j.l. voor zover deze aan het mandement was gewyd. Wat zijn de gronden van die verbazing en verontwaardiging? Het NW zegt: „Wanneer de voorzitter van het CNV stelt dat hij nog andere en sterkere motieven heeft om het lidmaat schap van het NW af te raden dan de bisschoppen bedoeld zijn kennelijk de R.K. bisschoppen dan ondergraaft hij daarmede de morele fundamenten, waar op de samenwerking in de Raad van Vakcentralen berust en moet berusten". De heer Ruppert verklaarde, daar niets I het v&n te begrijpen. En hij vervolgde: Dejde R.K. bisschoppen noemen twee motieven, X 1. het bohoud van de godsdienstzin, 2. het behoud van het Christelijk karak- an onze samenleving. Welnu, wij zijn mening, dat er nog andere en ster kere motieven zijn. Een van die andere motieven is ter algemene vergadering het CNV genoemd, namelijk het leven in een milieu en vooral het lezen krant, die zo overtuigd zijn van de voortreffelijkheid van het eigen men selijk kunnen, dat de wezenlijke aard en neigingen van de mens totaal uit het oog verloren worden. Het hedendaagso socialisme wordt ge kenmerkt door een overschatting weten en kunnen van de mens. In dat socialisme is de mens de norm. Maar de nature geneigd tot het kwa de. En daarom behoeft de mens en ook een organisatie een bron, een norm, een richtsnoer biSlten zichzelf, in God. Daarom is o.l. Christelijke vakbeweging geboden en daarom moet het lidmaat schap van de socialistische vakbeweging naar onze mening worden ontraden. Hoe door een dergelijke overtuiging de morele fundamenten van samenwerking worden ondergraven, is te enen male duidelijk. De NW-verklaring zegt. dat de zoeven besproken overtuiging van de CNV-voorzltter „getuigt van een verre gaand gebrek aan eerbied voor het NW". En tenslotte verraadt deze opvatting vol gens het NW ook „een waarlijk ontstel lend gebrek aan democratische gezind heid". Als men dus, op propagandapad zijnde, nog andere en sterkere motie» dan die van de RK bisschoppen gebruikt, om iemand het lidmaatschap NW te ontraden, dan maakt men zich schuldig aan een verregaand gebrek eerbied voor het NW en dan verraadt men een waarlijk „ontstellend gebrek aan democratische gezindheid". De heer Ruppert spotte: „Het mandement NW zegt het en de ban van dat mande ment treft in volle Zou het „ontstellend gebrek aan demo cratische gezindheid" misschien elders ge zocht moeten worden? Zou het misschien zo zijn, dat het NW wel mag betogen, dat vakorganisatie op levensbeschouwelijke basis verkeerd is, maar dat het CNV niet mag betogen, dat vakorganisatie zonder levensbeschou welijke grondslag verkeerd is?" Geen wijziging Het ls een ieder intussen wel duidelijk geworden, dat er met het NW wat aan de hand is. Want, hoe is het anders mo gelijk dat zulk een wonderlijke verklaring tot stand komt? In het beleid van de Christelijke vakbe weging zo besloot de CNV-voorzitter, zal vanzelfsprekend geen enkele wijziging ko- i. Tijdens de duur van de ge'"'■""rn- de samenwerking heeft de Christelij ke vakbeweging haar zelfstandigheid en haar overtuiging gehandhaafd. Zij zal dat doen ook nu het NW die samenwerking beëindigd heeft. Op het beleid van de Chr. vakbeweging heeft het besluit van het NW dan ook geen enkele invloed. Op het beleid van het NW zelf kan dat besluit echter wel van invloed zijn. Wij hopen voor het NW, aldus de heer Rup pert, dat die invloêd niet al te ongunstig zal zijn. Vandaag hebben wij allerlei men- horen zeggen: de socialistische vakbe weging zal nu haar ware gedaante weer gaan vertonen en dat kan voor de Chris telijke vakbeweging alleen maar winst be tekenen. Wellicht hebben degenen die zo spreken feitelijk gelijk. Maar wij geloven ons ook in deze dingen het belang heel het volk meer ter harte moet gaan dan de grootte van een organisatlv De Christelijke vakbeweging heeft een •erantwoordelijkheid niet alleen met be trekking tot de eigen leden. Zij heeft een taak en een roeping ten aanzien van heel volk en ook ten opzichte tvan degenen die in het NW georganiseerd zijn. Zo beschouwd, is de beslissing van het NW fout. De Christelijke vakbeweging zal echter - ik herhaal het haar evenwicht niet -erliezen en in trouw aan de Christelijke belijdenis haar arbeid in ons volk moe ten voortzetten. Tot zover de heer Ruppert. Naar w(J hedenmorgen vernamen, ls tot dusver alleen bij de Chr. en R.K. or ganisaties van overheidspersoneel een brief van de Algemene Bond van Amb tenaren binnengekomen waarin de sa- 'erkine officieel Is opgezegd. Ook scheepswerven in de buitenwijken Lauenburg. In Zweden is in sommige gebieden van de Zuidelijke provincie Scania de ge hele hooioogst verloren gegaan als ge volg van overstromingen door zware re gens. Drie meter hoog staat het water in de straten van het Amerikaanse stadje Rlch- wood in West-Virginia, doordat de rivier de Cherry na zware regens buiten haar oevers ls getreden. Er wordt vermissing van één persoon gemeld; de schade zou een millioen dollar bedragen. Niet alleen in Europa en de Ver. Sta ten is het weer van de kook. In de Kaap provincie (Zuld-Afrika) hebben striemen de regens en huilende stormen vele wo ningen verwoest. Eén vrouw kwam om het leven, er waren vier gewonden en vele honderden mensen zijn dakloos. Op vele plaatsen staan de hulzen meters diep in het water- De daklozen zijn nlet- blanken. Mevrouw Guilhou uit Den Haag geridderd Mevrouw Guilhou uit Den Haag ls be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Als echtgenote van prof. E- Guilhou, die cultureel adviseur is bij de Franse ambassade in Den Haag, heeft mevr. Guilhou veel gedaan voor de Fran se cultuur in ons land. Het verlenen van de onderscheiding werd gisteren medegedeeld door de bur gemeester van Amsterdam, mr Am. J. d'Ailly, bij de opening van een tentoon stelling in de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. De tentoonstelling omvat talloze mo derne Franse wetenschappelijke boeken op medisch en natuurwetenschappelijk ge bied. Zij wordt gehouden ter gelegenheid van het komende bezoek van de presi dent van Frankrijk en mevrouw Coty. Zij duurt tot 24 Juli. Dirigent Johcm Caro overleden Te Middelburg is op ruim 73-jarige leeftijd overleden de heer Johan H. Caro, dirigent van de Kon. Zangvereniging „Tot oefening en uitspanning" en van de „Vereniging voor instrumentale muziek" aldaar. Caro, die in Utrecht studeerde bU W. Oosterbaan en dr Johan Wagenaar daar enige tijd concertmeester was het Utrechts Sted. Orkest, is reeds 32 jaar in Zeeland werkzaam. Hy was muziekleraar aan de Rykskweekschool te Middelburg en drager van de bronzen erepenning van deze stad. Vóór zijn Zeeuwse periode was hy nog enige tijd organist van de Ned. Herv. Kerk ln Win terswijk. Liftende kunstschilder gearresteerd Een automobilist uit Winschoten, die dezer dagen een liftende jongeman mee- tam, kwam, nadat zijn passagier de 'agen weer had verlaten, tot de ontdek king, dat met de jongeman ook een clec- trisch scheerapparaat verdwenen was. De lifter had verteld, dat hy kunatschll- ivas, in Frankryk werkte, zyn vacan tie wilde doorbrengen in Friesland en eerst naar Dokkum ging. Met deze ge gevens gewapend stelde de politie een onderzoek in en dat leidde er toe, dat te Dokkum werd aangehouden de 28-jarige kunstschilder H. P. S. Hij was ln 1951 ontvlucht uit de peyohopatcn-inrichting te AvereesL Unie besprekingen in Den Haag hervat Gisteravond zyn er in Den Haag tus sen de Nederlandse en Indonesische de legaties informele besprekingen gehou den. die van 9 uur tot kwart over 11 hebben geduurd. Vanavond zal dit in formeel overleg worden voortgezet. De sectie Buitenlandse Zaken van het Indonesische parlement heeft gisteravond te Djakarta een werkconferentie gehou den, waarbij het Unie-overleg te Den Haag een punt van bespreking uitmaak te. Hoewel deze bijeenkomst geheim was- verklaarde de vooratter na afloop, dat de Unie-besprekingen in Den Haag wor den voortgezet zonder Nieuw Guinea ter sprake te brengen. „Indonesië zal echter andere middelen zoeken om de kwestie West-Irian op te lossen ter voortzetting van de Indonesische strijd om West- Iriaan", aldus de voorzitter. Heldin van Dien Bien Phoe naar Amerika Geneviève de Galard, de heldin van Dien Bien Phoe, wordt 26 Juli ln de Ver. Staten verwacht voor een bezoek van negentien dagen op uitnodiging van het Amerikaanse congres. Haar zal o.m. het traditionele défilé over Broadway in New York ten deel vallen. Erwtensoep gisteren druk besteld Een symptoom van hartje zomer 1954 is, dat een van de eerste res taurants in Rotterdam gisteren op de spijskaart had staanerw tensoep garni". Voor het bestellen van dit „garnl" was vooraf de slager opgebeld, maar die dacht aanvankelijk met een late Aprilmop te doen te heb ben. De .jnert" werd door de be zoekers besteld alsof er een Elf stedentocht aan de gang was. hcidspersoneel in de belde andere vak centralen, heeft de samenwerking met deze beide opgezegd Bovendien heeft de A.B.VA. aan haar afdelingen verzocht ook de afdelingsnnles te verbreken. Intussen klinken uit andere delen van het land andere geluiden. Zo had de af- delingsfunctlonaris van een niet onbe langrijke afdeling van de Algemene Me- taalbcdrijfsbond aan zUn collega van de Christelijke Bond meegedeeld dat hij zijn hoofdbestuur had voorgesteld A.C.O.P., dat samenwerkt met j de afdelingsunie in stand te honden, om- mwerklngsorganen van over-1 dat de samenwerking zo goed was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5