Hollandse kustvaarders in 't harr van Z.-Amerika I Jaarlijkse rijwielvierdaagse een triest décor vond Alphen aan den Rijn hoopt op spoedige vacantiebesteding kan verbetering van 't weer Kaagweek voortgezet met ook de zon als gast Wentelwieken boven Londen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 20 IULI 1954 L.A.U.R.A. - LAURA (Van een onzer verslaggevers) Het was allemaal wat triestig gisteravond met die inzet van de Laura-vier- daagse in Alphen aan den Rijn. Er stonden wel weledelgestrenge heren bur gemeesters uit de omliggende plaatsen onder de genodigden op het bordes van het raadhuis en bij hen stonden ook wel vertegenwoordigers van de hoogedelachtbare burgemeesters uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag, en zelfs een afgevaardigde van Zijne Excellentie, de Commis saris van de Koningin. En er woeien wat vlaggen in de wind en de muziek speelde een levendig wijsje voor de toeschouwers. Maar de echte Laura- sfeer was er niet. (Van een onzer verslaggevers) Er werd, iets gemist van vorige jaren. Waren het de vlaggen van Ambon en België en Engeland en Frankrijk, die het vorig jaar werden gehesen, terwijl de volksliederen werden gespeeld Was het de kreet L.A.UJtA.-Laura, die door een enthousiaste deelnemer werd ingezet en door alle anderen driftig werd overgenomen? Of was het 't gemis van mooi weer? Ach. dit laatste zeker niet Er zijn aan deze zevende openingsplech tigheid andere plechtigheden vooraf ge gaan en de vooruitzichten, wat het weer betreft, zijn zeker niet al die vorige zes keren beter geweest. Het valt moeilijk te zeggen waaraan het lag. Maar keerde toch iets aan, gisteravond daar bij het raadhuis, waarvan de muren nog vochtig waren van de laatste regen- Dode herdacht Zeker mankeerde burgemeester Wit achey. Maar dat hij er niet was. kon mei verklaren. In Arnhem liep hij midden ln deze grauwe zomer van 1954 griep op en hij kon met zijn aanwezig heid de Laura-opening geen luister bij zetten. Wethouder J. van den Berg. de loco-burgemeester, stond in zijn plaats achter de microfoon. Deze herdacht wij len de heer W. M. Lam, jarenlang lid van het bestuur van de rijwielvierdaagse en de laatste jaren voorzitter. De loco burgemeester prees de heer Gastelaars, de energieke promotor van de rijwiel vierdaagse. die dit jaar weer zelf mee rijdt als hartstochtelijk liefhebber van zijn geestelijk kind. !De heer Van den Berg probeerde het aanzien van de Lau ra nog wat te redden. „Enthousiasme is er nodig van uw zijde", zei hij tegen de deelnemers, van wie er niet eens zo veel stonden toe te kijken op trottoirs en straat. „Het kan nog goed worden." ging hij verder, .ik heb hier al vaker gestaan en het heeft ook wel eens geregend Maar het is nu droog en daarom kan he! nog best gaan met U, want onze weinig moedige verwachtingen kwamen bij rige gelegenheden toch nooit uit en slecht een vierdaagse soms ook begon, het eind ervan was altijd goed en mooi" Propaganda nodig Mijnheer Groenhardt. de penningmees ter van het Laura-comité, had al vóór de loco-burgemeester gesproken. De vi- ee-voornitter was ziek en kon niet op het bordes staan. De heer Groenhardt heette de burgemeesters van de omlig gende gemeenten, de vertegenwoordigers de burgemeesters der grote Laura- steden en vooral de vertegenwoordiger de Commissaris der Koningin Zuid-Holland van harte welkom, enste iedereen de beste vierdaagse, die cn comité-lid een deelnemer maar kar toewensen. En hij besloot met de smeek bede. die men helaas elk jaar weer tol de deelnemers moet richten, omdat hun aantal niet wil sty gen. De vraag, of niet iets zou willen doen voor de propa ganda voor deze vierdaagse, die toch zo'n prachtige worden. Het aan- zelfs iets minder dan vorig jaar, toen men de 500 tipte. Gister avond om half negen waren er 429 in schrijvingen binnen Jammer, het is niet vrolijk. Maar er kan van alles gebeu- Het weer kan omslaan. Het kan schitterend worden en wie weet komt Vrijdag ze'.fs nog gebruind voor de zegetocht door de Alpheuse straten te lg van de laatste rit. VVU moeten tot onze spüt nog even er gens op wijzen. Toen gisteravond de plechtigheid van de opening was gehou- erd net als vorige jaren ons volks lied gespeeld, een prachtige traditie. Het is ons niet bekend of het in het by- zonder een zwakheid van de Alphena- is, maar een feit is, dat velen van de toeschouwers hun hoeden ophielden. Dat was weinig eerbiedig. Misschien kan men een volgend maal iets beleefder. Iets hoofser zUn. Misschien zou men wat meer eerbied kunnen betrachten. Het zou de openingsplechtigheid van de rij wielvierdaagse iets meer karakter kun nen geven dan die opening gisteren Vanmorgen zijn 420 deelnemers ge start, aanzienlijk minder dan vorige ja ren. Maar het weer was best! KNVB vergadert 14 Aug. te Amsterdam Het bestuur ven de K.N.V.B. heeft be- sloten tot het houden van een bultenge- algemene bondsvergadering op Za terdag 14 Augustus te Amsterdam. Russen vermoedelijk naar Melbourne 1956 Avery Brundage, president van het in ternationale olympische comité, heeft vandaag gezegd, dat Rusland „alle teke nen vertoont" naar Australië te gaan, om deel te nemen aan de Olympische Spelen van 1956. „Ik zal hun de vraag stellen voor lk van hier wegga", zei hij- Sedert de Sowjets de diplomatieke be trekkingen met Australië in April afge broken hebben, heeft men zich afgevraagd of zij aan de aanstaande Olympische Spe len zouden deelnemen. „De Russische successen in de interna tionale sportwedstrijden in de afgelopen twee jaar zijn phenomenaal geweest", al dus Brundage. „De gehele wereld ls nieuwsgierig te weten hoe dat komt en ik ben hier om te proberen er achter te komen hoe zij dit doen". Kortsluitingslaboratorium KEMA wordt uitgebreid In Arnhem zal de N.V. tot Keuring van Electronische Materialen (KEMA) over gaan tot uitbreiding van het kortslui tingslaboratorium. Voor de financiering hiervan zullen geldleningen worden gegaan tot een gezamenlijk bedrag vijf millioen gulden. Van de gemeente Arnhem ontvangt men een bedrag ƒ75.000 ter leen. ROTTERDAM—ASUNCION IN 30 DAGEN Kapitein als medicijnman ders weten de snaren wel te vinden als weer op de eerste viool gaan spelen. Intussen heeft deze vaart ook het as pect van de rivier veranderd, de rivier die ruim 1600 km door of langs Ar gentijns territorium voert. Die rivier is plotseling „internationaal" geworden. Of heel prettig voorlopig PARAGUAY en zijn hoofdstad Asuncion bullen wel nooif h.b-,1« Argentijnen dat j i j vinden, is een tweede, mam v ben gedroomd, dat net lana nog ]aat de samenwerking niets te eens aangedaan zou worden door|overi ook al omdat de Nederlanders zich echte zeeschepen, die er 25 dagen angstvallig distanciëren van Argentijnse oceaan en 5 dagen rivier voor over vracht uit het land zelf en rich beper- T J. TV,v„,„ Ipen tot Europese vracht. hebben om lading uit Hamburg.Een Engelse maatschappij (Lampert Rotterdam en Antwerpen direct opjen Holdert) heeft het kunstje ook willen proberen, maar van de op papier zo aardige dienst, is tot dusver weinig te recht gekomen. Zo af en toe dringt er en kustvaarder tot Asuncion door, weinig psychologisch hebben de Engelsen juist twee Nederlandse sche pen gecharterd, die door naam komst eerder reclame maken •concurrent" dan voor zichzelf. Die lijn lag daarmee, al van het begin af we citeren op „apegapen". Voor j 300.000,aan juwelen gestolen Safe gekraakt met dynamiet In een Juwelierezaak in Mayfalr (Lon den) ia gedurende het afgelopen weekein de ingebroken en voor een waarde var ongeveer f 300.000 aan edelstenen ont- J. Hofland, De Kaag, werd held van de dag Maandag begon de Kaagweek met de teamwedstrijden en tevens de na tionale en internationale wedstrijden. Op deze dag bleef het weer veel beter dan Zaterdag, toen het pijpenstelen regende. In de middag werd het zelfs subliem zeilweer, toen het zonnetje om de hoek kwam kijken. De wind bleef echter sterk en enkele zeilers gingen tegen het water, gelukkig zonder nadelige gevolgen. D« Inbraak werd ontdekt, toen het per soneel van H. A. Byworth and Cy de winkel betrad en bemerkte dat de safe met behulp van dynamiet geopend was. Het meubilair in de kamer waar de brandkast stond en het behang werden door de explosie beschadigd. Visserijgolfjes Kwartet voor de Maandag Het la een drukke inzet van de nieuwe week geworden: buiten de Herman met zijn 000 grote en 400 kleine kistjes haring. 50 kabeljauw en gul, 40 wijting en 35 kool, 5 rog en vleet en 30 stuks stijve, kwam de Abraham zijn 900 kisten haring afleveren met 300 kleine kistjes, 100 kreel en 100 varia. De Bloemendaal had verder 400 makreel. 70 gul en piepers de Onderneming III was present met 30 kisten makreel, 250 schelvis, 25 gul. 25 wijting. 40 kool en 700 ijs-plus 200 stijve kabeljauwen. Er waren verder liefst 23 loggers en 16 kotters met 600 kisten kreel. 500 schelvis. 200 wijting. 200 gul en kabeljauw. 575 schol en 6000 kilo tong. Oplopende haring Al worden de haringaanvoeren nu gro ter, de prijs houdt zich prima en gisteren steeg de markt na een inzet op 19 zelfs tot 28, toen de Belgische handel ln dc markt kwam. Kleine kistjes haring 20 kilo brachten van 9 tot 11 op de makreel gold tussen 17 en 18 per kist, terwijl de Bloemendaal voor kwaliteitsuitschieter zorgde en voor makreel van 23 tot 25 beurde. Regelrecht De regels kabeljauw gingen weer i recht naar onze Zuiderburen, die ei 90 tot ƒ75 voor over hadden e kisten werden betaald met 90 tot Tarbot deed ƒ2.10 en heilbot ƒ3. Gul i ƒ40 De grote gul ging weg 36 en de middel deed van 26 tot 30, terwijl torren weggegaan zijn voor 23 tot 20. Grote schelvis deed 45 cn de grootmiddel 40 terwijl voor kleinmlddel eveneens 40 betaald ls, met 33 tot 35 voor de pennen en 30 tot 25 vooi braad, terwijl de wijting voor ƒ23 to 25 verkocht werd. Zwarte kool zat tus sen de 75 en de 70- Vandaag De Dinsdagmarkt wordt bezocht door de Dirkje, die 830 kisten bij zich heeft, hoofdzakelijk haring. Ook de Zeelandia ia stomende met 515 kisten, Schroefpech De KW 04 Elizabeth heeft de logger Heemstede blnnengeholpen, nadat het schip met het net in de schroef raakt en twee bladen verspeelde, De eerste teamwedstrijd ging tussen Tandjong Priok en De Kaag in de Val kenklasse. Na spannende strijd bleef De Kaag favoriet. Met een eerste, derde en vijfde plaats verkreeg K.Z.V. en M.V. De Kaag 18 punten. Tandjong Priok behaal de met een tweede, vierde en zesde plaats 15 punten. Er kan dus in de komende igen nog van alles gebeuren. De Holland-Friesland Regenboogwed strijd bracht wel de grootste teleurstel ling. Werd elk jaar met vyf tegen vijf tegenstanders gezeild, nu werd keiyk besloten met vier tegenstanders te zeilen. De 70-jarige K. Vrolijk moest echter wegens ziekte uitvallen. Holland was zo sportief Bos niet te laten deelne- zodat er dus drie zeilers tegenover elkaar kwamen. Ondanks het gemis van deze eminente zeiler wist J. Hofland, De Kaag, zijn vereniging in veilige haven te brengen. Holland werd 1, 3 en 6, Fries land 2, 4 en 5. Er was dus niet veel sohil, Holland behaalde 17' punten, Fries land 16. Vandaag en morgen zullen de uitslagen meer vertellen. Slechts een woord van lof voor J. Hofland, die ook in de vrije Regenboogklasse 1 werd er feitelijk de held van de dag was. De verdere uitslagen luiden: Vliegen de-Hollanderklasse: 1. R. de Vries (Den Haag) De Kaag. H. S. de Vries Jr (A'dam) De Kaag brak in deze stryd zijn mast. Twaalf vlerkante meterklasse A: 1. Mustang, Jac. Kraan (Braassemermeer) 2. Aeolus, A. Visser (Nieuwe Diep), 3 Meteor. B. Kraan (De Kaag), 4. Shooting Star (Jhr E. R. van Wyck) Loosdrecht Twaalf vierkante meter klasse B: 1. Whirlwind (-T. W. van Ereven Dorens1 Loosdrecht; 2 Crtjnssen (J. A. M. Me melink), Het Witte Huis; 3. Shmoo (D. v d. Steenhoven) De Kaag. Olymplajollen klasse A: 1. Zomerweel de (J. H. H. J. de Jong), De Kaag; 2. My Hobby (Nic J. Keyser) De Bommer; 3. Windveer (M. Tournier) Aegir; 4. Daisy (W. van Noordt), De Kaag; 5. Mustafa (J. A. F Verkuyls) De Kaag. Olymplajollen klasse B: 1. Marco Polo H. J. de Jong) De Kaag; 2. Glipper (Sj. H H. Haaksma) De Kaag; 3Moira (T. J. Bast) N.N.W.B.; 4 Rée (J. F. Pruym- boomi Elfhoeven; 5. Humoresque in Merle) Het Witte Huis. Vrijheidsklasse A: 1. Dolfijn (C. A. Vlal) Aegir; 2 Duveltje (E. Frech); 3. Duys ther Gast (J. D. Schooneveld) Am sterdam; 4. Klein Duimpje (J. Stenhuys) Do Schinkel. Zestien vlerkante meter streepklasse A: 1. All (F. Jansma) Sneek; 2. Taas II (A A. Taselaar) IJsselmonde; 3 Watergeus (P Verhoeven) Schleland; 4. Renova (H Blom» Het Witte Huis; 5 Stormmeeuw (A W. Endstra) Het Nieuwe Diep. Wat de strijd CuragaoDe Kaag gaat. Curasao werd na spannende strijd winnaar met 11' punten; De Kaag 10. maar gezien de resterende dagen ook hier nog veel mogelijkheden. De teamwedstrijd R.IJ.C.B. (België)— De Kaag in de 12 voetsjollenklasse had als uitslag De Kaag 19' punten, R.IJ.C B 14 punten. Wellicht kunnen de Belgen nog veel ophalen. Zestien vierkante meter Puntklasse A: 1 Symon de Danser (De Kaag); 2. Tig- Idem B-klasse: 1. Buizerd (De Kaag); 2. Tigris (De Kaag), 3. Emanon (De Kaag); 4. America (De Kaag). Drakenklasse A: 1. Puzzle II (De Kaag); 2. Windekind (De Kaag); 3. Chimère (Nieuwe Meer). Regenboogklasse A: 1. J. Hofland (De Kaag); 2. J. Alberda (Sneek); 3. Anne- marie (Zaanland); 4. Tjerk (Loos drecht); 5. Waterzonnetje (De Kaag). L.D.V.-nieuws De inhaalwedstrijden brachten de vol gende uitslagen: Groep A: Th. Uitenbo- gaardE. Klinkenberg 20; Groep B: S. d. WijngaardM. Kruider 20; Groep C: J. HuismanC. Klinkenberg 11. De stand in de diverse groepen is nu Groep A: W. Kleyn Sr 42; Th. Uitenbo- gaard 32; I. Teleng 33; J. Zaalberg 0—1; E. Klinkenberg 02. Groep B: S. v. d. Wijngaard 6—3; J. Dreef 3—3; P. v. d. Stel 2—1; M. Brinks 1—1; J. C. Klerks 1—2; M. van Leeuwen 1—2; M. Kruider 02. Groep C: H. B. Stipdonk 63; C. Klinkenberg 3—3; J. Huisman Sr 2—2; P. van Dijk 2—3; C. v. d. Graaf 2—3; I. Boom 1—2. KNVB schrapt weer 26 namen door Naar „De Sportkroniek", het officiële orgaan van de KNVB, meldt, zijn de vol gende spelers wegens het toetreden tot een niet door de KNVB erkende voet balorganisatie (de NBVB) vervallen ver klaard van het lidmaatschap: Visser en Boskamp (Ajax); Michel. Peggeman en H. v. d. Sluis (Kenne- mers); Van Vliet (KFC); Bouwens (UW); gebroeders Smit (Volendam): Ramakers, Kuiper, Kabel (ZFC); Bal" (Excelsior): gebr Heyster (HDVS); Landman (Siparta); Everse (Xerxes); Gerritse (Dierense Boys): De Wilde Jansen (Doetinchem)Van Beek Weyand (Vitesse); Weigraven (Wage- ningen); Notermans (Sittardia); Rave- steyn en Dormans (MW), Op het groene gazon voor het Alpheuse raadhuis speelde zich ter gelegenheid yan de opening der Laura het boeiende schouw spel af van dames, die rhyth- mische knotsoefeningen uit- Foto N. v. d. Horst Geen belasting voor Giften aan politieke partijen Naar het ministerie van Financiën mee deelt kunnen politieke partijen gerekend worden tot instellingen, die het algemeen nut beogen als bedoeld in de zin der fis cale voorschriften. Giften daaraan wor den gelijkgesteld aan die voor kerkelijke, charitatieve, culturele en wetenschappe lijke instellingen. Dergelijke giften zijn fiscaal aftrekbaar, met dien verstande, dan de inspectie der belastingen op ver zoek van de betrokkene bij het- vaststel len van de aanslag met die giften reke ning kan houden. Uiteraard moeten de giften door schriftelijke bewijsstukken worden aangetoond. de wal te zetten. En niet zo nu en dan. maar regelmatig» een keer in de veertien dagen. Vroeger, heel vroeger, 75 jaar te rug, toen er nog schepen waren, die 40 ton maten, zijn er nog eens „zeeschepen" in Asuncion geweest en in onze tijd is er een enkele maal een „nieuwsgierige" coaster naar Asuncion verdwaald, maar een vaste oceaanlijn is er eigenlijk nooit geweest. Het enige vertier op de rivier (La Plata, Parané en Paraguay) en in de haven van rivierschepen, meest Argentijns, enkele Braziliaan of Uruguayer, snelle ondiepe vaartuigen, die er de export van Argentinië, de transito van Buenos Aires en de passagiers van Zuid-Amerika brach ten. Die schepen zijn er nog en Argen tijnse vracht hebben ze nog steeds, maar het transitograantje dat ze meepikten, dreigt voor hen nu wel verloren te gaan. Want Paraguay met een grote Duitse ko lonisten-invloed heeft altijd veel import betrokken van Duitsland en de Duitsers zenden hun spullen liever met een coaster die in ruim dertig dagen over is. dan te avonturen hoe de vracht (en óf de vracht) na overladen aan komt. Een handige zet dus, van de Hol landers (van Nievelt Goudriaan en Co) die nog hebben aangedikt, door en kele schepen Paraguayse namen te geven: Asuncion, Concepcion en Marescal Lopez. Men moet die Paraguayers, ook al zijn nog geen twee millioen (in 'n land tien maal zo groot als Nederland) niet onder schatten. Ze gaan er prat op, zich in d« vorige eeuw min of meer te hebben dood gevochten tegen Argentnië. Brazilië Uruguay samen en als dan zo'n vreemd land 15.000 km verwijderd een schip noemt naar de dictator en legeraanvoer der ..el héroe maximo" (de grootste held) maarschalk Lopez, dan zouden ook wij gevleid zijn, Vlag bijna eender Daarbij is nog een aardig bijkomstig- heidje, dat de Paraguayse en Nederlandse vlag ongeveer gelijk zijn, vooral de Paraguayers hun „escudo" (wapen) niet voeren in de witte baan. Dat heeft ook weer een nadeeltje, dat Argentijnen andere Zuid-Amerikanen onze schepen >r Paraguayse aanzien, want zeg nu zelf: de Asuncion onder het rood-wit- blauw van Paraguay acht men stellig niet te komen uit Rotterdam, ook al staat dat met vette letters op de achtersteven. Dat Rotterdam zou overigens ook best ii Paraguay kunnen liggen, want ze hebbel ook al het plaatsje Volendam (van Duitse kolonisten, die in 1947 schip Volendam over de Oceaan werden gebracht). Maar dat deert de Rotterdammers niet. De insiders in Paraguay weten beter 3ts op, dat die Hollandse schepen tot het hart van Zuid-Amerika zijn doorgedrongen. Ze hebben tenmi de Marescal Lopez, die onlangs zijn maidentrip in Asuncion binnenliep, zo'n ontvangst gegeven (de. Amerikanen noemen dat een braSS-reception) als be trof het een eigen schip. Daar zijn hele hoge Omes aan te pas gekomen, heel veel flessen whiskey, heel veel bitter ballen, maar ook kransen aan monumen ten en een heel sympathiek gebaar bloemen voor zieken en snoep Geen haast Men zou denken, dat zo'n riviertocht door de subtropen een machtige sensa tie is. Wel, er lopen nu circa 100 man, kapiteins, stuurlieden, machinisten en matrozen in Nederland, die beter weten. De sensatie komt niet zo zeer van de natuur, als wel van de mens, de Zuid- Amerikaan. De kapitein krijgt er al di- maken, zodra hij meert; douane, politie (prefectura) en versche pers aan boord krijgt. Dat zijn mensen die de Hollandse bloeddruk kunnen doen verhogen, omdat ze tijd hebben, een begrip over efficiency en alles be- tot morgen (manana) uitstellen, waarin ze vandaag geen zin meer heb ben. Dan moet zo'n Hollandse kapitein, behalve zijn nautische bekwaamheden, ook zijn tactische tonen, braaf gehol pen door net verpakte „saffies" uit Vir ginia of daaromtrent en een hartig slok je van onze gerenommeerde levensei!- Onze nationale kwalen drop er zoethout zouden niets uitrichten. Dan komen de loodsen, ook al weei Zuid-Amerikanen, ook al weer met eer onze smaak aangeboren traagheid, vakkennis die anders is dan bij ons, ander verantwoordelijkheidsbesef. Ze willen een wijntje bij het eten, en twee keer per dag een biefstuk per strekkende meter. Ze willen hun maté, een kruidenextract dat hun nieuwe krachten en inspiratie schijnt te geven. Ze willen bij voorkeur nachts slapen en dan klinkt ei ;ns een Hollandse „knoop" door kapiteins moeilijk gestamelde Spaanse zinnetjes, want voor hem is tijd, geld! n enkel prentenboek wil om morgens een scheut wiskey, drie gouden strepen, maar prentenboe ken zijn overal in de wereld aanwezig hetzelfde. Dat wordt een wederzijds aftasten en nabijkomen. Die kapitein moet weten, dat hij niet op de Nieuwe Waterweg zit en die loods, queano" of „practico" moet weten dat Hollands schip haast heeft ook al vaart het op de rivier weinig voelt voor beurtschipperij tussen hier Het gaat best tussen loodsen en manning en die lodsen zijn gek op Hol landse schepen. Goed natje en droogje, schoon, eerlijk en betrouwbaar. Moeilijke partner De rivier is een moeilijke partner. Grillige bochten met derhalve een gril lige stroom. Als wij Hollanders daar eens aan zouden mogen kanaliseren, den we wel een 300 kilometer „verdie nen". Maar de rivier is nog zo wild, zo jong, dat er niet eens wordt gebaggerd, niet eens kribben staan. Wel boeien, als ze niet uit zijn, of op drift. Van No vember tot December, de Zuidameri- kaanse zomer, is er een nijpend tekort aar water. Dan wordt het varen door de geulen een hele sport met een keertje maanden is er water, i een sterke stroom, die zo af en toe een zandplaat verlegt, zoals een Hollandse huisvrouw haar vloermatje verschikt na de schoonmaak. Dan is het heerlijk vastzitten en van de muggen genieten. Maar als men dergelijke grillen kent, dan kan men in vijf, zes dagen de rivier op, en met stroom mee in drie, vier dagen omlaag. Pas bij Paraguay krijgt de wal een ander aspect. Er staan tropische bomen, felle kleuren. Er liggen wat kroko dillen in de modder. Er springen wat apen op de kant. En mensen leven in lemen krotten, ogenschijnlijk weinig solide, maar luchtig. Wat men van een afstandje be kijken kan, is, dat men veel zit; hetzij in de schaduw, dan wel op een paard, of aan de oever aan de was. Of zij produceren (maïs, olienoten of tabak), kan men van de rivifr niet zien, al ziet men hier en daar op vlonders kapok laden. Er lopen wel veel kinderen. Flora en fauna zijn vrij eentonig. Een kapitein die er eens dieper in door wilde dringen, met jachtgeweer, kwam helaas niet ver, want hij werd door een grijn zende (en waarschijnlijk verliefde) aap zo achterna gezeten, dat hij haastig de sloep opzocht en nooit meer op jacht gaat. En hij had nog wel panters willen schieten. Als men een dorpje passeert, dan loopt de bevolking prompt te hoop, want een schip ziet men niet elke dag. Legt zo'n schip dan nog aan, dan is het feest. Als het dan een erg klein dorpje is, <wat Hollandse kapiteins overkomen is, dan wordt vaak hulp ingeroepen van de boord-medicijnkast en de penicilline- spuit. Dan groeit zo'n kapitein uit tot blanke tovenaar, de magiër van de „an dere kant". Als hij tevens een kapotte radio weer op gang brengt, door een los draadje vast te maken, dan is hij oe man van het jaar en kan hij later tegen z\jn familie opscheppen, dat hij „hui zen heeft in Paraguay, omdat ieder hem uit dankbaarheid zei: mi casa es suya (mijn huis ls het uwe). kinderen. Ja, die Hollandse vrachtvaar- vastzitten als poedelprijs. In de andere ger (De Kaag); 3. Akidi (Amsterdam), brieven aanbieden. „Naaimachines" waren vuurwapens Groot Brittarmië heeft bij de Spaanse regering geprotesteerd tegen de verzen ding van Spaanse lichte wapens naar Egypte. Het is niet bekend hoe groot het aan tal wapens ls dat door Spanje naar Egypte is gezonden en ook niet bekend of de leveranties in de toekomst voort gezet zullen worden. De wapens werden enige Ujd geleden van uit Barcelona verzonden in kisten, waarop stond „naai machines." Nieuwe Indonesische gezant bij 't Vaticaan De nieuwe Indonesische gezant bij Vaticaan. de heer Alfian Y He.my i Rome aangekomen Morgen zal hij de Paus zijn geloofs- (Van onze Londense correspondent) bedragen, welk bedrag r BRUT AAL-LUIDRUCHTIG heeft de ook voor «en taxi kwijt is. helicopter haar intrede gedaan in Londen, voorafgegaan door lang- durige oddvrh.ndeUogvn, gevolgd door een lijfwacht van proolemen. Nauwelijks was het helicopterveldje, dat was aangelegd op het voorma- De helicopter gaat een grote toè- koipst tegemoet. Zonder enige twjj- zijn B.E.A.'s heli- fel zal het luchtvervoer over afstan den tot 800 km toevallen aan deze Maar daarmee copterplannen niet uitgeput. De ge- helicopter- jongste spruit van de zo uitbundig- vèrbinding met Amsterdam, Panjs bloeiende vliegtuigfamilie. Maa: Brussel. Deze plannen kunnen B.E.A. andere luchtvaartmaai- echter pas verwezenlijkt worden als schappijen zullèn wel tot dezelfde het Festival of Br:- öe rotorwiekvogel, onder de goeue iige i tain, op de Zuideroever van Theems, officieel in gebruik geno men. of de helicopters maakten am pel gebruik van de hun bjj ministe rieel decreet verleende vrijheid cn landden en tegen op onder oorver dovend geraas, dat nu al wekenlang de ergernis vanwerkend Londen is geweest. Dat lawaai en de geringe economische rentabiliteit der wentel wiekvliegtuigen zijn vooralsnog Je sterkste slagbomen die de weg naar Engelands helicopter-toekomst, wel ker beeld overigens met ferme toets valt af te schilderen, versperren. gexomen zijn rekci zorgen der vliegtuigindustrie, de vie- op dat het nog wel enige jaren, ze geljaren is ontgroeid. Eerst moet er ker tot I960, zal duren eer de hell een helicopter worden gebouwd, die copter zich zodanig ontwikkeld heett (en rotoren) heeft Londense cocktail technici om de li belle-vliegtuigen dat zij in het gebruik net zo econo misch zal zijn als thans het gewone vleugelvliegtuig. Ik kan mij niet herinneren ooit gehoord of gelezen te hebben, dat de Rotterdammers klachten uitten .- over het lawaai dat helicopters in J hun stad veroorzaakten. Er was toen de Sabena haar diensten op Brussel opende, slechts onverdeelde vreugde dat eindelijk de Maasstad moeten vinden uit haar aeronautisch isolement ver- lost i huis, het gemeentebestuur, ziexen- kantoren, gelegen in dt omgeving van de heliport, klagen Londen steen en been dat het lawaai. oorzaakt door de helicopters, de ben het aangedurfd helicopterdienst te openen tussen buizen Londen en Southampton. De daartoe gebezigde machine is een BnstoJ- 171, die vier passagiers kan vervoe- ren. B.E.A. h,elt deie dienst geopend terTlrteU in d, uitoefening passagiers van de Sdumampton hlm Kak j^rt aandoende oceaanstomers, die naar Schotland of het continent willen doorvliegen, lies te besparen. Vroeger moesten naastige passagiers reis van anderhalf ampton naar Londen Op het gebied i.s.s,wP„. behoorlijk Ujdve.- ontwikkeling heeft Engeland een ern- ™°er moesten itige achterstand bij Amerika in te een treJ"' halen. Gedurende de oorlog werd e- .ï?n §een enkele helicopter in Engeiana gebouwd, en na de wereldkryg stel- daar nog het station den Airport. Nu worden zij reent stieeks van Southampton naai Lon den Airport of Nortiholt gevlogen. Omstreeks Maart van het voigen- zoekDrenger. de de Regering Lon f 2 millioen per jaar ter beschikking vVaterloo wetenschappelijk onderzoeK het heiicopter-probleem met welk bedrag nog niet eens het pro totype van een kleine helicopter be- Niet alzo in Londen, hoewel men luchtvaartkringen uiteraard vol daan is over het bereikte resultaat is een rumoerige stad en ei- geluidsvermeerdering is daarom onweikom. Maar de vooruitgang laat zich nu eenmaal niet tegenöouden. Een uit vertegenwoordigers van net Ministerie van Luchtvaart, de Lon don County Council en B.E.A. be staande commissie is spoorslags aan net werk getogen om het vraagstuk van de beste landingsplaats voor he licopters te bestuderen. Er wordt o.m. overwogen centraal geiegcn sta- Victoria, Charing Cross en van een hooggelegen heu- copterplatform te voorzien, zoals men n Rotterdam reeds in dit opzicht lan het dak van het Groothandels- bebouw gedacht heeft. Wie weet door Sabena gebruikt worden tussen mulans, omdat hij de veelzijdige wat een dienstregeling pende.- toepassingsmogelijkheden van de he licopter zo duiaeiijk in het licht ste.- Engeland pe: f 25 millioen aan wetenschap pelijke navorsing op het gebied der .otorvliegtuigen. Rotterdam en Brussel) dienst tussen de heliport op van de Theems en Londen Airport de. Thans besteedt openen. De reisduur (20 minuter wordt daardoor met tweedc-icen t< ruggebracht en de kosten zullen f t een jaar ot ^■^■1 verschijnen, waarin de prozaïsche woorden staan aïgedrukl: „Vertrek Londen (Victo ria;, 12.30. Aankomst Rotterdam (Groothandelsgebouw), 14.30". Alles dank zij het nu nog zo lelijke eendje de helicopter! Improvisatie Er komt op de rivier heel wat impro visatie te pas. Drie ton uitladen in een gat, dat kade noch kraan heeft en waar 3n eerst een weekje over zullen gaan slapen, hoe het zaakje te klarenDan i'n motorsloep erg handig en negen Hollandse jongens draaien er eigenlijk hun hand niet voor om, terwijl het hele dorp moe wordt van het toekijken. een keertje telegraferen, op een ri vier waar de dorpjes ten minste 200 km elkaar liggen. Dat doe je niet zo even. Gelukkig daarom dat de sche- met radiotelefonie zijn uitgerust. Dat geeft in de verlaten subtropen een gevoel an houvast. Neen, echt opwindend is zo'n tocht niet. Heet is het er, of als de koude pampawind ;r de vlakte giert bitter-zuur. Er zakt ns een hele mooie zon in de rivier en staat vaak een prachtige sterrenlucht. Opwindend is eigenlijk meer het bestaan die lijn. Dat Rotterdammers met negen kusters zo maar (nu ja: natuurlijk „zo maar") tot het hart van Zuid- Amerika doordrongen, als was het de ge- ïste zaak van de wereld. En dat er heel stel Hollandse zeelui „Buenos Dias, que tal..?" zeggen, alsof ze jaren de firma van Sinterklaas hadden ge- Petten af, menen wij! HANS KIEVID. Voortaan mèt accountants verklaring 1 Jaarstukken Breedband accoord bevonden De jaarstukken over 1953 van Breed band N.V. zijn door het accountants bureau A. E. Meyer en J. Hörchner in derdaad zonder enig voorbehoud goed gekeurd. zo heeft minister Zijlstra op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Janssen (kath. v.) geantwoord. Zoals men weet, was de accountantsver klaring niet in het jaarverslag afgedrukt. De minister zal bevorderen, dat dit voortaan wel -gebeurt. Het accountantsbureau brengt in zijn verklaring onder de aandacht van de raad van commissarissen, dat van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. naast definitieve ook voorlopige afrekeningen zijn ontvangen, die als zo danig in de jaarrekening zijn verwerkt. Dit is een op zich zelf normale proce- Naar de voorzatter van de raad van commissarissen aan de minister mee deelde, is het voorlopig karakter van die afrekeningen een gevolg van de geble ken onmogelijkheid om reeds in het eer ste contractjaar alle wederzijdse afre keningen tussen de beide vennootschap pen in definitieve vorm te brengen. Aan de juisthead van het beeld, dat de ge publiceerde jaarrekening verschaft, doet dit echter in het geheel geen afbreuk. Korea-vrijwilligers onderscheiden Op de binnenplaats van de Prins Bern- hardkazerne te Amersfoort heeft van ochtend de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews onderscheidingen uit gereikt aan 24 leden van de Kon. Land macht, die in het Nederlands detache ment in Korea hebben gestreden, voor „hun moedig gedrag in dienst van de strijdkrachten der V.N.". De Legion of Merit, degree of legio- naire. werd uitgereikt aan luit.-kol. C. M. Schilperoord, oud-comm. van het N. D.V-N. Onder hen, die de bronzen Ster kre gen, bevonden zich kap. P. H. Aschmo- nêit te Voorburg, res. 1ste luit. F. H. D. van Dorsser en 2de luit. D. P. van Koes- Veld, beldén uit Den Haag, alsmede 2de luit. C. M. Pleyte uit Schevenlngen. Demonstraties in Indonesië Op verschillende plaatsen in Indonesië worden Ln verband met de Uniebespre kingen in Den Haag demonstraties ge houden. In Bandoeng werd terugkeer van de Indonesische delegatie uit Den Haag en het vertrek van de Nederlandse Hoge Commissaris uit Indonesië geëist. Op Ambon werd gedemonstreerd tegen het optreden van Manusama. Ook hier werd eenzijdige opzegging van de Unie en te rugkeer van Nieuw Guinea gevraagd, -- meldt Aneta.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4