Jlieuwe £eiJtsrt|e (iToiironi Bestand moet zijn bereikt vóór vannacht 12 uur Wist U 1! Zó is het en niet anders Mendès-France, ofschoon vermoeid, nog steeds optimistisch Eeuss eert de mannen van de 20ste Juli Rode stoelen uit diverse paleizen naar A'dam Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! DINSDAG 20 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Vijf ©n dertigste jaargang No 10094 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatvtstfc* MMIrvta a«n bert to fe^eospetl' OPLOSSING VOOR PROBLEEM 1NDO-CHINA VANDAAG MOET de beslissing vallen over Indo-China. Nog steeds wordt er rekening mede gehouden, dat de Franse premier Mendès- France het zal winnen in zijn wedloop met de tijd. Dit betekent dus, dat vóór vannacht twaalf uur in Indo-China een wapenstailstand moet zijn bereikt. Volgens berichten van Reuter uit Genève, zouden de geschil punten van minder betekenis worden en voor de problemen, die er nog zijn, worden oplossingen uitgewerkt. Mendès-France zelf, die er zeer ver moeid uitzag, heeft nog steeds goede moed. Uiteraard zal, mocht een bestand worden klaargestoomd. Frankrijk belangrijke concessies moeten doen. Roden dat iedere actie tegen bestands schendingen moet steunen op een een stemmig besluit van de negen landen Het Westen wil niet, dat elk land daar door het recht van veto zal krijgen. Wij hebben reeds vermeld, dat de Vietnam ernstig bezwaar maakt tegen verdeling van dit gebied. In de practijk zou er namelijk een situatie ontstaan, zoals in Duitsland, Oostenrijk en Korea Er schijnt, naar men in Parijs mee deelt, kans te bestaan, dat Mendès-France de, door hem gestelde, termijn (vannacht 12 uur) met enkele uren zal verlengen. Men is er in de Franse hoofdstad echter van overtuigd, dat de minister volgens zijn plan uit1, Genève zal terugkeren, als zijn pogingen ook dan nog geen succes hebben gehad. Of Mendès-France van oordeel is, da het tekenen van een of ficieel vredestiocument voor hem nood zakelijk is om aan de regering te blijven, wet bekend Tientallen mensen werken aan de tal loze documenten, noodzakelijk voor het tot stand komen van een vrede in Indo- China. De vertalingen mogen geen ruim te openlaten voor misverstanden. De bédrijvigheid achter de schermen neemt gestadig toe en behalve Mendès-France is ook de vice-premier van de Vietminh. Pham Van Dong, optimistisch gestemd. Gisteren hebben wij in een deel onzer edities reeds gemeld, dat aan Canada. India en Polen telegrafisch werd ge vraagd," zitting te willen nemen in de Internationale „commissie van toezicht" op het bestand. Canada heeft reeds te kennen gegeven, in beginsel hiertoe be reid te zijn. Waarschijnlijk zal India dat ook doen, maar het verbindt er enige condities aan. Zo moet de samenstelling van tie commissie door beide partijen zijn goedgekeurd. Bovendien wil India weten of zij troepen moet zenden. Dit land is niet bereid, militaire verplich tingen op zich te nemen om een regeling te garanderen. Wat de bestandslijn voor Vietnam be treft, het volgende: Frankrijk stelt de 18de breedtegraad voor, de communisten wilden de 16de aanhouden, doch zij zou den nu bereid zijn, de 17de breedtegraad in overweging te nemen. Ten aanzien van Laos hebben de communisten hun eisen verzwaard. Mendès-Frande, geas sisteerd door Eden, confereerde met Tsjoe En-lai over de communistische wens om een groot deel van Laos te be stemmen voor het hergoeperen van plaatselijke „partisanen". Volgens de communisten zijn het er 10.000; de Fran sen zeggen, dat het er slechts 4000 zijn. Die moeten in kleine afdelingen worden hergroepeerd, teneinde iedere schijn var een deling van Laos weg te nemen. Dt Westelijke ministers zouden zich nu ac- coord hebben verklaard met het instel len van een „voorlopig" hergroeperings- gebied in Laos, mits de omvang hiervan veel kleiner is dan een derde van de staat, zoals de communisten hadden ge- eist Britten leggen er de nadruk op. dat er nog vele hindernissen moeten worden overwonnen. Dit betreft o.a. de eir Eerste vlucht van nieuwe Cornet Het nieuwste Britse straalvliegtuig, de Cornet m, heeft zyn eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel kan ongeveer het zelfde presteren als de grootste bommen werpers van deze tijd, die bestemd zijn om aanvallen met atoombommen uit te voeren. De machine kan 58 tot 76 pas sagiers vervoeren. De kruissnelheid van de Comet III bedraagt 800 km per uur en de actie radius is veel groter dan die voorganger, die na een aantal ernstige ongelukken uit de dienst werd genomen Het nieuwe vliegtuig zal de reis Lon den—New York kunnen volbrengen in iets minder dan acht uur, een tussenlan ding op Gander inbegrepen. Hulp aan de Antillen noodzakelijk „Na de aanvaarding van het Statuut zal op Nederland een beroep worden ge- Bedell Smith is ziek geworden Generaal Water Bedell Smith, de Amerik. onderntnister van Buit. Zaken, kon gisteren ziji kamer niet verlaten, erband met een vrij hevige lende- pijn, die hem voirtdurend kwelde. Smith kreeg van zijn dokter geen toe stemming om nair Genève te gaan in deze toestand, mar hij heeft het bevel genegeerd en leijde vanuit zijn kamer de Amerikaanse delegatie, 's Morgens bleef hij in bed, 's middags voelde hij zich iets beter en ontving hij enkele bezoekers, onder wie premier Mendès- France, aldus A.P Dulles in spanning Ass. Press meld uit Washington: Fos ter Dulles heeft ;ijn wekelijkse perscon ferentie afgelast -m zich van uur tot uur op de aoogte te kunnen houden van de ontw-ikielingen h Genève. Voortdurend staat lij in telefonisch en telegrafisch contact met Bedell Smith te Genève. Hij houdt irachtig vast aan zijn standpunt, dat de Ver. Staten in geen enkel opzicht een déing van Vietnam moeten garan deren. Hij wil wel een compromis eer- biedigm, mits dit zo „eervol mogelijk" is voer Frankrijk. Mislukt de conferen tie va Genève, dan zal Dulles het defensepact voor Zuidoost-Azië onmid dellijk ain de orde stellen. Prins en Prinsessen op Buckingham Palace Prins Bernhard heeft gisteren met Ko ningin Elizabeth en de Hertog van Edin burgh in Buckinham Palace te Londen de lunch gebruikt. De Prins was vergezeld van zijn moe der, Prinses Armgard cn de prinsessen Beatrix en Irene. De Prins is zoals men weet in Enge land om internationale paardenrennèn bij te wonen. Ontijdig einde van de kersenoogst De slechte weersomstandigheden van de laatste dagen hebben de kersenoogst een ontijdig einde bezorgd. Waren de kersen tot vorige week ondanks de vele regens nog enigszins bruikbaar, de onaf gebroken regen- en windvlagen var veekeinde hebben de oogst practisch erwoest. De fabrieken blijken voor ge sprongen kersen geen belangstelling te hebben. Men is er dan ook toe overge gaan de ladders te strijken en de kersen aan de spreeuwen te geven. Over het algemeen is het prijsverloop voor telers en pachters niet ongunstig geweest. Vraag naar rokcostuums Haile Selassie op bezoek bij Tito Belgrado heeft zich in feesttooi gesto ken. ter ere van het eerste bezoek communistisch Joegoslavië van een tenlands staatshoofd en wel keizér Haile Selassie van Ethiopië. DDe keizer zzal vandaag per vliegtuig in Belgrado komen en zeven dagen in Joegoslavië blijven President Tito is van het eiland Brioni teruggekeerd om de keizer verwelkomen. Het keizerlijk' bezoek heeft ten doel de banden tussen beide landen te v sterken en verwacht wordt, dat Tito de loop van het volgend jaar een tegen bezoek aan Addis Abeba zal brengen. De beste kleermakers van de Joego slavische hoofdstad hebben tijdens het weekeinde moeten doorwerken, om reed te komen met alle rokcostuums. die plotseling op korte termijn werden be steld. Zulks ter gelegenheid van de gro te receptie, die aan keizer Haile Selassie wordt aangeboden. Twee Amerikaanse vliegdekschepen vier torpedobootjagers zijn geheel onv waehts uit Manilla vertrokken met onbe kende bestemming. Er werd voor het plotselinge vertrek geen verklaring ge geven. maar het is niet onmogelijk, dat de oorlogschepen zullen worden gebruikt bij de evacuatie van Amerikaanse bur gers en andere vreemdelingen uit het bedreigde Noorden van Indo-China. De mislukte aanslag op Hitler daan, voor wat betreft de economische- en sociale vooruitgang van de Antillen", zo heeft dr. Da Costa Gomez verklaard. „De eerste autonome regering van de Ned. Antillen heeft een beroep gedaan op Nederland om bijstand voor de maat schappelijke voorzieningen, die in de loop der historie achterop zijn geraakt. Hier is sprake van technische bijstand, voor al op sociaal gebied, sociale verheffing in samenwerking met particulier initiatief, de politieke partijen en Nederlandse des kundigen", aldus de voorzitter van de Regeringsraad der Ned. Antillen, die ei aan toevoegde er niet het minste bezwaar In te zien. dat er te eniger tijd een voor stel tot verzwaring van de wyzigings- eisen in het Statuut zal worden gedaan. Presient Heuss van West-Duitsland heeft o een bijeenkomst in de West- berlijnsi vrije universiteit, ter herden king va de mislukte aanslag op Hitier ln Juli 944 verklaard, dat vanaf de dag, dat Hiter in 1933 aan de macht kwam, het reet bestond van verzet tegen het nazi-regjm. Voor zijn gehoor, waaronder zich 'amilielden van de terechtgestelde sa- nenzwerders, leden van de regering en he parlement bevonden, haalde leuss let gedeelte aan uit Hitiers Meln pf, waarin wordt gezegd: „Als een Dik net behulp van regeringsmacht de ondergang wordt geleid, is het slethts het recht, doch zelfs de plicht elk lid van dit volk. om in verzet te hnen. Mensenrechten gaan boven de Chten van het staatsgezag". Heuss zei openlijk, de Duitse erkenning historische recht van. de samen- :eerders om te handelen als zij deden. „Zes weken mooi weer oi helemaal niet" Socialistisch partijcongres in Berlijn geopend n West-Berlyn is het grootste socia- llsche partijcongres geopend sedert ^verkiezingen van September 1953. vtrbij de socialisten een nederlaag l«n. Volgens de correspondent van het A.P. zal de partij zich op dit congres vj-al bezighouden met de kwesties dDuitse hereniging en een nieuwe po- lik om gehoor te vinden bij andere sale groepen, zoals-de ambtenaren. erbinding tussen Malino en Makassar hersteld ilino, dat sinds Mei geen verbinding v had met Makassar ten gevolge var bee-activiteit, is Zaterdag enigszin' pittig weer voor het publiek toeganke- Uiiesteld. Tien bruggen, die in de ver- bingsweg werden vernield, zijn ver vaan door noodbruggen. Op vele plaat- senijn verbrande huizen en verlaten rijelden zichtbaar. Het leven in Ma- linjaat thans weer zijn normale gang. hoci nog enkele bestuursambtenaren anderwüzers niet zijn teruggekeerd. C. G. Vattier Kraane is overleden C89-jarige leeftijd is te Aerdenhout ov«den de heer C. G. Vattier Kraane. diedurende vele jaren een vooraan- sta-e positie, in het maatschappelijk en ?akk leven heeft bekleed. Hl) was dra- genn tal van onderscheidingen. te willen erkennen. De 20e Juli 1944 hebben met hun bloed de besmeurde eer van Duitsland schoonge- Hun nalatenschap is nog van kracht, doch de verplichtingen, die voor daaruit voortvloeien, zijn nog niet geheel vervuld, aldus de president. Vandaag zullen Westduitse nationale leiders gedenkdiensten bijwonen, en kransen leggen op twee plaatsen, waar de meeste samenzweerders terechtgesteld werden, namelijk het binnenplein van h< voormalige ministerie van Oorlog, en i de gevangenis van Ploetzensee. Als de olie weer vloeit Provenu voor Perzië 80 millioen dollar De Perzische minister, dr Amini. die de onderhandelingen heeft geleid met het consortium van 8 oliemaatschappijen, vormd voor het aan de markt brengen van de Perzische olie, heeft medegedeeld, dat de minimum-netto-winst, welke Per zië in het eerste jaar van exploitatie zal onvangen. 80 millioen dollar zal bedra gen De minister verwachtte, dat de formele bekendmaking van de overeenkomst bin nen een week gelijktijdig te Londen. Parijs, New York. Den Haag en Teheran zal geschieden. Het door dr Amini genoemde bedrag van 80 millioen dollar is biina twee keer zo groot als het hoogste cijfer van vóór de nationalisatie. Dit bedroeg record-jaar 1950. circa 45 millioen dollar Volgens dr Amini zou het inkomen tweede jaar der exploitatie stijgen tot 120 millioen dollar. Nu Alkmaar 700 jaar oud is staat het in het centrum der belangstelling. Een grote trekpleister voor vreemdelingen is de kaasmarkt, gevlijd aan de voet van de oude Waag, tvaar iedere Vrijdag in de zomermaanden duizenden samendrommen. (Luchtfoto K.L.M.) Dr Drees op eeuwieest Burgerij van Alkmaar doorstond tweemaal de vuurproef Waagrecht (geschenk van de Prins na ontzet) maakte de stad wereldvermaard De burgers van Alkmaar zijn door hun victorie de eerste verdedigers met vend succes geweest van de geestelijke politieke vrijheid. Deze vrijheid is een van de fundamenten, waarop de Nederlandse natie is gebouwd en is nog steeds wezenskenmerk van de democra tische staat. Onafscheidelijk is daarmedt verbonden, dat de zelfstandige gemeenten eigen positie innemen en hun belang rijke taak hebben te vervullen. Minister president dr W. Drees zei dit vanmorgen in de Grote Kerk te Alkmaar bij de of ficiële viering van het 700-jarig bestaan der stad. Dr Drees roemde de wijze, waarop de burgerij van Alkmaar tot tweemaal in haar geschiedenis glansrijk een vi proef heeft doorstaan: tijdens het beleg door de Spaanse troepen in 1573, dat op October van dat jaar eindigde, toen Al- i zijn legers terugtrok en tijdens de Jongste bezettingsjaren 1940'45, toen Alkmaar leiding gaf aan het provinciaal Tevoren had dr Drees in zijn rede vele feiten uit de historie van de stad opge somd, van de 11e Juni 1254 af (toen Wil lem II, Graaf van Holland en Westfries land de open nederzetting Alkmaar poortrechten verleende en daarmee tot stad verhief) tot aan de dag van vandaag toe, nu Alkmaar een bloeiende en moder ne stad geworden is, met 40.000 inwoners. „Het is de kaasmarkt", zo vervolgde dr Drees, „die uw stad haar wereldver maardheid heeft geschonken. Wegens haar economische betekenis, maar door haar pittoresk aanzien. Geen welkomer geschenk kon Prins Willem I Alkmaar in 1581 bieden, dan haar als beloning voor het in 1573 zo dap per doorstane beleg, het waagrecht schenken. De minister-president noemde de r Brits-Amerikaans streven West-Duitsland nog dit jaar souverein De Ver. Saten en Engeland zijn voor nemens, hun bezetting van West-Duits land tegen eirtd-September te beëindigen, ongeacht of Frankrijk al dan niet het zelfde doet. zo verneemt Reuter uit be trouwbare diplomatieke bron te Bonn. Indien Parijs het E.D.G.-verdrag en de conventies van Bonn niet tegen 15 Augus tus heeft bekrachtigd* zullen Washington en Londen tot genoegde maatregel over gaan. Een Brits-Amerikaanse studiegroep heeft te Londen bekendgemaakt, dat geen amendementen nodig zijn om de conven ties van Bonn, die Duitsland algehele souvereiniteit geven, te scheiden van het E.D.G.-verdrag. De Beneluxlanden heb ben zich. volgens Reuter, accoord ver klaard met het Brits-Amerikaanse plan- In een rede te West-Berlijn heeft bonds kanselier Adenauer er gisteren nogmaals bij Frankrijk op aangedrongen, het E.D.G.-verdrag te bekrachtigen. „Het alternatief van de E.D.G. is een Duits leger", zo waarschuwde Adenauer. Twee kleuters omgekomen Het anderhalfjarige zoontje van de fa milie Kokhuis in Albergen (Twente) is en regenput gelopen, waarvan het deksel was afgenomen. Het kind ver dronk jammerlijk. Voorts is het driejarig zoontje van de heer J. Nijwening te Orvelte (Wester- bork), die de weg overstak zonder op het verkeer te letten, door een zwarp vrachtwagen gedood Aanslag op Hitier op postzegel Ter ere van de slachtoffers van de mislukte aanslag op Hitiers leven op 20 Juli 1944, geeft de Westberlijnse P.T.T. bovenstaande twintig pfennig- zegel uit. Op deze postzegel staat af- qebeeld het beeldhouwwerk van pro fessor Scheibe, dat in de tuin van het voormalige Duitse ministerie van Oorlog in Berlijn staat op de plaats waar de leider van de bomaanslag, kolonel graaf Von Stauffenberg en de anderen, die in het complot zaten, door de S.S. werden geëxecuteerd. VOOR HET BEZOEK VAN PRESIDENT COTY Mooiste meubel van,de Dam: een van de eerste hamerklavieren TN HET PALEIS op de Dam te Amster- dam is men op het ogenblik nog druk bezig de laatste voorbereidende werkzaamheden te verrichten voor de ontvangst van de president van Frank en zijn echtgenote. In de Burgerzaal. de hoge gasten met nog 230 per il zullen aanzitten aan een groot diner, is het huispersoneel bezig de wit linnen lakens over de tafels uit te sprei den. De 250 stoelen, afkomstig uit ver schillende paleizen in ons land en met eender kleur rood bekleed, worden langs de lange tafels in het gelid ge plaatst President Coty en zijn echtge note logeren, evenals het Deense ko ningspaar onlangs, in het zogenaamde Engelse kwartier. Indertijd" werd deze vleugel, gelegen aan de Noord-Oostzijde van het paleis, de kant van de Nieuwe Kerk, eens in gereedheid gebracht voor een Engelse koning, die zou komen logeren maar niet kwam. Als salon voor president Coty is de Mozeszaal ingericht. Aan de wand han gen grote schilderijen van bekende Hol landse meesters met afbeeldingen van Mozes. Het mooiste meubel uit het ge hele paleis. volgens de intendant van het koninklijk paleis, jhr ir P. F. O. K. Sicking-he heeft hier een plaats ge vonden. Het is een uit Parijs afkomstige Erardvleugel, een van de eerste hamer klavieren, ooit vervaardigd. Ook Koning Frederik van Denemarken vond deze vleugel tijdens zijn bezoek in zijn salor. Of hij er ook op gespeeld heeft, is niet bekend. Het salon van mevrouw Coty is in Empirestijl gemeubileerd. Lichtgroene overtrokken stoeltjes staan er. De slaap kamers met badkamer, met alle moder ne comfort sluiten aan de salons aan. Gepoetste borden In de troonzaal, waar het serviesgoed op lange tafels staat opgesteld en 1 het personeel druk bezig is mei het op poetsen van de glazen en borden, zal eerste lunch na aankomst worden ge bruikt. voor kleinere ontvangsten. neer de gasten na lunoh of diner wat willen verpozen, zal de kinderka mer worden gebruikt. In 1939 werd deze kamer in gereedheid gebracht voor de doop van Prinses Irene. Door het uit breken van de oorlog kon deze plech tigheid hier toen net doorgaan. De staatsiefoto zal ook nu in de bur gemeesterskamer worden gemaakt. In de justitiékamer, ook wel genaamd de gele salon, vanwege de kleur van de zicb daar bevindende stoelen, zei de hofhou ding aan het Franse staatshoofd en zua echtgenote worden voorgesteld. Muisvol werkzaamheden worden zo mogelijk met eigen paleispersoneel DAT het bijkantoor van de Chr. Emi gratie Centrale te Arnhem gisteren of ficieel Is geopend. DAT o.l.v. Pro Juventute duizend Zeeuwse kinderen het rampgebied Don derdag voor drie weken verlaten en el ders hun vacantie 'gaan doorbrengen. DAT hij ook ditmaal in gezelschap van de heer Ekman. Zweeds consul-gene raal een bezoek aan Sneek bracht en met het statenjacht Friso een zeiltocht over de Friese meren maakte. DAT i nomen. 1 Arnhei de V.V.V. hei DAT niet slechts in Alkmaar, maar ook' DAT de dienst van stadsontwikkeling te ln Midwolda (Gr.) wordt ..gesnord", nu Maastricht plannen heeft voor een sport- leden van vrijwillige brandweer dezer ge-en recreatiepark, waarvan de kosten op meente „in stijl" aan de nationale brand- anderhalf millioen worden geschat, weerwedstrijden te Alkmaar willen mee- DAT militairen Zaterdag de Bailey- doen. Ibrug by Hellevoetsluis. die Vrijdag was DAT morgen in België de nationale bezweken, demonteerden en de brug niet feestdag wordt gevierd en in verband d°0r een andere za] worden vervangen daarmee de grenskantoren wel voor het DAT in het Provinciehuis te Assen het reizigersverkeer, doch niet voor het han-100-j. bestaan van het Provinciaal Mu- delsverkeer (uitgesloten aan bederf on- seum van Drenthe gisteren is gevierd met derhevige goederen) worden opengesteld 1 een bijeenkomst, o.m. bijgewoond door mr DAT de Zweedse gezant S. V Dahl- F. P Th- Rohllng namens de minister man gisteren een bezoek bracht aan de van O., K. en W tentoonstelling van gothlsche kunst te DAX de boekhouder F. C. M. uit Schle- Bolsward. dam do0r de Haagse rechtbank tot een DAT in Maastricht gisteren en vandaag Jaar m.a. werd veroordeeld omdat hij in de gemeenschappelijke commissie tot uit- Den Haag en elders f 2814 had verduis* voering van het cultural >-erdra2 tussen J terd ten nadele van de N.V. Van Puf- Nederland en Luxemburg bijeenkwamen, felen. richt. Ter assistentie zullen alleen hof meesters van de marine worden inge schakeld. Zij zullen helpen bij het dieren ean tafel. Voor hen zijn lakei- uniformen beschikbaar. Allen, stalper soneel en chauffeurs inbegrepen, onge veer honderd personen in totaal, zullen in het paleis overnachten. Op de vierde verdieping bevinden rich hun slaapka- ners. Het paleis is dan ook werkelijk muisvol" zei Jhr Sickinghe. De president en mevrouw Coty bren gen hun eigen kamerdienaar en kame- Japan geen opslag plaats voor H-bommen Japan zal niet toestaan, dat op Japans territorium atoombommen en H-bommen worden opgeslagen,noch dat er bases voor atoombommen worden aangelegd, noch dat er desbetreffend materiaal wordt vervoerd. Aidus heeft de Japanse minister van Buit. Zaken. Katsuc O-ka- sak:. verklaard. Volgens de Japanse pers heef: het Amerik. opperbevel een ga rantie in deze zin gegeven. Amerik. fabriek voor leder- fournituren in Waalwijk Wanneer de raad accoörd gaat met een voorstel van B en W. om tot de bouw en verhuur van een industriehal over te gaan. zal in Waalwijk een Amerikaanse industrie worden gevestigd. Het zal een filiaal worden van de Stahl Finish Com pany Peabody. de grootste fabriek van lederfournituren in Amerika. In samen werking met de N.V. M. Levenbach te Amsterdam zal in ons land de Stahl Chemical Industries N.V. worden opge richt van een aantal Alkmaarse burgers, ieder in hun tijd de faam van hun stad verbreidden: Petrus Forestus of Pieter van Foreest, de eerste hoogleraar in de geneeskunde aan.de pas gestichte universiteit van Leiden en heelmeester van Prins Willem zelf; Cornelis Drebbel. die op de Zuiderzee proeven nam met een door hem uitgevonden onderzeeër; Cgsar van Everdingen, die schilderingen aan bracht op de orgeldeuren der Grote Kerk en mevr. Bosboom-Toussaint, die in Alk maar haar historische personagiën tot leven wekte. Europese vrouwen verlaten Hanoi Tweee Neederlanders in de stad (Van onze correspondent Alfred van Sprang) De toestand heeft zich zodanig ont wikkeld dat de Europese bevolking van Hanoi officieel de raad gekregen heeft om de stad te verlaten als geen dringen de bezigheden hen verplichten hier t« blijven. Dit advies is zowel van Franse als van Amerikaanse en Britse zijde gegeven. Als gevolg daarvan overwegen vele Europeanen een sooedig vertrek naar veiliger oorden In eerste instantie zijn het echter vooral vrouwen en kinderen die vertrekken. Veel mannen blijven voorlopig nog om hun zaken af te wik kelen en tot het allerlaatste ogenblik de kat uit de boom te kiiken. Er bevinden zich ongeveer driedui zend Franse burgers in Hanoi. Behalve het personeel van het' consulaat en en kele journalisten zijn er vrijwel geen Britten. Het Britse consulaat behartigd echter de belangen van een aantal In diase zakenlieden. Ook Amerikaanse burgers zijn er weinig. De Amerikanen dragen op hun beurt zorg voor het wel zijn van enige tientallen Ptiilippino's, meest musici, die in Hanoi's nachtclubs spelen De Nederlandse kolonie bestaat uit slechts twee personen, een non zzuster (Francoise) die al sinds achttien jaar in Hanoi woont en in een particulier katholiek hospitaal werkt en een pater (pater Bohnen) die met vier andere pa ters een weeshuis voor Vietnamese longens leidt. HET WEER IN EUROPA 5 Londen Parijs Rome Ajacclo licht beu- half bew. zw. bew. fS| WNW WNW i windstil 21 0 17 2 22 0 26 0 17 5 20 0 17 5 WEERBERICHT Later opklaringen Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Aan vankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte, regen, later enkele opklaringen. Over wegend matige wind tussen Zuidwest en West Vannacht minder koud, morgen overdag over het algemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt hedenmorgen te ZON EN MAAN Woensdag: Zon van 4.44 tot Maan van 22.34 tot 11.45 uur. Op 23 Juli L.K. Ook aJ hebt U geen giro-rekening, U kunt toch iets doen voor de acti» O 92 Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBÏLJET tet prot chi militaii tehuis in Valkenbui g moet er komen Daaron •a ik ei mee accoord. dat U mij o spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt n de maand eri kwitantie aanbiédt ten bedrage van f 'e incassokosten neem ik. gezien het goede doel. voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats*

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1