Het N.V.V. zegt samenwerking met anderen op Schipper van Prinses Margriet in Terheyde gehuldigd Duikoperatie naar galjoen van Spaanse Armada Vier kapitale loggers worden gebouwd Spoedig een Franse divisie naar roerig Tunis H0Ï WmiSCHEPEH Militairen werden niet onredelijk gestraft NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 19 JULI 1954 N.av. Bisschoppelijk mandement De confessionele vakorganisaties zouden rode vakbond onaanvaardbaar hebben gediskwalificeerd In een Zaterdag door het N-V.V. aanleiding van het bisschoppelijk dement uitgegeven verklaring heeft deze rode vakorganisatie de samenwerking In de Raad van Vakcentralen opgezegd. De verklaring, die het mandement grie vend noemt, omdat het N.V.V. bij de onchristelijke stromingen wordt lng« deeld, besluit als volgt: Het N.V.V. heeft overwogen in hoe verre uit de thans geschapen situatie consequenties voor de sedert 1945 be staande samenwerking in de Raad Vakcentralen moeten voortvloeien. Het N.V.V. brengt in herinnering, dat in tlkel 1 van het reglement van samenv king wordt gesproken van eerbiediging van eikaars principes en zelfstandigheid. Van een dergelijke eerbiediging is thans helaas ten aanzien van het N.V.V. geen sprake meer, omdat enerzijds de K.A.B. haar warme instemming met de inhoud van het mandement heeft betuigd, dus ook met de passages welke op het N.V.V, betrekking hebben, en anderzijds het C.N V. bij monde van zijn voorzitter het N.V.V. op niet te aanvaarden wijze heeft gedisqualificeerd. Daardoor is de grond- van de gereglementeerde samenwer- vervallen en zien het N.V.V. en d« aangesloten organisaties zich genood zaakt om deze samenwerking in de Raad i Vakceqtralen en de bedrijfsunies beëindigen. Het N.V.V. zal vanzelfsprekend zijn VISSERHGOLE p:e- a; de KW 57 had 160 kisten in totaal en van de kleine vaart kwamen 800 kisten (300 schol en 7000 kg tong). Dus blijvend duur Dat de prijzen zich dus handhaafden, ■verwonderde niemand: een paar kistjes makreel gingen voor f 27; de schaarse regels kabeljauw verdwenen naar Bel gië voor f 100 tot f 90 en de tarbot deed •uim f 2. Grote gul werd door de bin- ïenlandse handel gereserveerd voc: f 41 tot f 37 en middelgul deed f 26 k f 24. terwijl torren een mooie f 22 opbrachten. Wijting zat er met f 24 tot f 25 ook stevig de schelvisprijs was navenant: braad voor f 30f 32; pennen voor f 40 k i 43, kleinmiddel met f 42 en groot middel voor f 45 k i 43. Platvis idem Ook voor de platvis is goed geld ge geven; de drietjes maakten met f 16 een goede beurt, snurrevaad-drieschol deed zelfs f 25 en de tweeën deden ook f 25. terwijl de snurrevaadschol II met f 33 gehonoreerd ls. Grote schol ging voor f 43 per kist naar de overkant. Grote tong haalde f 3.20 tot zelfs f 3.50 sn de grootmiddel van f 2.65 tot f 2.40, terwijl voor halve pondjes graag f 2 tot f 2.10 betaald is en de enen eveneens aan de f 2 tipten. Tong II is verkocht voor f L65 tot f 1.60. Herman en Abraham Vandaag liepen de Abraham en de Her man binnen beide van 7 Juli. Van dè achtste zijn de Onderneming III en de Dirkje (RO 53). waarna ook de HD 79. de Mary en de Vios kunnen worden ver wacht. Wat meer haring - De trawlers melden nu wat ruimer haringvangsten: de Vios haalde 150 man den scheep en de Sumatra en de Thorina spraken van 100 manden. In uit constructieve bijdrage leveren in de vormgeving van de sociale en sociaal- economische politiek in Nederland, in de Stichting van de Arbeid, de Sociaal Eco nomische Raad en op ander terrein in het belang van de werknemers. Het N.V.V. zal dat blijven doen als algemene vakbeweging, die open staat voor perso nen van iedere geloofsovertuiging en levensbeschouwing, die zijn beginselpro gramma aanvaarden en op de grondslag daarvan aan de verwezenlijking van zijn doeleinden willen medewerken. Vertraging bij Indonesische verkiezingen Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de registratie van kiezers in nóg vrijwel geen enkel district gereed is. De minister heeft evenwel ge antwoord, dat da regering vasthoudt aan voltooiing der verkiezingenomstreeks 1955. Verkeersmoeilijkheden en het ont breken van transportmiddelen schijften de vertraging de oorzaken te zijn. Vrijer handelsverkeer en dollarsteun Verzoek aan de V.S. Daarna inwisselbaarheid Europese valuta's De Britse minister van financiën A. Butler, die voorzitter was van conferentie over de inwisselbaarheid van de Europese valuta's heeft klaard. dat de deelnemende landen sloten hebben eerst de Ver. Staten nieuwe waarborgen voor een vriier han delsverkeer en aanzienlijke dollarsteun te vragen alvorens hun valuta's cor tibel te maken. Verder willen zij. dat het internatio nale monetaire fonds, dat maximaal ningen van ruim drie milliard dollar kan verstrekken, een credietbron voor Europese leden wordt Hoewel Butler, die namens alle deel nemende landen sprak dit niet uitdruk kelijk zei. neemt men aan. dat mei de conferentie gesproken heeft ove mogelijkheid het Amerikaanse ..Federal Reserve System" te benaderen voor hulpverleningen in geval één der luta's door de convertibiliteit in n lijkheden zou raken. De conferentie is Vrijdagavond gesloten. De Benelux vertegenwoordigd door de Nederlandse minister van Financiën, de heer J. van de Kieft. In September zal men weer bijeen komen ter voorbereiding van een rap port aan de ministerraad van de OEES. die in November te Parijs zal vergade ren. Men heeft echter geen tijdschema opgesteld voor het verwezenlijken van de convertibiliteit. v. Dam kwart eeuw bij de K.N.Z.H.M. Redde tien-tallen mensen-in-nood het leven Schipper J. van Dam. sinds 1949 schip per van de in Terheijde gestationneerde -r.otorrsddingvlet „Prinses Margriet", gistermiddag in café De Sport te Ter heijde hartelijk gehuldigd in verband met zyn 25-jarig jubileum in dienst van de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Nadat de autoriteiten in gezelschap van de jubilaris eerst de jaarlijkse bootin spectie hadden gehouden, begon het of ficieel samenzijn. Aanwezig waren om. de president-directeur van de Mij, de heer Murk Leis, de directeuren jhr T. M. van Suchtelen van de Haare en L. A. J. Schuurs, de agent van de Mij in Ter heijde de heer A. C. Peters en de hoofd inspecteur van de Mij, de heer A. J. Drenth. Voorts ontbraken uiteraard de bemanningsleden van de motorredding- vlet niet, evenmin als de familieleden de jubilaris. Een bijzonderheid daarbij dat ook de drie zoons van schipper Van Dam, die a.llen de voetsporen hun vader gevolg'd hebben, aanwezig w*» ___-t was de president-directeur opge vallen, dat Van Dam onmiddellijk als schipper was begonnen, iets wat zelden voorkomt bij de Maatschappij. Onder lei ding van schipper J. Slis was de heer Van Dam ingewerkt totdat de „Pres. J. V. Wierdsma" in 1930 in de vaart was ge komen en hij daarvan het commando kreeg. ïn dè tijd dat schipper Van Dam op deze boot voer, heeft hij 63 schipbreu kelingen het leven gered; In het bijzon der verhaalde de president-directeur de moeilijke redding op 26 Octobèr 1941. toen het Dhitse 8000 ton metende vracht schip „Herta Engelina Fritzen" op de Maasvlakte in nood verkeerde en de schippers Van Dam en Slis met hun bo- e hulp snelden Het wrak brak door midden en de „Wierdsma" kreeg flinke averij. Twintigmaal móest Van Dam bij draaien voor hij de mensen aan boord Zaterdag binnen: KW 42, 128, 189, 49, 60, 57. 210. 6, 92, 21. "Vertrokken: 60. 128, 164, 189, 130. 85 en 32. De 2 die door de onophoudelijke depressies, zij deze zomer heeft gebaard, braent IJmuiden een week vol mooie reizen. Zij mocht dan nog niet veel verse haring los laten, de prijzen bleven daardoor aan do stevige kant en de Haarlem maakte Vrij dag b.v. nog een vette f 22, die later zelfs nog opliep tot f 26 per vijftig kilo. Maar dat was dan ook na een haringloze Don derdag. De nu begonnen week echter zal wel meer te zien geven, want er zijn zo langzamerhand weer flink wat schepen op zee. En de hoge prijs zal dus de lang ste tijd wel gehad hebben. Blauwpijpjes. Er is heel wat makreel ook gevangen; de prijs bleef niettemin onveranderlijk om de f 16 per kist hangen en daardoor maakten de trawlers, die werk van do „blauwpijpjes" hadden gemaakt, renda bele reizen. Vooral, omdat ze zo kort wa ren: gemiddeld vijf tot zes dagen. Rondvis. In de rondvissector zijn evenmin klach ten vernomen: behoudens de kleine inzin king van Dinsdag heeft het goed geboterd met alles, wat er tussen braad en kabel jauw lag. Eergisteren haalde de braad zelfs nog een glorieuze f 30. Dat de ka- beljauw, in vergelijking tot de rest, niet zó duur was, lag voornamelijk aan de gul le importen uit Denemarken, die ook do Belgische markt voor ons deden zakken Gullen echter liepen tegen het einde van de week gestaag op en de torren over schreden zelfs de f 20, wat een streep aan de balk waard was. Seizoen van de kook. Het weer heeft overigens zijn invloed op de visserij niet gemist, zowel ten goedo. wat de prijzen betreft, als ten kwade, wat de geringe aanvoeren van platvis aan gaat. Want schol en tong zijn ver beneden normaal gevangen, hetgeen aan de prijzen duidelijk te merken was.De tijd van het jaar in aanmerking genomen was de schol wel heel duur. Dat heeft zo zijn conse quenties. Een grote exporteur op het Mid- Sieer in 'i gezin? De „Nieuwe Leidsche" et inJ den-Oosten, had een forse order op Is raël lopen, maar calculeerde deze op da doorsnee-zomerprijzen. En er is op het ogenblik eerder sprake van een Winter» scholprijs, zodat het ook in de vis niet allemaal rozengeur en maneschijn ge noemd kan worden. Dat het dezelfde fir ma is als van de tongorder, die vorige week in onze rubriek ter sprake kwam, Jaczon in Scheveningen, bewijst wel, hoo het seizoen van de kook is en dat het waarlijk niet alleen de rillende badgasten en de Horeca-ménsen met een kwartje omzet per dag zijn, die zich beklagen over het zachte wintertje. LEIDERDORP Burgerlijke stand Ondertrouwd: W van Meegen. 43 jr, chauffeur. Weduwnaar, Leiden, Acacia- straat 1 en W J v d Valk, 36 jr, huis houdster, Van der Valk Boumanweg 39E. Gehuwd: R H Hendriksen en H Jans- VOORHOUT Geslaagd. Voor hèt eindexamen aan de middel baar-technische school te Haarlem ls ge slaagd onze plaatsgenoot, de heer W. G. Huyts. Veilige brug. Ieder, die de brug aan de Leidsevaart thans passeert, zal met voldoening consta teren, dat de nieuwe leuning van dién aard is, dat een kind er geen gevaar meer loopt in het water te vallen. Gelukkig ls er een reden voor voortdurende angst bij vele ouders weggenomen. VOORSCHOTEN Spreekuur Wonlngcommisste. De woningcommissie zal in plaats van Woensdag 21 Juli a.s. op" Donderdag 22 spreekuur had. (Later kregen alle bemanningsleden onderscheidingen van de Duitse reddings maatschappij). Samen met S.is beo je de meest be kende van onze schippers, aldus de pres.- airecteur. „Je bent allemenselijk lastig, maar een uitstekend schipper. Steeds heb je het beste gegeven en wij zijn hiervoor zeer erkentelijk". Nu is het in Terheijde wel erg rus tig, maar spr. zag hierin voor de thans 62-jarige jubilaris toch wel een mooie voltooiing van zijn loopbaan. Uit erken telijkheid speldde de heer Murk Leis de Jubilaris namens de Maatschappij de medaille op. Het korte dankwoord van schipper Van Dam werd gevolgd door een gezellig sa menzijn Wat sinds 1558 op bodem der zee rust De hertog van Argyll zal in Septem ber gaan duiken naar het galjoen var de Spaanse Armada, dat in 1558 in de Baai van Tobermory, Argyllshire, is ge zonken. Krachtens een koninklijk pri vilege is de hertog de eigenaar van hel schip. In 1950 heeft de Britse admirali teit de ligging van het schip geverifieerd De operatie staat onder leiding van schout-bij-nacht P. V. Mclaughlin en kapitein L. K. Crabb is belast met de leiding bij het duiken. Men hoopt ein delijk de identiteit van het vaartuig vast te stellen en een aantal historische feiten aan het licht te brengen, die lang twyfel zijn getrokken, waaronder mogelijkheid, dat het schip een scha; bevat. Men neemt aan, dat het vaartuig de Duque de Florencia is, het schip dat het geld van de Armada aan boord had Dozijnen Spaanse voorwerpen zijn bij vorige expedities naar boven gebracht. Admiraal Mclaughlin ls vorig jaar mi pensioen gegaan, na de Britse manr sinds 1917 te hebben gediend. In de tweede wereldoorlog was hij comman dant van verschillende kruisers. Kapi- Paarden huiveren nog Rails bij Baambrugge zijn nu weer stroom vrij De Nederlandse Spoorwegen hebben verzekerd, dat het baanvak bij Baam brugge reeds sedert enrge tijd stroomvry is gemaakt. Zoals men weet. berichtten wij Zaterdag, dat paarden weigerden, de overgangen te passeren, in verband de overigens lage en ongevaarlijke electrische spanning, die er hier op de rails stond in verband met de automati sche beveiliging van dit baanvak. De laatste weken hebben de viervoeters geen last meer van de stroom, maar de eenmaal ondervonden schrik maakt zo niettemin onwillig om de overwegen uer in de buurt te. passeren. Vader met 10 zoons in één elftal Op het DOS-terrein te Kampen is eer voetbalwedstrijd gespeeld tussen het elf. il van de familie Albers en een onder- ijzerselftal. onder aanvoering van de wetbou.vr van onderwijs, de heer D. van Di;-v Het bijzondere in deze wedstrijd was dat vader Albers met zijn 10 zoons in het veld verscheen. Vader Albers was hierbij keeper en aanvoerder. Er werd een spannende wedstrijd gespeeld, ten slotte door de onderwijzers met 31 werd gewonnen. De opbrengst van deze wedstrijd, 134, werd aan het Rode Kruis afgedragen. Millioenenwerk voor en door Scheveningers Binnenkort zal de Scheveningse I lat" vaarklaar kunnen zi|n. Op de Scire- i j -t.» „lor veningse scheepswerf worden al voorbe- vloot worden uitgebreid met vier!Peiain»en getroIlen om „„„„rfjid me. kapitale loggers, waarvan er tenmin ste drie op de Scheveningse scheeps werf gebouwd zullen worden. D< vier zullen kort na elkaar van sta pel lopen en naar verwacht wordt alle volgend jaar vóór de herfst a!" in dé vaart komen. Voor Schevenin gen is dit wel de belangrijkste nieuw bouw van na de oorlog. Zo zal de rederij A. v. d. Zwan, dit jaar pas in het bezit gekomen vai Sch. 54 de grootste logger van type een schip van vrijwel gelijke af metingen en inrichting' doen bouwen. De tweede gegadigde is de Verre Visserij Maatschappij, welke twee nieuwe loggers haar rekening neemt. Deze zullen het evenbeeld zijn van de Sch. 2 Zuider kruis, oók een schip van de V.V.M. Maar waar de Zuiderkruis een 240 pk Brons motor heeft, komt in de nieuwe loggen 500 pk 6 cylinder M.W.M.-motor te staan. Een sterkere krachtbron dus. hoofdafmetingen zijn: lengte 35.55 meter, breedte 6,80 en holte 3.15 meter. En dan is er nog de nieuwbouw van de rederij Jacob den Duik. De logger deze rederij wordt geheel gebouwd gens het model van de Sch. 54, het vlag- geschip van de rederij v. d. Zwan. De nieuweling zal het echter zonder inge bouwd voorroer moeten stellen. Naar nog nader vernemen wordt met de bouw deze logger over twee weken al be gonnen op de Scheveningse sleephelling. Het schip zal dan in Mei-Juni voor de visserij beschikbaar zijn. De twee schepen de V.V.M. zullen enige maanden Woonschuit rolt bij nacht door Eindhoven De laatste nachten werd door Eindho- en een woonschuit over de weg gerold. Het is een oude tjalk. Stoarmnest. die door een employé van Philips werd in gericht tot woonschuit, maar zich niet in rijks- of provinciaal water mocht op houden. Er zat dus niet anders op dan de boot te transporteren van de ligplaats het Wilhelminakanaal te Best nas visvijver van de Philips-hengelsportver- eniging in de Waalrese bossen. Tot Eind hoven kon de boot de waterweg volgen. daar moest hij over land verder geróld worden. Een transport, dat alleen nachts mocht plaats hebben. Een heel karwei, waar veel moeite en vindingrijk heid voor komt kijken. Maar als de woon schuit eenmaal in dê visvijver ligt. heeft de eigenaar een prachtige woongelegen heid en de hengelsportvereniging een prima oppas gekregen tegen onbevoegde visverschalkers. het op stapel zetten van de loggers te kunnen beginnen. Het is duidelijk, dat het hier om een millioenenwerk gaat. Een logger als de Sch. 54 kost al gauw half millioen! Deze belangrijke opdrach ten zijn natuurlijk een grote N.V. Sleephelling Mij. Alleen de rederij v. d. Zwan heeft nog niet definitief be sloten waar zij haar bouwopdracht zal plaatsen. Zoals alle moderne visserssche pen worden de nieuwe „smaldelen" als trawlers gebouwd, met de mogelijkheid ook de drijfnetvisserij mee uit te Een literatuurprijs voor Gerard Walschap De Belgische staatsprijs voor Vlaamse letterkunde, die om de drie jaar wordt toegewezen, is voor de periode 1951 1953 toegekend aan Gerard Walschap voor zijn roman „Zuster Vigilia" De jury bracht drie stemmen uit op Walschap, één op Marnix Gijsen voor zijn roman „Klaaglied om Agnes" en één op Louis Paulboom voor „De Kapelle- kensbaan" De jury bestond uit prof. Frans de Backer, Raymond Brulez. Maurice Roelants, Gerard Schmook en Hubert van Herreweghen. tein Crabb, die hiervoor speciaal verlof zal krijgen, was een „kikvorsman" in de tweede wereldoorlog. Hij zal tien dui kers en filmoperateurs voor onderwater opnamen. tot zijn beschikking krijgen. Geen meel in Djakarta om brood te bakken ALs gevolg van de trage aanvoer van meel. hebben ruim twintig bakkerijen in Djakarta aangekondigd, dat zij moe ten sluiten. Wellicht volgen er nog meer „Wir fahren gegen England" De componist overleden Herms Niel, componist van het nazi lied „Wir fahren gegen England" is in de ouderdom van 66 jaar te Lingen over leden. Hij heeft vele jaren in Felsen in een tot woning verbouwde schuilkelder geleefd. Hü overleed in een ziekenhuis te Lingen Niel was onder de componis ten van marsmuziek de favoriet der Nazi's. Wir fahren gegen England is zijn grootste schlager geweest Het werd dik wijls door de radio gespeeld, als nieuws over het torpederen van koopvaardij schepen bekend gemaakt werd. Dit lied vormde voor Hitier een aanleiding om President Soekarno van Indonesië heeft gisteren de n.euwe coprohaven Professor te verlenen Bitoeng aan de uiterste noordpunt van I Zijn werkelijke naam was Herman Celebes geopend. Deze nieuwe heven be- Nielebock. Na de oorlog werd hij door het i klein* Onrust over terrorisme Een divisie van de Franse algemene reserve zal zeer spoedig naar Tunesië worden gezonden, om de orde In het pro tectoraat te handhaven. Verscheidene eenheden van de divisie zijn reeds ln Marseille gearriveerd. In Tunesië heerst op het ogenblik grote angst onder de Franse artsen, wie er reeds enkele het slachtoffer een aanval zijn geworden. Ook de van de Franse bevolking is echter ernstig ongerust en de anders zo drukke café terrassen in de buitenwijken van Tunis liggen thans 's avonds geheel verlaten. Habib Bourguiba, leider van de n Destour-beweging in Tunesië, is van 1 eiland Groix in de Atlantische Oceaan overgebracht naar een nieuwe verblijf plaats, waarschijnlijk ln Midden-Frank rijk, aldus een mededeling te Parijs. Enige tijd geleden, lieten de Franse autoriteiten hem uit Tunesië eiland aan de kust - brengen, waar hem werd toegewezen en vrijheid kreeg. Bretagne over- villa als verblijf ir hij bewegings- Felle critiek in Staten der Ned. Antillen Felle critiek op de regering van de Ne derlandse Antillen werd vorige week ge leverd door sprekers van verschillende partijen, tijdens de begrotingsdebatten die in Willemstad begonnen zijn. Mr J. Debrot (KVP) vergeleek zelfs de rege ring met een stervende. Het statuut zal definitieve rechtsorde brengen, die ech ter zo weinig definitief is, dat zij in de toekomst in onderlinge samenwerking op te gemakkelijke wijze nagenoeg on beperkt veranderd kan worden. Een andere spreker, de heer Braam (DP) ontzegde de regering iedere activi teit en de heer P. van Hoeven (COP) vreesde, dat de defensiebijdrage nog in zijn geheel geschrapt zal worden en Ne derland dus de verdediging van de Ned. Antillen in de toekomst alleen zal moe ten betalen. De voorzitter van de regeringsraad, dr Da Costa Gomez, verdedigde echter met grote stelligheid het beleid van de rege ring. waarbij hij zich vooral keerde tegen de geuite twijfel aan de rechtszekerheid en de arbeidslust van de regering. Goedkope pakjes naar Ned. militairen in Korea Van 19 tlm 31 Juli kan men naar Ned. militairen in Korea niet aangetekende pakjes tot maximaal 500 gram per lucht post verzenden tegen betaling van het zeeposttarief. Het adres moet als volgt luiden: rang, naam en voorletters, lcger- nummer, N.D.V.N., N.A.P.O. 5100 Am sterdam-Schiphol, Militair. Op 24 Juli in Waalse Kerk Lode Huybrechts komt naar den Haag Artifex. het Internationale Instituut voor de uitwisseling van kunstenaars, heeft Lode Huybrechts uitgenodigd een orgelconcert te geven in de Waalse Kerk (Noordeinde) Zaterdagavond 24 Juli Deze organist is in 1911 in Antwerpen geboren én ontving zijn opleiding aan de Kerkmuziekschool te Mechelen, waar hij studeerde bij Flor Peeters. Aan het Kon. Conservatorium te Antwerpen behaalde Hybrechts het piano-diploma. Na ge ruime tijd ln België als organist werk zaam te zijn geweest, ging Hybrechts in 1951 naar de Ver. Staten, waar hij ach tereenvolgens verbonden was aai R.K. kerken te Petoski (Michigan), Buf falo en Rochester (beide New York). Lode Huybrechts is een van de wei nige organisten die ook een pianoreper toire heeft en met orkest verschillende pianoconcerten vertolkte. Ook als com ponist heeft Lode Huybrechts naam ge maakt (composities voor orgel, plano en koor). Op het concert in de Waalse Kerk speelt Lode Huybrechts werk van hem zelf en van zijn tijdgenoten Jean Lang- lais en Kamiel van Hulse. Verder maakt Jiij «en tocht, door .de orgellitera tuur, te beginnenbij een oude meester als Du Mage en vla Bach naar onze tijd. Men zal Zaterdag niet alleen de beken de organist kunnen horen, maar ook het Cavaillé Coll-orgel in de Waalse Kerk. Het concert staat onder de hoge bescher ming van de ambassadeur van België. Kaarten voor het concert zijn verkrijg baar bij het bureau van dit blad. NA BALDADIGHEID IN TREIN MINISTER ANTWOORDDE OP VRAGEN VAN DE HEER BRUINS SLOT Een aantal toekomstige officieren heeft zich op 3 Juli Ln de trein tussen Gorinchem en Bussum (aan de stations Culemborg en Geldermalsen en de halte Soestdijksestraatweg) ergerlijk gedragen door het gooien van rotjes naar het pu bliek. Toen zich na het onderzoek kazernecommandant te Bussum slechts twee daders aanmeldden, heeft hij de inzittende militairen van de trein collectief gestraft door hen een niet onredelijke tijd aangetreden te hou den. Dat heeft minister Staf geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Bruins Slot, naar aanleiding het optreden van de commandant. Uit het ministeriële antwoord blijkt /oorts, dat de commandant de daders Altijd in dienst êtiv Jü ruim gelegenheid heeft gegeven om zich aan te melden. Slechts één militair heeft zijn baldadigheden ruiterlijk toegegeven, en later nog één. Aangezien verder niemand van zins bleek, naar voren te treden, heeft de commandant zijn toevlucht moeten ne men tot een niet overdreven, collectieve strat. Dat was noodzakelijk, zeide de mi nister. aangezien deze baldadigheden het aanzien van de krijgsmacht in hoge mate schaden. De belhamels hadden hun mede-leerlingen deze straf kunnen be sparen, indien zij zich eerlijk hadden ge meld. NAVO-oefening „Haul" nam een aanvang Aan weerskanten van het Kanaal kwa men gisteren de zeestrijdkrachten in actie voor de oefening „Haul", waarbij de hoofdkwartieren in Groot-Brittannië. Frankrijk, België en Nederland de nadruk leggen op de drie voornaamste bedreigln- de scheepvaart: zeemijnen, on derzeeboten en vliegtuigen. In totaal Jmen ongeveer honderd oorlogsschepen talrijke escadrons vliegtuigen aan da lanoeuvres deel. Het hoofdkwartier van de admiraal Benelux, een functie waarvoor de com mandant zeemacht Nederland ls aange- bevlndt zich ergens op Walcheren, doch is zodanig ondergebracht, dat de buitenwereld hier niets van merkt. Maar I in het hoofdkwartier zelf heerst top- spanning. want tientallen officieren vol- I gen daar nauwkeurig de convooien op de kaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7