Jehova-Getuigen vervalsen Doop en Evangelie Waaruit is hun felle bestrijding van het Christendom te verklaren? Honderdtwintig jongeren uit 15 landen in de Ridderzaal Jehovagetuigen dompelden dopelingen onder Christelijke Kerk in Afrika groeide zeer snel in de breedte Professor Severijn protesteert tegen Hervormd synodebesluit Kerkbezoek.... NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 6 MAANDAG 13 JULI 1954 DS H. SPIER OVER HAAGS CONGRES (Advertentie,) in elk huisgezin: Gaarne geef ik gevolg aan het verzoek van de redactie, om in kort bestek de achtergrond van het optreden van de Jehova's Getuigen, die een groot congres met een massa-doop in het zwembassin Zuiderpark dezer dagen organiseerden, te belichten. Hoever de invloed van deze godsdienstige ijveraars reikt, blijkt uit de mededeling van Eisenhower., dat zijn moeder ook tot deze beweging was toegetreden. Dat zij op ongemeen felfe wijze de Christelijke kerken bestrijden, is bekend. Daarbij rijst de vraag, waar om elke Jehova-Getuige als propagandist moet optreden en dit ook inder daad doet. M.a.w. wat is het geheim van hun enorme activiteit? nat de doop van de Jehova-Getuigen geen Christelijke doop is, is een krasse uitspraak. Deze bevat een scherpe ver oordeling. Toch mag het m-i. niet anders gesteld worden. Het bewijs voor deze uitspraak te leveren is niet moeilijk. Ten eerste verwerpen de Jehova Getui gen de Drieëenheid Gcds, zoals deze van de eerste tijden van de christelijke kerk af is beleden, en uitgedrukt in de oecu menische belijdenisgeschriften van het apostolicum, van Nicea en van Atana- Onze Heiland en Meester is volgens hen geen „God uit God". Hij is niet waarach tig Gods Zoon. Zij noemen Hem slechts „een god", d.i. een verhevenen of een goddelijk wezen. Wanneer zij Hem toch Gods Zoon noemen is het slechts een titel, een benaming, maar geen volle werke lijkheid. De Heilige Geest is volgens deze men sen van de Wachttoren, met hun rood- onderstreepte speciale Bijbelteksten, waarmede zij opereren, ook niet God. Hij is niet de Heilige eeuwige Geest Gods, Zelf God, te aanbidden in alle eeuwig heid. Niets daarvan De Heilige Geest is volgens deze laster lijke leer van de hoofdletter ontdaan slechts een geest, een uitstraling, een - - werking, een geheimzinnige levenskracht. Wanneer wij ons afvragen, waar deze die van God uitgaat. I felheid vandaan komt, moge ik verwijzer Daarom is het duidelijk, dat de Je- naar de stichter van deze beweging Char- hova's-Getuigen niet kunnen dopen in de les Taze Russell (1852 tot 1916), die in ..vijanden van God en Zijn rijk" zijn de voor ons passende namen. Wij hebben volgens hen maar één meester en dat is de duivel. Als onverzoenlijke vijanden van de grote zaak is er voor ons geen hoop. Zelfs las ik bij hen, dat de Here Jezus aan het kruis niet eens voor ons als Zijn vijanden gebeden heeft, toen Hij riep: ..Vader, vergeef het hun. want zij we ten niet wat zij doen Immers dit woord slaat volgens de Jehova's Getuigen alleen maar op de beide moordenaren aan Wat zal ons lot zijn? Wij zullen met alle andere vijanden van Christus, waartoe in de eerste plaats ook de Rooms Katholieken behoren, nietigd worden. Wij hebben, volgens deze leer, geen enkele hoop op het leven noch in de hemel noch op de aarde. Radicale uitdelging is het enige wat ons te wachten staat. Daarbij keren de „Jehova's Getuigen" zich ook tegen alle overheden en tegen de Verenigde Natieën, die het. goddeloze beest vormen volgens hen. Ook van Oranjehuis, dat wij zien als een rijk ge schenk van God aan ons volk. kunnen zij niets anders zeggen, dan dat het uit de duivel is, met een beroep op Lukas 4. des Vaders en des Zoons Heiligen Geestes. Immers, wie de Drie eenheid Gods verwerpt als een van die zgn. leugens van de valse religie, d.i. van de kerken, die de duivel tot hun baas zouden hebben, maakt de christelijke doop tot een bespotting. In de tweede plaats kan hier niet van een christelijke doop gesproken worden, omdat deze doop niet betekent een in lijving in de gemeente of de opname in het lichaam van Christus. Alleen ingewijden gedoopt Wie worden er immers gedoopt Wie komen er aan uw deur met hun bood schap en wie ontmoet u op straat met de Wachttoren Dat zijn slechts de mensen aan wie „de grote Levensgever" zoals ik letterlijk in hun lectuur tegenkom „geen hoop op leven in de hemel noch een plaats i n het Koninkrijk, de Theocratische rege ring verleent". De .Jehova's Getuigen" met wie u en ik te doen hebben, zijn 6lechts de dus-genoemde Jonadabs, de mensen van goeden wille, de aanhangers en hel pers van de eigenlijke Jehova's Getuigen. Zij worden ook wel genoemd de andera schapen of de grote schare. Zij behoren volgens hun leer niet tot de eigenlijke gemeente of da bruid van Christus, die Zijn lichaam ls. Wie daar wel toe behoren Dat zijn de 144.000 leden van de bruids klasse of de geheimklasse. Dit symboli sche getal uit Openb. 7 vs 4 wordt door In de stromende regen, die toeschou wers en dopelingen tot op het merg ver kilde. zijn Zaterdag in het Haagse Zui- hen letterlijk opgevat. Het wijst op de 'derparkbad enige honderden Jehova- Amerika eens lid was van de „Presbyte rian Church" en toen afvallig werd. Hij heeft als renegaat op de meest felle wijze de christelijke kerk en de christe lijke leer bestreden.* Sindsdien is van deze bittere geest heel deze beweging doordrenkt. De Jehova Getuigen leven in feite van deze b< strijding. Of de christelijke kerk hiervoor geen enkele aanleiding gegeven heeft is eer andere vraag, waarop ik in mijn boekje „Getuigen van Jehova of van de Anti christ?", uitgave Van Keulen. Delft, nader ben ingegaan. Ongebreidelde fantasie ongebreidelde fantasie. Zij beweren, dat de Heiland in het jaar 1914 is terugge- Dit zou n.b.! onzichtbaar gebeurd zijn, alsof de Bijbel niet spreekt van een zichtbaar komen op de wolken en niet tegelijk zegt, dat niemand van die dag en dat uur weet In het jaar 1918 zou dit grote heilsfeit pas door hun ingewijden zijn ontdekt. Daarom leven wij nu. volgens hen. in de tijd van het einde. Straks komt de grote slag van Arma geddon. Deze betekent de vernietiging van alle goddelozen. Uit een berekening, die ik in een van hun geschriften vond, valt af te leiden, dat wij nog maar 18 jaar van het einde der wereld af zijn. In die tussentijd ge voelen zij zich geroepen om met koorts achtige haast hun boodschap aan alle mensen bekend te maken, om iedereen te waarschuwen voor zijn verderf. Vandaar dat elke „Jehova Getuige" als propagandist voor deze zaak moet op- Hun grote activiteit laat zich o.m. ver klaren uit het feit. dat zij nu pas door een nieuwe belichting en door nieuwe „openbaringen" de eigenlijke boodschap van de Bijbel menen te verstaan en van Gods plan zich op de hoogte gesteld we ten. Nu moeten zij dit aan ieder levend mens doorgeven. Elk lid van deze beweging heeft deze tend bi] Apothi opdracht te vervullen, waarbij wij slechts evenveel bewondering kunnen hebben voor hun dapperheid waarmede zij hun „velddienst" volbrengen, als wij veront waardiging in ons hart gevoelen over deze jammerlijke vervalsing van het rijke Evangelie. Wij hebben voor deze talrijke minder waardig gekeurde Jonadabs voor wie hun leiders de hemel willen afsluiten een oneindig veel rijkere boodschap, nl. van Jezus Christus, de Behouder van zondaren, die al de Zijnen wil ontvan gen in Zijn heerlijkheid. Ds H. 1. SPIER In deze bestrijding heeft hij ook alle overheden betrokken. De eer, die wij volgens Rom. 13 aan de overheid ver schuldigd zijn, eisen de Jehova's Getui gen voor hun „vorsten of ingewijden" op! Werkverdeling voor de Gedeputeerden De werkzaamheden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn thans ver deeld. De voorzitter van de afd. A, mr J. J. R. Schmal, neemt Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen voor zijn reke ning en de leden mr H. van Riel en dr J. P. van Praag krijgen resp. Financiën en Gem. beheer. Maatschappelijk werk en Culturele Zaken. De voorzitster van afd B, mevrouw mr Chr. R. de Ruyter De Zeeuw krijgt landschappelijke en re creatieve ontwikkeling der provincie en de leden A. C. A. Deerenberg en mr T. A. van Dijken resp. Land- en tuinbouw en Prov. Bedrijven en Waterschaps aangelegenheden. F.A.C.A.Y.-congres vanmorgen geopend (Van een onzer verslaggevers) In de oude Ridderzaal op het Haagse Binnenhof opende Zaterdag de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen. het tweede internationale F.A.C.A.Y.-congres (Friendship Among Cmldren and Youth Around trie World), dat dit jaar op verzoek van het hoofd bureau te New York in Nederland wordt gehouden. Het was een gezelschap van 120 jonge lui in de leeftijd van 14—18 jaar uit 15 verschillende landen, dat zich vanmorgen onder het groene vaandel van de FACAY schaarde. In zijn openingswoord ze: minister Beijen, dat dit congres bedoeld is ter ver steviging van de vriendschapsbanden. De moderne wereld is klein geworden en willen wij in vrede samenleven, dan moe ten we elkaar begrijpen en kennen. Ter wijl buiten de regen r.eer stroomde, ver telde hij iets van het water, dat Hollands vriend en vijand is. Tevoren had mr L. M. van der Bijl, voorzitter van de afdeling Holland F.A.C.A.Y. de aanwezigen hartelijk wel kom geheten, onder wie de ambassadeurs van Frankrijk, Duitsland, Denemarken en Zweden, de zaakgelastigden van Enge land en Griekenland en vertegenwoordi- Kille gebeurtenis in Zuiderpark Een enkele werd door de koude bevangen vorsten, de ingewijden, de bijzonder» mensen, die een onzichtbare geestelijke natuur verkrijgen evenals Jezus Chris tus, die vanaf Zijn opstanding ook geen echt zichtbaar menselijk lichaam meer heeft, volgens deze leer. Dit kleine kuddeke bevat dus de gees telijke élite, de hemelse adel van de uit verkorenen, die de eigenlijke gemeento uitmaken en met Christus de wereld re geren zullen en andere mensen leven en zegen zullen schenken vanuit hun on zichtbare heerlijkheid. Wat er dan voor de Jonadabs, de ge wone mensen uit deze beweging, die de velddienst moeten verrichten, overblijft? Slechts het vooruitzicht op het leven op de aarde. Slechts aards ge luk en een onbezorgd bestaan hier beneden in vrede. Mensheid in klassen De mensheid wordt dus door deze leer verscheurd in klassen. De grote aanhang van de „Jehova's Getuigen" bestaat uit mensen, die minderwaardig zijn t.o.z. van de vorsten of de geestelijke élite. Voor deze arme mensen zou het woord van Christus niet gelden van de vele wonin gen in het Vaderhuis. Zij worden afge scheept alleen met een aards ideaal. Wantzij zijn slechts de helpers voor het Koninkrijk. En om deze mensen ging het nu bij de gehouden massa-doop. De doop betekent voor hen slechts een povere belofte, die ver beneden de chris telijke doop blijft. Dit is mijn derde argu- I ment, waarom er van geen christelijke doop gesproken kan worden. Om nogmaals een van hun geschriften aan te halen: „Gelijk hun Aanvoerder (d.i. Jezus) wijden zij (dat zijn de helpers van de „Jehova's Getuigen") zich met geheel hun hart aan God en symboliseren di; open lijk door zich in water te laten onder dompelen". Wie als Christen begrijpt, wat er zo gebeurde, kan onmogelijk meer ja- oe'-s zijn in zijn hart op deze arme zielen, die door deze leer 'als een van de meest verderfelijke dwalingen van deze tijd zzijn bekoord en medege- sleept. Och arme, arme mensen met zo'n ar melijk waterbad 1 Waarom zij zo lel zijn De derde )-:asse, die de J-taova's Ge- tulgen kennen is die, waartoe ik mijzelf met alle gelovigen, die de waarheid van Gods Woord naar de aloude christelijke belijdenis liefhebben, mag r-'cinen. Wij behoren tot de bestrijders van hen, die zich „Gods geliefde kinderen" noe men. „Babyion" en de „Grote Hoer" en getuigen door onderdompeling gedoopt ;en gebeurtenis, die alle piech- ortbeerde, ondanks het zwakke gezang, dat op de kaden door een aantal getuigen werd aangeheven. Ook werd er geen doopformule uitgesproken. De onderdompeling is een symbool, dat men zich aan Jehova gewijd heeft. In de Houtrusthallen, waar duizenden om half tien aanwezig waren, zette de heer B. van Leeuwen uit Amsterdam de betekenis van de doop uiteen. ..Jezus', zo zei hij, „werd op 30-jange leeftijd door onderdompeling gedoopt. Daarmee wijdde hij zich geheel aan de dienst van God. De doop is", aldus de heer Van Leeuwen, „geen afwassing van zonden, maar alleen een symbolische handeling, die geschiedt in de naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Dat duict aan, dat de dopelingen zich aan de Vader wijden, het voorbeeld van de Zoon Ier. volgen en door de Heilige Geest ge leid worden. Wie zich laat dopen, leeft niet meer zijn eigen leven, maar is ge tuige geworden. ..Het feit. dat nergens in de Schrift ataat. dat er ooit kinderen gedoopt zijn. is een sterk bewijs voor onze stelling." aldus de heer van Leeuwen, dat men al leen volwassenen mag dopen." De dopelingen, die allen voor het po dium gezeten warért, stonden daarna op beantwoordden twee vragen: of ze in dienst van het Evangelie wilden stellen en of ze bereid waren eigen wil te onderwerpen aan die van God. Terwijl de aanwezigen zongen: ..Neem mijn leven, moog het nu, Heer aanvaard baar zijn voor U" trok de grote groep dopelingen door het middenpad naar de gereedstaande auto's om zich naar het Zuiderparkbad te begeven. De overige congresbezoekers gingen met bussen en trams derwaarts. In het bad bevonden zich reeds ver schillende dienaren van de gemeenten, die de dopelingen achterwaarts in het water onderdompelden. Allen waren in gewone badpakken gekleed. Voor som mige oude mensen was het water te koud. Een enkele trok zich terug, één oudere dopelinge werd, bevangen door de koude, uit het basin gedragen. gers der Belgische en Finse legaties. Ook prof. G. A. van Poelje en de Haagse wet houder. de heer Van Zwijndregt waren aanwezig. Mrs Gerda Schairer. presidente van de internationale F.A.C.A.Y. te New Yorkj vertelde daarna iets van de oprichting en van het le intern, congres, aat twee ja.v geleden in Salzburg werd gehou den. Voof de muzikale achtergrond van he; geheel werd gezorgd door het Matrozen- koor o.l.v. Theo van Elferen. dat enkele liederen, ten beste gaf, het orkest Jeugd j en Muziek uit Zeist o.l.v. Nico Hermans j en een strijkkwartet van de Leidse Uni versiteit „Collegium Musicum" Nel Oosthout droeg enkele gedeelten! uit St. Joan voor. Na afloop kregen de deelnemers in de Dalton-H B.S. een lunch aangeboden, die door de leerlingen der Christelijke huis houdschool was klaargemaakt. De jongelui werden daarna door wet houder Van Zwijndregt in de hal van het nieuwe stadhuis ontvangen. Dr D. G. G. van Ringelestein, Gemeentelijk in specteur van het Onderwijs, was hierbij aanwezig. Boodschap Koningin Op de feestmiddag in de Dierentuin, waar zij de gast waren van de H.AJ.A ontvingen de jongeren een telegram van HM. Koningin Juliana, beschermvrouwe der F.A.C.A.Y.. van de volgende inhoud: j „Bij de opening van uw tweede inter nationale vriendschaps-festival zend ik u een hartelijke welkomstgroet. Moge het contact in deze dagen u, jongeren uit vele landen, steeds meer overtuigen van de noodzaak tot het zich samen opmaken voor de gehele mensheid, waarbij iedet zich bewust moet zijn van zijn eigen deel van die opgave. Deze opgave is niet gemakkelijk, doch wat worden juist aan u dezer dagen ruime perspectieven geboden. Indien ge naast elkaar staat in individuele en ge meenschappelijke verantwoordelijkheid en ge uitgaat van de grondwaarheden van net leven zult y: iets waarlijks goeds tot stand brengen." Mr L. M. v. d. Bijl las het telegram in het Nederlands, Engels en Duits voor. De rest van de middag wera met mu ziek, samenzang en volksdansen door gebracht. De deelnemers blijven hier tot Zater dag. Voor de komende dagen staat een groot aantal uitstapjes o.a. aan de ge troffen gebieden op het programma. Zo was 't in 't Haagse Zuider park, waar Zaterdag 284 Jeho va-getuigen door onderdompe ling gewijd werden. Zestien zullen elders nog gedoopt wor den. Dat zijn in hoofdzaak ouden en invaliden. In totaal zijn er dus 300 dopelingen. We gens het slechte weer had de gebeurtenis niet in zee plaats. NA HONDERD JAAR ZENDING Eén op de negen inwoners behoort tot een chr. gemeenschap oorbeeld en zedenprediker WIE door Afrika reist, komt sterk onder de druk van al het nieuwe. Nog geen mensenleven ziet en niet als geleden was er in Uganda nog maar amper een christen. Thans noteert het World Christian Hand book alleen in dat land eén half millioen Afrikaanse prot. christenen, en het aantal rooms-katholieken is nog aanmerkelijk hoger. Men realisere zich, dat bij önderschaUe niet het de Kikoejoe's, de bekende vrijheidslievende stam J~ opleiding niet opgewas sen tegen de moderne pro blemen. Nergens in de we reld is de kloof tussen de generaties duidelijker te zien dan hier. De opleiding van predi kanten geschiedt tot nu toe in Europese banen. Tot op heden wil de Afrikaan dat zelf. Elke suggestie dat er draagt in zoiets als een Afrikaanse de groot- theologie ontwikkeld zou naar van de machten. Nog steeds Afrika de vro ste last van het werk in moeten worden, op het land. Men schijnlijk zó worden uitge- legd alsof de Europeanen Kenya, de eerste doop i India na 400 jaar zendingsarbeid t nomische voordeel van de het 'de Afrikaan niet geschiedde! Terwijl polygamie. Vele Afrikaanse toevertrouwen. Westerse i op de i hoofden moesten wegens theologie lid i bannen worden. Bijna alle sekten op Afrikaanse bo dem. die van jaar Oppervlakkig De anglikaanse bisschop Stephen C. Neill bezocht VHPMRHHHMI onlangs het zwarte wereld- De christelijke Kerk in dat"*de"zëndelinë« deel en meent dat Afrika Afrika -J- J~j weg is naar zelfrege- breedte ring politieke gelijk- groei in de diepte stelling. Progressieve Afri- mocht daarmee geen ge- kaners klagen er over dat lijke tred te houden, meent weinigen die de kerk. die van de regeringen afhankelijk daardoor gehin- aantal medewerkers en het gebrek aan middelen kon te wer- de zending in de regel staan in slechts oppervlakte-werk streken de verrichten. Hoe licht kan bezig houdt. Het aantal Afrikaanse kerkelijke medewerkers is ontoereikend. De zijn, doen Tot dusver hebben de Afrikaanse kerken weinig voeling met de Afrikaanse jongelui be zoeken de jonge univer siteiten. Het zijn vrijwel allen christenen. derd zou worden vooruitgang ken. Wellsw verscheidene inheemse besturen op het dan het Evangelie worden punt. eigen scholen op richten en zo het onder- vijsmonopolie opgevat als een les. die n van buiten moet leren hoe vaak wordt dan de ding te doorbreken. Maar christelijke ethiek opgeval in overwegend Mohamme- lijk wordt ee daanse gebieden behoren christendom voor het ware de meeste politieke leiders aangezien! Onder het laag- en hoofden, trouwens de je christendom leeft bij meerderheid der ontwik- kelde Afrikaners in 't al gemeen. tot e« telijke kerken. De laatste jaren zijn er iD tropisch Afrika van regeringswege vier univer siteiten geopend (Uganda Nigeria, Goudkust en Sier ra Leone!. Tot dusver zijn drie vierden van de stu denten protestantse chris tenen en dc rest in hoofd zaak rooms-katholieken. Zeer weinigen zün islamiet of heiden. Het christelijk onderwijs speelt een we zenlijke rol op deze open bare universiteiten. In Sierra Leone bestaat een volledige theologische fa culteit, evenals aan de Goudkust! velen het oude heidendom voort, fetisjisme en toverij der chris- j)at gevaar dreigt overal alleen in Afrika ïen Christus als „De geest des tijds" Toelating van vrouw tot het ambt Geen aandacht De Russische roeiers- ploeg die aan de Henley- Regattciwedstrijdeh op de Theems deelnam, ging op Zondag naar een Londen- se kerk. De Sowjet-am- bassade had hen uitgeno digd dat te doen uit hof felijkheid tegenover hun Engelse gasten. Later zei den de roeiers, dat opval lend veel Engelsen onder de preek, weinig aandacht toonden DE uitspraak van de Hervormde sy node, dat er geen bezwaar is tegen de toelating van de vrouw tot de amb ten, ontmoet felle critiek bij prof. dr. J. Severijn, de voorzitter van de „Ge- ref. Bond". Hij spreekt in De Waar heidsvriend van „een krenking van het persoonlijk geloof van alle Schriftgelo vigen", en de meerderheid en klaarblij kelijk ook de leiding der kerk houdt daar eenvoudig geen rekening mee. De kerk spreekt hier niet de taal van de Heilige Schrift, meent de Utrecht se hoogleraar. „Zij schijnt eerder het oor te lenen aan de valse profeten, die het ambt van het gezag zijner instelling door Christus als het Hoofd Zijner kerk beroven, door het uit de gemeente te laten opkomen, welk pogen gedekt wordt met een beroep op het ambt der gelo- Daarmede ls het officiële karakter van het ambt aangetast. Het ambt heeft dan geen andere autoriteit dan de ge- meente. Consequentie: het hoogste ge zag ligt bij de kerkorde. „Dat schijnt dan ook wel de opvatting te zijn, maar de voorbeelden zijn er, die aantonen, dat men de strekking van de artikelen der kerkorde, die men voor zijn doel gebruiken kan, eenvoudig ombuigt naar Prof. Severijn constateert: wij wor den bedreigd door willekeur. In de weg van het ambt charismatisch te maken en overigens uit de gemeente af te lel den, heeft men het Schriftgezag verla ten. hetwelk behoorde te eren. En de practijk? Ook voor de gemeen te die geen vrouw in het ambt beroept, is de erkenning in het geding. „Wat moet zulk een gemeente doen als er een ringbeurt zal worden waargenomen door vrouwelijke predikant, zoals i~ Geen „para-parochiële" gemeente naast de „oude" kerk Hoogmoed radicaal bestrijden de kerk vóór alles te komen. Maar als zij dat tóch doet?" De scbr. denkt ook aan de meerdere vergaderingen, aan kerkvisitatie, cen suur etc., waarbij de vrouw een ambte lijke plaats zal gaan innemen. „Moet men tegen zijn geloofsovertuiging ln dat alles aanvaarden? Zijn wij dan langza merhand niet aan de onderdrukking toe?' f-JIER en daar wordt de idee gepropa geerd van de vorming van zg. para-parochiële gemeenten: eigen groe peringen van jongbe keerden naast de be staande „oude" kerk. Velen die buiten de kerk zijn opgevoed, zouden de taal der kerk niet meer verstaan. Daarom zouden zij en men denkt dan voornamelijk aan twee sociale groepen, de in tellectuelen en de on geschoolde arbeiders als „jonge kerken" naast de „oude" moe ten komen. Ds. W. A. Wiersinga verzet zich daartegen in het Centraal Weékblad. De kerk mag zich niet op één bepaalde sociale groep oriënteren. Het leven van de christelijke kerk binnen een bepaal de plaats indelen naar sociaal milieu, intellec tueel levensniveau of verschil van levensstijl, noemt de schrijver puur werelds. „Men doet de christe lijke kerken in deze tijd vol rassendiscriminatie en standsressentimenten geen dienst, als men de vleselijke hoogmoed van velen niet radicaal in Christus' naam bestrijdt. Het is straks in Evanston voor vele christenen in Amerika en elders heel wat gemakkelijker zich heerlijk één te voelen met allerlei kerken en haar vertegenwoordigers ver van huis in Europa, dan practisch de eenheid in Christus te belevti met een neger of lid va: een maatschappelijk ach tergebleven groep ir eigen stad. En vele gere formeerde intellectuelen snakken veel sterker naar kerkelijk samenleven met hun collega's in andere kerken, dan dat zü de gemeenschap der liefde en des geloofs be leven met hun eenvou dige mede-gemeenteleden. Maar het gaat niet wijdse betogen over platonische eenheid vrome klachten nvpr veel verdeeldheid, maa om de daad der eenvou dige liefde." Voorportaal99 •buiten-kerkelij- ken. zelfs apart voor in tellectuelen en arbeiders, maar dan zeer bewust als voorportaal van de kerk. En hij citeert de Herv. ds. S. H. Span jaard, die in zijn recen te proefschrift, gebaseerd op jarenlange evangeli satie-arbeid in Gronin gen, de para-parochiële gemeente eveneens af- Het was dr. Spanjaards ervaring dat „op slechts een enkele uitzondering na, alle door het bijzon dere kerkewerk gewon nen nieuwe lidmaten zich volledig opgenomen wis ten in de gemeente. Zij staan niet afwijzend tegenover de eigen chris telijke levensstijl der „traditie"-gelovigen, ter wijl zij zelf een nieuw fris element brengen in het leven der gemeente, een element, dat ook als zodanig door de oude kern der gemeente wor de geapprecieerd". Eenheid eerste stap? ALS sommige schrijvers kanselruil, met na me tussen de geref. kerkengroepen, te ver vinden gaan, is er dan toch geen eerste stap mogelijk? Ds. D. Wijnbeek, Geref. predikant te Almelo, doet daartoe een voorstel in Eenig- heid des Geloofs. „We kennen in 't bijzonder na de oor log op meerdere plaatsen een min of meer regelmatige coetus (bijeenkomst) van predi kanten uit verschillende kerken. Ik zou willen voorstellen, dat men dit contact ook benut voor gezamenlijke preekstudie. Indien men eens overeenkwam b.v. op zes Zondagen in het jaar allen over dezelfde tekst te preken. In het begin van de week voor dien kon men dan bijeenkomen om zich sa men te bezinnen op de rechte verkondiging van dit woord: exegetisch, dogmatisch, homi- letisch. Hoe vruchtbaar zou deze gemeen schappelijke studie zijn en hoe vruchtbaar aan de oecumene! GEEN Hervormde collega behoeft van de discussie te worden uitgesloten. Geen Christelijke-Gereformeerde zou deze kans op intensievere studie zich laten ontgaan. Geen Gereformeerde behoefde verwarring in de ge meente te vrezen: de winst van dit samen zijn zou resulteren in de eigen (extra door wrochte) preek. Ook de vrijgemaakte zou hieraan zonder bezwaar kunnen deelnemen, want van enige binding zou bij deze onder linge uitwisseling van inzichten geen sprake zijn! Bij alle onderscheid zou men proefon dervindelijk ervaren, waarin men één en het <-ens was." En ds. Wijnbeek verwacht dat leden van verschillende kerken na zulk een preek, elk in hun eigen kerk gehouden, graag met el kaar daarover praten! pROF. C. VEENHOF wekt zijn lezers in De Reformatie op tot bezinning over hét kerkbezoek. Billy Graham was in ons land. Evanston staat voor de deur, synodes besloten van alles en nog wat, een massa kerkelijke kranten verschijnen week in week uit,Het lijkt allemaal zo mooi! En je zou met het oog op dit alles zeggen dat het kerkelijke leven in ons land nog nooit zo levend en bloeiend en krachtig is geweest als tegenwoor dig." „Maar", zo vervolgt prof. V. „soms hoor, zie, lees je iets, dat je opeens plaatst voor de afgrond zo donker onder dat alles. Want er is een afgrond onder al dat drukke kerkelijke gedoe! Die afgrond ont dek je opeens als je het volgende berichtje leest: Uit de statistiek over het kerkbe- 7ook onder Ned. Hervormden in Lelden over 1953 blijkt, dat de Leidse Hervorm- zijn. In de 13.000 belijdende leder middeld in de Zondaf kerkgangers: de a- 1 8 pet. I pet. avonds ongeveer Zulke cijfers zeg je in jezelf nog eens langzaam met ontzetting na: Acht en twintig honderd 's morgens. Tweehonderd twee en zestig 's a- vonds. Dat is alles. En je herinnert je opeens de ge tallen van de hervormde kerk te Amsterdam. Met trots wel eens ge noemd de grootste protestantse kerk ter wereld met niet minder dan veertig predikantsplaatsen. Die getallen waren: 160.000 leden, ruim 32.000 belijdende leden. En kerk bezoekers op Zondag 's morgens 8000. 's avonds 900! Met deze barre cijfers voor ogen kun je ook afgezien van wat er verder over te zeggen zou zijn niet meer blij zijn met allerlei ker kelijke drukte „in de top". En wordt niet in alle kerkelijke denominaties geklaagd indien ook maar geklaagd! over hetzelfde kwaad, over dezelfde dodelijke wond? Als de kerk niet meer naar de prediking komt dan is het met de kerk gedaan. Moor geeft de kerk nog wel pre-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6