Ook profclub „Rotterdam' is van start gegaan Regen en storm op de eerste dag van Kaagweek Piet ten Thije won met gering verschil vari Kayser Contract tussen Perzië en het consortium Bondsbestuur C.K.B. negeerde wens van district Late klant gaf caféhouder een dodelijke klap NIEUWE LEIDSCHE COURANT '4 MAANDAG 19 JUU 1954 V.C.V. wacht af wat de K.N.V.B. gaat doen in zake premie-plannen Algevaardigden zullen tegen semi-professionalisme binnen de K.N V.B. stemmen Wim Landman in 't doel Zestien spelers, twee velden; eerste training Woensdagavond a.s. Nadat een bijeenkomst is gehouden bestuur, spelers en trainer heeft de be- j genomen, roepsvoetbalvereniging „Rotterdam" en kele bijzonderheden aan de openbaarheid prijs gegeven- De club start met elf spe lers plua vijf reserves, onder wie Land man (Sparta), Brandsma (CW), Everse en De Koning (beiden van Xerxes), De Jong (DFC), Bak (Excelsior), Hoogenboom (Feyenoord). Veldhuis (Emma), Jacques en Joop Heyster en Van der Tuyn (allen Hermes DVS), terwijl bij de reserves voorkomen Versprillen (Neptunus) en Zuijlenkom (Sparta). De namen van de overige spelers worden om bijzondere redenen nog geheim gehouden. Als trainer heeft men een contract afgesloten met de Oostenrijker Fuchs, gewezen tralfr van ADO. De training zal enigszins afwijken van de gebruikelijke methode en de aan dacht zal in hoofdzaak worden gevestigd op de conditie-training. Op twee velden heeft men inmiddels beslag kunnen leggen, zij zijn gelegen op het sportterrein Duyvestein, één hiervan zal als oefenveld worden gebruikt, ter wijl op het andere een accommodatie voor 15 20.000 personen zal worden aange legd. De spelers, die Vrijdag hun vaste salaris hebben ontvangen (het juiste be drag werd niet genoemd) sullen a.s. Woensdagavond, om half acht met een eerste oefening aanvangen Buiten hun vaste salaris ontvangen zij f 40 vóór e'ke gewonnen wedstrijd, f20 bij een gelijk spel en f 10 voor een verloren match. De reserves ontvangen de helft van deze be dragen. Ook de kleuren van Rotterdam zijn reeds vast gesteld. De spelers zullen zullen worden gestoken in groene shirts met het wapen van Rotterdam, witte broek en groen/wit geblokte kousen. De leiding van de vereniging berust bij de heren F. A. Damen (Manager), W. van den Enge (secretaris), G- Burky (penning meester), A. Hoek en J. Jacobs (gedele- Waal kennelijk veel wind uit de zeilen Nog een veld voor Venlo „Sportclub Venlo 1954", die aangesloten is bij de Nederlandse Beroepsvoetbalbond, heeft naast het sportpark te Baarlo ook een terrein bij de uitspanning „Ons Bui ten" te Venlo gehuurd. Dit veld zal voor de training worden gebruikt. Hier zal vanavond de eerste training worden gehouden met een aantal al dan ft iet gecontracteerde spelers. De oefening zou staan onder leiding van Otto Schilts, de trainer van de Zuid- duitse kampioensploeg „Kaiserslautern", Onze twee oudste prinsessen, Beatrix (16) en Irene (14) zagen haar sportieve vader de vijfde plaats behalen in concours hippique, dat Zater- dag te St. Albans in Londen werd gehouden. Rechts Prins I I Bernhard op zijn lievelings- paard, „Arquebuse", waarmee hij reeds fraaie ruitersuccessen boekte. Concours hippique Prins Bernhard vijfde te Londen Tijdens een internationale dressuurwed- strijd in het White City stad; den, een voorwedstrijd voor het zesdaags internationaal concours hippique in de Britse hoofdstad, behaalde Prins Bern hard met de negenjarige „Arquebuse" met een totaal van 330 punten de vijfde prijs. De eerste plaats viel ten deel Britse amazone mevr. V. D- S. Williams met „Pilgrim" die 395 punten vergaarde. Het hoogste aantal punten, dat behaald kon worden, was 486. Onze landgenoot kol. A. Pantchou- De algemene vergadering van hét Ver bond van Christelijke Voetbalverenigin gen, Zaterdag in Utrecht gehouden en druk bezocht, heeft grotendeels in het teken gestaan van het beroepsvoetbal, iaar dan in volstrekt afwijzende zin. De belangrijke rede van bondsvoorzit ter H. Teeuw (we brachten daar Zater dag reed» een uitvoerig verslag van) had net afwijzende standpunt t.a.v. het be roepsvoetbal of het premiestelsel reeds duidelijk naar voren gebracht. Bij de be sprekingen bleek de vergadering het standpunt van het bestuur ten volle te delen en werd met algemene stemmen de volgende verklaring vastgesteld: „Met volkomen begrip voor de positie, waarin de afgevaardigde van het Zater dagvoetbal in het bestuur van de KNVB. de heer Remmere, door de snelle ontwik keling der gebeurtenissen werd geplaatst. Is het hoofdbestuur van het VCV mening, dat, gezien de verdere ontwik keling. het aanbeveling verdient eer ■aohtende houding aan te nemen. Op de komende buitengewone bondsvergadering zullen de afgevaardigden van het Zater- dagvoetbaü verzocht worden tegen de KNVB-voorstellen tót invoering van ;emi-professionalisme binnen de KNVB hun stem uit te brengen." verdere agenda, grotendeels huis houdelijk, werd vlot afgewerkt. De af- de sportclub Venlo onderhandelt lidzew, die ingeschreven had met „Las- 324 punten viel met i totaal ngagement bij deze vereniging. Na het bedanken als lid van de speler i Juist buiten de prijzen. Onder de M. Sijbers hebben thans ook de spelers schouwers bevonden zich behalve uit het eerste elftal van V.V.V., Piet Gub- prinsessen Beatrix bels en Herman Teeuwen het lidmaat-1 der vi schap van deze club opgezegd. gard. Men bleef liever op de wal Minimale bezetting in diverse klassen Geen succes fe Nijmegen In Nijmegen en omgeving is de be roepsvoetbalbond er tot nu toe niet in geslaagd vaste grond onder de voeten te krijgen. Het gemeentebestuur van Nijme gen denkt er niet aan het Goffertstadion aan een andere huurder dan NEC af te staan en ook de pogingen tot het aan werven van spelersmateriaal hebben in Nijmegen nog geen succes gehad. Het be sluit van NEC om het voorstel van het bondsbestuur Inzake de vergoeding voor spelers te steunen heeft de beroepsvoet bal beweging in het land van Maas en Gonzales won de gTOte prijs van Engeland Mercedes weTd vierde te Silverstone Na de jongste succes.-er. zijn de pro ducten van de Duitse Mercedes-renstal er tijdens de race om de grote prijs var Engeland op het circuit van Sinver- ïtone niet in geslaagd hun zege tocht voort te zetten. De Argentijn Gon zales werd na een magistraal gereden race, zonder de leiding ook mr moment te hebben afgestaan, eerste met Ferrari, gevolgd door de Ferrari Hawthorn en de Maserati van Marimor.. Juan Manue! Fangio klasseerde zich als beste Mercedes-rijder vierde met ronde achterstand De uitelag luidt: Gonzales met Ferrari de 423.810 km in 2 u min. 14 sec. gemiddelde uursnelheid 144.311 km 2 Hawthorn (Gr Br mei Ferrari 2^7.24 1143 362 km/u 3. Mar:- mon lArg.ï met Maserati 2.57 op eer. ronde; 4. Fangio (Arg.) met Mercedes 2.57.27 op een ronde; 5. Trlntlgnant (Fr.) met Ferrari 2.57.15 op 3 ronden; 6 Mie- I res (Argentinië) met Maserati 2.57.17 op 3 ronden; 7. Kling (Ouitsl.) met Mercedes 2 57.43 op 3 ronden: 8. Wharton (Gr. Br. met Maserati 2.57.15 op 4 ronden; 9. Pi- lette (Belg) met Gordini 2 57 46 op 4 ronden; 10. Gerard (Gr. Br.) met Coo per Bristol 2 57.54 op 5 ronden. De snelste ronde werd afgelegd door Gonzales met eer. gemiddelde var. 154.22 km/uur. Na deze race luidt de stand in de kop van de rangschikking voor het wereldkampioenschap: 1. Fan gio 28 pnt. 2. Gonzales 13% pnt; 3 Trin- tignant 11 pnt. Faillissementen Opgeheven: NV Fabriek van Plafticproduc ten v/h Gebon. Cloosterlaan 5. Heemstede. GeëindigdD Venema. expediteur. Sneek; LThvd Kroft. Den Haag; G A v Gent. be- tonfabrlek. Malden; B A NIJman h/o Bodega InternaUonaal, Den Haag: NV Hercnkledlnf fabriek PKN, Groningen: H v d Aar. aai nemer, v/h Zandvoort. thans Bennebroek; MPJPieterse. Den Haag: J M A Spee. Delft; J Rietdijk h o flnancieringshureau De Re- clamenost. Utrecht (homologatie accoord). VERNIETIGD: Faillissement smede- rijbedrijf S de Groot. Leidscweg 4, Voor schoten, uitgesproken 17 Juni. De vier-en-dertigste Kaagweek is Za- rdagmorgen begonnen. Weinig hoopvol rerigens, want het regende en het zou verdere dag ook blijven regenen, pij penstelen zelfs, zoals dat in de volks- id heet. Gevolg 7 Minimale bezetting In de diverse klassen; het overgrote deel der deelnemers bleef op de wal Middags kreeg de wind orkaanneigln- en en er werd aanvankelijk besloten, de edstr|jden nlt te stellen tot een gunsti ger tijdstip. Later waagden enkele zei lers het toch, maar veel plezier beleefden niet. Allen waren het er over eens, dat dergelijk Kaagweer de laatste twin tig Jaar niet was voorgekomen. In de teamwedstrijd voor 12 voetajol- len gingen alle deelnemers (14) van start. Al spoedig kwam J. v. d. Bergh (HWV te Werve) in grote moeilijkheden. Hij kreeg assistentie van een clubgenoot en ook de politie was spoedig ter plaatse. Ook deren moesten de strijd staken en was ten slotte de W.V. Aegir. (Koopmans en M. J. van Geijn). die met 26.1 pnt ste werd. De RZV (F. J. en F. H. Daniels) werd tweede met 19 pnt, terwijl de Royal Yachtclub de Belgique en De Kaag de derde en vierde plaats deelden elk 13 pnt. Ook in de Drakenklasse was de animo niet groot: van de negen ingeschreven jachten vertrokken er slechts drie. Ph. Keegstra (De Kaag) met Ran werd eerste en A. J. Duykers (De Kaag) met Chi mère tweede. Van de negentien Regenboogklassera gingen er zeven met elkaar de strijd Hofland moest letterlijk alle zeilen bij zetten om J. C. v. d. Velde voor te ven en na deze twee leden van De Kaag kwam C. J. de Jong (Sneek) als derde en F. P. Bos (De Kaag) als vierde binnen. Overige uitslagen: 12 m2 klasse: Van de tien inschrijvers kwamen er slechts twee. de gebr. Kraan, beiden van De Braassemermeèr aai I start. 1. Mustang (H. Kraan), 2. Meteor (B. Kraan). Pampusklasse: 14 inschrijvingen, 3 in schrijvers startten. 1. Wervelwind at. tredende bestuursleden werden herkozen. Meegedeeld we-d nog dat de KNVB de uitwedstrijden Zaterdagelftal rtsdag zal gelijk zjjn, dan zal toestemming verleend j boden, was de man doodgebloed. orden de terugreis op de daaropvolgen- De 34-jarige verpleegster S. In 't Veld de Maandag te maken. uit de psychiatrische inrichting te L e 1 d- 'schendam is Zaterdagmiddag bij Rhoon om het leven gekomen. Zij reed als duopassagiere op de motor van haar 28-jarige broer J- In 't Veld uit Ameide. Door nog onbekende oorzaak botste de motor tegen een uit de richting Spijke- komende personenauto, die weer onmiddellijk werd gevolgd door een an dere auto. De motorrijder werd met een schedelbasisfractuur in het Zufderzieken- huis te Rotterdam opgenomen. Zijn ter, die eveneens een schedelbasisfractuur had, overleed na aankomst in het ziéken. uis Bergweg Nasporingen hebben uitgewezen dat het op 23 Juni in een Rotterdamsê hotelka- aangetroffen stoffelijk overschot het /an een Duitse student is. Van der Linde wint 20 km-loop le Bussum Onder ongunstige weersomstandig heden. doch niettemin onder vrij grote publieke belangstelling is Zaterdag Bussum een 20 km-wedstrijd hardlopen gehouden, waarvoor 31 deelnemers had den ingeschreven. Vijf van hen lieten wegens het slechte weer verstek gaan. De start was in het centrum der ge meente. Het parcours leidde door dè buitenwijken. Direct na de start nam Van der Linde an Holland uit Leiden de leiding stond deze niet meer af. Van der Linde. Holland, Leiden 1 9 min. 47 sec.; 2. Van Ginkel, GAC, Hilversum. 1 uur 11 min.. 5 sec. Gecroms. Zaanland. Zaandam, 1 uu min. 15 sec.; 4. Wallenburg. Hermes. Utrecht, 1 uur 15 min. 49 sec.; 5. Goethcn. Hellas. Utrecht. 1 uur 17 Nederlandse Delftse melkhandelaar tragisch omgekomen Verpleegster uit Leidschen- dam na botsing overleden De 32-jarige melkhandelaar C. M. de Vreeze uit de Balistraat té Delft moest Zaterdagmiddag toen hij in de Wester straat aldaar reed, plotseling voor een bestelauto remmen. Hierdoor schoot hij met het hoofd door het glazen wind scherm van zijn carrier, -met het gevolg, ■eel mogelijk op Hemel- dat de halsslagader werd doorgesneden, tstellen. Zou dit onmo-1 voordat medische hulp kon worden ge- Biesot (De Kaag). 2. Windekind st. mej. E. Sieverts (Vennemeer). Jeugdklasse: 23 inschrijvingen, 9 in schrijvers vertrokken. 1. Allegro st. J. R. Meyering (N. Ned. W. B.), 2. Bliksem, J. R. de Vries (De Kaag), 3. Tob Nooit, H. Radijs (Aegir). Valken-klasse: In deze klasse startte practisch niemand. Zelfs in de namiddag kon slechts een enkele waaghals (met alle respect voor de zeilers) zijn ronde Resten nog de uitslagen van het ring steken voor motorboten: 1. Mediastimus H. Walenkamp). 2. De Driehoek (V. W. Crommelin), 3. Roerdomp (A. W. Kerste- Behendigheidswedstrijden voor motor boten: 1. Turmoil, (W. van Asten), 2. Blauwbaard (J. W. Visch), 3. De Driehoek (V. W. Crommelin). Wrede cijfers over de watersnood Die Midden-Europa teisierde Volgens voorlopige cijfers zijn door de overstromingen alleen al in Neder- en Opper-Oostenrijk 25.000 personen dakloos geworden. 28.000 huizen en 100-000 ha overstroomd. 7000 huizen ontruimd, 200 huizen en 200 bruggen verwoest, 20 spoor lijnen verbroken en 200 bedrijven, waar* onder stikstoffabrieken, stopgezet. De t# velde staande gewassen zijn over een ge bied van 80.000 ha vernield of beschadigd. De schade aan gewassen wordt geschat op 85.000.000 gulden. In totaal zijn bijna 3000 huizen verloren gegaan. Ook is veel bebost terrein overstroomd geweest. Houtvesters schatten, dat stens vijf jaar verstrijken zullen; een normale wildstand bereikt is. De Oostduitse premier. Otto Grote- wohl, heeft medegedeeld, dat bij de c stromingen in zijn land 14 mensen omgekomen: 23.000 mensen hadden hun woningen moeten vérlaten. Hét ergste was nu voorbij. Grote schade was "aange richt in en om Chemnitz. Dresden. Gera en Leipzig. Mutaties Coips Diplomatique Mgr Gino Paro. raad aan het gezant schap van de Heilige Stoel, zal binnen kort ons langf verlaten. In zijn plaats is benoemd mgr Ottavio de Liva, in d rang van auditeur 1ste klas, die inmid dels is gearriveerd. De luchtmacht-attaché aan de Ameri kaanse ambassade, luit. kol. F. E. Morris jr is bevorderd tot kolonel. De eerste handelssecretaris aan het Hoge Commissariaat van Indonèsië. de heer M. Maman Kartawlria. is alhier gekomen. Grootscheepse sabotage in Oost-Duitsland De grootscheepse sabotage aan spoor wegen, in mijnen en fabrieken en op boerderijen in het communistische Oost- Duitsland duurt voort, ondanks de po gingen van de regering, het verzet te breken. Aldus wordt bekendgemaakt door het Amerikaanse Voorlichtingsbu- Als voorbeelden van sabotagedaden werden spoorwegongelukken, vernieling van uitrusting voor kolenmijnen en aan zienlijke tekorten bij de productie van electrische apparaten genoemd. Het voorlichtingsbureau haalde een bericht van radio-Hamburg aan, volgens hetwelk in de éerste drie maanden van 1954 327 wernielingen in genaastefabrieken in Oost-Duitsland zijn geschied. De daders id men niet kunnen grijpen Door sabotage aan spoorlijnen en sei- >n waren zeven treinbotsingen en een aantal andere spoorwegongelukken voor gekomen, waarby 46 personen om het leven kwamen en 248 gewond. Het aan tal gearresteerde spoorwegbeambten zou 198 bedragen. Alleen al in de genaaste havenbedrij ven werd door saboteurs voor 16 mil- lioen Oostduitse Marken schade aange richt. aldus het voorlichtingsbureau. De Oostduitse- president. Wilhelm Pieck. en de vice-premier Walter Ul- bricht bevinden zich op het ogenblik in Moskou. Gisteren waren zij tegenwoor dig bij een sportdemonstratie in hel Dynamo-stadion. Ulbricht zat aan de rechterzijde van premier Malenkof. Gevallen van paratyphus te Kruiningen Twee meisjes uit Kruiningen en de moeder van een van haar zijn in het ziekenhuis te Goes opgenomen met para- typhus. Een meisje is reeds aan de betere hand. Enige weken geleden waren di meisjes met andere kinderen uit Kruinin gen van een vacantiereis uit Frankrijk teruggekeerd. Men onderzoekt thans of de kinderen tijdens het verblijf aldaar door het drinken van onzuiver water of het eten van fruit de ziektè hebben ge kregen. Men heeft in het dorp nu voor zorgsmaatregelen tegen uitbreiding der ekte ondernomen en verscheidene kin deren geïsileerd. Dividenden Güntzel en Schumacher 12 procent 10 procent). N.V. Houthandel v/h G. Alberta Lift Co.. Middelburg heeft over 1953 een voordelig saldo behaald van f 167,727.— (v.j. f 260.401--). Voorgesteld dividend 6 (v.j. 9 De prijsontwikkeling in de Maaswijdte van zeevisnetten De wét op de maaswijdte van zeevis- nétten is 15 Juli j.l. in werking getreden- Nat. 3 km-wedstrijd in Oude Rijn Mary Kok (Robben) werd onbedreigd eerste bij de dames ■c.romende regen werd Zaterdag middag het startsein gegeven voor de door d« Bodegraafse zwem- en poloclub gehouden nationale 3 km zwemwedstrijd In de Oude Rijn. De temperatuur van het water was nauwelijks één graad boven het minimum. Terstond na de start vormden Ten Thjje van LZO uit Leeuwarden, A. Kay ser en H. Willemae (winnaar en defini tieve bekerhouder van vorig jaar) van da Robben uit Hilversum en De Bruijn van Neptunué uit Amersfoort een kopgroep, vrijwel direct gevolgd door Demuth van Sterkste schakers ter wereld in September naar Amsterdam? Hooldstad wil schaakolympiade van Argentinië overnemen Twee dagen nadat Argentinië zijn toezegging onverwacht introk, heeft de stichting voor internationale schaaktraditie van Amsterdam, in overleg met de Kon. Ned. Schaakbond, toestemming gevraagd aan de wereldschaak- federatie (F.I.D.E.) om op korte termijn de organisatie van de landen- schaakwedstrijden-1954 („Schaakolympiade") om de Hamilton Russell Cup over te nemen. Daarbij is geschat, dat de beste 150 schaakmeesters, de Rus sische grootmeesters inbegrepen, tot de deelnemende ploegen zullen be horen. Als begindatum Is 4 September voor-i gesteld. Morgen zal deze aangelegenheid worden beslist en hoopt de stichting na dere mededelingen te doen over haar plannen, die reeds In een vergevorderd stadium verkeren. De stichting voor In ternationale schaaktraditie Is 't lichaam, I Europese teams. Zwemlust uit Utrecht en de nieuwe Ne derlandse favoriete, de dertienjarige Mary Kok van de Robben uit Hilversum. Bij het keerpunt lagen dé vier uit de kopgroep nog'gelijk. Ongeveer 500 de finish evenwel verhoogden Ten Thije en Kayser hun tempo, waardoor Willemae en De Bruijn niet meer kon den volgen. Tot <".e laatste 50 de eerste twee bij elkaar; ze streden felle strijd, slechts op korte afstand WiUemse en De Bruijn achter zich la tend. Op de laatste twee meter zette Ten Thije z'n eindspurt In en tikte Bij de dames was de strijd veel minder spannend. Mary Kok had weinig rentle. Zij toonde terstond zo'n groot ■erwicht, dat haar overwinning geen moment in gevaar kwam. De uitslagen luiden als volgt: Heren: 1 P ten Thije, LZO. Leeuwar- dat ln 1950 het wereldachaaktournool In de hoofdstad tot stand bracht. Gerekend zou kunnen worden op de équipes van Rusand. Argentinië. Ver enigde Staten. Brazilië. Canada, IJsland, eventueel Cuba en nog een kleine twintig die de t den, 43 min. 10.5 maal houder werd van d. door het ge meentebestuur van Bodegraven beschik baar gestelde wisselbaker; 2 A Kayser, Robben Hilversum, 43 min. 12 Willemse, Robben Hilversum, 43 min. 33,8 sec., 4 G de Bruijn, Neptunus Amers foort, 43 min. 36,6 sec., 5 A Demuth, Zwemlust Utrecht, 44 min. 34 Dames: 1 Mary Kok, Robben Hilver sum, 44 min. 47 sec. (Geertje Wielema, de bekerhoudster van vorig jaar, had beker teruggezonden met de mededeling, dat zij verhinderd was: naar verluidt traint zij thans op dr korte baan). 2 L de Nijs. Robben Hilversum. 47 min. 28.4 sec.. 3 C v Reenen, Robben Hilversum, 51 min. 9 sec., 4 B van Oijen, ODZ. Rot- Slechts tien huizen Edens (Friesland) kent geen woningnood Het dorpje Edens in de gemeente Hennaarderadeel kan bogen op een feit, dat vele dorpen en steden het zullen benijden: er is geen woningnood neer. ln Edens staan bovendien niet minder dan 25 procent van de wo ningen leeg en met het oog op de krotopruiming zullen 20 procent van de woningen thans worden af gebroken. Of zijn zullen worden vervangen, is nog een vraag, doch in ieder geval kunnen de wonin gen thans rustig worden geslecht, want in de tijd, dat zij hebben leeggestaan, is er geen huurder ko men opdagen. Het ziet er niet naar uit, dat hierin spoedig verandering zal komen. Zo zal de uit 1742 daterende oude dorpstoren na de afbraak neerzien opslechts ficn woningen, want Edens heeit thans in totaal twaalf burgerwoningen, waarvan er drie leegstaan en twee binnenkort met de grond gelijk worden gemaakt. Een glorieuze toekomst zal het dorp derhalve niet rijn weggelegd. detailhandel vertoonde een onbevredigend verloop. Daarbij kwam nog, dat een deva luatie in Oostenrijk de prijzen voor het midden-Europese naaldhout daalden, waardoor de winstmarge op Scandinavisch hout daalde. Langer crediet-aanvragen van debiteuren deden de kosten stijgen. Hel oliegeschil opgelost Raffinaderij van Abadan weer op gang met voorlopig 375 millioen gulden PERZISCHE MINISTER vin Finan- stemming L consortium gevormd o bereikt tussen Perzië en het /an acht oliemaatschappijen, i de olie aan de markt te meur.»". minster zei> dat een afzon derlijke. in Nederland gevestigde, maat schappij zich mot cc verkoop van ons zal belasten. Twee van c'c reven cirec.i'iren zullen Perzen moeten zijn en Perzië zal kosteloos 12% procent ontvangen van de olie, die de nieuwe maatschappij zat produceren. Wij stippen hierbij aan. dat over een afzonderlijke regeling van de schadever goeding door Perzië aan de ..Anglo- Iranian" uit te keren, nog overeenstem ming moet worden bereikt. Tot de èeht maatschappijen van het consortium be hoort ook de Koninklijke Nederlandse ShellgroeD. Vermoedelijk zal het bedrag van de schadevergoeding aan de Anglo- Spel van kort en bal Het bondsbestuur van de Chr. Korfbal- bond heeft thans officieel bekend ge maakt, dat als competitieleider van het district Zuid-Holland-Noord is benoemd de heer B. van Oosterhout te Den Haag. Hiermede Is dus tegemoet gekomen aan de wens van de vereniging, een competi tieleider te benoemen uit het eigen dis trict. Al ruim een jaar is men hierover bezig gèweest en op de laatst gehouden voorjaarsvergadering van het district! Z.-H.-N. is op verzoek van het bondsbe stuur een voordracht opgesteld, waarvan de uitslag toen als volgt luidde: 1. A. Belt te Leiden (37 stemmen voor, 1 tegen); van Oosterhout te Den Haag (21 stemmen voor, 16 tegen, 1 blanco). Met de benoeming van de heer Van Oosterhout heeft het bondsbestuur dus, geen rekening gehouden met de uitslag de gehouden stemming. Hierbij komt nog, dat de nu benoemde competitielei der enige jaren geleden deze functie ook reeds heeft uitgeoefend en er toen van de zijde van verschillende verenigingen ernstige critiek tegen zijn beleid is ge- Wij vermoeden dan ook, dat er door het district op deze benoeming nog wel gereageerd zal worden, zodat het laatste woord over deze kwestie nog niet gesproken zal zijn. Regen was spelbreker Door het ongunstige weer moest de be slissingswedstrijd tussen TOP (R'dam) en DES (Delft) Zaterdag afgelast worden. Zodoende is thans nog niet bekend of TOP zijn plaats ln de hoofdklasse zal moeten afstaan aan de eerste klasser DES. Deze beslissingswedstrijd is nu vast gesteld voor a.s. Woensdagavond op het terrein van ODI te Schiedam. Ook de promotie-degradatie-wedstrijd voor de eerste klasse WarmondDES 2 kon niet doorgaan. Beide verenigingen hebben nog evenveel kans voor de pro motie naar de eerste klasse, wat wel blijkt uit de stand: VES 2 4 wedstr. gesp. 4 punten: DES 2 2 wedstr. gesp. 3 punten; Warmond 2 wedstr. gesp. 1 punt. Wanneer Warmond a.s- Dinsdagavond te Delft van DES 2 weet te winnen, staan beide verenigingen dus gelijk met ieder drie punten uit drie wedstrijden. De Za terdag op het Warmond-terrein te spelen wedstrijd zal dan dus de beslissing i ten brengen. Alleen wanneer DES 2 i gen tegen Warmond weet te winnen, wat wij zeker niet verwachten, is het spelen terdam, 52 min. 45 sec., 5 B Brlnkers, Vitesse Den Haag, 54 min. 52,3 sec. De Bodegraafse favoriete op de lange afstand, Rina Pak. volbracht de tocht in de voor een adsplrante zeer mooie tijd van 66 min. 53 sec. van deze laatste wedstrijd niét mèer nodig. Overigens is er nog spanning genoeg, waarbij het nog alle kantên uit kan gaan zelfs een gelijk eindigen van alle drie verenigingen (theoretisch) nog moge lijk is. Het programma luidt dus: Beslissings wedstrijd hoofdklasse: 21 Juli TOPDES (Jautze); Promotie-degradatie eerste klas se: 20 Juli DES 2—Warmond (Snoep); 24 Juli Warmond—DES 2 (Broekstra). Iranian 30 millioen pond bedragen. De overeenkomst tussen Perzië en het con sortium zal een looptijd hebben van veer tig jaar. Perzië ontvangt ruim twee pond (21^ gulden) per ton olie. is dus het resultaat van de missie Teheran. Gedurende de onderhan delingen bevond Roover, adviseur van Amerika inzake oliekwesties, zich, in Teheran. Het consortium, zal om te be ginnen, 375 millioen gulden in de raffi naderij van Abadan beleggen, om deze weer op gang te brengen. Wat de politiek der Perzische regering betreft heeft Per zië de Sowjet-Unie doen weten, dat zij zich het recht voorbehoudt toe te treden regionaal defensieverdrag, .ter handhaving van de Perzische souverei- niteit en onafhankelijkheid, op basis van het Handvest van de VN. In het Perzische antwoord op een. eer der vermelde, Russische protestnota in zake Perzië's toetreden tot het Weste lijke defensie-bondgenootschap, wordt mede verklaard, dat Perzië nooit zal toe treden tot een verdrag, gericht tegen de Russische onafhankelijkheid. De vraag of Moskou hiermede genoegen zal nemen. Ecuador verstevigt band met Nederland K.L.M. maakt in vervolg tussenlanding in Quayaquil Sinds enige maanden heeft Ecuador een gezant bij het Nederlandse Hof, de heer Carlos Morales Chacon, die zich met zijn echtgenote en twee kinderen heeft gevestigd aan de Johan de Wittlaan 12. De gezant heeft verklaard, dat zijn land goede mogelijkheden biedt voor Neder landse emigranten. De export van Ecua dor is belangrijk. Van de in ons land in gevoerde bananen komt 60% uit Ecuador. Er is ook belangstelling voor investerin gen van Nederlands kapitaal. Het land heeft een lening gesloten voor 12 millioen dollar voor de aanleg van wegen in het kustgebied, terwijl het vliegveld van Quayaquil geschikt is gemaakt voor het landen van grote toestellen. De K.L.M. zal in het vervolg in Quayaquil een tus senlanding maken. Bij de eerste vlucht komen een aantal officiële personen uit Ecuador naar Nederl. waar zij Dinsdag zullen arriveren. Onder de gasten bevindt zich ook de Nederlandse consul, de heer J. M. Schotel. Tragedie in Nijmegen Meisje bij Mook aangerand; Zweedse toerist in Amsterdam beroofd 72-jarige caféhou der T. A, Rissenbeek te Nijmegen Zater dagavond een klap gekregen, ten gevolge waarvan hij is overleden. De dader is gearresteerd. Hij had zich tegen mid dernacht in het café-restaurant Groene- woud aan de Groesbeekseweg vervoega en gevraagd of hy enige flessen bier kon meenemen. De heer Rissenbeek eig- naar van het café voldeed aan dit verzoek, maar toen puntje bij paaltje kwam. weigerde de klant te betalen. Er ontstond een woordenwisseling waarby de man dc h$cr Rissenbeek een stomp' tegen de borst gaf. De caféhouder liep daarop naar de telefoon met het kennelijke doel de po litie op te bellen. Toen hij bij de tele foon was. gaf de onbekende hém een klap in de nek. Op dat moment trachtten twee bezoekers van het café tussenbeide te komen, doch de man nam de vlucht. Toen de twee gasten zich omdraaiden, zagen zy de heer R. by de telefoon op de grond liggen. Bij onderzoek bleek dat hij was overleden De oude man Is voorover gevallen en bierbij op een stenen dorpel terechtge komen. Deze val kan ook de dood heb ben veroorzaakt. Verdacht van de mis handeling met dodelijke afloop ls in Nij megen gearresteerd de aanvankelijk ont vluchte 27-jarige W., woonachtig in een noodwoning aan de Driehuizerweg bij de Groesbeekseweg, De recherche meent aanwijzingen tegén hem te hebben, maar de man ontkent. Eveneens in de nacht van Zaterdag op Zondag is op de weg N ij m Venlo onder Mook een 24-jarig meisje uit Amsterdam door een tot nu toe on bekende wielrijder aangerand. Het meis je kwam uit Nijmegen en was op weg r.aar haar vacantievertolijf. De aanrander heeft haar met een mes twee gevaarlijke steken in hals en borst toegebracht. Da man is gevlucht met medeneming van het tasje van het meisje. Het slachtoffer is, na ter plaatse te zijn verbonden, over gebracht naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen Een 27-jarige Zweedse toerist is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Weteringplantsoen te Amsterdam door twee mannen beroofd van 50. Plot seling stonden de onverlaten voor hem. Eén van hen was gekleed in een Neder landse militaire uniform en had een pistool in de hand. „Je geld of je leven", werd de Zweed duidelijk gemaakt en de toerist, in het nauw gedwongen, gaf een bedrag van circa ƒ50 aan zijn belagers, die daarop met haastige spoed in de nacht ver dwenen. De Zweed deed natuurlijk onmiddellijk aangifte op het politiebureau aan hpt Leidseplein, maar kon slechts een vaag signalement geven, omdat het in het Weteringplantsoen erg donker was. Anderhalf uur later werd op het zelf de bureau een 23-jarige Amsterdammer, draaier van beroep, gebracht, dieeen Nederlandse militaire uniform droeg, een startpistool in de zak had en over een bedrag van ongeveer ƒ50 beschikte. De man was in de Johannes Verhulst- straat door een agent aangehouden. op I De draaier ontkent de roofoverval ta nhebben gepleegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4