Beïnvloeden atoomproeven het weer? Van der Valk Boumanweg werd geopend CEFA - LEIDEN CASINO THEATER NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 MAANDAG 19 IUU 1954 ZONDENBOK GEZOCHT Geleerden hebben geen enkele aanwijzing gevonden Het weer heeft zich in 1954 tot nu toe wel overwegend van z'n slechte kant laten zien. Wat ons land betreft hebben we achtereenvolgens kunnen „ge nieten" van een lange, late, koudeperiode, van een uitzonderlijke droogte en laatstelijk van een zomer, die af en toe naar winterjassen en kachels doet verlangen. Dat het uitzonderlijke weer zich overigens niet tot ons land beperkt, is wel gebleken uit de overstromingsramp in Oostenrijk en Duits land, uit de berichten over meer-dan-woestijn-hittè in het centrale deel van de Verenigde Staten en een hittegolf in Rusland. atmosfeer vrijgekomen! Daar komt een A-bom op geen stukken na aar toe. Dr Reichenfelder heeft berekena. aat. zelfs om een locale onweersbui met suc ces te imiteren, met tussenpozen van enkele minuten atoombommen tot ont ploffing gebracht zouden moeten worden. Dat de bom-explosie een zooveel ver nietigender uitwerking heeft als een onweer, komt. doordat de betreffende hoeveelheid energie in zeer korie tijd en in een beperkte omgeving wordt losge maakt. Zou dit met de energie van een flink uit de kluiten gewassen onweers wolk gebeuren, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Zoals gezegd betreft het hier aan nog aar de energie van een plaatselijke bui. Deze is op zichzelf vrijwel te verwaar lozen vergeleken bij de krachten, die op treden bij een werkelijk groot schijnsel als bijvooroeelo ee stormdepressie of bij een i kilometers lang koudefront Op grond van deze beschouwingen kon dr Reichenfelder met zekerheid beweren dat het met de beïnvloeding van het weer door de A-bom wel mee zou vallen. Kettingreacties Toch zal bij velen nog wel de vraag rijzen, of er door de explosie geen ket tingreacties opgewekt kunnen worden, vergelijkbaar met die. waarover ik on langs in mijn artikel over kunstmatige regen schreef. Hier worden wfliswaar geen ijskristallen in de atmosfeer ge bracht. maar hoeveelheden radio-actieve deeltjes, die misschien de wolkvorming Perioden met weer dat sterk van het normale voor de tijd van het jaar af wijkt, zijn minder zeldzaam dan men wellicht vermoedt Ten slotte is het nor male weer niets anders dan een soort gemiddelde van alle voorkomende weer typen. Een gemiddelde heeft nu een maal de eigenschap, dat de extremen wegvallen Afwijkend weer wordt door het grote publiek over het algemeen alleen maar opgemerkt, wanneer het er last van on dervindt. Men zal niet gauw iemand horen mopperen over een zonnige Augustusmaand. zonder onweersbuien. Toch zou dat iets heel ongewoons zijn. want gemiddeld komen er (hier te lande) 16 onweersdagen in Augustus voor. Het uitzonderlijk zachte najaar van 1953 (tegen Kerstmis bloeiden er nog rozen!) heeft dan ook eigenlijk alleen maar in vakkringen sterk de aandacht getrokken Alleen zéér uitzonderlijke gevallen krijgen de volle belangstelling. Zo zijn uit de vijftiende eeuw kronieken be kend over een winter die helemaal uit bleef! Toen was er in April een wijn- Maar als de afwijking naar de ongun stige kant is, dan zoekt iedereen, vak man of leek, naar een verklaring. Voor de vakmensen is het meestal bijzonder moeilijk om een afdoende verklaring voor een „anomalie" te vinden, maar de buitenstaander heeft altijd wel een zon- denbok bij de hand. Toen de eerste vliegtuigen het lucht ruim kozen, werd overal verkondigd, dat ze het weer verknoeiden. Enige jaren later waren de radiogol ven. waarmee men begon te experimen teren, de oorzaak van overmatige re genval. En nu, zoals natuurlijk iedereen weet, zijn het de proeven met atoom explosies, die voor een mislukte zomer- /acantie verantwoordelijk gesteld moeten worden. Meestal onzin In verreweg de meeste gevallen zijn de populaire verklaringen volslagen on zin. De beschuldigingen aan het adres van de radiogolven zijn daarvan een sprekend voorbeeld. Voor de weerkundigen zou het ge makkelijk zijn, als ze al dit 600rt theo rieën maar rechtstreeks naar het terrein van de fabels konden verwijzen. Jam mer genoeg is dat echter niet het gevaL Denk eens aan de vliegtuigen. In de dagen van de eerste moeizame pogingen om het luchtruim te veroveren, wa inderdaad geen sprake van, dat er maar enige invloed op de atmosfeer werd uitgeoefend, die tot een verandering in het weer kon leiden. Maar gedurende de tweede wereldoorlog, by het over vliegen van honderden zware bommen werpers tegelijk, heeft men waarschijn lijk meermalen kunnen waarnemen, dai een aanvankelijk blauwe lucht in korte tyd geheel betrok, met wolken die ont stonden uit de condensatiesporen. Dus toch invloed! Iets dergelijks kan ook ten aanzien van de atoomproeven worden opgemerkt, zelfs in nog sterkere v Atoomexplosie of de zonnestraling door de atmosfeer zouden kunnen beïnvloeden. Bij de atoomproeven in Nevada zyn, in verband met dit probleem, uitvoerige proefnemingen verricht, zowel nabij net ontplofifngscentrum als op grotere stand. Daarbij werd nagegaan, hoeveel stof er zich tengevolge van de ontplof fing, in dc atmosfeer bevond. Op een af stand van enkele honderden kilometers, bleek dit uiterst weinig te zijn. Veel min der bijvoorbeeld dan tengevolge van een zware zandstorm, zoals die in net droge midden der V.S. dikwijls komt. Vergeleken bij de stofhoeveei- heden na een zware vulcanische uitbar sting. was die van een atoom-explosie helemaal te verwaarlozen. (De beruente uitbarsting van de Krakatau in 1883 ver spreidde stof in de atmosfeer rond de g e he 1 e aarde!) Waterstoibom In het voorgaande is steeds sprake ge weest van de A-bom, de „gewone" atoombom. Koe staat het met de invloed van de zoveel sterkere waterstofbom! Bij het beantwoorden van de'o vi zal wat meer voorzichtigheid betracht moeten worden. Het aantal explosies, dat tot nu toe heeft plaats gevonden, gering om een duidelijk beeld var werking te geven. Toch is er voorshands geen reden om aan te nemen, da H-bom zoveel meer invloed zou hebber, dan de A-bom. dat een beïnvloeding het weer op grote schaal moet worden gevreesd. Ook de energiehoeveelhe.d van de waterstofbom is nog gering :r vergelijking tot de atmosferische krach ten. Wel worden de radioactieve deel tjes omhooggestuwd tot veel grotere hoogte en komen zij in gebieden waar enorme windstromingen hun versprei ding over een groot deel van het aard oppervlak denkbaar zouden maken. Of echter de dan optredende concen tratie nog van dien aard zou zijn. dat cr een merkbare, langdurige invioed var zou kunnen uitgaan, wordt nog 6terk be twijfeld. In de hogere lagen var. de at mosfeer. waar het sterke ultraviolet'.» licht van de zon ongehinderd kan inwer ken. bevinden zich altijd radioactiev» deeltjes. Het is twijfelachtig, of eer H-explosie daarin, buiten het ontplof- fingseebied. verandering van betekenis zou kunnen brengen. D. G. Op de Haarlemmerstraat loert het gevaar VOORAL BIJ REGEN IS HET AANTAL SLIPPARTIJEN LEGIO De heer J. van Zijp, Haarlemmerstraat 295, schrijft ons: Het stukje Haarlemmerstraat bij de overdekte zweminrichting is berucht om de vele slippartijen, die zich daar voordoen. De oorzaak behoeven wij niet ver te zoeken want de schuldigen zijn de vier wissels van de tram baan, welke zich op deze plek bevinden. Vooral bij regen vormen deze wissels een voortdurend gevaar in deze smalle straat en de wielrijders, die deze gevaarlijke punten moeten passeren, geraken plotseling aan het slip pen, met al de gevaren van dien. Uitwijken is niet mogelijk, men moet ever de wissels heen. In het raadhuis van Leiderdorp De ongunstige weersomstandigheden hadden tot gevolg, dat de opening van de gereconstrueerde Van der Valk Boumanweg niet met veel cere monieel kon plaats hebbef). Voor velen, die van deze belangrijke gebeur tenis in ons dorpsleven getuigen hadden willen zijn, was dit een grote teleurstelling. renboom het woord. Hij vertolkte de ge voelens van de dankbaar gestemde bewo- Spr. dankte het gemeentebestuur de verschillende tegemoetkomingen Agenda van Leiden Beestenmarkt, half 7: Chr. Reisvereni- ging, excursie naar de verlichte bloe- menvloot door de Amsterdamse grach ten. Hooglandse kerk, -half 8: Avondstilte. Stadsgehoorzaal, half 7: nationaal zang concours Ring Leiden en Omstreken. Wassenaar: landgoed Raaphorst half 11: Zendingsdag Chr. Geref. Kerken. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis Uer natuurwetenschappen. Steenstraat la. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie, tot 19 September 10-4 u. Cs Maan dags gesloten). 36 uur: schaarsneden van Joop Koe- voeta en antiquiteiten uit De SDaanse Pot (tot 23 Juli' Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhuizingstijd (tot 22 Augustus) Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31. tel. 2T313. Dr F. H. von Meyenleldf ïe Leiden beroepen Overgang en eindexamen aan Leidse U.T.S. Voor het eindexamen werktuigbouw kunde slaagden aan de Uitgebreid Tech nische school, uitgaande van Mathesis T. Arendsen, Voorschoten; P J. Baayen. Alphen aan den Rijn; J. H. Bouwhuis Noordwijk-Binnen; J, A. Dorresteyn; Haarlem; H. F. E. M. van Gilse; A- W. M. de Jon-g, Oude Wetering; J. B. Jong kind. Haarlem; W. C. M. v. d. Meer, Roelofarendsveen; W G. M. Mourits. Ze venhoven; G. Overduin. Voorschoten; J. Pronk. Sassenheim; C. Rietman. M. Segij-n. A. G. A. M Sr.ijers. J Verkuyl W. J. Viertelhauzen. Leiderdorp: Weima. Oegstgeest; J. v. d Wetering. Sassenheim. Afgewezen werden caodidaten. Bevorderd van de eerste r.aar tweede klasse: R. den Boon. K. Koop man, Voorburg: W J den Ouden. Wou- brugge: A. Smit. M W. Smit. Voo>-sch6- ten; W Verhoogt, Voorschoten; .T. Bloem Noordwijk-Binnen; M. Brinks. Noord wijk aan Zee; L. Duivesteyn, Voorschot» W. de .Tong, Katwiik aan Zee; N. v. Marei, Wassenaar; P. J. C. v. Rijn, S senheim: H. Smit, A, Chr. Tieleman, Nieuw-Ven nep; G. J. Aal'bersberg, H. C. Breidenbach, Voorschoten; H. M. Dib- bets. Oegstgeest. Bevorderd var.- de eerste naar de tweede klasse: G. J. Diepering. E. J. Paauw. R. Pieters, Warmond: P. Schend- stok Amsterdam; M. v. d. Spek Lisse; W. R. Weidema. Voorschoten; C v. d. Heiden, Sassenheim; C. P A. Peeters Noordwjjkerhou'.; W J. Schoor., B J, Vermin. Noordwijkerhout, J. J. Kaizer. Vijf candidaten doen herexamen, ve tien candidaten werden afgewezen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, deze Leiden. Nu had de opening ten raadhulze plaats. De raadszaal had zich om vier uur reeds gevuld met de voor deze ge legenheid uitgenodigde personen, waar onder wij opmerkten wethouder D. van der Kwaak namens het gemeentebestuur Leiden, de heer G. van der Valk Bouman, oud-burgemeester van Lin- schoten en zoon van wijlen burgemeester Van der Valk Bouman van Leiderdorp, de heer C. Sweris namens de N.V. Ver enigde Touwfabrieken en de steenfabriek Ouderzorg-De Ridder, vertegenwoordi gers van het ingenieursbureau Van Brug gen, Drexhage, Sterkenburg en Bodom, de uitvoerders van het werk, de heren Beerenberg en. Van Wijck, ii De Windt, de heer De Bruin, onteigeningsdeskun- dige, en bewoners van de Van der Valk Boumanweg. Burgemeester K. van Dlepenin- gen, geflankeerd door de beide wet houders, heette de aanwezigen hartelijk welkom, en zeide dat het hem speet, dat deze plechtigheid ten gevolge van de re gen binnenshuis moest plaats hebben. Hierna memoreerde hij de voorgeschie denis van de weg, daarbij zelfs terug gaande tot het jaar 1665, Het verheugde sprdat de reconstruftie van de weg thans voltooid was en de betrokken be- oners een mooie, brede verkeersweg riiker geworden waren. Ook de verbin ding met Leiden is daardoor verbeterd. Zich tot wethouder Van der Kwaak wen dend, sprak.de burgemeester de hoop uit. dat de goede verstandhouding tussen stad en randgemeente bestendigd zal blij ven en dat de gemeente Leiderdorp haac zelfstandigheid zal behouden Betere eenheid Ook voor Leiderdorp ls de verbetering van groot belang, omdat het Zijlkwartier thans dichter bij de kom van het dorp is gebracht en een betere eenheid tussen de drie delen, Zijlkwartier, Kern en Doeswijk, tot stand is gekomen. Spr. dankte tenslotte allen, die aan het ge reedkomen van de weg hebben meege werkt en sprak de wens uit, dat de ver nieuwde weg een bijdrage tot het welzijn van de gemeente zal vormen. Met een langdurig applaus reageerden de aanwezigen op deze uitstekende rede. De heer Van der Valk Bouman wenste B. en VV. van harte geluk met de ver nieuwing van de weg, waaraan hy Uit zijn jeugd nog vele herinneringen be waart, Hy bood mevrouw Van Diepenin- gen een prachtig bouquet anjers aan. De heer Sweris. namens de industrieën spre kende, zeide vele voordelen van dezu hernieuwde en verbrede weg te verwach ten. Het was hem opgevallen, dat de burgemeester zich bijzonder voor de aan leg had geïnteresseerd en zich haast een deskundige had betoond. Voor het ge val. dat burgemeester Van Diepeningen zich verder in die richting wilde bekwa men. overhandigde hy hem namens de industrieën een boekenbon om zich, het zij in de bouwkunde of naar eigen keuze enkele afldere boekwerken aan te schaffen. Namens de bewoners van de Van der Valk Boumanweg voerde de heer J. Pee- Het woord „weer" is er een met di verse betekenissen De officiële, meteo rologische omschrijving ervan luidt: De toestand van de dampkring op paalde plaats en een bepaald ogenblik. Maar in het jargon van de vlieger, die nu eenmaal de meest directe belangstel lende is, heeft het een andere, meer be perkto betekenis. Onder „weer" ver staat hij namelijk alleen „slecht (vlieg) weer". Wanneer een piloot, voor zijl vlucht, op de weerkaart een of andere situatie bekijkt, is zyn vraag dan ook, tien tegen één, of er „weer" i In deze beperkte zin, veroorzaakt de explosie van een A-bom ongetwijfeld weer. Ter plaatse van de explosie staat een geweldige verticale stroming, die aanleiding geeft tot de vorming een stapelwolk, waaruit zware regen valt en waarbij ook onweer kan optre den. Bovendien breidt zich, langs het aard- of zeeoppervlak, een wolkenmassa uit, die eveneens tot neerslag aanleiding geeft en die een „trontaehtig" karakter heeft. Nu is men waarschijnlijk al geneigd om uit te roepen: „Zie je wel!" Maar dan is toch enige voorzichtigheid gebo. den. Dit weer namelijk blijft bepaald beperkt tot de naaste omgeving explosie en er is niet de minste reden om aan te nemen, dat het tot ingrijpen de veranderingen in het algemene weer beeld over een groot deel van het aard oppervlak aanleiding zou kunnen geven. Geen invloed Het spreekt vanzelf, dat de belangstel ling voor de invloed van atoomexplo sies op de atmosfeer zich niet tot de leken beperkt, maar in vakkringen uiterst nauwgezet wordt onderzocht. Nog onlangs heeft een zeer vooraan staand meteoroloog, dr Reichenfelder, directeur van het Amerikaanse „Weather Bureau" en voorzitter van de Meteoro logische Wereld Organisatie, in een in terview met een Amerikaans tijdschrift, als zijn mening te kennen gegeven, dat er z.i. geen sprake van is, dat de A-bom proeven elders ter wereld invloed op het weer zouden kunnen hebben. Dat de buitenstaanders hierover ders denken, vindt zijn oorzaak ii feit, dat men de energie, die door een atoombom wordt opgewekt, overschat Zeker, het is de grootste hoeveelheid energie, die ooit door mensen is vrijge maakt, maar als natuurverschijnsel zinkt ze toch nog in het niet. Van dc waarlijk astronomische hoeveelheden calorieën, die bij onweerverschynselen een rol spelen, kan men enige indruk krijgen door het volgende rekensommetje: Voor het verdampen van 1 gram wa ter (1 kubieke cm) is nodig 587 calorls. Dezelfde hoeveelheid komt vr'J, wan neer 1 gram waterdamp condenseert tot water. Nemen we nu een regendag, vaarop (wat heel gemakkelijk mogelijk Is) over geheel Nederland 1 cm regen valt. Als u het oppervlak van ons icndt af rondt op 40.000 vierkante kilometer, dan is cr dus 400.000 000.000.000 kubieke cen timeter water gevallen en er ts maal dit bedrag aan calorieën Zaterdag en Zondag hebben dan ook weer vele berijders Van een rijwiel, brom fiets of motor, de gevaren van deze wis sels ondervonden. Als bewoner van dit stukje straat zal ik enige ongelukken be schrijven van de tientallen, die plaats hadden tussen Zaterdagmorgen en Zon dagmiddag. 1. Bromfletsberijder slipt, slaat over de kop, maar komt verder met de schrik vrij. Alleen bromfiets beschadigd. 2. Meisje met fiets slipt, Auto kan nog net voor het op de grond liggende meisje stoppen. 3. Fietser slipt, slaat met het hoofd tegen de stoeprand, maar kan weer verder rijden. 4. Bromfietser slipt. Het slachtoffer bloedt uit vele wonden aan armen en han den. maar kan. na door bewoner van de Haarlemmerstraat te zijn verbonden, naar huis terugkeren. 5. Heer met jongetje achter op zijn fiets slipt en blijft gewond op de grond liggen. Wordt door een bewoner van da Haarlemmerstraat met auto weggebracht. 6. Bromfiets slipt. Berijder blijft, aan 't hoofd bloedend, liggen. Kan na door de Eerste Hulpdienst te zijn verbonden, naar huis worden gebracht. 7. Dame met fiets slipt. Berijdster heeft een wond aan de knie, maar kan haar weg vervolgen. Is het niet de hoogste tijd, dat er aan deze onhoudbare toestand iets wordt ge daan? Is het nog langer verantwoord, om in deze nauwe straat, met haar drukke verkeer, 'n tramtrein met twee aanhang wagens te laten parkeren en te wisselen of het een spoorwegemplacement is? Iedereen weet. welke onhoudbare ver- keerstoestanden er steeds op dit stukje Haarlemmerstraat heersen. Regelmatig vindt er op dit stuk een verkeersopstop ping plaats van trams en auto's, die alleen uitweg kunnen vinden, wannee door de politie regelend wordt opgetre den. Maar wanneer deze onmisbare hulp niet bij de hand is. dan is Leiden in last. Men wil voor elkaar niet wijken en het schelden en toeteren is dan niet van de lucht. Talloze keren worden de voetgan gers op het trottoir in gevaar gebracht door auto's, die door de plotseling schuin de straat overstekende tram geen andere uitweg meer zien, dan maar het trottoir p te rijden. Wanneer het niet mogelijk is de tram Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: J. C. Riemersma cn M. H Schaper. GEBOREN: Ary D. zn. v. A. de Regt en S. M. van Herk; Johanna J. dr. v. P Lems en J. J. Rutgers; Lena J. dr. v. C. J. Kuijt en C. Houwaart; Geertruida M. dr. v. A. J. Verhoog en P. S. Lagerberg; Johanna M. dr v. L. H. Witteman ei H Hoogenboom; Eva dr v. D. Kruit e G. E. Haverkamp; Cornelia G, zn v. J. A. Kempen en C. M. T. Meijers; Johan- A. M. zn van A. P. J. v. d. Weijden en A. C. M. v. d. Heiligenberg; Rudl zn v. J J. Dubbelaar en A. van Rhee; Jan Th zn v. J. T. Verbree en H. L. Meijer; Cor nelia J. M. dr v. J. L. Witsenburg en C. J T. Vintges. OVERLEDEN: S. Linschoten. man. 79 jaar; J. J. M. v. d. Linden, wed. van Van ds Putten, 94 Jaar; G. Bergman, man, 78 jaar. laat; uit de Haarlemmerstraat te w«tu, lacnj ten er dan naar streven, om het eindpunt verleggen anar b.v. de Hooigracht ofj e Kaasmarkt. De toestand. loal, die nu F, H. von Meyenleldt te Amersfoort. i, schreeuwt om een oplossing. voorheen be Noordwijk-Binnen Gercf. Kerk van Leiden is be- "b.v. de Hooigracht ofj™®"1 1» vacature ds J. Plomp dr Gevestigde en vertrokken personen In de week van 12 tot en met 17 Juli In Leiden vestigden zich: B F Bohré. adj insp ryksbel, Boer- haavelaan 9; A Bovenga en fam. horloge maker, St Jorissteeg 9; Gatot Rahardjo, Rijnsb.weg 144; J F Geertsema, leerl. kraamverpl. Rijnsb.weg 10; W Haver kamp, stoker, Langebrug 12; S P Heshu- sius, opperman, Langebrug 12; 1 Jagel. serveerster. Herenstr 50; C G A Jansen fam, employé BPM. Zoeterw Singel 39; J Jansen Venneboer, kok II KM. Noordeinde 2a; M. Kapteijn. Rapenburg 57; M Klaassen, dienstbode. Plantsoen 63; J G De ViUiers—Klomp. Rijnsg.weg 140; M E L Kraaijvanger, Fagelstr 17; M M PattiaponKroon en fam. Kooipark 1; D J P N v d Minne. Oude Vest 53; H J KokeMoeken, lerares. Lorentzkade 75; M T P v Opbergen, manufacturier, Su- matrastr 100a; E Pees, R en Schiekade J L J v Velzenv d Poel, Stadhou- derslaan 28; H v d Riet en fam. vormer, Dijkstr 22; W Smit. militair. Oranjegrt 41; P H van Til. automonteur, Lopsen- straat 22; J Witteveen. electr lasser. Looierstr 68; H van Wijk, Pietersk Choor- steeg 32a. Uit Leiden vertrokken: L Allart, L v Deijsselslr 32. Ede Gld. Apeldoomseweg; A C Barentsen. Rijnsb.weg 18. Nijmegen. W Pyrmontsingel 81; A B T Bloemen, Noordeinde 50, Ootmarsum, Kerkplein 175; P S Blom en fam. St Buysingstr 14, 's-Gravenhage, L v Poot 296; S Boelee, Lammenschansweg 179. Soest. Soesterb- straat 125; H de Boer, Haven 7a, 's-Gra venhage, Hellendoornstr 13; T de Boer, Raamstg 51, 's-Gravenhage, Doorniksestr 30; J M Borst, Rijnsb.weg 164, Alkemade. Poeldijk 1; A C Claasen. Noordeinde 2a. Den Helder, Buitenhaven 5; R J Kroon De Does. Trompstraat 52. Rotterdam, Essenburgsingel 142 b; G W T Empel. Hoefstr 46a. Nijmegen. Lelie straat 1; H Fock, Morsweg 66, Rotterdam Breitnerstr 89 e; W Eggermont—Gulde- mond. Lombokstr 25. 's-Gravenhage. da Costastr 135 a: II W ter Haar en fam. aan boord. Diepenveen. D 30: M C Harinck, Rijnsb.weg 90. 's-Heer-Abts- kerke, Langcweg 1; H S Heslinga, Nwe Rijn 64 a, Leeuwarden. Spanj.laan 137; H A F Kampert. Suringarstr 30. Leider dorp. Zijllaan 6; R K;crs. Hooigrt 38, Wassenaar L Kerkdam 25; H N Kunze. L Rijndijk 6 b. Haren. Gr Stationsweg 7; H J Lammerts v BuerenKuijven- hoven en fam. Nw Rijn 75. 's-Graven- oage. Joubertstr 108; F N Meyer. O Vest 53. 's-Gravenhage. 2e Schuytstr 151; W F Meijjers en fam. Kersenstr 12, Lisse, Prlnsessenstr 66; O de Muinck Keizer. Zoeterw Singel 101. 's-Gravenhage. Lijs- teibesstr 165; OLM Munk, Groenhove- straat 6. Dordrecht, Vrieseweg 52; C v Nlcuwenhoven en fam. Kanaalstr 53, Apeldoorn, B Zweerslaan 10; H J Over duin en fam. Hogewoerd 150 a. Katwijk. Anjcrstr 3 c; A R Peperkamp. Hasebroek- straat 8. Den Helder. Buitenhaven 5; M E W Roling. Noordeinde 50, Leeuwarden. Bildtsestr 79; J A Roskam, Breestr 34, Velsen, De Noorstr 142; J v Rijn. Rijn kade 5. Canada; C J Scheepstra, Hooigrt 13/27, Gilze ca. Kerkstr 20; L H Schen- ken.berg v Mierop, J v Goyenkade 1, Verenigde Staten v Noord Amerika; J A Schrijver, Groenhazengrt 12, Zaandam, S Claessenstr 33; M Spijker, Bakh Roze- boomstr 17. Maassluis. Wip 3; T M G Teeuwen, Noordeinde 50. Tegelen, Bos- kampstr 1; J C Verheijen en fam. L Zandstr 6 a. Rotterdam, Amethiststr 26 b; Wed J P v WijckVisbach, Boisotkade 5, Zeist Park Rodisciem 90; R Drewes Visser, Rijnsfo.weg 10, Groningen. Blee- kerstr 9 a; J A I Westerkamp. Rynsh.weg 10. Vlaardiogen, Hofsingel A 531 J M Wiegman. Noordeinde 50. Almelo. Sluis- kade NZ 100; J A M Winters. Hooigrt 13/27, Gilze ca, Kerkstr 20; H W Zeegers. Noordeinde 2 a. Der> Helder. Polderweg 56; G D Zohner, Maredijk 34 a. Zutphen, Burgerdijk Meesterweg 41; D Zwikker en fam, Kernstr 25 a, Arnhem, Alexander- straat 126; W van Zijl en fam. Veiling kade 48, Rotterdam, Bahreinstr 37 b. Advertentiej de humoristische film EEN NAN in een WIT PAK Toegang ALLE leeftijden bij de onteigening van een gedeelte t de gronden. De heer G. de Bruin, die met alle bewoners had onderhandeld ter zake van de onteigeningskwesties, roem de de burgerzin van de bewoners. In vele plaatsen had hü hetzelfde werk gedaan, maar zoveel gemeenschapszin als in Lei derdorp had hü nog nergens ontmoet. De laatste spreker was aannemer Bee renberg, die eveneens woorden van dank tot B. en W, sprak, vooral voor de wüze, waarop zü hem het werk hadden verge makkelijkt. Burgemeester Van Diepenin gen dankte alle sprekers voor hun vrien delijke woorden. Zoals gewoonlijk toon de de gemeente zich weer een uitsteken de gastvrouw, waaraan mevrouw Van Diepeningen het hare -büdroeg. Ongevallen wegens gladde straten In de loop van Zaterdagavond zijn twee wielrijders het slachtoffer geworden van het slipgevaar, dat de gladde wegen voor het verkeer opleverden. De 17-jarige W. H. kwam op de afrit van de Blauwpoorts- brug ten val. toen hü in de tramrails raakte. Hij kwam er af met een wond boven het oog en een lichte hersenschud- De 45-jarlge J. S. kwam op dezelfde wijze te vallen in de Haarlemmerstraat voor de Overdekte. Hü brak zün recht er- enkel en rechter-scheenbeen. Met een particuliere auto ls het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Jongetje viel van stoep van Minorva De zevenjarige P. van E. is Zondag avond omstreeks zeven uur al spelende van de stoep van Minerva gevallen. Het ventje moest met een lichte hersenschud ding naar buis worden vervoer»1 Afvalwaterzuivering Verschenen ls het rapport van de com missie afvalwaterzuivering Rijnland. Het rapport zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in het begin van Augustus In de verenigde vergadering van RünOand worden behandeld. Statentocht 1954 Uit Lelden zijn vanmorgen 15 deeln»- mert gestart voor de Statentocht 1954, ge organiseerd door Dordrecht ter herden king van de eerste vrije Statenvergade ring in 1572. Van 5 tot ongeveer 1 uur was het bij het V.V.V-gebouwtje aan de Steenstraat een komen en gaan. In totaal passeerden 160 deelnemers de contrfil*. Sommigen van hen waren al om 4 uur uit Brabant gestart. Tegenvaller Door het wel bijzonder ongunstige weer heeft de collecte van de Leidse buiten school slechts 820 opgebracht. Ontsnapte Hagenaar bij vriend opgespoord De 35-jarige. Hagenaar J. A. G., die zo als wij meldden in Den Haag aan zijn be wakers is ontvlucht, nadat hü een bezoek aan zijn zieke vader had gebracht, is gis termorgen door de Haagse recherche in de woning van een vriend gearresteerd. Morgen zal hij op transport naar Norg worden gesteld. Géén doorgeknipt lint, géén optocht met W.W, voorop maar toch had de heropening van de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp veel feestelijks. De heer G. van der Valk Bouman overhandigde mevrouw Van Diepeningen een bouquet anjers, en wenste haar en haar man hartelijk geluk. Foto N. van der Horst Geslaagd handwerkexamen Voor de »cte handwerken slaagden in Den Haag de volgende dames van de Leidse Chr. kweekschool: D Kaashoek. Boskoop. A de Niet. Leiden, W Oppelaar, Haztrswoude. M A Reycrse. Leiderdorp. W Sandberg. Leiden. G Schut, Leiden, W Velthuizen, Boskoop, A J E Verleur. Lisse. Diploma in de tas Aan de huishoudschool Laan van Meerdervoort Den Haag zijn geslaagd voor 't diploma huishoudkundige voor in richtingen: M van der Kaadcn te Lei den. voor het diploma huishoudkundige de dames D Haasnoot te Katwijk aan Zee »met lof), M. N. Overwater te Lei den (met lof) en I. Lewin te Oegsgeest. De Kerk in de Sowjet-Unie IV-slot) Prediking maakt ook nu vele bekeerlingen Na het dorre skelet uit de Tsarentijd een hernieuwde Kerk (Van een bijzondere medewerker) DE TWEEDE WERELDOORLOG heeft op de Russische Kerk een grote invloed ten goede gehad. Zowel de Sowjetleiders als het volk begon nen hoe langer hoe meer in te zien, dat de Kerk en het geloof in God niet, zoals zij eerst algemeen gedacht hadden, een ding van korte duur zou zijn. Men begreep, dat een soort van compromis noodzakelijk was en dit is dan ook ten slotte tot stand gekomen. De priesters kregen daarbij nu voor het eerst kiesrecht en eveneens recht op dezelfde voordelen als de Sowjet- arbeiders. Maar geestelijk blijft de Kerk onafhankelijk van de staat. Dit is ook het tydstip. waarop de Sow- jet-regering het geraden achtte, de be ruchte ..Sajóes Bisbózjnik" (Godlozen- vereniging» op te heffen. In 1945 stierf de patriarch Sergius en in zijn plaats werd de metropoliet Alexej benoemd, een man. die tydens de oorlog hoge onderscheidin- van de regering had ontvangen voor trouw en moed. Bij deze gelegenheid werd er door G. G. Karpif, die aan het hoofd stond van het Staatsbureau, dat de kerkelijke zaken moest behartigen, aan herinnerd, welke een belangrüke rol do Russisch-Orthodoxe Kerk in vroeger ty- den in de Russische geschiedenis gespeeld had. wanneer het vaderland in nood was en dat de Russische nationale taal in kerken en kloosters geboren werd. Welk een ommekeer der geesten blükt uit deze toespraak. In 1946 waren in Moskou al 70 kerkgebouwen teruggege ven en terreinen voor 62 nieuwe kerkge bouwen in verschillende delen van de unie toegewezen. Aan het einde van dat jaar waren er in Rusland 22.000 ortho doxe kerken en 90 kloósters opengesteld, terwijl in 1945 reeds ongeveer de helft der kerkelijke goederen aan de Kerk was teruggegeven. De theologische academie in Moskou werd weer geopend, alsmede tal van se minaries. In 1942 berichtte „De Waag schaal" van prof. Miskotte, dat de preek weer een belangrijke plaats in de kerk diensten inneemt. De kerken zijn over vol met mensen van allerlei leeftijden, zelfs kinderen, terwül ook leerlingen van de militaire scholen de .diensten bywo- nen. Het aantal dopelingen van kinderen en volwassenen is zeer groot. Heel dikwijls moet in groepen van 50 personen gedoopt worden en verschil lende keren per dag. Ook worden er weer veel huwelijken en begrafenissen kerkelyk geleid. Tot zover „De Waag- Herleving Dit alles wyst niet alleen op een herleving van de oude Kerk, maar ook de gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de prediking der Kerk tal rijke bekeerlingen maakt onder men sen, die niet tot de Kerk behoorden. Door heel de kerkgeschiedenis zijn deze tekenen altijd gehouden voor een bewijs, dat de Kerk werkelijk leeft en er bestaat geen enkele reden om thans niet dezelfde conclusie te trekken ten opzichte van de Rus sische Kerk van heden. Zo zien wij dan. dat tegenover het dorre skelet van de Russische Kerk uit d» Tsarentyd, thans het levende lichaam van een hernieuwde Kerk staat, die Zon dag op Zondag gevuld is met heilbege rige mensen, waaronder niet alleen oude ren. maar zelfs ook vele jongeren, een Kerk. waarin niet alleen in tegenstel ling met de Tsaristische, de Bijbelse pre diking in eer is hersteld, maar die ook haar ware Christelüke roeping verstaat, voor alle mensen zonder onderscheid in het openbaar te bidden, ook zelfs voor de Westerse kerken, zoals blykt uit de woorden van het gebed, waarmede elke Zondag de kerkelijke dienst eindigt en waarmede ook ik thans deze artikelen besluit; „Nog bidden wü U, gedenk Heer Uw heilige, katholieke en aposto lische Kerk, die reikt van de grens palen der aarde tot aan derzelver grenspalen. Breng haar tot vrede, die Gij U verworven hebt door het dierbaar bloed van Christus. Doe op houden de verscheurdheid der ker ken en geef ons met énen monde en met één hart te verheerlijken en te bezingen Uw nooit volprezen en glorierijke Naam, de Naam des Va ders cn des Zoons en des Heiligen Geestes, nu en steeds en in der eeuwen eeuwigheid, Amen". (Nr 1 in de N.L.C. van 12 Juli, nr 2 (n hef nummer van 14 Juli. nr 3 in het num- »»an 15 Juli, nr 4 in het nummer 16 Juli).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3