Eenzijdig verbroken samenwerking KERK on SCHOOL BICAlPMiSI Delft wil een T.H.-gebouw kopen voor f500.000 De stem van 't bloed IPuzzle __l 2 MAANDAG 19 JULI 1954 FjE VERBREKING van de gereglementeerde samenwerking, zoals die tussen de drie vakcentralen sinds 1945 bestond, is een nieuw bewijs van de nerveuze stemming, welke in socialistische kringen in ons land heerst. Deze opzegging is in een brede verklaring door een besturenvergade- ring van het N.V.V. geproclameerd, waarbij zich het merkwaardige feit voordeed, dat deze verklaring gepubliceerd werd, terwijl op het bureau van de Raad van Vakcentralen en evenmin bij de beide andere partners in deze raad iets van de opzegging bekend was. Leek het dus een beetje op een verrassend gebaar, wie enigszins meer met de vakbeweging in aanraking komt, wist, dat er iets broeide. De vraag was alleen: wanneer en hoe zal het loskomen? Het voordeel van deze verklaring van het N.V.V. is, dat ze iets duidelijker aangeeft, dat de zenuwachtigheid in socialistische kringen feitelijk haar oorsprong vindt in het plotseling doorbreken van het inzicht, dat een berekening, welke men sinds de bevrijding had opgezet, een mis rekening bleek te zijn. Het mandement van de R.K. bisschoppen heeft dit aan de socialistische leiders geopenbaard en zij wekken de indruk, thans door een zeer hoog spel alsnog hun verwachting tot werkelijkheid te willen maken. \V/iE DE TEKST van de N.V.V.-verklaring en de radiospeech van de heer Oosterhuis, de N.V.V.-voorzitter, doorleest, wordt getroffen door de teleurgestelde verwachting, die er uit spreekt. Daar is allereerst het beroep, dat gedaan wordt op de bezettingstijd. Indertijd de P.v.d.A. in zijn kadervergadering en nu weer het N.V.V. in zijn verklaring en de heer Oosterhuis in zijn radiorede wekken de voor stelling, als zou de eenheid in het verzet tegen de Duitsers mede geleid hebben tot de nagenoeg algemene opvatting, dat er na de oorlog ook een- heid zou moeten zijn, die in de politiek zou resulteren in de P.v.d.A. en in het sociale leven in het N.V.V. DE VRAAG MAG gesteld worden: waaraan is die verwachting ontleend? Nemen wij het terrein van de vakbeweging, dat door het eenzijdig op treden van het N.V,V. thans in discussie is, dan moet het ook de huidige N.V.V.-leiders toch bekend zijn, dat drie achtereenvolgende voorstellen van de heer Kupers in het ondergronds overleg zijn afgewezen. Het eerste was: zonder meer een eenheidsorganisatie. Het tweede: een eenheidsorganisatie voor de vakbelangen, en daaronder „bezinningsorganisaties" voor wat men van N.V.V.-zijde noemde „culturele aangelegenheden". Het derde was een federatie van drie vakcentralen waarbij het federatiebestuur de beslissende instantie zou zijn. Maar eerst een Raad van Vakcentralen kon de instem ming vinden. Wij zwijgen er thans over. dat bijv. het C.N.V. ondergronds volledig heeft voortgeleefd, terwijl de N.V.V.-bestuurders zeker in de eerste tijd op hun post bleven, zolang ze niet ontslagen werden en dat er een aantal is geweest dat als commissaris van de heer Woudenberg de Christelijke bonden heeft geliquideerd. We zwijgen over andere dingen die toen zeer pijnlijk waren voor de mannen van de Christelijke vakbeweging. Maar êèn ding is zeker: juist de geschiedenis van de bezettingstijd heeft de waarde van een principiële grondslag voor een vakbeweging bewezen. Het C.N.V. heeft bewilligd in een Raad van Vakcentralen, omdat hef de vrijheid erkent, dat anderen anders dachten, ook over de inrichting van een vakbeweging, en omdat het altijd een voorstander geweest is van sa menwerking, ook met andere organisaties. DE TOETREDING tot de Raad van Vakcentralen handhaafde de prin cipiële zelfstandigheid. Dat houdt natuurlijk ook in de vrijheid van propaganda. Een moeilijkheid was, dat het N.V.V. wel de facto, d.w.z. als feit de beide andere vakcentralen erkende, maar niet de jure, als recht. Het bleef - pretenderen de algemene vakcentrale te zijn, waarin alle arbeiders zich feitelijk behoorden te organiserèn. En het voerde Zijn propaganda ook in die geest. Feitelijk heeft het.N.V.V. daarmee van het begin af de bijl gelegd aan de wortel der samenwerking in de Raad van Vakcentralen. Want het is begrijpelijk, dat de andere vakcentralen zich de vrijheid van propaganda bleven voorbehouden. Merkwaardig is daarom wel, dat het N.V.V. thans zijn uittreden mo tiveert met „de strijd om gewetensvrijheid en de vrijheid van organisatie". Die bestaat juist in ons land door het feit, dat de arbeider vrij 18 te kiezen in welke organisatie hij wil treden. Die vrijheid bestaat in wezen niet in landen, op sommige waarvan het N.V-V. zich thans beroept, waar alleen vrijheid is om toe te treden tot een eenheidsorganisatie. Wij begrijpen niet waarom de heer Ruppert bijv. blijk geeft van „een verregaand gebrek aan eerbied voor het N.V.V." (over deze uitdrukking zou op zichzelf het een en ander te zeggen zijn) en „een waarlijk ontstel lend gebrek aan democratische gezindheid", als hij zegt, sterke (zelfs nog sterkere dan de R.K. bisschoppen) argumenten te hebben, om de arbeiders af te raden, lid te worden van het N.V.V. Heeft men alleen democratische gezindheid, als men de arbeiders aanraaadt, lid te worden van het N.V.V. En heeft men die ook, als men de christelijke arbeiders ontraadt, lid te worden van het C.N.V. HIER BLIJKT juist weer het bezwaar, dat de heer Ruppert op 30 Juni in zijn openingsrede noemde: de echt humanistische, zelfgenoegzame zelfvoldaanheid, dat alles wat men van socialistische zijde doet goed is, wat de anderen doen is verkeerd. Wie altijd zo hebben wij het bezwaar van de heer Ruppert verstaan wordt voorgehouden in krant en vakbeweging: alleen wij hebben alles goed gedaan, doen alles goed en zullen alles goed doen, loopt tenslotte gevaar voor zijn geestelijk leven. Het begrip van zonde en schuld wordt totaal weggenomen. Dat is „in strijd met de christelijke be ginselen en de Christelijke geest". Dat „bevordert toenemende onkerke lijkheid en godsdienstloosheid en brengt verzwakking van de zedelijke normen". Het N.V.V. zegt in zijn verklaring: wij hebben daaraan geen schuld. Dat is nu juist een typische uiting van deze geest. DAT LEDEN van N.V.V.-organisaties „het risico lopén van medeverant woordelijkheid voor besluiten, welke zij krachtens hun geweten kun nen noch mogen aanvaarden", is overigens juist dezer dagen nog gebleken. Het Grafisch Orgaan vestigde er de aandacht op. dat de Alg. Grafische Be- drijfsbond jaarlijks een functionarissendag belegt waar de afdelingsbe stuurders met hun vrouwen komen. Die dag wordt met sport en spel door gebracht. Maar hij wordt op Zondag gehouden. Van bevordering der gods dienstigheid gesprokenVoor de afdelingsbestuurders, die daar bezwaai tegen hebben, wordt dan een aparte bijeenkomst belegd op eên Zaterdag. Van eenheid gesprokenEn het hoofdbestuur van de A.N.G.B. voert dit feit nu juist aan als bewijs dat er in deze organisatie voor belijdende Christenen plaats is. Maar die Christenen zijn evengoed verantwoordelijk voor de fuif-Zon dag, die door hun organisatie is belegd. TNTUSSEN. HET FEIT ligt er, dat het N.V.V. de samenwerking in de A Raad van Vakcentralen verbroken heeft. Terecht stelt het C.N.V.-bestuur in een korte verklaring, die men in ons blad van heden kan lezen, vast, dat de verantwoordelijkheid daarvoor bij het N.V.V. ligt. Maar men neme deze zaak ook weer niet al te tragisch. Het N.V.V. heeft de gereglementeerde samenwerking in de Raad van Vakcentralen verbroken. Het zegt in zijn verklaring echter nadrukkelijk, dat de samen werking in de Stichting van de Arbeid bijv. gehandhaafd blijft. Ook de bedrijfsunies worden verbroken. Dat heeft wellicht zijn nut, doordat de unieband, die hier en daar wel wat al te sterk werd aangetrok ken een feit, waartegen meermalen leden van het C.N.V. bezwaar had den is geslaakt. Maar voor allerlei acties zal ongetwijfeld de samenwer king doorgaan. Wellicht, dat op deze wijze er nog uit dit dóór het N.V.V. gestichte kwaad want de samenwerking in de Raad van Vakventralen heeft voor de ontwikkeling van land en volk na de oorlog ongetwijfeld goede vruchten gehad op den duur weer een zuiverder vorm van samenwerking zich ontwikkelt dan die, welke wij in de allerlaatste tijd gekend hebben. Uit de botsing der meningen ontspringt de waarheid, zegt de vertaling van een Frans spreekwoord. We hopen, dat iets in deze geest ook uit deze botsing voortkomt. Spelende jongen door wurging omgekomen De 11-jarige W J S uit Amsterdam is Zaterdagavond op tragische wijze om het leven gekomen. De jongen speelde in zijn eentje op de zolder van de ouderlijke woning. Waarschijnlijk heeft hij getracht een touw dat van een balk omlaag hing waarvan het ene uiteinde in een lus gestrikt was. los te maken. Vermoedelijk heeft hij daarbij een trapje gebruikt, dat omgevallen is, zodat de jongen met het hoofd door de lus schoot. Toen een zusje kwartier later op zolder kwam, vond zij het stoffelijk overschot van de jongen, die door verhanging om het levën was gekomen. pred. vijftig jaar in ambt pred. vijtig jaar in ambt Op 24 Juli herdenkt ds J. Beijerman. emeritus-predikant van de Remonstrant se Broederschap, de dag waarop hij vijf tig jaar geleden het predikambt heeft De jubilaris werd in 1879 geboren en werd in 1904 te Meppel predikant. Al daar is hij werkzaam geweest tot 1930, toen hem eervol ontslag werd verleend met het oog op zijn benoeming tot alge meen secretaris van het Groene Kruis en van het Centraal Bureau te Utrecht. Op 1 Sept. 1942 ontving hij eervol ont slag en vestigde zich te Epe. Ds Beijer man vervult nog steeds spreekbeurten. Ds J. den Hartog overleden Te Apeldoorn is in de ouderdom van 76 jaar overleden ds J. den Hartog. eme ritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd in 1878 geboren. In 1913 candddaat in Utrecht om 12 Juli te Druten in het predikambt te worden be vestigd. In 1920 verkreeg hij eervol ont slag met bevoegdheid van emeritus in verband met zijn benoeming tot school opziener te Rotterdam. In 1924 werd hij inspecteur in de inspectie Tiel en in 1930 in die te Apeldoorn waar hij 1 Sep tember 1943 met pensioen ging. Notarieel Examen DEN HAAG. 16 Juli Geslaagd voor notarieel examen; C Reljnierse, Den Haag (2e ged.); L H M Schoenmackers. R'dam (le ged.); S de Boer. Bolsward,(2e ged.). Academische Examens ROTTERDAM (Klin. H.O.). 16 Juli Ge slaagd voor semi-arts: T Bottema. Klundert; N G M Masson. R'dam; FLJ Sondermeyer. Schiedam; A M Kostense. Kruinlnge en J J Staal. Groningen. J. D. Fast buitengewoon hoogleraar te Delft Tot buitengewoon hoogleraar aan de onlangs aan de Technische Hogeschool te Delft opgerichte afdeling voor oplei ding tot metaalkundig ingenieur is be noemd J. D_ Fast, hoofdchemicus aan het Philips Natuurkundig Laboratorium Eindhoven. De nieuwe hoogleraar, die in 1905 in Den Haag geboren is. is sedert 1923 in dienst van Philips, waar hij zich in het bijzonder toelegde op de bestude ring van de metalen der titaangroep. Nederlands M.O.B. IN VOGELVLUCHT Minister Cals heeft in Gorinchem de vleugelstreekschool voor buitengewoon lager onderwijs geopend, waarin zowel het openbaar als het christelijk B.L.O. zijn ondergebracht. Naar uit vragen van mevr. Wijs mullerMeyer in de A'damse raad blijkt hebben B. en W. van deze stad het plan invoering van de schooltandbeel- kunde afgewezen. Prof. dr C. F. A. van Dam, hoog leraar in de Spaanse taal en letterkunde te Utrecht en hoogleraar-directeur van het Spaans Instituut der universiteit is benoemd tot corresponderend lid van het Instituto Historico et Geografico del Uruguey te Montevideo. (Advertentie) Zeurende maag? Word geen maaglijder. Neern^~ Voorstel van B. en W. Er moet een schakelstation gebouwd worden De gemeente Delft heeft zeer binnen kort het terrein nodig, waarop zich thans het laboratorium voor microbio logie der Technische Hogeschool bevindt. Op dit terrein, dat gelegen is naast de electriciteitsbedïrijveii, zal een- schakel station moeten, worden gebouwd, zoals wij reeds gedeeltelijk hebben gemeld, terwijl voorts een ceel van het terrein in de toekomst zal moeten worden be nut voor de bouw var. een nieuw kan toor voor de gemeentebedrijven. Reeds was van de zijde van het ge meentebestuur meegedeeld dat een hoge prijs zal moeten worden betaald, thans blijkt uit het het voorste! van "B. en W. aan de raad om tot aankoop van terrein en opstallen van de staat der Nederlan- Verzoek van K.N.A.C. aan ministjer:,. ,Geei ons eenvoudige regels voor weggebruikers" Voorschriften moeten ook gemakkelijker veranderd kunnen worden De KNAC heeft in een uitvoerige brief aan de minister van Verkeer en Water staat een verandering van de opzet van de verkeerswetgeving bepleit. De tweeledige verkeerswetgeving (we genverkeerswet en -reglement) die op 1 Januari 1951 is ingevoerd, heeft naar het gévöelen van de KNAC in de practijk minder bevredigend gewerkt. De voor delen bleken niet zo groot als men had verwacht, terwijl anderzijds is gebleken dat minder goed kan worden voldaan aan een snelle aanpassing van de wet geving aan de verkeerspractijk. De KNAC stelt de minister daarom voor, terug te keren tot een drie-eenheid, waarbij dan aan wet en reglement een wegenverkeersbeschikking wordt toege voegd. In deze beschikking zouden de aan veel verandering on lerhevige tech nische eisen, die thans niet minder dan de helft van het reglement beslaan, die nen te worden opgenomen, zodat nood zakelijke veranderingen door fen mi nisterieel besluit snel kunnen worden aangebracht. Hetzelfde geldt naar de mening van de KNAC ten aanzien van een groot gedeelte van de bepalingen over kenteken- en rijbewijzen. Ook de wet zou vereenvoudigd kun nen worden en meer in overeenstemming worden gebracht met haar karakter als raamwet. De KNAC zegt tenslotte, dat door de uiteenlopende eisen van juridische, re dactionele en administratieve aard, de verkeerswetgeving voor het overgrote deel van de weggebruikers onduidelijk, moeilijk leesbaar en dus minder bruik baar is geworden. Er doet zich een steeds groter behoefte gevoelen aan een of meer populaire en bevattelijke wegcode(s) In niet wettelijke taaL De KNAC acht de uitgave van een door de overheid goed gekeurde wegcode, zoals Engeland die den .te besluiten, dat de prijs 500.000 zal bedragen. Het college stelt de raad voor een creddet tot dit bedrag te Lenen In de voorwaarden zal o.m. de bepa ling worden opgenomen, dat het- labo- sanatorium bij de T.H. in gebruik blijft i totdat het nieuwe laboratorium voorj microbiologie gereed is. echter tot uiter-1 lijk 31 December 1956. Mocht na die da- turn het nieuwe laboratorium nog niet i klaar zijn, dan zal de staat aan de ge- meente Delft voor het gebruik van het J huidige gebouw een huur van per maand moeten betalen. Op het Westelijk gedeelte van het te kopen terrein zal de gemeente met de bouw van het schakelstation een aan vang kunnen maken, zodra de koop is gesloten. Duitse grensboer in Venlo vrijgesproken De Duitse grensboer J. S. te Hulm is door het Venlose kantongerecht vrij gesproken van het feit. dat hij op 1 April van dit jaar wederrechtelijk een stuk grond te Siebengewald zou hebben be treden en de landbouwer J. Kersten zou hebben aangemaand het perceel land U verlaten. Het betrof hier grond, die krachtens het besluit op het vijandelijk vermogen na de oorlog aan 'de Nederlandse staat vervallen werd verklaard en die door het Ned. Beheersinstituut aan de gemeen te Bergen is verkocht. De gemeente ver pachtte de grond aan zes landbouwers. Inmiddels W3S Sch. bij de Raad voor Rechtsherstel in beroep gegaan, die be sliste dat de gronden hem moesten wor den teruggegeven en de gesloten koop overeenkomsten tussen het N.B.I ei gemeente Bergen nietig verklaarde. (Advertentie) LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in fiOseconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaine. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmtddel van t. 1.S5 bespaart U veel ellende. mill!in n i hi i Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk igenomcn: naar Doorn (2e pred. pi.) A de Zeeuw te Broek op Langendijk; naar Oosthem G Kaastra te Sexbierum. Geref. Kerken n te Leiden (vac. J Plomp) F H von Meijenfeldt te Amers foort. Bedankt: voor Buitenpost J van Wijngaarden te Aalten; voor Krommenie cand H D Bakker te Velsen. Chr. Geref. Kerken pen: te Hamilton (Ontario, Canada. Chr. Ref. Church) M Vlietstra te Eemdijk. Tweetal: te Hillegom cand. Th. Rutters te 's Gravenmoer en car.d. A. H. Schippers te Baarn. Bedankt: voor WildervankStads kanaal P Westerloo, wonende te Gro ningen. Geref. Kerken Art. 31. p e n te Gouda I de Wolff te Enschede. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen: naar Haarlem A. J. Snaayer te Lelden. Kosten levensonderhoud weer gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge- zlnsverbruik op basis 1949 100 per 15 Juni 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer steeg tussen 15 15 Juni 1954 met 1 punt, nl. van 126 r 127. De oorzaak hiervan lag vrijwel uitslui tend bij de groep voedingsmiddelen, waarvoor het indexcijfer met 2 punten opliep. Deze stijging werd voor een be langrijk deel teweeg gebracht door de hoge prijzen per 15 Juni 1954 voor oude en nieuwe aardappelen, fruit, melk, kof fie, thee, vis, eieren en chocoladerepen. Een aanzienlijke daling van het index cijfer voor groenten bracht gedeeltelijke compensatie van de hierboven vermelde stijgingen. Meisje onder locomotief in Grubbenvorst Bij het viaduct tussen Grubbenvorst en Blerick is Zaterdagmiddag het 2%-jarig dochtertje van de familie C. uit Grubben vorst door een locomotief gegrepen. Het kind was de spoorlijn opgegaan om naar haar vader te gaan, die aan de andera zijde van de lijn op zijn akker werkte. Het meisje raakte met een voetje tussen de rails bekneld en viel, juist op het moment, dat er een losse locomotief naderde, waarvan de machinist het kind blijkbaar te laat heeft opgemerkt. Het slachtoffertje werd een been afgereden en liep ernstige hoofdwonden op. Voor haar leven wordt gevreesd. kent. onontbeerlijke overheidstaak, catie z Vragen over Europese landbouwiniegralie Het Tweede Kamerlid Van Meel (Kath. V.) heeft schriftelijk aan minis ter Mansholt gevraagd of het juist is dat op de onlangs in Parijs gehouden conferentie van ministers van Land bouw de Nederlandse denkbeelden in zake de eenwording van 'de Europese landbouw definitief zijn verworpen. Ver- dér informeert de heer Van Meel of de minister bereid, is in. een nota een uit eenzetting over deze kwestie te geven. Belaslingstatistiek komt te laat Het Tweede Kamerlid Janssen (Kath. V.) heeft schriftelijk aan minister.. Zijl stra gevraagd of de gepubliceerde gege vens over loon en inkomstenbelasting 1946 en vermogensbelasting 1947 de jong ste cijfers zijn die op dit punt door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn bekend gemaakt. Het Kamerlid vraagt wat de oorzaak is. dat deze publi- r achter de feiten aanloopt. ÉÉN WEEK UW BLOEMEN GRATISI Bloemen, die normaal 1 weet goedblijven gaan 2 weten mee. als U ze CHRYSAl geeft. CHRYSal Is voedsel voor snijbloemen. nlol meer ven Uw bloemen... koop CHRYSAL Produel van de POKON - labriet te Naarden HJlve 7.10 Gi 8.00 Nieuws 8 15 Gi 9.15 Gram. 9.30 V< DINSDAG 20 JULI I. 402 m. AVRO; 7.00 Nieuws VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 9.00 Morgenwijdin HHHBhuianHHH 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleu ters 11.00 Voor de zieken 11.30 Viool en piano 12,00 Twee piano's 12.30 Land- en tuinbouw- mededeiingen 12.33 Voor het platteland 12.40 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen of gram.' 1.20 Lichte muziek 2.00 ..Wij ontdek ken Amerika!" 2.30 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5.00 Musette-'orkest 5.30 Lichte muziek 5.50 Reportage óf gram. 6.00 Nieuws 6.15 Piano spel 6.25 Militaire causerie 6 35 Jazzmuziek 6.55 „Paris vous parle" 7.05 Fanfare-orkest 7.30 Fluit en plano 8.00 Nieuws 8.05 Prome- "1 Mededelingen 9.05 Hilversum II. 298 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.39 Gram. 7.45 Mor gengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.40 Plech tige hoognijs 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 10.30 Franse chansons 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram. 12 00 Angelus 12.03 Lunchconcert (12.30—13.33 Land- ilingen) 1.00 Nieuws 1,20 Amusoi 2.00 Kamerorkest 12.55' Zonnewijzer entsorkest en solist soliste 3.30 Ben je zestig? 4.00 Voor de zieken 4.30 Ziekenlof 5.00 Vóór de jeugd 5.15 Felicitaties 5.45 Regeringsuitzending; ir S Herwever; Nederland en de wereld: Het buitenland en de Nedrlandse cultuurtechniek 6.00 Gev. muziek 6.30 Gram. 6.30 Voor de jeugd 6 52 Actualiteiten 320 „Uit 8.20 Tour de Fra Gram 9 00 Franse muziek 10.10 Gram. 10.55 "L'Invitation au \-oyage". klankbeeld 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland. BBC. Home Service. muziek 3.45 Cri- 32. Drinkwaard vermeed angstvallig over dit punt ken. Zijn plan met Paul beloofde te slagen, maar de toenadering tot zijn echte zoon moest de kroon op zijn leven brengen. Het zou een kwestie wor den van tijd, ue overwinning was echter zeker. Verdubbelen zou hij zijn aantal boerderijen en zijn naam zou klinken, zover dijken het lage pol derland beschermden. Hij liet zichzelf uitgroeien tot een geweldige, onweerstaanbare macht. Zijn hele leven zou één doorlopend offer worden op het altaar van land en geld. Lena Verkerk zou... „Man, de dominee!" riep zijn vrouw opeens, terwijl ze de deur in volle breedte openzette. Onwillig sprong Drinkwaard op; de dominee was de laatste, die in zijn dromen mocht binnen dringen. Achter een verlegen glimlach verborg hij zijn onrust en de vaste wil om zich de komende overwinning niet te laten ontroven. Dominee Verzicht wist niet wat Drinkwaard zo bezig hield. Eenmaal had hij de rijke boer klein gezien en dit ogenblik was als gefixeerd in zijn hart. In een ernstig ogenblik had hij contact ge kregen met het trotse hart en beter dan iemand in het dorp wist hij, hoe mensèlijk Drinkwaard was. Dit weten gaf hem de moed voor een moei lijk gesprek. Hij vreesde de glibberige paden der financiële transacties. Een kind voelde hij zich als zijn boe ren met hem begonnen te spreken over geld en alles wat daarmee samenhing. Met een grap be leed hij meestal zijn onkunde, en nu moest hij zelf beginnen over een netelige duitenkwestie. Onzeker als bij zijn eerste Dreek, begon hij: „Ik heb Dirk Brem bij me gehad." Met een fijn lachje om zijn mond nam Drink waard het woord over: „En die heeft u voor zijn gammele wagen gespannen!" „Gespannen, dat is te zeggen, de man is totaal overstuur -bij me gekomen, ik kon hem niet weg zenden," protesteerde de dominee. ..Heeft hij verteld hoeveel hij me schuldig is?" „Al zijn schulden heeft hij opgebiecht en eigen lijk is hij blij. dat jé hem door je optreden be vrijdt van een ondragelijke last. Alleen is hij bang voor de schande van een publieke verkoop: het is kinderachtig, maar de man wordt een dag je ouder en jullie boeren hebben nu eenmaal een sterk ontwikkeld eergevoel als het je stee betreft. Ik kan me voorstellen, hoe Brem gedrukt wordt door het vooruitzicht van een openbare verkoop, hij is van een goede boerenfamilie, dat zal je moeten toestemmen." Dit nooit falende beroep op de solidariteit der boerengeslachten ging in dit geval niet op. Ongeduldig vroeg Drinkwaard: „En wat wil dit alles zeggen?" Voorzichtig antwoordde de dominee: „Mis- door C. BAARDMAN schien zou je den oude man in sommige dingen wat tegemoet kunnen komen." „Oude man... zeg liever ouwe schobbejak; ik weet precies, op welke wijze hij u tot zijn advo- kaat heeft gemaakt. In zak en as is hij bij u gekomen en klagend en steunend heeft hij u vele zonden beleden, waarover hij een onuitsprekelijk berouw heeft; vertel u eens of het niet waar is?" „Wat in mijn studeerkamer gesproken wordt blijft tussen die muren besloten. Ik heb daar al zoveel biechten aangehoord." Dit laatste was een voltreffer. Drinkwaard dacht aan zijn eigen schuldbelijdenis. Haastig retireerde hij met de vraag: ..Waarin zou Breti. tegemoet gekomen moeten worden?" Dominee rook de overwinning en antwoordde onmiddellijk: „Kood de stee uit de hand, het re sultaat is hetzelfde en je bespaart Brem een gro te schande." Het voorstel was aanneembaar, het had zelfs voordelen boven een Dublieke verkoop. Snel be sloten beloofde Drinkwaard: „Als Brem wil en hij vraagt een schappelijke prijs, zal ik de boel uit de hand van hem kopen. Maar hij moet hier ko men. ik loop hem niet na." Na dit aanvankelijk succes liet dominee zich de dik met boter besmeerde koek, die tegelijk met de koffie werd aangeboden, goed smaken. Zonder vragen was een en ander binnengebracht, dat behoorde zo Grote boeren, grote koeken. Vrouw Drinkwaard gaf stukken van een kubieke decimeter Minder liet haar stand niet toe. Na een dag van huisbezoek liet dominee gewoonlijk zijn middagmaal onaangeroerd, volgestopt met koek als hij was; weigeren stond gelijk met een klap in het gezicht geven. Na de koffie haperde het gesprek. Eindelijk waagde dominee de vraag: „Hoe staat het met je zoon?" Luchtig antwoordde Drinkwaard: „Ik maak van Paul Kommers een zoon en met die andere komt het ook wel terecht." Teleurgesteld stond dominee op; het hart dat voor hem had opengelegen, was opnieuw geslo ten. Vermanen of op het gevoel werken kon hij niet; met de algemene opmerking: hét spijt me, verliet hij het huis en begaf zich naar zijn ver trouwde ouderling, Jan Prins. Prins was ook een rijke boer, rijker zelfs dan Drinkwaard, want hij had een woning in de eeuwige stad. De Prinsenhoeve stond in vol licht, dominee Verzicht had er reeds veel sombere er varingen kunnen brengen en achterlaten. Met el ke vezel in zijn lichaam voelde Jan Prins zich verbonden met de boerenstand, maar hij erken de de fouten van zijn stugge medeboeren. Voor al het prat gaan op geld en land stond hem te ven sinds zijn eigen zilveren boeien verbroken wa ren. Boer zijn betekende voor herrj het héérlijkste wat denkbaar was, maar dan bij de gratie Gods... Prins had ook nu weer een opbeurend woord. In de taal van zijn bedrijf zei hij: „God heeft de akker toegemaakt (bemest),'nu moét het tijd hebben om tot de wortels door te dringen en 't is stugge grond. Veel regen en zon is er nodig, do minee. daar weet een oude boer van mee te praten." .tieken 4.30 Recital 5.00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Pianoduo 6.45 Gev. programma 7.30 Klankbeeld 8.30 Hoorspel 9.00 Engeland. BBC. Light Progr. 15.00 en 247 m 12.00 Dansmuziek 12.45 Orkestconcert 1.45 Voor de kleuters 2.00 Gram. 2.30 Voordracht 3.00 Zigeunermuziek 3.45 Orkestconcert 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 30 Dansmuziek 5.15 Orgelspel 5.45 Verzoekprogramma 6.45 Hoor spel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7.30 Quiz 8.00 Gev. programma 8.30 Concertorkest, koor en Hoorspel 10.00 Nieuv -ismuziek 11 05 ..50—12.00 Nlei NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek I.00 Nieuws 1 10 Omroeporkest en solist 2.00 Dansmuziek 2.30 Gev. muziek 4.30 Koor. kwartet en sol 5.00 Nieuws 5.45 Gev. muziek 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 8.20 Hoorspel 9.45 Nieuws 10.10 Gev. muziek 10.30 Jazzmuziek II.00 Lichte muziek 12.00 Nieuws 12.25—1.00 Rhythmische muziek. Frankrijk. Nat. Progr Gram. 8.02 Kamermuziek 9.50 Klankbeeld 11.20 Gram. 11,45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Gram. 12,15 Film muziek 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1,15 Cram. 2.00 Orkestconcert 3.15 Gram. 3.30 Orgelspel .00 Gram. 4.15 Orgel Nieu\ 5.10 C 7.00 Voor de vrouw 9.00 Orkestconceri Nieuws 10.15 Orkestconcert 10.50 Gra —1100 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nie (op 224 cn 75 m.). Cryptogram Van links naar rechts en van boven aar beneden gelezen dezelfde woorden invullen. 1 In orde. ondergetekende en een lid van het Hogerhuis vingen een reptiel. 2 In de opening stond een viervoeter, n hierdoor werd een musicus geboren. 3 De dokter kwam achter het beest an. het resultaat werd een kort dagblad artikel. 4 Nadat de grotè kerel tot stilstaan 'as gedwongen werd een vlinderbloe mige plant veroverd. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 Portelaar. 7 ar. 8 kroes, 9 avé, 12 regenworm. 13 alt, 15 16 os. 18 onderwerp. :r-ticaal: 2 Oordeel. 3 tremel, 4 ara. 6 ree. 10 Vermeer, 11 zwaluw, 13 ako, 14 tod, 17 S.E.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2