(Courant Bar weer dreef duizenden uit vacantie-oorden Westduitse president Heuss voor vijf jaar herkozen Een Chinese muur van wantrouwen de conferentie van Genève rond ,Geen wijziging in beleid van het C.N.V." Wist U Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! MAANDAG 19 JULI 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEUTK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10093 rilaateasticli ft ^eftlrvra «yn hert la ftgfieaspott* Atoomproeven en het weer DIEPTEPUNT VAN TRIESTE ZOMER Twee schepen bij Scheveningen in nood; dijk bezweken 1")OOR HET BARRE WEER van Zaterdag zijn niet alleen tienduizenden U hun vacantie op een trieste manier begonnen, maar hebben ook duizenden anderen, voor wie de onophoudelijk neerplensende regen de doorslag gaf, hun vacantie voortijdig geëindigd. Zij lieten hotel, pension, zomerhuisje of tentenkamp in de steek nog voordat de huurtermijn vol ledig was verstreken. En alsof het hartje herfst was, verkeerden op de Noordzee twee kleine schepen uren lang in nood. Het waren de SCH 78 lohanna Maria en het 349 ton metende schip Hoe Vinces van rederij Bosma uit Groningen. Op het eiland Overflakkee bezweek de kleine dijk, die in verband met het maken van een nieuwe waterkering de haven van Den Bommel afsloot. De SCH 78 Johanna Maria die op de visgronden een defecte motor had ge kregen, was Donderdag op sleeptouw genomen door de SCH 3, eveneens Jo hanna Maria geheten. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur was de sleep gevor derd tot even ten Noorden van de Sche- veningse haven, toen, vermoedelijk als gevolg van het ruwe weer, de tros brak. Na urenlang kampen tegen de hoge golven wist men het scheepje tussen Katwijk en Scheveningen voor anker te leggen. Om kwart voor elf nam de sleep boot Schelde het vissersschip op sleep touw naar de Nieuwe Waterweg. Zon dag om half vier kwam het in Vlaardin- gen aan. De SCH 78 is van de rederij A. den Duik Pzn, schipper M. de Niet; de SCH 3 van A. van der Zwan en Zn. schipper M. Letsch. De SCH 3 keerde terug naar de Sche- veningse haven. De SCH 310, die ter assistentie was uitgevaren, is doorgeva ren naar de visgronden. Het 349 ton metende schip Hoe Vinces (rederij Bosma) zond reeds 's middags noodseinen uit ter hoogte van Zandvoort. Door het slechte weer had het motor- schade opgelopen. Eerst om half elf 's avonds nam de IJmuidense sleepboot Cycloop het scheepje mee. Zware zeegang Zware zeegang, stormen wolking hebben Zaterdag en Zondag ook de Navo-vloot oefening Haul beïnvloed. Belgische, Nederlandse en Britse kust en ondiepwater-mijnenvegers waren m vele gevallen genoodzaakt beschutting te zoeken. De torpedobootjagers Kortenaer en Evertsen zochten langs de Nederlandse kust naar zes snelvarende motorboten, die daar waarschijnlijk op de loer lig- De R.A.F.-vliegtuigen leidden de Brit se fregatten Granville en Tyrian draad loos naar een vijandelijke onderzeeboot bij Portsmouth, waarschijnlijk de Britse Anchorite. Dijkdoorbraak Zaterdagmorgen tussen vier en half vijf merkte een boer, die zijn koeien ging melken, dat de kleine dijk, die in verband met het maken van een nieuwe kademuur de haven van Den Bommel afsluit, was doorgebroken. De haven, die droog lag, dreigde daar door weer vol te lopen. De boer sloeg onmiddellijk alarm en de burgemeester riep brandweer en Bescherming Bevol- riE 70-JARIGE staatsman Theodoor Heuss is Zaterdagmiddag in het gro te Jaarbeursgebouw te West-Beriyn voor vijf jaar herkozen als president van de Westduitse Bondsrepubliek. Van dc bijna duizend kiesmannen brachten er 871 hun stein op Heuss uit; twaalf kiesmannen Hij had op een goed weekeinde gehoopt, deze ezeldrijver. Maar hoe anders viel het uit. gelopen, Na ►m hulp te verlenen. Met be de inwoners van Den Bommel •eet begonnen het gat te dich- t water, dat in de haven wa^ r weer uit te pompen, dag hard werken kreeg men het gat dicht. Honderden zandzakken zijn in de loop van de dag gevuld en op de bedreigde plaats gegooid, vlak achter de opgerichte beschoeiing. De dijkdoorbraak geschiedde bij een waterstand die een 60 a 70 cm hoger was dan normaal Strop voor circus Het aanhoudend storm- en regenweer heeft het circus Jos Mullens, dat Zater dagavond te Tilburg zijn openingsvoor stelling zou geven, dusdanig parten ge speeld. dat de voorstelling moest worden afgelast. Door de gestaag neervallende Voor tienduizenden begon Za terdag de vacantie-uittocht. Maar hoeIn De Bilt daalde de barometer zo laag als zelden in Juli; er stond een harde Zuid wester en er vielen barre plens- regens. Met een temperatuur i niet hoger dan 17 graden vormde dit weekeind het troos teloze dieptepunt van deze trieste zomer. regen had zich bovenop het grote tent zeil een waterplas gevormd van onge veer 50 tot 90 m, waardoor het geheel zeker vijf- tot zesmaal zo zwaar was geworden ais normaal Het bleek daar door niet mogelijk, het tentzeil veilig omhoog te halen, zodat de directie nood gedwongen de eerste voórstellLng moest laten vervallen. Zoals men weet. kwam in Juni reeds, tijdens voorstellingen in Amsterdam, het gehele circusterrein onder water te staan, nadat in 1951 bij een brand in Utrecht een kostbare collectie paarden verloren ging. De exploitanten van de zeebadinrich tingen tè Bergen aan Zee, Sehoorl en Camperduin zijn Zaterdag volkomen ver rast door een voor de tijd van het jaar abnormaal hoge waterstand Op vele plaatsen kwam de uiterste vloedlijn tot aan de voet van de duinen, zodat alle strandmaterialen snel hogerop moesten worden gebracht. Badpaviljoens stonden in het water en terrtendorpen moesten worden afgebroken. Duizend kiesmannen in Berlijn Communist Reimann zorgde voor een incident n blanco. Dc verkiezing van „Papa s", zoals hij algemeen wordt ge noemd, stond feiteiyk reeds vast, daar er geen officiële tegencandidaten waren ge teld. Eén stem werd uitgebracht op kanselier Adenauer, die bij de verkiezing aanwezig één op het hoofd van het Huis Hohenzollern, Louis Ferdinand, één op de vroegere admiraal Dönitz, die in Spandau gevangen zit als oorlogsmisdadiger/ één op de hertog Ernst August von Braun schweig. één op minister Franz Joseph Wuermeling en één op mevr. Marie-Eli- zabeth Lueders. Heuss nam de benoeming aan en ver klaarde in een toespraak: „Ik blijf wie ik ben. In de afgelopen vijf jaar ben ik niet staatsmachine voor handtekeningen geworden". Hij was blij, dat de verkie- ng had plaats gehad in Berlijn, uit welke stad hij de meeste brieven pleegt te ont- angen. Hij legde de nadruk op het Duits» verlangen, de 18 millioen landgenoten, aar gene zijde van de Elbe, die onder Russi sche en communistische heerschappij le- i, te helpen. 'e communisten ln Oost-Berlijn hebben igekondigd, dat zij vandaag een pro testbetoging tegen de herkiezing var Heuss zullen houden. Aan het begin van de bijeenkomst var het kiescollege, ontstond groot rumoer toen Max Reimann. de leider van de West duitse communisten, opsprong en de 80- jarige prof. Alfred Weber van de univer siteit van Heidelberg, een soclaal-demo- candidaat wilde stellen. Reimann weigerde zijn rede te onderbreken, toen 'oorzitter hem het woord ontnam, om- geen debat over de candldaatstelling toegestaan. Hij werd, te midden van het gejoel van de andere afgevaardigden, door twee ordebewaarders weggeleid. Franse tegenaanval ten Noorden van Hanoi Haiphong zonder drinkwater Tienduizend-man Franse troepen gingen Noordelijk van Hanoi tot de aanval over, teneinde de druk op de stad te vermin deren. In de haven Haipong heerst wa- ternood, doordat de belangrijkste instal latie voor de drinkwatervoorziening door de Vietminh is opgeblazen. Koelies dra gen water de stad binnen. Amerikaanse téchnlci pogen uit de rivieren voor con sumptie geschikt te maken. Haiphong is omringd door water, natte rijstvelden en de zee. maar dit water Is troebel. besmet of zout. Straks óók op de film Tsjoe en Chaplin aten samen Tsjoe En-lai, premier en minis ter van Buitenlandse Zaken van communistisch-Chlna, dineerde in zyn villa aan het meer van Genève met de beroemde filmacteur Char lie Chaplin en diens echtgenote, de dochter van de onlangs over leden toneelschrijver O'Neill. Een woordvoerder van de Chi nese delegatie verklaarde, dat het een „zuivere privé-bijeenkomst" was. Buiten Tsjoe en Chaplin wa ren sleohts enkele andere Chinese afgevaardigden aanwezig. Tsjoe en Charlie hadden elkaar al eens eerder ontmoet: tijdens een privé-voorstelling van China's eerste kleurenfilm over een ly rische legende uit de vijfde eeuw. genaamd „De geliefden Liang Sjan-po en Tsjoe Jing-tai". In Mei jl. werd na een bijeenkomst te Oost-Berlijn, van de. onder com munistische leiding staande We- reldvredesraad, aan Charlie Chap lin de „wereldvredesprijs" toege kend. Chaplin heeft in een van zijr. beroemde films „De dictator" een meesterlijke caricatuur gegeven van Hitier. Volgt nu ook een pa rodie op de communist Tsjoe En-lai? Marie Dionne weer uit het klooster Marie Dionne. éen van de Canadese vijfling, heeft het klooster weer ..tij delijk" verlaten Het 19-jarige meisje, dat op 3 November als postulante in een orde werd opgenomen, zou om gezond heidsredenen uit het klooster zijn ge- Versterking met 1500 man in Tunis aangekomen Ter versterking van de Franse strijd krachten in Tunis zijn 1500 Franse solda ten uit Marseille naar Tunis vertrokken. Er hebben zich daar opnieuw incidenten voorgedaan, waarbij een brigadier werd gedood, een sjeik ontvoerd, terwijl de Fransen overgingen tot arrestatie van ge. vechtslieden- Wij hebben reeds vermeld, dat de leiders van de neo-Destourpartij Bourguiba, naar Frankrijk is overge bracht. Men beschouwt zulks als een eer ste stap van premier Mendès-France, be ogende „verzoening" tussen Frankrijk en de inheemse nationalisten van Tuni* CAREL BRIELS EIST EEN SCHADEVERGOEDING De massa-regisseur Carel Bneis neett tegen de advocaat mr J. Martin Muller de vereniging Ereschuld en Dank baarheid een vordering laten instellen tot betaling van een schadevergoeding. Naar men zich zal herinneren, werd op 14 September 1953 het failissemetr van Carel Briels aangevraagd en bij ver stek uitgesproken doch op 24 September weer vernietigd. t en de publicatie daarvan zo stelt Carel Briels hebben zijn carrière in Nederland afgebroken en hem genood zaakt in het buitenland engagementen Terstond na de faillissementsaanvrage heeft Carel Briels deze als een „onrecht matige daad" aangemerkt. Kort daarop heeft hij deze kwestie bij de Raad van Toezicht der Orden van Advocaten in Amsterdam aanhangig gemaakt. Op 23 April jl. heeft deze raad uitge sproken: dat de raad de klacht ge grond acht en van oordeel is. dat ae handelwijze (van mr J Martin Muller) inbreuk maakt op de eer en waardigheid van de stand der advocaten en procu- Deze uitspraak heeft Carel Briels aan leiding gegeven tot het doen indienen van zijn vordering. Ziehier een sprekend bewijs van het „hondenweer" der laatste dagen. MENDÈS-FRANCE LUIDT DE ALARMKLOK Nog kleine opening voor uitzicht op een bereikbaar bestand "\P DE CONFERENTIE van Genève werd nog geen overeenstemming over ;n wapenstilstand in Indo-China be reikt. Premier Mendès-France heeft zich :n radiorede tot het Franse volk ge wend. Hij wees op de muur van wan- rouwen rond Genève; dit wantrouwen is de grootste vijand. Als binnen twee da geen accoord kan worden bereikt een bestand in Indo-China, dan zal Mendès-France het parlement machtiging vragen, recruten naar het Indo-Chinese front te zenden. Zoals men weet. is Dins, dagavond de termijn, die Mendès-France chzelf gesteld heeft, voorbij. Men wee dan niet of de oorlog zal worden uitge- Rupperf (vanavond voor radio) Verbreking van samenwerking blijft voor rekening van N.V.V. „Het Verbondsbestuur van het C.N.V heeft er uit de pers kennis van genomen, dat het N.V.V. de gereglementeerde sa menwerking tussen de drie vakcentralen heeft opgezegd. De eventuele gevolgen van deze beslissing komen uiteraard ge heel voor rekening van het N.V.V. In het beleid van de Christelijke vakbeweging brengt deze beslissing vanzelfsprekend niet de minste wijziging". Dit heeft de heer M. Ruppert, voor zitter van het Chr. Nationaal Vakver bond, namens het bestuur van zijn ver bond verklaard als commentaar op de beslissing van het N.V.V. om de samen werking in de Raad van Vakcentrale!» 1 de bedrljfsunies te beëindigen. Hedenavond om 6.15 uur zou dc heer Ruppert voor de microfoon van de N.C. R.V. uitgebreider commentaar leveren. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter in de Kath. Arbeidersbeweging, spra* desgevraagd als zijn persoonlijke mening uit; „Het besluit van het N.V.V. is om meer dan één reden te betreuren. De Raad van Vakcentralen heeft ongetwij feld veel bijgedragen tot de verbetering van de positie der arbeiders en is voor land en volk van betekenis geweest De gronden, waarop het N.V.V. uit deze sa menwerking treedt, zijn onhoudbaar was het in de Ver. Staten, waar een hittegolf het mensdom plaagde. Deze bundel kromgetrokken rails, uitgezet door de buitengewone warmte, laat zien. met welke moei lijkheden de Amerikaanse staat Kansas te kampen heeft zwak. Overigens zal er naar het zich laar aanzien niet zo bar veel veranderen. Ook de K.A.B. zal haar constructieve büdrag» blijven leveren in alle organen van on maatschappelijk leven en in het belang van de werknemers", aldus de heer Mid delhuis. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft Zaterdagmiddag voor de V.A.R.A.-microfoon een radio rede gehouden. Spreker zei o.m.: „Ge zien de verklaring in de vastenbrief van 1946, dat te zijner tijd een nadere ver klaring van de' bisschoppen kon worden tegemoetgezien, besloot het N.V.V. des tijds een afwachtende houding aan te nemen. Het od 30 Mei van dit jaar ge publiceerde mandement betekent echter een nieuwe phase in deze ontwikkeling Het N.V.V: was verboden en blijft ver boden. In zoverre is er inderdaad van geen wijziging sprake. Maar wanneer men op de motivering let. onderkent men duidelijk een principiële wijziging In 1946 was er sprake van een nieuw perspec1|^. De bisschoppen zouden met een nadere verklaring komen. Dat pers pectief is thans verdwenen. De nader verklaring is niet verstrekt. Er is dus een verstrakking van het verbod Dat verbod wordt in het mandement niet we zenlijk gemotiveerd. Er worden sleqji*. aantijgingen geuit, welke niet worden oe- wezen en dei halve grievend zijn". „Daar het hier om dc democratie gaat, is meteen het antwoord gegeven op heidsaanbiedingen. die ons ongetwijfeld van communistische zyde zullen berei ken. Dat antwoord zal even duidelijk af wijzend zjin als in het verleden", aldus de heer Oosterhuis. Engeland wil Montgomery aan E.D.G. toevoegen Naar Ass Press heden uit zeer betrouw bare bron verneemt, heeft Engeland geboden, veldmaarschalk Lord Montgo mery toe te voegen aan het Europese le ger. Bovendien zou het foreign office hebben herhaald, dat het nauw zal mënwerken met de E.D.G. Beide mede delingen zouden ten doel hebben, eind te maken aan de Franse aarzeling tot ratificatie van het Europese leger- FRANSE AMBASSADEUR IN DEN HAAG ONDERSCHEIDEN De Franse ambassadeur bij het Neder landse Hof. de heer Jean Paul Garnier, ls door de Koningin onderscheiden met het grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw, ter gelegenheid van het bezoek, dat de Franse president aan ons land brengt DAT in Augustus in Arnhem op het landgoed van Gravin v. d. Goltz aan de Deelenseweg een jongensstad wordt in gericht, maar de jongens voorlopig nog 's avonds naar huis zullen gaan DAT het echtpaar J. BerbersM. Hou- ben te Venlo, Zaterdag a.s. zijn diaman ten bruiloft viert. DAT G. H. J. B. Bodewes, directeur van de Uitgeversmij De Gelderlander. Zaterdag in Nijmegen afscheid als zodanig nam en velen hem op die receptie hun erkentelijkheid hebben betuigd. DAT de zeilkoningin die Zaterdag la Sneek zou worden ingehaald, door de weersomstandigheden verstek liet gaan en Intocht en huldiging nu voorlopig een week zijn uitgesteld. DAT in het Kronenburgerpark te Nij megen Zaterdagnacht zware beschadigin gen aan de verlichting zijn aangericht, d» schade op 2000 wordt geschat en de po litie thans op zoek ls naar de daders DAT in het Dorpshuis te Blarlcum van 24 Juli1 Aug. een bijententoonstelling wordt gehouden. DAT met het oog op hersiellmgswerk- zaamheden een der grote ponten over het Noordzeekanaal bij de Hembrug van 2125 Juli uit de vaart wordt genomen en de overzet dan geschiedt met enkel» stoomponten, waardoor vertraging moge- jyk is. DAT Arnhem sinds lang te weinig ruim te voor culturele doeleinden heeft, en het gemeèntebestuur daarom de vroegere korenbeurs wil inrichten voor culturele manifestaties, waarmee 60.000 gemoeid zal zijn- DAT bij herstelwerkzaamheden aa uit de 17e eeuw daterende Hervormd» kerk te Groesbeek bouwresten te schijn kwamen uit de twaalfde (Romaans) en de vijftiende eeuw (Go- thisch). DAT majoor Nam van de Society of old Brooklynites Zaterdag een bezoek bracht aan Breukelen en aan de burge meester een bronzen adelaar aénbood ln verband met het 200-j. beslaan der So ciety. (Breukelen is ln het Engels Brook lyn) DAT blijkens het jaarverslag van de Ned. Reis Ver. deze 1008 leiders(sters) heeft, het ledental toenam van 88.240 tot 92.890 en het financieel overschot 24.836.32 bedroeg. breid. Op aandringen van Molotof kwa men de afgevaardigden der negen landen, die deelnemen aan de conferentie, in be sloten zitting bijeen; maar resultaat lever de deze buitengewone zitting niet op. De Franse premier heeft er de nadruk op gelegd, dat geen verder uistel kan worden toegestaan. Elke dag, die voorbij gaat, is een nieuwe dag van leed en rouw, waarbij in Indo-China dagelijks honder den sneuvelen. Hij hoopte, dat het wan trouwen tenslotte minder sterk zal blij ken te zijn. dan de wens naar vrede. Al met al, zijn de vredesbesprekingen in het weekeinde in een zeer kritiek stadium gekomen. De communistische landen heb ben gewaarschuwd, dat het Westelijke plan voor een Zuidoost-Aziatisch veilig heidspact, de bestandsbesprekingen in Genève volledig zal torpederen. Amerika heeft verzekerd, een vrede in Indo-China noch door bedreiging, noch door machts misbruik te zullen verstoren, maar het zal nieuwe vijandelijkheden, in strijd met een accoord. als „zeer ernstig" beschou- De standpunten van Oost en West lopen nog ver uiteen. De problemen zijn: 1. Waar moet de demarcatielijn door Viet- In Den Bommel (Goeree en Over flakkee) brak Zondagmorgen vroeg door het hoge water de kleine dijk door, die in verband met het maken van een nieuwe waterkering de haven nfsluit. De gehele bevolking toog O'ltnps aan het dichten van de gesla gen bres, terwijl het water uit de haven werd gepompt Nog voor de avond was de dijk dicht. nam lopen. De Vietnamezen hebben te Saigon reeds betogingen gehouden tegen de verdeling van hun land. 2. Wanneer moeten de verkiezingen worden gehou den ter hereniging van Vietnam. 3. Hoe en door wie moet contróle worden uitge oefend op een gelijktijdig staken van het vuren in Vietnam, Laos en Cambodja. Radio-Peking beschuldigt Washington en de Amerikaanse vertegenwoordiger in Genève, Bedell Smith, er van, een be stand tegen te werken. In het „Verklaarde Uitzicht- van J.L Vrijdag, wezen wij er reeds op, dat Molotof op het laatste ogenblik roet in het eten zou gooien. De communisten van Moskou en Peking hebben belang bij een onrustig, in verwarring zijnd West- EuropaThans schrijft de corr. van Ass. Press, dat de heer Molotof zich er van bewust is geworden, dat de positie van Mendès-France door een slagen van de conferentie veel te sterk zal worden- Een slagen zou hem helpen bij de Natio nale Vergadering ook de ratificatie van de E.D.G. er door te krijgen. Vandaar, dat Molotof liever de val van Mendès- France zou willen dan een accoord in Indo-China! HET WEER IN EUROPA I 4fs.S lil3 21 0 16 13 16 7 19 0 WEERBERICHT Later opnieuw regen Het K.N.M.I. te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Aanvankelijk flinke opkla ringen. later weer toene mende bewolking met van het Noordwesten uit enige regen. Meest matige wind krimpend van Noordwest naar Zuidwest. Tamelijk koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Op gemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch Iets doen voor de acti- O 92 Vul onderstaand biljet tn en zend het zo spoedig mogelijk in eer gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord. dat U mij zo spoedig mogelijk doorhalen wat niet verlangd wordt m de maand t een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik. gezien het goede doel. voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1