Onrust en angst grijpen Hanoi om zich heen in A En de Pv.d.A liep rocd Moeten onze globetrotters óók zo geholpen? ZATERDAG 17 JULI 1954 HET LOOPT TEN EINDE Duizenden zouden wel weg willen maar zij kunnen niet in. een klein plaatsje in het binnenland. In 1944 hebben de Amerikanen dat gebom bardeerd en bij die gelegenheid heeft hij (Van onze correspondent Alfred van Sprang) /~\P VERSCHILLENDE plaatsen in het overvolle Hanoi bevinden zich sinds enkele dagen aanplakbiljetten in het Vietnamees, waarin de be volking aangeraden wordt haar kalmte te bewaren. Deze biljetten zijn ver spreid door het Franse leger. En zij hebben tot doel de stemming van on rust en onzekerheid onder de bevolking van Hanoi enigszins weg te nemen. De laatste week gonst de stad namelijk van de geruchten. Sommigen voorspellen een aanstaand beleg van de stad door de communistische legers. Anderen spreken van een ontruiming door de Fransen in het kader van een verdeling van Vietnam. Hoe het echter ook zij: voor het eerst begrijpt de bevolking dat de toekomst van Hanoi er allesbehalve rooskleurig uitziet En men spreekt er met bezorgdheid en soms zelfs met angst over. De ambtenaar van de Vietnamese Vei ligheidsdienst (die mijn verlopen visum verlengd had) vroeg mij bijvoorbeeld even in zijn kantoor te komen om over de si tuatie te praten. ..Gelooft u dat de Viets in Hanoi zullen komenvroeg hij met iets van onge rustheid in zijn stem. „Als er een wapenstilstand gesloten wordt zeker „En anders „Dan zal er waarschijnlijk om gevoch ten worden Hij keek me enkele ogenblikken strak aan zonder iets te zeggen. „En wat gaat u doen7" polste ik hem. Hij haalde machteloos zijn schou ders op. „Niets, blijven waar ik ben „Bent u niet bang voor de communis ten7" „Ja, maar wat kan ik doen1 De derde maal Het is een man van middelbare leeftijd. In zijn jonge jaren heeft hij bij de Franse gen zijn om onder het regiem van Hc Minh te leven als dat zich over Hano uitstrekken. En de enige reden dat blijven is dat zij niet de mogelijkheden en de middelen hebben om te vertrekken. Maar er zijn anderen die deze wel hebben en zij verlaten geleidelijk aan de bedreig de stad. Sinds de val van Dien Bien Phoe hebben meer dan 20.000 mensen besloten een veiliger woonplaats te zoeken. Op het politiebureau waar de vergunningen ;kt worden voor verhuizing naar elders staat het zwart van de mensen. Elke dag vangen tussen de honderd en honder vijftig personen hun papieren om te kunnen vertrekken. Het zijn in de eerste plaats de bemiddelde Vietnamezen. Ver der de leidende Chinezen en Indiërs. Plus de andere buitenlanders. Een zestigtal Philippijnse musici beeft bijvoorbeeld al •bereidingen getroffen om bij de eer-( ste dreiging het land te verlaten. Het merendeel van de Franse burgers heeft zich met de gedachte verzoend dat het einde in zicht is. Sommigen vertrek ken voorlopig naar de havenstad Haip hong Anderen begeven zich naar Saigon. 1 zijn bezittingen verloren. In Haiphong Maar velen besluiten is hij opnieuw begonnen. Toen de Fran- raar Parijs te vliegen. De luchtvaart- sen daar ir„ 1946 geland zijn hebben zij I maatschappijen hebben lange wachtlijsten zijn winkel volkomen leeggeplunderd. En I en men moet drie weken Het eigenlijke geschil T)E SOCIALISTISCHE en een deel de zgn neutrale pers gaat voort haar lezers de waarheid te onthouden over het van Protestants Christelijk vak- organisatorische zijde ingenomen stand punt betreffende het mandement R.K. episcopaat. Deze pers blijft het voorstellen alsof van deze protestantse zijde instemming zou zijn betuigd niet alleen met de mate riële inhoud van het advies der R.K. bisschoppen, doch ook met de „sancties", die door de leiding van de Roomse kerk zijn vastgesteld. Een- en andermaal is In het licht ge steld, dat deze voorstelling van zaken on juist is, doch de socialistische en een deel der zgn. neutrale pers gaat door met deze „voorlichting" óf blijft weigeren haar lezers mede te delen, dat de eerder gegeven voorstelling van zaken on juist is. De vraag rijst, waarom en waartoe deze tactiek eigenlijk wordt gevolgd. Wij weten het niet, tenzij onze bestrijders de tactiek zouden volgen van: het doel heiligt de middelen. Het doel: de Christelijke vakbeweging in discrediet te brengen. Een der middelen: een verkeerde voor lichting over het door deze groepen in genomen standpunt. Tegen een dergelijk tactiek valt uiter aard niet te vechten. Zij veroordeelt zich trouwens zelf en vroeg of laat zullen de lezers van de desbetreffende pers wel merken, dat de waarheid de „voorlich ting" dezer pers toch achterhaalt. De publiciteitszijde van de zaak laten wij daarom rusten. Niet de zaak zelf. /"ANDER DE PROTESTANTEN heerst geen overeenstemming over de wen selijkheid van kerkelijke tuchtmaatrege len tegen de niet-naleving van kerkelijke adviezen. Er zijn kerken, die in het geheel geen adviezen geven over de keuze van maat schappelijke organisatie. Er zijn kerken, die wél adviezen geven op dit gebied, maar geen tuchtmaatrege len toepassen bij niet-naleving dezer ad- En tenslotte zijn er kerken, die wél zodanige maatregelen treffen, zij het ook, dat deze „maatregelen" zéér verschillen: pastoraal gesprek, wering uit ambten en in een enkel geval wering van het Heilig Avondmaal. Doch hoe groot de verschillen op dit punt tussen de onderscheidene Prote stants-Christelijke kerken ook mogen zijn, géén der kerken aanvaardt de methoden, die op dit gebied door de R.K. kerk wor den gevolgd. Tegen deze methoden heb ben wij nog enkele andere en dieper ge fundeerde bezwaren dan de socialisten. Het is dan ook alleen maar boosaardig, te veronderstellen, dat van welke prote stantse zijde ook de „sancties" der R.K. kerkleiding zouden worden toegejuicht. INDIEN en voor zover er dus een ge schil is, moet dit geschil grotendeels betrekking hebben op: 1. de vraag óf de kerk op dit gebied adviezen mag of behoort te geven; 2. zo vraag 1 bevestigend wordt be antwoord: de inhoud van deze adviezen. Wat de eerste vraag betreft, kan er op worden gewezen, dat niet alleen de R.K kerk, doch ook de Protestants-Christelijke kerken bij herhaling adviezen op dit ge bied hebben gegeven. Wij herinneren aan het in 1946 door de Synode der Nederlands Hervormde Kerk gegeven uitdrukkelijke advies aan de leden dezer kerk, zich van het lidmaat schap van de E.V.C te onthouden. Wij herinneren voorts aan de adviezen van de Synoden der Gereformeerde en Christelijk Gereformeerde Kerken, om lid te worden van organisaties, die zich willen richten naar het Woord Gods. Het huidige rumoer kan dus niet zijn restaurants in de stad is bijvoorbeeld plan om te blijven als de communisten bezit van Hanoi nemen. „De Viets moeten tenslotte ook eten..' zei ze onbegrijpelijk onverschillig toen ih haar ernaar vroeg. „Inderdaad, maar gelooft u. dat ze dal bij voorkeur in een Frans restaurant zul len willen doen7" „Waarom niet7" „Omdat de Fransen nou niet bepaald tot hun grootste vrienden behoren na alles wat er hier gebeurd is „Och, ik ben- niet bang Het is een standpunt dat van bijzonder weinig realiteit getuigt. En het eigenaar dige is dat er meer Fransen zijn die zc redeneren. Zij geloven dat zij ook met dc communisten, zaken kunnen doen omdat de communisten hen nodig hebben. En zij laten zich door de teleurstellende erv gen op dit gebied in China niet va wijs brengen. Niettemin is het aantal pas- poortaanvragen door Franse burgers laatste weken enorm gestegen. Het zijn niet allemaal mensen die hals over vertrekken. Maar zij bereiden zich in ieder geval op alle eventualiteiten voor. Veler, vr namelijk niet alleen de communisten. Zij zijn ook bang dat er ongeregeldheden zul len uitbreken als Frankrijk tegen de wil van de Vietnamezer, in besluit tot verde ling van Vietnam. Geruchten dat het Vietnamese leger van plan s om de strijd alleen voort te zetten als de Fransen de stad or.truimen doen hier de ronde. In dergelijk geval kunnen de anti-Franse >1 eens een noodlottige aannemen. Uiterlijke rust Zover is het echter nog niet. Op het ogenblik maakt Hanoi nog steeds de uiterlijk rustige indruk welke de stad altijd gemaakt heeft. Maar achter dat masker van rust groeien vrees en onze kerheid. Overal spreekt men nu over de kansen van een communistische bezetting r, de stad. Mensen die mij kennen als journalist vragen mij gretig naar mijn mening. De ambtenaren op het postkan- de kassier in het hotel, de fotograaf die mijn films ontwikkelt RUBRIEK MET REIZIGERS-VARIA Secretaresse in Duitse sneltreinen vertaalt uw brieven en typt ze desgewenst (Van onze ver keer sredacteur) Een van de amerikaanse reisbureaus, door bemiddeling waar van veel inwoners van de Verenigde Staten naar Nederland komen, heeft zijn reizigers voor een gedeelte voorbereid op de vele taalkundige moeilijkheden, die hun in ons land te wachten staan. De organisatie geeft aan hen, die daarvoor geïnteresseerd zijn, een lijst mee, waarop (in het Engels) een aantal veel gebruikte termen staan vermeld, en daarachter zo wel de vertaling in het Nederlands en de uitspraak, zoals die, in de Engelse phonetica neergeschreven, zou moeten luiden. Een voorbeeld: nummer 11 van de lijst luidt achtereenvolgens: de rekening alstublieft, bring us the check, duh ray- kuh-ning ahss-tew-bleeft. Deze uitermate leerzame bijzonderheden vonden wij in het blad ..Tourisme", uitgegeven door de A.N.V.V. Zouden de kantoren van A.N.V.V. en V.V.V.'s ook niet dergelijke lijsten kun nen maken voor Nederlanders, die naar het buitenland gaan en de taal van het land, dat hun reisdoel is, niet voldoende beheersenZij zouden dan voor verschil lende landen, u-aar zij hun dank willen betuigen, de keuze hebben uit: mersie enfiniman, danke sjeun, moetsjas grasias senk joe verrie matsj. Of weet iemand t betere manier om de uitspraak van de Engelse th in het Nederlands weer te TAE EUROPESE economische commis- sie van de Verenigde Naties heeft de aangesloten landen aangeraden de tijdelijke invoer van kleine (plezier)- bootjes in het toeristenverkeer toe te d vele ande- staan zonder speciale formaliteiten. interesse in Het eerste land, dat het belang van de toestand. En uitgesproken bezorgdheid, j deze raadgeving ^heeft ^ngezien Maar aan de andere kant accepteren de Vietnamese militairen en burgers (inclusief de ijscoman) lezen de laat ste berichten over de wapenstilstandsbesprekingen op de bulletinborden van Vietnam Presse. De angst en de onrust zijn groeiende in deze stad. Maar niet allen kunnen weg. u dreigt de kans dat hij voor de derde maal zijn hele bezit zal verliezen. „Kunt u niet naar Saigon of ergens an ders heen gaan „Wie zal dat betaler, Hij heeft een goed salaris als verant woordelijk politie-ambtenaar. Het kost hem echter drieduizend gulden om met vrouw, zijn zes kinderen en zijn ouders naar Saigon te vliegen. In Saigon et hij een wonir.g huren, wat moeilijk kostbaar is. Hij zal zich van alles moe ten aanschaffen omdat hij weinig mee zal kunnen nemen. En dan moet hij verder naar afwachten of hij aan het werk kar, gaan. Daarom heeft hij noodgedwon gen besloten te blijven waar hij is en te hopen dat het allemaal nog mee zal val len. „Toen de communisten China veroverd hebben zijn ook niet alle Chinezen naar Formosa gevluchtzei hij min of meer zichzelf te trooster- Maar hij beseft ook dat het maar een heel schrale troost is. De uittocht Er zijn tienduizenden Vietnamezen als deze ambtenaar. Mensen, die om welke reden dan ook niets van het communisme moeten hebben maar niettemin, gedwon- de Synode der Nederlands Hervormde Kerk, om geen lid te worden E.V.C. Ook de bevoegdheid van kerken viezen op dit gebied te geven, kan dus niet de oorzaak zijn van het huidige Wat dan wel? J^IE OORZAAK kan derhalve nergens anders gelegen zijn dan in de inhoud der adviezen. Waarom dat dan ook nitt ruiterlijk ge zegd? Het geschil tussen de socialisten (en de liberalen) en ons gaat niet over de methoden der R.K. kerk, gaat ook niet de bevoegdheid van kerken om ad- n op dit gebied te geven, maar gaat over de inhoud dezer adviezen, dat is: over het vraagstuk van Christelijke orga nisatie op maatschappelijk (en staatkun dig) terrein. Dét is het punt, dat in discussie is. En geen ander. Wij waren en zijn het eens met advie zen. die pleiten voor Christelijk-maat- schappelijke organisatie. Wie ons aanval len wil. zal ons op dat punt oorzaak vinden in de rechtmatigheid van I valI!n:,.^a.arJd.at..f" °f!" kerkelijke adviezen. Wij hebben althans r iets gemerkt van ernstige critiek kennelijk niel i socialistische zijde op het advies van l lijke discusie déérovc En dat betreurer plaats reserveren om van Hanoi naar te kunnen vlieger- De luchtvaart maatschappijen zijn overigens enkele van weinige instellingen, die niet klagen, est van het zakenlever, ligt groten deels stil. Er is niemand meer die durft te kopen. De winkels hebben weinig voor raad en vullen die niet aan. Fabrieken, bioscopen, woonhuizen, auto's en ar.dere kapitaalgoederen worden voor een appel en ei te koop aangeboden. In het licht de onzekere toekomst zijn er echter practisch geen kopers voor te vinder- De blijvers Er zijn echter ook velen, die zich weinig of geen zorgen over de toekomst maken rustig blijven waar zij zijn. Dat is niets verwonderlijk voor de eenvoudige Vietna- ten, die zich niet met politiek irJaten daarom ook niet weten wat hun te wachten staat. Maar het is wel iets bij zonders als het Europeanen betreft. De Franse eigenares van een van de beste her, de feiten met Oosters :alisme. Dat is misschien ook het beste wat zij onder de omstandigheden kunnen doen. Toen ik een oude Chinees vroeg wat hij dacht dat er met Hanoi ging gebeuren sprak hij twee simpele woorden. Het was Chinees voor Al leen God weet het. In die geest wach ten de 350.000 inwoners van Hanoi de toekomst af. (Nadruk verboden) gevolg heeft gegeven, is Zwit serland geweest. Daar kan men voortaan kano's zonder invoerrechten en andere formaliteiten tijdelijk invoeren, mits duidelijke sporen van gebruik vertonen. procent lager is dan gedurende de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Tussen Januari en Mei 1954 zijn bijna 260 000 bezoekers van overzee in Groot-Brittannië aan gekomen. tegen 261.000 in de eerste vijf maanden van 1953. dagen, over de weg EltenEmmerik van Nederland naar Duitsland of omgekeerd rijden. Zij zullen hebben bemerkt, dat de drukte aan de grens nogal eens tot ver tragingen aanleiding kan geven. Maar er zijn andere wegen in de buurt, waar men de grens even gemakkelijk en met kans od veel minder oponthoud kan passeren. Het zijn de wegen Gendringen—Anholt. DinxperloSuderwick en Aaltenhemden. IN J- da toerisme niet klagen. Men had, verge leken met de cijfers van vorig jaar. aanzienlijke teruggang verwacht, omdat er nu niet de aan de kroning verbonden attracties zijn. Maar de statistieken hebben uit gewezen. dat het aantal buitenlandse bezoekers gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar nog niet één BEURSBAROMETER Levendige zaken en stijgende koersen in de thans verstreken week -pvE AFGELOPEN WEEK werd op de effectenbeurs gekenmerkt door grote levendigheid in zaken en stijgende koersen. Op somnfigé' dftgén was het gekend druk en de beurslieden werkten onder hoogspanning. Vrijwel alle afde lingen deeiden in dc gunstige stemming, welke opnieuw grotendeels werd ver oorzaakt door buitenlandse belangstel ling. Het feit van de week was de plot selinge kooplust voor scheepvaartwaar den. welke belangrijk konden stijgen. Het hoofdfonds maakte in het began der week een grote sprong omhoog, welke wel enige reactie later verwekte, maar die toch aanleiding gaf tot een niet onbelangrijke koerswinst. De kwes tie der officiële notering in Wallstreet voor de aand. Koninklijke is nu zo vei geregeld, dat de volgende maand hoogst waarschijnlijk de officiële verhandeling zal aanvangen. We herinneren er voorts aan. dat verwacht kan 'worden een pu blicatie van de zijde van het bestuur der Koninklijke betreffende de resultaten aer het eerste halfjaar en het zou ons zeer verwonderen, als die geen goed ieuws zou bevatten. Ook de Philips Gloeilampen zal ver moedelijk binnenkort met de resultaten over het tweede kwartaal te voorschijn komen. De Alg. Kunstzijde Unie heeft deze week reeds de gegevens hierom trent medegedeeld en de cijfers werden door de beurs gunstig opgenomen. In ?!ijking met dezelfde periode van 1953 bedroeg de vooruitgang in de omzet 9% en de bedrijfswinst 2VtVr. Het eerste halfjaar 1954 bracht een nettowinst van 263 millioen tegen- 13.1 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De- sterk vermeerderde winst spruit Het leven in Hanoi is nog steeds volkomen normaal. De café terrassen in het centrum zitten elke dag vol, voornamelijk met Franse militairen met verlof. Maar hoe lang nog? hoofdzakelijk voort uit de verkoop van een post aand. Verenigte Glanzstoff. waaruit 13.5 millioen winst ontstond. Alle internationale fondsen waren deze week gunstig gestemd vanwege d< voortdurende vraag naar Nederlands* effecten door het buitenland. ding van het onderling kapitaalverkeer tussen de Benelux-landen. Deze v merkten we ter beurze de resultaten deze nieuwe regeling doordat de Belgen grote belangstelling voor diverse Neder landse aandelen aan de dag legden, met name voor onze scheepvaartwaarden Het mag verheugend genoemd wor den, dat de knellende banden, waaraan het kapitaalverkeer tussen de Benelux- landen was gebonden, grotendeels zijn weg gedaan. Er was o.i. ook geen reden om de beperkingen te handhaven. Nieuwe uitgiften van effecten door inge zetenen van België blijven overigens van voorafgaande goedkeuring der auto riteiten hier te lande afhankelijk en zo J er nog wel meer beperkingen, welke bewijzen dat een geheel vrij verkeer nog niet tot stand ls gekomen. De Belgen toonden meer belangstel- ng voor onze fondsen dan wij voor de hunne. Dit is uit historisch oogpunt te verklaren en voor de Nederlanders is geen aanleiding om uit hoofde van monetaire overwegingen in Belg. frs. te vluchten. /"AP VALLEND ia het overigens, dat de Belgen juist onze scheepvaartwaar den hebben gekocht, een bedrijfstak, die, tengevolge van de daling op de vrach- tenmarkt. geen onverdeeld gunstige vooruitzichten opent, waaromtrent mr Oyevaar onlangs een rede heeft gehou den Men heeft echter overwogen, dat scheepvaartaandelen tot dusver wel zeer bij de algemene hausse zijn ten achter gebleven en dat de intrinsieke waarde vele aandelen aanzienlijk meer be draagt dan de beurskoers. Op een en an- WEST-DUITSLAND zijn dezer dagen nieuwe slaapry tuigen derde klasse in gebruik genomen. In iedere coupee zijn drie bedden gebouwd, elk voorzien van een leeslamp. De coupees zijn uitgerust met warm en koud mend water en er is ook een sto«pcontact voor electrische scheerapparaten. conducteur kan de coupees in enkele minuten tijds voor dag- (dus: zit-) accommodatie veranderen. TAE KÖNIG OTTO-HÖHLE is druipsteengrot bij het stadje Velburg in de Oberpfalz, op de weg tussen Neu renberg en Regensburg. Deze grot is on- iengs weer voor het publiek opengesteld De ruimte binnen is 186 meter lang en 150 meter diep. De paden zijn aanmer kelijk verbeterd. Ook de Kastner Höhle bij Breitenwinn. zes kilometer van Velburg gelegen, kan weer worden bezichtigd. Deze laatste grot werd in het bronzen tijdperk als ï- en begraafplaats gebruikt. TN DE DUITSE SNELTREINEN hebben de schijf-afdelingen voldaan aan de gestelde verwachtingen en zullen des wege worden gehandhaafd, al z(Jn ze economisch allerminst rendabel. Deze schr(jf-afdellngen bestaan In 44 Duitse sneltreinen, de zgn. F.-Ziige. Een secretaresse, die de moderne talen beheerst, stelt haar diensten desgewenst ter beschikking van de reizigers. Men betaalt één mark voor een dictaat van ten hoogste een kwartier en een halve mark voor een karweitje, dat niet meer dan vijf minuten mag vergen. Behalve journalisten hebben ook zaken lieden. advocaten en parlementariërs een druk gebruik van deze afdelingen ge maakt. DE EIGENAAR van het prachtige landgoed Duin en Kruidberg bij Santpoort, is begonnen met een be plantingsplan voor dit terrein. Bo vendien zal op één kilometer afstand van het strand een duinmeer worden gegraven van twaalf hectare, waar in een eiland zal worden uitgespaard ten behoeve van de vestiging var vogelreservaat en een betere water huishouding in het duin. De opbrengst van het zand, dat uit het teer komt, zal een deel van de kosten, die dit grote project zal vergen, moeten goedmaken. De pro%'incie heeft inmiddels haar goedkeuring aan deze plannen ge hecht. der hebben wij herhaaldelijk de dacht gevestigd. Aand. Holl. Amerika Lijn waren deze eek zeer gezocht, zo ook Scheepvaart- Unie, terwijl de Kon. Boot en Indisctie Hjnen eveneens in trek waren en flinke koerswinsten konden boeken. Er trad later enige reactie in. Cultuurwaarden konden enigszins pro fiteren van de berichten omtrent de be sprekingen met de Indonesische delega tie. die minder somber luidden. De goud dekking van de Rupiah heeft een dieptepunt bereikt en beloopt thans, vol gens de officiële publicatie, slechts 20.2 totale geldcirculatie. Het wet telijk vastgelegd minimum bedraagt maar het staat wel vast, dat hier- de hand niet gehouden kan worden De aand. Overzeese Gas waren opnieuw hoger na het bericht, dat een electrici- teitsmij in Venezuela was overgenomen. Ook Aniems profiteerde van deze ont wikkeling. Aand. Nationale Handelsbank waren eerst ln reactie door het bericht dat het dividend van 7 op 8% zou worden ver hoogd, omdat de beurs tevens een aan kondiging over een herkapitalisatie had verwacht. Later herstelde zich de koers gemakkelijk en o.i. terecht. Bankaandelen waren in het algemeen gunstig gestemd. Voor herbelegging van vrijgekomen gelden trekker, dergelijke waarden dikwijls de aandacht. Aand. Slavenburg's Bank werden deze week belangrijk hoger verhandeld wegens op nieuw circulerende geruchten omtrent overname. Naar onze mening is hier sprake van loos alarm. De binnenlandse industriëlen waren goed gevraagd en er werden behoorlijke koerswinsten geboekt. De indexcijfers der industriële productie over Mei j.l betekenden een record. Uit de toon viel o.a. Tieleman Dros, e surséance van betaling heeft aange vraagd. De moeilijkheden, welke zich reeds eerder openbaarden, zijn helaas niet overwonnen. Vóór de oorlog leed deze maatschappij ook al een moeilijk bestaan. Slechts tijdelijk gingen de za- ■'en, in de naoorlogsjaren, voor de wind Het prospectus van de reeds door ons aangekondigde emissie van 15-ja- rlge obligaties Wereldbank is versche- Er bestaat een grote belangstelling deze lenir.g De jongste Belgische ng js een daverend succes ge- rwachten was. Uil woord koir-iiommert^d. was amoer (jevj'ieo.of daar dook het monster on,oeii Nessop' Ditmaal(»oorde vari atie) met één kop er dr;e flui ten wü hebben bel nog gekend toen bet drie koopen en den bult" badMaar dat waren andere -tijden. fr waren toen nog geen nat ten die bet Haarlemse stad huis ondergroeven. Nu wel! Het t'gn de rg- raadsratten.... tot nu toe bestonden er al leen rats-raden. Dat zijn raden,die in de rats zitten (overannexatieplan nen bv.) In de vluchtelingenkampen blijft het ook maar 'n ratjetoe. Vandaar dat voorge.stelol isom de regeerders eens in de kam pen en de displaced persons in paleizen onder te brengen. Het aantal D.P.s is intussen met éen vermeerderd - Er werd ten walvis,oevangen op het Noorde lijk halfrond Die dieren kwamen tot dusver uitsluitend nog in hei Zuiden voor. In midden.Luropa maakte de blauwe Donau het bruin. aan van ergernis ever rebellen, die blijkbaar pogen ae leiding een loer ie draaien. 2ij kunnen een voorbeeld ne men aan die Cfctteroamse vrij er die afgunstige dfioeroer <'n het water sl^eg en daarna redde. v Iku.cen droqe. wedr was riet

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9