Koninkrijksstatuut met een verrassend grote meerderheid (75-19) aanvaard Chr. voetbalclubs bijeen in de Domstad Dordt het symbool van onze vrijheid Algemene beroepsvoetbalbond meldt zich in advertentie Afschuwelijk afscheid van een goede vriendin In zaak Betty Meljado 12 maanden m.a. geëist s ZATERDAG 17 JULI 1954 Na voelbare spanning in Tweede Kamer Van de A.R.-fractie stemde ten slotte alleen dr Schouten tegen (Van onze Parlementsredacteur) MET DE VERRASSEND GROTE MEERDERHEID van 75 tegen 19 stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag om kwart over zes het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden aangenomen. Het dubbel tje op zijn kant is dus de goede zijde uitgerold. Hoezeer tot bijna aan het einde toe de onzekerheid van de uitslag was. bleek wel uit het feit, dat de Partij van de Arbeid alle leden had opgetrommeld en daarvoor zelfs drs Nederhorst per vliegtuig uit Menton (Frankrijk) had laten komen: deze landde om half drie op Schiphol en was ruimschoots op tijd om aan de stemming deel te nemen. De spanning was er plotseling uit, toen dr Bruins Slot (a.r.) vlak vóór de stemming verklaarde, dat hij en enige andere leden van zijn fractie hun stem aan het wetsontwerp niet zouden onthouden. Deze enige andere leden bleken alle andere (aanwezige) leden te zijn, met uitzondering van dr Schouten, die als éénling tegen stemde. Deze extra-verrassing bleek pas, toen de stemming was afge lopen. Er waren 94 Kamerleden aanwe zig. De uitslag van de stemming was, zoals gemeld 75 tegen 19, zodat de vereiste meerderheid van twee der den der uitgebrachte stemmen in ruime mate was bereikt. Vóór het wetsontwerp stemden alle aanwezige leden van de K.V.P. en de P.v.d.A., de grootst mogelijke meerderheid van de C.H.U., mevr. Fortanier-de Wit van de V.V.D. en negen leden van de A.R.P. Tegen stemden de grootst mogelijke meerderheid van de V.V.D.de C.P.N., de S.G.P., de K.N.P. en de eenlingen mr Schmal (c.h.) en dr Schouten (a.r.). Tijdens de replieken is van wijzigingen in de standpunten weinig gebleken. De he- V 3. TÉs J7«t een geluk, dat we Aspirin j ons hebben, voor 't geval e verkouden worden". Aspirin men omdat de grondwettelijke bezwaren hem het zwaarst woeen. Ook dr Schmal (CH) had grondwettelijke bezwaren ert op grond van de Christelijk Historisch" be- (toen hit dl' toM* v»»ri hii uit- gejoeld) op constitutioneel gebied was hij genoopt tegen te stemmen. Prof. Ouc (Lib.) verweet de Regering hem in eer mogelijke positie gebracht te hebben er u met de grootst mogelijke meerderheid n zijn fractie tegenstemmen. De heer Van Riir-Worsel '"ta'h. V.) tens'i"® hoe. wel grondwettelijke bezwaren hebbende, erklaarde te zullen vóórstemmen, in de hoop, dat de Grondwet gewijzigd zal zijn. gebruik gemaakt zal worden van d» mogelijkheid van wijziging tuut. Gered Toen had onder doodse stilte de stem ming plaats met het hierboven vermelde resultaat. Toen alle aanwezige anti-revo- itionnairen vóórstemden, met uitzonde- ng van dr Schouten, werd z-rht an verlichting geslaakt: de zaak was in der geval gered gelijk gemeld. 94 Kamer leden. Afwezig waren de heren Vórrink zullen zien. ren Oud (Lib.) en Lemaire (Kath. Nat.) bleken niet door minister Kernkamp in zl1n overigens voortreffelijke rede te zijn overtuigd van de onhoudbaarheid van hun opvatting, dat het statuut in strijd met de Grondwet zou zijn. Ook de heer Schou ten (AR) voelde dit bezwaar, daarbij nog gevoegd zijn vrees voor uitholling van de wijzigingsprocedure van de Grondwet Ook de heer Van Rijckevorsel (Kath. V.) gaf uiting aan zijn gevoelens, die neer kwamen op 'n onderschrijven van't stand punt-Oud. Anders dan laatstgenoemde vond mr Van Rijckevorsel echter, dat bij het nemen van de uiteindelijke beslissing (mr Oud opereerde in zeer sterke mate met het dilemma van de ramp, die verwer ping van 't statuut zou meebrengen en 't handelen in strijd met de eed van trouw aan de Grondwet) minder sprake was van een gewetensconflict dan van een rechtsovertuiging. Hij vroeg of het niet mogelijk zou zijn. het statuut niet te be vestigen en plechtig af te kondigen, vóór de Grondwet aan het statuut zou zijn aan gepast. Prof. Oud persisteerde bij zijn wens, het statuut niet bij wet, maar bij Grondwetsherziening te aanvaarden. Hier bij liet hij, onder hilariteit, het woord „verkiezingen" vallen. De hilariteit groei de aan tot hoongelach, toen hij verklaar de. helemaal geen verkiezingen nodig te hebben. Minister Kernkamp verklaarde echter, dat de Regering niet bereid was, enige maatregel te treffen, die tot vertraging van de inwerkingtreding van het statuut zou leiden. (Soc.), De Graaf en Koersen (beiden Kath V.), die men in ieder geval tot de voor standers zou hebben kunnen rekenen ts ontbraken de heren Gerbrandy en den Heuvel (beiden AR), die moge lijk tegenstanders hadden kunnen zijn. en de heer De Groot (Comm.) die stellig. hij aanwezig geweest, tegen zou heb ben gestemd En zo kwam het einde van de his torische vergadering, gewijd aan de bouw van het Koninkrijk-nieuwe- stijl. Minister Kernkamp werd van alle zijden gelukgewenst. Verdiend, want hij is de man geweest, die de vastgelopen wagen van het overleg met de West. zij het met niet altijd even fraaie resultaten, weer op gang had gebracht. Voor wat de Tweede Kamer betreft kreeg de bewindsman gisteren het fiat op zijn bemoeienis sen. Met vacantie Met de afhandeling van het Statuut was de Kamer tevens gekomen aan het begin van de zomervacantie. Voorzitter dr Kor- tenhorst hield op de gebruikelijke wijze een geestige sluitrede, waarin hij het werk der afgelopen maanden memoreerde. Sédert September vorig jaar zijn 91 dag en 37 avondvergaderingen gehouden. Na het Kerstreces kwam de Kamer 48 maal in dagvergadering bijeen en 12 maal in avondvergadering. De Kamer komt nu. natuurlijk onvoorziene omstandigheden voorbehouden, pas weer bijeen op Dins dag 14 September. Dan is de Midden- standSn"ta aan de orde. Van d" Re«®ring zal 't afhangen, of in het lopende zittings jaar (dat op de Zaterdag vóór de derde Dinsdag in September deld kunnen worden de Kljitaeldwet en de Tweede Televisienota, d? herziening van de Bevoordoringswet officieren en de Schoo'"cldwet. Tot slot wenste c; voorzit ter allen een goede vacantie. zonder zor gen. zonder wolken en met veel zonne schijn. Deze speech werd me* -npiaus be loond en daarna volgde het gebruikelijk ceremonieel van het hand®®-- - -'om dat velen elkaar enige weken lang niet De heer Teeuw geeft richtlijnen aan voor het Zaterdagvoetbal Hofmeester begonnen met rede van dr Drees in Grote Kerk Gisteravond om acht uur zijn de Hoffeesten in Dordrecht begonnen met een herdenkingsplechtigheid in de Grote Kerk, die wel bijzonder luister kreeg door het feit, dat de minister-president, dr W. Drees, een rede uit sprak, waermee hij niet alleen de feesten officieel deed beginnen, maar waarin hij tevens wees op de grote betekenis van de eerste vrije Staten vergadering, die in 1572 in Dordrecht is gehouden. Die vergadering immers, ter herinnering waaraan de Hoffeesten worden gevierd, is in wezen de grondlegging geweest van ons vrije volksbestaan, zoals dat zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld. Op de vanmiddag in Utrecht gehouden jaarlijkse algemene vergadering van het Verbond van Christelijke voetbalvereni gingen, heeft de voorzitter, de heer H. Teeuw, ter gelegenheid van het feit, dat de Chr. Nederlandse voetbalsport bewe ging 26 jaar bestaat een rede gehouden, waarin hij o.m. de richtlijnen aangaf, vol gens welke naar zijn mening de in de Za terdagcompetitie van de KNVB spelende clubs hun houding moeten bepalen t.a.v. icente koerswijziging van het KNVB- bestuur. De heer Teeuw gaf een uitvoerige uit eenzetting van de positie, die de voor malige Chr. Ned. Voetbal Bond in de KNVB inneemt en stond lang stil bij de bedenkingen die in andere Chr. bonden gerezen zijn tegen het zich aansluiten bij de KNVB destijds. Spr. zeide dat de KNVB niet meer een neutrale, da. on christelijke of zelfs anti-christelijke orga nisatie is. maar een algemene, die aan alle stromingen recht wil doen wedervaren en een eigen plaats biedt. De grootste rechtvaardiging voor het dragen van me deverantwoordelijkheid voor de zaken de KNVB is gelegen in het feit, dat de bond zelf de mogelijkheden geschapen heeft voor een geruisloze en vreedzame verplaatsing van de wedstrijdsport de Zondag i sinds 1946 zeggen dit duidelijk: in 1946 i er van de 200.000 voetballers 17.000 Zaterdagspelers, in 1953 van de 350.000 ruim 50.000. Amateur-iront De héér Teeuw sprak zich uit tegen professionalisme, dat volgens hem in trijd geacht moet worden met het wezen van sport en 6pel. Hij rièp de Zaterdag voetballers op eendrachtig de handen ln- te slaan en een krachtig vérènigd amateuristisch Zaterdagvoetbalfrónt te en. Nu kan het nog, aldus spr., om dat het Zaterdagvoetbal nog niet is aan getast door de kwalen, waaraan het grote voetbal lijdt. Ook onder de nieuwe om standigheden moeten wij trachten ons eigen Christelijk verenigingsleven te blij- ontplooien, de Christelijke sportge- dachte uit té dragn en onze idealen te blijven verwezenlijken. Zweden heeft een landenwedstrijd athletiek tegen Frankrijk met 125 om 87 punten gewonnen. - de Zaterdag. De cijfers Waterpolo Tot eind onzefcer De houding van de AR-fractie bleef, gelijk gezegd, tot het eind toe niet zeker. Dr Schouten, zijn bezwaren nog eens uit eenzettende, verklaarde aan het slot van zijn repliek, dat hij niet zou kunnen vóórstemmen, dat dit een persoonlijk deel was en dat hij niet getracht had, zijn politieke vrienden te binden. Hetgeen ei nog helemaal niet op wees. dat hij uitein delijk alleen zou komen te staan. Dii bleek ook nog niet uit de stern-motivering van dr Bruins Slot. Deze verklaarde, na mens een aantal politieke vrienden, geen strijd met de Grondwet aanwezig te achten, waarbij hij dezelfde onderschei ding tussen procedurele bepalingen materiële voorschriften maakte met trekking tussen de verhouding va artikelen 218 en 217 van de Grondwet als wij dezer dagen deden, een redenering, die ook minister Kernkamp had verde digd. Het materiële bezwaar van di Schouten tegen artikel 55 statuut, dat een uitholling van de Grondwetswijzigings procedure kan veroorzaken, deelde dr Bruins Slot wel. Hij betreurde het, dat de Regering hieraan niet in een vroeger stadium meer aandacht had besteed. Maai dr Bruins Slot zag hierin geen overwe gend bezwaar, dat tot tegenstemmen zou nopen. Hij erkende nl. het grote belang van de vrijwillig tot stand gekomen rege ling, niet langs revolutionnaire weg, maar langs legale weg. Dat is steeds een anti- revolutionnair ideaal geweest en mede op grond daarvan wilde hij het materiële be zwaar van dr Schouten niet zo zwaar la ten wegen, dat hij op die grond zijn stem aan het wetsontwerp zou onthouden. Reeds eerder had mevr. Fortanier-De Wit (Lib.) verklaard, het grondwettelijk bezwaar van haar fractie-voorzitter niet te delen. Ds Zandt (SG) verklaarde voor de stemming, zeer tot zijn spijt te moe ten tegenstemmen op grond van het niet weggenomen materiële bezwaar tegen ar tikel 55 Statuut en de heer Weiter (Kath Nat.) moest tot zijn leedwezen tegenstem- Vitesse II—LWV I (dames) 1—4 De Leidse dames hebben het in de wed strijd Vitesse II—LWV I heel goed ge daan. Reeds bij de rust had LWV een 13 voorsprong. Truus Lambooy (2 x) en A. Nekeman zorgden voor de doelpunten. In de tweede helft was de strijd nog wat feller- Door een doelpunt van A- Neke man werd net 14. DVZ m—LWV I 80 Dóór slecht dekken hebben de Leidse heren in de strijd DVZ IIILWV I tal rijke kansen aan de tegenpartij geboden doelpunten- LWV heeft nog nooit zo'n grote nederlaag geboekt en wij rekenen op, dat het zich in de komende ont moetingen zal herstellen. Weer een nieuwe bond Naar volledig professionalisme Na een weddenschap Journalist met vriend in de leeuwenkooi Met zijn vriend, de gewezen vlieger van de Kon. Luchtmacht, A. H. Henkei- mans, die thans bij een Zaandamse koek- fabriek werkt, beeft de journalist Wim Hornman, redacteur van „De Zaanlan- der" en voormalig oorlogscorrespondent in Korea, gisteravond in de leeuwenkooi van het „Grand Cirque International" Sherry gedronken en sigaretten gerookt. Terwijl twee Siamese berberleeuwen op nog geen twee meter afstand zaten heb ben ze in de kooi gezellig zitten conver seren met de temmer Alberto Althoft Aanleiding voor dit avontuur in de leeuwenkooi was een weddenschap, die door Hornman was verloren. De verlie zer zou, zo had Hornman met zijn vrienc Henkelmans afgesproken, een bezoek moeten brengen in de leeuwenkooi. Tij dens de gala-voorstelling van gisteravond is dit gebeurd, waarbij Henkelmans zijn vriend niet alleen liet gaan. maar volgde hem getrouw. Vol spanning volgde het publiek dit ongewone bezoek in de kooi. waarin de temmer vooraf «en tafel en drie stoelen had klaar gezet. Na het gezellig praatje verlieten beide vrienden het leeuweiwerblijf. alsof ze bij één van hun kennissen op bezoek waren geweest. Van de fles met sherry was na dit avontuur echter de bodem Spaarcijfers in Juni De bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken hebben in Juni een overschot behaald van f 10.504.250. Inleg en terugbetaling bellepen resp. f 44.077.727 en f 33,573.477. Bij de niet aan gesloten algemene spaarbanken werd f 83.758 gespaard en bij de bankspaarban- ken f 156.549. In totaal werd bij deze ban ken dus f 11.744.557 gespaard (bij de rijks postspaarbank werd in Juni f 1,7 min ge spaard). Daarop nu wijst al sinds Jaren het ac tieve Comité tot herdenking der eerste vrije Statenvergadering en lang daarvoor deden dat anderen, helaas vaak zonder dat het gezien werd. De Interesse voor de ingrijpende gebeurtenis op de 19de Juli van het Jaar 1572, bleek nooit bijster groot te zijn.Na de oorlog, die ons onze vrijheid kostte en na de Meidagen van 1945, die ons deze herschonken, werd dit echter an ders. Nog waren er velen, die weinig be lang stelden in de historische bijeenkomst, maar de acties van het Comité vonden toch over het algemeen weerklank. En het gevolg daarvan is, dat gisteren voor de negende maal de Hoffeesten begonnen, feesten waarmee men het Nederlandse volk wil opwekken te beseffen, wat vrij heid betekent en wat dit begrip inhoudt... Wal het is vrij te zijn Marnix van Sint Aldegonde, op de ver gadering vertegenwoordiger van Prins Willem van Oranje, liet in zijn magistrale rede reeds horen wat het is vrij te zijn. Met vooruitziende blik bepleitte hij de noodzaak van gemeenschapszin, vrijheid te bewaren. Nadrukkelijk betoog de hij, dat een onverbrekelijke band be stond tussen de gewesten en dat het nut tig en nodig was, dat de handen ineen geslagen werden, onder leiding van d« Prins, die men had te beschouwen als „de voornempste gelidmaet der Generalen Memorie van Antwoord Rechten vdn de mensi— eri8ndts ende mitsdien rroort rol I m Ol 1-70 recht hebbende om tselve Nederlandt van yeeil ICIIylCU&C JJudlu allen Invasies ende onderdruckingen der Regering drong er in Raad Naar uit advertenties In enkele Amster damse bladen blijkt, is thans een voetbal bond opgericht, de Alg. Beroeps Voetbal bond. die volledig professionalism* wil invoeren. De A.B.V.B. is een heel andere orga nisatie dan de N.B.V.B.. De A.B.V.B. zal 44 clubs oprichten, onder te verdelen in drie divisies, aldus het A-D. In de eerst* divisie zouden de spelers een maandsala- van f 500 krijgen, vrij van belasting verblijfkosten. Voor prestaties, b.v. het maken van een doelpunt, zouden extra premies worden uitgekeerd. In de tweed* klas of tweede'divisie zou men een salaris f 350 per speler willen uitbetalen, in de derde divisie f 150. Er zouden ook nog jeugdteams komen, die in een pre mieregeling zouden vallen. Wanneer de bond kan beginnen staat nog niet geheel vast, maar er zouden op korte termijn wel proefwedstrijden komen. Verscheidene spelers zouden zich al opgegeven hebben, o.m. van Stormvo gels, V.V.A., 't Gooi, AJax, AGOVV, Vitesse, DWS en Zeeburgla. Grote fabrikanten zouden achter de De reis naar Bonn Prinses Margaret en de politiek Vragen in het Lagerhuis Reuter meldt uit Londen: Het bezoek van prinses Margaret aan West-Duits- land zal volgende week Donderdag ir het Lagerhuis ter sprake worden ge bracht. Ohurohlll krijgt de vraag te be antwoorden, welk regeringsdepartement voor de gedetailleerde regeling er va verantwoordelijk was. Sommige aspet ten van dit bezoek zijn in de Britse pers becritiseerd, aangezien „een lid ven het koninklijk huis hierdoor in een politieke contróvcrse verwikkeld zou zijn." (Wi) wijzen er op, dat het bezoek van prinses Margaret aan Bonn scherp gehekeld werd door „The Tribune", het orgaan van Bevans linker Laboui vleugel, met de communisten sympathiserende. Dit rose-rode orgaan had de euvele moed, het bezoek van prinses Margaret aan Duitsland als „dwaas" te bestempelen. Omdat in Juli besprekingen over de E.D.G. plaats vinden, had prinses Mar garet niet naar West-Dultsland moeten gaan, want nu werd de Engelse konink lijke familie betrokken in de politiek. Blijkbaar is het Bevan en consorten om een politiek relletje te doen, hetgeen scherpe afkeuring verdient. Immers, dit door een Engelse prinses persoonlijk ge legd nauw contact tussen Engeland en West-Duitsland, kan in deze tjjden van contróverse en Twnnlwgtw., >1 echts merend en stimulerend werken. (Red), gelimiteerde vestiging van hulpkrachten. Min. Mansholts visie op de uitoefening diergeneeskunst De minister van Landbouw heeft de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord doen toekomen over het ontwerp houdende voorschriften met betrekking tot de uitoefening van de diergeneeskunst. Hieraan is het volgende ontleend: ver scheidene leden, die verklaren in te stemmen met de bedoeling van het in stituut van veeverloskundige en castreur op de duur te beperken, spreken als hun mening uit, dat, indien in alle delen des lands voldoende dierenartsen aanwezig warem alle veterinaire arbeid in handen van deze deskundigen den gelegd. In dit verband betreuren zij, dat tijdens de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer het oor apronkelijke artikel 18 is komen te ver vallen, waardoor de veeverloskundige er de castreur definitief bij de vorenbedoel de werkzaamheden blijven betrokken er de vestiging van nieuwe dierenartsen zal worden bemoeilijkt De minister kan deze laatste mening niet geheel delen. De leden, hier aan het woord, hij, mogen niet voorbijzien, dat de thans aan hun oordeel onderworpen regeling, vergeleken bij de geldende wet, in belang rijke mate paal en perk stelt A.B.V.B. staan. Men zou beschikken over kapitaal van 4Vz millioen. Men wil dit kapitaal uitbreiden tot 55 millioen. Gesproken wordt over 40 stadions met een accommodatie voor 20 4 30.000 toe schouwers elk. In deze stadions zou een deel van het kapitaal geïnvesteerd worden. Dertig gToenteteeltbedrijven in N.O.-Polder toegewezen De directie van de WieringePmeer (Noordoostpolderwerken) heeft dertig groenteteeltbedrijven toegewezen. Onder degenen, aan wie een bedrijf i« aange boden, zijn vijftien Friese gardeniers, die hun gronden in Friesland zullen opgeven ten behoeve van de sanering van andere bedrijven. De toegewèzen bedrijven zijn tot twaalf hectaren groot. Dinsdag „Koninklijke" naar New York De handel in aandelen „Koninklijke" an 50 zal Dinsdag 20 Juli op de New York stock exchange aanvangen. Bij deze gelegenheid zal jhr mr J. H. Loudon, di recteur-generaal van de Koninklijke Ne derlandse Petroleum Maatschappij, aan wezig zijn. van Europa niet op aan De ministers Beyen. Luns, Donker Kernkamp hebben de Eerste Kamer e Memorie van Antwoord doen toekomen inzake het on-twerp van wet ter goed keuring van het in Rome op 4 Nov. *50 ondertekende verdrag tot bescherming van de rechten van de mens, en het bij dit verdrag behorende protocol (Parijs 20 Maar'. '52' Het verheugt de minis ters, dat vrijwel alle leden der Kamer zich ach'.er deze conventie .hebber, ge steld. Zij hebben begrip voor het standpunt van die leden, die betreuren, dat de godsdienstige grondslag van de te schermen rechten in de overeenkomsten niét tot uitdrukking zijn gebracht. Het Nederlandse voorstel terzake vond ech ter bij de behandeling van de universe le rechten van de mens in de Verenigde Naties zoveel tegenstand van de o grote meerderheid der regeringen, de regering het initiatief in de Raad Europa niet heeft hernieüwd. Aan de ministers zijn geen gevallen bekend, dat het optreden van de Bin nenlandse Veiligheid niet in overeen stemming zou zijn met het recht op eer biediging van het persoonlijk leven. Ook is men het niet eens met de op merking als zou de regering niet ge neigd zijn een klacht in te dienen over de schending van enig mensenrecht op het grondgebied van een andere hoge verdragsluitende partij en evenmin met de opvatting, dait hoe groter de aanlei ding tot een klacht is, des te geringer de geneigdheid haar in te dienen. Met betrekking tot de discriminatie op grond van sexe bevat de conventie geen bij zondere bepalingen, maar de rechten worden in hun geheel verzekerd zon der enige discriminatie, dus ook niet die op grond van sexe De regering heeft het verdrag aan vaard voor het rijksgebied in Europa. Iri hoeverre de gebiedsdelen Suriname en Ned. Antillen ln de rechtssfeer van de conventie zullen worden betrokken, hangt in de eerste plaats van deze ge biedsdelen zelf af. Welke de invloed zal zijn van de toe treding tot deze conventie op de komen de grondwetsherziening ia thans nog niet nader aan te geven. Bij Duinrell Bus tegen boom: vijf gewonden Op de Katwijkseweg nabij Duinrell te Wassenaar is vanmorgen omstreeks half negen een busongeluk gebeurd, waarbij vijf personen licht werden gewond. Een N.Z.H.V.M.-bus, komende uit de richting Katwijk, slipte bij het uitwijken vooi tegenligger, eveneens een bus, en botste tegen de bomen. De bus werd daarbij zwaar beschadigd en vijf der inzittenden kregen lichte verwondingen, hoofdzake lijk snij- en schaafwonden. Een passagier liep een lichte hersenschudding op. Drie der slachtoffers werden naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, de beide anderen naar de Zuldwal. Na behandeling konden allen huis- Daar is U er één van Wereld telt 2500 millioen zielen De wereldbevolking neemt met 30 millioen zielen per jaar toe, aldus cij fers van het Franse bureau voor sta tistiek De wereld telt thans 2500 millioen be woners. tegen ongeveer 1160 millioen in 1850. In de laatste honderd jaar is de bevolking van Europa verdubbeld, ter wijl het aantal inwoners van Rusland en Noord-Amerika resp. vervier- en ver- zesvoudigd is. Zweedse onderwijzeres stort in ravijn Een Zweedse onderwijzeres is in Gsteig. Zwitserland, bij een bergongeluk om het leven gekomen, nadat haar vrien din in een wanhopige poging om haar te redden, haar een half uur boven een afgrond vastgehouden had. De twee vriendinnen waren gaan wan delen in de heuvels. De onderwijzerei Anna Kerstin Markaraka Persson viel en rolde een helling af. tot zij met diepe hoofdwonden aan de rand van een afgrond bleef liggen. Haar vriendin, Aina Stenber. snelde te hulp en wist haar hand te grijpen, toen zij verder naar de afgrond begon af te glijden. Een half uur lang lag zij aan de rand van de afgrond, de hand van haar vriendin vasthoudend en tevergeefs hulp roepende. Ten slotte moest zij loslaten en haar vriendin stortte honderd meter naar beneden Een hulpploeg had meer dan twee uur nodig om het lichaam van de jonge vrouw te vinden op de bodem van het ravijn. remden te bescermen". Ondanks dat de Heer van Aldegonde tevens om een belangrijk bedrag aan geld vroeg, vond zijn rede veel weerklank. De gezanten der vrije steden Dordrecht. Haarlem. Leiden. Gouda. Edam, Monnic- kendam, Medembllk, Enkhuizen, Hoorn, Oudewater. Alkmaar en Gorcum. stelden 500 000 Carolusguldens beschikbaar. Belangrijker echter nog was het besluit om elkander en de Prins niet zonder we derzijdse toestemming te verlaten en dat „gehouden soude worden vrijheyt der re ligiën. zoowel der Gereformeerde als der Roomsche religie met vrije exercitie der- zelven." Men begreep namelijk, dat vrijheid in da eerste plaats inhoudt vrijheid van ge weten en beleving van gemeenschapszin. Zonder persoonlijke vrijheid, verankerd aan gezamenlijk verantwoordelijkheida- besef, en zo zagen het gelukkig ook de Staten, die in Dordrecht bijeen kwa- is er geen ware vrijheid mogelijk. Feestelijkheden Nederlander te Spa gearresteerd De 20-jarige Nederlander M. S. uit Meerssen (Limburg) is te Spa gearres teerd. Hij wordt verdacht van het ple gen van verscheidene inbraken in de buurt van Vervies. Kamer gereserveerd Gisteren 7 uur verliet eén gast zijn kamer in hotel „Het Rechthuis" ln Mijdrecht. Even later reeds waren er nieuwe gasten. Het was een dul- venpaartje, dat de kamer binnen vloog en midden op het bed een nest ging bouwen. Hoe dringend het echtpaar om woonruimte ver legen was bleek wel, toen 's mid dags om twee uur in het kant-en- klare nest al het eerste eitje lag. De eigenaar van het hotel, de heer Van Beek, kan het niet over zijn hart verkrijgen de toekomstige •ouders van de kamer te verwijde ren, al hebben zij de kamer ook be trokken zonder toestemming, zon der zich te hebben ingeschreven in het hotelregister, enzonder te kunnen betalen. Bovendien moet de hotelier maar afwachten, of de ge vleugelde gasten en straks hun kroost de kamer wel netjes en zindelijk zulen bewonen. Ondanks dit alles de ouders zitten in het nest op het bed te broeden. Onge stoord: hun kamer is „gereser veerd". Dat wil men ook tonen door uitgebreide feestelijkheden, waarvan verschillende on derdelen Dordrechts naam buiten ver bui ten de grenzen zullen brengen. In de eerste plaats natuurlijk geeft de rede van dr Drees aan de Hoffeesten een nationaal karakter, maar ook verder la er het een en ander, dat een interlocaal ka rakter draagt. We denken ln dit verband aan de z.g Statentocht, die Maandag zal worden gehouden. Meer dan 150 automo bilisten, uit vele plaatsen in ona land men kan n.l. starten in alle steden, die in dertijd een vertegenwoordiger in Dordt hadden, zullen een tocht langs twaalf ste den maken en daarmee overal aandacht vragen voor de betekenis der Statenver- jadering van 19 Juli 1572. En zo is er meer: Er zijn nationale wan deltochten, de Marinierskapel zal optre den. er worden uitgebreide feestelijkhe den gehouden, er Is een belangwekkende tentoonstelling ln Dordrechts Museum, gewijd aan vier eeuwen stilleven, een groot aantal kinderspelen, kortom er is van alles te beleven. Onderscheidingen voor Ned. militairen Dinsdagmorgen zal de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, de heer H. Free man Matthews. In de Prina Bernhard ka- te Amersfoort decoraties uitreiken een aantal Nederlandse militairen. die zich op Korea onderscheiden hebben. Aan luit.kolonel C. M. Schilperoord. oud-commandant van het N.D.V.N., 1* toegekend de Legion of Merit, degree of legionaire, de Bronzen Ster zal worden uitgereikt aan majaoor W. M. M. Hasen- bos te Weert; majoor C. van Ardenne. Ede; kapitein P- H. Aschmoneit te Voor burg; kapitein E. Rowe te Rotterdam; ka pitein T. C. Govers te De Bilt; rei. Ie luit. H. D. van Dorsser te Den Haag; le luit. E. T. van Dijk te Hilversum; le lult. G J. Pikkert te Amsterdam; le luit. P. H. Hoevenaars te Amersfoort; sergeant I. P. F. W. de Bruin te Deventer; sergeant C. v. d. Veeken te Gemert; sergeant J. Ml- galski te Utrecht; sergeant H. van Ooyen te Nijmegen; sergeant F. L. Chuudrón te Leiden; korporaal J. A. Henke te Alk maar; korporaal G. F. van Hattum te Weert; le luit. H. N. v. d. Raay te Am sterdam; 2e luit. W. L. M. van Luyn te Deventer; 2e luit. C. M. Pleyte te Scheve- ningen; 2e luit. F. J. G. van Driel te Am sterdam; kapitein H. M. A. Teunlsse te Maastricht; sergeant H. v. d. Vliet te Rot terdam cn 2e luit. D. P. van Koasveld te Den Haag. Tevoren zal de inspecteur van de cava- larie, brigade-generaal A. D. C. v. d. Voort van Zijp een Nederlandse dapper heidsonderscheiding, n.l. het Bronzen Kruis, uitreiken aan 2e luit. H. S. Manu- sama, eveneens wegens dapper gedrag op GEZWELLEN aan de grote teen Adverttnti* len de t krijgbaar onder Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wl^re, heft de ontste king en opzwelling op. Zodoende kan de grote teen zijn normale vorm en stand hernemen. Verkrijgbaar by apothekers en drogisten. VERDEDIGER VRAAGT VRIJSPRAAK Officier: Verdachte gesteund door velen uit zelfde volksgroep, zelfs geestelijkheid DE OFFICIER VAN JUSTITIE bU de Amsterdamse rechtbank, mr J. F. Hart suiker, heeft gistermiddag tegen mevrouw G. M. L.-van M, tante Gé verdachte ln de zaak van ontvoering van het Joodse pleegkind Betty Meljado, na een uitvoerig requisitoir twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan negen maanden voorwaardelijk met aftrek, en drie maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie Jaar. De officier trok een parallel met de zaak-„Flnaly" ln Frankrijk, waar de R.K. geestelijkheid echter het advies had uitgegeven, dat ieder actief aan de op sporing van de Joodse pleegkinderen zou meewerken, zulks in tegenstelling Nederland. Hier gaat het om de ver dwijning van twee kinderen: Betty Mel jado en Anneke Beekman, die nog steeds ondergedoken, waarschijnlijk ln Bel gië. ,.lk acht bewezen." zei de officier, „dat verdachte medeplichtig Is aan hst onttrekken aan wettig gezag van een minderjarige beneden de leeftijd van twaalf jaar Dit lijnrecht ingaan tegen een rechterlijke beslissing verwekt grote onrust ln 'een geordende maatschappij Daarbij is verdachte gesteund en gestijfd door personen uit dezeflde volksgroep, zelfs geestelijken." De raadsman, mr M. M. G. Th. de Kort, bestreed de tenlastelegging punt voor punt. Hij wees erop, dat de Haagse rechtbank mejuffrouw Van H. heeft vrij gesproken van het haar ten laste gelegde verborgen houden van het kind tussen 19 Mei 1048. Hoe kan dan mede plichtigheid worden gestraft aan iets, dat niet bewezen is? .Vrijspraak is de enige bevredigende oplossing," aldus de raadsman, „ai zijn sr velen, die daar anders over denken „Ik heb alleen geholpen, te weten te komen, waar het kind verbleef," zei verdachte in haar laatste woord. Op Dinsdag 27 Juli zal de rechtbank uitspraak doen in deze zaak. Familie van minister Algera woonde in patriciërshuis Bij de restauratie van een fraaie, uit 1714 daterende gevel van een patriciërs huis te Bolsward heeft men ontdekt, dat het pand is gesticht door de famillé De Koek Algera, zo meldt A.N.P. Bij het schoonmaken van onder dikke verflagen bedolven zandsteenornamenten uit de top gevel kwamen op een soort banderol twea namen voor de dag. die betrekking heb ben op de stichter# van het pand: B. C. Koek en S. I. Algera. Men kon nagaan, dat de voorletters afkortingen zijn van Boele Chrisloffels en Sjouke Iakobs. De hier bedoelde familie Algera la een zijtak -sn de familie Algera, waaruit de tegen- oordige minister van Verkeer en Water aat stamt. Zweeds© gezant naar Friesland Maandag en Dinsdag zullen de gezant in Zweden, de heer S. V. Dahlman en de consul-generaal van Zweden te Am sterdam de heer Ekman, een bezoek aan Friesland brengen, vergezeld van hun echtgenoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5