Je bent reservist of je bent het niet typen; steno: Avondspreekuur voor jeugdigen is in trek CEFA - LEIDEN CASINO THEATER EEN NAN in een WIT PAK NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 ZATERDAG 17 JULI 19S< E: werden brokken weggeslikt Na alarmoefening wachtte bord soep in Doelenkazerne „Begeef U onmiddellijk", zo stond er op het papier, „met medeneming van uw volledige uitrusting en bewapening naar de Doelenkazerne te Leiden, leslokalen Nationale Reserve. De districtscommandant, de reserve majoor J. v. d. Lee". Er stond nog meer op dat papier: „Vervoer staat voor U gereed optot uiterlijkuren". Ja zelfs: „Onderwerp: Alarmoefening". Toen begon het een beetje te dagen! Motorkoeriers joegen gistermiddag door Leiden. Waar zij stilhielden, een gele dienstenveloppe van de comman dant van het district Zuid-Holland-Noord van de Nationale Reserve uit hun zak haalden, en dringende electrische bellen lieten rinkelen of trekbellen door de ge luidsbarrière joegen, brachten zij opschud ding teweeg. Er werden brokken wegge slikt, want vele Nationale Reservisten waren juist aan tafel gegaan voor het avondeten. Met „zijn ze allemaal bedingest?" ware de grondtoon van de meeste gesprekken na het bezoek van de militaire motor koeriers misschien het best weer te ge ven. 't Is ook sneu, als je jezelf op een rustige avond met een goed boek en een geurige kop koffie (zonder vellen) wilt tracteren en je moet plotseling je Lee Enfield, je dienstkistjes en je scherpe patronen pakken om wie weet waar bij welke brug of welk viaduct of welk doornig duin op je buik te gaan liggen. Met voor de camouflage een Norit-veeg over je gezicht en een boomtak in je pukkel. Met donkere verwaaide wolken boven je hoofd, waaruit vermoedelijk uit de wolken wel te verstaan het Hollandse weerverschijnsel bij uitne mendheid je een wel verfrissend, maar ganselijk niet opvrolijkend bad kan geven. Je bent Reservist Maar enfin, je bent Reservist, zelfs vrijwillig, en daarom stap je met een- paar potverdikkies (als het gepermit teerd is de waarheid te zeggen) naar de zolder. Je zoekt er met de weinig ge waardeerde medewerking van je vrouw ft is hard, maar ook al weer de waar heid) je eetblikjes, je bajonet en je winterjas bij elkaar en slingert de hele bups in je plunjezak. En dan ga je met een liefelijk gekraak van de zware dienst schoenen de meepratende traptreden af, de „oorlog" in, ter bescherming van Leidens huis en haard. Dat zijn wel mooie woorden, maar het komt er toch op neer. Nog niet helemaal overtuigd van het nut en de noodzaak van de al arm-oefening. Dat gaat voorbij. „Dat gaat voorbij", neurie je zachtjes, als je in de bolderende legerwagen, waar in niet meer licht dan in 'n bosho'l door dringt, op weg bent naar het punt waar vijandelijke parachutisten zijn geland- Met de hele club zingen, zou je willen, Amalia. De orders evenwel zijn streng. Er wordt tijdens de rit niet gepraat, niet gerookt en een iegelijk heeft zich muis stil te houden totdat de oefening achter de rug en de vijandelijke eenheid op de rug is. Maar die stomme sergeant zit natuurlijk te wauwelen bij de laadklep en je kunt er niets aan doen. Hij is de sergeant en een sergeant van de Natio nale Reserve is een even grote dinges als een sergeant bij het gewone leger. Een kwartier lang jagen de vracht wagens met je kameraden en jou van de Doelenkazerne naar het strijdobject. Je hebt geen patroon op je geweten en als er één vijandelijke parachutist gedaald zou zijn met een lichte automatische mi trailleur, dan zou hij de hele compagnie makkelijk aan het schrikken kunnen ma ken. Maar er is geen parachutist en hel is ook niet nodig om te schieten. Hei gaat er om of je je verdekt kunt opstel len, of je zonder jezelf bloot te geven een door vijanden bezet punt kunt deren en of je, zoals de korporaal militairement zegt, je smoel kunt hou den, ook al lig je een paar uur aa onder de struiken langs een verkeersweg zien, dan voorbij- fietsende kuiten. En ook al is je enige wapenfeit, dat je er in slaagt een arge loos passerende juf met een takje langs het been te aaien en bijzonder leuk te doen schrikken. Nacht in 't veld Het wordt nacht in het veld. Eén uur. Er komt wat beweging in het groepje officieren, dat alles heeft bekokstoofd schijnt te willen besluiten ;gd verklaren aileen door te hebben doen sneve zamelen! De alarmoefening is af wacht alleen nog een bord soep in de j gezondheid heeft om zich aan te sluiten Doelenkazerne, plus een nabeschouwing bij de Nationale Reserve. Die burger onze kapitein. De kapitein zegt, dat moge zich onrustig gaan voelen, als hij fouten zijn gemaakt, niet alleen doorleest, dat anderen zich te zijnen bate in- maar ook door hem en hij noemt ze. j spannen. Als het zo is, dan is de bedoe- En dan is iedereen het er mee eens, dat1 ling Deze week in Casinio Een dag om nooit te vergeten: fijne Engelse humor zonder iets anders i (Advertentie) de fouten niet gemaakt hadden hoeven te worden- De volgende keer dus beter. Dan zul je weer kankeren, als de motor koerier met het bevel tot verschijnen met volledige uitrusting voor de deur staat. Je bent nu eenmaal onverbeterlijk wat dat betreft. Maar het belangrijkste is, dat je géét en een beetje je best doet. En daaraan mankeert het niet bij de Nationale Reserve. De man doet het en de officier doet het. Daarom is gisteravond de alarmoefening een succes geworden. Eén voorbeeld? Een officier, die om half één thuis kwam in Den Haag, vond het bevel tot het mee doen aan de alarmoefening in de brieven bus, ging niet naar bed, maar trok zijn uniform aan en reisde naar Leiden, waar hij vannacht om twee uur aankwam en waar hij zich alsnog meldde, ondanks het feit, dat de oefening was afgelopen. Je moet er wat voor over hebben. De Na tionale Reservist heeft iets voor zijn or ganisatie over. Agenda van Leiden Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Pieterskerk, half 9: Avondmuziek Adr. Blankenstein. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie, tot 19 September 10-4 u. Cs Maan dags gesloten). Aielier Garenmarkt 36. 1012 en hal! 36 uur: schaarsneden van Joop Koe- voets en antiquiteiten uit De SDaanse Pot Als er daarom werkelijk parachutisten - landen in de omgeving van Leiden, zul- Wd: Wij bloken de v,jand "en zij het zwaar te verduren krijgen. ze aanwezigheid Mede doordat de alarmoefening van gis- Wij mogen ver- 1 teravond en vannacht slaagde. De bur- ger kan gerust zijn. Alleen niet die bur- i ger, die de leeftijd, de gelegenheid dit stukje verwezenlijkt. ver stijgt Engelse humor wel uit boven de platte lol, die in zoveel films het publiek wordt voorgezet als „je-van- Een verrukkelijk staaltje Engelse humor kan men deze week ir., Casino ge- ieten, waar de Arthur Rank-rolprent „Een dag om nooit te vergeten" wordt vertoond. is de geschiedenis van de leden :en typisch Engels clubje, dat in een café het al even Engelse werpspel-met- pijltjes beoefent. Zij gaan potverteren op het continent, en wel in Boulogne. De problemen, angsten, zorgeloosheid en ar- ;eloze domheid van de reizigers worden >ns in rake typeringen getoond. Het best uit de verf komt de geschie- lenis van de voormalige soldaat uit het Britse leger, die zijn beste kameraad bij Boulogne heeft verloren en bloemen op graf gaat leggen. In herinneringen verdiept verdwaalt hij af naar de boer derij in Bonrecourt, vlak bij Boulogne, hij Franse les heeft gehad van een meisje, dat nu opgegroeid blijkt te zijn en impulsieve jongedame. Hierin is regisseur Ralph Thomas wel op zijn best geweest. Met subtiele middelen weeft hij poëtische sfeer om deze ontmoeting, die psychologisch bijzonder fijnzinnig is uitgewerkt. Navrant is de historie van het kleine mannetje, dat gebukt gaat onder een door zijn geringe lengte geschapen min derwaardigheidscomplex en als enige uitweg het Vreemdelingen-legioen ziet, een stap, waarvan zijn vrienden hem te vergeefs trachten terug te houden. Bijzonder geestig is de figuur van de reisleider getekend. die door-en-door Engelse man. die alles op het vasteland met een uiterst achterdochtig oog be schouwt en tenslotte, na een, jammerlijk mislukte poging tot een rondleiding, op de kade gaat zitten wachten tot hij een Engelse -kop thee aan boord kan gaan drinken. Dan is er nog de voorzitter, die verzeild raakt ir., een gelegenheid waar hij de leden juist voor heeft gewaar schuwd en waar men nu niet bepaald het volksdansen beoefent; de gezellige oude heer, die herinneringen herbeleeft van zijn wittebrood weken in Boulogne; de door zijn zer-uwen mislukte smokke laar van horloges, en tot slot de fijnè humorist, verbeeld door Stanley Hollo- way. Een film voor fijnproevers van de humor G. Tulp. Burcht, tot zonsondergang: hedendaagse beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhuizingstüd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313. Het is spoedig gedaan ïjkciGIÏl&GntG Staalwijk hield met Minerva s stoep i J gemeentelijke ziekendag ..Hard als dit brokje steen is de wereld, die eeuwenoude tradities met voeten treedt", zo verzuchtte gistermiddag een student bij de sociëteit Minerva. Hij had een brokje van de natuurstenen dekpla ten van Minerva's stoep in de hand - om het te bewaren als aandenken. Want het obstakel gaat verdwijnen, zoals men weet. en de firma Bik en Breedeveld is reeds „officieel" met de aft-raak begon nen. Het Leids studentencorps liet zich niet onbetuigd. Tegen September, als men weer over studeren gaat denken, zal het wel gedaan zijn met de stoep van Mi nerva. Het zal een verbetering betekenen voor voetgangers en fietsers! Dr T. P. Sevensma volgende week 75 jaar Dr T. P. Sevensma te Oegstgeest, oud- bibliothecaris van de Leidse universiteit en van de Volkenbond, hoopt volgende week Donderdag. 22 Juli, 75 jaar te wor- De gegevens zijn eigenlijk spoedig verteld. Jl. Maandag kwam een aantal zieken en bejaarden uit onze gemeente op een centraal gelegen adres in wijk, om gemeenschappelijk het Heilig Avondmaal te vieren. De keuze ,'an deze dag was geen toevallige, maar jloot direct aan bij Zondag 11 Juli. toen het Avondmaal door de (gezonde) ge meente was gevierd in de Hooglandse kerk. Tussen 9 en 9.30 uur reden auto's af en aan, die onze zieke en bejaarde gasten voor één dag uit hun eenzaam heid haalden om hen samen te brengen in de gemeenschap der Kerk De dag werd met Avondmaalsviering begonnen, voortzettting dus van de vie ring daarvan op de vorige dag in d« kerk. Reeds meerdere malen hebben w met zieken thuis, in de kleine kring va: het gezin, dit feest van Christus verzoe ning en overwinning gevierd, en steeds was het weer opvallend, hoe de zieken hierdoor werden getroost en gesterkt I nitoifit» gold thans De daling van het aanbod zette zich ook gedurende de Periode van 3 t/m 1 mat€. nu deze zieken toch ook in deze 10 Juli verder voort. In hoofdzaak werden geplaatst ongeschoolde arbeiders bijzondere zin Avondmaals g a ng Arbeidsbureau (e Leiden (Door ds P. Kloek, predikant van de Hervormde wijkgemeente „Staalwijk") Misschien hebt U enkele weken geleden in dit dagblad gelezen, dat de Hervormde wijkgemeente Staalwijkte Leiden van plan was op de 1-de Juli een ziekendag te houden. Na afloop van deze dag werd mij door de re dactie van de N.L.C. gevraagd, enkele mededelingen over het verloop van deze dag te geven. Graag mldoe ik aan dit verzoek, omdat ik meen, dat hier mogelijkheden voor de Kerk liggen, die nog te weinig worden gezien. in hun stoel. Voor een enkele was bed gespreid. Een ziekedag mag ook - niet te vermoeiend zijn. Dan zou de uitwerking averechts worden. in gelegenheidswerk, terwijl voorts een aantal in de seizoenbedrijven ko worden tewerkgesteld. In totaal werden 147 personen voor seizoen- of g« legenheidswerk, zowel in. als buiten het gewest bemiddeld. Daarnaast ko: den plaatsingen worden geboekt in de textielindustrie, de bouwnijverhe en de metaalindustrie. Het aantal als geheel werkloos Inge schreven mannen bedroeg op 10 Juli 1954 355, terwijl daarenboven 25 personen In diverse werkvoorzieningsobjecten te werkgesteld waren. Het totaal beschik baar aanbod geheel werklozen plus arbeiders werkvoorzieningsobjecten beliep derhalve op eerder genoemde da tum 380. Een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1952 en 1953 wijst uit, dat de voordelige verschillen respectievelijk 1334 en 614 bedragen. Een duidelijk bewijs, dat de werkgelegenheid in 1953 niettegenstaande de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking, bedui dend is toegenomen. Niet ondienstig is het hierbij aan te tekenen, dat de zgn. blijvende werkgelegenheid sinds 1952 met byr.a 60 procent is toegenomen. Hieruit volgt tevens dat in de komen de weken zich diverse schommelingen in het aanbod kunnen voordoen, immers het gelegenheidswerk is vrijwel steeds werk voor betrekkelijk korte duur. De vraag De vraag naar arbeidskrachten daalde, t.w- van 376 tot 257. hetgeen een gevolg is van het voldoen van aanvragen ge richt op arbeidskrachten voor gelegen heids- en seizoenwerk. Het restant aanvragen heeft dan ook voornamelijk betrekking op zg. blijvend werk. De vraag naar jeugdige leef tijdsklasse 15 t/m 18 jaar neemt nog steeds de eerste plaats in. Voor volwassenen bestaat plaatsings mogelijkheid in de textielindustrie (vezel, garen en stoffenindustrie), de metaalin dustrie. de bouwsector en voedingsmidde. lenindustrie. Zowel ongeschoolde, geoefende, als ge schoolde krachten kunnen in genoemde bedrijfstakken worden opgenomen. Zoals reeds in een vorig bericht wer medegedeeld, wordt druk gebruik ge maakt van het avondspreekuur voor jeug digen (elke avond, behoudens Donderda' en Zaterdagavond) van 7—9 uur. Tot er met 10 Juli vervoegden zich op dit niet kenden, bij spreekuur circa 200 jeugdigen, hetgeen wel een bewijs is. dat van de zijde van de jeugd en van de ouders prijs gesteld wordt op contact met de jeugdbemidde- laar. Diverse problemen worden bespro ken en zo enigzins mogelijk tot een be vredigende oplossing gebracht. Ook het spreekuur van de Nazorgdienst (Donderdagsavonds van 78 uur) wordt druk bezocht, hetgeen uitwijst, dat men in deze wel bijzonder woelige tijd, waar zich dag aan dag problemen voordoen, prijs stelt op objectieve voorlichting en erden en uit hun eenzaamheid en gebracht in deze gemeenscnap. j samen deel ontvingen aan de maal- id der verzoening en samen de lofzang •ngen. Het was inderdaad de volle ge- eenschap der Kerk. die wij daar samen deze particuliere woning ontvingen. Vrouwen aantal ingeschreven werkloze bedroeg op 10 Juli 1954: 127. Een stijging van 13. welke zijn oorzaak vindt in de inschrijving van scholieren. De vraag daalde iets, n.l. 343 tot 325 en heeft in de eerste plaats betrekking op huishoudelijk personeel (dagmeisjes en werksters)- Voorts kunnen geplaatst wor den confectienaaisters, leerling-naaisters, typistes, steno-typistes, stiksters (stoffen. Las leder en plastic) strijksters, inpaksters winkel- en administratief personeel. -la afloop van de Avondmaalsviering eek de feestelijke stemming de hel< ig niet. Het was een vreugde, om a! z.e mensen, die elkaar toch meesta lkander te zien. Aan afwisseling ontbrak het niet: in de loop van de dag werd een overdenking ge houden over de zin van het ziek-zijn: mej. Riek Meljering kwam met enkele jongens van de „Lenteklokjes" een a; tal liederen zingen. De Gemeente had voor gezorgd, dat we het onze gasten aan niets behoefden te laten ontbreken, zodat een ieder, zieke zowel als gezonde, verrijkt naar huis ging aan het einde van de middag. Hopelijk zal het mogelijk zijn een vol gend jaar ir., Staalwijk (en misschien ook in andere gemeenten?) opnieuw een gelijke ziekendag te houden. Het spreekt vanzelf, dat een dag als deze een vuldige voorbereiding vereist. Wij w zo gelukkig, dat #en gezin uit onze z'n ruime woning geheel voor dit doel openstelde. Waarschijnlijk zijn er ook in andere wijkgemeenten wel dergelijke fa milies te vinden: anders kan het wijkge- bouw hiervoor dienen. Geslaagd De heer H. Runsink behaalde te Utrecht het diploma Bouwkunde. Voor de acte handwerken zijn in Den Haag de volgende dames van de Leidse Chr. kweekschool geslaagd: B. R. Knibbe, Abbenes, P. Leenhouts, Leiden; G. Oppe, Bodegraven; N. Verduyn, Alphen aan den Rijn- t men vooral niet vergeten er vo< •gen. dat er voldoende hulp aanw zig is. Voor onze 18 gasten waren de gi hele dag vijf verzorgsters aanwezig, d heus niet stil behoefden te zitten, 's Mor gens trokken ze met de automobilisten mee. om de behulpzame hand te bieden bij het in- en uitstappen van de gasten De gehele dag zijn ze in. de weer ge weest: op een feestdag als deze moet im mers ook de verzorging tot in de puntjes geregeld zijn. Ook moet er ruimschoots gelegenheid zijn voor rust: na de middagmaaltijd er rust voor iedereen. De meesten dtden Feest in Leiderdorp 14 talen (138 letter- f grepen p. minuut) ZOMERCURSUS (JUNI. JULI. AUG.) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Maandag Avondmuziek Het programma van de vierde Avond muziek, uit te voeren door Adriaan Blan kenstein op het orgel van de Pieters kerk op a s. Maandag om half 9. luidt als volgt: 1. Toccata en fuga in F. Bach; 2. Nun komm' der Heiden Heiland, Bach; 3. Fantasie in g. Telemann; 4. Chaconna in f, Pachelbel; 5a Trio in D, Krebs; 5b Trio in G, Homilus; 6. Preludium en fuga in e, Jan Koetsier. Aan de uitgang col lectie voor het orgelfonds. De vijfde Avondmuziek volgt op Maan dag 26 Juli. door Jan van den Berg in de Hooglandse kerk. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter zn v N Oudslioorn en A Verkade; Peter A zn van J Koudijs en K L J Teuchert; Dirk z van A Zemel en E Koetsjerenko; Matthijs z van M Luiten en M le Febre; Cornelia dr van C Klever en N van Wijk; Petrus C M zn van J P W Zonneveld en E Visser; Leor.- hard J zn van N Oudshoorn en G J Peters; Marijke dr van J Souverijn en G de Jeu; Caroline dr van A Schuilenburg en C J v d Sluis; Jan Dirk zn van J D Kers en A v Vlaanderen; Louise dr van G Mie- remet en C T v Nieuwkerk; Timon W zn van F F v Haeften en H A Treffers; Ge- rardus C J M zn van G J Blom en J M v d Geest. OVERLEDEN: A Bruin, wed van Steen bergen, 82 jr- Welke apotheek D avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Juli 13 uur tot Zaterdag 24 Juli 8 uur waargenomen door apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en de Dt eza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te L:iden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Bockel. De Jager. Kors, M->*aenbroek. veldhuyzen en Van Win gerden. aangebroken: de opening van de Van der Valk Boumanweg te Leiderdorp. Anderhalf jaar hebben de bewoners in de rommel gezeten, een half jaar lan ger dan ze verwacht hadden. Natuur lijk hadden ze veel belangstelling voor wat er vanmiddag ging gebeuren: het doorknippen van een lint door burge meester K. van Diepeningen, zijn toe spraakje. de optocht naar het raadhuis met Werkmans Wilskracht voorop, de ontvangst op het gemeentehuis. Ver- Tweemaal Wernink—Den Haag xegenwoordigers van de provincie, het der Horst uit Leiderdorp. Hij fungeer de ook als waker en lantaarnopsteker, omdat hij dicht in de buurt woont (Hoofdstraat 23). Er werden negen lantaarns gestolen, maar dat kon Van der Horst niet helpen. Gisteren ver richtte hij met W. T. Colijn uit Hoog- made en A. van der Voorn uit Nieuw koop de laatste opruimingswerkzaam heden. Inmiddels brachten H. van der Groep (boven op de ladder) en J. de Lange te Leiderdorp (onder op de foto) de laatste T.L.-lampen (met plastic kappen) aan. kooplieden niet betalen. WH namen er meteen maar twee, en dat is sindsdien zo gebleven". Naast de groothandel oefend de fir ma Beekhuizen het marktbedrijf in vele plaatsen van ons land uit. Gouda, Wassenaar, Delft. Roosendaal. Breda, Alphen aan den Rijn, noem maar op, maar nergens is het publiek zo .,vis- lustig" als juist in Leiden. Hier gaat het niet met een paar visjes of een pondje tegelijk, maar met volwassen kilo's. Vijftig, zestig kisten schol en schelvis draaien er per Zaterdag door, en op Woensdagen gaat het navenant. We hebben ook maar een „groentje" meegenomen, de fijnste haring die er bestaat. en mej. Joh. Houtman op de band op genomenuan het eerste tot het laatste woord, het „ja" inbegrepen. Leids stadsbestuur, de stedelijke licht fabrieken en de busondernemingen waren uitgenodigd. De buurtvereni ging Zijlkwartier had nog feestelijk heden willen organiseren, maar de toch nog onverwachte opening gaf niet meer voldoende tijd voor voorberei ding. De nieuwe weg bestaat uit een vent- weg van vier meter, een trottoir en twee rijbanen van bij elkaar zes me ter. De eerste honderd meter van af de Spanjaardsbrug kwamen voor re kening van de provincie, evenals de betonnen beschoeiing van de Rijn. De uitvoerders hebben over het algemeen met genoegen gewerkt, al hadden ze wel met onverwachte moeilijkheden te kampen: grondwater, kabels, loop- zand en een ..wel" bij de L. C. Snel- brug. De enige, die het gehele werk heeft meegemaakt, is de heer P. van rpWEEMAAL LEIDT deze week. de weg van Wernink naar Den Haag. In de eerste plaats heeft ir J. J. G. van Hoek. directeur van de N.V. Wer- nink's Beton Maatschappij te Lelden, in hotel De lyittebrug afscheid geno men als voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrij. Vele vooraan- saanden in den lande hebben hem en zijn vrouw de hand gedrukt en toege sproken. Zijn opvolger is de heer J. Dura Dzn.. voorzitter van de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond En dan het nieuwe kantoorgebouw van de Aramco Overseas Company in Den Haag! Het is het eerste uit ge wapend beton opgetrokken bouw werk in Nederland en het tweede tn Europa, waarin bij de bouw het zo genaamde „vacuum concrete system" is toegepast, zo vernemen wij. Het gebouw, dat men dit jaar nog klaar hoopt te krijgen, wordt gebouwd door Wernink. Het systeem komt uit Philadelphia. Als bekisting worden speciale vacuum-bekistingen gebruikt, die aangesloten worden aan een va- cuumpomp, waardoor het overtollige water uit het gestorte beton wordt verwijderd. Het resultaat ran het „afzuigen" is, dat de door het trillen reeds verkregen dichtheid nog groter wordt. Voor vloeren worden „va- cuum-matten" gebruikt. Na „afzuigen" is het beton zó hard, dat het ontkist kan morden en dat de werklieden er ovrr kunnen lopen. zodat zy onmiddellijk met de verdere werkzaamheden kunnen doorgaan. Wat bij normaal beton dagen duurt. duurt bij vacuum-beton ongeveer evenveel uren! Leiden als markt GEEF MIJ LEIDEN maar als markt, vindt mevrouw Van der Harst, rasechte Scheveningse, van de al even Scheveningse firma Beekhuizen. Ze ven en twintig jaar verschijnt die fir ma al op de Leidse markt. Andere kooplieden kjjken soms met een scheef oogje naar de twee visk amen. waarover de familie Beekhuizen de beschikking heeft. „Maar", zei me vrouw Reekhuizen ons in hoogst eigen persoon, „zeven en twintig jaar geleden kostte de standplaats van een kraam dertig cent, en dat konden toen veel Trouwen en nog wat or de eer- uutgelegd, stond dezer dagen in de rubriek „Wist U" te lezen. Maar Henk Ver schuur te Alphen aan den Rijn heeft dat al enkele maanden geleaen ge daanen hij heeft daarbij zeer waarschijnlijk een unieke trouwplech- tigheid veroorzaakt. Van kindsbeen af hebben allerlei technische dingen, in het bijzonder op radiogebied, de belangstelling van Henk Verschuur, Emmalaan 5 AA Zonder verdere op leiding zag hij al gauui kans, radio toestellen te bouwen. En enige tijd geleden presteerde hij het, een wire- recorder te maken op zichzelf ui een zeldzaamheid voor een amateur Toen zijn broer Jaap ging trouwen met Marry Terwal, wilde dr 26-ja- rige Henk dat heugelijke gebeuren op de band vastleggen. Hij moest ech ter ook als getuige optreden, en mis schien is h(j een beetje zenuwachtig geworden. In ieder geval vergat hy de wirerecorder tijdig in werking te stellen. Dit betekende aanvankelijk een grote teleurstelling voor hem en zijn familie. Maar wethouder A. J. Dekker, die als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde, leefde zó meedat hij zich bereid verklaarde, 's avonds in het gebouw Bethel, waar de bruiloft werd gevierd, de plech tigheid tot in details te herhalen. Uit is ook gebeurd, en zelfs het officiële boek van de burgerlijke stand ont- brak niet. Een paar weken later heeft Henk ook het huwelijk tian H. Boot JN DIENST DER KERK, het maandblad, van de Hervormde mannenorganisatie, schreef in het laatste nummer het volgende: Op een dag zitten drie geleerden - van wereldvermaardheid te Lei den bijeen. Het zou Ehrenfest, Einstein en Kohnstamm. Ehren fest vertelt, dat de vrouw van één zijner collega's een oogoperatie had moeten ondergaan. Ze mocht één kwartier per dag lezen en vroeg nu de geleerde Ehrenfest, welk boek ze lezen moest. Onmiddellijk viel Einstein in met de woorden: ,Je hebt haar natuurlijk de Bijbel gegeven?" Ehrenfest antwoordde: ,Ja". Oxfords buikje J^ENS ZEI ER een heerschap in Oxford: ,,'k Geloof dat er iets aan m'n rok schort!" Z'n vrouw zei: „Och schat, Wees toch niet zo'n fat! Doe liever wat meer aan de b okssport!" Politie gaat vóór Laura weer. Maar er zal één groep rijn. die al op Maandag gaat rijden. Dat Is het Haagse politledetachement, bestaande uit veertien man plus twee verzorgers. Deze Haagse politieman nen kunnen niet deelnemen op Don derdag 22 Juli, omdat op die dag pre sident Coty van Frankrijk In onze Residentie wordt verwacht. En dan wil men In Den Haag geen enkele man van de politie missen. Daarom heeft men het, In overleg met de or ganisatie van de Rywielvlerdaagse, voor elkaar gebracht, dat het deta chement de route van Donderdag op Maandag rijdt. Varen door eigen stad' het teken van n O. en Oud- Leiden houden excursie op excursie, ouden van dagen en schoolkinderen maken hun jaarlijks uitstapje, cn tel kens ziet men vreemdelingen in de (vaak natte en koude) stad. Haagse oudjes trokken per bus naar de Veluwe en dineerden in de Grote Vink. Leerlingen van een school uit Rijswijk fietsten via Katwijk naar de jeugdherberg De Trekschuit in De Kaag. Ze voeren over de Kager plas sen en bezochten Leidse musea. De Amersfoortse beiaardier Jos Serrée was in de Sleutelstad en kroop achter het Leidse carillon. Daarom begon zo maar ineens op een avond van deze week de beiaard van ons stadhuis vro lijke tonen over de binnenstad uit ta strooien. Maandag zuWen we grijpen maar om ons heen! tien ontheemde meis jes Avifauna bezoeken. Zjj horen „thuia" (zo diep zijn we gezonken) in het D.P.-barakkenkamp te Lübeck en mogen, door de goede zorgen van de Oecumenische Jeugdraad der Kerken vijf heerlijke vacantieweken bij Haag- Se pleegouders doorbrengen. De mees ten van deze meisjes, 1415 jaar oud, hebben geen vader meer, en hun moe ders moeten werken voor de kost.... Wij dachten ook hieraan, toen wjj de kinderen van de school aan de Stadhouderalaan zo heerlijk in dat rondvaartbootje zagen zitten. Vijf keer moest er gisteren een bootje va ren, om alle kinderen van de klaseen 1, 2 en 3 een beurt te geven. De kin deren van de hoogste klassen maken een schoolreisjedan de „kleintjes' zo'n fijne rondvaart, dacht het hoofd der school, de heer R. Kramer. Aan het stuur: André Pont, Hoge Rijndijk 208, Hazerswoude. JUICHEND DOOR DE GRACHTEN Degenen, die aan de voorbereiding van deze bijeenkomst hebben meegewerkt, kunnen slechts met grote dankbaarheid op deze dag terugzien. In de eerste plaats, omdat een echt- Christelijke gemeenschap gestalte ont ving. Hoe kan het anders daar. waar de gemeente samenkomt rond gebroken brood en vergoten wijn? En dan denk ik liet alleen aan die gemeenschap, die :ichtbaar werd in het bijeenzijn van zie- ten en eenzamen, die anders de gemeen schap zo vaak moeten missen. Ik denk ook vooral aan de gemeente der gezon den. die er op bijzondere wijze bij werd bepaald, dat de gezondheid een groot ge schenk is. dat ons alleen maar tot dienst betoon aan de zieken kar, dwingen. Dat onze gemeente heeft doen blijken, hier iets van te verstaan, wat in vele tekenen van medeleven tot uitdrukking kwam, kan slechts tot dankbaarheid stemmen. In de tweede plaats kan de gemeente er alleen dankbaar voor zijn. wanneer zij op deze wijze ook gaat ontdekken, dat ziekte, ouderdom en eenzaamheid binnen de gemeente van Jezus Christus niet meer als leegheid, noodlot of straf be hoeven te worden ondergaan. Zij ont vangen een nieuwe functie, een grot# verdieping, die Paulus in 2 Cor. 1 vers 6 aldus order woorden brengt: „worden wij verdrukt, het is u tot troost en heil; worden wij getroost, het is u tot een troost, die zijn kracht toont in het door staan van hetzelfde lijden, dat ook wij ondergaan". P. Kloek. (Advertentie) de humoristische film Toegang ALLE leeftijden MytYl-siichting houdt collecte Men schrijft ons: Dertien kinderen ont vangen onderwijs op de Leidse Mytyl school. Dertien kir.deren„ die het onder wijs op een normale lagere school niet kunnen volgen, omdat zij lichamelijk ge brekkig zijn. In de toekomst zal dit aan tal toenemen. Er is een ongedacht getal kinderen, dat aangewezen is om ln onze school te worden opgeleid. Wij nemen aller> graag op; daarvoor is het nodig meer lesruimte te verkrijgen. Ieder kind krijgt onderricht en een lichamelijke be handeling, al naar het behoeft. De leer krachten en de masseuse, die zich tot de ontwikkeling van deze gehandicapten voelen aangetrokken, verrichten dagelijka met veel zorg en toewijding hun zware taak. Ieder kind heeft een speciaal voor hem gemaakte werkstoel en lesmateriaaL spreekt vanzelf, dat onderwijs, in deze vorm gegeven, zeer grote kosten met zich brengt. Het is dan ook verheu gend. dat het gemeentebestuur van Lei- rgunnlng heeft gegeven om door middel van een collecte gedeeltelijk in deze kosten te voorzien. collecte wordt gehouden in de week 19 tot en met 24 Juli. Het bestuur de Mytyl-stichting doet een drin- ger.d beroep op alle Leidenaars, een gave. hoe klein ook. af te staan voor hun gehandicapte stadgenootjes. Laat de collectanten en collectrices niet met lege bussen heengaan! A.V.O. vraagt hulp In de gemeenten Haarlemmermeer, Sassenheim, Alphen aan den Rijn, Kat wijk, Noordwijk en Zoetermeer houdt da Nederlandse vereniging A.V.O. de ko mende weken een collectie. De vereniging stelt zich ten doel, mlnder-validen aan werk te helpen. In 1953 was het door da binnen gekomen giften mogelijk 3148 per- die door een lichamelijk gebrek gehandicapt, te helpen, en boven dien nog meer dan 1000 van deze men- kkring te verschaffen. Al» gevolg van het door A.V.O. verrichte werk bespaarden de gemeentelijke soci ale diensten in 1953 voor een bedrag van f 1.3 Wie gen geeft, voldoet aan zijn burgerplicht. Huishoudschool Rapenburg Een bewijs voor de éénjarige cursus van De Sleutelbloem ontvingen: G. Bey, L. Bon, M. v. d. Bos. M. v. Daalen, C. De- ilee, R. v. Diggele, J. Fakkel, E. Gor dijn, M. v. d. Groep, A. Heruer, E. v. Houten. L. Houweling, M. Kokkedee, M. Kromhout. M. Laterveer, H. Meiers, A. Melet. J. Rhijnsburger. S. Slra, M. SJar- E. Stol, J. Veeren, G. Verkerk. J. Vermont. M. Viele. D. v. d. Voort. C. Vrijbloed. C. Vtjlbrief, M. Vijlbrief. S. v. d. Wetering. Commandowisseling op Valkenburg Zoals wij gisteren reeds meldden, ral kapitein ter zee vlieger J. M. van Olm in zyn functie van commandant marine vliegkamp Valkenburg m.i.v. 30 Juni tij delijk worden opgevolgd door de eerst« officier van het kamp, kapitein luitenant zee vlieger J. C. Petchi. Er kan nu dit bericht worden toegvoegd, dat in November kapitein luitenant ter zee vlieger A. W. Wiltholt met deze functie zal worden belast.. Geslaagd Voor het eindexamen van de MTS te Dordrecht (electro-techniek) zijn ge slaagd de heren J. G. Kriek te Leiden en J. van der Schrier te Oegstgeest-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3