IÜ De aanslag op Hitier Hoe en op re/s gingen DOOR Q. TH. ROTMAN 82. Eén hunner zou echter spoedig ondervinden, wat er aan de hand was: Slokkie! Toen namelijk de anderen bij het krieken van de dag ontwaakten, was Slokkie spoorloos verdwenen, en hoe ze riepen, hij gaf geen antwoord. Dodelijk verschrikt keken ze elkaar aan: wat had dat te betekenen? Dr. Dikpoot stond op. 83. ,,Ik ga hem met de neushoorn sa men zoeken!" zei hij, ..want in het struikgewas is het niet pluis en wij zijn samen de sterksten van ons gezelschap; blijf jullie hier dus wachten!". En met een verdwenen beiden in het dichte struikgewas, dat zich aan alle kanten tussen de bomen uitstrekte... 84. Maar ze waren nog geen half uur weg, of daar kwam de gorilla weer voor de dag. Vol ontzetting staarden Sam en Katjemau het vreselijke monster aan... Grijnzend greep het ondier de hoed van Dr. Dikpoot, die deze voor 't ge mak daar achtergelaten had. en zette hem op. Toen strekte hij zijn harige armen naar Sam en Katjemau uit... 86/87 Wat er met hen gebeuren zou? Nu. dat kwamen ze gauw genoeg te weten: de gorilla sleepte hen naar een... grote open plek waar zijn jongen speel den. Daar ontdekten ze meteen hun vriend Slokkie, die, tot hun grote ont zetting, tot halverwege zijn hals in de grond ingegraven zat. Terwijl de go rilla zijn twee nieuwe slachtoffers ste vig vasthield, groeven de jongen naast Slokkie nog twee diepe kuilen, en wel dra troonden ook Sam en Katjemau met enkel hun hoofd boven de grond uit! En daar begon het spel. Het apenge- broed gooide met ringen; een ring om het hoofd van Sam of Katjemau was één punt. en om Slokkie s hals. wat veel moeilijker was, twee punten. Je begrijpt, dat zo'n ring wel eens tegen hun neus terechtkwam en dat dat geen pleziertje was. Foei. wat maakten ze zich kwaad op die lelijke apen.... 88. Plotseling echter ritselde en kraak te het in de struiken achter de apen. Tot grote vreugde van onze drie vrien den verschenen heel even de hoofden van Dr. Dikpoot en het nijlpaard; toen verdwenen ze. zeker om een aanloop te nemen voor een stormaanval. De apen hadden in de hitte van het spel niets bemerkt. En vlak daarophoepla- rrrr! Daar kwamen ze hoor, in volle vaart aangerend... 69/90. De grote aap vloog, getroffen door een flinke stoot van de neushoorn, minstens vijf meter de lucht in, smakte met een plof neer en volgde toen zijn kroost, dat allang gemaakt had. dat het uit de voeten kwam. Sam, Slokkie en Katjemau waren nu spoedig bevrijd. De dokter zei: ..Ik ga niet verder mee; ik bedank jullie, en ik raad je aan. ook terug te gaan; die familie Hippo be reik je tóch nooit, want voordat je xe gevonden hebt, ben je allang door slan gen of krokodillen opgepeuzeld!" Nu. daar waren Sam en Slokkie 't mee eens. Stapman, die zich op z'n eigen houtje in veiligheid had gesteld, was spoedig gevonden en na een hartelijk afscheid van Katjemau werd... de terugtocht aanvaard. Wekelijkse bijlage Zaterdag 17 Juli 1954 TIEN JAAR GELEDEN: EEN LAATSTE POGING, DIE WEER MISLUKTE Kolonel von Stauffenberg en vele anderen werden standrechtelijk doodgeschoten Fabian von schlabrendorff. een Dr.itsc advocaat, is één van de weinig overlevenden van het georgani seerde verzet in Duitsland. Hij was ten nauwste betrokken bU een aantal aansla gen op het leven van Adolf Hitler door hooggeplaatste Duitsers, ook bij de aan slag van de 20e Juli 1944 thans tien jaar geleden waarbij de Führer op het nippertje aan de dood ontkwam. Op 31 Maart 1943 bracht Hitier een bezoek aan het hoofdkwartier van veld maarschalk Giinther von Klugc in Smo lensk. Hier had men de Führer gemak kelijk uit de weg kunnen ruimen, te meer omdat Von Klugc zijn medewer- het voorgeschreven uur in Rastenburg was geland en naar zijn hoofdkwartier was teruggekeerd. De aanslag was kennelijk mislukt, maar wij konden niet begrijpen waarom en verkeerden natuurlijk in grote opwin ding. niet alleen om het risico dat wij zelf liepen, maar ook uit angst voor de veiligheid van een groot aantal andere medewerkers. Tenslotte stelde Tresckow zich in ver binding met de man uit Hitiers lijf wacht en vroeg hem het pakje een dag te willen vasthouden, omdat er per on geluk een verwisseling had plaats ge had. Uit de manier, waarop de man De conferentiekamer was na de aanstap in een ruïne veranderd. king had toegezegd. Maar op 't laats te ogenblik zonk de maarschalk de moed in de schoenen. Dat was en nu laten we verder Fablan von Schlabrendorff aan 't woord een bittere tegenslag, maar Tresckow (aanvoerder van de aanslag) en ik be sloten het zaakje dan maar zelf op te knappen in de hoop. dat Von Kluge om sou zwaaien als wij waren geslaagd. WIJ besloten een tijdbom in Hitiers vliegtuig te leggen, welke bom zó was afgesteld, dat zij op de terugtocht zou ontploffen. Wij kozen een bom van Engelse makelij, niet groter dan een gewoon boek, maar krachtig genoeg om de inhoud van een middelmatig gro te kamer totaal te vernielen. Om aan de veilige kant te blijven, namen wij twee bommen, die wij zo inpakten dat het een pakketje met twee flessen cognac leek. Ik waarschuwde onze organisatie in Berlijn, terwijl Tresckow een van de leden van Hitiers lijfwacht vroeg, of hij misschien een paar flessen cognac voor een van zijn vrienden op het algemeen hoofdkwartier zou willen me waarin deze niets vermoedend de. Na de lunch op het hoofdkwartier reed Hitier, vergezeld van Von Kluge en Tresckow terug naar het vliegveld. Intussen was ik daar zelf met het pak je heengegaan, wachtte totdat Hitier op het punt stond in het vliegtuig te stap pen. stelde toen de bommen zo af dat ze na een half uur zouden ontploffen en gaf het pakje aan de man, waarmee Tresckow had gesproken. De man stap te in het vliegtuig, dat een paar minu ten later vertrok. Wij reden terug raar ons hoofdkwar tier, vanwaar ik opnieuw Berlijn opbel de, om onze vrienden daar op de hoog te te stellen. Wij wisten, dat Hitiers vliegtuig met speciale veiligheidsinstal laties was uitgerust, maar rekenden er op dat onze bommen het toestel volko men uiteen zouden rukken of er in eik geval zo'n gat in zouden slaan, dat het onmiddellijk te pletter zou vallen. antwoordde, konden wij opmaken dat hij geen argwaan koesterde. De volgende dag vloog ik. zogenaamd op dienstreis, met het gewone koeriers- vliegtuig naar Hitiers hoofdkwartier, waar ik het pakje inruilde tegen een an der, dat werkelijk twee flessen cognac bevatte. De bommen bevatten elk een klein flesje zuur, dat door de lont moest wor den gebroken, waarna het zuur een me talen draadje doorvrat, dat de slagpin tegen hield. I>at was ook inderdaad ge beurd, maar de slaghoedjes bleken niet meer te deugen. Een paar dagen daarna kreeg kolo nel Rudolf von Gersdorff, die ook aan het hoofdkwartier van de centrale le gergroep was verbonden, bevel een plechtigheid in Berlijn bij te wonen, waarbij ook Hitier aanwezig zou zijn. Hij bood aan de bom te gebruiken, maar wij hadden geen lonten meer voor de Engelse mechaniek en slaagden er ook niet in die te bemachtigen. TJ ET zwakste punt, dat door deze voorvallen aan het licht was geko men, was de gebrekkige samenwerking tussen onze groep aan het front en de legerleiding in Berlijn. Om hierin ver betering te brengen deed Tresckow het voorkomen alsof hij door de inspanning van de Russische veldtocht was uitge put en hij nam zijn intrek bij zijn zus ter in Neubabelsberg, dichtbij Berlijn, voor het doen van een rustkuur. Dat verschafte hem een uitnemende gele genheid voor het organiseren van het Tegelijkertijd werd generaal-majoor Hans Oster (een van de leiders van het verzet) echter gecompromitteerd door het proces tegen Hans von Dohmanyi, die wegens trouweloosheid terecht stond, zodat hij uit de actieve dienst werd ont slagen en bij de reserve ingedeeld. De beweging werd op deze wijze van een harer voornaamste leiders beroofd. WIJ vonden echter een alleszins be kwaam opvolger in kolonel Claus Schenk von Stauffenberg, de chef van de staf van generaal Friedricb Olbricht. Kolonel von Stauffenberg sproot uit een oude Beierse familie, als lid van de ge nerale staf had hij voortreffelijk werk Later werd hij overgeplaatst naar het Afrika Korps, waar hij te velde niet minder uitblonk. Hij was bij de gevech ten tegen de Engelsen in Italië zwaar Sewond en als gevolg daarvan weer bij e generale staf teruggeplaatst. VIER grote problemen vroegen nu een oplossing. In de eerste plaats moes ten er plannen worden opgesteld voor de bezetting van Berlijn, ten tweede moest over de vorm van de nieuwe re gering worden beslist, ten derde moes ten er nog meer hooggeplaatste officie ren voor ons plan gewonnen worden en ten vierde moest er een plan voor een nieuwe aanslag worden uitgewerkt. Met de toebereidselen voor dit alles kwamen wij in de zomer van 1943 in tien weken gereed. De militaire plan nen werden in hoofdzaak uitgewerkt door graaf Von Stauffenberg en majoor Ulrich van Oertzen. Het was duidelijk diozenders. de gas-, water- en electrici- Kolonel von Stauffenberg, een der vooraanstaande deelnemers aan de aanslag. teitsbed.ijven en andere sleutelstellln- gen. De toestand gedurende de eerste 24 uur zou dus onvermijdelijk kritiek zijn. maar daarna zou het leger de SS in getalssterkte overtreffen. Tresckow. Stauffenberg en Oertzen stelden de plannen voor de gehele ope ratie tot in alle bijzonderheden vast. In onze eerste order zouden wij het doen voorkomen alsof de SS had getracht eeu putsch te ondernemen, die moest wor den onderdrukt. Het leger zou opdracht krijgen de SS te ontwapenen en zo no dig te vernietigen. Om onze bevelen in het eerste sta dium een geloofwaardig aanzien te ge ven, zouden zij zogenaamd afkomstig zijn van kolonel-generaal Fritz Fromm, de opperbevelhebber van het leger in Duitsland, hoewel deze niet bij ons com plot betrokken was. Na 24 uur zouden wij het masker laten vallen en vanaf dat ogenblik zouden alle bevelen gete kend worden door veldmaarschalk Von Witzleben. Op het politieke front werden even gewichtige plannen gesmeed. Men ver wachtte dat er met het oog op de alge mene onrust en onzekerheid gedurende de eerste drie maanden een militaire dictatuur nodig zou zijn. Daarna zouden de militairen zich echter terugtrekken en alle bevoegdheden overdragen aan een burgerlijke regering. INTUSSEN trachtte Tresckow veld maarschalk Erich von Manstein voor onze zaak te winnen Deze was weliswaar zichtbaar ontroerd toen Tres ckow betoogde, dat de geschiedenis hem bepaalde verplichtingen oplegde, maar hij kon er toch niet toe komen om de grote stap te doen. Tenslotte werd hij bang voor Trcsckows invloed en begon hem tegen te werken. Daarentegen verklaarden twee ande re generaals te velde zich tot medewer ken bereid, n.l. kolonel-generaal Otto von Stuipnagel, de opperbevelhebber in Frankrijk en de generaal der infante rie Alexander van Falkenhausen. de mi litaire gouverneur van België en Noord- Frankrijk Nu bleef ons slechts over de aanslag op Hitier te regelen. Om mij nauwkeu rig op de hoogte te stellen van de ver houdingen op Hitler's hoofdkwartier, vloog ik daar twee maal heen, teneinde een onderhoud te hebben met luitenant Dietrich von Bose, een lid van de ver zetsbeweging, die mij een nauwkeurig overzicht gaf van Hitiers dagindeling. Het was duidelijk dat wij de beste kans van slagen zouden hebben tijdens de militaire middagconferentie of an ders op de nachtelijke bijeenkomsten, waarbij Hitler met of liever tot een zorgvuldig uitgekozen kring van medewerkers praatte, vaak tot vier uur in de morgen. Hij. die de aanslag zou uitvoeren, zou zich voor een van deze bijeenkomsten moeten laten uitnodigen. Met het oog op het grote aantal SS mannen, die het vertrek ge«-n ogenblik verlieten, was het practisch onmogelijk een revolver te trekken en te schieten. Een van de grootste moeilijkheden was om de man te vinden, die bereid was de aanslag uit te voeren. Van de kleine groep van hen. die daarvoor ln aanmerking kwamen, zeiden verscheide- nen ronduit dat zij niet durfden. Ande ren hadden gewetensbezwaren met het oog op het letsel dat zij aan omstan ders zouden moeten toebrengen. Generaal-majoor Stieff van het alge meen hoofdkwartier bood evenwel aan het zaakje met behulp van twee ande ren op te knappen. Hij son sich toegang (Vervolg op pog. 2).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 16