SCHEPEH^ Geen strijdigheid met onze Grondwet Russische oorlogsbodems naar Zweedse hoofdstad Paarden willen niet over spoorwegovergang Nieuwe financiering voor middenstanders Rhenen en Kesteren zijn in '55 door verkeersbrug verbonden NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 11 ZATERDAG 17 JULI 19S« Het Koninklijks statuut Achterstand in de kennis van de Overzeese Rijksdelen moet worden ingehaald (Van onze Parlementsredacteur). Samenwerking en onderlinge bijstand moet tot een levende gedachte worden gemaakt. Er is tijdens de onderhande lingen steeds blijk geweest van weder zijdse goede wil. De achterstand in de kennis omtrent de overzeese rijksdelen moet zo snel mogelijk wordert ingehaald, vooral bij de jeugd, waarvoor de hulp van O. K. en W- nodig Is, aldus min. Kern- kamp gisteren in de Tweede Kamer tijdens dé voortgezette behandeling van de goedkeuring van het Statuut met De West. De bewindsman beantwoordde eerst al lerlei detail-opmerkingen. De heer -Tila- 'nus kreeg de verzekekering, dat de weermacht en de buitenlandse dienst openstaan voor daarvoor geschikte Suri- inamers en Antillanen. Het voornaamste in de rede van de bewindsman was uiteraard gewijd aan de grondwettelijke bezwaren en de materiële bezwaren van resp. de heren Oud en Schouten. De regering gaf de stellige verzekering aan de heer Oud, dat ook zij de minis ters hebben ook de eed op de grondwet afgelegd zich hebben afgevraagd, of er constitutionele bezwaren waren. Zij is toen tot de conclusie gekomen, dat het gehele Statuut in overeenstemming is met het Veertiende Hoofdstuk van de grondwet. Het standpunt der regering komt hier op neer, de beperkingen ex art. 217 grondwet, gelden voor de overgang1 naar de nieuwe rechtsorde en niet voor de totstandbrenging van de nieuwe rechtsorde. Zij neemt dit aan op formele en op materiële gronden. Met prof. Romme was de bewindsman het eens, dat het 14e hoofdstuk van de grond wet na de totstandkoming van de nieu we rechtsorde is uitgewerkt. Uitvoerig ging de bewindsman de samenhang van de artikelen van het veertiende hoofdstuk na. Met name de richtlijnen uit artikel 215 passeerden de revue, waarbij sprake is van het „nog te voeren overleg". Artikel 216 regelt o.a. het feit van het dragen van de Kroon. Wat niet in dit veertiende hoofdstuk is opgenomen, mag dus vrij in het Statuut worden geregeld. Voor ongerustheid voor de mogelijkheid langs de weg van het Statuut het Koninkrijk om te zetten in een republiek is geen enkele reden De eed van trouw aan de Koningin, in de grondwet neergelegd, verzet zich hiertegen. Aan de hand van een citaat uit de memorie van toelichting bijde grondwetsherziening van 1948 toonde de bewinsman aan, dat art. 218 toestaat. bU Statuut af te wijken van het dertiende hoofdstuk van de grondwet. Het in ar 218 van overeenkomstige toepa: sing verklaren van art. 217 is wat anders dan het. zonder .meer van toepassslng verklaren. Art. 218 houdt slechts procedure-regeling in en verwijst dus slechts naar de procedure-regeling art. 217 en niet naar 't gedeelte met mate riële inhoud. Ook toonde professor Kernkamp aan, dat het veertiende hoofdstuk de nieuwe rechtsorde, eenmaal tot stand gekomen, niet meer beheerst. Natuurlijk maakt art. 55 deel uit van het Statuut. Deze bepalingen geven ecb- ter aan, hoe het statuut gewijzigd kan i worden, als de nieuwe rechtsorde een maal bestaat. De grondwet laat elke vrijheid, de wijzigingsprocedure te rege len. Eenmaal tot stand gekomen leidt het Statuut een eigen leven, niet gebonden aan de bepalingen van de grondwet. Er is analogie met de bevordering van de internationale rechtsorde. Bij de jongste grondwetsherziening is juist in gevoegd, dat van de grondwet in een intern, overeenkomst mag worden afge weken. zonder toepassing van het der tiende hoofdstuk van de grondwet. Daar bij is geen enkel grondwetsartikel uit gesloten. Die wijzigingsprocedure (gekwalifi ceerde meerderheid, doch geen tweede lezing na Kamerontbinding) is zelfs lich ter daü die van 'het statuut Ook daar zou misbruik mogelijk zijn. Toen zijn de bezwaren echter niet aangevoerd <'t> 1952). De heer Schouten kreeg te horen op zijn materieel bezwaar tegen artikel 55 Statuut, dat tegen kwade trouw geen kruid gewassen is. Medewerking *ian een misbruik van het artikel ten be hoeve van eigen landsverlangens is m strijd met de eed op de grondwex. De bewindsman verdedigde de voor Nederland lichtere procedure, die toch al zwaarder is door de eis van goed keuring in drie vertegenwoordigende lichamen. Vergemakkelijking van de wijzigingsprocedure was noodzakelijk voor de hervattting van het overleg tlj- d'ens de RTC. Uitbreiding van de Ko ninkrijksaangelegenheden kan niet zon- - der Nederland tot stand komen. Er wordt niet voor gevoeld, de medezeggenschap van de Overzeese Rijksdelen in eigen aangelegenheden van Nederland uit t< breiden. Drang daartoe is van die zUdi trouwens niet te verwachten. Er is over •- en weer de wens, zich niet met eikaars zaken te bemoeien. Het Statuut is boven dien van beperkte strekking: met betrek king tot de staatsinstellingen wordt vol staan met enkele hoofdtrekken. De bewindsman gaf dr Schouten toe, dat het om een ernstige zaak gaat. Een tripartite goedkeuring en voorgesohre- tweede lezing biedt voldoende waar borgen. Persisteren bij de tweederde meerderheid zou de verdere ontwikke ling der verhoudingen remmen. De concept-moties van prof. Oud wees minister van de hand. Er zou twijfel 'erzee ontstaan. De moeilijk verkregen overeenstemming zou ernstig in gevaar worden gebracht. De regering vreest moeilijkheden bij iedere afwijking van het statuut. Daarom wees de bewinds- n ook de suggestie-Lemaire tot aan- rding met een restrictie van de hand. Suriname en de Antillen zouden het voorbeeld kunnen volgen. En wat dan? Tenslotte wees de bewindsman op de desastreuze gevolgen van een eventuele verwerping van het statuut. Elk vertrou- in toekomstige onderhandelingen komen te ontbreken. Over de inter nationale reacties wilde de minister niet spreken. Het ernstige gevaar staat, dat bij verwerping in het lichaam van het nieuwe koninkrijk een grote dosis vergif zou worden gespoten, dat de groei en de ontwikkeling zou belemme- Hij hoopte dan ook, dat de vrucht het debat zou zijn, dat het Statuut met de grootst mogelijke meerderheid worden aangenomen. De 16de of de 18de breedtegraad Het schijnt, dat Frankrijk en de Viet' minh in beginsel reeds accoord gaan ovei een demarcatielijn in Indo-China. Vol gens de Vietminh-voorstellen. zouden de Vietminh-troepen zich terugtrekken ach ter de 16de breedtegraad Frankrijk zou bereid zijn af te zien van Hanoi en trou wens van de gehele Tonkin-delta, r zou als demarcatielijn de 18de breedte graad hebben voorgesteld, in plaats van de 16de. Het zou uitsluitend gaan over een ver deling van de staat Vietnam. Laos bij voorbeeld zou niet worden verdeeld Op onze kaart ziet men in zwart aangege ven het gedeelte van de deelstaat Viet nam, dat aan de Vietminh zou komen; in wit het gedeelte van Indo-China, dat on der Franse contróle zou blijven. Het ge stippelde gebied zouden de partijen el kaar thans nog betwisten. Let wel, dat niets nog definitief vaststaat. Zweeds eskader naar Leningrad De splinternieuwe Russische kruiser .Admiraal Oesjakov" met vier moderne Sovjet-torpedobootjagers in haar vaarwa ter, is in Stockholm aangekomen, voor een officieel bezoek. Het is de eerste maal sir.ds lang vóór de Russische revolutie, dat de Russische vloot een bezoek aan de Zweedse hoofdstad brehgi. Iets eerder op de dag gooide een Zweeds vlooteskader van gelijke ^terkte, on geleid door de nieuwe Zweedse krui ser ,,Tre Kronor" het anker uit op de Newa, vlak tegenover het winterpaleis in Leningrad. Het Russische vlootbezoek is de climax van „het vredesoffensief", dat door Ma lenkof tegen Zweden, is ingezet" Het is de tweede maal dat een Rus sisch vlooteskader een officieel bezoek brengt aan een Westerse mogendheid. De 15.000 ton metende „admiraal Oesja kov" is het, onlangs in dienst genomen, zusterschip van de Sverdlov, die het vo rige jaar heeft deelgenomen aan de vloot- schouw in Engeland, ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth De vier torpedobootjagers zijn alle van de Skoryi-klasse, het modernste type, de Russische marine momenteel beschikt. Noch de „Admiraal Oesjakov". noch de irpedobootjagers zijr- ooit te voren door Westerse marine-autoriteiten van nabij gezien. Het Russische beleefdheidsbezoek duurt i vier dagen. De Russische commandant zal door de Zweedse minister van Defensie worden ontvangen en de 500 Sowjetmatro- zen wordt een receptie gegeven in het stadhuis van Stockholm. Een Zweeds blad is begonnen korte lesjes in het Rus sisch af te drukken1 Van intelligentie gesproken Kamerlid over toestanden in het Zuiden Op de jaarvergadering vari hèt Wit- Gele-Kruis in Noord-Brabant, welke te Tilburg werd gehouden, heeft de voor zitter. dokter Chr. Mol, lid van de Twee de Kamer, voor de K.V.P., in zijn ope ningswoord vooral aandacht besteed aan het geestelijk-hygiënisch probleem. Dokter Mol wees erop, volgens Het Parool, dat 25 procerit van de jongens in Brabant afgekeurd wordt voor militaire dienst, vooral op grond van onvoldoende intelligentie. De ontwikkeling is zelfs zo gering zo zeide hij dat vele jonge- ca vier jaar na het lager on derwijs bijna weer analphabeet gewor den zijn. Zij komen gewoonlijk niet verder dan tot een 'gevoel voor het tri viale, vulgaire of het sensationele. De abnormale belangstelling voor wielren nen of duivensport noemde dokter Mol wel het teken hiervan. De aangeboren intelligentie-capaciteit wordt blijkbaar in het Noorden beter be nut dan in het Zuidem hoewel hier toch een relatieve vooruitgang te constateren valt. Er is echter, zo zei hij, te weinig kans op ontplooiing, waardoor een kunstmatige domheid en geestelijke on volwaardigheid ontstaat, kennelijk ten gevolge van het tekortschieten van actiT viteit en initiatief. Z. i. zal een grondige vernieuwing van het onderwijs in Noord-Brabant aan de oplossing van, dit probleem moeten bij dragen. Weer schrijfmachine snelvuur in Den Haag Tijdens de 72e Damesbeurs van de Da meskroniek van 28 September tot en met 8 October zullen, zoals reeds gemeld is. Zaterdagmorgen 25 Sept. in de Haagse Houtrusthallen weer de nationale kampioenswedstrijden machineschrijven worden gehouden. Men kan deelnemen met electrische", half-electrlsohe en ge wone iriachines. De beoordeling zal ech ter gelijk zijn. De winnaar ontvangt, be halve de Babylon-wisselbeker met de naam, het jaar en de snelheid ei in ge graveerd, een verkleind model, een por table schrijfmachine en een oorkonde. Ook zij, die meer dan 350 aanslagen per minuut halen, ontvangen een gecalligra- feerde oorkonde en prijzen. Tusen 3'J( en 350 aanslagen krijgt men een eervolh en van 250300 aanslagen een bijzon' dere vermelding. De prijzen worden Za terdag 2October uitgereikt. De hittegolf in de V.S. Het aantal doden iengevolgë van hitte en stormen in de Verenigde Staten is gisteren tot 190 gesfegem In de meeste delen van het land i_''thans een einde ge komen aan de hittegolf. RUBBERMATTEN HELPEN NIET Rails bij Baambrugge onder electrische stroom door de automatische seinen DE SPOORLIJN, preciezer gezegd de spoorrails van de lijn Amsterdam Utrecht staan tussen Abcoude en Breukelen, ter hoogte van het dorp Baambrugge onder stroom. Niet met een levensgevaarlijk voltage, het schommelt zo tussen 4 en 24 volt. Maar dat is dan toch wel zoveel, dat de boeren van Baambrugge er veel hinder van ondervinden, want hun paar den weigeren nagenoeg allemaal pertinent de (onbewaakte) overganger van die spoorlijn over te steken. Ze hebben eens die stroom in hun hoeven en benen gevoeld en bv. rubbermatten, die een boer teneinde raad iedere keer meeneemt en op de spoorrails legt, maken de dieren niets toeschiete lijker in het oversteken, zo meldt Het Parool. Boer Bodegraven heeft ten slotte zijn paarden verkocht en een tractor van t 7000 aangeschaft. Maar Ja, dat is ook at. denken zijn collega's. Moet nu iedere boer zo'n kostbare aanschaf voor elkaar zien te krijgen, omdat de spoorwe gen de rails onder stroom laten staan? Die stroom is afkomstig van het automatisch beveiligingssysteem en dateert sinds de invoering van die automatische seinbevel- liging. Enige tijd geleden kwam een vin dingrijk adviseur van de Baambrugger boeren, die twee of drie maal per dag met paard en wagen de spoorlijn moeten pas- n. hen te hulp. Hij aardde de rails met draad en de seinen bleven plots op onveilig staan. Treinen stopten, een grijpend onderzoek (met politiehonden) bracht ten slotte de, overigens vernuftig aangebrachte, oplosing aan het licht. Boer Voorneveld heeft zich een uitgave in zestig gulden voor het aanschaffen in rubbermatten getroost. Desondanks moet bij ieder paard dat de overgang pas seert met die rubbermatten drie man as sisteren. En dat in-deze drukke hooitijd. ouw Voorneveld vertelt nog, dat iedere keer als de wagen een kwartier laat is, doodsangsten uitstaat. „Ja, dan denk ik dat zo'n paard midden op de rails koppig is blijven staan en Verleidelijk geluid voor Bonn Spoedig „souvereiniteit" De Amerikaanse Hoge-Commissaris in Duitsland, dr James B. Conant, heeft Berlijn verklaard, dat West-Berlijn c der Westelijke Geallieerde bescherming zou blijver.. bestaan, ongeacht de over eenkomsten, die mogelijk met West- Duitsland zullen worden getroffen. Het was zeker, dat de bondsrepubliek spoedig in wezen een souvereine staat zou zijn, wat er ook over de verdragen van Bonn en Parijs zou worden besloter- aldus de Hoge-Commissaris. Het Brits-Amerikaanse plan om West- Duitsland weldra souvereln te maken (al mag het dan nog geen Duits leger op bouwen) is door Bonn begroet als eer stap van fundamenteel belang. In offi ciële kringen onthoudt men zich van commentaar, maar in minder officiële kringen in de Westduitse hoofdstad is men slechts matig enthousiast. Men hoopt, dat Frankrijk zich alsnog in po sitieve zin tegenover het EDG-verdrag zal stellen. De reactie in Parijs was, dat verschillende details nog onduidelijk z:Jn. Inzake Puitsland kan, aldus „Pa rijs" geen beslissing genomen worden, zonder Franse toestemming. Mendès- France z-' immers het E.D.G.-vcrdrag In de eerste helft van Augustus aan d« Nationale Vergadering voorleggen, maai eers'. moet de grondslag voor een oplos sing in Ir.do-China gelegd zijn. Prachtig besluit van Holland Festival lY/TOZART EN MAHLER hebben het Holland Festival 1954 besloten in een stampvoiie zaal van het Kurhaus. De Jupiter Symphonie van Mozart en de Vierde Symphonie van Mahler waren de sluitstukken van een periode, die veel schoons heeft gebracht. Hoe mooi is het een dergelijke periode te eindigen met die prachtige symphonie van Mahler. hij de hulp inriep van de mense- lijke stem om het allerschoonste te ver klanken: de ..himmlische Freuden". Deze Vierde Mahler-symphonié is als hét ware geloofswerk van Ott Klemperer- Het de verklanking van wat. in deze diri gent zelf leeft. En daarom werd die ver tolking zo rijk. zo gespannen in haar lichtheid- Het was alsof Mahler zelf ver- de persoon van Klemperer. als of ,.kein weltlich Getümmel" meer hoor- en alles in „sanftester Ruh" leefde. Dat was toch wel een ervaring Residentie ©rkest zo te horen spelen Otto Klemperer zo in zijn grootheid te beluisteren. De in Budapest geboren thans in Zwitserland wonende sopraan zangeres Maria Stader, die door de gra- mofoonplaat zo'n bekendheid kreeg met haar concertaria's van Mozart, gaf in haar pure muzikaliteit alles te genieten, zy dan ..stimmlich" niet zo groot als zij op de gramofoonplaat is. De vrij kleine stem zweeft nogal wat. Maar de geest van Mahler's werk heeft zij vol maakt getroffen. Otto Klemperer bracht voor de pauze de Jupitersymphonie van Mozart er weergave viel ons eerlijk gezegd niet Het geheel klonk nogal zwaar en onaccu raat. een enkel deel te vlug. De lichtheid Mozart was soms zoek, al bewonderer de prestaties van het Residentie Or kest, dat dit laatste concert in het Holland 'estival opende met het Wilhelmus. Na afloop was er een zeer geanimeerde ontvangst van B. en W. van Den Haag ii Hotel Kurhaus, waar alle vooraanstaand! mensen uit de muziekwereld, Kamer leden, Haagse raadsleden en leden Prov. Staten tot laat bijeen waren culinair nog wat ra te genieten van maand, die op kunstgebied zoveel schoons geboden heeft. Corn. Basoski Memorie van antwoord Middenstandsnota PER BEDRIJF EEN CREDIET MOGELIJK VAN MAXIMAAL 40.000 Zondagochtend weer een drietalige jeugddienst Onder auspiciën van „Friendship among Children and Yuth" zal ter gelegenheid van haar internationale congres, Jongelui uit vijftien verschillende landen deelnemen, een bijzondere drietalige cumenische jeugddienst worden gehouden Zondag in de Duitse kerk (Bleyenburg), ditmaal nniet zoals gebrui kelijk 's avonds, doch 's morgens hall tien. Behalve voor de buitenlandse con gressisten en hun gastheren en -vrouwen is de-e dienst ook bestemd voor de leer lingen van de middelbare scholen. De preek zal in het Engels zijn door Rev. Katt (tijdelijk plaatsvervanger Rev. Austen), de beginliturgie in het Duits door Pharrer P. Kaetzke en de slu!- tin gin het Frans door Pasteur J. Wotte- vllle. Het koor der Duitse kerk verleent medewerking. In de thans verschenen Memorie atwoord van de regering op het i loplg verslag van de Tweede Kanier de middenstandsnota zijn enige belang rijke beslissingen bekendgemaakt. De regering kondigt de instelling van een middenstandsstatistiek aan, daartoe zat telling van de gehele middenstand worden gehouden en voorts, en dit is wel het belangrijkste besluit, zullen er twee nieuwe financieringsregelingen voor de middenstand in het leven geroepen woi- De eerste van overheidswege gegaran deerde financieringsregeling geldt de bouw of aankoop van nieuwe bedrijfs panden. de tweede financiering van een gedeelte van de bevoorrading en de in richting van de panden. Zo zal lang hypothecair crediet toege kend worden aan middenstanders voor de bouw van bedrijfspanden en voor de aankoop voor de eerste maal van,nieuwe bedrijfspanden tot een maximum van 85 pet van de bouwkosten, inclusief de koop prijs van de grond; bovendien zullen af- lossingsfacihteiten verleend worden. De tweede credietregeling behandelt de inrichting en bevoorrading van bedrijfs panden. Zo nodig zal zelfs een gedeelte van het crediet gereserveerd kunnen wor den als huurgarantie. Per bedrijf en per crediet zal over 't algemeen een bedrag van f 40.000 niet overschreden worden. De oprichting van meer waarborgfond sen zal worden bevorderd. Het risico var de overheid bij vestigingscredleten vol gens de garantieregeling zal in de toe komst niet de helft, maar 2/3 bedragen Het Waarborgfonds behoeft zich dan nog slechts voor 1/3 garant te stellen. Niet extra slecht Minister Zijlstra is van mening, dat de middenstand er niet extra slecht staat; er moet echter voor gezorgd den. dat de stijging van de productiviteit gelijke tred houdt met die in de Industrie. Zeer nadrukkelijk keert de minister zich tegen de opvatting, dat de midden standsnota zich niet bekommert oi kleine en zeer kleine, deze zoudei ondergang gedoemd zijn. Dat de term randbedrijf in de gebezigd, zou suggereren, dat dit soort bedrijf geen economisch nut zou hebben ontkent de minister. Hij is zelfs ning, dat het randbedrijf de bijzondere aandacht verdient in het kader middenstandsbeleid. De minister overweegt een commissie in te stellen, die belast zal worden dè bestudering van de problemen ir randbedrijf. Telling Wat betreft het instellen van een mid denstandsstatistiek, is het C.B S. in Fe bruari reeds begonnen met een branche- gewijze telling van het ambacht- Bij deze telling wil men de gehele middenstand betrekken; samen met de gegevens, kregen via de registratie van het be drijfsleven krachtens de vestigingswet e de handelsregisterwet hoopt men ee juist beeld te krijgen. Ook uit de cijfei van de inkomstenbelasting zal men waa: devolle gegevens kunnen putten. Afwijzend staat de minister echter tegenover werktuigencoöperaties in middenstand, die door subsidies in leven geroepen moeten worden- Ook opleggen van restricties aan andere be drijfsvormen om zo de middeni beschermen wijst prof. Zijlstra a I hand. Om tot een opvoering van het peil -der middenstandsbedrijven te komen acht de minister de P.B.O- de aange- Vele verbeteringen De bestaande vóorlichtingsinstituten de middenstand zullen worden uit gebreid; op grotere schaal zullen mid denstandsconsulenten aangesteld worden. Binnenkort verschijnen wetsontwerpen ir de wijziging van de Winkelsluitings- t 1951 en de regeling voor uitverkopen opruimen. Ook zal -bestudeerd worden de compensatie dié sommige winkeliers voor de Zondagssluitirig zoeken in de straathandel. Spoedjg zal afkomen een advies var de S.E.R. inzake het voorstel tot instel- hoofdbedrijfsohap voor d< detailhandel. De instelling van eer hoofdbedrijfschap voor het ambacht li in studie bij de S.E.R., evenals de instel- "ng van bedrijfschappen voor diverse de- ilhandels en ambachtsondernemingen In het ambacht treft men de gemiddeld laagste inkomens aan bij kappers schoenmakers; de hoogste bij aanner electriciens. Bij de detailhandel wordt e eerste groep gevormd door de bloemen- i vishandel en de tweede door de tex- el- én schoenenhandel. In alle branches van. detailhandel er ambacht komen echter neven-inkomsteri bij ongeveer de helft van het tal ondernemers. Het totale inkomen de detailhandel bestaat zélfs voOi 10 pet uit neveninkomsten; bij het am bacht bedraagt dit 6 pet. De minister staat niet afwijzend tegen- /er het mogelijk maken van levering var (lessenmelk door kruideniers. Het geslo ten karakter van de melkdetailhandel zoi hoog prijspeil in de hand kunner werken. Alvorens een definitief oordeel uit- te spreken wil de" minister echter het advies van de commissie bedrijfsregelen afwachten. De regering heeft aandacht voc vraag, of ook zelfstandigen opgenomen dienen te worden in de invaliditeitsver zekering. Een afzonderlijke fiscale behan deling voor de middenstand acht de mi nister echter niet- mogelijk en ongewenst. Het instituut der verklaringen van han- Het betreft hier tientallen boeren, die un wei- en graslanden ter weerszijden an de drukke spoorlijn Amsterdam- Utrecht hebben. Destijds is al eens een onderhoud met de Spoorwegen aange vraagd. Van de zijde van de N.S. is toe gezegd dat er voorzieningen getroffen zou den worden. Die hebben dan tot dusver slechts bestaan In het langer maken van de opritten van de spoorwegovergangen. Maar dat heeft geen enkel nut, zeggen de boeren somber Paard op matten Nieuwe lijndiensten Hamburg en Oostende nu per bus bereikbaar Deze week zijn de Europa-buslijnen Am- iterdam-Oostende en Amsterdam-Ham burg v.v. geopend. Deze lijnen vormer onderdeel van de toeristisohe auto busdiensten van de Europese spoor wegen. Behalve op de trajecten naar Rijssel er Parijs geeft deze zomer voor het eerst di dienst Amsterdam-Oostende ook recht streeks aansluiting op de bootdienst naa; Dover. In Oostende wordt de overtocht naai Dover onderhouden met de boten van d< Marine Beige. Reiswagens van de East Kent Road Car Cy vervolgen de tocht naar Londen langs de badplaatsen Folkestone en Sand- gate, alsmede door het golvende land schap van Zuld-Engeland. Op hetzelfde reisbiljet van de Neder landse Buurtvervoer Mij (N.B.M.) die vooi de Nederlandse Spoorwegen de reis naai Londen verzorgt, worden de passagiers afgeleverd op het Victoria-autobusstation in Buckingham Palace Road. Nederl. deskundigen naar het buitenland D r J. W. Tesch, hoofd van de afd. besmettelijke ziekten en quarantaine de G.G.D. te R'dam vertrekt deze maand half jaar naar Ethiopië als ad viseur voor de volksgezondheid aldaar. Postmus, voedingsdeskun dige te Bussum, zal naar Burma gaan de W.H.O. als adviseur in zake de volksvoeding. Ir J. G. V e r m a a t. gaat na een kort verlof in ons land naar Iran, als land bouwkundig adviseur. Ir H. A. A. M. Wirtz te Naarden gaat eveneens voor de F.A.O, uit om Ceylon op landbouwkundig gebied adviseren. Ir D. J. Luteyn te Steenwijk zal deel uitmaken van een commissie vj Int. Herstelbank voor landbouwprojecten in Japan. Hij is dezer dagen reeds trokken. Dr H. J. Ketellapper te Utrecht is als wetenschappelijk medewerker in dienst getreden van de Division of Plant Industry te Canberra en J. H. Schel- tema id. bij de Division of Food Pre servation and Transport te Homebush, New South Wales. Ir J. J. Su r i e heeft in' India ge adviseerd voor de verbetering van c" scheepvaart op de Ganges en de Gogra. Tweede Kamer Middenstandsnota in September besproken (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren besloten, te beginnen 14 September, eer openbaar debat te houden over de Mid denstandsnota. delskennis /?n vakbekwaamheid zal meei een uitzonderingskarakter verkrijgen on der de werking van <ie vestigingswet Be drijven 1954. NIEUWE WEGVERBINDING OVER DE RUN i Kesteren door een ver keersbrug over de Rijn met elkaar zijn verbonden. Deze brug, met een zeven meter brede rijbaan en een aan weers zijden uitgebouwd pad van 2*4 meter, zal worden gebouwd op pijlers van de voormalige spoorbrug. Deze mededelin gen zijn gedaan door de hoofdingenieur van Prov. Waterstaat in Gelderland, ir J. G. Kruimel, in een bijeenkomst met B. en W. van Rhenen. De brug zal brede rijwielpaden krij gen met het oog op het bromfietsver- keer. Op de Rhenense rijoever kan de weg direct aansluiten op het op gelijke hoogte liggende - spoorwegemplacement dat voor goederenverzending behouden blijft. De spoordijk van de andere kant van de Rijn tot aan Kesteren zal worden be nut voor de aanleg van het over dit ge bied geprojecteerde gedeelte van verkeersweg. De dijk wordt enkele ters afgegraven om een wegbreedte van achttien meter te krijgen. In Kes teren wordt een rechtstreekse afrit de veilinggebouwen gemaakt. Het is de bedoeling, bij Ochten vrij varend veer te maken met twee veersloepen. Dit geeft de garantie, dat ten allen tijde, behoudens bij zware ijs gang kan worden overgezet. Aan dt overkant bij Ochten wordt een beton nen doorlaatbrug van 400 meter lengte gebouwd, met eenzelfde profiel als de Rhenense brug In het land van Maas en Waal is de geprojecteerde verbinding met het Me- gense veer reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De provin- oie Noord-Brabant heeft medewerking toegezegd voor een directe verbinding Megen-Oss, die in, 19551956 tot voering komt. Ook Duitsers willen de Dollard inpolderen Niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland blijkt men belangstelling te hebben voor de inpoldering van de Dol lard tussen Oost-Groningen en de Duitse provincie Oost-Friesland. Deze interesse reeds geuit door verscheidene burge sters uit Oost-Friesland, toen zij on langs op uitnodiging van de burgemees terskring Oost-Groningen een bezoek brachten aan het ambtsgebied vari hun Nederlandse collega's en daarbij de in 1878 ingepolderde Kerkhovenpolder be zochten. Als gevolg van dit bezoek heeft dezer dagen een Duitse instantie een be zoek aan Groningen gebracht, teneinde informaties in te winnen op welke wijze het contact met Nederlandse Instanties moet worden opgenomen om tot een ge zamenlijke Nederlands-Duitse uitvoering van het dollardproject te komen. De landwinning door middel van aan slibbing in het Dollargebied is inmiddels stopgezet. De kosten hiervan zouden te hoog zijn. temeer omdat te zijner tijd toch een zware dijk moet worden aan gelegd. Zowel van Groningse als zijde wordt gedacht aan ei loopt van Termunterzij] in naar Pogen in Duitsland. ran Duitse n dijk, die Nederland Aan oud-minister ir M. C. E. Bon- gaerts is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie van Waterstaatswetgeving. HOE D REILEN EN ZEILEN ANNKNKERK PENNEKOM 15 BESTEVAER 15 1 BINNENHAVEN 1 BIRMINGHAM I CALTEX UTRECHT 1 CLAES COMPAEN I CRESCENDO 15 DEO FAVENTE 1 DIEMERDIJK DUIVENDRECHT 1 EEMSHOORN i Connah'g Qua» HOGEZAND 1 INDRAPOERA OLDENBARNEVELT KARIMATA KONINGIN JULIANA LAAGKERK LAURENSKERK 1 LEMSTERKERK I LEKHAVEN I VROUWEKERK I LOPPERSUM LUTTERKERK MARIETJE BOHMER MANOERAN 1 MELISKERK NOORDERLICHT OBERON aank La Gulara OOSTERBURGH ORANJESTAD 1 ORANJSSTAD 1 PAPENDRECHT 1 1 WILLEM GEORGE -I ALEXANDER ROGGEVEEN MAASSLUIS II DORDRECHT 1 SARPEDON SLIEDRECHT I GEBROEDERS I VECHTSTROOM 1 SPILBERGEN IS Kp To- J LINCHOTEN 1 VRIJBUROH 15 pp WESTPOLDER WALCHEREN I WESTWARD-HO WIELDRECHT 1 WILLEM RUYS i

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11