Twee liberale moties (in Statuut-behandeling op concept) om te schorten Hoe kiest men de Westduitse Bondspresident Kruitdamp verduisterde de schaarse zon Binnenkort begint berging Duits goudschip NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 16 JULI 1954 Bouw Koninkrijk-nieuwe-stijl Materiële bezwaren van dr Schouten, formele van Prof. Oud (Van onze Parlementsredacteur) REEDS TIJDENS DE SLOTZITTING van de Ronde Tafel-Conferentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen heeft dr Schouten (a.r.) verklaard, overwegende bezwaren te hebben tegen de in het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden opgenomen wijzigingspro cedure. En gisteren, bij het debat over de wet tot goedkeuring van dit Statuut herhaalde hij zijn bezwaren. Deze komen in het kort hierop neer: via wijziging van het Statuut mét behulp van artikel 55, derde lid, kan de Nederlandse grondwet gewijzigd worden met in tweede lezing een gewone meerderheid, terwijl een normale grondwetswijziging krachtens artikel 211 van de grondwet slechts kan plaats vinden met in tweede lezing een twee derden meerderheid. Men moet goed begrijpen, dat het hier bij dr Schouten niet gaat om een recht streeks grondwettelijk bezwaar. Hij heeft ook niet gesteld, dat de bepaling in het Statuut strijdig met de grondwet is. Zijr bezwaar draagt een zuiver materieel ka rakter, waarbij hij uitgaat van de vol gende redenering: op zichzelf bezien het onjuist, veranderingen mogelijk maken op een andere wijze, dan in grondwet zelf is voorgeschreven. Artikel 55 houdt in, dat vele belangrijke wijzi gingen in de grondwet kunnen wordei aangebracht met een gewone meerder heid. De vraag is niet, welk gebruik deze mogelijkheid wordt gemaakt en de gevolgen zullen zijn. Het gaat er niet om, of er een verstandig of redelijk gebruik van zal worden gemaakt. De vraag is alleen, is de mogelijkheid wijziging van de grondwet met gew meerderheid in tweede lezing aanvaa baar. Dr Schouten meende gisteren op nieuw deze vraag ontkennend te beant woorden. Het gaat hier om een breed veld var gewichtige aangelegenheden. Dr Schouter betoogde, dat hoofdstuk' dertien van d< grondwet (van veranderingen) voor hem bijzondere waarde had. Hij haalde hierbij prof Anema, in 1946 in de Eerste Kamer gehouden, waarin deze verklaard had. dat hoofdstuk dertien de positief-rechtelijke belichaming van de grondgedachte van de constitutie zelf is (nl. dat de grondwet grondwet is en geen gewone wet). Dit gehele karakter van de grondwet, zo zeide prof Anema toen. is een van de allerge wichtigste grondslagen van het gehele constitutionele stelsel. Niet onaantastbaar Het komt ons voor, dat dit beroep op prof Anema niet geheel juist is, wanneer dr Schouten hiermee heeft bedoeld een volkomen onaantastbaar verklaren van hoofdstuk dertien. Natuurlijk moeten er waarborgen zijn, waardoor de grondwet niet verlaagd kan worden tot een ge wone wet. Maar dat wil niet zeggen, dat dat beslist de waarborgen moeten zijn. die thans in het dertiende hoofdstuk zijn neergelegd. Dr Schouten had dus niet bezwaar te gen de mogelijkheid van misbruik van de bepaling in het Statuut, maar tegen de mogelijkheid zelf. Daarmee keerde hij zich tegen de heer De Kadt (Soc.>, die had verklaard, dat de onderwerpen, die via Statuut-wijziging in de grondwet veran derd kunnen worden, begrensd zijn door het feit, dat het koninkrijks-aangelegen- heden moeten zijn. Zou men wijziging via het statuut willen bereiken voor zuiver inwendige aangelegenheden, dan zou dit een uiting van kwade trouw zijn. Dr Schouten hoopte, dat zijn bezwaren ontzenuwd zouden kunnen worden, maar zeide bij voorbaat, dat dit niet zou kun nen geschieden, door ook op andere fa cetten van deze zaak te wijzen. Hij wei gerde. zijn standpunt te laten bepalen door een afweging van belangen, waartoe de heren Romme (Kath. V Tilanus (C.H.) en Burger (Sod.) hem opwekten. Deze meenden immers, dat zij, ook al onder schreven zij het belang van de handha ving van de tweederden meerderheid, daarom niet de aanvaarding van het sta tuut op het spel zouden mogen zetten. De heren Romme en Burger wezen er daarbij op, dat weliswaar de waarborg van de twee derden meerderheid vervalt, maar dat er toch weer andere waarborgen voor in de plaats zijn gekomen, nl. de eis, dat ook de vertegenwoordigende li chamen van Suriname en de Antillen de wijziging moeten goedkeuren, hetzij met een gekwalificeerde meerderheid, hetzij in twee lezingen met gewone meerder heid. Prestige Alle 3 sprekers wezen op de volkomen verkeerde indruk, die een verwerping van het Statuut met zich zou brengen in de Overzeese gebiedsdelen in de West en ook in de Verenigde Naties. Ons pres tige als serieuze onderhandelaren staat op het spel. meende de heer Burger, ter wijl prof. Romme er op wees. dat Ne derland het bij de aanvaarding van de nieuwe rechtsorde niet meer alleen voor het zeggen heeft: er zijn ook andere, ge lijkwaardige partijen, die een woord heb ben mee te spreken. De heer Tilanus aanvaardde de wijzigingsprocedure als onderdeel van het compromis, dat in het Statuut nu eenmaal is bereikt. Ds Zandt (s.g.) daarentegen deelde de bezwaren van de heer Schouten. Het is ons bekend, dat niet alle leden van de AR-fractie de bezwaren van dr Schouten zien als van overwegende aard. Zij stellen zich, naar onze mening te recht. op het standpunt, dat ook hier wel terdege een afweging van belangen dient plaats te hebben. Zijn wij wel ingelicht, dan overweegt een deel van de AR- fractie, niet tegen het Statuut te stem men, doch ook niet er voor, hetgeen slechts bereikt kan worden, door zich aan stemming te onttrekken. Het ware ons liever, wanneer zü ronduit voor stemden. Republiek-burge meester Prof. Oud (lib.) had op zichzelf geen bezwaar tegen het derde lid van artikel 55 van het Statuut. Hij verklaarde in alle gevalen een voorstander te zijn van het verlaten van het systeem van de gekwa lificeerde meerderheid in tweede lezing. Restitutie egalisatieheHingen op import-granen Het Tweede-Kamerlid Vondeling heeft aan de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening de volgende schrif telijke vraag gesteld: Is de minister m staat en bereid mede deling te doen of. en eventueel hoe, de egalisatieheffingen op ingevoerde granen zullen worden gerestitueerd aan de ver bruikers van deze graansoortenT Maar wel zag hij een anomalie in het hele geval voor de voorstanders van de twee derden regeling, want nu kan. bij wijze van spreken, het Koninkrijk om gezet worden in een republiek met een gewone meerderheid, terwijl een veel minder belangrijke zaak, bijv. het niet meer door de Koning benoemen van een burgemeester, maar verkiezing door de gemeenteraad, slechts door grondwets wijziging. waarbij een meerderheid van twee derden nodig is. kan tot stand komen. Zijn bezwaren, gedeeld door de heer Lemaire (kath. nat.) waren echtar van een geheel andere aard. Hierover hebben wij reeds geschreven: hij achtte de be paling van het derde lid van artikel 55 Statuut in strijd met de artikelen 218 juncto 217 van de grondwet. Krachtens artikel 218 dient bij de aan vaarding van de nieuwe rechtsorde, zo redeneerde hij, artikel 217 overeenkom stig te worden toegepast. En nu staat in art. 217 o.a. dat niet mag worden afge- eken van het dertiende hoofdstuk, aarin de wijzigingsprocedure voor de grondwet is opgenomen. Conclusie: arti kel 55 Statuut brengt in feite een wijzi ging aan in artikel 211 en dat mag niet krachtens artikel 217 van de grondwet. Prof. Oud haalde hierbij artikel 5 van het Statuut, dat het koningschap regelt wierp zich daarbij op tot beschermer ...i de rechten van de Kroon. Op thea trale wijze beriep hij zich voorts op de eed op de grondwet afgelegd en op de eed van trouw aan de Koningin, afge legd bij de inhuldiging i*n de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Prof. Lemaire ging gelukkig niet zo ver: hij hield zich alleen in artikel 55 zonder meer. Dr Schouten voelde wel iets voor de redenering van prof. Oud, maar schortte zijn eindoordeel op, tot minister Kern kamp zou hebben gesproken. Van andere zijde werd de liberale fractie-voorzitter echter fJl aangevallen. Kr as Prof. Romme (kath. v.) vond, dat prof. Oud zich nogal kras had uitgelaten en dat hij moeilijk te overtuigen zou zijn- Hij had Immers gezegd, dat art 55 „naar zijn vaste overtuiging in de meest vol strekte zin in strijd met de grondwet is". De KVP-fractieleider was het met de op vatting Oud even volstrekt oneens. De restricties van de artikelen 217 en 218 gelden krachtens de grondwet alleen voor de periode van de werking van de nieu we rechtsorde, die begint bij de aan vaarding daarvan. Het veertiende hoofd stuk, dat tot titel draagt „Bijzondere bepalingen nopens de overgang naar een nieuwe rechtorde voor de in artikel 1 genoemde gebieden", is duidelijk van een tijdelijk karakter. (Tijdens de behande ling van de grondwetsherziening-1948 is djt trouwens duidelijk gebleken). Wet en Statuut wijken op zichzelf niet af van de in artikel 217 „verboden" bepalingen van de grondwet. In de periode van wer king van de nieuwe rechtsorde verzet de grondwet zich tegen afwijking niet. Bo vendien blijft de procedure van grond wetsherziening intact. Alleen krijgt de grondwetgever er een nieuwe taak bij, n.l. het zich conformeren aan wijzigingen, via het Statuut tot stand gebracht. Dit in overeenstemming met het niet-bestre- den tweede lid van. artikel 5 van het Sta tuut: De grondwet neemt de bepalin gen van het Statuut in acht". Kous ai Ook de heer Tilanus (c.h.) wees er op, dat het veertiende hoofdstuk van de grondwet slechts over de overgangs periode handelt, en dat aan het grond wetsvoorschrift is voldaan, zodra de nieuwe rechtsorde is aanvaard en be vestigd. Dan is het huwelijk gesloten en de kous af, dan hebben de artikelen 217 en 218 grondwet hun plicht gedaan. Daarom is de Statuut-gever vrij, zijn wijzigingsprocedure zelf te bepalen- De meest fundamentele bestrijding gaf mr Burger (soc.). Allereerst merkte hij op, dat men met formele bezwaren zeer voorzichtig moet zijn, omdat het daarbij vaak meer gaat om scherpzinnigheid van uitleg dan om een kwestie van geweten. Daarom vond hij een beroep op de afge legde eed niet op zijn plaats. Het aan een Juridisch inzicht opofferen van de belangen van het koninkrijk is veel meer in strijd met de afgelegde eed. Mr Burger betoogde, dat in artikel 217 een geheel andere wet bedoeld wordt dan in artikel 218 grondwet. De overgangs wetten en artikel 217 zijn aan beperkin gen gebonden. Artikel 218 regelt echter uitsluitend de methode van het aanvaar den van de nieuwe rechtsorde. Hij volgde du9 dezelfde redenering als wij gisteren hebben opgezet: het voorschrift van ar tikel 218 is van louter formele aard en kan dus niet verwijzen naar bepalingen van materiële aard. Zo kwam mr Burger tot de conclusie, dat de beperking uit de slotzin van artikel 217 niet van toe passing is op de aanvaardingswet en ar tikel 218. Hij zoog dit trouwens helemaal niet uit zijn duim: deze opvatting is neer gelegd In het rapport van de staatscom missie, die de grondwetsherziening van 1948 voorbereidde. Merkwaardigerwijze wij hebben de stukken en de handelingen uit die tijd er nog eens op nagelezen heeft dit vraagstuk tijdens de behandeling in 1^48 in de Tweede Kamer helemaal niet ge speeld. In de korte memorie van toe lichting is telkens naar het rapport van de staatscommissie verwezen en niemand heeft toen tegen de opvatting van deze commissie op dit stuk van zaken stel ling genomen. Bovendien wees mr Burger de heer Schouten er op, dat het hier net gaat om wijziging van de grondwet zelf, maar om buiten de grondwet regelen van een grondwettelijke materie. Concept-moties Prof. Lemaire zag een mogelijke op lossing. door in de goedkeuringswet te bepalen, dat het Statuut wordt aanvaard onder voorbehoud, dat artikel 55. 3e lid niet in werking zal treden, vóór d« De artikelen, die in geding zijn Artikel 55 Statuut 1. Wijziging vain dit Statuut geschiedt bij Rijkswet. 2. Een voorstel tot wijziging, door de Staten-Generaal aangenomen. wordt door de Koning niet goedgekeurd alvo rens het door Suriname en de Neder landse Antillen is aanvaard. Deze aan vaarding geschiedt bij landsverordening. Deze landsverordening wordt niet vastgesteld alvorens het ontwerp door de Staten in tiwee lezingen is goedge keurd. Indien het ontwerp dn eerste le zing is goedgekeurd met twee derden der uitgebrachte stemmen, geschiedt de vast stelling terstond. De tweede lezing vindt plaats binnen een maand nadat het ont werp in eerste lezing is goedgekeurd. 3. Indien en voor zover een voorstel tot wijziging van het Statuut afwijkt van de grondwet, wordt het voorstel be handeld op de wijze, als de grondwet voor voorstellen tot verandering in de grondwet bepaalt, met dien verstande, dat de nieuwe Kamers de voorgesteld# verandering bij volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen kunnen aan- Artlkel 210 Grondwet Elk voorstel tot verandering in da grondwet wijst de voorgestelde verande ring uitdrukkelijk aan. De wet verklaart dat er grond bestaat om het voorstel, zoals zij het vaststelt, in overweging te Artikel 211 Grondwet Na de afkondiging dezer wet worden de Kamers ontbonden. De nieuwe Ka mers overwegen dat voorstel en kunnen niet dan met twee derden der uitge brachte stemmen de aan haar overeen komstig voornoemde wet voorgesteld# verandering aannemen Artikel 217 Grondwrt Voor zover de overgang naar de nieu we rechtsorde voorzieningen vordert waarbij wordt afgeweken van de bepa lingen van voorgaande hoofdstukkea woraen deze getroffen bij de wet. De Kamers der Staten-Generaal kunnen het ontwerp van een zodanige wet niet aan nemen dan met ten minste twee derden der uitgebrachte stemmen. Deze wet kar. C1^t afwijken van de bepalingen van cle met vjj^€ afljeiing van het Der- Artlkel 218 Grondwet De nieuwe rechtsorde komt, onver minderd het in het tweede lid bepaalde, tot stand door vrijwillige aanvaarding langs democratische weg in elk der in artikel 1 genoemde grondgebieden; voor Nederland vindt daarbij artikel 217 over eenkomstige toepassing. 'Zij behoeft de bevestiging door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Prinses van Oranje-Nassau, of haar wettige op volger ln de Kroon der Nederlanden on wordt plechtig afgekondigd. grondwet is gewijzigd. Ook de heer De Kadt (soc.) voelde iets voor een in do wet aankondigen van een gronaweu- aanpassing. De heer Tilanus had echter aan een dergelijk declaratoir wetsartikel geen behoefte. Prof. Oud zelf zocht het in een geheel andere richting. Hij kwam met twee (nog niet ingediende) moties, waarin hij schorsing van de behandeling vroeg, ten einde de regering opnieuw overleg te doen plegen met Suriname en de Antil len. Hij zag nl. aanvaarding van het statuut slechts mogelijk via een wijzi ging van de grondwet. De eerste motie bevatt" de suggestie, zolang de grond- nog niet is gewijzigd, de twee der den meerderheid te handhaven. De tweede wilde wel een gewone meerder heid, behalve voor de in artikel 217 grondwet genoemde uitzonderingsartike- len. Veel steun kreeg de heer Oud voor deze suggesties niet. De heer Schouten had bijv. groot bezwaar tegen het aan dringen op grondwetsherziening. De heer Romme ging veel verder en viel prof. Oud aan op zijn gezegde, dat hij niet precies wist, hoe de verhoudin gen met de West lagen. Met deze suggesties heeft de heer Oud. aldus prof. Romme, het volslagen bewijs geleverd, dat hij de verhoudingen met de landen overzee niet kent. Zij zijn schadelijk voor de verhoudingen en aan vaarding zou overzee een dergelijke be roering wekken, dat de samenwerking allerernstigst in gevaar zou worden ge bracht. En hij gaf prof. Oud de goede raad, te rade te gaan by zijn fractie genote mevr. Fortanier-De Wit „om de door hem zelf bekende lacune in zyn kennis van de verhoudingen" op te vul len. vanmorgen Heuss de enige candidaat de Bondsrepu- een. uitsluitend ir deze gelegenheid bijeengeroepen Nationale Vergadering gekozen. De Na- .onale Vergadering bestaat uit de leden van het parlement en een gelijk aantal eden. die door de volksvertegenwoordi gingen der Bond6landen volgens het prin- :ine der evenredige verkiezingen worden aangewezen- In tegenstelling dus tot de gewoonten ln de republiek van Weimar. 1953. wordt de president niet volksstemming, maar door Nationale Vergadering gekozen- De Nationale Vergadering komt maal m de vijf jaren bijeen, tenzij dat 1 Bondsüresident komt te overlijden, dat geval wordt een bijzondere verga dering belegd. De Nationale Vergadering itaat ditmaal uit 1018 leden en kan dus :t enig recht een massavergadering worden genoemd. Op deze massa-vergade ring zal het niet tot lange disputen ko- nadruk Is in de grondwet vast gesteld. dat de Nationale Vergadering de president verkiest, maar niet zijn kwaliteiten of gebreken in het geding brengt. Dat kar. alfföiaal vóór de tijd ge rschillende partijen hebben alle gelegenheid de candidaat te bespre ken, zij kunnen dit doen in eigen kring tenslotte besluiten een bepaalde can didaat te stellen. Tijdens de verkiezing is er geen gele genheid meer voor het afleggen van poli- :eke verklaringen; dus ook geen re pliek; eenvoudig een simpele verkie zingshandeling. Ditmaal zal het voor de verkiezing m de, nieuwe president nog eenvou diger toegaan dan de eerste maal- Des tijds verkreeg Theodor Heuss, door de liberalen voorgesteld, niet direct de eiste meerderheid van stemmen- Toen kreeg Heuss er 377, de door de sociaal democraten voorgestelde dr Schuma- 11 en de door het katholieke Cen- voorgestelde dr Amelunxen 288 stemmen. Interessant is nog, dat er toen stemmen werden afgegeven voor Schlange-Schöningen, één voor Karl Ar- hold, één voor Joseph Müller en één Alfred Loritz. Bij de tweede ver kiezingsronde verkreeg Heuss de abso lute meerderheid. Thans staat er slechts één candidaat Dor het presidentschap. Het is de oude president en het feit, dat er slechts één partij pogingen heeft ondernomen andere candidaat te stellen, pleit voor het beleid, dat Heuss in die vijf jaren zyn ambtsuitoefening heeft gevoerd ene partij was overigens de commu nistische partij, die na de laatste neder laag bij de verkiezingen niet meer in het parlement is vertegenwoordigd, en Toch is het so! KIJKEN MET SCHEVE KOP (96) We hebben allen wel eent een spreeuw of een roodborstje met een schuin kopje naar de grond sien nijgen, als wilde dit diertje de gelui den beluisteren die onder de aarde werden gemaakt, teneinde aldus de plaats te localiseren waar wormen of insecten xich bevonden. Inderdaad lijkt de houding van de te vogels opmer kelijk veel op intens en aandachtig luis- grond werkelijk niet xo'n lawaai, dat dit gemengd met de normale dage lijkse geluiden door het gehoor van met het geluid dat gemaakt wordt door de op elkaar geleg de duim en wijsvin ger van elkaar te trekken. Stelt u xich i oor. dat dit geluid zich bovendien nog laagje aarde, en u >iidt geen verhand met gehoor, maar met het gezicht. Door stand van de ogen valt bjj een voge* een klein gedeelte tan het linker- rechter gezichtsveld naar voren sam en daarom is op korte afstand e object het best zichtbaar indien ten c daarop is gericht. Door een dergeljj schuine stand met de kop aan nemen, tracht de vogel dus een scherp mogelijk beeld te krijgen i de te onderzoeken plek. i dat de i xich aan engerucht bexondicen. Iet is verleidelijk thans ook eens spreken van het merkwaardige inct. waardoor de houtbij in staat broedhol te vervaardigen, waar- jitgekoi i elkaar or degenen die o woning gebukt ga, F.en Nadruk rerboden). thans aan de sociaal-democraten heeft voorgesteld een gemeenschappelijke can didaat tegen Heuss op te stellen. De so ciaal-democraten hebben het echter af gewezen. zij voelen altijd nog meer voor Heuss, dan voor de favorieten van de communisten In tegenstelling tot de eerste presidentsverkiezing hebben de sociaal-democraten nu geen candidaat van de eigen partij, zij hebben een candidaat en deze heet Theodor Heuss- De verkiezing van Heuss op 17 Juli as. (voor het eerst te Berlijn) tot pre- Glsteravond, in een tent, opgeslagen op le zg. Berkenheuvel, gelegen Westelijk tan Diever, zette deze het doel en de ipzet van de oefening uiteen. Drie weken achtereen verzamelden de drie regimen- van zijn divisie, het 41ste, 42ste en 43ste regiment infanterie zich des Maan dags in een concentratiegebied bij Rijssen in Overijssel. In de loop van de week ruk ten zij op langs een lijn, die van de Drent se gemeente over de Vecht. Junne, naar het Noorden loopt. De eerste 40 km legden de troepen te set af waarbij zij, ondanks krachtige eerstand, deze week zeven km per uur vorderden. Boven de stuw bij Junne sloeg de genie- coinpegnie, die bij de divisie is ingedeeld, ■n b-brug over de Vecht. Eerst was een bruggenhoofd gevormd el behulp van troepen, die per boot en •vechtsvlonder waren overgezet. On danks de omstandigheid, dat rijkswater staat de stuw op een ongelegen moment opende, waardoor er een veel hogere wa terstand ontstond dan aanvankelijk was berekend, verliep deze operatie naar be horen. In 12 uur werd een 30-ponds brug geslagen waarover de hele legertros, be staande uit 300 5 400 voertuigen de over zijde van de Vecht bereikte. De drie ba taljons, alle afkomstig uit de garderegi menten. zijn daarna gemotoriseerd verder getrokken langs de met aap-noot-mies- wim-zus-jet gemerkte lijnen tot zij gecon centreerd werden in het bosgebied bij Wittelte, vanwaar wij deze nacht de laat ste beslissende aanval op de in de Havel- terberg ingegraven commando's mee maakten. PRESIDENT HEUSS stdent van de Bondsrepubliek, nu voor de tweede maal, is verzekerd en zal er in hoge mate te bijgedragen, dat het aanzien van de Bondsrepubliek in de wereld toeneemt. Nederland Engelands beste Europese klant Nederland heeft zijn positie als Groot- Brittannië's beste Europese klant beves tigd door zijn aankopen over de eerste vijf maanden van dit Jaar met millioen pond sterling te doen stijgen, aldus wordt in het jongste overzicht van het Britse Ministerie van Handel medegedeeld, totale waarde van de Britse uitvoer Nederland beliep tot het einde van van dit jaar een bedrag van 44.11 millioen pond sterling tegen 40.84 millioen pond sterling in de overeenkomstige period# van 1953. Terzelfdertijd heeft Groot-Brit- tannië ook meer besteed aan haar kopen in Nederland, namelijk 37.16 mil lioen pond sterling over de eerste vijf maanden van 1953 tegen 42.12 millioen pond sterling in 1954. Hierdoor steeg Nederland van de derde tot de tweede plaats als Groot-Brittannië's voornaamste Europese aankoopmarkt. Manoeuvres on der Havelte Grenadiers, lagers en Irene-gardisten leerden aap-noot-mies opnieuw (Van onze §-redacteur) DE FEESTEN voor de grenadiers en jagers zijn wel helemaal voorbij. Tezamen met het garderegiment Irene als blauwe groep en com mando-troepen in Roosendaal als groenen hebben zij deze week tussen Rijssen en Steenwük oefeningen in groot verband gehouden. Vanochtend eindigde de manoeuvre om kwart voor zes in dichte wallen van kruitdamp, die de zon voor het eerst ook partij in dit geding, bij haar verschijnen terstond weer verduisterden. Generaal-majoor J. H. Couzy, commandant van de vierde divisie, was de leider van deze oefening. Daarna ging na tang wachten de aanval r op los. Een commandant kon nl. geen :ontact krijgen met Zware oefening De oefening Is bedoeld als training v< de grote manoeuvres die in September Duitsland worden gehouden. Daarbij zul len de Nederlandse troepen ook een op- mars-oefening uitvoeren. Door het thans gevolgde systeem zijn er manschappen, die eerst vier maanden onder de wapenen zijn en anderen, die reeds 18 maanden die nen. in hetzelfde regiment-verband opge nomen. Dit gemeleerd gezelschap trouwd te maken met de speciale moei lijkheden, die aan opmarsen onder derge lijke omstandigheden verbonden zijn, was het doel van deze manoeuvre. De moei lijkheden voor de manschappen moet men niet onderschatten. Het enige bed, dat de 4000 manschappen, die van Maandag af niet uit de kleren zijn geweest, gezien hebben was het grote Hunnebed bij Havelte. Dat bood weinig soulaas als beschutting, des ger omdat elke dag een overvloed vi gen bracht. Doorweekt, bemodderd. dood moe. maar goedsmoeds, kroop men des avonds in zijn slaapzak in het tentje, dat men met zijn 6lapie deelde. Maar kreeg geen kans om meer dan 3 4 u een etmaal te slapen. Voorts werd in volle „oorlogstoestand" de commandant, kolonel A van Santen, in verband met zijn adjudantschap H.M. de Koningin weggeroepen. Hij moest zijn taak overdragen aan kolonel Van Ham. Een derde handicap vormde het arzwaalen vlak voor de oefening op 11 Juli van de oudste ploeg van hi giment, waardoor de best ingewerkte sol daten door Jongeren vervangen werden. Dat heeft vooral het functionneren van de radio-verbindingen van tijd tot tijd be moeilijkt. Echter niet op het voor alle betrokke nen lang verbeide moment, dat het einde van de oefening aangaf. Toen werkten alle radio's voortreffelijk. Spannende beweging Voor het zover was. waren wij in h rijzende daglicht nog getuige van de ev< spannende als imposante bestorming v: de Havelter brug. Uit wat de aanverd ons gisteravond in een originele Saksische boerenschuur vertelde, bleek dat de aan vallende gardebataljcns vrij goed op de hoogte waren van hetgeen hun op de helling van de heibuit op de grens van Overijssel en Drenthe te wachten stond. De majoor gewaagde van een ..druk ge stoei in de bosjes". Een charmante aan duiding voor de ontmoeting van patrouil les van beide partijen in het welig op schietende eikenhakhout en d? je tever- oesstruiken. waaruit ae vegetatie tee piaatse bestaat. Een biauw oog. gevolg van een op te korte ffstand afgeschoten geweer was het zichtbaarste resultaat van dat gestoei geweest. Om het voteer schenden van aangezichten te voorkomen, gingen vriend en vyand bij het licht van da volle maan te middernacht onder de rnssages ter ruste- Maar het was nau welijks dag of zij speurden struikelend over de kuilenrijke kam van de Havel terberg reeds weer allerlei tekenen van leven- pagnieën in een sleutelpositie en wilde alleen niet verder gaan. Uit de bos rand maakten zich om 5 uur de eerste grote groepen Zuid-Hollandse. Brabantse er. Limburgse knapen los, die zwaar vuur afgevend en warm begroet door de groe nen zich een weg naar het voorterrein oaanden- Zij maakten de fout.'de aanval te onder nemen uit een volkomen ongedekte po sitie voor de bosrand. Maar dat is een kwestie van nabeschouwing voor de com- Voor de man was het belangrijk, dat hij zich warm kon hollen tegen een nelling op Een vuurvoorstellings peleton zorgde, dat overal in opmarsgebied artil- rie-inslagen geïmiteerd werden. Het pe- ton had hier niet als eerder bij de ertocht over de Vecht de strop, dat grazend rundvee bijna ten koste van het eigen leven 2tch vergrepen aan de begra ven springladingen. Alles werkte per fect en hieldp de geoefende soldaat aan een realistilsche manoeuvre. „Lijken verzamelen" was de kreet, waarmede een sergeant de groenen zijn troepen bijeengaarde. Terwijl wij dit schryven wordt rondom ons brood met koffie gegeten en in de hel wordt ernstig gepit. Na gedane arbeid ia het ook hier in Havelte goed rusten. Een bestand in Indo-China TTET FEIT, dat Foster Dulles, na rugge- A-*- spraak met Mendès-France en Eden. direct uit Parijs naar Washington is teruggekeerd, betekent minstens enige slagen om de Amerikaanse arm. Natuur lijk gaat de Amerikaanse regering niet accoord met elke regeling voor een be stand in Indo-China, Dulles, Eden en Mendès-France kunnen in principe wel zijn overeengekomen, hoever te gaan met concessies, maar de andere partij, de communistische Vietminh, gesteund door Peking, zal d« eisen opdrijven. Men kan alleen zeggen, dat er nu een Ameri kaanse zaakwaarnemer in Genève aan wezig is en Bedell Smith kan ..ja" en ,.neen" knikken, naarmate Dulles ln Washington zulks wenselijk acht. jÉHHB Mendès-France is er en wapenstilstand in Indo-China op han den, maar afgaande op Eisenhower, die nog eens met nadruk verklaard heeft ,.de problemen van Zuidoost-Azië te zien in wereldverband". valt van een voorlopig bestand nog weinig te zeggen, althans zal zo'n bestand geen permanen te vrede betekenen. Enige opmerkingen: Zullen de oorspronkelijke bewoners, de Vietnamezen, er mee tevreden zijn als Vietnam in een communistisch en een r,iet-communistisch deel gespleten wordt? Kan Amerika wel met een erkenning van deze feitelijke toestand genoegen IN NOORDZEE BIJ TEXEL Dezer dagen laatste aandelen van expeditie aan de inschrijvers verzonden EEN EXPEDITIE zal binnenkort een begin maken met een bergings poging van het in 1917 gezonken Duitse goudschip Renate Leonhard. dat in de Noordzee bij Texel, moet liggen. De financiering van dit (Neder landse) project is, zoals men weet, ditmaal coöperatief opgezet. Dezer dagen zijn de laatste aandelen naar de inschrijvers verzonden. De heer P. Visser uit Wijdewormer, een wordt. Is deze „uitstulping" van de werk- putbodem op de kisten met goud neerge laten, dan verwijdert men de bodem er van. Hierna kan met het bergen worden aangevangen. De heer Visser, die zei, dat er mogelijk ook diamanten ln het wrak zullen zijn, wil trachten in twee of hoogstens drie maal 24 uur de schat te bergen. Goed eer zal echter noodzakelijk zijn. De werkput. met een diepgang van pl.m. tien meter, zal vermoedelijk van het Noordzeekanaal uit naar de plaats van het wrak worden gesleept. In de put is een lif» geconstrueerd, waarmede men van de ballasttanks naar de werkruimte kan ko- de initiatiefnemers van de ondei ming, stelt alles in het werk om de werk- gevaarte van 21 m hoog en 18 m middellijn, zo spoedig mogelijk gereed te krijgen. Hij zei, dat de onderneming hoopt, het goud ongeveer midscheeps aan treffen. Daar zal men de werkput bo- i het wrak vastklinken met ongeveer honderd palen, die men door buizen in de bodem van de werkput in de pl.m. dikke kleilaag boven bet wrak zal slaan. Teneinde de werkput nog vaster te doen liSScn, zal men de ballasttanks bovenin water vol laten lopen, waarna 'n deel de put door de kleilaag heengeperst Alles hangt er nog var het scheiden van de markt te Genève. partijen tot zaken komen. Voor Mendès- France wordt het nu hoog tijd. want hij wilde een compromis vóór 20 Juli be werkstelligen. Enerzijds verkondigt Men dès-France met nadruk, dat hij niet voor de communistische tegenpartij zou capi tuleren. anderzijds dwingt de realiteit der communistische machtspositie hem tot concessies, om erger te voorkomen. Het voordeel is duidelijk aan de kant van de Vietminh. gesteund door de Chd- nek-n. Overziet men de militair-strategi sche situatie, dan dient erkend, dat de Franse troepen heel het gebied ten Zui den van de Rode Rivier hebben ont ruimd. Sinds Dien Bien Phoe gevallen is, verzwakte de Franse positie nog meer. Is het voor de Fransen niet zó gewor den. dat zij straks ook het bedreigde Hanoi zullen moeten ontruimen? Het is onder deze klemmende, benarde omstandigheden, dat de communisten* Peking en Moskou, de voorwaarden voor een bestand decreteren. Terecht wees Eisenhower er nog eens op, dat al deze zaken in Indo-China .,in wereldverband" staan, want de nederlaag in Indo-China stimuleert natuurlijk het communisme in Thailand, Malakka, Birma. India en In donesië. De komst van Foster Dulles paar Parys, het plaatsen van een zaak waarnemer, Bedell Smith, hoofdzakeljk als „toehoorder" in Genève. everplcistert inderdaad enige scheuren in het gebouw der Westelijken Maar daar is dan ook veel mee gezegd. Frankrijk, vertegen woordigd door Mendès-France, Engeland door Eden, kunnen onderhandelen en een accoord bereiken, het zal toch de kracht van Amerika moeten zijn, die de nakoming van een wapenstilstand door partijen garandeert. Wij zijn er nog niet in Indo-China. maar het hoogtepunt in de onderhande lingen te Genève nadert anel. Het zou kunen zijn, dat Molotof adviseert, de zaken toch weer op de spits te drijven, omdat Mèndes-France immers gezegd heeft, te zullen aftreden als vóór 20 Juli geen wapenstilstand is tot stand gekomen. De communisten van Moskou en Peking hebben belang bij een verdeeld Westen, maar ook b(j een onrustig, ln verwarring zijnd West-Europa en het aftreden van Mendès-France zou zeer onaangename reacties tengevolge hebben. De komst van de Amerikaanse minister Foster Dulles naar Parijs wekte de woede Molotof, omdat deze daarin een versteviging zag der Westelijke banden wij achten het daarom niet uitgesloten, dat de Russen op het laatste ogenblik >g roet in het eten zullen gooien. Wat 1 Mendès-France doen, als het bestand mislukt? Zonder de steun van Amerika kan Frankrijk feitelijk niet veel doen. vooral als men ook denkt aan de grote moeilijkheden in de Noordafrikaanse gebieden. Mendès-France heeft eerder verklaard, dat h(j, als de nood dwingt, de Nationale Vergadering zal verzoeken dienstplichtigen voor Indo-China be schikbaar te stellen.... Met spanning staart de wereld naar Genève.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7