Blad t/ 4 ^ÏT[adame (E^oty heeft nu een heel ónöeR Leven GEMEENTELIJK WASLIJNBEDRIJF tomatensoep met k&&s Sp anningen en verrassingen 25 at was fat! NIEUWE LEIDSCHE COURANT ■irirfrirö veel veRPlichtinqen, weiniq VRije tijö Voor de poortdie toegang geeft tot de grote binnenplaats, waar aan het paleis van Frankrijks pre sidenten, het Elyséeligt, hangt een ketting. Vijfentwintig onder officieren van de Republikeinse garde, op hun hoofd een glim mend gepoetste koperen helm en op hun geweer een bajonet, lopen Vooral nylon is geschikt Nylon is voor zo'n vacantie- bloesje (als u het model van de afbeelding tenminste voor de vacantie maken wilt), wel heel geschikt. Even uitspoelen 's avonds en de volgende dag is zo'n geval letje weer kraakhelder. Aan de hals zijn coupenaadjes als plooitjes verwerkt. Het kraag je geeft een leuk effect als het iets opstaat, maar kan ook neer geslagen worden. De mouw niet te kort gehouden. Voor deze blouse patroon no. 170) hebt u anderhalve meter stof nodig van 90 cm. breed. Patronen voor de maten 42, 44 en 46 zijn a f 0.40 bij onze bureaux te verkrijgen, voor be stelling per post komt er 0.10 bij. Maat 40 is na aanvrage e eens te verkrijgen. De vrouw van Frankrijks president, madame Coty, heeft veel steun aan haar kleindochter, mevrouw Lemareshal, die als haar secretaresse optreedt. de wacht voor deze ketting. Het verkeer, dat heel de dag en een groot gedeelte van de nacht door de smalle Rue du Faubourg-Saint Honorraast, wordt zo nu en dan stopgezet, snelle motoragenten rijden de poort uit om zich in V- vorm lievig fluitend een doortocht te banen. Daarachter komt een pilllllllllllllllllll auto met een rood flikkerlicht, en dan volgt de lange, open Talbot van de presidente sardines zo weinig opbrachten. En dan komen er dagelijks natuurlijk een paar dozijn invitaties om aanwezig te willen zijn bij de opening van een tentoon stelling. de tewaterlating van een schip, het leggen van een eerste steen. Na het déjeuner, waarbij meestal gasten aan zitten wordt er op alle brieven geant- Vervolgens ontvangt madame Coty: ambassadrices, vrouwen van ministers, groepen kinderen. Dezer dagen kwam madame Mendès France zich voorstellen. ,,Ik vind haar erg charmant en ik hoop haar nog vaak te ontmoeten", zei de vrouw van de president. „Het rustigste moment van de dag is het diner. Bij de avondmaaltijd zitten alleen mijn man en ik aan tafel. Geen gasten, geen feestdiner een heel eenvoudige gezonde maaltijd, waarbij we zoveel mogelijk over hui selijke zaken spreken. Zo goed als iedere avond gaan we uit. Een con cert, 'een gala-première, enfin bijna iedere dag vertegenwoordigen mon- le président en ik de republiek bij een officiële gebeurtenis. Dat is zeer vererend voor ons, maar het is ook zeer vermoeiend". Natuurlijk is elk toilet, dat madame Coty aan heeft, onderwerp van gesprek en van beschouwing, zodat het voor de van de president onmogelijk is in het openbaar tweemaal dezelfde ja pon te dragen. Haar garderobe is der halve één van de belangrijkste proble men van haar nieuwe taak. ..Voor uw gezinsleven blijft dus niet veel tijd over?" „Men denkt wel eens dat al mijn kin deren dn ook mijn tien kleinkinderen hier op het Elysée wonen. Dat is on juist. alleen de president en ik wonen hier. Mijn kleindochter-secretaresse ge bruikt hier de middagmaaltijd, maar ze gaat iedere avond naar de andere kant van Parijs waar ze met haar man woont. Natuurlijk vergeten we de ver jaardagen van de kinderen en de kleinkinderen niet. Die vieren we ge meenschappelijk. liefst echter niet hier, maax in ons paleis te Rambouillet, waar we de weekeinden heen gaan om uit te rusten. Maar hier in het Elysée werken de president en ik van 's mor gens acht uur tot vaak diep in de nacht. Tijd om in onze mooie tuin te wandelen hebben wij bijna nooit en monsieur le président heeft al in geen weken naar een goed concert kunnen luisteren. U weet dat hij een prach tige collectie klassieke platen heeft. Maar zijn presidentschap stelt hem niet meer in staat om regelmatig naar zijn geliefdste componisten, Mo zart, Ravel en Debussy te luisteren ^kamerplanten IN DE VACANTIE •QicfrcSCB Het is vaak een hele puzzle hoe de kamerplanten in de tijd, dat wij met vacantie zijn. goed te houden. Voor de planten is het het allerbeste, dat ze op hun plaats blijven staan als men dus een buur of een kennis bereid vindt er zorg voor te dragen, iaat die het dan vooral doen. Als dat echter niet mogelijk is. kun nen degenen die over een tuin beschik ken. de kamerplanten zolang op een plekje zetten, waar ze beschut zijn te gen felle zon, harde regen of wind. De drup van bomen en struiken kan ook veel kwaad doen! De potten dienen in de grond tot aan de rand toe te worden ingegraven, waarbij u er wel voor dient te zorgen, dat de aarde weer goed rond om de gehele pot. van de bodem tot de rand. sluit. Zet bij planten, die wat aan de hoge kant zijn. een stokje om ze daaraan te binden. Als u nu zorgt, dat de pianten voor uw vertrek flink wat water hebben gekregen en dat de aarde rondom de potten ook goed vochtig is. zullen de bloemen en planten het, zon der veel teruggang, wel een paar weken uithouden. teilen of kisten, gevuld vochtige aarde. Maar dan moet de zon er niet al te veel en vooral niet tijdens de middaguren kunnen schijnen. En is zelfs dat nog niet mogelijk, zet de planten dan in de keuken op het aan recht. of op een tafel voor een raam (als dit op het Zuiden is, dan afsluiten met vitrage of kaasdoek). Plaats daar naast een emmer vol water op zo'n hoog te, dat de bodem van de emmer gelijk „Blijf er nou eens even af allemaal, laat vader het nou maar doen. Even achteruit Liesje, die auto mag straks wel rijden. Jan, hoor je wat ik zeg? Weg nou met die hijskraan. Letten jullie nu goed op: daar gaat de locomotief tjoeketjoeke tjoeketjoekeblijf nou af, Greetjetjoeketjoeke hè moeder, ga jij nou ook weg met die hond! Op die manier kan de trein niet rijden!" of iets hoger ligt dan de bovenrand van de hoogste pot. Neem dan een aantal wollen draden, bindt aan het ene einde een steentje en laat dat in de emmer zakken. Het andere eind van de draad komt op de potgrond te liggen. Zorg dat de draden elkaar niet raken en het wa ter zal geleidelijk door de wollen dra den trekken en de aarde bevochtigen. 2,0 wappert de was in Sloten voor drie kwartjes per jaar! In Sloten is een Het Friese plaatsje Sloten her bergt binnen zijn wallen een massa merkwaardigheden. Het heeft een heel oude molen, vele antieke geveltjes, een schilderach tige gracht, een stadhuis dat voor een deel tnuseum is en dan rondom het stadje het wijde pol derland en de uitgestrekte meren. Een andere merkwaardigheid van Sloten is niet direct „ogenstrelend". maar heeft touristisch bekeken wel waar de: het grote aantal waslijnen op de brede berm vlak acher de wallen. Die waslijnen zijn nl. eigendom van de gemeente en voor het luttele bedrag van drie kwartjes per jaar kunnen de huis vrouwen daar hun wasgoed laten wap peren. Geroeste of gebroken draden, aftandse palen zijn dingen die de gemeente laat herstellen. Het is dan ook. geen wonder dat de huisvrouwen in Sloten maar al te gaarne gebruik maken van de gele genheid om zo'n lijntje te huren. Zelf zitten ze niet met de „rommel" die de wasdag nu eenmaal met zich meebrengt en wie zal zeggen of ze het niet bui tengewoon plezierig vinden onder het ophangen van de was praatjes te hou den met deze en gene? Het nuttige wordt op die manier met het aangena me gepaard. De gemeente Sloten heeft er hard over gedacht die gemeentelijke was lijnen maar op te heffen. Het is nl. niet zo'n heel lucratief bedrijf voor de vroede vaderen in dit Friese plaatsje, want de zestig gulden, die die waslijnen per jaar opbrengen, zijn bij lange na niet genoeg om alle kosten, die men er aan heeft, te dekken. Er moet dus nog steeds geld bij, maar tot een definitief besluit om de zaak aan kant te doen is het nog steeds niet gekomen. Een nette stad is ook wat waard Door de hogere (nou ja. hogere...1 temperaturen van de buitenlucht heeft ons lichaam in de zomer minder brand stof nodig om de lichaamswarmte op peil te houden. De behoefte aan brand stoffen in de vorm van zetmeel en vet ten vermindert en daarmee zal ook de vraag naar grote porties brood, aardap pelen en vette spijzen afnemen. Het is echter nooit goed, te bezuinigen op le vensmiddelen. die ons lichaam van bouwstoffen en beschermende stoffen voorzien: melk, kaas, ei, vlees en vis, groenten en vruchten. Tomatensoep met kaas is een gerecht dat genoemde beschermende stoffen ze ker bevat. Men heeft er voor nodig: a 1 kg soeptomaten. liter water of bouillon, een uitje. 35 g (4 eetlepels) bloem, boter, melk. 60 g (12 eetlepels) geraspte belegen kaas. zout. aroma. De tomaten wassen en in stukken snij den. Het uitje fijnsnipperen en met de tomaten gedurende enige minuten bak ken in wat boter. Dan het vocht toe voegen en de massa nog 10 min. laten doorkoken. De soep vervolgens zeven, weer aan de kook brengen en binden met de met iets melk aangemengde bloem (men kan ook water nemen). Van ihet vuur af de geraspte kaas toe voegen (men kan deze er ook aan tafel bij presenteren) en de soep. indien no dig. op smaak afmaken met zout en aroma. Sinds werd gekozen is het protocol op het Elysée bedui dend veel strenger geworden. Alleen bij grote uitzonderingen, zoals nu het op handen zijnde bezoek van de president en mevrouw Coty aan Nederland, is het een journalist geeoorloofd het Elysée 1 binnen te treden om de president of zijn vrouw te interviewen. En dan nog gaat alles via monsieur Reynal. de bij- zonder strenge perschef van het Elysée. Deze onderhoudt de relaties tussen het presidentschap en de pers. en zijn voor- naamste taak is er voor te zorgen, dat Coty en zijn vrouw alleen maar waar- dige dingen aan de jourbalisten vertel- len. Madame Coty heeft een onderhoud gehad met een Nederlands journalist en dat onderhoud vond plaats in haar werk- kamer. De secretaresse van „la prési- dente", haar kleindochter madame Le- mareshal, was ook aanwezig. In de werkkamer stonden zeker een half do- zijn boeketten van de fraaiste bloemen en aan de wanden hingen moderne schilderijen van Franse meesters. Men zegt. dat Madame Coty een beet- T je bang is voor kranten, die haar voor- j al in het begin, toen zij pas de „eerste I dame" van Frankrijk was. nog wel eens heel vreemde dingen hebben laten zeg- gen en die foto's van haar hebben ge- publiceerd. die op zijn zachtst gezegd, niet flatteerden. Haar antwoorden wa- ren in het begin dan ook heel voor- zichtig en het was duidelijk te mer- ken. dat ze liever haar kleindochter- secretaresse voor zich liet antwoorden. Vroeger had madame Coty een heel j kalm bestaan. Ze deed de laatste ja- ren eigenlijk niets meer. Ze woonde met haar man in een villa in Etretat (aan de Normandische kust) en zo af en toe hield ze zich een beetje bezig i met wat werk in de keuken. Maar nu... „Mijn nieuwe werk is prachtig en ik zou ook niets anders willen. Maar met mijn rust is hét gedaan. Ik heb geen minuut meer voor mezelf en van ons vroeger zo gezellige huiselijke leven komt nu niets meer terecht." De dag van madame Coty beeint om acht uur. Een licht ontbijt kranten. Tien neemt ..la présidente" er door. waar- in de persdienst reeds de belangrijkste artikelen heeft onderstreept. Na de kran- ten komt de post: dagelijks stromen er niet minder dan 200 brieven het Ely- see binnen. Brieven van allerlei soor- ten mensen uit allerlei landen. Heel lie- ve brieven, gedichten zelfs, en natuur- lijk veel verzoeken om hulp. Weet U een vrouw voor me Die verzoeken zijn soms zeer zonder- ling: er zijn mannen die vragen of ma- i dame Coty misschien een geschikte vrouw voor hen weet. en vrouwen vra- gen om een baantje voor hun toe- komstige echtgenoot. Een boerin uit Normandië zond haar een bosje gedroog- de bloemen, een visser uit Marseille i beklaagde zich over het feit, dat de .- Illllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll J^AT jij geslaagd bent, Wim! Mie(U kent dat lelijke woord, dat ik niet zeggen mag, wel). Wim stralend van blijdschap boog zich met zijn Mulo-diploma in de hand, vertrouwelijk naar zijn vriend over. „Jö, Dick, ik zal je ver tellen, waaraan ik dit te danken heb. Mijn Moeder heeft me voor ik naar het examen ging, op m'n rug gespuugd Dick stond op het punt in een hartelijk lachen uit te barsten, maar het ernstige gezicht van Wim weerhield hem. Hij bracht het tot een ongelovig lachje. En Wim betoogde in volle ernst verder: ,.Heus jö, daar komt het door. Mijn Moeder heeft er al zoveel, die examen moesten doen op rug gespuugd en het helpt altijd Dus Moeders, u wee» wat u te doen staat bij uw examen-slachtoffers Is het niet droevig, zulk dwaas bijgeloof? En Wim is een zoon van vooraanstaande nuchtere zakenmensen in de plaats mijner inwoning. Wie dus mocht denken, dat een dergelijke super stitie tot het verleden be hoort, vergist zich. voorafgaan, kunnen vol wassenen nog meer dwaze dingen doen. Niet zo exhorbitant als boven staande, maar wel onver standig. Leraren en onderwij zers. die een week voor het examen hun handen in wanhoop ten hemel heffen en het voor de klas van zenuwbibberende jongetjes uitschreeuwen: „Groter stomkoppen dan jullie heb ik nog nooit voor het examen opge leid (Dit zeggen ze ieder jaar weerAls er een of twee van jullie slagen, mogen we 't loven. „Ach jongetje Jansen, wat ga jij morgen eigen lijk doen? Examen?? Dit werd jongetje Jan sen een dag voor het spottend toege- voegd. maar 't jongetje slaagde met vlag en wimpel Ook zijn er ouders, die hun kinderen in die laat ste weken zo nerveus kunnen maken. Allereerst door blijk te geven van eigen nervositeit betref fende het al of niet slagen van Jantje door hem op te heuën tot het uiterste. Tot in de nacht zit Jantje iedere avond te werken en vader (moe der) achtervolgt hem met een: „Heb je je Frans nu onder de knie? En je Duitse grammatica? Leer die woordjes nog maar eens goed meer dan ooit te voren, dat hij (zij) hulp van God behoeft. Bid aan tafel bv. om die hulp voor hem of haar. Spoor het kind aan, om daar ook persoonlijk om te bidden. Als hij goed gewerkt heeft kan hij ook in rustig en vast vertrouwen op zijn hemelse Vader, op dat examen aanleven, mits hij (zij) voelt, dat ook vader en moeder innerlijk rustig en overgegeven zijn. BIJ ieder examen komen wij voor verrassingen te staan. Dikwijls slagen wel van wie men het niet verwachtte en het omge- spuugde jongen mocht een reis naar Zwitserland maken (het kind heeft van z'n eigen land nog niets gezien), een jon gen, die zijn einddiploma H.B.S. behaalde kreeg eentelevisietoestel en z'n vriend een Italiaanse bromfiets Wat 'n zegen als je jongen dan nog de wereld te rijk is met de vijf gulden of de Rijksdaalder, die je hem geeft. denk in deze tijd dikwijls aan Paulus' woorden: „Een ding doe ik, vergetende hetgeen achter is, en strekkende Overpeinzingen van Margaritha JANTJE krijgt het ge voel, dat het zakken voor een examen groter en onoverkomelijker ramp is dan een watersnood of bombardement. „Ben je er nu klaar voor?", vraagt vader de laatste dag voor de grote temptatie. Jantje zou kunnen over geven van ellende. Klaar? Klaar? Wanneer kan iemand zeggen, dat hij klaar is?? keerde komt ook voor. Ook hierin is Gods hand, die 't al bestuurt. Behalve om en bij de examens zijn er in deze maand nog de „Tour"- spanningen, die de men sen tot het waanzinnige kunnen opzwepen. De waarde van de „enorme prestatie" om als duivels over de wegen en door Gods schone schepping te jagen, op fietsen, motoren JJENK niet, dat dit een gechargeerd beeld is. Ik heb deze ouders van nabij meegemaakt. En juist zulke kinderen lopen de meeste kans van zak ken, daar hun overspan nen zenuwen hen parten Laat hen die laatste dagen liever eens met de fiets er op uit trekken. Zorg voor een goede nachtrust, goede voeding, desnoods in die laatste week tabletjes of drup peltjes tegen de zenuwen. Maar bovenal dit: grijpt de kans. die hier voor God ligt. Nu in deze spanningsvolle dagen voelt uw kind wellicht auto's, ontgaat mij tot nog toe. „Misschien hebben hun moeders ook op hun rug gespuugd", zei ik bij het horen van de namen van de winnaars. Maar toen werd mij verteld van de amuletten, de geluks- poppen. enz., enz., die zij bij zich hadden. Die had den het dan natuurlijk gedaan, want ook bij deze Tours wonnen mensen van wie men het niet ver wacht had. Verrassingen, bereid door middel van spuug en amuletten. Stakkerds En nü begint de dwaas heid pas goed Lauwer kransen en geschenken, eer en verheerlijking. De op zijn rug ge- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mij naar hetgeen voor is, jaag ik naar het wit." Examens doen is nodig, gezonde sport eveneens. Er zijn óók sportwed strijden, waarbij ik wel degelijk respect heb voor de prestatie's van de deel nemers. maar laten wij bij al deze inspanningen, de voornaamste wedstrijd niet vergeten. waarbij wij en onze kinderen de dagelijkse training van den Heiligen Geest niet missen kunnen. Met Hem nemen we alle hinder nissen en bij Zijn licht nemen we toe in wijsheid, die van Boven is. Zijn onze kinderen klaar voor die start? En jagen wij als Paulus, dat ene doel voor ogen? Of slepen we die „oude mens", met al z'n ballast nog mee? MARGARITHA. Meur. C. S. v. S.-H. te 's-Gr. Tot mijn spijt weet ik niemand, die u bij uw mooie, maar zware taak assisteren kan. Ik woon ook zeker 70 km bij u vandaanOok bij de door u genoemde „eenzamen" is er geen, die hiervoor in aanmer king komt. Intussen blijft dit in mijn gedachten en hoop ik u, zodra ik iemand mocht weten, te waarschuwen. Mej. J. J. v. d. K. te B. Ik geloof niet, dat iemand zo gauw ontevre den zal zijn. Stel u voor, dan zouden we allemaal op onze beurt wel jaloers kunnen worden op men sen, die een paar gulden meer verdienen dan wij. Ons blad wordt door boeren, burgers, buiten lui, armen en rijken ge lezen en ieder krijgt z'n beurt. Wat de een aan spreekt zal de koude kleren van de ander niet raken. Tenslotte is het God, die de een arm en de ander rijk laat zijn en daar heeft Hij voor ieder mens Zijn wijze be doeling mee. We moeten van een bestede gulden, maar ook van een mil- lioen eenmaal verant woording afleggen. Mevr. J. v. O.-D. te R. Dank voor uw schrij ven, wat mij veel plezier verschafte, daar het mij precies zo vergaan is. Maar aan strikken voor onze dochters. sokken voor de zoons en een sprei voor het bed be leven we toch ook onze vreugd. Van harte beter schap Mej. G. V. te Den H. Wat u aan deze kleinen hebt gedaan, hebt u aan Hem gedaan, zegt Jezus zelf. Door deze kinderen heeft God u daartoe dus in staat gesteld. Ik kan begrijpen, dat de ellende, waarin deze stakkerds verkeren, u naar de keel kan vliegen. Maar houd dit vast: God laat geen mens op aarde komen zonder bedoeling. Er zijn zelfs wel „grote" mannen en vrouwen in het konink rijk Gods geweest, die in hun jeugd een zwaar juk te dragen hadden. Nu is er zoveel, wat wij niet begrijpen. Eens zal het ons verklaard worden en dan zullen wij Hem aan bidden. De overige brieven moeten nog even tot de volgende week wachten. Ik ben al over de schreef met mijn copy. M. Op een vergadering in Memphis van leerkrachten, werkzaam bij het onderwijs in maatschappelijk werk, hield zekere mejuffrouw Pearl Deen een lezing. Ze vertelde dat een groep studenten een jaar of veertig geleden opdracht gekregen had naar de achter buurten in hun stad te gaan om daar de omstandigheden waaronder ver schillende kinderen moesten leven, te bestuderen. Behalve dit onderzoek naar de levens omstandigheden kregen de studenten ook de opdracht de toekomstmogelijk heden van deze sloppenjeugd onder de loupe te nemen. De studenten die met dit onderzoek 14= belast waren, maakten uitvoerige sta- tistieken over' de tweehonderd jongens, die zij na zorgvuldige selectie hadden uitgezocht. 1 Het resultaat van dit alles was niet erg bemoedigend. De studenten acht- ten de toekomst voor de jongelui buitengewoon ongunstig, en gezien de omstandigheden en de geringe moge- lijkheid om een vak te leren, waren zij van mening dat 90 pet. van de jongens kortere of langere tijd in de gevangenis zou doorbrengen. Vijfentwintig jaar later kreeg een an- dere groep studenten de opdracht na te gaan in hoeverre de destijds gemaakte veronderstellingen juist waren. aldus S Press-Scimitar. Deze studenten gingen terug naar de sloppen, waar hun oude re ..collega's" geweest waren en het lukte hun, contact te krijgen met 180 van de 200 jongens. Enkelen waren gestor- yen. anderen verhuisd, en vier van de jongens hadden in de gevangenis geze- Ecn verrassende ontdekking, dit laat ste, want het betekende dat de studen ten die in eerste Instantie met het on derzoek belast waren geweest, zich schromelijk vergist hadden. Het was dan ook geen wonder, dat er naarstig gespeurd werd naar de oorzaak van dit verschijnsel. Op zijn minst genomen was het toch vreemd, dat de jongens, die in zo'n broedplaats van misdaad op gegroeid waren, zo uitzonderlijk goed terecht waren gekomen. De onderzoe kers vroegen weer allerlei dingen en zij kwamen, bij vergelijking van de antwoorden tot de ontdekking, dat 75 pet. van de jongens dezelfde onderwij zeres hadden gehad. Men ontdekte dat de onderwijzeres inmiddels gepensionneerd was en in een rusthuis woonde. Zij was zeer ver rast toen men haar vroeg op welke wij ze zij invloed had weten uit te oefe nen op de schooiertjes die zij. jaren geleden, onder haar leerlingen telde. „Ik weet het niet", zei ze „werkelijk, ik weet het niet". En toen, terugden kende aan die jaren, zei ze. meer tegen zichzelf dan tot haar ondervragers: „Ik hield van die jongens Gehoord dat witte stofknopen. om beschadiging te voorkomen, het best gewassen kun nen worden geknoopt in een klein lapje èf een zakdoek. Gezien Gelezen „Horizon Press" dat ec uw. die autorijles kreeg hem op een gegeven jonge moment

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5