FILTRA Rijnsburgs corso 1954 gaat dat van vorig jaar in pracht overtreffen Katwijk en Noordwijk krijgen nationale primeurs op corso-gebied De heer H. van Poelgeest ten grave gedragen Zaalberg huldigde een aantal jubilarissen Geen psychologisch inzicht bij de Duitsers LJ.A. sloot gisteravond de leiderscursus - NIEUWE LETDSCHE COURANT VRIIDAG 16 IU1I 1954 Feest van bloemen en kleuren Zaterdagmiddag 7 Augustus wordt voor Rijnsburg, bloemendorp van Zuid- Holland en zonder overdrijving zelfs van ons hele land voor Katwijk en Noordwijk een middag vol kleurrijk bloemenvertoon. Want de Rijns- burgse veilingvereniging Flora (omzet in 1953 f 5.000.000) bereidt, in de beste harmonie samenwerkend met de Katwijkse en Noordwijkse vereni gingen voor vreemdelingenverkeer en de besturen van de drie gemeenten, het badplaatsencorso 1954 voor. Een corso, dat om twee redenen algemene aandacht verdient. In de eerste plaats onderscheidt het zich van de andere Nederlandse corso's door het feit, dat de deelnemende wagens ook 's avonds en met verlichting van de wagens van binnenuit zullen rijden en in de tweede plaats heeft er een ..bataille des fleurs", een bloemenslag, plaats op de brede boulevard van Noordwijk aan Zee. Het eerste Rijnsburgse bloemencorso werd in 1953 gehouden. Het was nog op één lijn te stellen met de grote cc van Zundert, Aalsmeer en de Bollen- \fjlZ streek, mede niet, omdat men in Rijns- burg de versieringen moest samenstellen met zomerbloemen, waardoor zij eigen karakter kregen, maar toch wekte de kwaliteit van die versieringen de ver- wachting, dat een tweede corso in kwa- ]jteit en kwantiteit van deelnemende nttél w*8ens een belangrijke opbloei te zien sou geven. Het c«*so moet nog worden J gehouden en wij uiten dus een zui [/I veronderstelling, als wij zeggen, dat die H opbloei een feit zal worden. Er is reden voor die veronderstelling. Het ci 3 comité organiseerde gistermorgen i Rijnsburg een persconferentie, waarop ^3 1 mededelingen werden gedaan over de ge- beurtenissen, die op 7 Augustus zullen E plaats vinden. Werd vorig jaar voor het grootste deel j met luxe wagens aan het corso deelgeno- men, dit keer zal de stoet worden ge vormd door luxe wagens, praalwagens en t reclamewagens. Er zijn reeds 55 defini tieve inschrijvingen binnengekomen. 1 Kwekersgroepen uit Rijnsburg en omge- i ving, grossiers, exporteurs en verenigin gen komen met praalwagens. De corso- ttoet wordt voorafgegaan door landelijke 1 ruiterverenigingen. Muziekcorpsen marcherende gymnasten zullen de op tocht verlevendigen. Nieuws Om één uur vertrekt de corso-ka ravaan van het veilinggebouw Flora. De aankomst op de boulevard van Katwijk aan Zee is op drie uur vast gesteld. Anderhalf uur later hoopt men op die van Noordwijk aan Zee aan te komen. Valt Katwijk 's avonds de eer te beurt, het corso verlicht te zien voorbijtrekken, Noordwijk aan Zee krijgt in de namiddag omstreeks vijf uur de nationale primeur vai „bloemenslag". Charmante turnsters zullen de toeschouwers kleine tuiltjes 71 bloemen verkopen. De tuiltjes moe ten dan naar de meisjes op de ver sierde corso-wagens worden gewor- Veertig jaar timmerman De heer J. Gerritsen, voorzitter van de wonlngbouwver. Ons Belang vierde gis teren zijn veertigjarig jubileum bij de fa Th. L. J. Zitman, aannemers te Zoeter- woude. Om 11 uur werd de jubilaris op het kantoor ontvangen en waarderend toegesproken door de beide heren Zitman, die een enveloppe met inhoud en een ge schenk overhandigden. Hierbij was tegen woordig de oprichter van de zaak de bijna 90-jarige heer J Zitman. Een drie man sterke vertegenwoordiging van het personeel bood ook nog een geschenk aan. Een gezellig samenzijn sloot de jubileum viering. De heer B. J. Limburg nam afscheid van S.L.F. Na een dienststijd van ruim 44 jaar verliet de heer B. J. Limburg gisteren de Lichtfabrieken met pensioen. In deze langdurige periode heeft de heer Lim burg met grote toewijding meegewerkt aan de bloei van het gasbedrijf, waarbij hij werkzaam was. Rustige figuur als hij Ij, stond hij voor zijn werk en nimmer is er enige reden tot klachten geweest, integendeel: steeds waren superieuren vol lof over de prestaties. Geen wonder, dat zowel de directeur, ir Y. Ykema, als de verdere superieuren van de heer Lim burg bij diens afscheid tot uitdrukking brachten, dat men zulke krachten met weemoed ziet hengaan. Namens gemeentebestuur en directie betuigde de directeur hem dan ook de dank daarvoor en wenste de heer Lim burg een goede levensavond toe. Bij deze goede wensen sloten de vertegenwoor digers van de personeelsvereniging zich aan en een inmiddels aangeboden ge schenk bezegelde de tot uitdrukking ge brachte gevoelens. In de kring van het bedrijfspersoneel, waarmede de heer Lim burg dagelijks werkte, had men hem nog een intieme huldiging bereid, waar vele hartelijke woorden en goede wensen aan zijn adres werden uitgesproken. De heer Limburg betoonde zich voor de sympathieke woorden en de geschen ken zeer erkentelijk en dankte daarvoor, waarbij hij verklaarde steeds met genoe gen aan deze periode te zullen terugden ken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pleter, z v N. Glasbergen en A. Kop; Wilhelmus H.. z v H. W. Hermsen en F. Ligtvoet; Elisabeth, d v 1. Hartingsveld en H. M. van Velsen; Apolonia, d v A. Hillebrand en L. J Baart; Johannes, z v J. C van Steen en R. L. Impelmans: Marina N.. d v J. Ku- neken en P S. de Haan; Catharina M d v J. P. Velthuyzen en C. Smit; Joanna A. M-, dvJ. P Duivenvoorden en A. J M. C. v. d. Weijden; Rudi P. M.. z v B. A. Lambregts en M C. M. Windt; Cor nelia L., d v H. Metselaar en C. Dekker. ONDERTROUWD: N. Kotten en S. H. Lagerwij. OVERLEDEN: A Wallaart, wed. van Kooien, 78 j.; L. Belle, man, 60 J.; N. de Roode, vr. van J. J. Sollie, 68 j. Puzzle prominenten 1. J. Kijk in de Vegte. Oranje- gracht 115A. Leiden; 2. Nico Cok. Bruggestraat L Hazerswoude; 3. mej. L. Nijenhuis. Haarlemmerweg 78, Leiden. pen. In ruil daarvoor wordt van de wagens een schat aan bloemen tus sen het publiek gestrooid. Katwijk aan Zee kan zich er op ver heugen de corso-wagens tegen 'n feeëriek décor te zien voorbijtrekken. De wagens zullen van binnen verlicht worden en om het schouwspel nog meer naar het sprookje te doen neigen, worden op de Boulevard sterke schijnwerpers op de stoet gericht. Daarmee is men nog niet tevreden. Om het feest van licht en kleur Feestdag Het corso-comité schai het aantal men sen, dat naar de badplaatsen en naar Rijnsburg zal trekken en het aantal bad gasten en bewoners, dat zal gaan kijken, op ruim 150.000. Daarmee heeft het zich voorzichtig betoond, want dit aantal be reikte men reeds vorig jaar en zonder enige twijfel zal het corso 1954 dat van 1953 in alle opzichten in de schaduw stel len. Er is reden voor het geven van deze prognose. Het corso-comité heeft zich namelijk verzekerd van de medewerking van de heer Jos van Driel uit Amstel veen de man, die zich in enkele jaren tijds in binnen- en buitenland een repu tatie opbouwde op het gebied van corso- Het komt ons voor, dat hier een prach tig staaltje van samenwerking tussen bloemen-,.industrie" en toeristen-,.indus trie" zal worden geleverd. Een samen werking, die natuurlijk voortvloeit uit zakelijke motieven, maar die toch maar tot resultaat heeft, dat een Augustusdag voor zeer veel mensen tot een waar feest wordt gemaakt. Moge het op 7 Augustus ten bate van de Rijnsburgse bloemen teelt, ten bate ook van de Katwijkse en Noordwijkse vreemdelingenindustrie prachtig weer zijn. Het weer is de enige omstandigheid, waarin de organisatoren niet kunnen voorzien, maar dan ook de enige. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de begraafplaats Rbijn- hof het stoffelijk overschot van de Zaterdag overleden heer H. van Poel geest in het familiegraf bijgezet. Aan het graf spraken de heer O. C. Huis man, voorzitter van De Nederlandse Baksteenindustrie, en prof. S. Hofstra uit Amsterdam, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren. De heer Huisman bracht in herinne ring, dat de heer Van Poelgeest zijn hele leven in de steenindustrie heeft gewerkt, naast de vel* andere ambities, die hem dierbaar waren. In de geschiedenis vap de ceramische industrie moeten v ruggaan tot 1907 en 1908, toen de ledene poogde een organisatorische lijn in te voeren in de Nederlandse baksteen industrie. Hij slaagde daarin toen niet, maar hij heeft toch de grondslag gelegd voor de hechte organisatie, die zou ver rijzen. Spr. verklaarde het een hoge eei te achten, thans namens deze oude Ne derlandse industrie afscheid te mogen nemen en richtte ook woorden van deel neming tot de weduwe en de familie- In zijn rede verklaarde prof. Hofstra, dat Dierenbescherming en alle dieren vrienden zeer smartelijk zijn getroffen door het verschelden van de heer Van Poelgeest, in het bijzonder het hoofdbe stuur en de directeur van de Ned. eniging tot bescherming van dieren, de inspecteurs, het bureaupersoneel en afdelingen en leden. Weinig konden vermoeden, zo zeide hij, dat zo spoedig na de jubileumvergadering de heer Van Poelgeest ten grave moest worden ge dragen. Toen zijn de verdiensten van d< overledene al uitvoerig in het daglicht gesteld- Teruggrijpend in de geschiedenis van de dierenbescherming herinnerde prof- Hofstra er onder meer aan, dat de heer Van Poelgeest in 1917 de afdeling Leiden stichtte en sindsdien steeds actiever werd op dit gebied. In de georganiseerde die renbescherming heeft hij 37 jaar gewerkt. Dertig jaar geleden huisvestte hij op het terrein van zijn fabriek Ouderzorg het Leids dierenasyl. Dit alles, aldus prof. Hofstra, geeft slechts een kleine indruk van zijn veel omvattende arbeid op dit terrein. Be langrijker is de wijze waarop en de ge zindheid waaruit hij dit werk deed. De heer Van Poelgeest miste de onrust van de rustelozen, maar hij had de innerlijke zekerheid van de rustigen. Hij verbond eenvoud aan grote deskundigheid en in telligentie. Hij verenigde de wijsheid van de ouderdom met het enthousiasme van de jeugd. Prof. Hofstra eindigde met woorden van deelneming tot mevrouw V. R. van PoelgeestSpatkowa en de familieleden. Nadat bloemen waren gestrooid bad ir H. ten Bokkel Huining het Onze Vader, na de echtgenote van de overledene dankte voor de belangstelling- Onder de aanwezigen bevonden zich mr dr W. Hugenholtz en het hoofdbestuur KAMERS GEZOCHT VOOR STUDENTEN De Stichting Pro Civitate Academica Lugduno Batava schrijft ons: Nu de eindexamens achter de rug zijn i de uitslagen bekend, komen vele jon gens en meisjes, die het voornemen heb- te gaan studeren, naar Leiden om kamer te zoeken. Zij plegen zich daartoe te wenden tot het Kamerbureau an de Stichting Pro Civitate. Het aanbod van kamers is dit jaar echter tot dusver aanmerkelijk geringer dan de vorige jaren, zodat reeds velen teleurgesteld moesten worden. Het be hoeft geen betoog dat het niet slechts de studenten en de universitaire ge meenschap, maar ook voor Leiden zelve groot nadeel zou zijn, indien niet alle studenten die zulks wensen een goede huisvesting in onze stad zouden kunnen vinden. Diegenen onder onze stadgenoten, die kamer kunnen missen, zouden van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren, enige afdelingsbesturen; de heer G. A. Brouwer, voorzitter van de Ned. vereniging tot bescherming van vo gels; de heer J. Kalf, voorzitter van po- litie-dierenbescherming en de secretaris van deze vereniging; vertegenwoordigers van de Ned. vereniging van baksteenfa brikanten en van da vereniging van steen fabrikanten beneden Waal, Maas en Linge; mr J. Kloppenburg namens de se cretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid; prof. Beijers uit Utrecht namens de maat schappij voor diergeneeskunde en vele personeelsleden van de fabriek Ouder zorg. Agenda van Leiden VrUdag Aula gymnasium, 7 uur: diploma-uit reiking „Kennis is Macht". Oegstgeest, Louise de Colignylaan 29. half 4: opening nieuwe Montessori school door burgemeester Du Boeuff. Zaterdag Gehele dag: collecte voor de Leidse buitenschool. Café Het Centrum, Vrouwensteeg. 3 uur: receptie hengelaarsvereniging „Door vriendschap verenigd" (gouden jubi- Leiderdorp: Sipanjaardsbrug. 4 uur: officiële ingebruikneming ver nieuwde Van der Valk Boumanweg. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la. „Van vergrootglas tot oog der weten schap" twee en een halve eeuw micro scopie, tot 19 September 10-4 u. Cs Maan dags gesloten). Atelier Garenmarkt 36. 10—12 en üalt 36 uur: schaarsneden van Joop Koe- iquiteiten uit De SDaanse Pot zonsondergang: heden* beeldhouwkunst (tot 31 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, 105 uur: Sieraden uit de volksverhuizingstUd (tot 22 Augustus). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. en de Zuider-apotheek. Lammen- sohansweg 4, tel. 23553 MET FILTER MO MONDSTUK 85 Cl. Wethouder Van Schaik reikte onderscheidingen uit Wethouder J. C. van Schaik. die gis teravond in de foyer van de Burcht een aantal onderscheidingen heeft uitgereikt, legde er in zijn bij die gelegenheid ge houden toespraak de nadruk op. dat de ze bijeenkomsten, waar de oudgedien den en jubilerenden uit een bedrijf in het middelpunt staan, beslist niet zon der zin zijn. De waardering, die er voor hun werk natuurlijk wel is. wordt op een gelegenheid als deze eens duidelijk tot uiting gebracht; wat tijdens het werk van elke dag niet altijd mogelijk is. Vervolgens speldde de wethouder de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau de heer J. Boom, die als assistent bedrijfsleider aan de fa Zaalberg is verbonden en reeds 47 dienstjaren achter de rug heeft, op de borst. De bronzen medaille werd uitge reikt aan de heren J Bekooy. N den Os, W H Philippo P de Bolster en A den Os sr. die allen gedurende 40 tot 48 dienstjaren bij het bedrijf werkzaam zijn geweest. De directeur van de N V Zaalberg, de heer W A. Schrandt. wenste de onder scheidenen geluk met de eer die hun te beurt gevallen was sprak tot ieder van persoonlijk woord en overhan digde de gebruikelijke enveloppe met inhoud Namens de ondernemingsraad ak de heer J Bavelaar een geluk- rs terwijl de heer H Bokern perso neelschef. uit naam van de onderschei denen dankte. Gedurende het tweede gedeelte van de bijeenkomst, die een zeer verloop had werden woorden van wa dering gesproken tot zes jubilarissen het bedrijf, die ook een respectabel a; tal jaren hun beste krachten aan textielbedrijf gegeven hebben Het ren de heren B Werk 35) A Boom <3S> A C Vijl brief i (30) Waarom wordt „Breda" zo versterkt? Het Eerste Kamerlid, mr Witteman, heeft r lnister Donker gevraagd, waarom de gevangenis te Breda, waaruit zoal» weet in de Kerstavond van 1952 ze- levenslang gestraften ontsnaDten, maal beveiligd wordt. HIJ vraagt of het juist is. dat er hoek-wachttorens ko- legeringsruimte wordt ge bouwd voor de 60 man tellende buitenbe waking. Welk bedrag ls daarmee ge moeid? zo wil de senator verder weten en is het de bedoeling om deze gevangenis, ook in de toekomst als een maximaal be veiligd gesticht te gebruiken? Bij bezoek president Coty Omvangrijke feestviering in de hoofdstad Het water-bloemencorso, dat Woensdag t.g.v. het bezoek van de Franse president Coty in de hoofdstad wordt gehouden (lengte: 1000 meter; duur 45 minuten; om vang 20 vlotten) zal Dinsdagavond en -nacht onder de nieuwe Amstelbrug worden opgesteld De kosten ervan wor den gedragen door het bedrijfsleven. Bij het Oosterdok ter hoogte van het Marine-paleis zullen de feestelijkheden, die daar 's avonds zullen worden gehou den, worden bijgewoond door H M. de Koningin, de Franse president en ca 180 genodigden, dje zich omstreeks 23 uur aan het Rokin bij de Nederlandse Bank zul len Inschepen. Het vuurwerk, dat hierna zal worden afgestoken, heeft een frontbreedte van 200 meter, neemt 45 minuten in beslag en zal door een zeer groot publiek kunnen W Werk1 wordcn gadegeslagen. Meteren (35). Th Duivesteyn I Woensdagavond ls te Seheveningen Ook hun vielen hartelijke woorden de 33-jarige motorrijder J. J. van Tey- ten deel. die vergezeld gingen van een lingen uit Den Haag door een auto ge grepen. Met een ernstige hoofdwond werd Van T. naar een Haags ziekenhuis geschenk onder couvert. Na afloop het officiële gedeelte van deze bijeen- komst bleef het gezelschap nog enige tijd bijeen, onder het genot van in ruime vervoerd, waar hij korte tijd later is mate aanwezige verversingen. overleden. Op deze foto, die onze fotograaf maakte tijdens de pauze van de bijeenkomst, waar zes leden van het personeel van de N.V. Zaalberg onderscheiden werden, ziet men hen met wethouder Van Schaik en de directie tezamen op de omloop van de Burcht. V.l.n.r,: de heren A. den Os sr, P. de Bolster, W. H. Philippo, N. den Os, H. I. J. Schrandt, adj. directeur, wethouder.J. C. van Schaik, W. A. Schrandt, directeur, J. Bekooy en J. Boom. Foto N. van der Horst De Kerk in de Sowjet-Unie (IV) Het dodelijk gevaar van 1941 bracht Kerk en staat dichter bij elkaar (Van een bijzondere medewerker) SPOEDIG NA DE DOOD van Tychon begint weer een van die irrationele uitbarstingen van haat tegen de Kerk, waarbij men zich afvraagt, waarom de ene keer de Kerk met rust wordt gelaten en de andere keer wordt vervolgd. Deze nieuwe uitbarsting hing vermoedelijk samen met de uitvoering van het vijfjarenplan 19271932, dat door alles wat bolsjewiek was, een vloedgolf van verterende ijver joeg en die op zijn beurt de „Sajóes bizbózjnik" (Godlozenvereniging) er weer toe bracht het oude stokpaardje van de vervolgingen te berijden. Bijna veertig geslaagden ontvingen diploma De cursus voor jeugdleider en -leidster van de Leidse Jeugdactie werd gisteravond besloten met een bijeenkomst in het Leidse Volkshuis. Onder anderen waren hier aanwezig dr P. L. Schoonheim ei\ de heer H. Zunder- man jr namens de L.J.A. en wethouder J. C. van Schaik. Dr Van Biemen uit Bentveld, de hoofdleider van de cursus, hield een toespraak, waarin hij constateerde, dat ten aanzien van het jeugdwerk vele vragen en pro blemen zijn gerezen, waarvoor lang nog niet altijd een goed antwoord of een goede oplossing is gevonden. Spr. ging na, waarom de cursisten zich in het jeugdwerk hebben gestort. demonstratie gegeven van Geslaagden Het doel moet niet zijn om van de jongelui goede staatsburgers te maken, aldus dr Van Biemen. maar om hen te helpen zichzelf te ontplooien en meer i te worden. In de moderne samen leving jaagt men van de ene dag Ln de andere, maar een doelmatige ontspanning wordt vaak niet bereikt. De maatschap pij vraagt de mensen slechts datgene te doen, waarvoor ze zijn „ingehuurd" moderne jonge mensen hebben echter behoefte aan warmte, hartelijk heid en belangstelling wanneer ze thuis komen. Dit vinden ze echter niet altijd daardoor doet de behoefte aan het jeugdwerk zich voelen. De jeugdleider kan dan aan de behoeften tegemoet komen. Dan rijst de vraag of er thans een punt achter de cursus moet worden ge zet of dat we verder moeten gaan, aldus spr. Er zijn plannen om tot het instellen meer specialistische cursussen te komen ten einde nog meer op de hoog te te raken van de techniek van het practische werk. Mens te willen zijn tegenover de an der, zag spr. als een. der belangrijkste kenmerken van de jeugdleider. Een groot gevaar daarbij is: dierbaar en sen timenteel te worden. Leiding geven is echter jezelf geven, maar toch ook za kelijk blijven. Een ander gevaar is het .zichzelf voelen" als jeugdleider. Hierna vond de uitreiking van de di ploma's plaats aan de 38 geslaagden, van we hieronder de namen plaatsen. Wethouder Van Schaik reikte het eerste diploma uit Hij hield daarbij een korte toespraak, waarin hij blijk gaf van zijn vreugde over dit werk. Voorts bracht de heer Van Schaik het probleem der lokaliteiten ter sprake. Dr Schoonheim 4ir Van Biemen reikten hierna om beurten de andere diploma's uit. Tot Geslaagden R.K. lycea wij daarom dringend in overweging wil- de dames: H. P. J. M. Colla. Leiden, M. len geven, deze beschikbaar te stellen verhuur aan een mannelijke of vrouwelijke student. Zij kunnen hun be reidheid daartoe doen blijken bij het Ka merbureau van de Stichting Pro Civitate, dat bemiddeling verleent bij de verhuur kamers aan studenten- Dit is geves tigd Rapenburg 6 (kamer 4), tel. 23905. Hagemeijer, Leiden, L. van Hagen, Lei den, A. J. M. Jansen, Noordwijkerhout, M. H. Overdijk, Leiden. E. G. Sigrist, Leidschendam, J- C. M. Stigter, Ter Aar. Afgewezen geen. Aan het R.K. lyceum „St Bonaventura" zijn geslaagd voor eindexamen H.B.S., afdeling B: F. Berger, Voorburg; J. van Beukering, Voorburg; J. de Boer. Zoeter- woude; W. Dieben, Wassenaar; B. Fran- ses, Wassenaar; H. ter Haar, Poeldijk; G. van Haasteren, Leiden; L. den Hollan der, Wassenaar; Th. den Hollander, Lei den; G. Hoogeveen, Wasenaar; G- Hu- bers, Sassenheim; J. van der Klaauw, Leiden; L. Langeveld, Lisse; J. van Leeu wen, Warmond; J. van Lent, Boskoop; T. Mol, Leidschendam; K. Neefjes, Noord wijk; H. Niersman, Voorschoten; H. Pieck, Oegstgeest; H. Ras, Leiden; J. Roeleveld, Noordwijk; A. Runderkamp, Wassenaar; W. Sanders, Voorschoten; G. van der Spek, Leiden; F. Stofmeel, Hillegom; J. Uljee, Oud-Ade; K- van der Veek. Lisse; K. van der Voort, Noordwijk; J. Wisse, de school hem steeds i Lelden; Th. Witteman, Sassenheim. Af gewezen 4 candidaten. Afscheid van de heer L- J. Poort Hedenmorgen heeft de heer L. J. Poort afscheid genomen van de Geref. Ulo school aan de Hooglandse Kerkgracht, ln verband met zijn benoeming tot leraar wiskunde aan het Chr. lyceum alhier. Namens het personeel sprak de heer H. Otten, hoofd der school, de heer Poort, die 15 jaar zijn beste krachten aan de school gegeven heeft, toe. Voor de leer lingen sprak de heer W. ten Kate een geestig afscheidswoord. De heer Poort legde er in zijn dankwoord de nadruk op. dat zijn werk lief geweest ia. creatief spel. De namen der geslaagden zijn; mej. E. Evenboer, mej. H. van Houten, mej. H. M. Knottnerus, mej. M. van Leeuwen, mej. R. van der Linden, de heer J. S. van der Linden, mej. N. Luyk, mej. Tr- de Mey, mej. R. v. d. Neut, de heer D. Schoneveld, mej. E. Trap, mej. M. Twer- da, de heer J. Verwoerd, de heer A. Ver sluis, mej. H. Visser, mej- F. Waal, mej. E. Warring, de heer E. Griffioen, mevr. G. Blom—Harteveld, de heer C. Bonnet, mej. W. Th. Dormaar, de heer A. J. P. Fleur, mej. H. van Hoven van Genderen. de heer E. van Houten, mej- D. van der Horst, mevr. Lancelvan Staden, de heer J. van der Pol, mevr. RegeerCle ments, mevr. Schuurink—Roskam, de heer D. Soldaat, de heer J. Valk. mevr. C. van Waveren—Verhaar, mej. C. van der Wilk en de heer F. van der Woerd. Oud-Leiden verkent Leiden Gisteravond ondernam de Vereniging Oud-Leiden een excursie in eigen stad. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de Lutherse Kerk op de Hooglandse Kerkgracht. Het gezelschap werd ii vriendelijk kerkgebouw welkom geheten door de heer Meurs, president van het college van ouderlingen, waarna de heer Trippenzee. lid van de kerkeraad. de bezoekers markante bijzonderheden over de kerk wist te vertellen. Tot slot bespeelde de organist voor de deelne- zljn instrument. een dankwoord van d-r W C. Braat men ruimschoots de gelegenheid, het interieur van de kerk in ogenschouw emen waarbij speciaal opvielen de negen schilderijen van Joris van Schoo- n en het prachtige Avondmaalzilver Vervolgens bezocht een deel van het gezelschap het weeshuis aan de Hoog- landsekerkgracht. waar de directeur, de heer Jeremiasse. de deelnemers rond leidde Een tweede groep had tot doel gekozen het Gemeenlandshuis van Rijn land aan de Breestraat. Hier was he Fockema Andreae, secretaris van Hoogheemraadschap, die het gezelschap ontving. Al met al een geslaagde excursie, die velen weer eens (opnieuw) heeft doen zien, welke schoonheden onze oude Sleutelstad herbergt. Baptistengemeente De Leidse Baptistengemeente hield gis teravond een dienst met doopsbediening n Den Haag. in het gebouw Zuid-Bin ;ingel 10. Er werden vier mensen doopt door de heer Schouten Jr. De kerk tjokvol. Orgel en zang in Pauluskerk te Oegstgeest Twee koren en loh. Zweers concerteerden De samenwerking van een organist met één of meer zangkoren tot een kerkconcert kan ons als muzikale gebeurtenis nooit tot grote geestdrift vervoeren. De organist moge dan misschien verheugd zijn over de aan merkelijk grotere belangstelling de meeste vakgenoten zijn op dit punt allerminst door het publiek verwend hij kan toch de nadelen niet over het hoofd zien. glanzend. De fug<a, die op de organist indien hij tenminste geen stalen zenuwen heeft moet hinderen En wat de grotere toeloop betreft: die bestaat voornamelijk üit mensen, die anders voor een orgelbespeling geen voet verzetten en nu alleen komen voor de zang Velen van hen voelen zich tij dens de orgelmuziek niet erg op hun gemak. Men kan dat gemakkelijk aan kleinigheden constateren. Zo was het ook gisteravond in de Pau luskerk. waar Joh Zweers het orgel bespeelde en Die Rhynsanghers (Hoge Mors) en Excelsior (Leiderdorp) gecom bineerd zongen, eigenlijk geen ogenblik volkomen rustig, behalve dan natuurlijk tijdens de zangnummers. Het kon dan ook nauwelijks verwondering wekken, dat Joh. Zweers hier en daar blijk gaf van een lichte nervositeit. We doelen op het Praeludium in G van Bach en het Grand Choeur van Guilmont Het Allegro cantabile uit Widors vijf de symphonie verliep daarentegen feil loos en klonk zeldzaam mooi, dank zij de fraaie registratie (die dan toch op dit orgel van beperkte omvang maar mogelijk is!) en de stijlzuivere opvatting Van de beide koraalvoorspelen van Bach („Jesu. meine Freude" en „Lieto- ster Jesu. wir sind hier") speelde Zweer» vooral het laatste bewonderenswaardig ieder, die van deze polyphone constructie weinLg of geen begrip heeft, tot een leerzame inleiding dienen. Het markante thema is doorlopend te her kennen, de opbouw is bijzonder door zichtig en gemakkelijk te volgen. De organist vertolkte dit alles meesterlijk, met effectvolle contrastwerking en cll- De beide koren zongen „Preis und Lob sei unser Gott gesungen" (BachV „Zum Sanctus" (Schubert). het mooie „The Lord's Prayer" (..Onze Vader") van W Gates en „Gloria" van de dirigent, een nogal heterogene-compositie, waarin vee' reminiscenties aan grootmeesters te ont dekken zijn. De samenklank was verdienstelijk, maar de sopranen zongen niet eng vrij en intoneerden vaak lichtelijk onzuiver. Ook de tenoren voelden zich niet altijd zeker, maar de bassen vormden een so lide ondergrond. De acoustiek van de kerk bleek trouwens voor de zang aller minst gunstig. De heer Boelee interpre teerde Schubert en Gates naar de eis. maar schoot in Bach tekort. Hij mar keerde de lijnen hier onvoldoende en leidde niet pittig genoeg. Het „Gloria" klonk wat geestdriftiger Joh. van Wolfswinkel- Er werden ware veldtochten georgani seerd tegen elke uiting van de Kerk, tegen de kerkelijke feesten, processies, enz. De geestelijken vooral hadden het hard te verduren. Omdat zij geen .,werk- dadige" arbeid verichten, kregen zij geen levensmiddelenkaarten en genoten zij geen der kleine voordelen, die aan de arbeiders ten deel vielen. Wat dat bete arbeiders ten deel vielen. Wat dat be tekende kunnen wij ons gemakkelijk voorstellen uit onze eigen bezettingstijd. Nog erger was, dat in 1931 de Sowjet- regering probeerde de Kerk weer in haar greep te krijgen. Een cultus-commissie werd benoemd, een officieel lichaam, zonder hetwelk de kerk niets zou mogen ondernemen. Staatsjuk was dan de kerk opnieuw onder het staatsjuk gebracht. Dat is de periode der Russische kerk. waarin allerlei afschei dingen plaatsvonden, die vaak in fana tieke sekten uiteenvielen. Niettemin bleef een zeer groot deel van het kerkvolk trouw aan de Kerk. In 1936 kwam de nieuwe kerkelijke wetgeving, de wet van Stalin, die opnieuw streng de Kerk van Staat scheidde en de school weer van Kerk. Propaganda mocht de Kerk op generlei wijze maken, maar dit was wel an de tegenpartij toegestaan, die daar in op ruime schaal gebruik maakte. Toch kwam er nu enige verademing. Stalin zelf was de mening toegedaan, dat deze regeling vanzelf de doodsteek zou betekenen voor de Kerk, maar het resul- van de volkstelling van 1936 moet hem wel wat rauw op het lijf gevallen zijn. Er bleken zoveel gelovigen te be staan. dat het betreffende ministerie deze cijfers nooit heeft gepubliceerd. K er langzaam aan een kentering kwam in de houding der regering ten op zichte van de Kerk mag w»l uit het vol gende blijken. De Sowjetdichter Bednyj in 1936 een. zeker dichtwerk over Rusland uitgegeven, waarop de hele Sowjet-pers kritiek oefende omdat hij had nagelaten de heilzame gevolgen van Ruslands bekering tot het Christendom het licht te stellen. Wanneer dit niet officieel in de Russische kranten gestaan zou men het niet kunnen geloven. Maar dit is weer een van die irrationele uitingen, waarvoor de menselijke geschie denis ons telkens weer plaatst. Wereldoorlog komt de tweede wereldoorlog. Het opdringen in zo korte tijd van de Duitse legers over de vlakke, uitgestrekte velden van Rusland tot aan Moskou en Petersburg toe deed de Sowjet-regering inzien, dat zij veel van het vertrouwen het volk verspeeld had. Hoe dit ver trouwen terug te winnen? Merkwaardig is het alweer te constateren, zoals overal elders en ook in ons vaderland tijdens de bezetting, dat een volkomen gebrek psychologisch inzicht der Duitsers voor de door hen overwonnen bevolkin- n hevige weerstand tegen de be- loamaakte. En dit kwam de Rus sische regering te stade. Het barbaarse optreden van het Duitse leger tegen de Russische bevolking, waar het ook kwam. deed een heftig patriotis- in alle lagen der Russische bevolking ontwaken, waaraan ook alle gelovigen deelnamen. De toenmalige patriarch Ser- giu6 riep in woord en geschrift zijn kudde de Sowjet-regering te steunen en zelfs brachten de leden der Kerk gelden bijeen voor een pantserwagen-colonne, die door de Kerk aan de regering ge schonken en door deze laatste ook aan aard werd. Het dodelijk gevaar van 1941 deed de behoefte aan religie toenemen, bracht Kerk en Staat dichter bij elkaar leidde tot een goede samenwerking, die nog verstrekkende gevolgen zou hebben. kerken werden weer geopend, verbannen geestelijken keerden op hun posten terug en sommigen werden zelfs als geestelijke verzorgers in de Sowjet- legers aangesteld. De Zondag werd op- als gemeenschappelijke rustdag |PT.T. voor Zeeland ingesteld, de kerkelijke feestdagen weer geopend erkend en de patriarch Sergius kroeg toestemming een kerkblad te doen ver schijnen Ook had hij' een onderhoud met Stalin, dat tot gevolg had, dat de Kerk „de jure" werd erkend, dat zij scholen voor de geestelijke opleiding mocht openen en dat een nieuwe sy node werd samengeroepen ter ver kiezing van een nieuwe patriarch. De uitslag hiervan was, dat Sergius werd herkozen. (Nr 1 in de N.L.C. van 12 Juli, nr 2 in het nummer van 14 Juli, nr 3 in het num mer van 15 Juli). Automobilist en motor rijder gedood De 35-jarige motorrijder Van M. uit A'dam die Zaterdag over het opengebro ken deel van de rijksweg Weert Roermond reed en wiens bagage zo zwaar was dat hij kwam te vallen, is in het ziekenhuis te Weert overleden. Zijn verloofde werd slechts licht gewond Zij kwamen terug van een vacantietochtje uit België. Op de Raalteweg bij W e z e p is de 32-jarige verzekeringsinspecteur J. H. C. uit Doetinchem met zijn auto geslipt en op slag gedood, toen zijn wagen tegen een boom botste. De weg was voorzien van een proefdek, dat gladder bleek te zUn dan de rest. Eis van 8 jaar komt te vervallen De 40-jarige mevrouw M J R. - J. uit Brielle ls gisteren door de Rotter damse rechtbank ontslagen van rechts vervolging. Zij zal worden opgenomen in een psy chiatrische inrichting, waarna zij ter beschikking wordt gesteld van de re gering. Ongeveer drie en een half jaar gele den had zij haar man met rattengif van het leven beroofd. De officier van Jus titie had een gevangenisstraf van acht aftrek geëist en daarna ter be schikkingstelling van de regering. Geen rassendiscriminatie in de Antillen Een uitlating van de heer Henny Eman (AVP) in de Antillen Staten om het politiepersoneel op Aruba uit Nederlanders te doen bestaan, heeft enkele statenleden heftige veront waarding gewekt, die daarin een rassen discriminatie meenden te beluisteren. Hoewel de heer Eman dit verwijl afwees, werd zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen waarin de Staten hun afkeuring uitspreken over elke discrimi nerende behandeling ten aanzien van ras of kleur en de landsregering verzoeken stipt toe te zien. dat er in geen enkele overheidsdienst discriminatie wordt toe gepast. Wet op ma as wijdte vis netten gisteren in werking Gisteren trad de wet op de maaswüdte »n /.eevlsnetten in werking. Deze wet regelt de uitvoering van het in 1946 te Londen gesloten verdrag nopens het vast stellen van een maaswijdte van visnetten minimum-maten op sommige vis soorten. Al deze maatregelen beogen een rationele bevissing en daardoor voorko ming van overbevissing. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher. heeft in Breda het nieuwe districtskantoor van de West-Brabant

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3