Jlieutuc geihsctfe (tfmmuil Foster Dulles „vrijblijvend" naar Amerika terug Wist IJ Tieleman en Dros vraagt 0 uur-weken aan In Oostenrijk is het water nu weer overal gezakt Hebt U geen giro-rekening? Doe het dan zo! DONDERDAG 15 JULI 1954 BUREAUX: Steens tra at 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. Vijf en dertigste jaargang No 10090 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINX CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .§taalvasUci ft ghetlrvrii «ïn furt fa f<g|jenspotr Is opleiding onvoldoende Zie pagina 3 NA PARIJSE OFFERTE VAN MENDÈS-FRANCE Bedell Smith als zaakwaarnemer op de beurs ran Geneve UITERLIJK is de basis, waarop de eenheid van het Westen gefundeerd is, enigszins hersteld. Dulles gaat niet zelf terug naar Genève: hij stuurt zijn zaakwaarnemer, de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Bedell Smith. Deze zal binnen 48 uur in Genève arriveren. Dulles vertrok gisteren reeds weer naar de Ver. Staten, nadat Mendès- France en Eden zich met bekwame spoed naar Genève hadden begeven. Eden had onmiddellijk na aankomst een onderhoud met Molotof. In plaats van esn voltallige zitting van de Indochinese vredesconferentie bijeen te roepen, hebben de ministers besloten, het overleg tussen de delegatieleiders voort te zetten. Dit.overleg, hetwelk vorige week Vrijdag ia begonnen, heeft meer resultaat opgeleverd, dan de tien weken, dat de voltallige Geneefse conferentie heeft geduurd. Premier Mendès-France had zo'n haast, toen hij in Genève arriveerde, dat hij vergat, de Zwitserse erewacht op het vliegveld te inspecteren. De besprekingen van Dulles. Eden Mendès-France in Parijs hebben geleid tot een duidelijk begrip van de respec tieve standpunten, ten aanzien van Indo- China. Eden en Mendès-France hebben Dulles vermoedelijk ingelicht over plan tot verdeling van Vietnam. \v over in principe overeenstemming met de communisten zou bestaan. Eden Mendès-France zouden er van overtuigd zijn, dat de oorlog niet beëindigd kan worden zonder een deling. Zij zijn het er evenwel ook over eens, dat Amerika nu zijn volle gewicht van macht en gezag in de schaal moet werpen, om te voorkomen, dat de com munisten op het laatste ogenblik hoge re eisen gaan stellen en te verzekeren, dat zij een overeenkomst zullen eer biedigen. Desgevraagd verklaarde Men dès-France tegenover verslaggevers, dat er .zonder twijfel overeenstemming be staat tussen de Westelijke „Grote Drie". Hij bracht hulde aan Eden voor diens buitengewoon doelmatige bijdrage aan de besprekingen met Dulles. De Franse premier acht zijn positie in de laatste fase der onderhandelingen nu er ook een Amerikaan bij is, te Genève ver sterkt. Aan de andere kant zou Dulles er thans van overtuigd zijn, dat Frankrijk niet van plan is. een accoord over Indo-China te sluiten, dat zo neerkomen op een ca pitulatie en dat de Fransen thans vast besloten zijn. geen onmogelijke voor waarden te aanvaarden. Voorts heeft Dul les de vrees weggenomen, dat Amerika zich afzijdig zal houden van een even tuele regeling in Indo-China, ook al zal Washington niet automatisch de verant woordelijkheid voor een mogelijke ver deling van Vietnam willen delen. Reuter meldt nog uit Parijs, dat Eden Sonderman met S 14 naar villa Couplé Daarna neemt de NATO een beslissing (Van een onzer verslaggevers) Volgende week zal luit. kol. Gerben Sonderman met de S 14, de trainer- straaljager van Fokker, naar Villa Cou plé bij Versailles vliegen. Daar worden voor de autoriteiten van de NATO, die het Jet-trainingsprogramma moeten vast stellen, de laatste demonstraties gegeven met trainingsvliegtuigen, die thans be schikbaar zijn. Behalve de S 14 gaan ook de S 11 en de S 12 derwaarts. De S 11 is een tweezitter voor training met conven- tiorfele motor, de S 12 is een driepersoons trainer met schroefmotor. Eind Augustus begin September neemt de NATO dan de beslissing op welke trainers zij haar keus zal laten vallen. Voor de Nederlandse vliegtuig industrie hangt daar veel van af, omdat het dan welilcht mogeijk zal zijn, de S 14 in serie te bouwen. De tot nu toe uitgebrachte rapporten waren alle zeer goed. Zoals men weet bouwt Fokker reeds twintig S 14 trainers voor de Nederland se luchtmacht. In Brazilië, waar Fokker sinds kort een bedrijf vestigde, heeft men 50 S 14, 100 S 11 en 50 S 12 trainers op 6tapel gezet. Reclame-helicopter arriveert Woensdag op Ypenburg De reclame-helicopter van Aero Ypen burg N.V., gemerkt PH-NFL zal Woens dagmiddag a s. uit Parijs op het vliegveld aankomen. Het is een 3 persoons Hiller 12b. Weeipraatje en Mendès-France met Dulles overeen gekomen zouden zijn. de Amerikaanse plannen voor een collectief defensie stelsel in Zuidoost-Azië in welwillende overweging te nemen, als een regeling in Indo-China is bereikt. Dulles zou Men dès-France verzekerd hebben, dat Ame- r.'k.® n*et van P*an is, eigenmachtig in Azie op te treden. Vermelden we voorts, dat president Eisenhower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie heeft betoogd, dat er een directe Amerikaanse verantwoordelijk heid bestaat, voor het tot staan brengen de rode opmars in Azië. Hij kop- houden. De president zeide vurig te hopen, dat het gemeenschappelijke optreden van Amerika en zijn bondgenoten, ten aan- van de fundamentele beginselen, be houden zal blijven. Parade van 100.000 man In zwarte mantels op kamelen in Parijs Op de Champs Elysées, tussen de Are de Triomphe en de Place de la Concorde in Parijs, werd de traditionele Franse parade gehouden, ter herdenking van de bestorming van de Bastille op 14 Juli 1789. Het voorbijtrekken van de onge veer 12.000 militairen, werd o.m. door president Coty, premier Mendès-France, leden der regering, leden van het corps diplomatique en talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten gadegeslagen. Premier Mendès-France verliet halver wege de plechtigheid de officiële tribune, om zijn besprekingen met de ministers Dulles en Eden voort te zetten. Het grootste applaus van de, naar schat ting, honderdduizend toeschouwers kreeg een groep Toearegs, die in zwarte mantels gehuld op hun kamelen een schilderach tige aanblik boden. Deze afdeling had een tocht van 40 dagen door de Sahara ge maakt, om aan het défilé te -kunnen deel- Ook de pantser- en gemotoriseerde een heden, gevolgd door afdelingen infanterie, werden hartelijk toegejuicht. Dr E. van Konijnenburg onderdirecteur K.L.M. Dr E- van Konijnenburg is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot onder directeur van de KLM- Hij zal leiding geven aan de activiteit der KLM op het gebied van adviezen en diensten ten be hoeve van luchtvaartmaatschappijen in 't ouitenland. Hij was tot voor kort voor de KLM belast met de directievoering van de Garuda Indonesian Airway. Alle 18 werden vernield Weer een suikerfabriek bij Djogjakarta Duitsland zal voor 15 min mark machines leveren Er worden voorbereidingen getroffen voor de bouw van een suikerfabriek ter waarde Rp 80.000.000 in het gebied van Djogjakarta. Deze fabriek zaï voorzien worden van Duitse machines ter waarde van 15 millioen marken, waarvan 20% contant is betaald en de rest in termijnen gedurende een periode van zes jaren zal worden afbetaald. Deze fabriek zal de eerste zijn, die door de Badan Perentjana Persindustrian (lichaam voor industriële planning) wordt opgericht- Het gebied van Djogja karta had voor de oorlog achttien suiker fabrieken, doch deze zijn allen vernield en geen enkele van de suikerfabrieken werkt meer. Weer tomaten naar België Maar betekent dit ook een andere koers Met tngangs van morgen kunnen weer Nederlandse tomaten in België worden in gevoerd. Zoals men zich herinneren zal. werd deze import op 14 Juli stopgezet op grond van vermeende marktverstoring. In Nederlandse tuinbouwkringen ziet men het Belgisch gebaar van wederopen- stelling van de grens voor tomaten uit Nederland nog niet als bewijs, dat de Bel gen een andere koers gaan varen. Afge wacht zal moeten worden wat de positie ve resultaten zijn van de Benelux-confe- rentie. die binnenkort plaats heeft. BLIJDE GEBEURTENIS IN NOORWEGEN Prinses Ragnhild dochter van de Noor se kroonprins Olav, en haar echtgenoot, de reder Erling Lorentzen. verwachten begin September een blijde gebeurtenis In hun gezin, aldus meldt het Oslose blad „Verdens Gang". Volgens dit blad zullen de prinses en haar echtgenoot hun huis in Rio de Janeiro midden Augustus verlaten en naar Noorwegen gaan- Het paar zal in Noorwegen blijven, tot dat de baby geboren zal zijn. aldus Ass. Praag Iaat Amerikaanse soldaten vrij Tsjechoslowakije heeft er in toegestemd, de zeven Amerikaanse soldaten, die sinds 4 Juli gevangen zaten, in vrijheid te stel len, aldus het Amerikaanse hoofdkwar tier in Europa. Zij zullen om twaalf uur worden over gedragen te Waidhaus, aan de Westduitse- Tsjechische grens. Het hoofdkwartier deelde mede, dat de pers geen toestemming zal krijgen, de sol daten te ondervragen. De Amerikaanse soldaten werden in de buurt van de grens door een patrouille gevangen genomen. De Tsjechische rege ring zei in een nota, dat de soldaten 450 meter waren doorgedrongen in Tsjecho- slowaaks gebied om te spionneren, aldus Wachtgeldregeling voor 225 leden van het labriekspersoneel Voor 225 mannen en vrouwen van het fabriekspersoneel heeft de directie van Tieleman en Dros te Leiden bij de ar beidsinspectie voor de eerstvolgende tijd de zgn. 0 uur-weken aangevraagd. Dit be tekent, dat dit personeel wel in dienst blijft, maar kan worden uitgeleend andere soortgelijke industrieën. Zouden de personeelsleden later elders kunnen blijven werken, dan moeten zij eerst ont slag aanvragen bij T. en D. Voor 45 man fa briekspersoneel is deze regeling niet aan gevraagd. De 225 mannen en krijgen, indien zij niet eerder werk kunnen gaan, volgens de bepaling van de wachtgeld- en werkloosheidwet eerst 8 weken wachtgeld uitbetaald. Dit wachtgeld beloopt 80 pet. voor gehuwden. 70 pet voor ongehuwden en 60 pet voor jeugdigen. Na de 8 weken volgt werk loosheidsuitkering. Het bestuur van de „landelijke" be drijfsvereniging moet over de 0 ken een beslissing nemen. Inmiddels ligt de groente-fabriek al stil, de vleesfa- briek werkt met een kleine bezetting on de onder handen zijnde producten af t< werken, de expeditie behandelt alle voor komende orders normaal en ook het ad ministratief personeel werkt voorlopig ge- Ook de Russische zone van Duitsland werd zwaar door de overstromingsramp getroffen. In het plaatsje Greiz, in Thueringen, moesten velen worden ge- evacueerd. Mannen van de „Volkspolitie", bijna tot het middel in het water staande, trekken aan het touw van een rubberboot, waarmede bewoners van bedreigde huizen in veiligheid moeten worden gesteld. Tal van steden en dorpen tn de Sowjetzóne hadden van het woelige water te lijden, want de Elbe, Pleisse en Saaie overstroomden het omliggende land. (Exclusief N.L.C.) Gevaar voor de oogst blijft Uit de meeste overstroomde gebieden in Oostenrijk en West-Duitsland wordt volgens Reuter gemeld, dat het ergste voorbij is. Het water begin overal, zelfs de Donau te zakken. Echter schijnt de ramp zich te verplaatsen naar de, aan de Donau gelegen steden en dorpen in Hongarije, Tsjechoslowakije en Joego slavië. Ofschoon het water dus in Oos tenrijk begint te zakken, is het gevaar nog niet overal geweken. Zulks is ge bleken, toen bij Melk, op 65 knt ten Wes ten van Wenen, een dijk doorbrak en ook over het lot van andere nooddijken maakt men zich bezorgd. Een Hongaars blad meldde, dat alle krachten moeten worden ingespannen om de oogst binnen te krijgen voor het hoge water Hongarije bereikt. Joegoslavië heeft een Hongaars voorstel aangenomen tot samenwerking bij het voorkomen van overstromingen langs de Donau. Ook in Oost-Duitsland poogt men nu snel de oogst binnen te halen. De bevolking wordt op het hart gedrukt, uiterst zuinig te zijn met het gebruik van kolen, gas, electriciteit en papier, want mijnen er fabrieken hebben zwaar van de over stromingen te lijden. In West-Duitsland werden de bedreig de dijken rond Deggendorf versterkt met 300.000 zandzakken. Aan A.P. ontlenen wij nog, dat dicht bij Wenen Russische en Amerikaanse troepen nog steeds bezig zijn met het aanleggen van nooddijken. Een Russische soldaat kwam om het leven, toen een vrachtauto, waarin mili tairen werden vervoerd van Wenen naar Klosterneuburg, kantelde. Drie Russen werden zwaar gewond en moesten in eer Oostenrijks ziekenhuis worden opge- Evenals bij ons in Nederland indertijd, heeft men in de landen van Centraal- Europa dag en nacht doorgewerkt, tot de manschappen in slaap vielen, waar zij stonden. De Liga van Rode Kruis Verenigingen te Genève heeft een beroep gedaan op de landelijke verenigingen in Europa en Noord-Amerika om kleding, conserven. deKens en bestek t&sturen naar het huip- depot. dat in Pinz in Oostenrijk is in gericht. De Liga heeft meegedeeld, dat onge- eer 30-000 Oostenrijkse mannen, vrou wen en kinderen dakloos zijn. Later werd gemeld: Drie Skymasters an de K.L.M. met elk 20.000 zandzak ken, vertrokken naar Wenen, voor de overstroomde gebieden. De Oostenrijkse regering had om de zandzakken verzocht. Conservatieven in oppositie „Suez-kanaalzone niet ontruimen" Het Conservatieve lid van het Britse Lagerhuis, majoor Legge-Bourke. is uit Conservatieve Partij getreden, zulks protest tegen het regeringsbeleid in zake Egypte en de Soedan. Legge-Bourke heeft verklaard, dat hij zijn zetel in het Lagerhuis zal behou den en als Onafhankelijke zal optreden Een veertigtal conservatieve Lagerhuis leden heeft bekend gemaakt, dat zij te gen elk verdrag met Egypte zullen stem men, dat voorziet in ontruiming van de Suez-Kanaalzone door de Britten. Leerzaam vonnis Haagse kantonrechter Wie zaak overneemt, zoeke ook contact met huiseigenaar verhuurkwestie afgespeeld, over zijn eigendom wenste ject, ook omdat welke eindigde met een te verkrijgen, beriep de verhuurder niet te voor- bevel van de Haagse Kan- oorspronkelijke huurder zien is, op welke wijze de tonrechter, mr M. B. Vos, zich op de Huïirbescher- twee compagnons van de tot ontruiming. Een rij- mingswet en op zijn oude huurder, met wie de ver- wielhandelaar had twee huurcontract, aanvoerende huurder in geen enkele panden gehuurd, welke hij dat hij nog steeds huurder rechtsverhouding staat, inrichtte en gebruikte als was en, zij 't dan ook in zullen ghan gebruiken, fietsenstalling voor het samenwerking met twee yoor de toepassing van publiek. Na dat fietsen- anderen, de panden ge- huurbescherming achtte stallingsbedrijf enkele ja- bruikte voor het oude doel. de Kantonrechter boven- ren te hebben uitgeoefend. De Kantonrechter heeft dat dien niet de mi„ste grond wenste hij zijn bedrijf te verweer verworpen. Z.E.A. aanwezig. omdat vaststond verkopen aan twee andere neemt aan dat uit de fei- dat de huurder geen be- personen. Hiervoor was ten volgt, dat het rijwiel- iang meer had in het be- uiteraard de medewerking bedrijf de facto wordt uit- drjjf dat tevoren door hem van de huis-eigenaar no- geoefend door twee andere het gehuurde werd uit- dig. Deze wenste met de personen dan de eigenlijke ge0efend. De vordering gegadigden voor het /iet- huurder en tegen de wil tot ontruiming werd dus senstallingsbedrijf geen van de verhuurder aan die toegewezen. Ook deze uit- nieuwe overeenkomst aan personen werd overge- spraak leert opnieuw, dat te gaan. De oude huurder daan. De eigenaar-ver- het raadzaam is bü het dacht slim te zijn en richt- huurder, aldus de Kan- overnemett van zaken te met de gegadigden een tonrechter, behoeft een van te voren ook me vennootschap onder firma dergelijke eigenmachtige eigenaar van het pand op. In deze overeenkomst gedraging van de huurder, tact op te nemen en werd bepaald, dat de ver- welke in strijd is met art. van 2^n bewilliging diensten van het bedrijf 1595 B.W., niet te dulden, huurovername te verz slechts aan de beide „ge- De handeling van de huur- ren gadigden" zouden toeval- der kwalificeerde de Kan- Riskante stap Naar een vrijere wereldhandel Restiicties uit de oorlog worden opgeruimd Twaalf Europese landen zullen in Lon en een aanvang maken met besprekin- en om met Amerikaanse hulp over te gaan tot de grootste, meest riskante stap sinds de oorlog de convertibiliteit hun- er valuta's. Hun doel ls een flinke stap te zetten op de weg naar een vrijere werelhandel door enkele van de uit de oorlogstijd stam mende restricties ten aanzien van hun handel op te ruimen. Aan de conferentie zullen deelnemen ;n groep Amerikaanse waarnemers on der leiding van Harold Stassen, directeur van de Amerikaanse dienst voor de bui tenlandse werkzaamheden, en de minis ters van financiën van Duitsland, Frank rijk, talië, Zwitserland, Griekenland, Bel gië, Nederland, Luxemburg, Zweden, Noorwegen en Denemarken. De Europese ministers van financiën zullen hun conclusies in September in Washington in de jaarvergadering van het Internationale Monetaire fonds ter sprake brengen. DAT gisteren in De Rotonde te Zand- voort de eerste lichting van de Duizend- dienstmaagdendiv-sie van de Bond zonder Naam is geïnstalleerd, en iedere maand 200 meisjes in gezinnen waar dit nodig is. huishoudelijke hum bieden. DAT de A'damse collecte voor het Rode Kruis bijna 28 mille heeft opge- DAT er in de Twentse confectie-indu- strie een schreeuwend tekort aan ar beidskrachten heerst en in diverse bedrij ven machines stilstaan, waardoor de ex port nadeling wordt beïnvloed. DAT een 2-jarig meisje te Laren (NH> een bankbiljet van f 100 opat en de moe der. nu met een fijngekauwd propje ais oewijsstuk. wil trachten een nieuw biljet van de Ned- Bank terug te krijgen. DAT een 31-j- A'damse mandenmaker met een oud autootje znder rijbewijs op een agent inreed, die zich echter door een luchtsprong kon redden, en de on verlaat zich nu moet verantwoorden o.a. wegens poging tot doodslag. DAT op het kerkhof van het rectora ai St Joseph te Oss grafschennis is gepleegd, waarbij verscheidene zerken werden ver nield. Zoals men weet, heeft de directie de C. V. deze week i.v.m. de gerezei nanciële moeilijkheden surseance betaling aangevraagd. Over dit verzoek zal morgen worden beslist. Trots van de R.A.F. neergestort Engeland heelt wèl pech Na de ellende met de Comets wordt En geland opnieuw getroffen door een ern stig vliegtuigongeluk, ditmaal in de mili taire sector van zijn luchtvaart. De nieuwe grote Britse straalbommen- werper „Victor" volgens de bouwer, de „Handley Page"-fabrieken, de snelste bommenwerper ter wereld, is gisteren bij een oefenvlucht in de omgeving Cranfleld (Bedfordshire) neergestort. De piloot en de drie overige inzittenden kwamen om het leven. De bijzonderheden van dit toestel ren nog geheim. Het heeft een sigaarvormig model met ronde, terugwijkende vleugels. De snel heid van het geluid zou er mee kunnen worden benaderdVolgens „Handley Page" kan geen enkele andere bommen werper even snel, ver, of hoog vliegen de bommenlast, welke de „Victor" Het verongelukte toestel was het enige )n dit type, dat gevlogen heeft. Een tweede toestel zal in September worden voltooid. De „Victor" maakte deel uit van de drie Britse straalborpmenwerpers van het type „V" met de „Avro Vulcan" en de Vick'ers Valiant". Een ooggetuige verklaarde, dat het toe stel „als een atoombom ontplofte". Uit de ontploffing ontstond een rookwolk in e vorm van een paddenstoel. Prinses Margaret in helicopter Prinses MSrgaret heeft gisteren haar eerste vlucht in een helicopter gemaakt, et was volgens haar de „grootste sen- Zij vloog van Bad Oycnhausen naar Sennelager. om de nederzetting van Britse troepen van de lucht uit te zien- Maar na 20 minuten moest het toestel terugkeren wegens de laaghangende wolken. ..Wat jammer." zei de prinses, toen zij uit de helicopter stapte. Zij ging daarna naar haar auto om alsnog de troepen in Sennelager te inspecteren. Morgen begint in het Kanaal een negendaagse oefening, waaraan honderd schepen van zes N.A.T.O.-landen deelne men, waaronder ook Neder land. De uitvalsbasis van de vaartuigen is Spithead, de ha ven tussen Portsmouth en Wight. Op de foto ziet men een aantal snelle Britse patrouille vaartuigen, die alvast aan het oefenen zijn voor de „operatie- Excercise Haul". (Exclusief N.L.C.) Na Guatemala Thans wapensmokkel naar Nicaragua Woordvoerders voor de Mexicaanse „ge heime dienst" hebben volgens A. P. ver klaard. een complot opgerold te hebben, om kanonnen, munitie en granaten ter waarde van. 1.000.000 dollar naar Nicara gua te smokkelen. Tot dusver zijn geen arrestaties ver richt Burgemeester gaat heen Aan de heer P. Blaauboer, is op zijn verzoek, met ingang van 14 Juli. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Barsingerhorn. HET W£ERlN EUROPA A'dam Londen Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice s a tS s N^ï. - 16 10 22 1 23 1 29 0 24 0 0 WEERBERICHT Aanhoudend koud Het KN.M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid west en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen 21-04 tot 5-00. Morgen VM. Ook al hebt U geen giro-rekening, U kunt toch Iets doen voor de actie O 92. Vul onderstaand biljet in en zend het zo spoedig mogelijk in een gefrankeerde envelop aan: de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. INTEKENBILJET Het prot. chr. militair tehuis in Valkenburg moet er komen. Daarom ga ik er mee accoord, dat U mü zo spoedig mogelijk in de maand doorhalen wat niet verlangd wordt een kwitantie aanbiedt ten bedrage van f De incassokosten neem ik, gezien het goede doel, voor mijn rekening Naam: Adres: Woonplaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1