Gillette De „Schone blaue Donau" woest en koffiekleurig nu EHaimsg; „Russische soldaten roeiden twee oude vrouwen en een kind voorbij mijn raam" Productie-indexcijfers van de industrie Nu kan iedereen sieh met Gillette scheren I Regering deed concessies bij wet op gemeente-financiën Acht en een half millioen voor kern-reactor X Ereschuld aan landarbeiders eindelijk ingelost 4 WOENSDAG 14 JULI 1954 EVEN TERNEERGESLAGEN ALS EENS IN NEDERLAND Geüniformeerde agenten van de volkspolitie evacueren in een stadje in Thüringen met opvouwbare rubberboten de zwaar beproefde bevolking. De toestand in de rampgebieden Oostenrijkera keren naar huis terug Bij Wenen bereikte de Donau een on gekend hoog peil en het water stijgt nog steeds. Vele Weense voorsteden zijn over stroomd, doch het voornaamste, hoog liggende deel van de stad is droog. Op vele plaatsen in het Oostenrijkse ramp gebied beginnen de mensen terug te keren naar hun vochtige en bemodderde hulzen. In Linz, de zwaarst getroffen stad in Oostenrijk, zakt het water even eens. In Tirol zijn alle wegen weer be gaanbaar. Te Dessau en Barby (Oost- Duitsland) blijft de toestand ernstig, ver dere evacuatie is noodzakelijk. De alge mene toestand in Beieren verbeterde. In Tsjechoslowaklje is, vooral in Midden- Bohemen, veel schade aangericht aan ge wassen. Militairen helpen bij de evacua tie van plaatsen, gelegen aan de rivier de Berounka, 24 km ten Zuiden van Praag. Radio-IPraag heeft omgeroepen, dat de oogst van Bohemen verloren is gegaan als gevolg van de watersnood. Vliegtuigbouw wordt gestimuleerd Wetsontwerp ingediend (Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingedaend. dat voorziet in de op richting van een Nederlands Instituut voor vliegtuigontwikkeling. Het doel van de stichting is, eenheid te brengen in de weloverwogen ontwikkeling van de Ne derlandse vliegtuigindustrie, die de re gering voor de toekomst van groot be lang acht. De resultaten, welke tot dusver in deze tak van industrie werden be reikt, wettigen de verwachting, dat bij zorgvuldige ontwikkeling van in studie te nemen projecten, de steun van over heidswege, die onmisbaar is, goede vruchten zal afwerpen. Voor de oorlog sloeg men in ons land deze richting reeds in, doch het uitbre ken van do vijandelijkheden onderbrak de ontwikkeling. De door het instituut geïnvesteerde gelden zullen zo veel mogelijk worden verhaald op de serieproductie der ont wikkelde vliegtuigen, hetzij op de op brengst van de verkochte licenties Met steun van de overheid heeft Fok ker reeds drie types vliegtuigen ont wikkeld. Advies waterwegen Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bezwaren iDe vergadering van de Kamer van Koophandel, gisteren te Terrieuzen ge houden, is het rapport van de commissie Van Steenberghe-Van Couwelaert de waterwegen en havenproblemen, de orde gekomen. De Kamer kon zich over het algemeen wel verenigen met de inhoud, maar de van Belgische zijde voorgestelde invoering van haven- kadegelden voor het Terneuzense haven gebied ontmoefte tegenstand. In het bijzonder voor wat betreft Sas van Gent en Sluiskil, waar door verscheidene daai gevestigde grote industrieën langs het kanaal kaden of havens werden aange legd en thans nog worden onderhouden achtte men zulks onbillijk Op voorstel van de voorzitter ir C. A. L. Horstmann besloot de Kamer zowel in België als in Nederland over deze kwestie nadere inlichtingen in te winnen. Dr Sartono komt morgen naar Den Haag Dr Sartono, voorzitter van het Indone sisch Parlement, is uit Bonn in Kopen hagen aangekomen. Hij zal morgen uit Kopenhagen naai Den Haag vertrekken, voor het bijwo nen van de Nederlands-Indonesische (Van een speciale verslaggever) DE ELLENDE IS GROOT in Poechlarn, het zwaarst getroffen stadje aan de Donau in de Russische Zone van Beneden-Oostenrijk. Dit plaatsje een kleine 7000 inwoners is geheel door het grauwe koffiekleurige water van de „schone blaue Donau" overstroomd. Geen huis, geen schuur is voor het watergeweld gespaard gebleven. Russische soldaten in hun slobberige uniformen roeien twee oude vrouwen en een kind voorbij het raam, waaraan ik zit te schrijvert: de tweede etage van een Weinstube. Aan de overkant van de straat laden andere Russen onder leiding van een officier levensmiddelen van een lègerwagen op een platte boot. 80 km. wordt het gebied heuvelachtiger. Tien kilometer ten Oosten van Poechlarn ligt het dorp Melk. de vroegere romeinse vesting Castro Ferreum (970 na Chr.). Ook deze plaats is voor een groot deel overstroomd, maar omdat ze hoger ligt. heeft het water hier niet zoveel schade kunnen aanrichten. Tot vanmorgen waren ongeveer tweehonderd inwoners geëva cueerd. Zowel de trein- als de wegverbinding WenenMelkPoechlarn is verbroken. Op verschillende plaatsen verdwijnt de autoweg (die doorloopt naar Linz, dat eveneens zwaar getroffen is) in de gol ven, een beeld dat onmiddellijk doet den ken aan de autoweg DordrechtBreda na de overstromingsramp in ons land. Via een derderangsweg van Melk naar Poechlarn rijden Russische vrachtwagens manschappen en levensmiddelen naar het zwaargetroffen Poechlarn- Amerikaanse motorboten voeren over de Donau levens middelen aan: zo werken Russen en Ame- kanen broederlijk samen. Het treinverkeer via de Westbahn (dat de spoorweg van Wenen naar het Wee- n, vrijwel parallel aan de Donau) naar Linz. is uiteraard onmogelijk geworden. Treinen rijden nu via een omweg en dus met grote vertraging naar West- Europa- W. P. G. Lirjders burgemeester van Broekhuizen (L.) Met ingang van 1 Augustus 1954 is be noemd tot burgemeester van de gemeente Broekhuizen, de heer W. P. G. Linders, ambtenaar ter secretarie in Bergen (L.). Om mij heen zitten en en kinderen met diezelfde terneer geslagen uitdrukking op hun gezichten als de watersnood slachtoffers, die in Fe bruari van het vorig jaar in Nederland hun redding onderdak hadden ge vonden Een duidelijk beeld van hetgeen er in Poechlarn is geschied, kan zelfs de po- itie, die onafgebroken patrouilleert om het plunderen tegen te gaan. zich niet Districtscommandant Hacker van de po litie. vertelde mij, dat men nog geen idee heeft van het aantal doden onder de bewoners van Poechlarn. Melk en de tientallen andere dorpen en gehuchten, die door het Donauwater zijn overspoeld. Feitelijk is de overstroming van de Donau niet te vergelijken met de Fe- bruari-ramp in ons land- De Donau steeg slechts betrekkelijk langzaam en de men- hier hebben het gevaar reeds dagen té voren zien aankomen. De bewo- van plaatsen als Melk en Poechlarn zijn evenwel zeer aan huis en haard ge hecht „Als het water in mijn huls staat, zullen we wel verder zien," zo redeneert Deze mentaliteit heeft tijdige eva- Hoe zwaar Poechlarn werd getrotien Onze verslaggever R- Hielinga, die met vacantie in Wenen is. heeft zich gisterochtend onmiddellijk naar het Oostenrijkse rampgebied begeven. Per trein reisde hij van Wenen naar Melk. een plaatsje op 70 km van Wenen aan de Donau-Van Melk vertrok geen trein meer en er zat voor hem dus niets anders op, dan te voet de afstand naar het zwaargetroffen Poechlarn af te leggen: een stevige wandeling over de bitsen van tien kilometer Zijn relaas dateert van 13 Juli. e zeer bemoeilijkt. Zelfs in de de grootste nood weigerden velen hun woningen te verlaten. In talrijke ge vallen moest de politie in deze streken hele gezinnen met geweld in de reddings boten brengen- Een trein komt er niet meer in Poech larn. Kilometers voor de stad is de hoge spoordijk overstroomd en op sommige punten steken de rails en bilsen (dwars houten) als kale bomen uit het water omhoog- Normaal staat het water v; Donau hier vier meter hoog: thans is het reeds gestegen tot tien meter. En nog is het einde van de ellende niet in zicht- in de bergen is de sneeuw door de on verwachte hoge temperatuur gaan smel- ;n vanmorgen kwamen in het Westen zware regenbuien voor. Dat be tekent nieuwe voeding voor de wildstro- mende rivier, die reeds twee-en-een-half- maal zo breed is als gewoonlijk. En hoe lang zullen de nog niet doorgebroken dijken het houden? zo vraagt de bevol king zich af. Gisteravond nog bezweken twee dijken even ten Westen van Wenen onder de enorme druk van het water Van Poechlarn naar het Oosten in richting van Wenen, over een afstand Het Indexcijfer a Centraal Bureau v cijfers (1938 100): Aantal werkdagen in de betrokken 1952 f953 Mrt April Mei maand Algemeen 1) Mrt April Mei 2114 25 23 22*6 178 171 172 Gemiddelde dagproductie Bouwmaterialen Leder, achoenen. rubber w.o. Leder en Schoenen Rubber Steenkolen- Metaalproducten Papier Textiel Electriciteit, gas en water Voedings- en genotmiddelen 147 163 160 161 168 167 175 180 132 134 128 125 123 141 134 140 182 213 230 212 196 246 216 141 158 182 164 147 181 162 347 438 422 405 396 509 435 442 93 91 94 90 86 93 86 87 177 208 208 206 200 230 238 240 133 159 158 170 143 196 164 165 122 145 147 137 126 163 205 221 230 208 203 257 232 226 .114 118 105 106 114 112 107 1) Excl. Bouwnijverheid i Een Gillette precisie-scheerapparaat 32 met 2 Blauwe Gillette mesjes voor slechts Deze prijs stelt iedereen in staat kennis te maken met de wereldberoemde Gillette producten. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld, daarom gaan ze langer mee. Een pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes kost nu f 0.75, Een pakje van 10 fl.50. BLUE - 75 ct per pakje van 5 Zonder extra koeter., kunt U een Dispenser krijgen mei 10 Giiuwe Gillette mesjes f 1.50, wtaidoor U met één druk van de duim. een nieuw mesje in Uw apparaat kunt leggen. Ga nu ook over op Gilleuel R. K. ambtenaren ver hogen contributie Belangrijke steun aan priesterstudiefonds In de slotvergadering van het twee daagse Congres der Alg. R.K. Ambtena- renvereniging (ARKA) te Rotterdam, is besloten tot verhoging van de contributie van 39.60 tot 42 per jaar met ingang 1 Juli 1954. De contributieafdracht het hoofdbestuur werd vastgesteld op 10.20 per lid per jaar. bö een jaar wedde van minder dan ƒ1540 en voor het overige van ƒ20.16. De garantie- bepaling voor de afdeling werd bepaald een bedrag van 4.75 per lid per jaar. De geestelijke adviseur van de ARKA, rector J. Th. M. Kraakman, dankte alle afdelingen, die, zonder uitzondering, bij droegen tot het priesterstudiefonds. Aan 90 priesterstudenten kon een bedrag van ƒ15.000 ter beschikking worden gesteld. Een, voor dit fonds gehouden collecte, bracht nog ƒ223 op. (Commentaar: Onze R.K. mede-Chris tenen geven voortdurend blijk te weten, hoe zij de zaken moeten aanpakken. Aan het begin van de strijd, die door de uit-, vaardiging van het mandement ontketend is, komt dit bericht over de grote bij dragen van een vakorganisatie aan het priesterstudiefonds. De in Protestantse irganisaties verenigde leden, moeten dit gebaar van hun R.K. collega's maar overwegen. Al zou men maar een fonds vormen om het aantal predikants plaatsen in de grote steden te verdub belen!). Een „gematigd onverschillige" minister Men moet het verleden vooral niet te veel idealiseren, meent proi. Beel (Van onze Parlementsredacteur) DE TWEEDE KAMER is gistermiddag een heel eind opgeschoten met de behandeling van de regeling van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1953 tot en met 1957. Vanmiddag moesten nog enige stemmingen gehouden worden over in gediende amendementen, waarna de eindstemming kon volgen. Bij nota's van wijzigingen was de regering nog op het laatste ogenblik aan enige wensen tege moet gekomen. Zo zal, met ingang van 1954, geen 11 pet maar 11,3 pet van de zuivere opbrengst van verschillende be lastingen in het gemeentefonds worden gestort. Voorts zal bij de uitkering ten laste van de rijksbegroting aan de ge meenten van een deel van hoofdsom en opcenten van de personele belasting re kening gehouden worden met het accres. Belangrijk is voorts, dat tegemoetgeko men is aan de algemene drang, de rijks commissie van advies voor de gemeente- financiën om te zetten in een raad van Er was tegelijkertijd nog een wets ontwerp aan de orde, dat betrekking had op de uitkering, nodig in verband met het vervallen van de ondernemingsbe lasting. Ook hier kwam de regering aan bepaalde wensen tegemoet: thans zullen de gemeenten ontvangen 25 pet van de Spoken rond middernacht Rijk, wetenschap en bedrijfsleven werken samen voor ontwikkeling van atoom-energie i Parlementsredacteur) Tweede Kamer. Gistermiddag toch stelde de voorzitter aanvankelijk voor, het wets- erp tot financiering van de bouw er de inrichting van een kernreactor (ten eve van de ontwikkeling van atoom energie voor economische doeleinden) an de agenda af te voeren. Een beslis- ng viel daarover, na protest van di Schouten (a.r.) niet. En zie, in de loop i de middag werd het voorstel toch »r definitief op de agenda geplaatst gisteravond werd reeds met de open bare behandeling begonnen. Het wetsontwerp zelf is heel eenvou dig: de regering wordt gemachtigd, ir 1954 f 8,5 millioen voor het hierboven reeds genoemde doel te voteren. Maar natuurlijk zit er meer aan vast. Met het bedrijfsleven zal overleg worden gepleegd Toch is het so! HENGELEN NAAK EEN MAN dse zee leeft een naar de luimen ene moment de l i pink heeft, i •an de Middel- I Ontmoet een dergelijke terte worm die. j zijn tocht een volwass het ogenblik, i liecht hij zich 'arve tijdens wijfje, dan meter lengte gelijkt. Hi zelf dat de onderzoekers nu uiei eens wilden weten, wat de werkelijke afme ting van deze inkrimpende en uitrekken de worm was, en toen de eenvoudige lichaamsbouw van het dier terdege was onderzocht, kon worden vastgesteld dat de verkorte vorm de eigenlijke lengte geeft l\jk lange draad kan uitdijen door een uitsteekbare slurf. Daarmee was de zaak echter nog niet afgedaan. esondanks brachten xemplarcn toch bet i tijdlang lonellia klei orden 'e8bevld blekei it-lichaar leefden. Bij zeedieren is dit verre van zeldzaam, zodat aan deze parasieten aanvankelijk niet al te veel aandacht werd besteed. Deze parasieten bleken echter de zo lang gezochte man netjes te zijn! En het onderzoek naar de vraag, hóe deze mannetjes in hel lichaam van de vrouwelijke Bonellia's verzeild raakten, bracht tevens het doel van de uitsteekbare slurf aan het licht. De lanen die zich uil de eieren van de Bonellia ontwikkelen, komen in de vrije zee terecht, waarin zij zich door middel van trilharen voortbewegen. slurf. De vrouwelijke Bonellia blijkt met haar slurf dus letterlijk en figuur lijk naar echtgenoten te hengelen! De larve verblijft enige tijd in de slurf en gaat door de mondopening naaf de maag, waar het dier een tijdlang para siteert. Na deze periode gaan de larven naar de vrouwelijke organen van de Bonellia, waar zij zich in mannelijke diertjes veranderen en voor de be vruchting van de eieren zorgen. Ge- durende die tijd bljj- levenssappen van de gastvrouw voeden. Er z\jn Bonellia's ge- 30 letjes herberg- hebben n.l. gèèn geslacht. Hecht een dergelijke larve zich een vrouwelijke Bo nellia, dan ontwik- ■lt zij zich, zoals we gezien heb- •n, tot een mannelijk dier. Maar larven die geen partner vinden trden wijfjes! Van de ontmoeting in e hangt het dus af, of de larve zich vrouwtje of een mannetje zal <ok ander teggen, ontwikkelen. We kunnen n.l. dat een Bonellia-larve die solidair is, zich tot een wijfje ontwikkelt, maar dat een dergelijke larve in het lichaam van een andere Bonellia onder invloed van bepaalde hormonen, die zich daar afscheiden tot mannetje wordt. Dit laatste is aangetoond door proeven met Bonellia-larven in zee water, waarin aftreksel uit de slurf van gedode wijfjes was opgelost. Alle larven ontwikkelden zich toen tot man netjes! Nu we tot diep in de geheimen van de Bonellia zijn doorgedrongen, zult u misschien ook wel wat willen horen van onze goede regenworm. Weet u dat die zwaar giftig kan zijn? Daarover morgen. (Nadruk verboden laatste vóór 1 September 1954 door de minister van Financiën vastgestelde ra ming van de haar ten goede komende opbrengst van de ondernemingsbelas ting over het belastingjaar 195Ó. Dit wetsontwerp kon zonder hoofdelijke stemming worden aanvaard. Minister Beel bestreed in zijn beant woording van de sprekers, die verleden week het woord hadden gevoerd, dat van de objectieve nood der gemeenten een subjectieve deugd was gemaakt. Hij meende, d-at men het verleden niet al te veel moest idealiseren en dat het beter is, het ideaal van een groot eigen belastinggebied voor de gemeenten los te laten uit realiteitszin. Hij zag veel meer een oplossing van de moeilijkheden in het afsplitsen van belangengebieden, waar het rijk in bijdraagt. De plannen van de commissie-Oud kunnen er niet zijn voor eind 1958. Hij bezwoer de Ka mer dan ook, het onderhavige wetsont werp voor de voorgestelde duur te aan vaarden. De bewindsman wees er op, dat in het verleden bij de noodlijdende gemeenten vanwege de centrale over heid intensief controle op de besteding der gelden werd uitgeoefend, terwijl op dit teri^in thans geen bemoeienissen plaats hebben en er ook geen begro- tings- en rekeningscontróle is. Tenslotte parafraseerde hij de nota van wijzigin gen, die de raad van advies voor de gemeentefinanciën in het leven roept. Deze raad, bestaande uit een voorzitter en veertien leden (waarvan zeven te 'benoemen uit een voordracht van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten), zal de regering hebben te advise ren over de uitvoering van de wet op de financiële verhouding en over alle onderwerpen, waarbij de financiën van de gemeenten In betekenende mate zijn betrokken. Minister Van de Kieft gaf een toelich ting op de technische wijzigingen en betoogde, dat destijds het afschaffen van de gemeentelijke inkomstenbelasting met het in 'het leven roepen van een gemeentefonds een wijze daad is ge weest, die veel moeilijkheden heeft voor komen. De bewindsman bestreed een amende- ment-Maenen Ckath. v.), dat een minl- algi mene uitkering wilde garanderen, verklaarde het echter niet onaanvaard baar en stond er „gematigd onverschil lig" tegenover. Dit was een van de amendementen, waarovei vanmiddag moest worden gestem'd. Het andere, dat werd bestreden, doch evenmin onaan vaardbaar verklaard, was afkomstig van de heer Verkerk (a.r.) die wilde berei ken, dat voorkomen zou worden, dat voor enkele gemeenten de nieuwe be lastinguitkering, ten aanzien waarvan reeds voorschotten zijn uitgekeerd, op een lager bedrag zal moeten worden vastgesteld. Ook hierover moest van middag de beslissing vallen. De heer Maenen (kath. v.) smaakte tenslotte het genoegen, dat van rege ringswege werd overgenomen zijn amen dement, dat ten doel had, vooral de kleine gemeenten enige meerdere inkom sten uit het gemeentefonds te verstrek ken. Pijn op gezette tijden I hoeft geen 'verloren dog' te betekenen. 'l Is altiid makkelijk Am 11 te bij U te hebben die helpen direct! om te komen tot een financiering op fifty-fifty-basis bij de uitvoering van het plan. De kosten voor bouw en inrichting van een proefreactor, die waarschijnlijk een tijd van drie jaar zal vorderen, wor den geschat op ongeveer f 28 millioen, waarvan een groot deel nodig is voor de aankoop van het nodige „zwaar water". Voor het eerste jaar zal f 17 millioen nodig zijn (waarvan het rijk de helft, dus f 8,5 millioen draagt), terwijl voor dc twee volgende jaren nog eens f 11 mil lioen nodig is (waarvan het rijk dus ook weer de helft voor haar rekening zal moeten nemen). De kernphysica ls een terrein, dat bij uitstek zich leent voor Europese samen werking. Daarom kon de heer Posthumus (soc.) niet erg enthousiast zijn. Moet Ne derland nu op eigen houtje een reactor bouwen 7 Zijn fractie zou voorstemmen, maar niet overtuigd enthousiast. Ook de hêer Tilanus (c.h.) had aanvankelijk zeiend tegenover het wetsvoorstel staan, maar bij nadere overweging informatiè was hij toch tot de conclusie gekomen, dat Nederland hier niet kèn mèg achterblijven. Wel hoopte hij, dat de regering de bindingen met het buiten land zoveel mogelijk zal bevorderen. Overtuigd voorstander waren ook de heren Janssen (kath. v.), Schouten (a.r.) en Ankersmit (lib.) Alleen de heer Haken (comm.) verklaarde zich er tegen: hij zag het hele voorstel tegen de achter grond van de door Nederland onder steunde Amerikaanse oorlogspolitiek. „Rond het middernachtelijk uur plegen sommigen spoken op te roepen", aldus commentarieerde de heer Ankersmit deze opvatting. „Wij kunnen deze denkbeelden rustig naast ons neerleggen: oordeelde de heer Tilanus. Dr Schouten (a.r.) achtte de beslissing van dè regering, zelfstandig aan het atoom-onderzoek deel te nemen, juist. In plaats omdat het van grote be tekenis is, dat ons land deel heeft en de ontwikkeling en zich niet bepaalt tot het met belangstelling volgén hetgeen in andere landen tot ontwik keling wordt gebracht. In de tweede plaats omdat nationaal toe- en uitrusting nodig is, omdat de mogelijkheden van iepassing van de atoomenergie op eco- ,7 nomisch terrein binnen het bereik liggen, TV webontwerp, waarvoor Ona laoH mort kaaara beeSl^ 1"' '"J9 T'8'' dat ook dé arbeid in de landbouw daar onder valt. Ten aanzien van de arbeids- en rusttijden zal bij algemene maatregel van bestuur een regeling kunnen worden getroffen. Door aanneming van een amen dement-Van der Ploeg (Kath, V.) is in de wet opgenomen de bepaling, dat gelijke algemene maatregel van bestuur niet zal worden uitgevaardigd, het Landbouwschap deze materie bij ordening heeft geregeld, en zal worden ingetrokken, wanneer de maatregel door een dergelijke verordening zal worden achterhaald. Tegen dit amendement kwamen alleen bezwaren van communistische zijde: de heer Haken voelde nu eenmaal niet voor een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan. Staatssecretaris Van Rhijn vond echter, dat in het amendement-Van der Ploeg precies was geformuleerd wat hij zelf De bewindsman vond, dat een jaar ge wacht moet worden om te zien, hoe het perspectief met een verordening van het Landbouwschap is. Hij zag de wet niet als een stok achter de deur, maar als een veiligheidsmaatregel, omdat men niets mag riskeren. De heer Van Dis (S.G.) had gisteravond nog enige bezwaren ingebracht tegen het verbod van kinderarbeid, anders dan op eigen bedrijf. De heer Kikkert (die t.a.v het wetsontwerp sprak van een inlossen van een ereschuld aan de landarbeiders) was hierover juist verheugd De staats secretaris was het met hem eens: hy had een rigoreus standpunt moeten ZWARTE GRAFIEK Kwetsbaarste groep die der jonge kinderen Oudere voetganger ook vaak verkeersslachtoffer 1>"i i De zwarte zijde van het nog steeds toenemende verkeer is het ook immer groter wordende aantal slachtoffers van ongelukken. De belangrijkste groepen zijn de zeer jonge kinderen en de mensen boven 65 jaar. Indien men de cijfers gaat omrekenen per 100.000 inwoners, dan blijkt het ge vaar voor de kinderen, jonger dan acht jaar, het grootst te zijn. In de leeftijd tussen vijftien en vijftig jaar zijn de ongelukkencijfers veel lager, zoals uit de bovenstaande grafiek blijkt. Maar er moet rekening mee worden gehouden, dat verhoudings gewijze in deze groepen minder voetgangers voorkomen dan bij ouderen en jongeren. Dól was een koopje Reis van Churchill: 100.000 Het bezoek van premier Churchill aan Washington voor besprekingen met pre sident Eisenhower, heeft 10.023 pond (ruim f 100.000 gekost), aldus heeft het Britse ministerie van Financiën bekend gemaakt. Hierbij waren inbegrepen de kosten van een gecharterd vliegtuig en de reid en verblijfkosten voor allen, die Churchill vergezelden naar Washington en Canada. Na deze bekendmaking in het Lager huis riep een partijgenoot van Churchill in het parlement spontaan: „En dat wai een koopje!" Uitvoer naar de communisten Kortere en doelmatiger lijst opgesteld Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten hebben „in grote mate" overeen stemming bereikt over herziening van de lijst van strategische materialen die niet naar communistische landen mogen worden uitgevoerd, zo heeft de Britse minister van handel, Thorneycroft, in 't Lagerhuis verklaard. Het ogenblik waar op dê nieuwe lijst van kracht zal worden, moet echter nog worden bepaald. De minister gaf als zijn mening te ken nen, dat een kortere lijst, krachtiger toe gepast, doelmatiger zou zijn dan de hui dige. Wijziging van de Arbeidswet Geen stok achter deur van Landbouwschap, maar een veiligheidsmaatregel Parlementsredacteur) land moet kunnen beschik- deskundigen, die grotendeels nog gevormd moeten worden. En in de derde plaats omdat Nederland niet ach teraan mag komen: er is een ontwikke ling in zeer snel tempo mogelijk. Dr Schouten ging er van uit, dat de regering van de te verlenen machtiging slechts gebruik zal maken, wanneer vast staat, dat de tweede f 14 millioen zijde van het particulier» bedrijfsleven beschikbaar wordt gesteld. Gebeurt dit niet, dan is hernieuwd overleg met de Kamer nodig. Grote waarde hechtte dr Schouten ook aan de organisatie, die met de leiding zal worden belast. Minister Cals had ten slotte toegezegd, al het mogelijke te zullen doen, tegen 1 Januari a.s. een nieuwe, zelfstandige organisatie gereed te hebben (dus niet gereorganiseerde Stichting voor Fun damenteel Onderzoek van de Materie). Er moet een vorm gezocht worden voor de samenwerking tussen regering, weten schap en bedrijfsleven. Dr Schouten vroeg minister Cals, alvorens hierover een defi nitieve beslissing te nemen, overleg te plegen met de Kamer of een commissie daaruit. Minister Cals, op wie door verschillen de sprekers voorts allerlei meer techni sche vragen waren afgevuurd, wilde, vóór hij antwoordde, graag overleg plegen met zijn collega's Zijlstra en Van de Kieft. Daarom werd vanmorgen om half een het antwoord uitgesteld tot vanavond. met het oog op de mogelijkheid van mis bruiken. Aanvankelijk moet men beginnen met ruime arbeidstijden. Over een paar jaar kan men misschien tot gunstiger werk tijden komen. Wat het gehele wetsont werp betreft was de bewindsman van oordeel, dat er al te lang sprake is ge weest van rechtsongelijkheid met betrek king tot de landarbeiders. Ten aanzien van de lonen is die na de oorlog wel ver dwenen, maar met betrekking tot de ar beidstijden wordt nu pas een einde aan die rechtsongelijkheid gemaakt. Belastingaangiften kwamen vlotter binnen Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling betreffende moeilijk heden bij de toepassing van de jongst» wijzigingen van de Inkomsten- en Ven nootschapsbelasting, in het bijzonder met betrekking tot de zgn. investeringsaftrek, heeft de staatssecretaris van Financiën geantwoord, dat de jongste wijzigingen de Inkomsten en Vennootschapsbe lasting voor het overgrote deel van di« •d zijn, dat een leidraad bij de toepas sing daarvan niet nodig ls. De aangiften voor het jaar 1953 zijn met linder vertraging ingediend dan dia 3 or 1952. In overleg met de Stichting voor de Landbouw zal de minister een oplossing zoeken voor moeilijkheden, die zich voor doen bij toepassing van de investerings aftrek met betrekking tot o.a. de vee stapel, voor zover die een bedrijfsmiddel landbouwbedrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4