LibeBe KERK en SCHOOL Kirchentag, ondanks regen, nog nooit zo druk Majoor Pijlman verwisselt uniform weer voor toga De stem ran 't bloed WOENSDAG 14 IUU 19S4 Vzede van Christus was met hen Ook belangrijke politieke gevolgen voor de Duitse eenheid verwacht "JV"OG NIMMER is een Duitse Evangelische Kirchentag zo druk bezocht geweest als deze zesde in Leipzig. Werden op de slotsamenkomst van Zondag jl. 250.000 toehoorders verwacht, er kwamen er 500.000. On afzienbare mensenmenigten, het slechte weer trotserend sedert dagen had het ook in de Oostelijke zone geregend waren gekomen in extra treinen, vulden de kerken, de zalen, de tenten van de stad en verenigden zich ten slotte met de 60.000 vaste bezoekers van het gehele programma op de Rosentalweide. Op deze hoofd- en slotsamenkomst van de Kirchentag las de algemeen-secretaris, ds Heinrich Giesen uit Fulda. een bood schap voor. die namens de Kirchentag 1054 is uitgegaan. Deze boodschap, zo bericht de Evang. Pressedienst, begint met een verwijzing naar Christus' woord: „Vrede laat ik u, mijn vrede geef ik u. Niet gelijk de wereld die geeft, geef ik hem u. Uw hart worde niet ontroerd of versaagd-". In deze vrede, aldus de boodschap, waren wij bij elkander tot vreugde van de gemeente en tot verbazing van de wereld. Daarbij zijn wij opnieuw verontrust geworden over de spanningen en tegenstellingen in het po litieke en geestelijke leven in de beide gebieden, waarin wij gescheiden van el- ..Doen" Uw planben het niet? kander moeten leven. Maar wij hebben de vrede, die Christus geeft, als genezen de kracht ervaren. Deze vrede liet naar elkander luisteren en elkaar begrij- Deze vrede schiep vreugde blijd- j.a.: De innerlijke overeenstemming het volk is nog nooit zo duidelijk zichtbaar geworden en ik geloof, dat de deelneming van West-Duitse politici er toe geleid heeft bij de bevolking der Sowjetzone het gevoel te verzwakken. nen door het Westen zou zijn afge schreven. Bondsminister Tillmanns sprak zich in dezelfde geest uit. De Bondsdagpresident had niets dan lof voor de wijze, waarop de Oostduitse autoriteiten, de volkspoli- n de Russische bezetting zich tegen- de kerkdag hadden gehouden. Ehlers zeide niet over het Duitse eenheidsvraag- stuk te hebben gesproken met Oostduitse politici. Daarentegen zei zijn partijgenoot Bausch. dat hij in de Sowjetzone politici had getroffen met wie hij in contact lde blijven. Een andere socialist, prof. Gülich. ver klaarde zich eveneens voor het voortzet- /an de in Leipzig begonnen gesprek ken Ook in de Westduitse pers leest mer smmen. die voor een versterking var het menselijk contact met de Sowjetzone pleiten. ..Zolang men bij ons zich blijft verschuilen achter de uitvlucht, dat iedere deelneming aan in de Sowjetzone gehou den bijeenkomsten daar ongewenste po litieke uitwerkingen zou kunnen hebben en slechts het daar heersende systeem zou kunnen versterken, wordt oneindig veel verzuimd, wat voor velen ginds geestelijke bevrijding zou kunnen bete kenen". aldus de Süddeutsche Zeitung. AMERIKA heeft Buisman ontdekt. De koffieprijzen hebben daartoe het hu bijgedragen.-Dat liet critische Amerika B man gebruikt is wèl een bewijs van de goede ;enschappen van Amerikaanse eregraad voor minister Mansholt Minister Mansholt heeft een eregraad de landbouwwetenschap ontvangen in het Community College of New York. Deze masters decory is de mi nister verleend voor zijn verdiensten op het gebied van de internationale samen- •erking. De oorkonde van de benoeming is hem gisteren overhandigd door de Benjamin H. Namm, vertegenwoor diger van de universiteit, die thans in Nederland vertoeft. Boek van prof. Wisse in het Spaans vertaald Het geschrift: Rome gewogen en te licht bevonden, of De vier Grondzuilen der Reformatie, van de hand van prof. G. Wisse te Doorn, is thans in het Spaans vertaald en wordt nu in Spanje ingevoerd en aldaar verkocht en verspreid. In Haarlem Per electrische stoel de Geref. Kerk in Tneinde de gemeenteleden die zulks begeren, maar die de diensten van de Geref. Kerk van Haarlem Z. in de aula van het Chr. Lyceum niet kunnen bij' wonen, omdat ze dan drie trappen moe ten beklimmen, dit toch mogelijk te ma ken heeft de Wijkraad West een bijzon dere electrische stoel aangeschaft, die door een bijzondere constructie van tor en wielen op eigen kracht naar ven gebracht wordt en naar beneden rijdt. Per dienst kunnen op deze 5 kerkgangers naar boven gebracht worden, waarvoor in iedere dienst drie personen aanwezig zijn om de stoel leiden en de nodige hulp te verlenen. De op- en neergang vindt plaats langs een afzonderlijke trao. Van de kazerne terug naar Katwijk aan Zee ZöfS als onz4"Christel ijke verwachting botst met de wereldpolitieke feiten, dan nog is de vrede die Christus geeft, dé realiteit. Of wij in het Oosten en het Westen spoedig verenigd worden weet niemand. Misschien ligt een lange, moei lijke weg voor ons. Het gevaar bestaat dat de ene groep uitgeput ineenstort en de anderen zich veilig stellen. Dat mo gen en willen wij niet. Wij houden el kander vast, omdat wij Jezus Christus prijzen en belijden. „Omdat wij zo van zijn vrede leven- laten wij ons niet in de haat tegen el kaar in drijven. In deze vrede, die Chris tus geeft, gaan wij van Leipzig naar huis. naar onze gemeenten in Oost en West God behoede ons op onze gemeen schappelijke weg. opdat wij samen mo gen blijven onder het motto van dit uur: „Weest vrolijk in de hoop. geduldig in tegenspoed, volhardt in het gebed!" Politici over Leipzig De betekenis van Leipzig '54 voor de Duitse eenheid is in Bonn door een aantal West-Duitse politici onderstreept. Bondsdag-voorzitter dr Hermann Ehlers (Van een onzer verslaggevers) In een stampvol Christelijk Militair Te huis aan de Bronovolaan in Den Haag nam majoor F. Pijlman, legerpredikant in de Nieuwe Alexanderkazerne, gisteravond afscheid van de Jongemannen, die ruim een jaar zijn wapenbroeders waren. Morgen is de majoor weer dominee van de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee; alles wat hem daar nog van scheidt is een af- scheidsborrel in de officiers-cantine en het verwisselen van 's Konings wapenrok voor de toga. Die wapenrok heeft hij ruim een jaar met eer en waardigheid gedragen, want. zoals de plaatsvervangend commandant der kazerne, maj. M. J. Koeken opmerkte ,de kazerne gonsde van .zijn faam". De ■eldpradiker was namelijk een populaire figuur. Hij had contact met de jongens, dóérdoor kon hij hen Christus bren gen. „Als men gelooft, kan men elkaar de hand reiken," zei aalmoezenier maj. W. A. Determeijer, „het leger heeft ons één ge maakt. De plaats van de scheidende veldpre diker wordt ingenomen door kapitein J. A. an Netten, uit Slootdorp. Bij het afscheid waren ook aanwezig luitenant-kolonel A. W. T. Nijenhuis en de kazerne-commandant luit.-kol. H. Heins, die beiden enkele woorden van waarde- Protestanlse nonnenorde in Zweden gesticht Dominee Gunnar Rosendahl uit Osby bij Schonen heeft buiten medeweten van de kerkelijke instanties een jonge vrouw ion gewijd en daarmede het funda- gelegd voor de oprichting van een protestantse nonnenorde op Zweedse bodem. De Lutherse bisschop en de domproost an Schonen verklaarden, dat deze daad geen steun vindt ln de Zweedse kerk orde en dat ds Rosendahl geen bevoegd heid had tot het stichten van een kloos ter of het afnemen van een gelofte. Volgens ooggetuigen heeft de wijding i de St. Petruskapel in Osby plaats gehad volgens katholieke ritus. De 28-j. Marianne Nordstrtim uit Eskilstuna legde voor het altaar de gelofte af van coeli- baat, armoede en gehoorzaamheid aan de kerkelijke aanwijzingen van de predikant. Ds Rosendahl heeft tegenover de pers zijn voornemen, een evangelisch-lutherse nonnenorde te stichten, bevestigd. Juist onder de geestelijk onbereikbare Zweedse jeugd, zei hij. was er een verlangen naar evangelisch ordeleven. Mevrouw F. C. van Lennep Gunning (89) overleden In Den Haag is, 89 jaar oud, overleden mevrouw F. C. van LennepGunning, weduwe van jhr dr J. W. van Lennep, emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk te Bloemendaal. Zij was de laatste nog In leven zijnde dochter van de bekende prof. dr J. H. Gunning en de schoonmoe der van de Haagse Herv. predikant, ds H. J. Dijckmeester- Na een rouwdienst in de kapel Bronovo, die om half elf begint, zal het stoffelijk overschot Vrijdagmiddag 12.15 uur op de Alg. Begraafplaats de Kleve.rlaari te Haarlem ter aarde den besteld. Het nieuwe laboratorium te Wageningen Minister Mansholt heeft gebouw geopend Openingsdienst Evanston op 15 Augustus Vertegenwoordigers van kerken in 48 landen zijn van plan. deel te nemen aan de openingsdienst van de Tweede Assem blee van de Wereldraad van Kerken op Zondagmorgen 15 Augustus. In EvanstoD xullen alle presidenten van de Wereld raad een aandeel hebben aan de ope ningsdienst. Op hetzelfde uur zullen in kerken in Steden en dorpen van ieder werelddeel de predikanten herinneren aan deze gebeurtenis en preken het thema van de assemblee: „Christus de Hoop der Wereld". Het aanvangslied zal zijn „Een vaste Burg is onze God". Verder wordt in Evanston oa. gezongen een nieuw zang „Hope of the World. Thou Christ of Great Compassion" van Georgia Har ness. gekozen uit ongeveer 500 liederen, die t.gv. deze tweede Assemblee op een prijsvraag in Amerika zijn binnenge komen. De Schriftlezing zal zijn uit 1 Petrus 1 en 2, Jeaaja 53 en Phlllippenzen 21-11. Mutaties buitenl. dienst Aan mr J. J. B. Boach Ridder van Ko- «enthai en de heer W. A. A. M- Daniela is op hun verzoek eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend Dra K. VT. Reimnk. momenteel tijdelijk zaakgelastigde te La Paz. zal na terug keer van ir P. H. Ziiderveld naar Quito vertrekken, om jhr B- J- Elias, tijdelijk zaakgelastigde aldaar, af te lossen. Mr K. J. Stadtman. tweede gezant schapssecretaris. laatstelijk werkzaam aan het consulaat te Bombay, wordt als tweede ambassade-secretaris aan het hoge commissariaat te Djakarta te werk ge steld. De Jaarvergadering van de Ver. Chr. Nat. Schoolonderwijs zal op 23 Sep tember om half elf in K. en W. ta Utrecht worden gehouden. Majoor F. Pijlman (r.), veldprediker van de Nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag, is morgen weer dominee in de Gerei. Kerk te Katwijk aan Zee. In het Chr. Militair Tehuis aan de Bronovolaan, waar hy gisteren afscheid van zijn wapenbroeders nam, troffen we hem in gesprek met zijn opvolger, kapitein J. A. van Netten, Geref. predikant te Slootdorp (links). ring voor het werk van majoor Pijlman uitspraken. Opdat het scheiden niet te zwaar zou vallen, zorgden de jongens uit de kazerne o.l.v. Leen Post er voor, dat de rest van de avond in een vrolijke stemming verliep. Ze brachten een gevarieerd programma onder de titel „Licht, lucht en ruimte" dat klonk als een klok. Het Haagse ensemble „Oranjeklanken" tokkelde een paar nummers op de man doline, terwijl de „Dixieland Breakfast- club" en de „Arizona kids" voor de mu zikale omlijsting zorgden. de militairen der Ned. Hervorm de Kerk; de vertegenwoordiger Van 'de wijkfaad der Geref. Kerk van Den Haag- Oost; de heer T. Dorrepaal en de'voor zitter van Pro Rege Den Haag, de heer A. Wolters en vele officieren der Nieu- Alexanderkazerne. Kort en Klein De Provinciale Waterstaat te Arnhem heeft werken aanbesteed voor het weg- van de Noord-Zuidverbinding Vee- rendaal-Oss, waarvoor H. Boeswinkel uit Nijmegen met f 1.119.800 de laagste in schrijver was. Maria Verhoef, een 30-j verpleegster in het sanatorium Zonne straal te Hilversum, heeft in zwaarmoe dige toestand 6 dezer het huis verlaten en is daarin niet teruggekeerd. -£■ Voor de bouw van woningen en winkels Tuinstad Slotervaart te Amsterdam heeft de raad aan twee verenigingen leningen verstrekt van resp. f 4.165.000 f 4.160.000. Onder het pluimvee landbouwer J. Koele te Oldebroek is pseudo-vogelpest geconstateerd. De kip pen zijn afgemaakt. Gisteren heeft de minister van Financiën een commissie van advies voor het kolonisatiegebied met betrekking tot nieuwe domeingron den geïnstalleerd -£• Twee piloten va Kon. Luchtmacht. H. N. Themmen uit Zeist en S van Dijk uit Leeuwarden, die een speciale opleiding in de V S on gen. hebben bij een schietwedstrijd door 46 vliegers de eerste en zeventiende plaats veroverd. Na een verbitterde strijd van drie dagen is de Ned. sleep boot Noordzee er in geslaagd het Britse stoomschip Alpera los te trekken, c' Vrijdag voor Ierland aan de grond Minister S. L. Mansholt, heeft gistermid- ag te Wageningen het nieuwe labora- irium van prof ir W. J. Dewez, de af deling voor landbouwplantenteelt van d< landbouwhogeschool, officieel geopend. In zijn openingsrede zelde de minister m., dat In het buitenland algemeen gro- waardering bestaat voor de weten schappelijke arbeid, die te Wageningen wordt verricht. Maar onlangs, tijdens congres te Parijs, zeide iemand, dat dit werk eigenlijk een gevaar betekent West-Europa, want in de eerste plaats werkt men in Wageningen er aan mee. d« landbouwoverschotten te vergroten, en Ir de tweede plaats bevordert men het prijs- bederf. Het- is echter allerminst de fout var Wageningen, zeide de minister, als er oj of ander, gebied een overschot ont staat. Zo'n overschot ontstaat, als er iet wordt geproduceerd, wat niet rendabel is. Er moet worden geproduceerd hoefte. Door middel van dit nieuwe instituut heeft de wetenschap een nieuwe werk plaats er bij om de mogelijkheden op dit gebied te bestuderen. De minister achtte het van betekenis, dat de studenten zelf gelegenheid hebben op het veld te werken, en hier ook zelf in vloed kunnen uitoefenen op hetgeen moet gebeuren. Geen lesuren van 3/4 uur aan de Gymnasia? Kamerlid v. Sleen stelt vragen aan minister Cals Het Tweede Kamerlid de heer Van Sleen heeft minister Cals schriftelijk ge vraagd of het hem bekend is dat de specteur van het gymnasiaal en middel baar onderwijs in de 5e inspectie aan en kele rectoren een rondschrijven gerichi heeft, waarin wordt meegedeeld dat vooi de toepassing van de volledige betrek king, geen vergunning zal worden ver leend voor lesuren van 45 minuten. D« heer Van Sleen vraagt of de minister nie: oordeel is. dat op vele middelbart scholen het systeem van lesuren van 4S minuten reeds vele jaren met succes toe passing vindt en of de minister de in houd van bedoeld schrijven in overeen stemming acht met de letter en. de gees het besluit van 20 Mei 1953, inzake de mogelijkheid van lesuren van 45 mi nuten. Is de minister, zo vraagt de heer Van Sleen tenslotte bereid te bevorderen dat het schrijven wordt ingetrokki waarmede tevens wordt voorkomen c /an de weinige mogelijkheden, die de biedt om het starre klassikale sys teem te doorbreken wordt teniet gedaan' Voorts heeft de heer Van Sleen schrifte lijk gevraagd of het minister Cals bekend is dat door inspecteurs bij het onderwijl spanning wordt uitgezien naar he resultaat van het overleg over de herzie ning van de salarissen, die eventueel eei terugwerkende kracht zouden hebben tot 1 Januari 1953. Gevraagd wordt of het overleg reeds resultaat heeft gehad, zo- lieuwe salarisregeling spoedig te gemoet gezien kan worden. Giften. en legaten De Herv. gemeente te 's Grevelduin- Vrijhoeve-Capelle ontving twee giften f 1.000 en een van f 500. In de Herv. gem. te Delfshaven werd voor de zen ding een gift van f 2000 gecollecteerd. Voor de restauratie van de Oude Kerk te Delft kwam van buiten de burgerlijke gemeente een gift in van f 500. De Herv. gem. te Rozenburg ontving een gift van f 500. Voor de zending der Geref. Kerken ontving dr W. G. Harrenstein, em. pre dikant te 's Gravenhage een gift van f 1000. De Geref. kerk van Weefden ont ving een legaat groot I 1500, waavan oor de kerk en f 500 voor de diaconie. Het sexen van kuikens en de H. Schrift Geen uitspraak van Geref. Gemeenten in Nederland Te Rotterdam werd een algemene ver gadering der gemeenten gehouden onder praesidium van dr C. Steenblok van Gou da. Gerapporteerd werd over instituering gemeenten te Breukelen, Leiden en Rotterdam-C., alsmede over de predi kantsopleiding. Wat het laatste betreft, werden enkele candidaten gehoord, maar geen hunner kon worden aanvaard. Op verzoek van uitgetredenen te Mellsant opnamen kerkverband werd gunstig beschikt. Ds M. van der Ketterij heeft inmiddels aldaar de kerkeraad bevestigd. -en vraag inzake het sexen van kui kens sprak de vergadering uit. dat terzake e H. Schrift geen rechtstreekse oordeling te vinden is en dat het aa consciëntie van de betrokkenen moet den overgelaten. De volgende vergadering zal In October eveneens te Rotterdam worden gehouden. Rabbijn E. Berlinger tot zijn werk ingeleid In de synagoge aan de Springweg te Utrecht is Zondag in tegenwoordigheid van alle Joodse kerkbesturen in ons land de uit Stockholm afkomstige rabbijn E. Berlinger door opperrabijn J. Tal ge ïnstalleerd als rabbijn in algemene dienst van het Nederlands Israëlietisch Kerk genootschap. Zoals men weet, is aan rabbijn Ber linger speciaal de geestelijke verzorging van de Joden in de provincie opgedragen. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Kamperveen en te Goudriaan en Ottoland cand. J. C. Schuur- te Rotterdam; te Tienhoven (U„ cand. J. Hoeve te Amsterdam; te Lutten (toez) L. Luteyn te Tjerkwerd; Singleton-Cheetamhill (Manchester- Presbyterian Church) D. H van Daalen te Pingjum; te Oude Pekela (toez.) L n Bruggencate te Westerbork. egel a ten: tot de evangeliebedie ning: J W. Bergink. Enschede; C. Breg- Pijnacker; J. den Draak. Vlaardin- gen; G. van Dijk. Kampen; J. A. Eekhof. Heemstede; G. J. van Embden. Vlaar- dingen: M. A. van Rhijn, Hengelo (Ov.); H. J. Voors. Heemstede: A. A. Bos, Mid' delburg; A. v. d. Bovcnkamp, Batenburg; R C. Cuperus. Doornspijk: H. D Franck, Bilthoven; M. J. Gols. Stadskanaal: W. C. isen, Angerlo; H. W. Obbink, Utrecht; P. Oosthoek. Zwolle: G J. Bosman, Overveen; J. Hoeve. Amsterdam. Geref. Kerken •roepbaar: de classis Appinge- dam heeft praeparatoir geëxamineerd beroepbaar verklaard cand. H. E. Wijnja, Rijksweg 168, Ten Post (Gr.). Doopsgez. Broederschap ingenomen: naar Steenwyk H. J. de Wilde te Balk. Chr. Geref. Kerken vee tal: te Zwaagwesteinde J. Kampman te Hoogeveen en P. H. Marrum te Nieuw Amsterdam. tegen punen en griep - 2 Gedurende de zomermaanden zul len de torens, poorten en andere histo rische bouwwerken van de stad Kampen, des avonds verlicht zijn. Voorstel B. en W. Ook in A'dam economisch baccalaureaat B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor aan de Gemeentelijke Univer siteit het baccalaureaatsexamen in de economie in te stellen, evenals men dit reeds in Rotterdam kent. Het is geble ken, aldus de toelichting op dit voorstel, dat er in het bedrijfsleven grote behoefte bestaat aan economen met een sterk practische opleiding- Ook breekt een Acacemische fcxamens groot percentage van de studenten de DELFT, 14 Juli Geslaagd studie af na het candidaatsexamen. Het T is daarom wenselijk na het candidaats examen het z.g baccalaureaatsexamen in te stellen, dat in het begin van het vierde studiejaar zou kunnen worden af gelegd, belangrijk lichter is dan het doc toraal, doch niettemin de studenten na het candidaats in vijf vakken onderwijst. lllllllllllllülllIIIUIIIülllüimi Advertentie Chefarine „4" doet wonderen 1 C T J Alker :unde op proef- St Oedenrode. Delft; G Swri A Zani ïieursex bouwk ingenl- Voorburg; W J N Kok •lgar. Delft; J J Raue, Delf»; H - L Wije De Ned. Chr. Studenten-Vereniging heeft haar eerste kamphuis in de Noor delijke provinciën in gebruik genomen. Het is gebouwd op haar kampeercentrum De Zandhoogte, gelegen aan het Belter- wiede in de gemeente Wanneperveen. hoging van het' overheidspersoneel van 10 en het instèllen van een loonvloer van f 55 p w." Het Dordtse gasbedrijf heeft een leveringsovereenkomst met de gemeente Zwij-ndrecht en Hendrik Ido Ambacht gesloten, waarheen het gas door vijf buizen onder de Oude Maas wordt getransporteerd, -fr De VARA-uitzendin- gen ..Wij hebben de eer" moeten ingevol ge besluit van de civiele rechtbank te Amsterdam direct worden gestaakt, om dat de auteur Benny Vreden vroeger voor de Wereldomroep dezelfde teksten had gemaakt, en deze laatste daarom de VARA had gedagvaard De Joodse geleerde Hugh J. Schon- field te Londen heeft zijn reeds eerder in Hebreeuwse versie gepubliceerde ver taling van het Nieuwe Testament thans in het Engels laten verschijnen. (Advertentie) ZWITSALINE gelee It voor mooie, zachte hande^J^ Lunchconcert 12 30 1 DONDERDAG 15 JULI - nm I. «02 m. AVRO; 7.00 Nieuwsdelingen 12.33 Wij n. VPRO: r en tuinbouwmede- >an het land 12.55 Z. nPRO; 7.50 Dagopening AVRO; I wijzer 100 Nieuws 1.20 Alt en pianc 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding Gram NCRV; 2.00 Promenade-orkest e in koor 9 30 Voor de vrouw 9 40 hst 2 43 Voor de vrouw 3.15 Gram. 3.4i 0.50 Voor de kleuters 11.00 Vacanti'e- caai ensemb. .ma 11.45 Gram. 12.00 Lichte muziek I Sopras- - spioi 12.50 1 5.35 Gr Kamerr Pianosp im. 5 40 Voordra luziek 6.45 Gram. 7.00 Ni »1 7.25 Gram. 8.00 Radio) gramma 3 00 Voor de zieken 3 45 Cello en wetenswaardigheden" 9.15 Gram. 10.00 Voor plano 4 15 Gram (Intermezzo- Tour de dracht 10.15 Orgelconcert 10 45 Avondover- France) 5.00 Voor 'de jeugd 5.45 Regerings- denking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. door Sport 12.25 four de i.io Mededf H. Riemens 6.00 Nieui ance 6.25 Voor da jeug -sproken brief i ling", hoorspel 10,20 .00 Vrolijke 3 00 Hooi 'er. Naties". I ren 6.00 nroeporkest 7 30 Ork hoogspan- Nieuws ■k 1 Parlemer Mededelingen 1.20 Gev. muziek 1.5c Lichte muziek 2 30 Pianoreclta: el 4.30 Sport 5.00 Voor de kinde- euws 6 15 Sport 6.20 Gev. muziek concert 8.30 Twintig vragei 2.00 Voor de ymnastiek 7.30 Gram. 7.4i I Nieuws 8.15 Gram. 9.0( r NCRV; 10.00 Gewijde 1 12.03 28. Terwijl Brem zijn bezoeker gelegenheid gaf tot een antwoord haalde hij de pappot onder de don kere schouw weg. In het licht van de zon. dat door de vuile ruiten naar binnen viel. zag Paul een borrelende grau- Zulk eten had zijn moeder niet op tafel durven zetten. Paul kende de reputatie van Dirk Brem. maar nu had hij toch medelijden met het boertje, dat door zijn kinderen verlaten, alleen zijn huishou den moest doen Vooral na de positieve verkla ring van vertrouwen en geloof in zijn onschuld, was Paul bereid Brem veel te vergeven. De aanraking van het ondergane onrecht had even pijn gedaan. Brem had echter direct wel doende zalf gelegd od de wond. Eerlijk als goud. eerder zou ik zoiets van mezelf geloven! Zulke woorden waren beter dan Haarlemmerolie en die was toch overal goed voor. Haarlemmer olie en wonderolie ontbraken in geen enkele boe- renkopjeskast; zou Brem dat goedje ook in huis hebben? Via deze vreemde gedachtencombinatie kwam Paul tot beantwoorden van de vraag van Brem: Ben je boer af? ,,Ik ben tegenwoordig boekhouder", zei hij met enige trots in zijn stem. „Boekhouder? En bij wie als ik het vragen mag?" ,,'s Morgens bij Ponker en 's middags bij Drinkwaard." Bij het horen van de naam Drinkwaard stei gerde de oude boer omhoog als een jong paard. Rond Drinkwaard hing de sfeer van geld en het geld was Brem altijd vijandig gezind geweest. De vijandschap was nooit aan twee zijden geweest; Brem had zijn hele leven door naar het geld ge grepen, maar steeds was het hem tussen de vin gers door gegleden, het schuwde hem, en nu kwam dat armoedig jong van Kommers de vij andschap binnendragen in de stee, die geslachten lang gegolden had als een plaats waar het geld graag bleef hangen. De ogen van Brem loensten naar Paul toen hij zei: „O zo, bij Drinkwaard, en nu heeft je baas zeker gezegd: ga eens kijken hoe mijn oude vriend het maakt; de tijden zijn slecht en hij zit steeds zo alleen. Ja ja, dat kan ik me indenken. Jan Drinkwaard was altijd zo meelevend. Verle den jaar liet hij me met Sint-Nicolaas nog een taai-taaipop brengen en deze zomer een kistje si garen voor mijn verjaardag. Jan is altijd een beste jongen geweest, zijn vrouw is nog een ach ternicht van me, ook een best mens, al zeg ik het zelf." door C. BAARDMAN Terwijl hij zijn handen wreef alsof de herinne ring aan zijn oeste vriend hem genoegen deed, boog Brem zich naar het vuur in de haardkuil. Zo ving zijn rug de woorden van Paul op en konden zijn ogen niet verraden hoe hij innerlijk reageer de op de boodschap, die gebracht werd. Argeloos na de fluweelzachte zinnen van Brem, zei Paul: „Ik kom nu geen presentje brengen, ditmaal vraagt Drinkwaard een cadeautje van jou." Onmiddellijk veerde Brem rechtop en resoluut stapte hij naar de deeldeur. „Dat kan gebeuren, kom mee!" beval hij. Niet op de hoogte van de knepen, die Brem achter zijn vest had, dacht Paul, dat de boer hem werkelijk begrepen had en naar de bewaar plaats van zijn geld lieo om daar de rente te halen. Vol vertrouwen volgde hij Brem naar de bui- tenschuur. Bewaarde Gart Vreele zijn geld met irf de groep acnter de geit? Achter de schuur bleef Brem staan bij de ko nijnenhokken. Keurend gingen zijn blikken langs de hokken. Plotseling deed hij een greep naar een langoor en begon te praten: „Een prachtdier, voel eens wat een vet od de rug; als je zo'n beestje afge kloven hebt, kan je zeggen dat je gegeten hebt, een koningsmaal! Zulke dieren komen bij arre- beiers met op tafel, wat zeg jij?" Met opgetrokken neus keek Paul naar het ma gere scharminkel, dat Brem voor zijn ogen liet spartelen. Wat de boer van zins was, wist hij niet maar hij begon vermoeden te krijgen van een spelletje, dat op zijn kosten gespeeld werd. Brem liet hem geen tijd dit vermoeden uit te werken Al pratend lieD hij met het konijn in de richting van de polderweg- „Wat denk je, zal Drinkwaard smullen of niet? Met taai-taai of kistjes sigaren houd ik me niet op, maar Dirk Brem heeft toch altijd wat te mis sen voor een vriend, vooral een vriend als Jan Drinkwaard. Dirk is zo kwaad niet als hij eruit ziet." Bij het hek duwde hij de overblufte Paul het konijn in de arm, terwijl hij zei: ,,Pak aan, Drinkwaard zal voor jou ook wel een pootje over laten, zijn boekhouder moet hij te vriend houden en nu je toch hier bent. ik heb ook nog een akke vietje met je baas te bespreken, zeg hem dat ik in de loop van de week bij hem kom om de ren tegeschiedenis in orde te maken. Ik zeg altijd maar, je moet eten als vrienden en rekenen als vijanden, dan verlies je geen vrienden. Dat geld toch, hè, nou wel thuis en doe je moeder de groe ten; die heb ik gekend toen ze een stoof hoog was." Paul wilde protesteren en met zijn ultimatum voor de dag komen, maar Brem wuifde zijn woor den weg: „Niks te danken, de ene dienst is de andere waard, ik moet nu gaan melken, maar als je in de buurt komt, je bent altijd welkom." Beteuterd stond Paul met het konijn in de ar men op de polderweg Toen hij hoorde, dat Brem de deur in 't slot draaide, begreep hij, hoe gru welijk hij beetgenomen was. Toch moest hij even glimlachen; zo'n gladjas- Maar als hij er aan dacht aat hij straks rapport zou moeten uitbren gen, brak hem het zweet uit. 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.; Orkestconcert 5.30 Orgelspel eert 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuw Hoorspel 9.30 How d( 1.10 Orkestci 4 25 Klarinet 7.00 Nieuws Lichte .30 Cause 6.00 Orl s 7.25 Sport 7.30 prograi 10.00 Nieuw teiten 10 20 Oude dansmuzle icht 11.20 Amusementsmuzie fieuws m. 12.00 Walsmuziek 1.00 Nieuw ncert 2 15 Zang 4.00 Filmmuzie en piano 5 00 Nieuws 5.45 Gran 7 15 Gram 8.15 Hoorspel 9.4 7.58 Gram. 8 02 Orkestconct 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 m. (Frai muziek 12 55 Koersen 1.00 Nii 12 00 Lichte .15 Gr. Gram. 4.00 Koersei sen 4.00 en 5.00 Re inkrfjk) 5.00 Nieuw Gram. 7.00 Reportage Ronde 8.00 Hoorspel 10.00 Gram. 2.30 Franse 5.10 Gram. 5 15 Voor de kinderen 6.15 Gr; 6.30 Voor de soldaten 7 00 Nieuws 7.40 Gr: 7 50 Voordracht 8 20 Orkestconcert 10.00 Nieuws 10.15 Zang en plano 10.55—11.00 schiedenls (op 224 gadesloeg bij ich afgevraagd of een amera. die slechts een p Gelder. Den Haaf oort. Delft; E Star ft; J H Woltman, Delft en R Zoglmann. Delft. Delft e Cand v Zuid-B( snieur- Iï J G AMSTERDAM (GU). 12 Juli )or cand rechten; J P Reinders in R Stuij; Haai allen A'dam. D( te.i M E ■1^1 Haver- a ae Mattos cn J A. Cohen, ct aardrijkskunde (vrije stu V J den Hertogh. A J I et lof) J E Ellemers, aller :iale aardrijkskunde: mei t m en J D Wlldeboer, Sex blerum. Cand sociale aardrijkskunde: L koelink, L M Serpenti. G C Kamerling, len A'dam en F Smit. Haarlem. Cand phys. R Steejidijk, mej R illen Amstcrdar 1 Urhel .mej C aap, M Rietveld, ng, L B Lubbers. M Sibeyn. mej Lis mevr A P J en M S Sluyter H M P Muller, AMSTERDAM (V.U 13 Juli Ge3 oor doet economic: D Bok. Barneveld: Th Valter, Hengelo (Ov); J Boersma, Sa heim. NIJMEGEN, 13 Juli Geslaagd voor geneeskunde: J L Baggen, Brunssum; Th Bollen; Nijmegen; B Dwidjono. N H de Groof, Eind) M Rensing, Doesburg; F Th C Willems, N megen en A v d Linden, Hengelo. Doet theologie; A de Schepper C.M. (cl laude), BoschkapeJIe. Kec'ificatie: In ons blad v 8 Juli staat opgegeven ab geslaagd aan de R-U. te Leiden voor cand. natuur kunde B. Knook te Leiden. Dit moet zijn: geslaagd voor 'octoraal examei NOTARIEEL EXAMEN DEN HAAG. 13 Juli Geslaagd; J H J M Morra. Bergen op Zoom (2e gedeelte). Onder auspiciën van de World Vete ran Federation wordt op het ogenblik :n Baarn een int- kinderkamp gehouden, kinderen uit 21 landen deel- Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1- Metaal. 8. insect, 10- eerstvolgende, 12. deel van het hoofd. 13. rivier ln Italië, 14. borstbeen, drank, 17. schort, 18. ongebonden, manl. dier, 20. vluchtig, 21. bevel, 23. 1 dwijn, 24. welpenleidster, 26. kringelende Verticaal: 2. Laatsleden, 3. vaartuig, tijdperk, 5. electrisch geladen deeltje, 6. de naam onbekend, 7. onderkomen, 9. koetsier, 11. snaarinstrument, 13. kwel ling, 15. vruchtje, 16. bloeiwijze, sneeuwschoen, 22. op de wijze van, Amsterdams peil, 25. rivier. Oplossing vorige puzzle Ja S mijn kan T oor slag R oom leg U aan pen I bel op S laan kon V ooi bak O ven

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2